Viessmann Vitopend 100 Kombide F4 Arızası

Viessmann Vitopend 100 Kombide F4 Arızası Nedir?

Ateşleme başarısızlığıdır. Cihaz alev denemesi sonrasında alev yetersizliği sorunu veriyor demektir.

Kullanıcı Servis Çağırmadan Önce Ne Yapmalı?

Vitopend 100 model kombinizde böyle bir sorunla karşılaştıysanız ve konut içinde ocağınız da doğalgazlı ise ocağınızı kontrol etmelisiniz. Ocağınızın çalışıp çalışmadığına göre arıza durumu veya sorunun sebebi değişmektedir.

 1. Ocak çalışmıyor durumda ise
 • Kapınızın dışarısında bulunan gaz vanasını kontrol edin. Gaz vanası kapalı ise açmalısınız. (Gaz vanası nasıl açık olur? linki tıklayarak öğrenebilirsiniz.)
 • Kapı dışındaki vana üzerinde mühür var ise fatura ödenmediği için gazınız kesilmiştir. Kombiyi kapatın, yanında bulunan gaz vanasını da kapatın. Faturayı ödeyin ve mühre dokunmadan doğalgaz firmasını arayarak gazın açılması talebinde bulunun.
 • Kapı dışındaki vana açık durumda ise bölgede doğalgaz çalışması olabilir veya farklı çalışmalar sebebi ile gaz bölge olarak kesilmiş olabilir. Aynı sorun muhtemelen komşularınızda da vardır. Doğalgaz firmasını arayarak bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Bu durumda kombinizi ve gaz vanasını mutlaka kapatın.
 1. Ocak çalışıyor durumda ise
 • Kombi yanındaki gaz vanasını kontrol edin. Vana boru ile aynı hizada ise açık, aynı hizada değilse kapalı demektir. Bu durumda vana kapalı ise açık konuma çevirmelisiniz.
 • Kombi yanındaki vana açık durumda ise kombiyi resetlemelisiniz. Vitopend 100 model kombinizde kalorifer simgeli düğmenin sağ altına doğru baktığınızda “RESET” yazan bölüm olacaktır. Düğmeyi “RESET” yazan yere kadar çevirin ve sonrasında yeniden eski yerine çevirin. Bu işlemi sorun düzelmediği sürece maksimum 3 kez daha tekrar edebilirsiniz.

Arıza Çözümü

Yalnız bu parçalardan hangisinde veya hangilerinde sorun olabileceğini ancak uzman servis ekibi yerinde görerek karar verebilir. Net teşhis ve müdahale için mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (16 Yorum)

  1. Merhaba Cahit Bey… Pervane dediğiniz fan sanırım. Kombide fan çalışmıyorsa cihaz devreye girmez ve çalışmaz. Ancak ateşleme sisteminde sorunun tek sebebi fan değildir. Asıl sebep makalemizde belirttiğimiz durumlardır. Sorunu yerinde görmeden uzaktan net bilgi aktarmak çok zor. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 1. BU GECE HAVADAN DOLAYI DON MEYDANA GELDİ VİESMAN VİTODENS 050 MARKA KOMBİM F 4 ARIZASI VERDİ .GAZ VANASİ ACİK FAKAT ÇALIŞIP DURUYOR NE YAPMALIYIM YARDIMCI OLURMUSUNUZ ACİL

  1. Merhaba Ziya Bey… Donma durumu sebebiyle kombi F4 arızasına geçtiyse eğer önce bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Tesisatçı müdahalesi sonrası F4 arızası kombi parçalarından kaynaklı çıkarsa o zaman servis yardımı almanız gerekir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

  1. Merhaba Metin Bey… Makalemizde arıza durumunda servis öncesi yapmanız gereken işlemler yazmaktadır. Bu işlemleri yaptığınız halde sorun devam ediyorsa muhtemel arıza sebepleri de yine makalemizde yazmaktadır. Net teşhis ve çözüm için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 2. viessmann vitodens w100 yoğuşmalı kombimde f4 arıza kodunu verdi.servis çağırdım ateşleme elektrodu oksitlenmiş dedi 200tl+100tl ücretini aldı çalıştırdı,raporunu tuttu ve gitti.aradan 3-4 saat geçti,kombi tekrar f4 arıza kodunu verdi….şimdi sırada iyonizasyon elektrodumu var,var ise kaç tl ???

  1. Merhaba Murat Bey… Arıza durumunda parçalar deneme yanılma yöntemiyle değiştirilmez. Sorun neyse hangi parça veya parçalarda ise yerinde görülerek net olarak tespit edilip çözüm sağlanır. Bizde kaydınız yok. Bizim tarafımızdan adresinize gelinip işlem de yapılmamış. Kombi arıza çözümü için hangi servisle görüştüyseniz arayarak sorunun devam ettiğini izah edebilir, yardım alabilirsiniz.

 3. yoğuşmalı viesman kombimin bakımını ve petek temizliği yaptırdım. Ancak bakımdan sonra kombi arada duruyor ve ev buz gibi oluyordu. servise durumu anlattım evdeki termostat tan olabilir dedi. daha sonra f4 ikazı ile kombi durdu. açıp kapattım kombiyi çalıştı. servis ocağı yakmamaı söyledi bir daha olursa. 2 gün sonra yine f4 uyarısıyla kombi durdu. ocağın hepsi yanıyordu. tekrar kombiyi kapatıp açtım. neticede çalıştı. ancak servis gelip bakmamakta israr ediyor. bakımdan sonra böyle olduğunu söylememe rağmen bir de keşke size bakım yapmasaydık diycek kadar da pişkinler. ne yapmalıyım. niye f4 ikazı veriyor kombi. şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ruhsar Şişman… Viessmann kombilerde F4 arızası gaz yokluğu yani ateşleme sorunudur. Normalde petek ve kombi temizliği sonrası yaşanabilecek bir arıza durumu değildir. Yani yanlış bir müdahale yapılmadıysa bakıma bağlı bir arıza durumu değildir. Neden ocağı çalıştırmayın dediler onu anlayabilmiş değiliz. Yani şöyle ki ocağa gelen gaz ayrıdır kombiye gelen gaz ayrıdır. Gaz vanaları da ayrı oluyor zaten. Daireye gazın yetersiz gelme gibi bir durumu olmaz. Ya gelir ya gelmez. Yani daireye gaz gelmese ocağınız da yanmaz. Ocağı istediğiniz zaman istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. F4 brülörde yanma olmadığını belirten bir uyarı kodudur. Kombi bu durumda ateşleme yapmaz yani çalışmaz. Bu sorun; anakart, ateşleme ve iyonizasyon elektrodu, gaz valfi gibi parçalarda sorun olduğu zaman yaşanır. Bakım ve petek temizliği yaptırdığınız firma gelip kontrol etmek veya müdahalede bulunmak istemiyorsa başka bir servis çağırarak kombiyi kontrol ettirebilir, arızanın neyden kaynaklı olduğuna dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

 4. Sıcak suyu açtığım zaman kombideki su değeri 15 dereceye kadar düşüyor. Daha sonra ateşleme yapmadan f04 hatasına düşüyor ocakta gaz var resetledim defalarca ama bi zaman sonra yine aynı hataya düşüyor.

  1. Merhaba Uğur Bey… Ocağınız yanıyorsa dairenizde gaz var demektir. Resetleme işlemi sonrası da arıza durumunda düzelme olmuyorsa makalemizde belirttiğimiz arıza durumları söz konusu olabilir. Ancak bu durumda sizin yapabileceğiniz bir işlem bulunmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

  1. Merhaba Hasan Bey… Kombinizde ateşleme sorunu var. Öncelikle makalemizde belirtildiği gibi dairenizde gaz olup olmadığına bakın (ocak doğalgazlıysa ocağı deneyin çalışıp çalışmadığına bakın) dairede gaz varsa yani ocak çalışıyorsa kombi yanındaki gaz vanasına bakın. Kapalıysa vanayı açın. Vana açıksa kombiyi maksimum 3 kez resetleyin. Yine de sorun devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekir. Makalemizde açıkladığımız arıza durumları söz konusu olabilir.

   1. Merhaba Mehmet Bey… Öncelikle dediğimiz gibi dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Cihazı birkaç defa resetleyin, açma-kapama işlemi uygulayın. Sorun düzelmezse; anakart, gaz valfi, elektrotlarda sorun olabilme ihtimali var. Yine de tabi soruna yerinde bakmamız lazım.

Petek Yıkama