Demirdöküm Aden Kombi Arıza Kodları

Demirdöküm Aden Kombi Hata Kodları

Demirdöküm Aden model kombilerin Basic ve Digital çeşitleri bulunur. Basic model ledlidir, Digital model ise ekranlıdır. Her ikisinde karşılaşılan arıza kodlarını veya arıza durumlarını sizlere bu makalemizde açıklamış bulunuyoruz.

Demirdöküm Aden Basic Arıza Kodları

 1. 30 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kalorifer sensörü problemi.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kaloriferleriniz ısınmaz veya az ısıtır. Kalorifer sensöründe, sensör kablolarında veya sensöre bağlı borularda sorun olabilmektedir. Sorunun net tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına servisi aramanızı öneriyoruz.
 1. 40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu sensörü problemi.
 • Çözüm Bu durum sıcak su sorunu yaşadığınızı belirtir. Böyle bir durumda sıcak su sensörünün yanı sıra, kablolarda ve bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Dış hava sensörü arızası.
 • Çözüm Dış hava sensörü dışarıdaki sıcaklığa göre kombiyi çalıştırır. Aden kombinizde var ise arızalı olabileceğini belirtir. Yoksa da elektrik aksağında sıkıntı olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Düşük su basınç problemi.
 • Çözüm Aden kombi tesisatında su olmadığını veya az olduğunu belirten arıza kodudur. Aden kombiye su basma videosu nu izleyerek işlemi uygulayabilir, sorunu çözümleyebilirsiniz.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Hava akışı sorunudur.
 • Çözüm Bu durumda cihaz hava akışını sağlayamadığı için cihazdan verim alamazsınız. Cihaz hermetik ise: fan prosestat, anakart arızalı olabilir. Cihaz bacalı kombi ise baca tıkanmış ya da baca sensöründe arıza meydana gelmiş olabilir. Uzman ekipleri çağırarak sorunun çözümlenmesini sağlamalısınız.
 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı ısınma problemi olarak bilinir.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce kombi basıncı düşükse su basmak gerekir. Ardından petek ve tesisata ait olan vanalar kontrol edilmeli, vanalar kapalıysa açılmalıdır.  Son işlem olarak kombi resetlenmelidir. Tüm bu işlemlere rağmen yine de arıza devam ediyorsa servis yardımı alınmalıdır. Ana eşanjörün kireçlenmesi veya tıkanması, üç yollu vanada sorun olması, pompanın sıkışması, filtrenin tıkanması, kalorifer tesisatının tıkanması, sensör veya kart arızası gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.
 1. 90 Ledi Yanıp Sönüyor ise Başarısız ateşleme durumu.
 • Çözüm Gaz yokluğu arızası olarak bilinir. Cihaz yanmaz yani ateşleme yapmaz. Dolayısıyla ne sıcak su alabilirsiniz ne de petekleriniz ısınır. Servis öncesi işlem uygulayarak sorunu çözümlemek isterseniz Aden 90 Led Arızası çözümü linkini tıklayabilirsiniz.

Aden Basic model ledli kombilerde derecelerde kırmızı ışık yanıyor ise bu cihazda sorun olmadığını belirtir. Hangi derece lambası yanıyor ise o cihazın içinde bulunan suyun sıcaklık derecesi olmaktadır. Sizin ayarladığınız yani set edilen sıcaklık ayarı da değildir. Kırmızı led yanıp sönüyor ise bu cihazda oluşan arızayı belirtir.

Demirdöküm Aden Digital Arıza Kodları

 1. F0 Arıza Kodu Tesisat su basıncı düşük.
 • Çözüm Kombinin su basıncının düşük olduğunu belirten koddur. Bu kod ekrana geldiği zaman Aden kombiye 1 ile 2 bar arasında su basarak sorunu çözümleyebilirsiniz. Aden kombinin sol altında bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek kombiye 1,5 bar kadar su basmalısınız. Su basma uygulaması sonrasında sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa eğer resetleme işlemi uygulayın. Reset sonrasında da sorunda düzelme olmazsa eğer teknik açıdan servis yardımı alabilirsiniz.
 1. F1 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Aşırı ısı termostatın devreye girdiğini belirtir. Bu arıza durumunun birçok sebebi bulunmaktadır. Teknik açıdan; ana eşanjörün kireçlenmesi ya da tıkanması, pompanın sıkışması, kalorifer tesisatında tıkanma olması, filtrenin tıkanması, üç yollu vanada sorun olması, sensör arızası, kart sorunu gibi durumlarda aşırı ısınma sorunu yaşanabilir. Uzman servis ekibi tarafından yerinde görüldüğünde sorun çözümlenecektir. Bu konuda mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. F2 Arıza Kodu Sıcak su sensörü sorunu.
 • Çözüm Ekranda bu hata kodu yer aldığında cihazın sıcak su sensöründe sorun var demektir. Problem sadece sensör ile alakalı da değildir. Sensör kablolarında kısa devre ya da kopma durumlarında, borularda nemlenme olduğu durumlarda da bu sorunla karşılaşılır. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almak gerekir.
 1. F3 Arıza Kodu Kalorifer sensörü sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe, sensör borularında nemlenme, sensör kablolarında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda net tespit ve çözüm için uzman yardımı almanız şarttır.
 1. F4 Arıza Kodu Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Bu arıza durumu cihazın çalışmadığını belirtir. Çalışmama sebebi gaz yokluğu veya brülörde alev oluşmamasıdır. Servis öncesi bu soruna çözüm bulmak isterseniz Aden F4 hata kodu linkini tıklayabilirsiniz.
 1. F5 Arıza Kodu Hava akış problemidir.
 • Çözüm Ekranda bu hata kodu yer aldığı zaman cihaz atık gaz sisteminde sorun çıkarıyor demektir. Yani oluşan bir aksaklığı belirtir. Bu durumda Aden kombinin çeşidine bağlı arıza durumları değişir. Hermetik kombilerde; fan, prosestat ya da anakartta arıza olabilir… Bacalı kombilerde ise; baca tıkalı, baca çekişi kuvvetli değil veya baca sensörü arızalı olabilir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.
 • Çözüm Dış hava sensörü dışarıdaki ortama göre kombiyi çalıştırmakta olan sensördür. Aden kombide var ise arızalı olduğunu belirtir. Aden kombide dış hava sensörü yoksa sorun elektrik aksağında olabilmektir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 • OC Arıza Kodu Dış hava sensörünün devreye girdiğini belirtir. Bu bir arıza değildir.
 • CC Arıza Kodu Dış hava sensörünün devreye girmediğini belirtir. Bu bir arıza değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (30 Yorum)

 1. Mustafa Boz dedi ki:

  Merhaba
  Demirdöküm Aden Kombi on yeşil ışığı şalteri açtıktan kısa bir süre sonra tık ses gelerek yeşil ışık soluk renge çok az enerji geliyor gibi yanıyor ve daha sonrasında hiç bir komut almıyor. Şalteri açtıktan sonra Petek veya sıcak su çalıştırma gibi komutları alıyor ama dediğim gibi tık diye kendini korumaya alma gibi enerji kapatıyor. Ayrıca bu işlemleri yapmadan ana kart üzerindeki metalden oluşan kare parça bölge ısınmış. Sorunum kart tamamen arızalı değil gibi geldi, sizce sorun nedir ? Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kart arızası var gibi duruyor ancak kartın üzerinde birçok işlemci olduğu için kartı teste almak gerekir. Bu aşamada kart tamiri de kart değişimi de gerekebilir. Tabi harici sorunlar da olabilir. Bu yüzden sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 2. Muhammed Ali aycıl dedi ki:

  Sorum şu 30 40 50 yazan yerler 10 gündür kırmızı ışık yanmak ya sürekli yanmakta ama yanıp sönme olmuyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Ledler tek başına yanıp sönüyorsa arızadır. Ancak 30-40-50 ledleri sabit yanıyorsa bu sıcaklığın ortalama 50°C civarında olduğunu belirtir.

 3. Murat Aydoğan dedi ki:

  Bir müddet kullandıktan sonra sıcak su soğuyor bir daha ısınmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombi led ile bir uyarı vermiyorsa eğer kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok diyebiliriz. Ancak bu durum yani suyun soğuması sadece tek bir muslukta mı oluyor yoksa tüm musluklarda oluyor mu? Önemli olan budur. Eğer tüm musluklarda yani mutfak banyo gibi tüm musluklarda aynı şikayetiniz varsa sorun kombidedir. Ancak dediğimiz gibi bir uyarı ledi de olmadığı için servis yardımı almak gerekir. Bu sorun tek bir muslukta oluyorsa; musluk bozuk olabilir, filtrede tıkanıklık olabilir veya tesisatınızda sorun olabilir.

 4. Eren dedi ki:

  Aden kombi yaz moduna nasıl ayarlanır şalteri kapatıp açmalımıyız teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eren Bey… Aden model kombilerde ve tüm kombilerde şalteri kapatıp açmak cihazı bir bakıma resetlemek demektir. Açma/kapama işlemiyle konum değişikliği olmaz. Demirdöküm Aden model kombilerde 3 düğme bulunur. Biri sıcak su ayarı, biri kalorifer ısı ayarı diğeri açma/kapama ve konum değiştirme düğmesidir. Kombiyi yaz konumuna almak istiyorsanız “0” konumu olan düğmeyi “sadece musluk sembolü” olan yere getirin. Bu şekilde kalorifer devresi kapanır kombi sadece yaz konumunda yani sıcak su konumunda çalışır. Başka hiç bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Kombiyi kış konumuna almak isterseniz yani petekleri açmak isterseniz bu durumda önce “0” konumlu dediğimiz düğmeyi “musluk ve kalorifer sembolü” olan konuma getirin. Ardından kalorifer simgeli düğmeyi sağa çevirerek bir sıcaklık derecesi belirleyin. Kaloriferlerin ısı durumuna göre bu düğmeden ayar yapabilirsiniz. Düğmeyi sağa çevirdikçe sıcaklık derecesi yükselir, sola çevirdikçe sıcaklık derecesi düşer.

 5. Kadriye Taşdelen dedi ki:

  Merhaba aden kombi kullanıyorum su ve petek ayar düğmeleri kilitlendi iki tarafada dönmüyor acaba ne yapmamız teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadriye Hanım… Düğmeler kilitlendi dönmüyorsa potans kısmında sorun olabilir. Yani düğme değişimi de gerekebilir, anakarta müdahale de gerekebilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekiyor. 444 1 837 numaramızdan bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 6. Ömer tosun dedi ki:

  Demirdöküm kombimin bütün led ışıkları kırmızı yanıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Normalde arıza durumları tek bir led ile belirtilmektedir. Mesela 30°C ledinin yanıp sönmesi gibi. Ancak tüm ledler aynı anda kırmızı yanıyorsa bu bir anakart arızasıdır. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

   1. Mustafa kanber dedi ki:

    Merhaba ben mustafa kanber benim kombim termostat otomatik olarak atmıyor sısını fazla olmasından dolayı yanma devam ediyor su derecesi yükselince bar yükseliyor ve tahliyeden suyu bosaltıyor ve sönüyor tekrar su basıp barını yükseltince calisiyor bu böyle devam ediyor .benim kombinin sorunu termostat.tanmıdır acaba.saygılar sunar hayırlı işler dilerim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Mustafa Bey… Oda termostatı ayarlanan sıcaklığa gelince kombiyi durdurmuyorsa; oda termostatı bozuk olabilir, termostat bağlantılarında veya kombi kartında sorun olabilir. Bu sorunu yerinde görüp incelemek lazım. Ayrıca basınç yükseliyor, akabinde kombi fazla suyu taliye ediyor, tahliye sonrası emniyet ventili kapanmıyor ki kombideki suyu tamamen bitiriyor ve yeniden kombiye su basmanız gerekiyor. Yani burada da hem basınç yükselmesi sorunu var hem de yüksek ihtimalle emniyet ventili sorunu var. Bu sorunlara da yerinde bakmak gerekir.

 7. niyazi dedi ki:

  Merhabalar,
  Kombim su akıtıyor..Büyük ihtimal esanjörün olduğu yerden su akıtıyor.
  (1 ay önce yine su akıttı 300 tl verdim bir tane plastik parçası(conta) için)
  Bu şekilde çalıştırmaya devam ettiğimde su basıncı artıyor..
  3 aydır kombi ile alakalı bir dünya teknik destek aldım
  Peteklerin altı ısınmadığı için temizlettim ancak halen ısınmadı.(havası vs alındı.)
  Bir parçasının bozuk olduğu söylendi 300 tl civarı yaptırmadım.
  Demir Döküm aden kombi düşük devirde 3 dakika da bir çalışıyor çalışma şekli böyle diyen oldu.Parça bozuk ondan diyen de oldu.Bu kombiyi çöpe mi atmam gerekiyor yoksa tekrar tekrar yaptırmam mı lütfen yardım olunuz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Niyazi Bey… Kombide basınç yükselme durumu eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankı gibi parçalara bağlıdır. Size hangi parça için fiyat bilgisi verildi veya hangi parça değişimi yapıldı onu bilemeyiz. Ancak basıncın yükselmesi 3 temel sebebe bağlıdır. O da bahsettiğimiz parçalardır. Kombiler düşük derecelerde çok sık çalışır. Bu her kombi için geçerli bir durumdur. Bu durumda bir sorun var denilemez. Ancak basıncın yükselmesi ve kombinin buna bağlı su akıtması durumu için bi inceleme yapmak gerekir. Kombiniz eğer kullanılamayacak durumdaysa yani sürekli masraf çıkarıyorsa yeni kombi almak tabi ki daha mantıklı. Ancak Aden model kombileri piyasada hala kullanan ve nadir sorun yaşayan kullanıcılarımız da var. Cihazı önce yerinde inceleyerek arıza durumları tespit edilmeli, toplam olarak masraf çıkarılmalıdır. Çıkacak masrafa ve cihazın çalışabilirlik durumuna göre bu kararı kendiniz vermelisiniz. Ancak dediğimiz gibi bu durum için cihazı yerinde görmemiz ve baştan sona incelememiz gerekir. Bu konuda yardım için de bizi arayabilirsiniz.

 8. hasan kumbasaroğlu dedi ki:

  bar ayarı 1,5 ta fakat petekler ısınmaya başlayınca bar da yükseliyor sıcak suyu açıp kapayınca düşüyor ama bar tekrar çıkıyor marka alaska

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Kalorifer kullanımında, kaloriferler devreye girdikçe ısı yükselir. Isı yükselmesine bağlı doğru orantıda basınç da yükseliyorsa, sıcak su kullanımında basınç düşüyor veya sabit kalıyorsa bu genleşme tankı arızasıdır. Genleşme tankının havası bitmiş olabilir ya da delik olabilir. Cihazı yerinde görüp incelememiz lazım. Bizi 444 1 837 numaralı telefonumuzdan arayarak bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

 9. Ferhat dedi ki:

  Demirdöküm Aden kombi kullaniyorum her sene mutlaka 70 LED sorununu yaşıyorum ne yapmamı önerirsiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey… Demirdöküm Aden kombilerde 70 led uyarısı hava akış sorunudur. Yani atık gaz devresi ile alakalı bir durum. Bu sorunu özellikle de soğuk geçen kış günlerinde yaşıyorsanız eğer baca yerine tam oturmamış olabilir, rüzgarlı havalarda dışarıdan temiz hava alınamadığı için ya da atık gaz dışarı gönderilemediği için sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bacayı bi kontrol ettirmenizi öneririm. Kombi parçalarında sorun olsaydı sürekli sorun yaşarsınız, sorun tek bir resetleme işlemi ile düzelmezdi.

 10. seçkin meletli dedi ki:

  merhabalar
  demir döküm Aden kombi kullanıyorum herhangi bir arıza ışığı yanmıyor ancak sıcak su geç geliyor ve maxmum 2 dakika sonra soğuyor tahmin ediyorum alev yükselmediği için ama emin değilim sebebi nedir tamiri mümkün,müdür. mümkünse ücreti ne kadar dır.Şimdiden yardımlarınız için teşekkürlerimi sunarım
  seçkin Meletli

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seçkin Bey… Cihazınız bir uyarı kodu vermediği için maalesef ki arızayı görmeden net bilgi vermemiz de mümkün değil. Arıza ledi yanıp sönse tahmini bilgi aktarılabilir ancak yaşadığınız sorun sıcak suya bağlı bir sorun. Demirdöküm Aden model kombilerde de çok yeni kombiler olmadığı için arızanın tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına servis çağırın önerisinde bulunabiliriz. Masraf ne tutar görmeden bilemeyiz, tahmin de edemeyiz maalesef.

 11. Fatma altin dedi ki:

  Mrb kobi nin ışıkları yanmıyor şu isinmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Kombinin ışıkları yanmıyorsa panele elektrik gelmiyor demektir. Bu bir anakart arızasıdır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 12. Recep yucel dedi ki:

  Bende demirdokum adlen model kombi var basinc kendiliginden yukseliyor.bide sebeke su giris yerinden su damlatiyor.
  Basinci peteklerden dengeliyorum fakat belli zaman sonra yine yukseliyor.
  Bakimciyi aradim sebeke su girisini kes 2 saat kadar basinc gene yukselirse ya delik yada esanjorun degisimi gerekiyo dedi.
  Simdiden tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Kombide basıncın yükselmesi birçok sebebe bağlıdır. Kombi su girişini keserseniz eğer kombiye su girişi olmaz ve eşanjörde sorun olduğu tespit edilemez. Bu yanlış bir bilgidir. Siz kombiyi kapatın ya da kalorifer konumunu kapatın basıncı takip edin. Basınçta yine yükselme oluyorsa eşanjör ya da doldurma musluğu arızalıdır. Ayrıca her iki parçada da sorun olabilir. Kombi kapalıyken basınç yükselmiyor sadece kalorifer konumuna alındığında basınç yükseliyorsa genleşme tankının havası bitmiş ya da tank delik demektir. Tabi yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

 13. ömer bozdağ dedi ki:

  Merhaba benim kombi aden ledli model kombi kış modunda iken problem yok hava güzel olduğu icin kombiyi kapatıp yaz moduna aldim sıcak su vermiyor ateşleme yapmıyor kış moduna alınca calisiyor ne yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Yaz konumuna getirdiğinizde yanıp sönerek uyarı veren bir LED ışığı var mıdır? Varsa eğer hangi LED yanıp sönüyorsa arıza açıklamasına bakmalısınız veya bize iletebilirsiniz size bu konuda yardımcı olmaya çalışırız. Yanıp sönen bir LED ışığı yoksa eğer birçok sebep olabilir. Net teşhis için de sorunu yerinde görmek gerekir.

 14. erkan özdemir dedi ki:

  mrb aden kombi kullanmaktayım kombinin barı hep 3 de duruyor bazen alttan azıcık su akıtıyor bir süre kullanınca bar 3 ün azıcık altına düşüyor bar lambası yanıp sönüyor suyu veriyorum cihaz çalışıyor ve bar yeniden 3 e yükseliyor. genleşme tankımı arızalıdır yoksa manometre mi tşkler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey… Kombide ısınan su genleştiği için kalorifer sistemi devredeyken basıncın yükselmesi normal bir durumdur. Ancak 3 barı geçiyorsa cihazda sorun var demektir. Bu gibi durumlarda eşanjör, genleşme tankı veya doldurma musluğu gibi parçalarda sorun olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek lazım. Servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama