Demirdöküm Atron F04 Arızası

Demirdöküm Atron F04 Arıza Kodu Nedir?

Brülörde yanma olmadığını ve Atron kombinin ateşleme yapmadığını belirten arıza kodudur.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

 • Gaz Kontrolü Yapmalısınız Dairenizde gaz olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Mesela ocağınız doğalgazlı ise ocağınızı çalıştırarak gaz olup olmadığını deneyebilirsiniz. Ocağınız çalışır durumda ise dairenize gaz geliyordur. Bu durumda Atron kombi yanındaki gaz vanasına bakın ve açık olduğundan emin olun. Gaz vanası hangi konumda açık demektir merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz. Ocağınız da çalışmıyorsa ana vanaya (kapı dışında olan vanaya) bakın, kapalı ise açın. Vana açık ocak ve Atron kombi çalışmıyorsa bölgede gaz kesintisi olabilir. Doğalgaz dağıtım şirketinden yardım almalısınız.
 • Resetleme İşlemi Uygulamalısınız Atron kombide karşınıza çıkan F04 Arıza kodunda cihazı resetlemeyi deneyin. Ekranın hemen alt kısmında eco/comfort/reset düğmesi yer alır. Bu düğme hem eco/comfort ayarının yapılmasına hem de resetlemeye yarar. Arıza durumunda bir kez basmanız halinde cihazı resetlemiş olursunuz. Arıza düzelmiyorsa eğer resetlemeyi birkaç kez daha tekrarlamanız gerekir.

Atron F04 Arızası durumunda kullanıcı olarak bu kontrol ve işlemleri yapın. İşlemler sonucunda sorun düzelir ise cihazı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sorun düzelmediğinde ise başka bir işlem veya uygulama yapmayın. Demirdöküm Servisi arayarak yardım talebinde bulunmalısınız.

Arızanın Çözümü

 • Gaz valfi arızası Atron kombinin ateşleme sistemindeki en önemli parçadır. Gazı şebekeden alarak gazın bir kısmını brülöre yollar ve yanma oluşmasına katkıda bulunur. Arızalandığı zaman gazı şebekeden alamaz ve brülörde yanma oluşumu olmaz. Bu durumda gaz valfinin değişimi gerekmektedir.
 • Anakart arızası Atron kombinin beynidir. En önemli parçadır. Tüm parçaların çalışması emrini veren parçadır. Arıza durumunda ateşleme başta olmak üzere birçok sorun yaşanabilir. Anakart arızası durumunda genelde kombilerde çalışmama sorunu ile karşılaşılır. Arızalı olduğu durumda yani ekranda F04 arıza kodu yer aldığında tamir veya değişim uygulaması ile sorun çözümlenebilir.
 • İyonizasyon ateşleme elektrodu arızası Brülörde elektrotlar yer almaktadır. İyon elektrodu ve ateşleme elektrodu, ateşlemeye ve alev algılamaya yardımcıdır. Bu parçalarda sorun olduğunda da ateşleme sorunu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Parça genelde tıkanır veya arızalanır. Bu gibi durumlarda değişimi ile sorun çözümlenmiş olur.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (28 Yorum)

 1. Burak Taşdemir dedi ki:

  F04 HATASI İLE KARSILAŞTIM OCAĞIN TÜM GÖZLERİNİ YAKTIĞIMDA HERHANGİ BİR SORUN YOK GAZ AKIŞI İYİ FAKAT KOMBİYİ RESETLEDİGİMDE 1:30-2 SAAT SONRA TEKRAR AYNİ HATA DEVREYE GİRİYOR NE YAPMAM GEREKİYOR

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Cihazınızı resetleyin. Arıza düzelmiyorsa eğer resetlemeyi birkaç kez daha tekrarlamanız gerekir. Hala düzelme olmadıysa gaz valfi, iyon elektrodu, ateşleme elektrodu veya anakart arızası vardır. Net teşhis ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

 2. Ercan Erdoğan dedi ki:

  F4 hata veriyor sadece Ocak yanıyor ne musluklardan ne banyodan sıcak su gelmiyor peteklerde yanmıyor soğuk ,gaz kontol ettim sorun yok ,ne. Yapmam lazım acil , kolay gelsin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Makalemizde yapmanız gereken kontrol ve işlemler yazıyor. Dairenizde gaz kesintisi yoksa, kombi yanındaki gaz vanası açıksa kombiyi resetlemelisiniz. Birkaç reset işlemine rağmen yine de F4 uyarısı devam ediyorsa teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama