444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Bosch Classic Condense Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Bosch Classic Condense Hata Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Bosch Classic Condense ZWB 28-3C (B1 RDC 28 41 H) model yoğuşmalı kombilerde meydana gelen arıza durumları, açıklamaları ve çözüm seçenekleridir.

 1. A7 Arızası Sıcak su ntc problemi.
 • Çözüm Sıcak su kullanım sensöründe arıza olduğu zaman ekranda beliren arıza kodududur. Ntc sensörde arıza olduğu zaman, kablolarda kısa devre kopma olduğunda veya borularda nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda uzman yardımı almalısınız.

 1. A8 Arızası BUS iletişim kesintisi.
 • Çözüm Bu arıza kombi bağlantı kablolarında sorun olduğunu gösterir. Veya termostat sorunu da yaşanıyor olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahaleniz söz konusu olamaz. Bu sebeple Bosch Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. B1 Arızası Kod anahtarı algılanmıyor.
 • Çözüm Kod anahtarının algılanmadığını belirten arıza kodudur.Kod anahtarını yerine doğru bir şekilde takın, numarasını kontrol ettikten sonra gerekirse değişimini sağlayın. Bu uygulamalar uzman servis ekibi içindir. Kullanıcı olarak cihaza kesinlikle müdahalede bulunmayın.
 1. B2 ve B3 Arızası Dahili sorun.
 • Çözüm Bu durumda cihaza müdahalede bulunmamanızı öneririz. Yapabileceğiniz herhangi bir işlem de bulunmamaktadır. Dahili sorun olduğu için ancak yerinde tespit yapılabilir. Bu sebeple de mutlaka uzman yardımı alın.
 1. C6 Arızası Fan görev yapmıyor.
 • Çözüm Kombi içerindeki önemli parçalardan olan fan motoru işlevini sağlamadığı zaman kombiden bu arıza kodunu alırsınız. Fanın çalışmadığını ve arıza olduğunu göstermektedir. Fanın yanı sıra sorun elektronik kartta da olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için mutlaka uzman yardımı alın.
 1. CC Arızası Dış hava sensörü algılanmıyor.
 • Çözüm Dış hava sıcaklık sensörünün algılanmadığı zaman ekranda bu hata kodu çıkmaktadır. Dış hava sensörü dışarıya bağlantısı yapılan ve dışarının sıcaklığına göre kombiyi çalıştıran bir parçadır. Kombinizde dış hava sensörü var ise arızalıdır. Yoksa elektrik açısından bir sorun olabilir. Sorunun yerinde görülmesi ve müdahalenin de yerinde yapılması gerekmektedir.
 1. D3 Arızası 8 ve 9 köprüsü eksik ya da harici sıcaklık limitörü devreye girmiş.
 • Çözüm Soket yerine oturmamış, köprü eksik, yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş ise ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz hiçbir işlem ya da müdahale bulunmaz. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. D5 Arızası Harici extern sıcaklık sensörünün arızalı olduğunu belirtir.
 • Çözüm Sensör ve kabloları kontrol edilmelidir. Sorun ne ise ona göre uzman servis ekibi tarafından müdahale yapılmalıdır. Yardım amacı ile Bosch Servisi’ni aramalısınız.
 1. E2 Arızası Gidiş sıcaklık suyu sensörü sorunu.
 • Çözüm Sıcaklık sensörünün arızalı olabileceğini veya kabloları ile alakalı bazı aksaklıkların söz konusu olabileceğini belirten arıza kodudur. Sensörde arıza, kablolarda kopukluk, kablolarda kısa devre, sensör borularında nemlenme olabilir. Servis yardımı alınız.
 1. E9 Arızası Aşırı ısınma sorunu (STB) emniyet termostatı devreye girmiş.
 • Çözüm Böyle bir hata kodu ile karşılaştığınız zaman önce su basınç kontrolü yapın. Basıncın düşük olmadığından emin olun. Düşük ise yani 1 barın altını gösteriyor ise cihaza su basın. Su basma uygulamasından sonra kombinin hangi konumda olduğuna bakın. Petek yani ısıtma konumunda ise kaloriferlerin vanalarını kontrol edin. Vanalarının açık olduğundan emin olun. En az 3 vana mutlaka açık olsun. Sorun devam ettiği sürece son kez resetleme işlemi yapabilirsiniz. Yine de bir sonuç alamazsanız eğer mutlaka servis yardımı alın. Ana eşanjörde kireç-tıkanma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma, kalorifer filtresinde tıkanma, pompada sıkışma, tesisatta tıkanma durumlarında bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale kadar çözüm için de Bosch Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. EA Arızası Ateşleme sisteminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur.
 • Çözüm Kullanıcı olarak öncelikle Classic Condense kombinin gaz vanasının açık olup olmadığından emin olmalısınız. Kombinizin gaz giriş vanası açık mı ? buna bakmalısınız. Gaz vanası kapalı ise açmalısınız. Ardından birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Sorun hala devam etmekte ise; ateşleme elektrodu ve kablosunda, iyonizasyon elektrodu ve kablosunda, elektronik kartta veya gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit kadar müdahale için de mutlaka servisi arayınız.
 1. F0- F1 Arızası Dahili hatadır.
 • Çözüm Genel bir arıza durumudur. Teknik açıdan sorunu yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Teknik açıdan tespit ve çözüm adına mutlaka uzman yardımı alınız.
 1. F7 Arızası Kombi kapalı olduğu halde cihaz alev algılamaya devam ediyor.
 • Çözüm Cihazın kapalı olmasına rağmen alevin devam ettiği arıza durumunda öncelikle kombiye reset atın. Resetleme işlemini sorun devam ettiği sürece birkaç kez uygulayabilirsiniz. Maksimum 3 resetleme sonrasında sorun hala devam etmekte ise uzman yardımı alınmalıdır. İyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Yerinde tespit ve müdahale önemlidir.
 1. FA Arızası Gaz kesik olduğu halde alev algılanmaya devam ediyor.
 • Çözüm Gazın kapalı olmasına rağmen alevin hala devam ettiğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda önce resetleme işlemi uygulamalısınız. Resetleme işleminden sonra da sonuç alamazsanız eğer servisi arayarak yardım talep etmekten başka çare yok demektir. Bu arıza durumunda muhtemel sebepler; gaz armatürü, iyonizasyon elektrodu veya anakart olabilmektedir.
 1. FD Arızası Reset kilitlenmesi sorunudur.
 • Çözüm Reset butonuna uzun süreli basılı tutmanız sebebi ile reset tuşunun kilitlendiğini belirten arıza kodudur. Bu durumda reset düğmesine yeniden basmayı deneyin. Bir kez basmanız yeterlidir. Sonuç alamıyorsanız eğer cihazı şalterinden kapatın bir süre sonra yeniden açın. Sorun düzelecektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

  1. KOMBİNİN SÜREKLİ SU KAYBI GÜNDE İKİ DEFA SU BASMA İHTİYACI DUYUYORUZ NEDENİ

   1. Merhaba Mevlüt Bey… Öncelikle tesisatta, borularda, peteklerde ya da kombide su kaçağı olup olmadığına bakın. Tesisatta, borularda ya da peteklerde su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım alın. Kombide su kaçağı varsa kombi servisi çağırın. Bir yerde su kaçağı göremiyorsanız kombide genleşme tankının havası eksik olabilir, cihaz uzun süre bakımsız kalmış olabilir, tankın contası delik olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Net tespit de yerinde yapılmalıdır.

  2. Bocsh condense 2000kullanıyorm sürekli EA arızası veriyo bacadan dolayı tıkanıyo dediler bacada problem var dedi servis bacanın filtresini falan cıkardm düzeldi tekrardan aynı hatayı veemeye başladı bu sefer sık sık vermiyo arada bir aynı hatayı veriyoo bunun nedeni nedir

   1. Merhaba Hasan Bey… Bosch kombilerde EA ateşleme sorunudur. Cihaz temiz havayı dışarıdan alamazsa ateşleme yapmayabilir daha doğrusu çalışmayabilir. Ancak bu sadece bacaya bağlı bir durum değildir. Kombinizde anakart, gaz valfi ve elektrotlarla alakalı bir sorun da olabilir. Tabi sorunu yerinde incelersek ancak net bilgi verebiliriz. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

   1. Merhaba Cengiz Bey… Bosch kombilerde H6 arıza kodu bulunmuyor maalesef. C6 olabilir mi acaba? C6 ise atık gaz sorunu. H6 olduğundan eminseniz harici bir sorundur. Her iki durumda da servis yardımı almanız gerekir.

  3. Bosch ZWB 28-3C marka kombi kullanıyorum sıcak suda su eksiltmiyor ama kalorifer açıldığında sürekli su eksiltiyor emniyet ventilinden sürekli su akıyor basınc kırmızıya gelmediği halde sebebi ne olabilir

   1. Merhaba Mevlüt Bey… Emniyet ventili normal de kombi basıncı 3 barı geçtikten sonra devreye girer. Görevi kombideki fazla basıncı yani suyu tahliye etmektir. Ancak basınç 3 barı geçmediği halde devreye girip su tahliyesi yapıyorsa parçada sorun vardır. Parçanın değişimi için servis yardımı almanız gerekir. Emniyet ventilinden su geldiği sürece kombi basıncı azalmaya devam edecektir.

  4. benim kombide de H6 diye bir hata veriyor. Cengiz beye öyle bir kod yok yazmışsınız. duş almak için suyu açıyorum biraz ısınıyor sonra soğuyor. su hiç ısınmıyor kombiye bakıyorum H6 hatası çıkıyor. kapatıyorum açıyorum biraz bekliyorum sonra başlıyor çalışmaya. ilginç.

   1. Merhaba Kazım Bey… Kullanım kılavuzunda yer almayan arıza kodları harici sorunlardır. Cengiz beye de H6 arıza kodu var ise harici bir sorundur, böyle bir hata kodu kullanım kılavuzunda yer almıyor bilgisi vermişiz. Kombide sıcaklığı ölçen ntc sensörler vardır. Harici sorunlarda bu sensörlerde ya da anakart gibi parçalarda sorun olabiliyor. Yine de bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

  5. Bosh condanse 2000 kullanıyoruz genelde devamli h6 yazısi yanip sönüyo sıcak su gelmiyor nedeni nedir

   1. Merhaba Murat Bey… H6 arıza kodu kullanım kılavuzunda belirtilmediği için biz de net bilgi sunamıyoruz. Harici sorundur. Harici sorunlarda genelde sensör veya anakart arızası karşımıza çıkar. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bi servis yardımı almalısınız.

     1. Merhaba Murat Bey… Kullanım kılavuzunda yer alan arıza kodları sebebi net olarak belli olan arıza kodlarıdır. Mesela EA (gaz yokluğu-ateşleme) arızası gibi. Kombi ateşleme yapmadığında bunu size belirtmek için ekranda EA arıza kodu belirir. Kullanım kılavuzunda yer almayan hata kodları da vardır. Bunlar harici sorunlardır. Yani net arızası tespit edilmeyen arıza kodlarıdır. Bunları servis ekipleri ancak yerinde görerek tespit edebilir.

  6. Merhabalar ben condense 2000 kombi kullanıyoru EA hatasını düzelttikten sonra alev simgesi çıkıyor nedeni nedir?

   1. Merhaba Samed Bey… Bosch Condense 2000 kombilerde EA ateşleme gaz yokluğu sorunudur. Kombiyi resetlemişsiniz cihaz normale dönmüş ve brülörde yanma olduğu için ekranda alev sembolü çıkmış. Bu normal bir durum. Cihaz yanmaya geçtiğinde yani devreye geçtiğinde alev sembolü ekranda belirir. Asıl belirmezse cihazda alev oluşmuyor, ateşleme yapmıyor gibi şikayetleriniz olur.

  7. H6 arıza vermişti 2 ay önce servis geldi baya uğraştı bi parçayı değişti şimdi aynı h6 arıza kodu yine veriyor kombiden memnun kalmadım

   1. Merhaba Mikail Bey… Şu sıralar H6 arızasını kullanıcılarımızdan çok sık duyar olduk. Karşımıza çıkan bir arıza durumu olmadığı için görmeden tahmini bilgi vermek çok zor. Servis bile baya uğraşarak sorunu tespit edip parça değişimi yapmış. Kullanım kılavuzunda bile belirtilmeyen harici bir sorun hakkında görmeden bilgi vermek çok zor ve yanlış. İşlemi yapan firmayı ya da farklı bir firmayı arayarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekiyor. Cihaz çok sık bu arızaya geçiyorsa illa ki bir sebebi vardır. Bunun net olarak teşhis edilerek çözümlenmesi gerekir.

   1. Merhaba Ümit Bey… Yorumları incelediyseniz eğer birkaç müşterimizde de aynı şikayetler oldu ve genel olarak aynı yanıtı verdik. Daha öncesinde karşılaştığımız bir arıza durumu değil, ayrıca kullanım kılavuzunda da h6 arızasının bir açıklaması olmadığı için sorunu yerinde görüp incelememiz lazım. Görmeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Servis yardımı alarak sorunun tespiti ve çözümü konusunda yardım almalısınız.

   1. Merhaba Celebi Bey… Bosch markalı kombilerde U9 arıza kodu yok. E9 arıza kodu olabilir mi acaba bahsettiğiniz? E9 arıza kodu genelde tesisat basıncı düşük olduğunda karşılaşılır. Tesisat basıncına bakın 1 barın altındaysa su basma işlemi gerekir. Tesisat basıncını yükselttiğinizde sorun düzelebilir. Sorun düzelmezse, işlemi yapamazsanız veya basınç değeri normal çıkarsa servis yardımı almanız gerekir. Yardım almak için de bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

  8. Bocsh 2200iw kombi kullanıyorum. Kombim de 227 yazısı çıkıyor. Bu hata neden kaynaklanıyor olabilir sizce?

   1. Merhaba Ünal Bey… Muhtemelen ateşleme devresiyle alakalı bir sorundur. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından ve en önemlisi de kombinize gaz geldiğinden emin olun. Gaz vanalarını kontrol edin ve açık olduğundan emin olun. Kombinize gaz geldiğinden eminseniz birkaç kez cihazı resetleyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor.

    1. Birkaç kez elektrik kesintisi yaşandı acaba bundan dolayı bir sıkıntı yaşanmış olabilir mi? Servis yazılım dışında kalan arızaları garanti kapsamına almıyor. Elektrik kesintisinden dolayı kartın yanma olasılığı var mıdır?

     1. Tabi ki Ünal Bey… Ateşleme sisteminde anakart arızalı parçalar arasında gelmektedir. Ancak kombiniz garantili bile olsa dış etmenler (voltaj dalgalanması) sebebiyle arızalandıysa garanti dışı müdahale edilir. Yani işlemler ücrete tabi tutulur. Elektrik kesintisine yani bir voltaj dalgalanmasına bağlı sorun yaşıyor olabilirsiniz. Ancak yine de arızayı yerinde görmeden ve parçayı da yerinde incelemeden net bilgi sunmak çok zor.