Demirdöküm Aden 90 Arızası

Demirdöküm Aden 90 LED Arızası Nedir?

Demirdöküm Aden kombide 90 ışığı gaz beslemesi-iyonizasyon sorunudur.

Sorun Neden Yaşanır?

Aden kombide 90 arızası birçok sebeple yaşanabilir. Bu arıza durumunda kullanıcılar yapılması gerekenleri merak eder. Kullanıcı olarak da servis öncesi yapabileceğiniz bazı uygulamalar bulunmaktadır.

Kullanıcı Ne Yapmalı?

 • Bu sorunda dairede ya gaz yoktur ya da gaz olmasına rağmen iyon okumuyordur ve başarısız alevleme oluyordur. Siz yine de her ihtimale karşı dairenizde gaz olduğundan emin olmalısınız. Gaz vanalarına bakarsanız eğer açık olup olmadığını anlayabilir kapalı ise açabilirsiniz. Gaz vanası hangi tarafa çevrildiğinde açık olur merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz.
 • Uygulama sonrasında sonuç alamadıysanız eğer cihazı sıfır konumuna getirin. Birkaç saniye sonrasında yeniden açın. İşlemi birkaç kez tekrar edin. Yine de sonuç aynı ise yani sorun düzelmiyor ise servis yardımı almanız gerekir.

Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

 • Anakart arızalı olabilir Alev yokluğunda anakart sorunları genelde karşımıza çıkabilmektedir. Anakart arızası sebebi ile alev algılanamıyor bu sebeple bu sorun yaşanıyor olabilir. Anakart arızası tespit edilir ise anakart tamiri yapılabilir ya da değişimi ile sorun giderilebilir.
 • Gaz valfi arızalı olabilir Gazı şebekeden alarak bir kısmını brülöre göndererek ateşlemeye yardımcı olan önemli parçalardan biridir. Gaz valfinin arızalı olduğu durumda da aynı sorun yaşanabilir. Bu durumda gaz valfi değişimi ile sorun çözümlenebilir.
 • İyon çubuğu arızalı olabilir Brülörde bulunan elektrotlardan biridir. Bu sorunda karşımıza çıkabilmektedir. Arıza durumu görülür ise iyon çubuğu temizlenir ya da değişimi yapılarak sorun giderilir.
 • Ateşleme çubuğu arızalı olabilir Brülörde bulunan elektrotlardan biridir. Ateşleme sisteminde önemi büyük parçalardandır. Ateşleme çubuğu arızası olması durumunda parça temizlenir ya da değişimi yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. ümit çalışkan dedi ki:

  demir döküm aden kombimizde 90 lambası yanıp sönüyor gaz var ateşleme yapıp bir kaç saniye sonra arıza gösteriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Dairede gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Kapat/aç işlemi sonrası da düzelme olmazsa doğrudan servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Hatice Karaaslan dedi ki:

  Demirdöküm Aden kombi 90 arızası veriyor petekler de sürekli tekrarlıyor ama sıcak suda bu arızayı vermiyor nedeni ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım… Kombide alev söndüğünde veya brülörde alev oluşmadığında bu sorun yaşanır. Arızanın muhtemel sebepleri ve yapılması gereken işlemler makalemizde yazmaktadır. Teknik yardım almak isterseniz; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 3. Ahmet Tunç dedi ki:

  Ekranda büyük (F) harfi var, onun yanında (-) işareti var, ayrıca alt tarafta bir anahtar (tamir) görünüyor ve bu durum yanıp sönüyor.
  Bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Demirdöküm kombilerde arıza kodları F harfi ile başlar. Ancak sonrasında bir rakam-sayı belirmesi gerekir. Örneğin F_04 gibi. Önce F_ yanar bu söner ardından 04 yanar. Bu şekilde bize net arıza kodunu belirtirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

 4. Musa kazım Avcı dedi ki:

  Demir döküm kombi sarı ışık yanıp sönüyor. Petekler ısınmıyor. Kablosuz termostat cocuklar pilini cıkarmış acaba o yuzden mi arıza meydana geldi. Sizce de bu arıza nasıl gıderilebilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Musa Bey… Kombinize bağlı bir oda termostatı varsa eğer bu yüzden arızaya geçmiş olabilir. Pil takarak bi deneme yapın. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 5. NAİL ÇETİN dedi ki:

  Merhabalar demirdöküm aden kombi 90 ışıgı yanıp sönüyor bu durumda sıcaksu ve kalorifer her ikiside devreye girmiyor gaz var vana açık ocak yanıyor yani kombi hiç devreye girmiyo reset yapılınca deyrere giriyor bir hafta çalıştı yine aynısı oldu resetle düzeldi nedir avaba arzası yardımınız için teşekkür ederiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nail Bey… Makalemizi oluşturmamızdaki sebep bu sorunu yaşayan kullanıcılarımızın servis öncesi ve sonrası bilinçlenmesi içindir. Makalemizde hem arızanın detayları yazmaktadır hem de sebepleri. Dairenizde gaz varsa, ocağınız yanıyorsa, cihazı resetlemenize karşın arıza tekrar ediyorsa makalemizde belirttiğimiz parçaların birinde veya birkaçında sorun olabilir. Sorunu yerinde görmeden net parça belirtmemiz çok zor. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekiyor. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

Petek Yıkama