Demirdöküm Aden 90 Arızası

Demirdöküm Aden 90 LED Arızası Nedir?

Demirdöküm Aden kombide 90 ışığı gaz beslemesi-iyonizasyon sorunudur.

Sorun Neden Yaşanır?

Aden kombide 90 arızası birçok sebeple yaşanabilir. Bu arıza durumunda kullanıcılar yapılması gerekenleri merak eder. Kullanıcı olarak da servis öncesi yapabileceğiniz bazı uygulamalar bulunmaktadır.

Kullanıcı Ne Yapmalı?

 • Bu sorunda dairede ya gaz yoktur ya da gaz olmasına rağmen iyon okumuyordur ve başarısız alevleme oluyordur. Siz yine de her ihtimale karşı dairenizde gaz olduğundan emin olmalısınız. Gaz vanalarına bakarsanız eğer açık olup olmadığını anlayabilir kapalı ise açabilirsiniz. Gaz vanası hangi tarafa çevrildiğinde açık olur merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz.
 • Uygulama sonrasında sonuç alamadıysanız eğer cihazı sıfır konumuna getirin. Birkaç saniye sonrasında yeniden açın. İşlemi birkaç kez tekrar edin. Yine de sonuç aynı ise yani sorun düzelmiyor ise servis yardımı almanız gerekir.

Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

 • Anakart arızalı olabilir Alev yokluğunda anakart sorunları genelde karşımıza çıkabilmektedir. Anakart arızası sebebi ile alev algılanamıyor bu sebeple bu sorun yaşanıyor olabilir. Anakart arızası tespit edilir ise anakart tamiri yapılabilir ya da değişimi ile sorun giderilebilir.
 • Gaz valfi arızalı olabilir Gazı şebekeden alarak bir kısmını brülöre göndererek ateşlemeye yardımcı olan önemli parçalardan biridir. Gaz valfinin arızalı olduğu durumda da aynı sorun yaşanabilir. Bu durumda gaz valfi değişimi ile sorun çözümlenebilir.
 • İyon çubuğu arızalı olabilir Brülörde bulunan elektrotlardan biridir. Bu sorunda karşımıza çıkabilmektedir. Arıza durumu görülür ise iyon çubuğu temizlenir ya da değişimi yapılarak sorun giderilir.
 • Ateşleme çubuğu arızalı olabilir Brülörde bulunan elektrotlardan biridir. Ateşleme sisteminde önemi büyük parçalardandır. Ateşleme çubuğu arızası olması durumunda parça temizlenir ya da değişimi yapılır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 1. Musa kazım Avcı dedi ki:

  Demir döküm kombi sarı ışık yanıp sönüyor. Petekler ısınmıyor. Kablosuz termostat cocuklar pilini cıkarmış acaba o yuzden mi arıza meydana geldi. Sizce de bu arıza nasıl gıderilebilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Musa Bey… Kombinize bağlı bir oda termostatı varsa eğer bu yüzden arızaya geçmiş olabilir. Pil takarak bi deneme yapın. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir.

 2. NAİL ÇETİN dedi ki:

  Merhabalar demirdöküm aden kombi 90 ışıgı yanıp sönüyor bu durumda sıcaksu ve kalorifer her ikiside devreye girmiyor gaz var vana açık ocak yanıyor yani kombi hiç devreye girmiyo reset yapılınca deyrere giriyor bir hafta çalıştı yine aynısı oldu resetle düzeldi nedir avaba arzası yardımınız için teşekkür ederiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nail Bey… Makalemizi oluşturmamızdaki sebep bu sorunu yaşayan kullanıcılarımızın servis öncesi ve sonrası bilinçlenmesi içindir. Makalemizde hem arızanın detayları yazmaktadır hem de sebepleri. Dairenizde gaz varsa, ocağınız yanıyorsa, cihazı resetlemenize karşın arıza tekrar ediyorsa makalemizde belirttiğimiz parçaların birinde veya birkaçında sorun olabilir. Sorunu yerinde görmeden net parça belirtmemiz çok zor. Bu yüzden servis yardımı almanız gerekiyor. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 3. Sena işbilen dedi ki:

  90 arızasının sebebi belli, gazda var peki ücreti ne kadar olur.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sena Hanım… Aden kombilerde 90 led uyarısı gaz yokluğu-ateşleme sorunudur. Arıza sebebi belli ama birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Bu parçalardan anakartın arıza durumunda tamir işlemi de yapılabiliyor ancak tamir ücreti arızanın durumuna bağlı değişiyor. Bu yüzden arızayı yerinde görmeden ücret konusunda bilgi vermek çok zor. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmelisiniz. Ancak net teşhis bu şekilde yapılabilir ve ekipler sizi çıkacak masraf konusunda bilgilendirebilir.

 4. Erol kılağuz dedi ki:

  Selam kombim aynidemirdokum Aden bundan 1hafta once ayni isik yanip sonuyordu yetkili cagirdik 150 Tl lik dişı sari ici ciftli siyah bi parca degistirdi 50derecede 1hafta boyunca yandi halde bugun kendiliginden gitti gene ayni isik yaniyor gazbeslemesi veya iyon arza isi yaniyor bunun sebebi ne olabilir sorun ne gaz geliyor kombiye kadar kombiden yukari cikmiyor tesisattini yeni degistirdim su kacirmiyor petekler temizlendi kombi bozuk !!!

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Hangi parçayı değiştirmişler net olarak anlayamadık. Ancak gaz beslemesi-iyon sorunu dediğimiz arıza durumu aslında ateşleme sorunudur. Brülörde yanma olmadığı zaman bu sorun yaşanır. Kombide yanma olmadığı için ateşleme de olmaz, doğal olarak cihaz çalışmaz. Bu durumun tesisatla bir alakası olmuyor maalesef. makalemizde de belirttiğimiz gibi; iyon elektrodu, ateşleme elektrodu, gaz valfi veya anakart gibi parçalarda sorun olduğunda bu problem yaşanıyor. Tabi harici bir durum da olabilir. Yani cihazı yerinde görmeden net bilgi vermek çok zor. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 5. meral akı dedi ki:

  aden marka 90 arızası bende de var. Kombi ilk açılışda çok güzel çalışıyor ve ateşleme yapıyor. belli bi düzeye gelince durup sonra ikinci ateşlemeye sıra geldiğinde ateşleme olmuyor. bu sorun için önce ekran kartı değişti sorun düzelir sandık ama olmayınca şimdi anakart değişmesi lazım deniyor. sanki ocak çakmak manyetosu ateşlemez gibi yani sorun. benim şimdi sorum şu: bu şekilde ben evi ısıtabiliyorum böyle devam etmem sakıncalımı.Yani ilk ateşleme evi ısıtmam sonra kombi dinlenince tekrar çaliştırarak kullanmam sakıncalımı

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Meral Hanım… Demirdöküm Aden model kombilerde 90 led uyarısı makalemizde de belirttiğimiz gibi iyonizasyon-ateşleme sorunudur. Bu sorunun aslına bakılırsa ekran kartı ile alakası yok. Doğrudan gaz valfi, anakart, iyon ve ateşleme elektrotlarında sorun olabilme ihtimali var. Ancak ekipler ekran kartında da ekstra bir sorun gördüyse eğer o yüzden değiştirmiş olabilir. Kombiyi bu şekilde kullanmanızda bir sakınca yok. Cihazı bu şekilde kullanın ancak bir süre sonra parçalar tamamen görevini kaybettiğinde cihaz hiç çalışmayacak. O zaman servis almanız şart zaten.

 6. Çilem Yücesoy dedi ki:

  Peki tamir maliyeti aşağı yukarı ne kadar tutar? Bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Çilem Hanım… Arızanın birçok sebebi vardır ki makalemizde de muhtemel sebepler sıralanmıştır. Sorunu yerinde görmeden net olarak hangi parçada veya parçalarda sorun olduğunu bilemeyiz. Bu sebeple de sorunu yerinde tespit etmeden maliyet konusunda tahmini de olsa bilgi veremiyoruz maalesef. Bu konuda servis yardımı almalısınız. Arıza tespiti yerinde yapılırsa soruna göre ekipler zaten size maliyet konusunda net bilgi verecektir.

 7. Özgür Bıçakçı dedi ki:

  Demidöküm kombimizde bu sorun sürekli tekrar ediyor. Gelen tamirciler de sanırım işlerine çok hakim değiller ki sorunu çözemediler. Siz yardımcı olabilir misiniz? Yoksa yeni bir kombi mi almak gerek..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özgür Bey… Demirdöküm Aden model kombilerde 90 LED arızası (90 LED inin sürekli yanıp sönüyor olması) gaz blokajı ve iyonizasyon sorunudur. Yani kombiye gaz gelmediğinde, brülörde yanma olmadığında veya alev kaybı yaşandığında bu sorun oluşur. Elektronik kart, gaz valfi, iyon ve ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Alev kaybı oluyorsa atık gaz sisteminde sorun olabilir. Net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama