Eca Confeo/Fortius Plus/Confeo Premix Kombi Kullanımı

Eca Confeo/Fortius Plus/Confeo Premix Kombi Nasıl Kullanılır?

Önemli Bilgi: Eca markalı Confeo Plus, Fortius Plus ve Confeo Premix model kombilerin paneli aynı olduğu için makalemizde tek bir bilgi altında 3 model kullanım kılavuzu kısaca sunulmuştur.

Eca Confeo/Fortius Plus-Confeo Premix Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı düğme
 2. Açma/kapama işlemi için düğme
 3. 2 numaralı ekran
 4. Gösterge paneli
 5. 3 numaralı düğme
 6. Kalorifer sıcaklık ayar/konum seçme/servis-bacacı konum düğmesi
 7. 4 numaralı düğme
 8. Sıcak su devresi sıcaklık ayar düğmesi
 9. 5 numaralı düğme
 10. Basınç düğmesi
 11. 6 numaralı düğme
 12. Reset düğmesi

Kombiyi Sadece Sıcak Suda Çalıştırma

3 numaralı petek simgeli düğmeyi “güneş” simgesine getirin. Yaz konumunu açmış olursunuz. Daha sonrasında 4 numaralı musluk simgeli düğmeyi saat yönünde çevirin. Çevirmeniz ile ekrandaki sıcak su derecesinde artış olur. Sola çevirdiğinizde ise bu derece düşer. Beklentiniz olan sıcak su ayarı ne ise bu şekilde bir ayarlama yapabilirsiniz.

► Sıcak su devresi sıcaklık ayarı 35 ile 60°C arasındadır.

Kombiyi Sadece Petek Konumunda Çalıştırma

Bunun için yapmanız gereken tek şey 4 numaralı “musluk simgeli düğmeyi musluk üstüne / işareti” olan konuma getirmenizdir. 3 numaralı kalorifer düğmesini de istediğiniz bir sıcaklık ayarına getirebilirsiniz. Bu konumda sıcak su iptal edilir kombi sadece kalorifer sisteminde çalışma yapar.

Kombiyi Kış Konumunda (Sıcak su + petek) Çalıştırma

Hem petekleri hem de sıcak suyu kullanmak isterseniz eğer 3 numaralı düğmeyi MIN değerin altında olan “kar” simgesine getirmeniz gerekir. Daha sonrasında aynı düğmeyi sağa doğru çevirdiğinizde kalorifer sıcaklık ayarını belirlemiş olursunuz. Düğmeyi sağa çevirmeniz ile sıcaklık derecesi artar, sola çevirmeniz ile düşer. Ekranda hangi dereceye ayarladığınızı kısa süreliğine görüntüleyebilirsiniz. Kombi bu konum öncesi sıcak suda çalıştırıldığı için sıcak su devresi için herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

► Kalorifer devresi sıcaklık ayarı 30 ile 80°C arasındadır.

Eğer oda termostatı kullanıyorsanız kalorifer sıcaklık derecesi max. konumda olmalıdır. Sonrasında ısı ayarlamasını beklentinize göre oda termostatı üzerinden yapabilirsiniz.

Comfort Konumu

Konforlu kullanım olarak tabir edebiliriz. Aynı zamanda normal konumdur. Düğmeyi önce comfort konumuna getirin. 3 sn sonra istediğiniz bir sıcak su ayarı değeri belirletin. Ekranda Comfort LED i yanıyorsa Comfort seçeneği devreye alınır ve cihaz normal konumdan çıkar.

Basınç düğmesi

Kalorifer devresindeki su basıncını bar cinsinden LCD ekranda görüntülemek için bu düğmeye bir kez basmanız gerekir. Ekranda okunan bar değeri 10 sn kadar kalacaktır. Bu aynı zamanda manometre konumudur.

Reset Düğmesi

Eca Confeo/Fortius Plus-Confeo Premix Kombi Kullanımı sırasında cihaz bir arıza oluşturduğunda ya da arıza sebebi ile kilitlendiği durumda anakartın (cihazın) yeniden çalışması için bu düğmeye bir kez basmanız gerekir. Cihaz arızadan çıkmazsa işlemi birkaç kez daha tekrar edebilirsiniz. Yine de düzelme olmazsa yani sorun devam ederse;

Eca Confeo Plus model kombilerde karşılaştığınız sorunlar için Eca Confeo Plus Arıza Kodları linkini tıklayın.
Eca Fortius Plus model kombilerde karşılaştığınız sorunlar için Eca Fortius Plus Arıza Kodları linkini tıklayın.
Eca Confeo Premix model kombilerde karşılaştığınız sorunlar için Eca Confeo Premix Arıza Kodları linkini tıklayın.

►► Brülör LED i, brülörün çalıştığını mavi ışıkla gösterir. Yalnız cihaz arızaya ya da hata konumuna geçerse kırmızı ışık göstermektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (66 Yorum)

 1. Arzu Akkuş dedi ki:

  Merhabalar bizim kombimiz eca confeo dijital ama yoğuşmasız kombi eski. Oda termostatı da yok kablosuz termostat ta yok.tesisat suyunu 54 dereceye ayarladık. Kapatmak istediğimiz de kendimiz mi kapatıcaz yoksa kendisi mi duruyor. İlk defa kullanıyorum yanlış anlattıysam kusura bakmayın

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arzu Hanım… Eğer mod seçimi yapmadıysanız ve termostat kullanmıyorsanız tüm ayarları manuel olarak yapmalısınız.

 2. Mesut altunok dedi ki:

  İyi günler ECA confeo Plas kombi kullaniyorum comfort modu ne işe yarıyor yani ışığı yanınca ne oluyor yanmayoinca ne oluyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mesut Bey… Comfort modu sayesinde musluğu veya bataryayı açtığınızda sıcak suyun gelmesini beklemeniz gerekmez. Sıcak su musluğu veya bataryası açıldığı gibi sıcak su gelir.

 3. Cevdet UZUN dedi ki:

  Eca confeo plus kombi kullaniyorum petekler isinip tekrar soğumaya geçtiği zaman 6 saat sonra isitiyor petekleri ne tavsiye edersiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cevdet Bey… 6 saat çok çok uzun bir zaman. Cihaz bu aşamada doğrudan devreye girmiyor diyebiliriz. Bu durum; tesisat-filtre tıkanıklığı, sensör, kart, pompa, eşanjör, üç yollu vana arızası gibi birçok duruma bağlı olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 4. Elif eşmebaşı dedi ki:

  ECA confeo premix kullanıyoruz 5+1 dublex bir ev 8,9 petek açık ev baya sıcak oluyor bazı tamirciler en düşük derecelerde çalıştırmak kombiyi bozar diyorlar ,doğrumudur? gereksiz tüketimden kaçmak, istiyoruz normalde 40° de kullanıyoruz 30° minimum 35° de kullanmamızın bir mahsuru olurmu ne tavsiye edersiniz? teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Düşük derecede kullanmak kombiyi bozmaz. Ancak düşük derecelerde kombi çok sık devreye girip çıktığı için bu sebeple sorun oluşma ihtimali var. Önemli olan aslında ideal sıcaklığı yakalayabilmektir. Bu sebeple evin ideal konfor sıcaklığı ne ise cihazı o sıcaklıkta kullanabilirsiniz.

 5. ahmet yılmaz dedi ki:

  eca confeo plus kombi kullanıyorum. kombimde kalorifer suyu sıcaklığını mesela 60 dereceye ayarladığımda su sıcaklığı 69 dereceye ulaştığında kombi duruyor. su sıcaklığı 51 dereceye düştüğünde devreye girmesi gerekirken 35 derecede devreye giriyor. Bu problemi nasıl düzeltebilirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Tesisatt, filtrede tıkanıklık olabilir. Kombide pompada devir düşürme, eşanjörde kireçlenme gibi durumlar harici olarak sensör arızası gibi durumlar söz konusu olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

Petek Yıkama