Kombi ile Tasarruf Yöntemleri

Kombi ile Tasarruf Yaşama Yöntemleri

Doğalgaz faturalarınızın yüksek gelmesinden şikayetçiyseniz kombi kullanırken sunacağımız önerileri mutlaka dikkate alın! Kombi ile Tasarruf Yöntemleri aşağıda anlatılmıştır.

 • Kış aylarında kombiyi sürekli kapatıp açmayın.

Kış dönemlerinde havaların soğuması ile kombiler kalorifer sisteminde çalıştırılmaya başlanır. Kısa süreliğine evde olmayacağınız zaman kombinizi kapatmamalısınız. Kombi neden kapatılmamalı? bilgi almak için linki tıklayıp videoyu izleyebilirsiniz. Kombiniz açık ve kısık bir ayarda kalmalıdır. Uzun süre evde olmayacağınız zaman kombiyi kapatabilirsiniz. Ancak kısa süreliğine kombiyi kapatmak daire içinde duvarların, tavanın ve tabanın soğumasına neden olur. Kombiyi yeniden açacağınız zaman da kombi bu gibi yerleri ısıtmak için 2 katı kadar enerji ve yakıt sarfiyatı yapar. Bu da sizlere sarfiyat olarak geri döner ve faturalarınıza yansır. Evden ayrılacağınız zaman kombi ayarını kısın, evin ısısı sabit kalır ve bu şekilde tasarrufu yaşarsınız.
Kombi ile Tasarruf Yöntemleri

 • Tasarruf için binanıza ve dairenize izolasyon yaptırın.

Binanızda izolasyon yoksa ya da iyi bir izolasyon yapılmamışsa tasarrufu yaşamanız güç bir durumdur. Özellikle de kış dönemlerinde dış ortam sıcaklığının düşmesi ile bina soğuktan etkilenir ve konutları ısıtmak daha güç olur. İyi bir verim sağlamak için kombiyi yüksek ayarda çalıştırılmak gerekir. Bu da faturaların yüksek gelmesine neden olur. İyi bir izolasyon yapılmış binada bulunan dairelerde yaşanan tasarruf oranı ise %50 civarıdır. İzolasyonla tasarruf etme videosunu izleyerek de bu konuda bilgi alabilirsiniz. Faturalarınızı yarı yarıya düşürmek için binanıza ve dairenize izolasyon yaptırmanız gerekir.

 • Reglaj ayarı yapın ya da yaptırın.

Reglaj ayarı peteklere uygulanan bir uygulamadır. Özellikle de uzakta kalan peteklerin ısınmaması durumundan çoğu kullanıcımız şikayetçidir. Uzakta kalan peteğin de en iyi şekilde ısınması amacı ile reglaj ayarı yapılmalıdır.

Reglaj ayarı şu şekilde yapılır: Kombinize yakın olan petekten en uzak olan peteğe kadar sıralama çıkarılır. Kombiye en yakın peteğin alt kısmındaki vana tamamen kapatılır 1 tur açılır, sonraki petek vanası tamamen kapatılır 2 tur açılır, bu şekilde son peteğe gelene kadar 1’er tur artırılarak petek vanaları açılır. En uzakta kalan peteğe ısı ulaşır ve iyi bir ısıtma sağlanarak tasarruf yaşanır. Peteklere uygulanan reglaj ayarı hakkında daha detaylı bilgi almak üzere linki tıklayabilirsiniz.

 • Kombinize düzenli bakım yaptırın.

Kombi bakımları ülkemizde önemsenmeyen işlemlerdir. Hatta kombisi arıza yapmadan servis çağırma gereği duymayan kullanıcılar da vardır. Kombilerde arıza oluşumunun en temel sebeplerinden biri kombinin bakımsız kalmasıdır. Kombi bakımsız kaldığı sürece alınan sonuç iyi olmaz, kombi daha fazla yakıt tüketimi yapar, kombi kısa sürede kullanım ömrünü tamamlar, parçalar sürekli arızalanır ve arıza çözüm masrafı yükselir. Doğalgaz faturalarını düşürmek daha uzun yıllar beklenen sonucu elde etmek adına kombi bakımı işlemini ihmal etmeyin. Yılda 1 kez kombinize mutlaka uzman yardımı alarak bakım yaptırın.

 • Kalorifer filtresinin düzenli temizliğini yapın ya da yaptırın.

Kalorifer dönüş vanası içerisindeki pislik tutucu filtrenin zamanla temizlenmeyerek pislik ile dolması ya da tıkanması sebebi ile peteklerden alacağınız randıman her zaman düşük olur. Peteklerden iyi sonuç almak için kalorifer filtresinin her zaman temiz olması gerekir. Bu da yine kombi bakımına bağlı bir durumdur. Kombi bakımı sırasında filtre temizliği de yapılmaktadır. Uzun süre bakım görmemiş ve filtresi tıkanmış bir kombi beklediğiniz randımanı vermekle kalmaz sizlere doğalgaz tüketiminde sarfiyatı yaşattırır. Kalorifer filtresini ve kombi temizliğini yılda 1 kez mutlaka yaptırın. Kalorifer filtresi temizliği hakkında detaylı bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz. İşlem sonrası faturalarınız emin olabilirsiniz ki daha düşük gelecek ve beklediğiniz sonucu da alabileceksiniz.

 • Peteklerinizin temizliğini düzenli yaptırın.

Kombi bakımı kadar önemli bir uygulamadır. Peteklerde zamanla ısınıp soğuyan suyu çamurlaşması sebebi ile alınan sonuç her zaman daha düşük olur. Öyle ki kombiyi kalorifer sisteminde yüksek sıcaklık ayarına getirseniz bile petekleriniz çok düşük sıcaklıkta ısıtma yapar. Bu gibi durumları yaşamamak için yapılması gereken uygulama petek temizliğidir. Peteklerinizin temizliğini 3 yılda bir kez yaptırdığınız zaman alacağınız sonuç verimli olur ve doğalgaz faturalarınız daha düşük gelir. Tasarruf yaşamak için bu işlemi mutlaka ihmal etmeden işin uzmanına yaptırın.

 • Kullanmadığınız odaların petek vanalarını kapatın.

Kombi kullanımında önemli olan kış modundan en az 3 petek kullanımıdır. 3 petek vanası açık olmak koşulu ile kullanmadığınız odalarınız var ise petek vanalarını kapatarak tasarrufu yaşayabilirsiniz. Yalnız önerimiz petek vanasını kapattığınız odanın kapısının açık kalmamasıdır. Aksi halde buradan yükselen soğuk hava ile diğer odalardan gelen sıcak hava birleştiğinde ortam soğur, kombi yakıt tüketimini artırır. Kullanmadığınız odalarınız var ise petek vanalarını ve bu odaların kapılarını kapatabilirsiniz.

 • Peteklerin etrafını veya üstünü kapatmayın.

Peteklerin üstü ya da etrafı kapalı olduğunda ısıyı dağıtamaz. Bu da alınan sonucun iyi olmamasına ve yakıt tüketiminin artmasında neden olur. Peteklerin üstünü perdelerinizle kapatmayın, etrafına mobilyalarınızı koymayın. Üstü ve çevresi her zaman açık olsun ki ısı dağılımını tam anlamı ile yapabilsin. Üstü ve etrafı kapalı kalırsa eğer petekler sadece kendini ısıtır, ortamı ısıtmaz. Bu da yakıt tüketiminin artmasına yani sarfiyata neden olur.

 • Pencerelerinize PVC kaplatın ya da hava gelen kısımlara cam silikon yapın.

Dışarıdan soğuk havayı pencereler içeri getirdiğinde kombi ayarı ne kadar yüksek olursa olsun alınan sonuç her zaman düşük olur. Tabi bu durumda kombi fazladan yakıt tüketimi yapmış olur. Bu durum da faturalarınıza yakıt sarfiyatı olarak yansır. Pencerelerinizden soğuk hava geliyorsa eğer pencerelerinize PVC kaplatabilir ya da soğuk hava gelen kısımlara cam silikon uygulaması yapabilirsiniz. Bu sayede dışarıdan gelecek soğuk havayı engellemiş olursunuz. Eviniz beklediğiniz şekilde ısınır, sarfiyat yerine tasarrufu yaşarsınız.

 • Peteklerinizin arkasına ısı yalıtım levhası yerleştirin.

Peteklerinizin arkasına ısıyı daha iyi dağıtması amacı ile ısı yalıtım levhası yerleştirebilirsiniz. Bu sayede peteklerinizden yansıyan sıcak hava direk ortama ulaşmış olur. Ortama ulaşırken de ortam sıcaklığı yüksek olur ve faturalarınız daha düşük gelir. Çünkü kombiyi kısık ayarda kullansanız dahi iyi sonuç elde etmiş olursunuz. Bu malzemeyi yalıtım malzemeleri satan bayilerde bulabilirsiniz.

 • Kış aylarında kombiyi gece kapatmayın, ayarını kısın.

Kombi ile sarfiyata neden olan ve hemen her kullanıcı tarafından yapılan hatalardan biridir. Kış aylarında gece yatarken kombiyi kapatmamanız gerekir. Kombiyi kapattığınızda ortam ısısı düşer. Eşyalar, duvar, tavan ve taban da soğur. Sabah kalktığınızda hem buz gibi bir evle karşılaşmış olursunuz hem de kombiyi yeniden açtığınızda evi ısıtmakta güçlük çekersiniz. Bu durum da fazladan yakıt tüketimi demektir. Kombiyi kapatarak harcanmayan yakıtı, kombiyi açtığınızda 2 katı kadar harcamış olursunuz. Bu yüzden önerimiz kış dönemlerinde gece yatarken kombiyi kapatmamanız, ayarını kısık tutmanızdır. Bu şekilde ortam ısısı düşmez, kombi fazladan yakıt tüketimi yapmaz ve bu durum size tasarruf olarak geri döner.

 • Sıcak su ayarını musluktan değil kombiden yapın.

Duş sırasında ya da mutfakta sıcak su kullanımı sırasında suyun aşırı ısınması halinde ılışlama hemen her bir tüketici tarafından musluktan yapılır. Yani su aşırı ısındığında soğuk su musluğu da açılarak ya da soğuk su konumuna çevrilerek ılışlama yapılır. Bu yakıt tüketimini düşürmez. Aksine kombi sizin ayarladığınız sıcak su derecesine göre yakıt tüketimi yapar. Musluktan ayarlama yaparak hiçbir şekilde tasarruf elde edemezsiniz. Bu yüzden su aşırı ısındığında mutlaka kombi üzerindeki sıcak su ayarını kısın. Bu şekilde hem ısı ayarını musluktan ayarlamamış olursunuz hem de kombi daha az yakıt tüketimi yapar ve bu durum tasarruf olarak faturalarınıza yansır.

 • Oda termostatı ya da termostatik vana kullanın.

Oda termostatı kombiye takılır, ortam ısısı ayarlanan ısıya geldiğinde kombinin çalışmasını durdurur ve kombi çalışmadığı süre içerisinde yakıt tüketimi yapmaz. Bu da tasarruf olarak yansır. Termostatik vana ise peteklere takılır. Her peteğe takılabilir. Peteklerin ısısını ayrı ayrı kullandığınız ya da kullanmadığınız odalara göre manuel olarak kendiniz ayarlayabilirsiniz. Her iki üründen birini tasarruf için kullanabilirsiniz. Yalnız oda termostatı ve termostatik vanayı aynı anda kullanamazsınız. İkisinden birini tercih edebilir ve tasarruf amaçlı kullanabilirsiniz. Termostatik vana nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız da linki tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Dilek çırpan dedi ki:

  Kombideki sıcak su kapatılmalımı kullanılmadığında

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım… Sıcak su musluğu açık olmadığı sürece kombi doğalgaz tüketimi yapmaz. Bu yüzden kombi üzerinden sıcak su konumunu kapatmanız da işe yaramaz veya bir faydası olmaz diyebiliriz.

 2. melisa yavuz dedi ki:

  Yazanlara katılıyorum kesinlikle tasarrufta etkili oluyor ama bence en önemlisi kombinin tasarrufa uyumlu olup olmadığı biz demirdöküm nitromix tam yoğuşmalı almadan önce yarı yoğuşmalı kullanıyorduk ve tasaruf olmuyordu şimdi öyle değil çok memnunuz faturaar indi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melisa Hanım… Değerli yorum ve görüşünüz ayrıca bilgilendirme için teşekkür ederiz.

 3. Maqbet Ehmedov dedi ki:

  Verəcəyiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Allah razı olsun affınıza sığınarak bir şey öğrenmek istiyorum.Məndə kombi “Kalora”dır.Kombinasyonu birleştiriyorum. Gerekli ısı durur. Sıcaklık düştüğünde tekrar çalışmaz Termostat üzerindeki kırmızı ışık yanar. Çoğu zaman, kırmızı geçer ve devam eder. Her zaman tek bir durumda kırmızı yanar. Tekrar yakmak için, onu birleştirmek zorundayım. Ne oli bilər?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba efendim. Bu gibi durumlarda birçok neden olabilir sensörler, prosestat veya kart olabilir. Cihazı incelemeden net bir şey demek çok zor. Servis yardımı almanız gerekir.

 4. Mehmet özel dedi ki:

  Demirdöküm Exacontrol R oda termostatı almak istiyorum bildiğim kadarı ile bu cihaz ile saatlik günlük ve bir haftalık oda ısısı programı yapılabiliyor.sizden istirhamım bu cihazla kalorifer yani petek suyu ısısıda proğranabiliyormu yani kombi yanına gitmeden su ısı ayarı mesela 45-50-55 derecelere ayarlana biliyormu yardımcı olursanız müteşekkir olurum saygılarımla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet bey… Demirdöküm Exacontrol 7R Oda Termostatı tüm Demirdöküm markalı kombiler ile kullanılmaktadır. Özelliği gereği günlük ayrıca haftalık olarak programlanabilir. Oda termostatı ile elbette ki petek ısı ayarı belirlenebilir. Kombiyi yüksek derecede çalıştırırsınız oda termostatı üzerinden ayarı 20-25°C arası ayarlarsınız oda ısısı ayarladığınız sıcaklığa gelince oda termostatı kombinin çalışmasını durdurur. Oda ısısı düştüğünde oda termostatı kombiyi yeniden çalıştırır. Bu sayede kombi üzerinden sürekli ayar yapmak zorunda kalmazsınız.

   1. Mehmet özel dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim Allah razı olsun affınıza sığınarak son bir şey öğrenmek istiyorum Demirdöküm nitromix kombi bin petek su sıcaklığı 50 derecenin üzerinde olmadığı zaman yoğuşma dolayısı ile tasarruf yapmıyor diyorlar bu bilgi doğrumudur bu durumda kombi derecesini kaça ayarlamak gerekir saygılarımla Allaha emanet olunuz

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Mehmet Bey… Rica ederiz görevimiz bu… Demirdöküm Nitromix model kombilerde maksimum kalorifer ısı ayarı 75°C dir. Kombinizin özelliği oluşan buharı kendi enerjisine ekleyerek tasarruf sağlamasıdır. Isı derecesi önemli değil. Düşük sıcaklık ayarında bile, kullandığınız daireye uygun bir kombi ise tasarruf yaşattırır. İlla 50°C üzerinde kullanmanıza gerek yoktur. Oda termostatı kullanırsanız eğer cihazın derecesini yüksek tutmak zorundasınız. Yoksa yoğuşma yapıp tasarruf sağlasın diye yüksek derecede kullanmanıza gerek yoktur.

 5. Mehmet özel dedi ki:

  D.D.NİTROMİX KOMBİ aldım kalorifer ısıtma suyunu 45 dereceye alıyorum ancak 50-55 dereceye çıktıktan sonra ateşlemeyi kesiyor ondan sonrada 30-35 dereceye düştükten sonra yeniden ateşleme yapıp devreye giriyor bu durum normalmıdır yoksa herhangi bir ayar yapmak gerekirmi yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiler sizin ayarladığınız sıcaklık derecesini ekranda birkaç saniye kadar gösterir. Sonrasında ekranda görünen kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Siz 45°C ye ayarlarsınız fakat kombi suyu tesisatta dolaştırarak ısıtma yaptığı için ısı kaybı olmasın diye daha yüksek sıcaklıkta ısıtma sağlar. Bu yüzden ekrandaki değerin 50-55°C ye çıkması normaldir. Ortam ayarladığınız ısıya ulaşınca çalışmasını durdurur, ortam ısısı düşünce yeniden devreye girer. Bu her kombinin çalışma sistemidir. Yani cihazınızda bir problem yok. Bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Petek Yıkama