Bosch Classic Condense Arıza Kodları

Bosch Classic Condense Hata Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Bosch Classic Condense ZWB 28-3C (B1 RDC 28 41 H) model yoğuşmalı kombilerde meydana gelen arıza durumları, açıklamaları ve çözüm seçenekleridir.

 1. A7 Arızası Sıcak su ntc problemi.
 • Çözüm Sıcak su kullanım sensöründe arıza olduğu zaman ekranda beliren arıza kodududur. Ntc sensörde arıza olduğu zaman, kablolarda kısa devre kopma olduğunda veya borularda nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.

 1. A8 Arızası BUS iletişim kesintisi.
 • Çözüm Bu arıza kombi bağlantı kablolarında sorun olduğunu gösterir. Veya termostat sorunu da yaşanıyor olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahaleniz söz konusu olamaz. Bu sebeple Bosch Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. B1 Arızası Kod anahtarı algılanmıyor.
 • Çözüm Kod anahtarının algılanmadığını belirten arıza kodudur.Kod anahtarını yerine doğru bir şekilde takın, numarasını kontrol ettikten sonra gerekirse değişimini sağlayın. Bu uygulamalar uzman servis ekibi içindir. Kullanıcı olarak cihaza kesinlikle müdahalede bulunmamalısınız.
 1. B2 ve B3 Arızası Dahili sorun.
 • Çözüm Bu durumda cihaza müdahalede bulunmamanızı öneririz. Yapabileceğiniz herhangi bir işlem de bulunmamaktadır. Dahili sorun olduğu için ancak yerinde tespit yapılabilir. Bu sebeple de mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. C6 Arızası Fan görev yapmıyor.
 • Çözüm Kombi içerindeki önemli parçalardan olan fan motoru işlevini sağlamadığı zaman kombiden bu arıza kodunu alırsınız. Classic Condense C6 arızasının çözümü ve yapılması gereken işlemler hakkındaki bilgiler için linki tıklamalısınız.
 1. CC Arızası Dış hava sensörü algılanmıyor.
 • Çözüm Dış hava sıcaklık sensörünün algılanmadığı zaman ekranda bu hata kodu çıkmaktadır. Dış hava sensörü dışarıya bağlantısı yapılan ve dışarının sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran bir parçadır. Kombinizde dış hava sensörü var ise arızalıdır. Yoksa elektrik açısından bir sorun olabilir. Sorunun yerinde görülmesi ve müdahalenin de yerinde yapılması gerekmektedir.
 1. D3 Arızası 8 ve 9 köprüsü eksik ya da harici sıcaklık limitörü devreye girmiş.
 • Çözüm Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş ise ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz hiçbir işlem ya da müdahale bulunmaz. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. D5 Arızası Harici extern sıcaklık sensörünün arızalı olduğunu belirtir.
 • Çözüm Sensör ve kabloları kontrol edilmelidir. Sorun ne ise ona göre uzman servis ekibi tarafından müdahale yapılmalıdır. Yardım amacı ile Bosch Servisi’ni aramalısınız.
 1. E2 Arızası Gidiş sıcaklık suyu sensörü sorunu.
 • Çözüm Sıcaklık sensörünün arızalı olabileceğini veya kabloları ile alakalı bazı aksaklıkların söz konusu olabileceğini belirten arıza kodudur. Sensörde arıza, kablolarda kopukluk, kablolarda kısa devre, sensör borularında nemlenme olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. E9 Arızası Tesisat basıncı düşük veya aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Böyle bir hata kodu ile karşılaştığınız zaman Classic Condense kombiye su basma linkini tıklayarak orada belirtilen uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.
 1. EA Arızası Ateşleme sisteminde sorun var.
 • Çözüm Kullanıcı olarak öncelikle Classic Condense kombinin gaz vanasının açık olup olmadığından emin olmalısınız. Kombinizin gaz giriş vanası açık mı ? buna bakmalısınız. Gaz vanası kapalı ise açmalısınız. Ardından birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun hala devam etmekte ise; ateşleme elektrodu ve kablosunda, iyonizasyon elektrodu ve kablosunda, elektronik kartta veya gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit kadar müdahale için de mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F0- F1 Arızası Dahili hata.
 • Çözüm Genel bir arıza durumudur. Teknik açıdan sorunu yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Teknik açıdan tespit ve çözüm adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F7 Arızası Kombi kapalı olduğu halde cihaz alev algılamaya devam ediyor.
 • Çözüm Cihazın kapalı olmasına rağmen alevin devam ettiği belirten bir sorundur. Arıza durumunda yapılması gerekenleri öğrenmek ve sorunu çözümlemek için Classic Condense F7 arızası çözümü linkini tıklayabilirsiniz.
 1. FA Arızası Gaz kesik olduğu halde alev algılanmaya devam ediyor.
 • Çözüm Gazın kapalı olmasına rağmen alevin hala devam ettiğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda önce resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme işleminden sonra da sonuç alamazsanız eğer servisi arayarak yardım talep etmekten başka çare yok demektir. Bu arıza durumunda muhtemel sebepler; gaz armatürü, iyonizasyon elektrodu veya anakart olabilmektedir.
 1. FD Arızası Reset kilitlenmesi sorunu.
 • Çözüm Reset butonuna uzun süreli basılı tutmanız sebebi ile reset tuşunun kilitlendiğini belirten arıza kodudur. Çözüm için linki tıklayabilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (56 Yorum)

 1. Ali dedi ki:

  Bosch codensa zwb28 model kombi çalışıyor fakat sıcak su vermiyor . Sıcak su musluk açıldığında kombı çalışıyor. Sıcak su yok

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombide sıcak su sorunları maalesef ki tek bir sebebe bağlı değildir. https://kombitamircisi.com.tr/kombi/sicak-su-arizasi/ linkini inceleyebilirseniz burada muhtemel sebepler yazmaktadır. Teknik açıdan servis yardımı talep etmek istiyorsanız bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 2. Mehmet Ongun dedi ki:

  Merhabalar Bosch ZWB28-3C kombide sıcak kullanım suyu sırasında sıcaklık aniden ayarlanan değerden yukarı çıkıp göstergede 99 dereceden sonra U2, U5, U6 …. U9 deyip çeşmeye sıcak su vermiyor, soğuk akmaya başlıyor. Basınç göstergesi 1.5 bar gibi değişim yok. Sorun sıcak su NTC sensor olabilir mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombi yüksek sıcaklığa çıkıyor. Eğer tesisatınızda bir tıkanıklık, kireçlenme durumu söz konusu değilse; kart, sensör, pompa, eşanjör, üç yollu vana gibi birçok parçayı yerinde incelememiz gerekiyor.

 3. Sami Ateşyakar dedi ki:

  Bosch klasik condens tesisat yıkama yaparken tıkanma yaptı ve bir türlü açılmadı suyu ısıtıyor ama bir türlü ne peteklere nede çeşmeye göndermiyor acaba problem neden yada kombinin hangi parçasında nerede ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sami Bey… Yanlış işlem veya eksik işlem sebebiyle sorun yaşanmış olabilir. Ancak cihazın hangi aksamında sorun oluştu bunu yerinde görmeden uzaktan bilemeyiz. Kombide pompa, eşanjör, üç yollu vana gibi önemli olan birçok parçayı yerinde kontrol etmemiz gerekiyor.

 4. Ömer Yılmaz dedi ki:

  Resetlemeyi nasıl yapıyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Ömer Bey,
   Kombinin üzerinde R harfi ya da reset yazan tuşa 3 saniye boyunca basılı tutmanız gerekmektedir.

 5. Ali Osman HAYKIRAN dedi ki:

  Merhaba boş marka kombim var 250 hatası veriyor kullanalı bir yılı geçti bende elektriğini kapattım bekliyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Osman Bey… Cihazınızda muhtemel kart arızası var gibi duruyor. Kombiyi birkaç kez kapatıp açmalı, düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama