Eca Confeo Plus Arıza Kodları

Eca Confeo Plus Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Eca Confeo Plus DCO 24 HM – Confeo Plus DCO 28 HM kombilerde oluşan arıza kodları ve anlamlarını içermektedir.

Hava Akışı Sorunları

 1. 24 Arızası Hava basınç anahtarı sorunudur.
 • Çözüm Eca Confeo Plus model kombiler hermetiktir. Bu durumda fan arızası söz konusu olabilir. Bağlantının yerinden çıkma veya ilgili kabloların kopma olasılığı da söz konusu olabilir. Ayrıca prosestat veya anakartta sorun da olabilmektedir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmaz. Baca ebatının uygun olmaması, bacanın yerinden çıkması, bacanın rüzgar alan bir yerde olup havanın rüzgarlı olması halinde de bu sorun yaşanabilmektedir. Arıza durumunda servis yardımı almalısınız.

Sıcaklık Sorunları

 1. 01 Arızası Aşırı sıcaklık kilitlenmesi anlamına gelen hata kodudur.
 • Çözüm Bu durumda kalorifer devresi su sıcaklığının 105° C nin üstüne çıktığını anlayabiliriz. Bu durumda önce kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olmalısınız. En az 3 kalorifer vanası mutlaka açık olmalıdır. Ardından kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da sonuç alamıyorsanız servis yardımı gerekir. Kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, pompa sıkışmış olabilir, sensör arızalı olabilir, kart arızası olabilir, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor olabilir. Net teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. 06 Arızası Aşırı sıcaklık uyarısıdır.
 • Çözüm Ekranda bu hata kodu yer aldığında; Confeo Plus model kombi aşırı ısınma durumu söz konusu olduğu için uyarı veriyor demektir. Bu durumda kalorifer konumunda çalışan cihazlarda kalorifer vanaları kontrol edilmeli, kapalı ise açılmalıdır. Su basıncı düşük ise su basılmalı, daha sonrasında cihaz resetlenmelidir. Uygulamalardan sonra sorun düzelmez ise servis yardımı alınmalıdır.
 1. 12 Arızası Kalorifer devresi gidiş suyu sensör sorunudur.
 • Çözüm Bu durumda kabloda kopukluk ya da bağlantının yerinde çıkma olasılığı söz konusu olabilir. Ya da ilgili kabloların birbirine temas ettiği durumlarda bu sorun karşımıza çıkabilir. Kalorifer devresi gidiş suyu sensörü de arızalı olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 14 Arızası Sıcak su sensörü sorunudur.
 • Çözüm Bu durumda sıcak su problemi yaşarsınız. Sıcak su sensörü arızalı olduğunda, sensör bağlantılarında kopma-kısa devre olduğunda veya borularda nemlenme olduğunda bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalı, mutlaka servis yardımı almalısınız.

Alev Denetimi Sorunları

 1. 04 Arızası 3 alev denemesi sonrasında brülörde alev oluşmuyor.
 • Çözüm Yani bu durumda cihaz ateşleme yapmadığı için çalışamıyor. Bu anlamda cihazdan verim almak mümkün olmaz. Sorunun giderilmesi adına cihaza birkaç kez reset atmalısınız. Bu uygulama işe yaramadı ise gaz giriş vanalarını kontrol etmelisiniz. Gaz vanalarının açık olması gerekmektedir. Tüm bu uygulamalardan sonra cihaz yine de ateşlemeyi yapmıyor ise ateşleme-iyonizasyon elektrotlarında, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Eca Servisi yardımı almalısınız.
 1. 05 Arızası Alev kaybı yaşandığı anlamına gelen hata kodudur.
 • Çözüm Yani bu hata kodu Confeo Plus kombi ekranında yer aldı ise diyebiliriz ki cihaz çalışır durumda iken brülörde alev kaybı yaşanıyor. Bu durumda kullanıcı olarak öncelikle cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Reset uygulaması işe yaramadı sorun hala devam ediyor ise cihazdan verim alamayacağınız için sorunun çözümlenmesi adına Eca Kombi Servisi’nden yardım istemeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde veya elektronik kartta sorun olabilmektedir.
 1. 11 Arızası Yanlış alev sinyali.
 • Çözüm Bu durum gaz valfinin kapalı olmasına rağmen brülörde alev algılanıyor anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda önce cihazı resetlemeyi deneyin. Maksimum 3 resetleme işlemi uygulayın. Resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise Eca Servisi’nden yardım alın. Gaz valfi arızalı olabilir, elektronik kartta sorun olabilir veya iyonizasyon elektrodu arızalı olabilir.

Genel Sorunlar

 1. 32 Arızası Voltaj problemi anlamına gelen arıza kodudur.
 • Çözüm Bu durumda şebeke voltajının 160 V un altında olduğunu gösterir. Olması gereken değer 220 V civarıdır. Bu durumda bir süre kadar voltajların düzelmesini beklemelisiniz. Bu sorun zaten soğuk geçen sonbahar ve kış aylarında karşımıza çıkar. Cihazda bir süre bekledikten sonra düzelme olmadı ise kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunamazsınız. Muhtemelen düşük voltaj sebebi ile elektronik kart hasar görmüş veya yanmıştır. Elektronik karta müdahale edildiğinde sorun düzelecektir. Yalnız sorunun yeniden tekrar etme seçeneği vardır. Bunun için de kombi regülatörü kullanmanız şarttır.

Su Basıncı Sorunu

 1. 40 Arızası Düşük su basınç hatası anlamına gelir.
 • Çözüm Bu durumda cihazın su basınını kontrol edecek olursanız 0,6 bar civarında olduğunu göreceksiniz. Sistem bu arıza kodunda bloke olur yani cihazdan hiçbir verimi alamazsınız. Confeo Plus kombiye su basma işlemi için linki tıklayabilir, orada size belirtilen uygulamaları yaparak sorunu servis çağırmadan çözümleyebilirsiniz.

Gaz Valfi Sorunu

 1. 20 Arızası Gaz valfi devresi arızası anlamına gelir.
 • Çözüm Böyle bir durumda kullanıcı olarak yapmanız gereken tek uygulama resetlemedir. Resetleme uygulaması sonrasında sorun düzelmiyor ise cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka Eca Servisi yardımı almalısınız. Bu durumda gaz valfi ve kart gibi parçaları kontrol etmek gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (92 Yorum)

 1. Savaş dedi ki:

  Yeni tanıştığım Eca confeo plus model kombide sıcak suyu kapattığım zaman kombi kısa süre yanmaya devam ediyor. Örneğin sıcak su 40 dereceye ayarlı, çeşmeyi kapattığım zaman 55 dereceleri görene kadar yanıyor ve brülor o zaman kapanıyor, bu aşamadan sonra 5 dk ya yakın da fan desem fan da değil ama çalışma sesi geliyor kombiden pompa sesi de değil gibi. Bu arada petek kısmı yaz konumunda fakat kombiden peteğe giden sıcak su çıkış borusu epeyce sıcak oluyor. Bu durumlar normal midir yoksa bir problem mi mevcut sizce

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Savaş Bey… Kombinin talep sona erdiğinde çalışmasını direk durdurması gerekir. Durmuyor ve bir süre kadar daha brülörde alev devam ediyorsa bu bir arızadır. Ancak kombiniz çift eşanjörlü olduğu için pompa sıcak su devresinde de çalışmaktadır. Kombiden talep sona erdiğinde (örneğin; kombi yaz konumunda olup sıcak su musluğu kapatıldığında) pompa bir süre kadar daha çalışır. Çıkan ses bu ses de olabilir. Yani bu bir arıza olmayabilir. Diğer bir duruma gelecek olursak; kombi yaz konumunda en yakındaki birkaç peteği ısıtabilir. Bu sebeple kalorifer gidiş borusu ısınabilir. Yaz konumunda peteklerin hepsinde ısı olmadığı sürece, boruların ısınması veya birkaç peteğin ısınması bir sorun değildir.

 2. Hüseyin yılmaz dedi ki:

  Ekranda 10 yanip sönüyor ateşleme yapıyor beş saniye sonra kapaniyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer 10 arıza kodu kullanım kılavuzunda yer almıyor ancak harici bir durum olabilir. Cihazı devre dışı bırakan bir durum söz konusu. Bu durumda direk servis yardımı almalısınız.

 3. rifat dedi ki:

  eca confeo sorun büyük sıcak su çok geç algılıyor okuyucu goz suyu açar açmaz devreye hemen giriyor ama ışığı göz kırparak yanıyor önce ateşledikten sonrada kapatıncada kalorifer kapalı olduğu halde kalorifer yanmaya devam ediyor kapatmıyor açma kapama yapınca kesiliyor kombide değişmedik mekanik parça kalmadı kart harici böyle bir sorunda yardımcı olursanız sevinirimtşkl

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rıfat Bey… Bu durumda; kart, üç yollu vana, sensör gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Bu konuda yardım almak isterseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

  2. rifat dedi ki:

   ilgi ve alakanıza çok teşekkür ederim bu bahsettiğiniz parçaları ikinci kez değişti tek değişmeyen prostetsat değişmedi yada kart sorunlu olabilirmi iyi çalışmalar

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Rıfat Bey… Sorunu yerinde görmeden net olarak parça ismi verilemez ama belirttiğimiz parçalardan birinde veya birkaçında sorun olabilir. Bu aşamada işi uzmanına bırakarak servis yardımı almalısınız.

 4. secaattin Karadeniz dedi ki:

  Eca confeo plus combim sorunsuz çalışiyordu. sıcak su aldıktan sonra su derecesi yükselmeye başlıyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Secaattin Bey… Kombi sıcak su kullanımındayken veya petekler devreye girip ısıtmaya başladığında ekrandaki sıcaklık derecesi ayarladığınız derecenin üstüne çıkar. Çünkü kombiler sadece ısı ayarlaması yapılırken ekranda birkaç saniyeliğine ayarlanan sıcaklığı gösterir. Birkaç saniye sonra ekranda beliren kombi içerisindeki suyun sıcaklığıdır. Bu sıcaklık sabit kalmadığı için kullanıma bağlı yükselir de düşebilir de. Bize kalırsa kombinizde bir sorun yok.

 5. Yasar Akaltun dedi ki:

  Eca confeo plus combim dört yıldır sorunsuz çalışiyordu son bir audır petekler kapalıyken yaz konumunda petekler ısınıyor herhangi bir arıza kodu uyarısı vermiyor sebebi hakkında bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Kombi yaz konumundayken eğer yakında olan 1-2 petek ısınıyorsa bu bir arıza değildir. Ancak tüm petekler ısınıyorsa bu bir arızadır. Bu sorun genellikle; kart, sensör, üç yollu vana gibi parçalara bağlıdır. Yine de tabi sorunu yerince incelememiz gerekiyor.

 6. Volkan Mucan dedi ki:

  Merhaba eca comfeo plus kombim var 2 yıllık yalnız su basıncı günlük olarak düşüyor ve sıcak su çeşmelerde az basınçla akmakta sebebi nedir nereyi kontrol etmeliyim? teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Volkan Bey… Uzaktan size yaptırabileceğimiz bir işlem yok maalesef. Basıncın düşmesi tesisat sorunu da olabilir, kombiye bakım da gerekebilir, parça arızası da olabilir. Kısacası her anlamda uzmanlık gerektirir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 7. Hatice İMRENK DEMİROĞLU dedi ki:

  kalorifer peteğinden şu akıtıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım… Kaloriferden su geliyorsa bu tesisat problemidir. Uzman bir tesisatçıdan bu konuda yardım almalısınız.

 8. SADRETTİN BOZKURT dedi ki:

  Merhabalar,
  ECA Comfort Plus kombimizin ekranında mavi ışık var ama, rakamlar okunmuyor.
  Servis çağırmalımıyız? yoksa çözebileceğimiz bir şeymidir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sedrettin Bey… Ekran tuşlara basıldığında yani bir ayarlama yapıldığında mavi yanabilir. Ancak rakamlar okunmuyor diyorsanız ve özellikle kombinin çalışmasında bir sorun, aksaklık varsa bir kart arızası olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 9. Kadir Güler dedi ki:

  Kolay gelsin iki üç gündür ECA confeo plus kombimdeki comfort ışığı sürekli yanık duruyor oda termostati kullanıyorum bu bir arizadir o ışığın sönmesi için ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Comfort ledinin yanması bir arıza değildir. Kombinin comfort modunda olduğunu belirtir. Kombiyi bu moddan çıkarmak veya bu ledin sönmesini sağlamak için en soldaki sıcak su ayar düğmesini comfort yazan yer dışında farklı bir yere çevirebilirsiniz.

 10. Buse Yılmaz dedi ki:

  Kombi ateşleme yaparken güm diye ses çıkartıyor bu neden olabilir normal ateşleme sesinden farklı daha gürültülü yardımcı olur musunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Buse Hanım… Kombi sanırım patlamalı yanıyor. Bu durum genel olarak ya baca sistemine bağlıdır ya da elektronik sisteme… Öncelikle tabi bacayı kontrol etmek gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için sizi yönlendiremiyoruz maalesef. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 11. Müseyra kara dedi ki:

  Merhabalar kombiyi çalıştırmak istesemde petek sembolü olan lamba birtürlü yanmadı tüm peteklerin kontrol ettim havasını aldım ama ne reset lambası ne petek lambası yanmadı yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Müseyra Hanım… Petekler devreye girmediği için led yanmıyordur. Tüm kontrolleri yapmışsınız. Ancak ısıtma durumu yine olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Sizi buradan yönlendirebileceğimiz bir işlem yok maalesef.

 12. Can dedi ki:

  Gunaydin.eca comford kombi kullanmaktayim.kapidaki su borusu degisti 187 yi aradik gazi tekrar actilar o siradayetkililer kombinijzi reseteyin dediler.resetledim ancak 4 arizasi verdi.suanda L0 yaziyor ekranda.yardimci olurmusunuz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Can Bey… Kapıdaki su borusu dediğiniz doğalgaz borusu mu acaba? Çünkü su borusuyla-vanasıyla doğalgazın bir alakalı yoktur. Gaz borusunu değiştirdiklerinde daireye gelen gaz kesilir işlem sonrası gaz vanası açıldığında kombi gaz yokluğu arızası verebilir. Kısa süreliğine gazı algılamaz çünkü. Bu yüzden 4 arızasına geçmiş olabilir. Kombiyi birkaç kez arka arkaya resetleyin. R düğmesine birkaç saniye basılı tutun, bazen de bir kez basın. Biraz bekleyin işlemi tekrarlayın. Ancak yine de düzelme durumu olmazsa servis yardımı almanız gerekebilir.

   1. Can dedi ki:

    Su borusunu degistirdikleri sirada dogalgaz borusuna baski yapildigindan otomatik olarak gaz borusu kendini off durumuna getirmis.sonrasinda resetlemem gerektigini soylediler.aksam tekrar deneyecegim cok tesekkrler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Anladım o halde yanlışlıkla gaz vanasını kapatmışlar. Ancak bu durumda direk size kombiyi kapatın diyebilirlerdi. Kombi gaz vanası kapalı olduğu için gazsız çalışmaya zorlandıysa parçalar hasar görmüş olabilir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Bir sorun oluşmadıysa cihaz kendine gelecektir.

 13. Gokhan dedi ki:

  Merhaba Eca kombi kullanıyorum kablolu termistat bağlı ama termostat istediğim sıcaklığa hiç çıkmıyor 20.5 en yüksek derecesi oluyor soketini çıkarıp iptal edip öyle denemek istedim resette attım ama termistat devre dışı olunca kombi alevlenmiyor geri takiyorum yaniyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Ortam sıcaklığı için aslında 20-25°C arası idealdir. Ancak yine sıcaklık maksimum 20.5°C ye çıkıyorsa bu bir sorundur. Servis çağırarak oda termostatını kontrol ettirmenizi öneririz.

 14. Salih Kılınç dedi ki:

  ECA comfeo plus L0 ve 10 hata veriyor su basıncını ayarladım 1.5 bar da ama peteklere sıcak su vermiyor musluklar a sıcak su gönderiyor neden olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… R düğmesine bir kez basarak cihazı resetleyin. Sorun düzelmezse bu işlemi arka arkaya en fazla 3 kez tekrarlayın. Petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi altındaki tesisat vanalarının da açık olduğundan emin olun. Yine de petekleriniz ısınmıyorsa servis yardımı almanız gerekir. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

  2. Aynur soğancıoğlu dedi ki:

   eca proteus hermetik kombi göstergesi 1in altında ve su basmak istediğimiz de basmiyör siyah düğmeden şu akıyor ve gösterge hep aynı yerde duruyör fakat kombi her konumda çalışıyor. ne yapabiliriz

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Aynur Hanım… Doğru parçayı çevirdiğinizden eminseniz ve parçayı sola çevirdiğinizde direk su akıtıyorsa parçanın değişimi gerekir. Parçayı çevirdiğinizde su sesi gelmiyorsa basınç da zaten yükselmez. Doldurma musluğu değiştirilmediği sürece cihazdaki bar göstergesi durumuna da müdahale edilemez. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 15. Serkan sen dedi ki:

  Merhaba eca comfort plus kullanıyorum. Sadece sıcak su kullanırken 40 arızası verdi . 1.5 bar olana kadar su bastım. Şuan peteklerde açık 40 derecede çalıştırdım. basınç sürekli değişkenlik gösteriyor. 3.5 a çıkıyor 5 dk sonra 2.8 e düşüyor sonra 3 e çıkıyor. Yaklaşık 3 litre su boşalttım ama basınç hiç düşmüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Kombide basıncın yükselmesi; eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankına bağlıdır. Siz su boşalttıkça kombi basıncı yükseltmeye devam eder. Kombiye uzun zamandır bakım yapılmıyorsa bu sebeple de bu sorun yaşanabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almanızı öneririz.

 16. belkıs dedi ki:

  merhaba 3 kodu neyi gösteriyor acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Belkıs Hanım… Kullanım kılavuzunda belirtilmemiş bir sorundur. Yani harici bir durum olduğu için cihazı yerinde görüp incelememiz gerekir.

 17. Serkan EMRE dedi ki:

  Merhaba eca confeo plus marka kombi 14 hatası veriyo ve sıcak su gelmiyor. Muhtemelen ateşleme sensörlü sıkıntı. Acaba parçayı kendim temin etsem değiştirebilirmiyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Eca Confeo Plus model kombilerde 14 arızası sıcak su kullanım suyu sensör arızasıdır. Ancak bu durumda sadece sensöre değil, sensör bağlantılarına, kablolarına ve anakarta da bakmak gerekir. Bize kalırsa uzman yardımı almanızı yani işi uzmanına almanızı tavsiye ederiz.

 18. Kani Şahin dedi ki:

  Eca confeo plus marka kombi 10 gün gaz kapalı kaldı geldiğimizde açtık comfort ışığı sürekli yanıyor neden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kani Bey… Sıcak su ayarı için kullandığınız musluk simgeli düğmeyi yani solda bulunan düğmeyi “comfort” konumuna alırsanız comfort modunun aktif olduğunu belirtmek için bu ışık yanar. “comfort” modu sıcak su kullanımını kolaylaştırır. Yani musluğu açar açmaz sıcak su almanızı sağlar. Bu fonksiyon aktif olsun derseniz düğme comfort bölümünde kalsın. İstemiyorsanız da sıcak su düğmesini comfort modundan çıkarın yani başka tarafa çevirin, comfort ışığı sönecektir.

 19. Zafer Şimşek dedi ki:

  Merhaba kombine eca comfort plus yoğuşmalı iki gündür petekleri ısıtmıyor her şeyi denedim filtrelerini dahi temizledim ama ilk açılışta mavi ışık yanıp ısıtma yapıyor 5-10 dakika sonra sönüp duruyor.Bu esnada sadece ekranda ısı derecesi ve petek ledi (sarı) yanıyor. Lütfen yadımcı olun

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer Bey… Petek vanaları açıksa, tesisat su basıncı 1 ile 2 bar arasındaysa, kombi altındaki tesisat vanaları açıksa yapabileceğiniz bir işlem yok diyebiliriz. Çünkü her şey normal görünüyor ancak kombi kalorifer tesisatına sıcak su göndermiyor ya da dolaştırmıyor. Bu durum; kalorifer sensörü, anakart ve pompa gibi parçalara bağlıdır. Yani parça tamiri veya değişimi gerekeceği için servis yardımı almanız gerekir.

   1. recep gül dedi ki:

    Eca comfeo kombi ekranında 8.8 yazıyor bütün ışıklar yanıp sönüyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Recep Bey… Kombinizde muhtemel anakart arızası mevcut. Anakarta müdahale edilmesi gerekiyor. Yine de tabi arızayı yerinde görüp net bir teşhis yapmak gerekir. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz. 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 20. Emre şanlı dedi ki:

  Eca confeo plus model kombi kullanıyorum petek derecesini 40 a alıyorum ama kendiliğinden 50 70 arası derecelere çıkıyor nedeni neden dir ne yapmalıyım ??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombi ekranında beliren kombi içinde bulunan suyun sıcaklık derecesi olduğu için cihaz devreye girdiğinde ekranda ayarladığınız derecenin üstünü görmeniz normaldir. Ancak bu değer 40°C den 70°C ye kadar çıkıyorsa ve peteklerde hissedilen sıcaklık da yine 40°C den ziyade 70°C civarı algılanıyorsa bu durumda anakart, sensör gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali var. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

   1. Mesut ÖZKAN dedi ki:

    Merhaba kombideki şu bittiğinden dolayı çalışmadı suyu doldurdum kombiyi açtığımda sıcak suyu ısıtamıyor düğme yanmıyor sıcak suyu kapatıp peteği açtığımda düğme yanıyor ve Kombi çalışıyor. Iyi çalışmalar

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Mesut Bey… Kombilerde en çok karşılaştığımız sorun sıcak su sorunudur ve genelde sıcak su sorunlarında ekranda bir hata kodu belirmez. Bu uzaktan bilgi verilecek en zor sorudur. Çünkü kombide bulunan birçok parça sıcak su devresinde görev alır. Yani en ufak parça contadan tutun da en büyük eşanjöre kadar birçok parçada sorun olabilir. Kombi kalorifer devresinde çalıştığı için sorun sadece sıcak su devresinde. Bu yüzden arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 21. Zafer dedi ki:

  E.c.a. Confeo premix 24hm kullanıcısıyım garanti yeni bitti, kd düğmesi ortadaki kombi sıcaklık düğmesi , derece 40-45 yapıyoruz kendi kendine yükseliyor derece , garanti bitmeden 1ay öncede aynı sorun olmuştu wd40gibi biley sıkmıştı düZelmişti ozaman bisüre aorun olmadı 2ay sonra yine aynı oksitlenme muhtemelen ama kendi kendine nasıl yükseliyo derece anlamadım fiyat olarak nedir acaba ortadaki düğme komple veya garanti kapsamına sokmaya değermin pahalıysa

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer bey… Düğme arızalı ise ufak bir ücret ile değişimi yapılabilir. Ancak kombide düğmeler anakarta bağlıdır. Anakartta da sorun olabilme ihtimali vardır. Bu yüzden maliyet tutarını sorunu yerinde görmeden bilemiyoruz. Belli olmaz yani. Ufak bir işlem de gerekebilir, büyük bir müdahale de gerekebilir.

   1. Erkan durgun dedi ki:

    Eca confea plus kombim var calısırken duruyo ekranda 0.0 kodı bıde 40 yazıyo reset tusu kırmızı oluyo neden olabılır

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Erkan Bey… Kombi tesisat basıncı 0.0 bar. Yani tesisatta su yok bu yüzden 40 yanıp söner ekranda. Kombinizin sol alt kısmına bakın, siyah renkte sağa sola çevrilebilir bir musluk göreceksiniz. Bu musluğu sola çevirin, su sesi duymanız gerekir. Ekranda yanıp sönen 40 uyarısı gidene kadar işlemi devam ettirin. 40 yanıp sönmesi durduğunda ya da ekranın üstündeki düğmeye bastığınızda ekranda beliren bar değeri 1 ile 2 bar arasında olduğunda siyah musluğu sağa çevirip kapatın. Sorununuz çözümlenir. İşlemi yapamazsanız 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayın ekiplerimiz sizi yönlendirir, bu konuda yardımcı olurlar.

 22. Hakan algul dedi ki:

  Abi eca plusconfort kombi kullanıyoruz aksam dusa girecektim sıcak su gelmedi 14 yanıp sönuyo resete basıyom olmuyo basılı tutuyorum L0 cıkıyo ortadaki İncesu tusa basıyom L1 bi daha basıyom L2 dıyo sorun tam olarak nedır abi aydınlata bilirmisin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Eca Confeo Plus model kombilerde 14 arıza kodu sıcak su sensör sorunudur. Sıcak su yani kullanım suyu NTC sensörde, sensör bağlantı kısımlarında ya da kombi anakartında sorun olabilir. Yine de net arıza teşhisi için servis yardımı almanızı öneriyoruz.

 23. Ekrem arslan dedi ki:

  Slm
  Ecea contro plus kombi sürekli kalorifer ve comfort ışıklarinin yanması ne anlama geliyor ? Acil cevap
  SAYGILARIMLA

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ekrem Bey… Eca Confeo Plus model kombide sıcak su düğmesini (musluk simgeli düğme) comfort bölümüne getirdiyseniz eğer comfort ışığının yanması normaldir. Bu musluk suyunun konfor konumunda olduğunu belirtir. Kalorifer simgesinin yanması da kombinin o an kalorifer konumunda çalıştığını belirtir. İkisi de normal bir durumdur.

 24. Umut dedi ki:

  ECA comfeo plus kombim var sıcak su ateslemesi bazen yapıyor bazen yapmıyor ve son iki gündür kırmızı LED devamlı yanıyor sorun nedir acaba yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Umut Bey… Cihaz kırmızı ışığa geçiyorsa arıza var demektir. Ekranda yanıp sönen bir hata kodu varsa eğer hata kodu açıklamasına göre sorunun muhtemel sebeplerini makalemizden öğrenebilirsiniz. Böyle bir durumda birkaç resetleme işlemi uygulayın. Arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir.

 25. Ali atak dedi ki:

  Eca confeo plus kombimin ekranında bir arıza var galiba. Sayılar sürekli gidip geliyor. Ekran sabit kalmıyor. O yüzden derecenin ve basıncın ne olduğu okunamıyor. Sıkıntı nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Ekran kartı ya da anakartta bir sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

 26. olgun gökhan tamtürk dedi ki:

  merhaba,
  yeni aldığımız evde eca confeo plus vardı. evi yaz ayında aldığımız için petekleri hiç kullanmadık. kombide oda sensörü bağlı. sensörü 24 dereceye getirip kombiyi yaktım. sorun yok. Bu esnada musluk suyunu açtık onda da sorun yok. musluk suyunu kapatınca petek ışığı yanıyor fakat kombi ateşleme yapmıyor. Farklı bir firmada çalışan arkadaşım baktı; üç yollu vana motoru arızalı dedi. orjinal olmayan bir tane satın aldım, onda da aynı sorun. Yalnız burada dikkatimi çeken bir konu var; petek açık ve çalışır durumda iken musluk suyu açılınca üç yollu motora istek gidiyor ve titreşim yaparak üç yollu vana motoru suyu musluğa veriyor, musluğu kapatınca motorda hiç bir titreme veya motoru zorlayan bir işlem olmuyor. musluğu kapatınca sanki üç yollu vana motoruna hiç istek gitmiyor gibi.
  özetlersem: musluk suyu her şartta çalışıyor. fakat musluk suyunu kapatınca petek ışığı yanıyor fakat ateşleme olmuyor. (5-6 defada bir çalışıyor. çoğunlukla devreye girmiyor) petekler devreye girmiyor. kombiyi kapatıp açınca petekler ancak devreye giriyor. Not: kombide bulunan ışıklar arar ara hafiften flaş yapıyor. Biraz karışık yazmış olabilirim. kusuruma bakmayın. sizin sormak istediğiniz sorular varsa cevaplaya bilirim. teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Olgun Bey… Kombi kış konumundayken talep ne ise kombi onu karşılar ve diğer tarafı kapatır. Ancak kombinin önceliği her zaman sıcak sudan yanadır. Yani kış konumunda sıcak su talebi için musluğu açtığınızda kombi sıcak su talebinize yanıt verirken kalorifer devresini kapatır. Musluğu kapattığınızda da kaloriferi yeniden devreye alması gerekir. Eğer kaloriferi düşük bir sıcaklıkta kullanıyorsanız havalar henüz çok soğumadığı için ortam sıcaklığına bağlı direk devreye girmiyor olabilir. Bu durumu bir de kalorifer sıcaklığını yükselterek deneyin. Yine aynı durum oluyorsa eğer üç yollu vanada veya elektronik kartta sorun olabilir. Üç yollu vana sadece motordan değil, gövde ve iç tamir takımından da oluşan bir parçadır. Belki de tamir takımında sorun vardır. Ya da dediğimiz gibi elektronik karta bağlı bir arıza durumudur. Tabi sorunu net teşhis etmek için de yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı alırsanız daha sağlıklı bir sonuç elde edebilirsiniz.

 27. Mehtap kol dedi ki:

  ECA kombimizde L0 arızası var.Reset tuşuna 10 saniye basılı tutup L1 sonra tekrar 10 saniye basıp L2’ye geçiş yapıyoruz ama hâlâ arıza veriyor ne yapmamız gerekiyor acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehtap Hanım… Öncelikle doldurma musluğunu kombiye su basarmış gibi açın, kısa süreliğine su sesini duyun sonra kapatın. Muhtemelen sorun düzelecektir. Düzelme olmazsa resetleme işlemi deneyin. Durum yeniden L0, L1, L2 ye geçiyorsa servis çağırmanız gerekir.

 28. Şerif Özkan dedi ki:

  Eceabat confeo kombimin göstergesi de 8.8. var ikinci sıradaki ışık kırmızı diğerleri yeşil şekilde yanıp sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şerif Bey… Yaşadığınız soruna göre tahminen elektronik kart yani anakart arızası mevcut. Ancak yine de net teşhis için soruna yerinde bakmak gerekir. Öncelikle kombinizi birkaç kez resetleyin. Resetleme işleminden sonra arıza düzelmezse eğer servis yardımı alın.

 29. Meltem Nur yakut dedi ki:

  ECA confeo plus kullanıyoruz bir kaç gün seyahat dolayısıyla şanterleri kapattık geldiğimizde sıcak suyu vermiyor su çalışmıyor04 arızası vardı sonra 10yanmaya başladı ne yapaniliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Meltem Hanım… Kombiniz alev yokluğu sorunu veriyor. Gaz vanasını kontrol edin, kapalı olabilir. Gaz vanası açıksa eğer kombi ilk etapta gazı tanımıyor olabilir. Bir süre kadar bekleyin, birkaç kez kombiyi resetleyin. Yine de sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 30. Ramazan dedi ki:

  Benim kombimde kombiye su basma musluğu mavi değil maviyi acinca su damliyor siyah musluğu acinca kombiye su sesi gelmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Eca Confeo Plus model kombilerde doldurma muslukları genelde mavi renkte olur. Siyah takılmış da olabilir. Ancak çevrildiğinde su sesini duymuyorsanız parçada sorun var demektir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

 31. Ramazan ünal dedi ki:

  Kombimde reset lambası kırmızı yanıp sönüyor o sırada ekranda 32 yanıyor kombi çalışırken bu durum normale dönüyor lamba mavi yanıyor sorun nedir yardımcı olabilirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… 32 arıza kodu düşük voltaj sorunudur. Dairenize ya da kombiye gelen voltaj düşük olduğunda bu sorun yaşanır. Cihaz otomatik resetlenir. O yüzden reset lambası yanıyor olabilir. Cihaz otomatik resetleme yapacağından sorun düzelebilir. Ancak bu sorunu yeniden yaşadığınızda ve sorun düzelmediğinde anakart hasar görmüş ya da yanmış olur. Bu durumun önüne geçmek için mutlaka kombi regülatörü kullanın.

  2. Fatih bayram dedi ki:

   Hayırlı akşamlar kombi miz eca ditriç 40000 lik kombimizde L 14 hatası gösteriyor ne yapmamız lazım

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Fatih Bey… Kombinizin modelini tam olarak anlayamadık. Ancak Eca kombilerde belirttiğiniz L14 arıza kodu kullanım kılavuzunda yer almıyor. Harici bir sorun olabilir. Kullanıcı olarak arızalarda yapabileceğiniz işlemler; dairede gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmak, kombiyi resetlemek, basınç düşükse cihaza su basmak… Bu kontrolleri gerçekleştirin, işlem gerekiyorsa uygulayın. Yine de bir çözüme ulaşamazsanız servis çağırmanız gerekir.

 32. serkan üstün dedi ki:

  merhaba
  eca confeo plus yoğuşmalı kombimde ekran ışığı yanmıyor ve ekranda hiç sayı göstermiyor..önceleri kombi çalıştıktan bi süre sonra yanardı şimdilerde hiç yok sebebi ne olabilir
  teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Ekran ışığı yanmıyor ve ekranda say görünmüyorsa kombinin anakartında ya da ekran karında sorun olabilir. Muhtemel arıza durumları bu şekilde belirtilebilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 33. fatih çoban dedi ki:

  2004 honda crv aracım var D ye aldıgımda D ısıgı yanıp sonmekte ve arac ılerlemiyor 45-1 arıza shit kodu veriyor srun şanzımandamı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Biz kombi servisiyiz Honda aracığınız için Honda servisi ile görüşmelisiniz.

 34. İbrahim Arslan dedi ki:

  Eca comfeo plus kombi aldım üç yıl önce kombi peteklerini ısıtıyor ama sıcak su alamıyorum muhtemel arıza nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kaloriferlerin ısınmasında bir sorun yoksa eğer sadece sıcak su parçalarında sorun vardır. Ancak kombide birçok parça sıcak su aksağında görev alır. Ekranda bir arıza kodu varsa ve bize iletebilirseniz muhtemel sebepler hakkında bilgi sunabiliriz. Ancak bir arıza kodu vermiyorsa birçok parçada sorun olabilir. Net teşhis için de sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

   1. Yakup dedi ki:

    Mrb kalorifer kapalı iken sıcak suyu açtığımda 6 ariza kodunu veriyor kombi. Sebebi nedir acep şimdiden tşk ederim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Yakup Bey… Eca Confeo Plus model kombilerde 6 arıza kodu aşırı sıcaklık uyarısıdır. Tesisatta tıkanma olabilir, pompa sıkışmış olabilir, eşanjörde kireçlenme olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, üç yollu vana arızası olabilir. Yani bu durum birçok etmene bağlı olduğu için net tespit için servis ekiplerinin sorunu yerinde görmesi gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 35. ahmet bilen dedi ki:

  eca comfeo plus kombimde comfor ışığı sarı sürekli yanıyor sebabi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey… Eca Confeo Plus model kombiyi “COMFORT” konumuna getirmişsiniz o yüzden comfort ledi yanıyor. En soldaki düğmeyi “COMFORT” konumu dışında başka bir konuma getirirseniz sorun düzelecektir.

  2. Ugur dedi ki:

   Merhaba eca comfoe plus kombi suyu isitmiyor bazen hafif isitiyor gibi oluyor ama hemen soguyor basinc ayari yapiyorum boştayken 1.5 bar muslugu acinca 1.3 oluyor ekranda 10 yazip sönüyor kirmizi isik yaniyor

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Uğur Bey… Kombi kullanıldığı zaman basınç düşüyorsa bu bir genleşme tankı arızası olabilir. Cihaza uzun zamandır bakım yapılmıyorsa bu sebeple sorun yaşıyor olabilirsiniz. 10 arızası kullanım kılavuzunda belirtilmeyen harici bir sorundur. Bu sorunda birçok parçada sorun olabilir. Yani sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

 36. Necmi KÖKTAS dedi ki:

  Yogusmali kombi arıza kod 4 hatası vermektedir.Ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Necmi Bey… Eca model kombilerde 4 arızası ateşleme başarısızlığıdır. Dairenizde gaz olduğundan emin olun. Kombinizi sorun düzelmediği sürece arka arkaya birkaç kez resetleyin. Arıza durumunda düzelme olmazsa servis çağırmanız lazım. Birçok parçada problem olabilir.

   1. Bora Doğangün dedi ki:

    Kombi bazen kendi kendine su alır gibi çalışması