Protherm Leopard Kombide F4 Arızası

Protherm Leopard Kombide F4 Arızası Nedir?

Sıcak su sensörü sorunudur.

Genelde sıcak su arızalarında karşımıza çıkan sıcak su sensörü tamir edilemez. Arıza durumlarında mutlaka parçanın değişimi yapılmalıdır. Parça değişimi ile sorun giderilebilir. Fakat her sıcak su sorunu sıcak su sensör sorunu demek değildir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Kullanıcı olarak bu arıza durumunda yapmanız gereken tek işlem cihazı resetlemektir. Maksimum 3 kez resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise başka bir işlem ya da uygulama yapmaksızın servis yardımı almalısınız. Soruna müdahale etmesi açısından uzman yardımı alırsanız kısa sürede daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

 • Sıcak su sensörü arızalı olabilir Sıcak su sensörü yani sıcak su ntc si olarak adlandırabileceğimiz bu parçanın Leopard kombideki görevi sıcaklık derecesini kontrol ederek elektronik kart ile irtibatta kalmaktır. Arızalandığı zaman sıcak su derecesini ölçemez ve genelde cihazda sıcak su problemleri yaşanır. Yalnız her sıcak su sorunu yaşandığında sorun sadece sıcak su sensöründe ya da ntc sinde demek doğru olmaz. Net teşhis için ve sorundan kurtulmak için mutlaka uzman yardımı alınız.
 • Sıcak su sensör kablolarında kısa devre veya kopma olabilir Bu da genelde sıcak su sorunlarında karşımıza nadiren de olsa çıkan bir durumdur. Bu gibi durumlarda kısa devre ya da kopma gibi durumlar giderildiğinde sorun çözümlenecektir. Kesin teşhis ve çözüm adına mutlaka servis yardımı alınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. cihan yıldırım dedi ki:

  merhaba

  Protherm Leopard kombi 1.6 su tankı sevıyesı dolu. Petekler açık sıcak su elımı yıkamak istedim sıcak su gelmedı ve kombıye baktıgımda sadece 4 yazılı idi. Şalterden kapatıp açtım kombi devreye girdi sorun düzeldi anlam veremedim Ntc sensörü değişmesi gerekirmi. Yoksa farklı bir durummu vardır. Geçen sene içersindeki genleşme tankı değişti. Not Duş alırken sıcak su akarken bazen soguk da gelıyor yardım için tşk ederim..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey… Cihaz ani arızaya geçmiş ve kapatıp açtığınızda düzelmiş. Normalde düzelmemesi gerekirdi. Yani sensör arızalarında genelde her ihtimale karşı reset işlemi önerilir fakat çoğu zaman sorun resetle düzelmez. Banyoda soğuyan su mutfakta da aynı şekilde oluyorsa evet bi sensör parçasına müdahale edilebilir. Ancak sadece banyoda sıcak su dalgalanması oluyorsa; banyo musluk filtresi tıkalı olabilir, musluk bozuk olabilir veya tesisat problemi de olabilir.

 2. Ramazan Kızılkaya dedi ki:

  benim kombide bir sıkıntı oluştu derecesini 50 dereceye getirdiğim zaman çalışan kombi 2 hafta önce 65 dereceye getirmeden çalışmadı bir hafta önce 75 dereceye getirmeden çalışmadı 3 önce 80 dereceye getirdim çalışmaya başladı şimdi him çalışmıyor 80 derece olarak göstergesi görünüyor nedir sorunu nedem kaynaklanır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Sıcaklık dereceleri arttıkça ısının daha fazla artması gerekir. Yani 80°C cihazda maksimum sıcaklık demektir. Cihaz yine de çalışmıyorsa; sıcaklık sensörü, elektronik kart gibi birçok parçaya bakılması gerekir.

 3. Ahmet Etmis dedi ki:

  Selam kardeşim ben afyon dan yazıyorum biz annemin evine 2. El protherm leonard marka kombi temin ettik 2 ay montajda önce evde bekledi tesisatla beraber montaj ettirdik ama hattımızda gaz olduğu halde kombi çalışmıyor f4 hatası veriyor netten araştırdık sıcak su çıkışı sensöründendir dendi yukarıda ve alltta iki adet sensörleri yeniledik ama aynı hatayı vermeye devam ediyor afyondan servis çağırmıştık o arkadaşta elektrik hayatınızın toparlaması yok ondan anakart yanmıştır dedi sizden bi yardım rica ediyorum

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Protherm Leopard kombilerde F4 sıcak su sensörü arızasıdır. Elektrik hattına bağlı bir durum olduğunda anakart arızalanır ve anakart kombinin beyni olduğundan sensöre voltaj gönderemediği için cihaz sensör arızası olabilir. Öncelikle 2 amperlik bir sigorta taktırın, sonrasında cihazınızın anakartını kontrol ettirin. Anakartın arızalı olabilme ihtimali yüksek. Anakarta tamir veya değişim gibi uygulamalar gerekeceğinden bu konuda servis yardımı almanız gerekir. Ancak firma olarak Afyon iline hizmet vermediğimiz için biz buradan yardımcı olamıyoruz maalesef size.

Petek Yıkama