Reglaj Ayarı Nedir

Reglaj Ayarı Nedir?

Kombiye uzak olan petekler ısınmıyorsa; ısınması için, peteklerdeki verim düşükse; verimin artması için kalorifer yapılan ayardır.

Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

Bu ayar kalorifer tesisatınıza bağlı peteklerin vanalarından yapılmaktadır. İlk olarak kombiye en yakından uzağa doğru peteklerin sıralaması çıkartılır. Peteklerinizde çift vana kullanıldı ise bu ayarı altta kalan sık kullanılmayan vanadan yapılması gerekmektedir. Üst vanalardan da yapılırsa petekleri açıp kapatmak gerektiğinde bu ayar bozulur bu yüzden her zaman kullanılmayan alt vanalardan yapınız.

Reglaj ayarında ilk olarak en yakındaki peteğin alt kısımda kalan vanası tamamen kapatılarak bir tur açılır. Bu petekten sonra gelen kombiye en yakın ikinci peteğin vanası tamamen kapatılarak iki tur açılır. Bir sonraki yani kombiye üçüncü uzaklıktaki peteğin yine alt vanasını tamamen kapatılarak üç tur açılır. Bu işlem son peteğe kadar aynı şekilde her petek de bir tur fazla olacak şekilde açılarak devam eder. Bu işlemleri bitirdiğinizde kombi tesisatı reglaj ayarı tamamlanmış olur.

Kombiniz ve kalorifer tesisatınız artık daha sağlıklı ve ekonomik çalışacaktır.  Termostatik vana kullanan kullanıcıların bu işlemi yapmasına gerek kalmaz termostatik vananın görevi de zaten Reglaj ayarı yapmaktır.

Bu ayar evinizde veya iş yerinizde kullandığınız kalorifer tesisatınızın daha sağlıklı ve daha ekonomik şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kombi pompasının yetersizliği veya kalorifer tesisatınızın doğru yapılmamış olmasından kaynaklı son peteklerin ısınmaması ya da yeteri kadar ısınmaması probleminde kullanıcıların oldukça işine yarar.

Reglaj Ayarını Kim Yapar?

Reglaj ayarını anlattığımız bilgileri okuyarak herkes yapa bilir.  Kendiniz uğraşmak istemiyor yada yapamayacağınızı düşünüyorsanız www.kombitamircisi.com.tr adresinden servis kaydı oluşturarak bizim yapmamızı talep ede bilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

  1. E.C.A MARKA PETEK VAR.TEK MUSLUKLU …DOLAYISI İLE REGLAJ AYARINI TEK MUSLUKTAN YAPABLİRMİYİM….AYRICA KOMBİ MARKAM DAIKIN …ODA TERMOSTATI ALMAK İSTİYORUM….KABLOSUZ VE PROGRAMLI OLMASI TERCİHİMDİR…HANGİ MARKAYI ÖNERİRSİNİZ.TEŞEKKÜR EDERİM.

    1. Merhaba Ahmet Bey… Peteğiniz tek musluklu ise bir kısmında mutlaka bir vana vardır. Vana alyan anahtarla açılabilir ancak reglaj ayarı yapılabilir mi net bilgi vermek çok zor. Yani yerinde görüp incelemek gerekir. Yine de her ihtimale karşı vanayı açarak deneyebilirsiniz. Oda termostatı hizmeti vermediğimiz için kombinizde uygun termostatlar hakkında bilgi sahibi değiliz maalesef. Oda termostatı hizmeti veren bayi veya servislerle görüşerek bilgi alabilirsiniz.

Petek Yıkama