Buderus 6A Arızası

Buderus Kombide 6A Arızası Nedir?

Gaz yokluğu-ateşleme sorunudur.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapmalı?

 • Dairesinde gaz olduğundan emin olmak adına doğalgazla çalışan ocak gibi ürünler var ise çalıştırmayı denemelidir.
 • Ocağın da yanmıyor olması demek dairede doğalgazın olmadığı anlamına gelir.
 • Ocak yanmıyorsa önce dışarıda yer alan gaz vanası kontrol edilmelidir. Vana kapalı ise açılmalı (gaz vanası nasıl açılır? öğrenmek için linki tıklayın), mühür var ise fatura ödenmediği için kesildiğinden faturayı ödeyip mührü açtırmak için doğalgaz firması ile görüşmeli, gaz vanasına açık olmasına nazaran ocağın da çalışmadığı durumlarda doğalgaz çalışması sebebi ile gaz kesintisi olabileceğinden doğalgaz firması aranılmalı bilgi ve yardımlar alınmalıdır.
 • Ocak yanıyor ise kombi yanında bulunan gaz vanasının açık olduğundan emin olunmalıdır. Gaz vanası boru ile aynı hizada değilse kapalı demektir. Boru ile aynı hizaya getirmeniz gerekir.
 • Ocak yanıyor, kombi yanındaki gaz vanası da açık durumda ise Buderus kombi resetlenmelidir. Buderus kombilerin genel modellerinde resetleme düğmesi bulunmaz. Resetleme işlemini kombiyi kapatıp yeniden açarak yapabilirsiniz. Reset düğmesi varsa da birkaç saniye basılı tutmalısınız. İşlemi sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha tekrarlayabilirsiniz.

Arızanın Çözümü

Yapılması gerekenleri uyguladınız fakat sonuç değişmiyorsa muhtemel arızalı parçaları şu şekilde sıralayabiliriz

Yine de sorunun uzman ekip tarafından yerinde görülmesi ve tespit yapılarak çözüm sağlanması gerekmektedir. Bu sorunda sıraladığımız parçalardan birinde veya birkaçında sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka Buderus Servisi yardımı alın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (104 Yorum)

 1. Şahin çelik dedi ki:

  6A hatası veriyor, reset atıktan sonra çalışıyor fakat belli bir süre sonra tekrar aynı hatayı veriyor, ne yapmam lazım?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şahin Bey… Arıza durumu hakkındaki tüm detaylar (servis öncesi yapmanız gereken işlemler dahil) makalemizde açıklanmıştır. Size önerilen, belirtilen işlemleri uygulamalı, sorunun düzelmemesi halinde teknik servis yardımı almalısınız. Teknik açıdan yardım istiyorsanız bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 2. Mehmet kaya dedi ki:

  Boderus gb 72 kullaniyorum.surekli hata 227ve 229 veriyor.kombi yeni 2 aylik.acip kapatiyorum.duzeliyor.suyu aciyorum sicak su geliyor.hemen sonra tekrar ayni hatayi veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Cihazınız alev sistemi hatası veriyor. Brülördeki alev bir sebeple kesiliyor. Bu durum baca sistemine, ateşleme sistemine harici olarak yoğuşma sistemine de bağlı olabilir. Kombiniz çok yeni. Yanlış müdahale cihazı garanti dışı bırakabilir. Kurulumunu yapan veya garantiyi başlatan servis ile görüşerek bu konuda yardım almanız gerekiyor.

 3. Şükriye Şenol dedi ki:

  6Ahatasi veriyor gaz geliyor resetliyerek bgideriyorum 5dakka sonra tekrarlıyor su ısınmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Şükriye Hanım,
   https://kombitamircisi.com.tr/kombi/sicak-su-arizasi/
   Yukarıda bırakmış olduğumuz linkten ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Petek Yıkama