Demirdöküm Atron F04 Arızası

Demirdöküm Atron F04 Arıza Kodu Nedir?

Brülörde yanma olmadığını ve Atron kombinin ateşleme yapmadığını belirten arıza kodudur.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

 • Gaz Kontrolü Yapmalısınız Dairenizde gaz olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Mesela ocağınız doğalgazlı ise ocağınızı çalıştırarak gaz olup olmadığını deneyebilirsiniz. Ocağınız çalışır durumda ise dairenize gaz geliyordur. Bu durumda Atron kombi yanındaki gaz vanasına bakın ve açık olduğundan emin olun. Gaz vanası hangi konumda açık demektir merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz. Ocağınız da çalışmıyorsa ana vanaya (kapı dışında olan vanaya) bakın, kapalı ise açın. Vana açık ocak ve Atron kombi çalışmıyorsa bölgede gaz kesintisi olabilir. Doğalgaz dağıtım şirketinden yardım almalısınız.
 • Resetleme İşlemi Uygulamalısınız Atron kombide karşınıza çıkan F04 Arıza kodunda cihazı resetlemeyi deneyin. Ekranın hemen alt kısmında eco/comfort/reset düğmesi yer alır. Bu düğme hem eco/comfort ayarının yapılmasına hem de resetlemeye yarar. Arıza durumunda bir kez basmanız halinde cihazı resetlemiş olursunuz. Arıza düzelmiyorsa eğer resetlemeyi birkaç kez daha tekrarlamanız gerekir.

Atron F04 Arızası durumunda kullanıcı olarak bu kontrol ve işlemleri yapın. İşlemler sonucunda sorun düzelir ise cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sorun düzelmediğinde ise başka bir işlem veya uygulama yapmayın. Demirdöküm Servisi arayarak yardım talebinde bulunmalısınız.

Arızanın Çözümü

 • Gaz valfi arızası Atron kombinin ateşleme sistemindeki en önemli parçadır. Gazı şebekeden alarak gazın bir kısmını brülöre yollar ve yanma oluşmasına katkıda bulunur. Arızalandığı zaman gazı şebekeden alamaz ve brülörde yanma oluşumu olmaz. Bu durumda gaz valfinin değişimi gerekmektedir.
 • Anakart arızası Atron kombinin beynidir. En önemli parçadır. Tüm parçaların çalışması emrini veren parçadır. Arıza durumunda ateşleme başta olmak üzere birçok sorun yaşanabilir. Anakart arızası durumunda genelde kombilerde çalışmama sorunu ile karşılaşılır. Arızalı olduğu durumda yani ekranda F04 arıza kodu yer aldığında tamir veya değişim uygulaması ile sorun çözümlenebilir.
 • İyonizasyon ateşleme elektrodu arızası Brülörde elektrotlar yer almaktadır. İyon elektrodu ve ateşleme elektrodu, ateşlemeye ve alev algılamaya yardımcıdır. Bu parçalarda sorun olduğunda da ateşleme sorunu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Parça genelde tıkanır veya arızalanır. Bu gibi durumlarda değişimi ile sorun çözümlenmiş olur.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (22 Yorum)

 1. Feyyaz Temoyev dedi ki:

  Demirdöküm atron,sıcak su açtığmızda çalışmıyor ama arızada yok

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Feyyaz Bey… Kombi ekranda bir hata-uyarı kodu veriyor olsaydı uzaktan tahmini de olsa bilgi aktarabilirdik. Ancak böyle bir durum söz konusu olmadığı için ve sıcak su arızaları da birçok sebepten kaynaklı olabileceği için bilgi aktaramıyor, size uzaktan yardımcı olamıyoruz maalesef. Teknik yardım almak isterseniz bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 2. Amil hasanov dedi ki:

  Selamun aleykum bizim komide F 04 gelib gidiyor arizasi nedir ve dogal gaz geldiyi halde bunu yapiyor neyi arizali ola bilir yardimci olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Amil Hasanov… Makalemizi incelediyseniz eğer orada tüm detaylar yazmaktadır. Dairenizde gaz kesintisi olmadığı halde cihaz F04 yani gaz yokluğu arızası veriyorsa; kart, gaz valfi, iyon-ateşleme elektrodu gibi parçaların yerinde kontrol edilmesi gerekir. Bu durumda cihazı sadece birkaç kez resetlemeli, sorun düzelmiyor veya tekrar ediyorsa servis yardımı almalısınız.

 3. Rəvan Məmmədov dedi ki:

  F04 oluyor çozemiyoruz malumat verirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rəvan Məmmədov Bey… Makalemizde zaten servis öncesi yapılması gereken bilgiler, arızanın muhtemel sebepleri ve parçaların özellikleri açık ve detaylı olarak belirtilmiştir. Belirtilen uygulamaları gerçekleştirmeli, sorunda düzelme olmuyorsa can ve mal güvenliğiniz açısından servis yardımı almalısınız.

 4. Serkan Serkan dedi ki:

  F07 arızası nedir nasıl yaparım yardımcı olur musunuz neva kombi Demirdöküm

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Kombiniz gaz valfi arızası veriyor. Kombiyi birkaç kez arka arkaya resetlemeyi deneyin. Şalterinden kapatıp açmayı deneyin. Düzelme olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir. Gaz valfi ve kart gibi parçalara bakılması lazım.

Petek Yıkama