Bosch Classic Condense Arıza Kodları

Bosch Classic Condense Hata Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Bosch Classic Condense ZWB 28-3C (B1 RDC 28 41 H) model yoğuşmalı kombilerde meydana gelen arıza durumları, açıklamaları ve çözüm seçenekleridir.

 1. A7 Arızası Sıcak su ntc problemi.
 • Çözüm Sıcak su kullanım sensöründe arıza olduğu zaman ekranda beliren arıza kodududur. Ntc sensörde arıza olduğu zaman, kablolarda kısa devre kopma olduğunda veya borularda nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.

 1. A8 Arızası BUS iletişim kesintisi.
 • Çözüm Bu arıza kombi bağlantı kablolarında sorun olduğunu gösterir. Veya termostat sorunu da yaşanıyor olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahaleniz söz konusu olamaz. Bu sebeple Bosch Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. B1 Arızası Kod anahtarı algılanmıyor.
 • Çözüm Kod anahtarının algılanmadığını belirten arıza kodudur.Kod anahtarını yerine doğru bir şekilde takın, numarasını kontrol ettikten sonra gerekirse değişimini sağlayın. Bu uygulamalar uzman servis ekibi içindir. Kullanıcı olarak cihaza kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız.
 1. B2 ve B3 Arızası Dahili sorun.
 • Çözüm Bu durumda cihaza müdahalede bulunmamanızı öneririz. Yapabileceğiniz herhangi bir işlem de bulunmamaktadır. Dahili sorun olduğu için ancak yerinde tespit yapılabilir. Bu sebeple de mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. C6 Arızası Fan görev yapmıyor.
 • Çözüm Kombi içerindeki önemli parçalardan olan fan motoru işlevini sağlamadığı zaman kombiden bu arıza kodunu alırsınız. Classic Condense C6 arızasının çözümü ve yapılması gereken işlemler hakkındaki bilgiler için linki tıklamalısınız.
 1. CC Arızası Dış hava sensörü algılanmıyor.
 • Çözüm Dış hava sıcaklık sensörünün algılanmadığı zaman ekranda bu hata kodu çıkmaktadır. Dış hava sensörü dışarıya bağlantısı yapılan ve dışarının sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran bir parçadır. Kombinizde dış hava sensörü var ise arızalıdır. Yoksa elektrik açısından bir sorun olabilir. Sorunun yerinde görülmesi ve müdahalenin de yerinde yapılması gerekmektedir.
 1. D3 Arızası 8 ve 9 köprüsü eksik ya da harici sıcaklık limitörü devreye girmiş.
 • Çözüm Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş ise ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz hiçbir işlem ya da müdahale bulunmaz. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. D5 Arızası Harici extern sıcaklık sensörünün arızalı olduğunu belirtir.
 • Çözüm Sensör ve kabloları kontrol edilmelidir. Sorun ne ise ona göre uzman servis ekibi tarafından müdahale yapılmalıdır. Yardım amacı ile Bosch Servisi’ni aramalısınız.
 1. E2 Arızası Gidiş sıcaklık suyu sensörü sorunu.
 • Çözüm Sıcaklık sensörünün arızalı olabileceğini veya kabloları ile alakalı bazı aksaklıkların söz konusu olabileceğini belirten arıza kodudur. Sensörde arıza, kablolarda kopukluk, kablolarda kısa devre, sensör borularında nemlenme olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. E9 Arızası Tesisat basıncı düşük veya aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Böyle bir hata kodu ile karşılaştığınız zaman Classic Condense kombiye su basma linkini tıklayarak orada belirtilen uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.
 1. EA Arızası Ateşleme sisteminde sorun var.
 • Çözüm Kullanıcı olarak öncelikle Classic Condense kombinin gaz vanasının açık olup olmadığından emin olmalısınız. Kombinizin gaz giriş vanası açık mı ? buna bakmalısınız. Gaz vanası kapalı ise açmalısınız. Ardından birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun hala devam etmekte ise; ateşleme elektrodu ve kablosunda, iyonizasyon elektrodu ve kablosunda, elektronik kartta veya gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit kadar müdahale için de mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F0- F1 Arızası Dahili hata.
 • Çözüm Genel bir arıza durumudur. Teknik açıdan sorunu yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Teknik açıdan tespit ve çözüm adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F7 Arızası Kombi kapalı olduğu halde cihaz alev algılamaya devam ediyor.
 • Çözüm Cihazın kapalı olmasına rağmen alevin devam ettiği belirten bir sorundur. Arıza durumunda yapılması gerekenleri öğrenmek ve sorunu çözümlemek için Classic Condense F7 arızası çözümü linkini tıklayabilirsiniz.
 1. FA Arızası Gaz kesik olduğu halde alev algılanmaya devam ediyor.
 • Çözüm Gazın kapalı olmasına rağmen alevin hala devam ettiğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda önce resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme işleminden sonra da sonuç alamazsanız eğer servisi arayarak yardım talep etmekten başka çare yok demektir. Bu arıza durumunda muhtemel sebepler; gaz armatürü, iyonizasyon elektrodu veya anakart olabilmektedir.
 1. FD Arızası Reset kilitlenmesi sorunu.
 • Çözüm Reset butonuna uzun süreli basılı tutmanız sebebi ile reset tuşunun kilitlendiğini belirten arıza kodudur. Çözüm için linki tıklayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (38 Yorum)

 1. ahmet dedi ki:

  mrb şebeke suyu kapalıyken bile kombinin basıncı neden yükselir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Soğuk su giriş vanasını kapatmanıza rağmen basınç yine de yükseliyorsa genleşme tankı ile alakalı sorun olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Bu aşamada servis yardımı almalısınız.

 2. Bahadır ÇETİNKAYA dedi ki:

  Gaz açık olduğu halde sıcak su gelmiyor (227 !! işareti var kombinin ekranında tamiri nasıl yapılır )

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bahadır Bey… Kombiniz ateşleme arızası veriyor. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz kombiyi arızadan çıkarmak için birkaç kez resetleme işlemi deneyin. Bu işleme rağmen sorun hala devam etmekte ise servis yardımı almalısınız.

 3. ATİLLA KIVRAK dedi ki:

  İyi günler. Bosch 2300 i kullanıyorum. Ekranda 2951 arıza kodu yanıyor. Ne olduğunu bilmiyorum. Resetleyince düzeliyor fakat bir süre sonra tekrar çıkıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Atilla Bey… Bosch markalı özellikle de yeni kombilerde şu sıralar 2951 kodunu çok sık duyuyoruz. Ancak müdahalede bulunmadığımız için ve bu kod kullanım kılavuzunda yer almadığı için bilemiyoruz. Ani bir hata kodu da olabilir, bakım kodu da olabilir. Net bilgi aktarmak için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

  2. Selim dedi ki:

   Arkadaşlar aynı hata kodunu 1 saat önce benim kombinde verdi. Kombi atık suyunun tahliye borusunda donduğunu gördüm bu da atık suyun atılamayıp kombinin içinden taşmasına neden oldu. Gider bosununa sıcak su döküp buzu çözünce sorun ortadan kalkmış oldu. Yani anladığım kadarıyla bu kod atık suyun atılamayıp kombinin içine dolmasıyla alakalı. Benim tecrübem bu yönde oldu.

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Selim Bey… Kombide atık su olmaz. Bahsettiğiniz yoğuşma suyu tahliyesi muhtemelen. Söylediklerinizde haklı olabilirsiniz. Yani yoğuşma hortumu bir gidere bağlı değilse, dış ortama açık bir yerde ise donabilir. Donmaya maruz kaldığı için yoğuşma sifonunu tıkayabilir ve bu tıkanıklığa bağlı bir problem olabilir. Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz.

 4. Hakan Sivari dedi ki:

  Kombim H6 arıza kodu veriyor bi süre bekledikten sonra silinip çalışmaya devam ediyor sorun nedir yardımcı olurmusunuz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Bosch kombilerde çok sık duyduğumuz bir problem. Ancak karşılaşmadığımız için net bilgi vermemiz çok zor. Yorumları da incelerseniz zaten genelde H6 arıza kodundan aynı şekilde bahsediyoruz. Sorunu yerinde incelememiz gerekiyor. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

 5. Erol erdönmez dedi ki:

  Bosh clasic condens Lo kodu veriyor nasıl çözerim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Çocuk kilidi aktif edilmiş. Kilit sembollü tuşa ekrandan “Lo” uyarısı gidene kadar basılı tutmanız gerekir.

 6. Ünal dedi ki:

  Bocsh 2200iw kombi kullanıyorum. Kombim de 227 yazısı çıkıyor. Bu hata neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ünal Bey… Muhtemelen ateşleme devresiyle alakalı bir sorundur. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve en önemlisi de kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanalarını kontrol edin ve açık olduğundan emin olun. Kombinize gaz geldiğinden eminseniz birkaç kez cihazı resetleyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor.

   1. Ünal dedi ki:

    Birkaç kez elektrik kesintisi yaşandı acaba bundan dolayı bir sıkıntı yaşanmış olabilir mi? Servis yazılım dışında kalan arızaları garanti kapsamına almıyor. Elektrik kesintisinden dolayı kartın yanma olasılığı var mıdır?

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Tabi ki Ünal Bey… Ateşleme sisteminde anakart arızalı parçalar arasında gelmektedir. Ancak kombiniz garantili bile olsa dış etmenler (voltaj dalgalanması) sebebiyle arızalandıysa garanti dışı müdahale edilir. Yani işlemler ücrete tabi tutulur. Elektrik kesintisine yani bir voltaj dalgalanmasına bağlı sorun yaşıyor olabilirsiniz. Ancak yine de arızayı yerinde görmeden ve parçayı da yerinde incelemeden net bilgi sunmak çok zor.

 7. Celebi Cavid dedi ki:

  Boş kombisinde u9 nedir ve ne etmeli

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Celebi Bey… Bosch markalı kombilerde U9 arıza kodu yok. E9 arıza kodu olabilir mi acaba bahsettiğiniz? E9 arıza kodu genelde tesisat basıncı düşük olduğunda karşılaşılır. Tesisat basıncına bakın 1 barın altındaysa su basma işlemi gerekir. Tesisat basıncını yükselttiğinizde sorun düzelebilir. Sorun düzelmezse, işlemi yapamazsanız veya basınç değeri normal çıkarsa servis yardımı almanız gerekir. Yardım almak için de bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 8. Ümit Çapar dedi ki:

  Bosch condens 2000 marka kombim var H6 arızası vermektedir arıza nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Yorumları incelediyseniz eğer birkaç müşterimizde de aynı şikayetler oldu ve genel olarak aynı yanıtı verdik. Daha öncesinde karşılaştığımız bir arıza durumu değil, ayrıca kullanım kılavuzunda da h6 arızasının bir açıklaması olmadığı için sorunu yerinde görüp incelememiz lazım. Görmeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Servis yardımı alarak sorunun tespiti ve çözümü konusunda yardım almalısınız.

 9. Mikail Gül dedi ki:

  H6 arıza vermişti 2 ay önce servis geldi baya uğraştı bi parçayı değişti şimdi aynı h6 arıza kodu yine veriyor kombiden memnun kalmadım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mikail Bey… Şu sıralar H6 arızasını kullanıcılarımızdan çok sık duyar olduk. Karşımıza çıkan bir arıza durumu olmadığı için görmeden tahmini bilgi vermek çok zor. Servis bile baya uğraşarak sorunu tespit edip parça değişimi yapmış. Kullanım kılavuzunda bile belirtilmeyen harici bir sorun hakkında görmeden bilgi vermek çok zor ve yanlış. İşlemi yapan firmayı ya da farklı bir firmayı arayarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekiyor. Cihaz çok sık bu arızaya geçiyorsa illa ki bir sebebi vardır. Bunun net olarak teşhis edilerek çözümlenmesi gerekir.

 10. Samed dedi ki:

  Merhabalar ben condense 2000 kombi kullanıyoru EA hatasını düzelttikten sonra alev simgesi çıkıyor nedeni nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Samed Bey… Bosch Condense 2000 kombilerde EA ateşleme gaz yokluğu sorunudur. Kombiyi resetlemişsiniz cihaz normale dönmüş ve brülörde yanma olduğu için ekranda alev sembolü çıkmış. Bu normal bir durum. Cihaz yanmaya geçtiğinde yani devreye geçtiğinde alev sembolü ekranda belirir. Asıl belirmezse cihazda alev oluşmuyor, ateşleme yapmıyor gibi şikayetleriniz olur.

 11. Murat dedi ki:

  Bosh condanse 2000 kullanıyoruz genelde devamli h6 yazısi yanip sönüyo sıcak su gelmiyor nedeni nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… H6 arıza kodu kullanım kılavuzunda belirtilmediği için biz de net bilgi sunamıyoruz. Harici sorundur. Harici sorunlarda genelde sensör veya anakart arızası karşımıza çıkar. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bi servis yardımı almalısınız.

   1. Murat dedi ki:

    H6 arıza kodu kitapciginda belirtilmediyse boyle arıza kodu neden veriyor o zaman kombimiz

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Murat Bey… Kullanım kılavuzunda yer alan arıza kodları sebebi net olarak belli olan arıza kodlarıdır. Mesela EA (gaz yokluğu-ateşleme) arızası gibi. Kombi ateşleme yapmadığında bunu size belirtmek için ekranda EA arıza kodu belirir. Kullanım kılavuzunda yer almayan hata kodları da vardır. Bunlar harici sorunlardır. Yani net arızası tespit edilmeyen arıza kodlarıdır. Bunları servis ekipleri ancak yerinde görerek tespit edebilir.

 12. kazım dedi ki:

  benim kombide de H6 diye bir hata veriyor. Cengiz beye öyle bir kod yok yazmışsınız. duş almak için suyu açıyorum biraz ısınıyor sonra soğuyor. su hiç ısınmıyor kombiye bakıyorum H6 hatası çıkıyor. kapatıyorum açıyorum biraz bekliyorum sonra başlıyor çalışmaya. ilginç.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kazım Bey… Kullanım kılavuzunda yer almayan arıza kodları harici sorunlardır. Cengiz beye de H6 arıza kodu var ise harici bir sorundur, böyle bir hata kodu kullanım kılavuzunda yer almıyor bilgisi vermişiz. Kombide sıcaklığı ölçen ntc sensörler vardır. Harici sorunlarda bu sensörlerde ya da anakart gibi parçalarda sorun olabiliyor. Yine de bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 13. mevlüt yıldırım dedi ki:

  Bosch ZWB 28-3C marka kombi kullanıyorum sıcak suda su eksiltmiyor ama kalorifer açıldığında sürekli su eksiltiyor emniyet ventilinden sürekli su akıyor basınc kırmızıya gelmediği halde sebebi ne olabilir

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mevlüt Bey… Emniyet ventili normal de kombi basıncı 3 barı geçtikten sonra devreye girer. Görevi kombideki fazla basıncı yani suyu tahliye etmektir. Ancak basınç 3 barı geçmediği halde devreye girip su tahliyesi yapıyorsa parçada sorun vardır. Parçanın değişimi için servis yardımı almanız gerekir. Emniyet ventilinden su geldiği sürece kombi basıncı azalmaya devam edecektir.

 14. cengiz demirel dedi ki:

  H6 kodu ekranda çıkıyor ve sıcak su gelmiyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Bosch kombilerde H6 arıza kodu bulunmuyor maalesef. C6 olabilir mi acaba? C6 ise atık gaz sorunu. H6 olduğundan eminseniz harici bir sorundur. Her iki durumda da servis yardımı almanız gerekir.

 15. Hasan dedi ki:

  Bocsh condense 2000kullanıyorm sürekli EA arızası veriyo bacadan dolayı tıkanıyo dediler bacada problem var dedi servis bacanın filtresini falan cıkardm düzeldi tekrardan aynı hatayı veemeye başladı bu sefer sık sık vermiyo arada bir aynı hatayı veriyoo bunun nedeni nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Bosch kombilerde EA ateşleme sorunudur. Cihaz temiz havayı dışarıdan alamazsa ateşleme yapmayabilir daha doğrusu çalışmayabilir. Ancak bu sadece bacaya bağlı bir durum değildir. Kombinizde anakart, gaz valfi ve elektrotlarla alakalı bir sorun da olabilir. Tabi sorunu yerinde incelersek ancak net bilgi verebiliriz. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

 16. MEVLÜT ALTINTAŞ dedi ki:

  KOMBİNİN SÜREKLİ SU KAYBI GÜNDE İKİ DEFA SU BASMA İHTİYACI DUYUYORUZ NEDENİ

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mevlüt Bey… Öncelikle tesisatta, borularda, peteklerde ya da kombide su kaçağı olup olmadığına bakın. Tesisatta, borularda ya da peteklerde su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım alın. Kombide su kaçağı varsa kombi servisi çağırın. Bir yerde su kaçağı göremiyorsanız kombide genleşme tankının havası eksik olabilir, cihaz uzun süre bakımsız kalmış olabilir, tankın contası delik olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Net tespit de yerinde yapılmalıdır.

Petek Yıkama