Vaillant F29 Arızası

Vaillant F29 Arıza Kodu Nedir?

Ön ateşlemenin başarılı bir şekilde gerçekleşip, brülörde alevin oluştuğunu, yalnız bir süre sonra bir sebeple alevin kesildiğini yani söndüğünü belirten arıza kodudur.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

1. Kullanıcı olarak dairenizde gaz kesintisi olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Yani varsa eğer doğalgaz ile çalışmakta olan ocak gibi ürünlerinizi kontrol edin. Ocağınız çalışıyorsa ve kombi yanındaki gaz vanası da kapatılmamışsa (gaz vanası hangi konumda açık olur merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz) konutunuza gelen gaz ile alakalı bir sorun yok demektir. Yani gaz kesintisi durumu söz konusu değildir.

Vaillant F29 Arızası

1. Yapmanız gereken bir diğer şey ise Vaillant kombiyi resetlemektir.

Vaillant kombilerin panelinde alev üzerine x işareti bulunan reset düğmesine birkaç saniye kadar basılı tutun. Cihaz bu işlem sonrası kendiliğinden kapanıp yeniden açılacaktır. Tek bir resetleme işlemi sonrasında sorunun devam ettiğini görürseniz eğer resetleme işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine bir netice elde edemediyseniz eğer mutlaka uzman yardımı alın.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

• Ani doğalgaz kesintisi durumu,
  • Elektronik kartın gaz valfine enerji göndermemesi durumu,
  • Gaz valfinde arıza olması durumu,
  • Oluşan alevin elektronik kart tarafından hissedilmemesi durumu,
  • İyonizasyon elektrodunun arızalanması ya da tıkanması durumu,
  • Ani alev kesintisi durumu,
  • Atık gaz sisteminde sorun olması durumudur.

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar sebebi ile Vaillant kombiniz F29 arıza kodu veriyor olabilir. Bu gibi arıza durumları önemsenmeli ve çözüm için uzman desteği alınmalıdır.

Arızanın Çözümü

• Arıza durumunda öncelikle iyonizasyon elektroduna bakılır. İyonizasyon elektrodu brülörde çubuk şeklinde bulunan bir parçadır. Tıkanma var ise tıkanıklık giderilir, sorun varsa değişimi yapılır. Bu arıza durumlarında çok sık karşımıza çıkan problem değildir.
  • Ardından anakartın gaz valfine enerji gönderip gönderilmediğine bakılır. Enerji göndermiyorsa anakart arızalı diyebiliriz. Enerji göndermesine rağmen sorun yaşanıyorsa eğer gaz valfinde sorun vardır diyebiliriz.
  • Yalnız bacanın bir sebeple önünün tıkanması, hava akışının tam anlamı ile sağlanamaması gibi durumlarda da alev aniden sönebilmektedir. Yani hava akış sorunu var ise yine bu arıza durumu yaşanabilir. Bu durumda baca kontrolü yapılmalıdır. İç veya dış baca ile alakalı bir sıkıntı da söz konusu olabilmektedir.

Arızanın muhtemel sebepleri ve çözüm seçenekleri bu şekilde sıralanabilir. Kendi çabalarınızla sorunu çözümlemeye kalkışmamalı, arızayı önemseyerek, can ve mal güvenliğinizi düşünerek mutlaka uzman yardımı alın önerisinde bulunmaktayız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

1. Murat ÇAKIR dedi ki:

Sayın yetkili ustam vailant kombi kullanıyorum. F29 arızası vermeye başladı reset yapınca düzeliyor ama günde birkere yapıyor bu sorunu. Suyu açınca bazen f28 veriyor. Normal petek çalışmasında f29 veriyor. Günlük 1 ve 2 defa aynı sorunla karşılaşıyorum

1. Kombi Tamircisi dedi ki:

Merhaba Murat Bey… İlgili makalede belirtildiği üzere, cihazın bu kodu vermesinin birçok sebebi olabilir. Cihazı yerinde incelemeden arızanın sebebini bilmek olanaksız. Çözüm için uzman desteği almalısınız.

2. Vedat tabur dedi ki:

Slm.alkym.
    Waillant kombi yoğuşmasız sürekli olarak f28 vef29 hatası veriyor. Günde 3 5 defa duruyor. Sizce arıza neresindedir?

Merhaba Vedat Bey… Cihazınız gaz yokluğu-ateşleme sorunu yaşıyor. Elektronik kart, gaz valfi, iyonizasyon elektrodu, ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun yaşanıyor olabilir. Sorunun teşhisi ve çözümü için uzman bir teknik servisten yardım almalısınız.

3. YILMAZ İLHAN dedi ki:

Vaillant ecoTEC plus 376/5-5 35kw F29 kodu ile sık sık karşılaşmaktayım kombim çalışmıyor 7 aylık kombim garantili , Veya 30kw ile değiştirme imkanım varmı bana yardımcı olurmusunuz.

Merhaba Yılmaz Bey… Biz özel servis olduğumuz için öncelikle garantili cihazlara hizmet vermediğimizi belirtmek isteriz. Arıza durumu hakkındaki tüm detaylar makalemizde yazmaktadır. Ürünü değiştirme gibi bir talebiniz varsa eğer Vaillant Genel Merkez ile görüşmeniz gerekir.

4. Ferhat ciftci dedi ki:

Gece gass alarm devreye girdi. Kombi f28 hatası veriyordu. Basınç suya baktım en alttaydi suyu bastım . Resetledim gene f28 hatası verdi ne yapmam gerekir

Merhaba Ferhat Bey… Kullandığınız gaz alarm cihazı olası gaz kaçaklarında otomatik gazı kesiyorsa, şu anda bir gaz kesintisi durumu vardır ve bu yüzden cihaz gaz yokluğu-ateşleme arızası (F28) veriyordur. Ocağınızı kontrol etmelisiniz. Ocağınız da yanmıyorsa doğalgaz firmasını arayarak bu konuda yardım almalısınız. Ocağınız yanıyor, kombiyi resetlemenize rağmen düzelme olmuyorsa bu aşamada servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama