Kombi Sürekli Ateşliyor

Kombi Sürekli Ateşleme Yapıyor

Kombiler aslında sürekli ateşleme yapmaz. Böyle bir durum söz konusu değildir. Sadece ateşleme denemesi yapar. Bu da kombilerin marka modeline ve çeşidine bağlı değişir. Mesela bazı kombiler 3 ateşleme denemesi yapar bazı kombiler 2 ya da 4… Ateşleme denemesi sonrasında başarısız olursa iyonizasyon sorunu yaşanır. Yani alev algılanmama sorunu… Yaptığı bu ateşleme denemesi de sizlere sürekli ateşliyor olarak gelir. Kombi Sürekli Ateşliyor düşüncesinde olursunuz. Böyle bir durumun olmadığını en başta belirtmek isteriz.

Arızanın Sebepleri

 • İyonizasyon elektrodu sorunu İyonizasyon elektrodu brülör kısmında yer alan uzun çubuk şeklinde parçadır. İyon çubuğu adı da verilmektedir. Zamanla oksitlenme yaptığında veya kirlendiğinde alev okumaz. Alev algılanmadığı için de kombi ateşleme denemesi yapar. Birkaç deneme sonrasında alev algılanmayınca ateşlemeyi yapamaz ve genelde iyonizasyon sorunu yaşattırır. Bu gibi durumlarda parçada kirlenme görülür ise temizlenir, oksitlenme veya farklı sorun görülür ise değişimi yapılır. Sorun bu şekilde çözümlenmiş olur.
 • Elektronik kart sorunu Kombilerin beyni olan parça yani elektronik kart arızası durumlarında da bu sorun yaşanabilir. Elektronik kart parçaların komut alarak çalışmasına yardımcı olan beyindir. Arıza yapması halinde bu ve buna benzer daha birçok sorun görülebilir. Bu gibi durumlarda ise yapılması gereken şey elektronik kart tamiri veya değişimidir. Arıza durumuna bağlı ve kullanıcı talebine bağlı gereken müdahale yapılır ve sorun çözümlenerek sizlere cihazınız çalışır teslim edilir.
 • Gaz valfi sorunu Gaz valfi şebekeden gazı alır, bir kısmını brülöre göndererek yanma oluşumuna katkı sağlar. Arızalanma durumlarında düşük ihtimalle de olsa bu sorun yaşanabilir. Gaz valfi arızalarında parça tamiri olmaz. Ancak değişim işlemi ile sorun çözümlenebilir. Bu şekilde soruna müdahale edilmiş ve sorun çözümlenmiş olur.

DİP NOT: Kombi 3 alev denemesi yapıyor yani ateşler gibi ses çıkarıp arızaya geçiyorsa yukarıda bahsedilen arıza durumları söz konusudur. Bu durumlar dışında kombi sürekli-hiç durmadan çalışıyorsa bu durum ntc sensör veya elektronik karta bağlı olabilir. Bu sorunda her şekilde arızanın tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (162 Yorum)

 1. Mustafa Çakır dedi ki:

  Kompiyi kisik ayarda neden ateşlemeye çalişir ve devir almaya çalişir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi; gaz girişleri kapalı olduğunda, parçalarda sorun olduğunda veya gaz ile alakalı bir sıkıntı olduğunda ateşleme yapmaz. İlgili makalemizde servis öncesi yapılacak şeyler ve arızanın muhtemel sebepleri yer almaktadır; https://kombitamircisi.com.tr/kombi/atesleme/ .

 2. Ercüment Koyinci dedi ki:

  Ariston uno kombi atesliyor yanma basliyor tam gaz kesiliyor tekrar atesleme yapip yaniyor ama arizaya gecmiyor gaz odasini acip baktigimda bunu yapmiyor kombiyi tekrar topluyorum tekrar aynisini yapiyor propu temizledim altina tornavida uzatinca gazi kesiyor ama 2 atesleme yapmadan calismiyor gene

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercüment Bey… Makalemizde belirtildiği üzere, gaz valfi, iyonizasyon elektrodu veya elektronik kartta arıza durumu söz konusu. Net teşhis için teknik destek almalısınız. Uzman yardımı için bizlere 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 3. Gülfer FAKİR dedi ki:

  Merhaba demirdöküm nitron kombi 40 derecede çalışıyor. Arkası arkasına 8 kere ateşmeme yapıyır. Bu normal mi? Bana hiç normal gibi gelmedi 40 da çalışırken 43e kadar çıkıyor ateşlemeyş kesiyor. Sonra düşüşe hızlıca geçiyor arkasına henen ateçlemeye geri başlıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülfer Fakir… Makalemizde belirttiğimiz gibi, kombi sürekli ateşleme denemesi yapmasının birçok farklı sebebi olabilir. Gaz valfi, iyonizasyon elektrodu, elektronik kart veya ntc sensörde arıza olabilir. Arızanın tespiti için cihazı yerinde incelemek gerekiyor.

 4. M.Cevher zaf dedi ki:

  Meraba benim kombi demir döküm 39 dereceye getirmeme rağmen sürekli çalışır vaziyette. Üç petek faal durumda 900 tl fatura geldi. Arızası nedir acaba, faturanın çokluğu sürekli çalışır olduğu içinmi acaba. MCZ

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cevher Bey… 39°C kullanım açısından yüksek bir sıcaklık değil. Dairede ısı kaybı varsa ya da tesisat tıkalıysa cihaz sürekli çalışabilir. Makalemizde belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir. Cihazı yerinde incelememiz lazım.

Petek Yıkama