Bosch Kombide E9 Arızası

Bosch Kombide E9 Hata Kodu Nedir?

Genel modellerde düşük su basınç sorunu olarak bilinmektedir. Aşırı ısınma sorunu olarak da karşımıza çıkabilir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Bosch kombi kullanıcısı bu arıza durumunda cihazın bar değerini kontrol etmeli. Genel modellerde basınç göstergesi panel üzerinde yer almaktadır. Panele bakacak olursanız eğer yuvarlak bir gösterge göreceksiniz. Gösterge 1 den başlar bar değerine göre sıralanır. Bakacak olursanız eğer sıfıra yakın olduğunu göreceksiniz.

Bu arıza durumunda cihazın basıncı düşük olabilir ve cihaza su basmanız gerekebilir.

Bosch Kombiye Nasıl Su Basılır?

Bosch kombilerin modellerine göre doldurma muslukları şekil olarak da renk olarak da farklı olabilmektedir. Bosch kombide doldurma musluğunun yeri: kalorifer tesisat gidiş suyu ile sıcak su çıkış bağlantısı arasındadır. Yani sol alt kısımdadır. Bosch kombiye monteli durumdadır. Cihazın altında yer alan boruların üstündeki tesisat vanaları değildir. Bu vanalar doldurma musluğu ile karıştırılmamalıdır. Çünkü doldurma musluğu tesisat boruları üzerinde değil kombiye direk monteli durumdadır.

► Bosch kombide iki boru arasında cihaza monteli olarak yer alan mavi ya da genelde siyah olabilen (çok nadir kırmızı da olabilmektedir) çevirmeli plastik uçlu doldurma musluğunu sola çevirin. Sola çevirmeniz sonrasında cihazdan su sesi geldiğini duyacaksınız. Bar saati 1 ile 2 bar arasına gelene kadar işlemi yapın. Bahsedilen bar değerine geldiği zaman doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Tam olarak kapattığınızdan emin olun. Yaşanılan E9 hata kodunun ekrandan silindiğini göreceksiniz. Cihaz çalışmaya devam edecektir.

→ Bosch kombiye su bastıktan sonra ekrandaki E9 hata kodu silinmedi ve sorun devam ediyor ise;

Cihaza reset atmanız gerekmektedir. Bosch kombi nasıl resetlenir? Merak ediyorsanız eğer yazımızı okumaya devam ediniz.

Bosch kombilerin bazı modellerinde direk “RESET” yazan düğme ile, Bazı modellerinde “OK” yazan düğme ile, Bazı modellerinde ise “AÇMA-KAPAMA DÜĞMESİ İLE ANAHTAR SİMGESİ OLAN DÜĞMEYE AYNI ANDA BASILARAK resetleme işlemi yapılabilir.

Su basma işlemi sonrasında arıza düzelmezse, basınç normal değerde ise parçalarda sorun olabilir.

Bu parçalar; pompa, ana eşanjör, üç yollu vana, sensör, elektronik kart gibi parçalardır. Aynı zamanda tesisat veya filtrenin tıkalı olması da bu soruna sebep olabilir. Bu durumda servis yardımı almak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (51 Yorum)

 1. İbrahim tüten dedi ki:

  Bar değeri 1,5 ile 2 arasına getirmeme rağmen birkaç gün içeristekrar şu çekip resetleyince duzeliyor.bu döngü devam ediyorinde tekrar 1 altına düşüyor.iyi calismalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombide basınç düşme durumları birçok sebebe bağlıdır. Genel olarak kombinin bakımsız kalması, tankın havasının eksilmesi, tankın delik olması, eşanjörün kireçlenmesi gibi durumlara bağlıdır. Ancak sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak zordur. Bazen tesisat kaçakları da söz konusu olabilmektedir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 2. Oktay Karabuğa dedi ki:

  Kombim condense 2500 tam yogismali e9 ariza kodu veriyor kulanim suyunda resetliyorum geciyor pompa ve limit termostat degistirildi banyo yaparken bu ariza oluyor bazende ariza ea seklinde oluyor acaba ana karttami var bir problem.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oktay Bey… Kombi su basıncı ideal seviyede ise sorun kombide diyebiliriz. Ancak bu durum sadece banyo yapılırken oluyor, mutfakta sıcak su kullanırken olmuyorsa; mutfak batarya-musluğu bozuk olabilir, filtrede tıkanıklık olabilir veya tesisatınızda tıkanma olabilir. Ancak bu sorun tüm sıcak su muslukları açıldığında oluyorsa; pompa, üç yollu vana, eşanjör, kart, sensör gibi parçaları ayrıca yine filtre ve tesisatı kontrol etmek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

 3. Bülent dedi ki:

  Merhaba. Bosch classic condence tam yoğuşmalı kombimdeki kalorifer ısı ayarı ve sıcak su ayarı arasında bulunan ışık sabşt kırmızı yanıyor. Eskiden sadece tüketimdeyken kırmızı olup, sonra yeşil yanıyordu diye hatırlıyorum. Bunun dışında bir hata vermiyor ve normal çalışıyor. Bu ışığın kırmızı olması bir sıkıntı mıdır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey… Ortada yer alan ışıktan bahsediyorsunuz. Kombi çalıştığı sürece yani verim aldığınız sürece sorun yok diyebiliriz.

 4. Kerim sarı dedi ki:

  Merhaba benim kombim de resimdeki gibi aynı marka ve düzenekten. E9 hatası aldım vanadan su basmak istedim su basmak yerine 1 barda olan suyu 0 a indirdi başta kombiyi şartelden kapattım açtım bir kaç kere düzelmedi. Şimdi sürekli e9 hatası veriyor ve bar seviyesi 0 da yükselmiyor. Kombinin içinden su sesleri geliyor sürekli ama su basamıyorum şuan e9 hatası sürekli yanıp sönüyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kerim Bey… Doldurma musluğu yerine farklı bir vanayı (emniyet ventili gibi) açtıysanız bu sebeple basınç 0 bara kadar inmiş olabilir. Tabi doldurma musluğu bozuk da olabilir. Bu gibi durumlarda doğru parçayı bulduğunuzdan emin olmanız gerekir. Doğru parçayı bulup çevirmenize karşın işlem yapılamıyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 5. Uğur yazar dedi ki:

  Merhaba iyi günler. Bosch marka kombi kullanıyoruz. Sürekli e9 hatası veriyor. Su basıp reset atıyorum çalışmaya başlıyor bir süre düzenli çalışıyor (oda termostatı kullanıyoruz) ama 1-2 gün sonra yine aynı e9 hatası veriyor. Bazen her gün aynı işlemi yapmak zorunda kalıyoruz. Bu kadar sıklıkla hata vermesi kaçak olabilir diye her yeri kontrol ediyorum ama peteklerde veya tesisatta su akıntısı yok. Birde oda termostatınından sıcaklık ayarını değiştirince yine aynı hatayı veriyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Kombi E9 arızasını sadece basınç düştüğünde vermez. Bazen basınç ideal seviyede olsa bile bu sorun yaşanabilir. Kombi her E9 arızası verdiğinde basınç düşük oluyorsa yani cihaza çok sık su basmak zorunda kalıyorsanız; tesisatta kaçak olabilir, tankın havası eksik olabilir, tank delik olabilir veya eşanjör kireçlenmesi olabilir. Ancak E9 arızası verdiğinde basınç ideal değerde oluyorsa; gösterge bozuk olabilir, basınç ölçerde sorun olabilir veya pompada bir sıkıntı olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemeden net bilgi aktarmamız çok zor. Bu konuda yardım almak isterseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 6. Okan kısaçam dedi ki:

  Bosch kondens 2000 kombim var ve e9 arızasını sık sık vermeye başladı servis geldi havası bitik dedi hava bastı ama hala aynı sorun devam ediyor bide termostatı 22den24 e yükseltince su basıncı 1.5 tan 2.5 kadar hatta3 bara kadar oynamaya başladı sizce sorun nedir bu arada sitedeki diğer yorumları okuyup kontrol ettim tesisatı reset yaptım sorun aynı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Okan Bey… Kombide ısınan suyun genleşmesine bağlı olarak basınçta görülen ufak tefek yükselme durumları normaldir. Ancak sıcaklık yükseldiğinde basınç değeri 1,5 bardan 3 bara kadar çıkıyorsa bu bir sorundur. Genleşme tankına hava basıldıysa eğer hava tutmuyor olabilir. Yani tank delik veya eşanjör kireçlenmesi olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 7. Ahmet Saraçoğlu dedi ki:

  E9 hatası işlemleri yapınca geçiyor ancak 2-3 gün sonra tekrar basınç düşüyor nedeni ne olabilir nasıl çözebiliriim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombi her E9 hatası verdiğinde basınç düşmüş oluyorsa yani kombiye 2-3 günde bir su basmak zorunda kalıyorsanız; tankın havası eksik olabilir, gözle görülen veya sıva altı su kaçakları olabilir, tank delik olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

 8. Tevfik ÖZGENÇ dedi ki:

  bosch condens 2000 kullanicisiyim.kombim senedir sorun yoktu.ama busene sık sık E9arizasi veriyor.su basıncini 1.5 ila 2 yapiom resetliom duzeliyo 2 gun sonra yine tekrar e9..sık sık yapmaya başladı nedeni nedir acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tevfik Bey… Kombi her E9 uyarısı verdiğinde basınç düşmüş oluyorsa daha doğrusu basınç düştüğü için kombi sürekli E9 arızasına geçiyorsa bir kaçak durumu söz konusu olabilir. Gözle görülür; peteklerde, tesisatta veya kombide su akıntısı yoksa eğer; genleşme tankına, ana eşanjöre ve tesisata bi bakmak gerekebilir. Yani tankın havası eksilmiş, tank delinmiş, ana eşanjör kireçlenmiş olabilir veya sıva altında tesisat kaçağı olabilir. Önce bi kombi servisi yardımı alarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak yardım alabilirsiniz.

 9. Feridun akyüz dedi ki:

  Kombide E9 arızası var reset attığım halde sorun gitmedi ne yapabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Feridun Bey… Makalemizde belirttiğimiz uygulamaları gerçekleştirin. Yani direk resetleme işlemi yerine kombi basıncına bakın, basınç düşükse su basma işlemi uygulayın. Basınç ideal seviyedeyse ve cihazı resetlemenize rağmen düzelme durumu olmuyorsa servis yardımı almalısınız.

 10. hüseyin inan dedi ki:

  oda termostatı 23 derece, kombi petek sıcaklığı 55 derece, kullanım suyu sıcaklığı ise 40 dereceye ayarlı. Ama termostatı 25 dereceye çıkarmak zorunda kalıyorum oda sıcaklığını (kombiyi harekete geçirmek için) artırmak için.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombinin devreye girmesi için termostat sıcaklığını artırmak durumunda kalıyorsanız ya oda sıcaklığı düşmediği için kombi devreye girmiyordur ya da sıcaklık algılamadığı için… Yani bi termostat, termostat bağlantısı veya kombi kart sorunu olabilir. Tabi net teşhis için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

 11. hüseyin inan dedi ki:

  bosch condense 2000 petekler ısınıyor belirlenen oda sıcaklığına erişince kapanıyor ama sonra petekler ve oda buz soğudukdan sonra ancak yeniden en baştan ısıtmaya başlıyor. yani oda sıcaklığına/termostata bakmıyor. kendi su sıcaklığına göre takılıyor. O da petek suyu buz gibi olunca oda iyice soğuyunca devreye giriyor. Banyo/mutfak suyu normal sorun yok. Ne olabilir sizce?
  Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Sanırım oda termostatı kullanıyorsunuz. Oda termostatı sıcaklığı ve kombi kalorifer sıcaklığı hakkında da bilgi alabilir miyiz? Bu bilgilere göre uzaktan tahmini de olsa bilgi aktarmaya çalışalım.

 12. Abdulgani dedi ki:

  Bosch kombi e9 arızası su basıncı normal ama reset atmıyor pompa çalışıyor başka hiç bir yer çalışmıyor neden çalışmıyor neresi arızalı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdulgani Bey… Makalemizde de bahsettiğimiz gibi basınç düşükse su basılmalı, basınç normalse cihaz resetlenmelidir. Yine de sorununuz devam ediyorsa servis yardımı almanız gerekir. Yine sayfamızda belirttiğimiz parçalarda sorun olabilir. Ancak sorunu yerinde görmeden uzaktan arıza tespiti yapmamız çok zor. Bu yüzden sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 13. Talat karagözoğlu dedi ki:

  Yuvarlak yeşil kırmızı renkte olan göstergenin barın tam ortada siyah çizgi bulunmaktadır yeşil üstünde ,son iki gündür ısı 4 cıvarında tutulunca ibre yeşil renk üzerindeki siyah çizgiyi geçip kırmızıya yakın yeşil üzerinde duruyor acaba kombide bir sıkıntımı var. Bosch servisi tarafından elektronik kartı yenilendi .kombi gün boyu 2 akşamları bir kaç saat 4 sayılı numarada ısıda tutuluyor .Kombi Bosch Classic Silver konversiyonel kombi2WA24-3AP2396400

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Talat Bey… Bar göstergesinde 0 dan 4 e kadar sıralı çizgiler ve bölümler vardır. Biraz karışık anlatmışsınız. Kombi kalorifer düğmesi 4’te olunca yani sıcaklık yükselince basınç da yükseliyor mu? Basınç yükselip eğer 2,5 bar üstüne çıkıyorsa evet bu bir sorun. Kombiye bakım gerekebilir. 2,5 barın üstüne çıkmıyorda ya da basınçta hızlı ilerleme düşmeler olmuyorsa bir sorun yok diyebiliriz.

 14. Coni dedi ki:

  Salam. Kanbini bitminutka kimi istifade edirdiy . Ama 2 gundu bele bifşey cixib ortaya kanbini yanir her şey qaydasindadi ama isti su gelmir. Neden olar?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak yaşadığınız sorunu belirtebilir misiniz? Yazdığınızı pek anlayamadık. Yanlış bilgiler aktarmayalım size.

 15. Yaşar Türk dedi ki:

  Suyu bastım ama reset atıyorum resetlemiyor suyun basıncı yine düşüyor sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Kombiye su bastıktan kısa süre sonra yine basınç düşüyorsa bu bir kaçak olduğu anlamına gelir. Öncelikle kombi altında, peteklerde ve tesisatta su kaçağı olup olmadığına bakın. Su kaçağı kombide görülürse kombi servisi müdahale eder, tesisat ya da peteklerde görülürse tesisatçı müdahale eder. Su basıncı günde 3-4 kereden fazla düşüyor ve gözle görülür bir su kaçağı durumu da yoksa yine tesisatçıdan yardım almalısınız. Sıva altı kaçağı olma ihtimali yüksek. Ancak günde 3 kereden az su basıyorsanız bu kombiyle alakalı bir sorun olduğu anlamına da gelebilir. Duruma göre işin uzmanından yardım almanızı öneririz.

 16. Murat Demir dedi ki:

  Bocsh marka kombide E9 uyarısı vardı su basıncı 0 a düşmüştü su bastım reset yaptım. Çalıştı ısındı ancak sabah tekrar su seviyesi düşmüştü e 9 uyarısı vardı. Kombi altında bulunan PVC borularından birinde vanalı olan dan su damladığını farkettim. Ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombide veya tesisatta herhangi bir su kaçağı durumu varsa eğer kombi basıncı düşer. Tesisat basıncı düştüğü için de cihaz arızaya geçer. Su akıntısı durumunu tam olarak anlayamadım. Kombi içinden bir yerden geliyorsa kombi servisinden, kombi altındaki tesisat borularından (4 adet borudan) birinden geliyorsa tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Su akıntısı durumlarında kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef.

 17. FİKRET KIZILGÜNEŞLER dedi ki:

  Kaç gündür radyatörlerin havasını almam gerekiyordu. Bu akşam nihayet hallettim ama E9 çıktı ekrana. Tabii ısıtmayı da kesti. Burada açıklamanızı okudum uyguladım. Hemen düzeldi. Sanırım bar düşünce, kombi artık nasıl oluyrsa kendisini güvene mi alıyor nedir, resetleme yaptım düzeldi. Bilgi paylaşılınca değerleniyormuş. Varolun.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fikret Bey… Radyatör havasını alırken oradan su alıyorsunuz. Su alırken tesisat basıncı düşüyor, kombi de düşük basınç uyarısı olarak E9 a geçiyor. Bu bir uyarı kodudur. Tesisat basıncı 1 barın altına düştüğünde cihaz bu uyarı kodunu ekranda verir. İşlemi uygulamaşsınız ve sorununuz çözümlenmiş. Ne mutlu bize ki size bu konuda yardımcı olabilmişiz. Değerli yorum ve görüşünüz için teşekkür ederiz.

 18. Fazilet Arık dedi ki:

  İyi akşamlar benim kombine E9arzasi ve ünlem işareti veriyor bir türlü resetlenmedi kim bu E9 dan çıkamadı ne yapmam lazım servisi aradım pazartesi gelebilirlermis sizde basınç sorunu olabilir dediler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fazilet Hanım… Öncelikle tesisat su basıncını kontrol edin. Yani kombinizde yuvarlak bir saat olması gerekir. O manometredir ve kombi tesisatındaki su basıncını gösterir. Basınç değeri 1 bardan az ise kombiye su basmanız gerekir. Basıncı 1,5 bara kadar çıkarmanız gerekir. Basınç normal değerdeyse eğer ve sorun cihaz resetlenmesine rağmen düzelmiyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 19. hasan hüseyin dedi ki:

  benim kombi markam bosch condense 2000 . benim kombime bir firma görevlileri iki ay kadar önce kombi bakımı yaptılar. daha sonra 10 gün olmadan E9 arızası verdi. tdaha sonra bu kişiler gelince vanayı tam sıkıştırmadıkları için su kaçağı gördüler sıkıştırdılar ve birdaha aynı şey oldu tamamen contasını değiştirdiler vananın. akabinde yine oldu. yine başka arkadaşları geldi. onlarda her şeye baktılar su kaçağı hiç biryerde yok genleşme tankı da iyi havasıda var. yani olsa olsa devir daim pompası değişecek dediler. diğerleride azot yüklersek kesin çözülür dediler. ben anlamadım aynı firmanın iki ayrı eleman ı farklı konuşuyor resmen ne tutturursak oldu bu iş neyapcam yardımedin.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Kombinizdeki E9 arıza kodunun açıklaması düşük basınç veya yetersiz devir daim sorunudur. Kombiniz E9 arıza kodu verdiğinde basıncı düşmüş oluyorsa yani sürekli su basmak zorunda kalıyorsanız eğer genleşme tankının havası eksik olabilir, tank delik olabilir, ana eşanjörde kireçlenme olabilir veya tesisatınızda kaçak olabilir. (bazı kaçaklar gözle görülmez sıva altında olabilir) Muhtemel sebepler bunlardır. Ancak E9 arıza kodu verdiğinde basınç değeri düşük olmuyorsa yani basınç 1 ile 2 bar arasında olmasına rağmen kombi yine de E9 arıza kodu veriyorsa; cihaz hava yapmış olabilir, sensör arızalı olabilir, düşük basınç emniyet şalteri arızalı olabilir, pompada sorun olabilir, bağlantı kablolarında problem olabilir. Genleşme tankına azot gazı değil hava basılır. Havası ölçülür eksik çıkarsa eğer hava basımı yapılır.

 20. SELAM KIVRAK dedi ki:

  İyi günler konbi kalorüferi kapatıktan sonra sıcak suya aldıktan sora tekrar kendiğinden kalorifere ısıtmaya geçiyor iyi günler..

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Selami Bey… Kombi kış konumunda sıcak su talebi olduğunda yani musluğu açtığınızda sıcak su talebinize yanıt verirken kalorifer devresini kapatır. Sıcak su talebiniz sona erdiğinde kalorifer devresini yeniden açar ve kaloriferler ısınmaya başlar. Bu her kombinin çalışma sistemidir. Yani kombinizde bir sorun yok.

 21. hasan hüseyin dedi ki:

  benim bosch kombi bakımı yapaan astek izmir sorumluları bakımı yaptıktan sonra e9 arızası verdi aradım su basıncı bastılar ve anahtarla vana contalarından birini tam sıkmadıkları için arıza verdiğini söylediler. akabinde 5 gün sonra yine aynısı oldu ve ben aradım ha gelcekler gelen yok 15 saatte tam dört kez 2 bar a getirdim basıncı yani dört kez daha e9 arıza sı verdi. ben nabacam şimdi daha önceden böyle bir ley olmadı 2013 den beri ilk kez oldu. yardımınızı bekliyorum. acaba bakım yaparken birşey mi yaptılaar

 22. hasan hüseyin dedi ki:

  İyi günler benim comdens 2000 var bosch un. Elemanlar Kombi bakımı yaptı 1 ayda 6 defa E9 arızası verdi herdefasinda suyu bastım düzeldi ama yine yapiyor sebep nedir servistekiler böyle birşeyle karşılaşmadık diyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… E9 arızası düşük basınç arızasıdır. Kombiniz ortalama haftada 1-2 kez bu uyarıyı veriyorsa bir yerde su kaçağı olup olmadığına bakın. Mesela peteklerinizi, tesisatınızı ve kombinizi kontrol edin. Su kaçağı görürseniz bu yüzden bu sorunu yaşadığınızı anlayabilir ona göre yardım alabilirsiniz. Peteklerde ya da tesisatta su kaçağı varsa tesisatçıdan yardım alın, kombide su kaçağı varsa kombi servisinden yardım alın. Hiçbir yerde su kaçağı yoksa eğer genleşme tankının havası eksik olabilir. Ancak kombinize bakım da yaptırmışsınız. Bakımda genleşme tankının havası eksikse hava basılır. Ancak hava basma işlemine rağmen sorun düzelmiyorsa tank delik olabilir, eşanjör kireçlenmiş olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 23. yasemin türkmen dedi ki:

  yukarıda yazılanların hepsini uyguladım ve E9 hatası ekrandan silinmedi ben de tedirgin oldum ve kombiyi komple şartelden kapattım yapmam gereken başka bir şey var mıdır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasemin Hanım… Uygulamaları yapmanıza rağmen arıza durumunda düzelme olmadıysa eğer devir daim pompası, basınç swichi gibi parçalarda sorun olabilir. Tabi yine de net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 24. Ali el dedi ki:

  Kombi de e9 arızası veriyor derece yıl 1.5 getirdim duzelmedi reset atıyorum reset almıyor daha öncede başka bir sorun yaşamıştım o zaman da reset almamıştı 50 saniye felan basılı tutmustum o zaman reset almıştı ama bu kez ne yaptimsareset almadı acaba tuş kilidi falan mı var çocuk kilidi oluyor galiba bı yardımcı olur musunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Bosch kombilerin bazı modellerinde çocuk kilidi vardır. Ancak çocuk kilidi aktif olduğunda ekranda anahtar ya da kilit sembolü belirir. Bazen “LO” da belirebiliyor. Böyle bir sembol varsa eğer çocuk kilidi aktiftir. Devre dışı bırakmanız gerekir. Ancak ekranda E9 arıza kodu var. Su basıncı normal. Resetleme işlemini yaparsınız ancak arıza her resetleme işlemi sonrası düzelecek diye bir kaide yoktur. Yani resetleme işlemi bir işe yaramıyordur. Arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi açısından servis yardımı almanızı öneririz.

 25. Nusret Atilganer dedi ki:

  Teşekkürler. Çözüldü.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz Nusret Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize…

 26. Recep Koç dedi ki:

  Evimde Bosch marka classic plus konversiyonel kombi var.yaklaşık 1 yıl süredir bu evde kalmadığımız için devamlı kapalıydı.Eve geldiğimizde soğuk hava şartlarından dolayı kombiyi devreye aldım.Kombiyi açtığımda E9 sinyalini veriyordu ünlem işareti vardı.devamlı yanıp sönüyordu.su basıncı düşüktü.1,5 bar’a kadar su bastım.kapayıp yeniden açtım.yine aynıydı.bayağı bir süre bekledim ama yine değişen birşey olmadı.Doğalgaz sayacı hiç ilerlemeden aynı rakamlada duruyordu.Kombi çalışıyor fakat ateşleme mi yapmıyordu acaba.Reset’e 2-3 dakika ara ara basılı tuttum ama yine E9 Işığı yanıp sönüyor. Nedeni ne olabilir.Bana acilen bir çözüm sunabilirseniz çok sevinirim.SAYGILARIMLA. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Bosch kombilerde E9 arıza kodu düşük su basınç uyarısıdır. Ancak su basma işlemi sonrası düzelme olmuyorsa cihazda arıza var demektir. Kombi uzun süre kapalı kaldığında devir daim pompası sıkışır. Yaşadığınız sorun da muhtemelen devir daim pompası ile alakalıdır. Kombi tesisat içerisinde suyu dolaştıramadığı için bu arızayı veriyor. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

Petek Yıkama