Demirdöküm Aden F4 Arızası

Demirdöküm Aden F4 Arızası Nedir?

Gaz yokluğu sorunudur (ateşleme sorunu). Aden Dijital modellerde karşılaşılan arıza kodlarından biridir.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

 • Öncelikle gaz vanalarını kontrol edin Dairenize veya Aden kombinize gaz gelmiyorsa eğer bu sebeple ateşleme yapmıyor olabilir. Gaz vanalarını bu sebeple kontrol etmelisiniz. Dairenizde eğer ocağınız da doğalgazlı ise ocağınızı çalıştırarak çalışıp çalışmama durumuna bağlı olarak dairenizde gaz olup olmadığından emin olabilirsiniz. Ocağınız çalışıyor ise dairenizde gaz vardır, ocağınız çalışmıyor ise gaz yok veya ana vana kapalı demektir. Tüm vanalara bakın ve açık olduğundan emin olun. Doğalgaz vanaları nasıl açık olur? merak ediyorsanız hemen linki tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz. Vanalar açık olmasına karşın ocak ve Aden kombide çalışma yok ise doğalgaz dağıtım şirketini arayarak konu hakkındaki bilgileri alabilirsiniz.

 • Aden kombiye reset atın Aden kombinizde reset tuşu yoktur. Bu sebeple de resetleme işlemini açma-kapama düğmesinden yapabilirsiniz. Öncelikle Aden kombinizi “0” konumuna getirin. Birkaç saniye sonra “1” konumuna getirin yani açın. Bu işlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

Aden Kombide F4 Uyarısı ile karşılaşıldığında genelde sıraladığımız bu parçaların birinde veya birkaçında sorun olabilmektedir. Hangi parçada net sorun olduğunu bilmek adına arıza durumunu yerinde görmek gerekir. Bu gibi durumlarda yerinde tespit ve uzman yardımı önemlidir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (16 Yorum)

 1. Cesur ŞAHİN dedi ki:

  Demirdökü kombi f4 arızası veriyor. Resetliyorum 20 dakika çalışıyor tekrar f4 arızaya geçiyor sürekli aynı olay oluyor. Aynı zamanda sıcak su ılık bir şekilde geliyor tekrar soğuk gelmeye başlıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cesur Bey… Demirdöküm kombide f4 hatası hakkındaki makalede tüm detaylar yazmaktadır. Kombiniz ateşleme uyarısı veriyor. Dairenizde gaz kesintisi yoksa, kombiyi resetlediğiniz halde arıza tekrar ediyorsa, yine makalemizde açıkladığımız arıza durumları söz konusu olabilir. Net teşhis için kombiyi yerinde incelememiz lazım.

 2. Yasemin Davet dedi ki:

  Kombi uzun zamandir bar basincinin dustugunu gosteriyordu o duzeldi simdide f4 hatasi veriyo napabiliriz bir sknti olurmu yada kombiyi yeniden acip kapatsak olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasemin Hanım… F4 gaz yokluğu-ateşleme arızasıdır. Genel olarak alev sistemine bağlı olsa da bazen baca sistemi sebebiyle de arızaya geçebilmektedir. Ancak bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz tek işlem cihazı resetlemektir. Arıza çok sık tekrar eder veya düzelmezse servis yardımı almalısınız.

 3. Elif Karadeniz dedi ki:

  Kombi ısıtmıyor . 35-40 da yandığı halde. Kombiye verdiğim su çabuk bitiyor .5-6 saat içersinde azalıyor hatta 0 a kadar düşüyor . 1 -2 defa böyle oldu . Resetleyip ,kapatıp açtım . Ama halen ısıtmıyor . Ne yapabilirim .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Kombinin 5-6 saatte bir basıncı 0 bara kadar düşürmesi normal değildir ve bir kaçak olabilme ihtimali yüksektir. Yani peteklerde, tesisatta veya kombide gözle görülür bir su kaçağı varsa müdahale gerekir. Gözle görülen bir su kaçağı durumu yoksa sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Bize kalırsa önce bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirmelisiniz. Tesisatta sorun görülmezse kombiyi incelemek gerekir. Tank, eşanjör gibi birkaç parçayı incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama