Bosch Classic Condense F7 Arızası

Bosch Classic Condense F7 Arıza Kodu Nedir?

Kombi kapalı olduğu halde veya kullanılmadığı halde alevin algılandığını belirten arıza kodudur.

Kullanıcı Bu Durumda Ne Yapabilir?

 • Classic Condense Kombiyi Resetleme Classic Condense model kombilerde aşağı doğru çekilen panel bulunur. Paneli açtığınızda sağ üst kısma doğru bakın. Köşede basınç göstergesi (manometre) yer alacaktır. Basınç göstergesinin hafif sol tarafında doğru baktığınızda “reset” yazan bir buton göreceksiniz. Resetleme işlemi için bu butona bir kez basmanız yeterlidir. Resetleme işlemi bu şekilde yapılabilir.

1 resetleme uygulaması sonrasında sorunun devam ettiğini gördüğünüzde işlemi maksimum 3 kez daha tekrar edebilirsiniz. Sonuç aynı ise resetleme işlemini bırakarak Bosch Servisi yardımı almalısınız. Çünkü bu arıza durumunda yapabileceğiniz başka bir işlem veya müdahale bulunmamaktadır.

Arıza Çözümü

 • Elektrotlarda sorun olabilir Classic Condense model kombilerin brülöründe elektrotlar yer alır. İyonizasyon elektrodu ve ateşleme elektrodu olarak adlandırdığımız bu parçalarda tıkanma olduğunda ya da sorun olduğunda alev algılanmaya devam eder ve bu sorun oluşur. Parça tıkalı ise tıkanıklık giderilir, arızalı durumda ise değişimi gerekir.
 • Atık gaz yolu kapalı olabilir Atık gaz sistemi kontrol edilmelidir. Buna bağlı birçok parça vardır ve hangi parçada sorun olduğu ancak yerinde görülür ise tespit yapılabilir. Uzman yardımı alırsanız sorun net tespit edilerek sorun çözümlenebilir.
 • Gaz valfinde sorun olabilir Gaz valfi ateşleme sisteminde önemli bir parçadır ve arıza yaptığı zaman birçok sorun yaşanabilir. Cihazın kapalı olmasına karşın alevin hala algılandığı durumlarda gaz valfi arızalı olabilir. Arızalı durumda ise değişimi yapılır ve sorun çözümlenir.
 • Elektronik kart arızalı olabilir veya nemlenmiş olabilir Cihazın kapalı olduğu halde alevin algılanmaya devam ettiği durumlarda muhtemel sebeplerin başında elektronik kart sorunu yer alır. Bu durumda elektronik kartın arızalanması veya nemlenmesi durumları söz konusu olabileceğinden elektronik kart uzman ekipler tarafından kontrol edilir. Bir sorun görülür ise kart tamir edilecek arızada ise tamiri yapılır değilse veya kullanıcı değişimini talep ederse değişimi ile sorun çözümlenmiş olur.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. YAKUP ÖRNEK dedi ki:

  Kombim yaz modunda iken (evde kimse olmadığından bu aralar kombiyi sadece ocakta kullaniyorum) bir anda f7 hatası aldım. 3 kez resetledim 1 kez de şalterden kapattim ama sorun devam etti.son olarak kombinin peteklerini açtım ve kapattım sorun şimdilik düzeldi görünüyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yakup Bey… Dairenizde ocağa gelen gaz ayrı, kombiye gelen gaz ayrıdır. Yani kombi ocağı çalıştırmaz. Dairenizde gaz olduğu için ocağınız çalışır. Ve dikkat ederseniz hem kombi yanında hem de ocak yanında ayrı ayrı doğalgaz vanası vardır. Yaşanan soruna gelecek olursak eğer; kombi bir talep varmış gibi yani bir sıcak su musluğu açıkmış gibi devreye girip brülörde alev oluşturmuş. Bu durumda servis öncesi yapılması gereken tek işlem resetleme işlemidir. Bu işlemi de uygulamışsınız. Olur da arıza durumu çok sık tekrar ederse veya resetleme işlemine rağmen düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor. Makalemizde bahsedilen arıza durumları veya harici durumlar söz konusu olabilir.

 2. Mehmet Özhuy dedi ki:

  KOMBİ 20 dakika çalışıp F 7 düşüyor resetliyorum aynı şekilde çalışıp tekrar F7 oluyor (yoğuşmasız)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombide bir talep olmamasına rağmen brülörde alev oluştuğu zaman bu sorun yaşanır. Yani cihaz kendi kendine devreye giriyor veya sıcak su-ısınma gibi talepler olmamasına karşın talep varmış gibi algılıyorsa ekrana bu kod yansır. Bu durum; gaz valfi, kart, iyon elektrodu gibi parçalara bağlı olabilir. Cihazı resetlemenize rağmen düzelmiyor veya sorun tekrar ediyorsa servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama