Protherm Leopard Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Protherm Leopard Hata Kodları

 1. F0 Arıza Kodu Tesisat su basıncı düşük.
 • Çözüm Leopard “MODE” tuşlu kombilerin ekranında bu hata kodu belirdi ise sistem basıncı düşük demektir. “MODE” tuşuna bir kez basarak ekranda basınç değerini 30 saniye kadar görüntüleyebilirsiniz. Basıncın 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Leopard kombiye su basma linkini tıklayarak işlemi yapabilirsiniz.
 1. F1 Arıza Kodu Ateşleme başarısızlığı.

 1. F2 Arıza Kodu Kalorifer gidiş suyu sensörü sorunu.
 • Çözüm Kalorifer gidiş suyu sensöründe arıza olabileceğini, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında kısa devre ve kopma durumu olduğunda bu sorun yaşanır. Böyle bir durumda cihaza müdahalede bulunmadan net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. F3 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Protherm Leopard model kombi ekranında bu hata kodu yer aldığında öncelikle kombi altındaki vanalara bakarak açık olduğundan emin olun. Daha sonrasında kombi eğer kış konumunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin. Kapalı ise açın ve en az 3 kaloriferin açık durumda olduğundan emin olun. Değilse de vanaları açın. Sorun hala devam etmekte ise kombiyi kapatıp yeniden çalıştırın ve bu işlemi maksimum 3 kez tekrarlayın. Arıza durumu buna rağmen devam etmekte ise bu durumda servisi arayın. Pompanın sıkışması, kalorifer filtresinin tıkanması, kalorifer tesisatında tıkanma olması, sensör arızası, kart arızası, ana eşanjörde sorun olabilir ya da üç yollu vana arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F4 Arıza Kodu Sıcak su ntc sorunu.
 • Çözüm Leopard kombide sıcak su sensöründe arıza olduğunu belirten hata kodudur. Leopard F4 arızası çözümü linkini tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.
 1. F5 Arıza Kodu Dış hava sensörün sorunu.
 • Çözüm Leopard model kombilerde dış hava sensör arızasıdır. Kombinizde dış hava sıcaklığına göre çalışma sağlayan sensör bulunur. Bu sensör her kombide bulunmaz. Varsa eğer arızalı olabileceğini belirtir. Yoksa da bu durumda elektrik aksağında sorun olabilir. Arızanın tespiti ve çözümü için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F9 Arıza Kodu Cihaz çalışıyor fakat mevcut değerler değiştirilemiyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda 3.led de yanıp sönecektir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında cihaz şalterinden kapatılıp açılmalıdır. Bu uygulamadan sonra sonuç alınamıyor ve arıza durumu devam ediyor ise bu durumda Protherm Servisi aranmalıdır. Cihazın parametre ayarı gerekebilir. Uzman yardımı almanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (23 Yorum)

 1. umut çoşguner dedi ki:

  Merhaba, Protherm leopard kombim de f7 uyarısı çıktı ve düzelmiyor sanırım ateşleme ile ilgili bir durum bu konuda biz müdahele edebilir miyiz? ekip mi çağırmamız gerekiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Umut Bey… Protherm leopard f7 arızasını su basıncının istenenden az veya fazla olması nedeni ile yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda su basıncını 1 ile 2 bar arasına ayarlamalısınız. Sorunun düzelmemesi durumunda basınç sondası veya elektronik kartınızla problem olabilir protherm servisi çağırmanızda fayda var.

 2. Adem kömürcü dedi ki:

  Protherm leopar kombim normalde çalışıyor ama sıcak suyu açtığımda 5 ledi yanıp sönüyor resetliyorum düzeliyor ama tekrar aynı arızayı veriyor bana yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… Makalemizde bahsettiğimiz arıza kodları Leopard model kombiler içindir. Leopard model kombilerde ekran olur ve hata kodları ekranda yazar. Sizin kullandığınız kombi “Leopar” model kombidir. https://kombitamircisi.com.tr/protherm/leopar-ariza-kodlari/ linkini inceleyerek kombiniz hangi hata kodunu veriyor, yapılması gereken işlemler nelerdir ve hangi parçalarda sorun olabilir gibi birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Dilerseniz linki inceledikten sonra bize buradan yazabilir, daha detaylı bilgi ve yardım da alabilirsiniz.

 3. metin ertaş dedi ki:

  proterm kombim kalorifer (petek) konumunda sıcaklık ayarı üst ayarı oluyor ama tekrar devreye girme(yanmanın başlaması) devamlı 32 derecede giriyor .üst scaklık ayarı mesela 45 derece 49 da kesiyor .tekrar yanmaya başlaması 32 derece de olyor bu da peteklerin ısınmasını istenilen seviyeye getirmiyor .Neden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Metin Bey… Kombilerde devreye girip ısıtma yapma, dinlenme ve sonrasında tekrardan devreye girip ısıtma döngüsü her kombi için geçerlidir. Buradaki süre; brülör bekleme süresine, ntc sensörün ölçtüğü sıcaklığa ve sizin ayarladığınız sıcaklığa bağlıdır. Kombiyi 50°C de çalıştırırsanız devreye girme derecesi biraz daha yüksek olur. Bu süre otomatik ayarlanır ve belirttiğimiz durumlara bağlıdır. Kısacası petekler daimi şekilde sıcak olmaz.

 4. Recep özdemir dedi ki:

  Leopard kombi ekranda herhangi bir arıza göstermiyor fakat ne sıcak suda nede petek ısıtmasında ateşleme yapmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Kombi hiçbir hata kodu vermemesine rağmen çalışmıyorsa net teşhis için sorunu yerinde incelemek gerekir. Devir daime pompası, anakart, sensör, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir.

 5. Tufan mutlu dedi ki:

  Merhabalar leopar modeli kullanıyorum petekler ısınıyor sıcak suda geliyor ancak eco yazan ve petek unlem işareti olan kormızı ısık surekli yanıp sonuyor hic sabit olarak yanmıyor sizce bir arıza varmı basın 1.5bar

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tufan Bey… Protherm Leopar model kombilerde eco ledi sabit olarak yansa sorun yok demektir. Ancak yanıp sönme durumu varsa eğer kalorifer devresi sensör arızasıdır. Net teşhis yapılması ve sorunun giderilmesi için servis yardımı almanızı öneririz.

 6. Gokhan Varol dedi ki:

  kombi aciyorum calişiyor . Sıcak su da sorn yok. Petekleri ayarliyorum 50 dereceye moda basiyorm tmm surun yok. çalışıyr. snra duruyor 5 10 saniye snra petek gosterdesinde 50 ayrli olan sicklik 90 kadr cikiyor. ama yine çalişmiyor İlk acldiginda kombi A 9 gosteriyor gostsrge restledim kac defa duzelmedi suyunu kontrol ettim 1.9 clismadi simdiden tsklr

 7. Gokhan Varol dedi ki:

  Kombi acldıgnda A 9 gostsriyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Protherm kombilerde A9 arıza kodu yok. F9 arızası olabilir mi? F9 cihazın parametre ayarlarının gerektiğini belirtir. Yani kombi çalışır ancak mevcut olan değerler değiştirilemez. A9 arıza kodu belirdiğinden eminseniz eğer harici bir sorun olabilir. Yani kullanım kılavuzunda belirtilmeyen bir arıza durumu olabilir. Bunun için servis çağırmanız lazım. Ekiplerin sorunu yerinde görerek tespit etmesi gerekir.

 8. Muhammet KAYA dedi ki:

  Merhaba ;

  Peteklere sıcak su çalıştırıldığında 12-20 sn sonra ateşlemeyi kesiyor ve 70-80 arıza kodu yanıp sönüyor.Bu neden olur?

  KOMBİ : PROTERM LEOPARD

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammet Bey… Protherm Leopar model kombilerde 70-80°C LED lerinin aynı anda yanıp sönmesi sirkülasyon sorunudur. Yani tesisat gidiş ve dönüş suyu sıcaklık farkının 40°C olduğunu belirtir. Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olun. En az 3 kalorifer vanası açık olsun. Kombi su basıncına bakın 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Basınç düşükse eğer su basma işlemi yaparak basıncı yükseltin. Kombiyi birkaç kez kapatıp yeniden açın. Düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Ana eşanjörde, devir daim pompasında, sensörlerde, üç yollu vanada sorun olabilir. Tesisat veya kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

 9. hasan basri dursun dedi ki:

  Merhaba kombi petekler kapalı ve yanmıyor fakat petek ledi ışığı sabit kalıyor ve değer gösteriyor bu normal mi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Petek LED i yanıyorsa eğer cihazı kış konumuna almış olabilirsiniz. Petekler kapalı dediğiniz petek vanaları mı kapalı acaba? Petek LED i yanıyorsa peteklerin ısınması gerekir, ısı olmuyorsa cihazda bir sorun var demektir. Kombiyi yaz konumunda kullanıyor olsaydınız eğer petek LED i değil, musluk LED inin yanması gerekirdi. Servis yardımı almanızı öneririz.

 10. Murat marhan dedi ki:

  Protherm lampart kombi kullanıyorum yaz ve kış ayrımı yapmıyor birde kombi açık kalırsa 70/80 derecelere kadar çıkıyor sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Yaşadığınız sorun muhtemelen üç yollu vana ya da anakarttan kaynaklı bir sorun. Ancak yine de sorunu yerinde görmemiz gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 11. çağdaş şenkaya dedi ki:

  merhaba benim kombim Protherm Leopard Kombi ve f3 hatası veriyor reset atmayı denedim mode tuşuna 30 sn ye basarak ve 1 gün çalıştı ama aynı hatayı bir gün sonra yine veriyor kış modunda 96-93-92 gibi devamlı değişen rakamlar yazıyor. havasına baktım basınç 1.6 herşey düzgün gibi gözüküyor lakin hata veriyor. yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çağdaş Bey… Leopard model kombilerde F3 uyarısı aşırı sıcaklık uyarısıdır. Kombi içerisindeki suyun sıcaklığının maksimum değeri aştığını belirtir. O yüzden kombi ekranında 90 üzeri sıcaklık derecesi görüntüleniyor. Bu gibi arıza durumları için gereken işlemleri zaten yapmışsınız. (kombi basıncı normal, resetleme işlemi de denemişsiniz) Arıza durumunda yine de bir düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir. Tesisat tıkalı olabilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir, ana eşanjör kireçlenmiş olabilir, pompa sıkışmış olabilir, üç yollu vanada sorun olabilir. Net arıza teşhisi için tabi sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bunun için de mutlaka servis yardımı almalısınız.

 12. Oğuzhan Özbay dedi ki:

  Merhaba ,protherm leopard kombi LED ışıklarının (40-50) sabit olarak kırmızı yaniyor olması bir sorun teşkil eder mi yani bu LED lerin yanıyor olmasi ayarladığım sıcaklığı mı gösteriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oğuzhan Bey… LED lerin sabit olarak yanması cihaz içerisindeki su sıcaklık derecesini ifade eder. LED ler yanıp sönüyorsa arıza var demektir. 40-50 LED i sabit olarak yanıyorsa eğer; cihazınızdaki su sıcaklığı ortalama 40-50°C arası demektir. Yani cihazınızda bir sorun olmadığını belirtmek isteriz.

Petek Yıkama