ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Bosch Classic Condense Arıza Kodlarıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Bosch Classic Condense Hata Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Bosch Classic Condense ZWB 28-3C (B1 RDC 28 41 H) model yoğuşmalı kombilerde meydana gelen arıza durumları, açıklamaları ve çözüm seçenekleridir.

 1. A7 Arızası Sıcak su ntc problemi.
 • Çözüm Sıcak su kullanım sensöründe arıza olduğu zaman ekranda beliren arıza kodududur. Ntc sensörde arıza olduğu zaman, kablolarda kısa devre kopma olduğunda veya borularda nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.

Bosch Classic Condense Arıza Kodları

 1. A8 Arızası BUS iletişim kesintisi.
 • Çözüm Bu arıza kombi bağlantı kablolarında sorun olduğunu gösterir. Veya termostat sorunu da yaşanıyor olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahaleniz söz konusu olamaz. Bu sebeple Bosch Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. B1 Arızası Kod anahtarı algılanmıyor.
 • Çözüm Kod anahtarının algılanmadığını belirten arıza kodudur.Kod anahtarını yerine doğru bir şekilde takın, numarasını kontrol ettikten sonra gerekirse değişimini sağlayın. Bu uygulamalar uzman servis ekibi içindir. Kullanıcı olarak cihaza kesinlikle müdahalede bulunmayın.
 1. B2 ve B3 Arızası Dahili sorun.
 • Çözüm Bu durumda cihaza müdahalede bulunmamanızı öneririz. Yapabileceğiniz herhangi bir işlem de bulunmamaktadır. Dahili sorun olduğu için ancak yerinde tespit yapılabilir. Bu sebeple de mutlaka uzman yardımı alın.
 1. C6 Arızası Fan görev yapmıyor.
 • Çözüm Kombi içerindeki önemli parçalardan olan fan motoru işlevini sağlamadığı zaman kombiden bu arıza kodunu alırsınız. Fanın çalışmadığını ve arıza olduğunu göstermektedir. Fanın yanı sıra sorun elektronik kartta da olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alın.
 1. CC Arızası Dış hava sensörü algılanmıyor.
 • Çözüm Dış hava sıcaklık sensörünün algılanmadığı zaman ekranda bu hata kodu çıkmaktadır. Dış hava sensörü dışarıya bağlantısı yapılan ve dışarının sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran bir parçadır. Kombinizde dış hava sensörü var ise arızalıdır. Yoksa elektrik açısından bir sorun olabilir. Sorunun yerinde görülmesi ve müdahalenin de yerinde yapılması gerekmektedir.
 1. D3 Arızası 8 ve 9 köprüsü eksik ya da harici sıcaklık limitörü devreye girmiş.
 • Çözüm Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş ise ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz hiçbir işlem ya da müdahale bulunmaz. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. D5 Arızası Harici extern sıcaklık sensörünün arızalı olduğunu belirtir.
 • Çözüm Sensör ve kabloları kontrol edilmelidir. Sorun ne ise ona göre uzman servis ekibi tarafından müdahale yapılmalıdır. Yardım amacı ile Bosch Servisi’ni aramalısınız.
 1. E2 Arızası Gidiş sıcaklık suyu sensörü sorunu.
 • Çözüm Sıcaklık sensörünün arızalı olabileceğini veya kabloları ile alakalı bazı aksaklıkların söz konusu olabileceğini belirten arıza kodudur. Sensörde arıza, kablolarda kopukluk, kablolarda kısa devre, sensör borularında nemlenme olabilir. Servis yardımı alınız.
 1. E9 Arızası Aşırı ısınma sorunu (STB) emniyet termostatı devreye girmiş.
 • Çözüm Böyle bir hata kodu ile karşılaştığınız zaman önce su basınç kontrolü yapın. Basıncın düşük olmadığından emin olun. Düşük ise yani 1 barın altını gösteriyor ise cihaza su basın. Su basma uygulamasından sonra kombinin hangi konumda olduğuna bakın. Petek yani ısıtma konumunda ise kaloriferlerin vanalarını kontrol edin. Vanalarının açık olduğundan emin olun. En az 3 vana mutlaka açık olsun. Sorun devam ettiği sürece son kez resetleme işlemi yapabilirsiniz. Yine de bir sonuç alamazsanız eğer mutlaka servis yardımı alın. Ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, pompada sıkışma, tesisatta tıkanma durumlarında bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale kadar çözüm için de Bosch Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. EA Arızası Ateşleme sisteminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur.
 • Çözüm Kullanıcı olarak öncelikle Classic Condense kombinin gaz vanasının açık olup olmadığından emin olmalısınız. Kombinizin gaz giriş vanası açık mı ? buna bakmalısınız. Gaz vanası kapalı ise açmalısınız. Ardından birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun hala devam etmekte ise; ateşleme elektrodu ve kablosunda, iyonizasyon elektrodu ve kablosunda, elektronik kartta veya gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit kadar müdahale için de mutlaka servisi arayınız.
 1. F0- F1 Arızası Dahili hatadır.
 • Çözüm Genel bir arıza durumudur. Teknik açıdan sorunu yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Teknik açıdan tespit ve çözüm adına mutlaka uzman yardımı alınız.
 1. F7 Arızası Kombi kapalı olduğu halde cihaz alev algılamaya devam ediyor.
 • Çözüm Cihazın kapalı olmasına rağmen alevin devam ettiği arıza durumunda öncelikle kombiye reset atın. Resetleme işlemini sorun devam ettiği sürece birkaç kez uygulayabilirsiniz. Maksimum 3 resetleme sonrasında sorun hala devam etmekte ise uzman yardımı alınmalıdır. İyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Yerinde tespit ve müdahale önemlidir.
 1. FA Arızası Gaz kesik olduğu halde alev algılanmaya devam ediyor.
 • Çözüm Gazın kapalı olmasına rağmen alevin hala devam ettiğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda önce resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme işleminden sonra da sonuç alamazsanız eğer servisi arayarak yardım talep etmekten başka çare yok demektir. Bu arıza durumunda muhtemel sebepler; gaz armatürü, iyonizasyon elektrodu veya anakart olabilmektedir.
 1. FD Arızası Reset kilitlenmesi sorunudur.
 • Çözüm Reset butonuna uzun süreli basılı tutmanız sebebi ile reset tuşunun kilitlendiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda reset düğmesine yeniden basmayı deneyin. Bir kez basmanız yeterlidir. Sonuç alamıyorsanız eğer cihazı şalterinden kapatın bir süre sonra yeniden açın. Sorun düzelecektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

   1. Merhaba Mevlüt Bey… Öncelikle tesisatta, borularda, peteklerde ya da kombide su kaçağı olup olmadığına bakın. Tesisatta, borularda ya da peteklerde su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım alın. Kombide su kaçağı varsa kombi servisi çağırın. Bir yerde su kaçağı göremiyorsanız kombide genleşme tankının havası eksik olabilir, cihaz uzun süre bakımsız kalmış olabilir, tankın contası delik olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Net tespit de yerinde yapılmalıdır.

  1. Bocsh condense 2000kullanıyorm sürekli EA arızası veriyo bacadan dolayı tıkanıyo dediler bacada problem var dedi servis bacanın filtresini falan cıkardm düzeldi tekrardan aynı hatayı veemeye başladı bu sefer sık sık vermiyo arada bir aynı hatayı veriyoo bunun nedeni nedir

   1. Merhaba Hasan Bey… Bosch kombilerde EA ateşleme sorunudur. Cihaz temiz havayı dışarıdan alamazsa ateşleme yapmayabilir daha doğrusu çalışmayabilir. Ancak bu sadece bacaya bağlı bir durum değildir. Kombinizde anakart, gaz valfi ve elektrotlarla alakalı bir sorun da olabilir. Tabi sorunu yerinde incelersek ancak net bilgi verebiliriz. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

   1. Merhaba Cengiz Bey… Bosch kombilerde H6 arıza kodu bulunmuyor maalesef. C6 olabilir mi acaba? C6 ise atık gaz sorunu. H6 olduğundan eminseniz harici bir sorundur. Her iki durumda da servis yardımı almanız gerekir.

  2. Bosch ZWB 28-3C marka kombi kullanıyorum sıcak suda su eksiltmiyor ama kalorifer açıldığında sürekli su eksiltiyor emniyet ventilinden sürekli su akıyor basınc kırmızıya gelmediği halde sebebi ne olabilir

   1. Merhaba Mevlüt Bey… Emniyet ventili normal de kombi basıncı 3 barı geçtikten sonra devreye girer. Görevi kombideki fazla basıncı yani suyu tahliye etmektir. Ancak basınç 3 barı geçmediği halde devreye girip su tahliyesi yapıyorsa parçada sorun vardır. Parçanın değişimi için servis yardımı almanız gerekir. Emniyet ventilinden su geldiği sürece kombi basıncı azalmaya devam edecektir.