Eca Fortius Plus Arıza Kodları

Eca Fortius Plus Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız tüm bilgiler Eca Fortius Plus DFO 24 HM/DFP 28 HM model hermetik kombiler için geçerlidir.

HAVA AKIŞI

 1. 24 Arıza Kodu Hava basınç anahtarı uyarısı.
 • Çözüm Eca Fortius Plus model kombiler hermetik olduğu için hava akışı fan yardımı ile sağlanmaktadır. Hava akış sorunu verdiğinde ise fan ile birlikte fanın bekçisi görevindeki prosestatta, bu parçaların çalışması adına komut veren elektronik kartta sorun olabilmektedir. Baca yerinden çıktığı zaman da hava akışı sağlanmaz. Bu nedenle net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.

SICAKLIK

 1. 01 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık kilitlenmesi.
 • Çözüm Kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C nin üstüne çıktığında aşırı ısınmadan dolayı kilitlenme olur yani cihaz bloke duruma geçer. Bu durumda önce kombi altında bulunan kalorifer giriş vanası kontrol edilmeli, kapalı ise açılmalıdır. Daha sonrasında kalorifer vanaları kontrol edilmeli kapalı ise açılmalıdır. En az 3 kalorifer kullanılır şekilde yani açık olmalıdır. Bu uygulama sonrasında resetleme yapılmalıdır. Panel üzerinde yer alan mavi “R” butonuna bir kez basılmalıdır. Arıza durumu devam ederse resetleme işlemi birkaç kez daha yapılabilir. Uygulama sonrasında sonuç alamadıysanız eğer; üç yollu vana konum atlıyor veya arada kalıyor olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, kalorifer tesisatında tıkanıklık olabilir, ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olabilir, sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir. Yerinde teşhis ve müdahale gerekeceğinden mutlaka servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. 06 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık uyarısı.
 • Çözüm Kombi içindeki suyun sıcaklığının maksimum seviyeyi aştığını belirtir. Bu bir uyarıdır. Bu uyarı alındığında cihaz resetlenmeli, vanalar kontrol edilmeli, vanalar kapalı durumda ise açılmalıdır. Buna rağmen sorun devam ederse servisi aramalısınız. Müdahale gecikir ya da bu durumu fark etmezseniz eğer ekranda 01 uyarısı yani aşırı sıcaklık kilitlenmesi sorunu yaşanır.
 1. 12 Arıza Kodu Kalorifer devresi gidiş suyu sensör sorunu.
 • Çözüm Kalorifer devresi gidiş suyu sensörü arızalı olabilir, sensör kablolarında kopukluk veya kısa devre olabilir, sensör boruları nemlenmiş olabilir. Arıza durumu ne ise yerinde tespit yapılır ve sorun çözümlenir. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.
 1. 14 Arıza Kodu Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bir arıza durumudur. Bu arıza durumunda sıcak su ntc sinde, ntc kablolarında veya borularında sorun olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için Eca Servisi’ni aramanız gerekir.

ALEV DENETİMİ

 1. 04 Arıza Kodu Alev sinyali yok.
 • Çözüm Yani kombinin ateşleme yapmadığını belirtir. 3 ateşleme denemesi sonrasında brülörde alev oluşmadığı anlamına gelir. Bu durumda önce gaz girişlerini kontrol etmelisiniz. Konutunuza gaz geldiğinden ve kombinize gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz var ise panelde bulunan mavi renkteki “R” düğmesine basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme sonrasında arıza düzelmez ise işlemi maksimum 3 kez daha tekrar edin. Sonuç aynı ise bu durumda Eca Servisi’ni arayın. Brülörde alev oluşmuyorsa eğer; anakart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilir.
 1. 05 Arıza Kodu Alev kaybı.
 • Çözüm Fortius Plus kombi çalışırken brülörde alev kaybı olduğunu anlatır. Bu durumda önce “R” konumlu düğmeye basarak kombiyi resetleyin. Resetleme uygulamasından sonra da arıza düzelmez ise işlemi birkaç kez daha uygulayın. Yine bir sonuç alamazsanız eğer; gaz valfi, iyonizasyon elektrodu, anakart arızalı olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 11 Arıza Kodu Alev devresi sorunu.
 • Çözüm Yanlış alev anlamına gelen arıza kodudur. Gaz valfi kapalı olmasına karşın brülörde alevin algılanmaya devam ettiğini belirtir. Bu durumda sorun gaz valfi veya elektronik kartta olabilir. Tespit ve çözüm için Eca Servisi’nden yardım almalısınız.

GENEL

 1. 32 Arıza Kodu Güç kaynağı sorunu.
 • Çözüm Voltaj sorunu olarak da adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda dairenize gelen şebeke voltajı 160 V atlında demektir. Bir süre kadar beklemenizi öneriyoruz. Beklemenizdeki amaç voltajların düzeldiğinde sorunun da düzelme ihtimalinin olmasıdır. Uzun süre beklediniz ama sonuç aynı ise bu durumda Fortius Plus model kombide sorun meydana gelmiş demektir ve servisi aramanız gerekir. Düşük voltaj sorunlarında genelde karşımıza anakart arızası çıkar. Anakart direk şebekeden gelen elektrik ile çalıştığı için voltajların düştüğü veya çıktığı durumlarda yanabilir ya da hasar görebilir. Anakart tamir uygulaması veya değişim ile sorun çözümlenir. Yalnız arıza durumu tekrar edebileceğinden önerimiz kombi regülatörü kullanmanızdır. Aksi halde müdahale edilen anakarta hiçbir firma garanti sunmaz.

SU BASINCI

 1. 40 Arıza Kodu Düşük su basınç uyarısı.
 • Çözüm Tesisat su basıncının 1 bardan az olduğunu belirten arıza kodudur. Basıncın hangi seviyede olduğunu görüntüleyebilmek adına ekranın hemen üstünde bulunan ufak dikdörtgen düğmeye bir kez basmalısınız. Ekranda bar değeri hemen belirecektir. (Örneğin 0,7 gibi) Bu şekilde basıncın düşük olduğunu anlayarak kombiye su basmanız gerekir. Eca Fortius Plus kombinin sol alt tarafındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirmeli ekrandaki 40 arıza kodu silinene kadar su basmalısınız. Ekrandaki hata kodu silindi ise basınç ideal konuma ulaşmış demektir. İşlemi sonlandırabilir ve mavi doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatabilirsiniz. Basıncın şuan ki seviyesini öğrenmek için de yine ekranın üstünde bulunan düğmeye bir kez basabilirsiniz. İşlemi yapamazsanız veya işlem sonrasında arıza devam ederse Eca Servisi’ni arayabilirsiniz.

GAZ VALFİ

 1. 20 Arıza Kodu Gaz valfi devresi arızası.
 • Çözüm Gaz valfi devresinde sorun olabileceği anlamına gelen arıza kodudur. Bu durumda cihaz başarılı ateşleme yapmaz veya alev algılanmaya devam eder. Sorun sadece gaz valfinde değil anakartta da olabilir. Bu nedenle de tespit ve çözüm için servisi aramanızı tavsiye ederiz.

DİĞER

 1. 30 Arıza Kodu CRC uzman parametre sorunu.
 • Çözüm Eksik EPK dosyası veya EPX dosyası KMSoft ile yüklü demektir. Uzman müdahalesi gerekir servisi aramalısınız.
 1. 31 Arıza Kodu Güvenlik parametre sorunu.
 • Çözüm Eksik EPK dosyası veya EPX dosyası KMSoft ile yüklü. Cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız.
 1. 34 Arıza Kodu CRC-BCC-ID arızası.
 • Çözüm BCC kazan ile uyumlu değil ya da yanlış bir BCC takılmış demektir. Uzman yardımı almalısınız.
 1. 35 Arıza Kodu BCC yok.
 • Çözüm BCC nin takılmadığını veya çıkarıldığını belirten arıza kodudur. Eca Servisi’ni arayarak yardım almalısınız.
 1. 36 Arıza Kodu CRC-BCC data sorunu.
 • Çözüm BCC deki parametrelerin değiştiğini veya EEPROM değerini kaybettiğini belirtir. Bu durumda işi uzmanına bırakmak gerekir, servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. 37 Arıza Kodu Farklı BCC yazılım sorunu.
 • Çözüm Elektronik kartın program yazılımı ile BCC yazılımının aynı olmadığını veya denk gelmediğini belirtir. Doğru bir ayar için uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.
 1. 38 Arıza Kodu Hatalı BCC-ID numarası.
 • Çözüm BCC nin kazan ile uyumlu olmadığını yani yanlış bir BCC takıldığını belirtir. Uzman yardımı almanız gerekir.
 1. 39 Arıza Kodu Hatalı BCC montajı.
 • Çözüm BCC nin montajında sorun olduğunu belirtir. Doğru bir montaj uygulaması adına servis yardımı almanız gerekir.
 1. 50 Arıza Kodu BCC aktivasyon sorunu.
 • Çözüm BCC aktivasyon prosedürünün tamamlanmadığını belirtir. Servisi arayarak yardım almalısınız.
 1. 52 Arıza Kodu BCC kopyalama.
 • Çözüm BCC aktivasyon prosedürünü tamamlamadığını zaman ekranda belirir. Servisi aramalı yardım almalısınız.
 1. 99 Arıza Kodu Sistem sorunu.
 • Çözüm Elektronik kart arızalı olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka Eca Servisi’ni aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

 1. Mehmet özören dedi ki:

  Kalorifer ve sıcak su dügmesi ayarlarken kırıldı ucu içeride kaldı dügme calışmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Parça kırıldıysa eğer değişimi gerekir. Bu konuda yardım almak için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Petek Yıkama