Demirdöküm Aden F4 Arızası

Demirdöküm Aden F4 Arızası Nedir?

Gaz yokluğu sorunudur (ateşleme sorunu). Aden Dijital modellerde karşılaşılan arıza kodlarından biridir.

Kullanıcı Ne Yapabilir?

 • Öncelikle gaz vanalarını kontrol edin Dairenize veya Aden kombinize gaz gelmiyorsa eğer bu sebeple ateşleme yapmıyor olabilir. Gaz vanalarını bu sebeple kontrol etmelisiniz. Dairenizde eğer ocağınız da doğalgazlı ise ocağınızı çalıştırarak çalışıp çalışmama durumuna bağlı olarak dairenizde gaz olup olmadığından emin olabilirsiniz. Ocağınız çalışıyor ise dairenizde gaz vardır, ocağınız çalışmıyor ise gaz yok veya ana vana kapalı demektir. Tüm vanalara bakın ve açık olduğundan emin olun. Doğalgaz vanaları nasıl açık olur? merak ediyorsanız hemen linki tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz. Vanalar açık olmasına karşın ocak ve Aden kombide çalışma yok ise doğalgaz dağıtım şirketini arayarak konu hakkındaki bilgileri alabilirsiniz.

 • Aden kombiye reset atın Aden kombinizde reset tuşu yoktur. Bu sebeple de resetleme işlemini açma-kapama düğmesinden yapabilirsiniz. Öncelikle Aden kombinizi “0” konumuna getirin. Birkaç saniye sonra “1” konumuna getirin yani açın. Bu işlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Arızanın Sebepleri Nelerdir?

Aden Kombide F4 Uyarısı ile karşılaşıldığında genelde sıraladığımız bu parçaların birinde veya birkaçında sorun olabilmektedir. Hangi parçada net sorun olduğunu bilmek adına arıza durumunu yerinde görmek gerekir. Bu gibi durumlarda yerinde tespit ve uzman yardımı önemlidir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Halim hokkabaz dedi ki:

  Merhabalar öncelikle kombimi açtığımda su ısıtma ışığı yanıp sönüyor sürekli ne yapmam gerekir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halim Bey… Su ısıtma ışığı derken? Musluk simgeli led mi yanıp sönüyor? Tam olarak belirtebilirseniz sorun var mı yok mu yardımcı olmaya çalışırız.

 2. kamil kılınçoglu dedi ki:

  f 4 aruzası derece 60 ın üzerende caılışıyor petekler iyice iısınıyor derece 50 nin altınadüşürünce betekler soguyor f 4 arızasına geçiyor resetliyoruz çalışıyor ama isıtmiyor sıcak suyuda isıtmiyor aradan 2 3 sat zaman geçince yine resetliyrız 60 üzerine getiriyoruz dereceyi ozaman isıtıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kamil Bey… Kombiniz gaz yokluğu-ateşleme arızası veriyor. Bu sorunda önce dairenizde gaz kesintisi olmadığından, kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Kombiye gaz geliyorsa eğer kombiye birkaç kez reset atın. Ancak kombi resetleme işlemini de kabul etmiyorsa yani sorun düzelmiyorsa servis gerekir. Anakart, gaz valfi ve elektrotları kontrol etmek gerekir.

 3. RECAİ TURHAN dedi ki:

  DEMİR DÖKÜM SARGON CONDENSE _CM MODELİ iyi günler f4 arızası var reset attım çalışıyor tahmini yaaım saaat sonrası devreye giriyor ateşleme yapıyor yanıyorr stop ediyor f 4 yanıyor tekrar reset yine devrede son raki stop aynı işlem böyle devam ediyor kolay gelsin iyi günler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recai Bey… F4 uyarısı ateşleme ve iyonizasyon sorunudur. Brülörde yanma olmadığında veya alev algılanmadığında bu sorun yaşanır. Dairenizde gaz olduğundan emin olun. 3 reset sonrası düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. İyon-ateşleme elektrotlarında, gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama