Bosch Kombide E9 Arızası

Bosch Kombide E9 Hata Kodu Nedir?

Genel modellerde düşük su basınç sorunu olarak bilinmektedir. Aşırı ısınma sorunu olarak da karşımıza çıkabilir.

Kullanıcı Servis Öncesi Ne Yapabilir?

Bosch kombi kullanıcısı bu arıza durumunda cihazın bar değerini kontrol etmeli. Genel modellerde basınç göstergesi panel üzerinde yer almaktadır. Panele bakacak olursanız eğer yuvarlak bir gösterge göreceksiniz. Gösterge 1 den başlar bar değerine göre sıralanır. Bakacak olursanız eğer sıfıra yakın olduğunu göreceksiniz.

Bu arıza durumunda cihazın basıncı düşük olabilir ve cihaza su basmanız gerekebilir.

Bosch Kombiye Nasıl Su Basılır?

Bosch kombilerin modellerine göre doldurma muslukları şekil olarak da renk olarak da farklı olabilmektedir. Bosch kombide doldurma musluğunun yeri: kalorifer tesisat gidiş suyu ile sıcak su çıkış bağlantısı arasındadır. Yani sol alt kısımdadır. Bosch kombiye monteli durumdadır. Cihazın altında yer alan boruların üstündeki tesisat vanaları değildir. Bu vanalar doldurma musluğu ile karıştırılmamalıdır. Çünkü doldurma musluğu tesisat boruları üzerinde değil kombiye direk monteli durumdadır.

► Bosch kombide iki boru arasında cihaza monteli olarak yer alan mavi ya da genelde siyah olabilen (çok nadir kırmızı da olabilmektedir) çevirmeli plastik uçlu doldurma musluğunu sola çevirin. Sola çevirmeniz sonrasında cihazdan su sesi geldiğini duyacaksınız. Bar saati 1 ile 2 bar arasına gelene kadar işlemi yapın. Bahsedilen bar değerine geldiği zaman doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Tam olarak kapattığınızdan emin olun. Yaşanılan E9 hata kodunun ekrandan silindiğini göreceksiniz. Cihaz çalışmaya devam edecektir.

→ Bosch kombiye su bastıktan sonra ekrandaki E9 hata kodu silinmedi ve sorun devam ediyor ise;

Cihaza reset atmanız gerekmektedir. Bosch kombi nasıl resetlenir? Merak ediyorsanız eğer yazımızı okumaya devam ediniz.

Bosch kombilerin bazı modellerinde direk “RESET” yazan düğme ile, Bazı modellerinde “OK” yazan düğme ile, Bazı modellerinde ise “AÇMA-KAPAMA DÜĞMESİ İLE ANAHTAR SİMGESİ OLAN DÜĞMEYE AYNI ANDA BASILARAK resetleme işlemi yapılabilir.

Su basma işlemi sonrasında arıza düzelmezse, basınç normal değerde ise parçalarda sorun olabilir.

Bu parçalar; pompa, ana eşanjör, üç yollu vana, sensör, elektronik kart gibi parçalardır. Aynı zamanda tesisat veya filtrenin tıkalı olması da bu soruna sebep olabilir. Bu durumda servis yardımı almak gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (59 Yorum)

 1. Yaşar pelit dedi ki:

  Bosch 2500 kombine E9 hata kodu var basınç tan kaynaklanmıyor basınç 1.5 ayrıca zaman zaman suda aşırı ısınma oluyor bu arada sadece koniyi çiçek suda kullanıyoruz nedeni ne olabilir iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer arıza durumunun muhtemel sebepleri yazılmıştır. Ancak cihazı gelip yerinde görmeden, incelemeden uzaktan net olarak şu parçada sorun var diyemiyoruz. Bu konuda servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. İsmail YETİM dedi ki:

  E9 arızası var.Su basıncını 1.5 seviyesine getirdim.Açma kapama düğmesine ve anahtar düğmesine aynı anda basıyorum kombi çalışmıyor.Başka ne yapabilirim.Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Size önerilen işlemlerin hepsini uygulamışsınız ancak arıza durumunda düzelme olmamış. Yani yapabileceğiniz başka bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Erol Çağlar dedi ki:

  Merhaba,
  Su basıncı 1,5-2 arasında olup E9 silindikten bir müddet sonra tekrar e9 hatası veriyor bu sefer ok yani reset tuşuna bastıkta. Sonra siliniyor fakat bir müddet sonra tekrar hatayı veriyor. Sıkıntı nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erol Bey… Makalemizi incelediyseniz arıza kodu hakkındaki tüm detaylar yazmaktadır. Kombi su basıncı normal olmasına rağmen arıza durumu çok sık tekrar ediyorsa; pompa, eşanjör, üç yollu vana, sensör, kart gibi birçok parçada aynı zamanda tesisatta bir sorun olabilir. Arızayı yerinde görüp incelememiz, bir tespit yapmamız gerekiyor.

 4. Ahmet keleş dedi ki:

  Merhaba kombim condens 2000 w zwb24 1re e9 arızası veriyor açma/kapamaya aynı anda anahtar tuşuna aynı anda basıyorum ama resetlemiyor sorunu nasıl çözebilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Makalemizde de açıkladığımız gibi öncelikle E9 arızasında kombi su basıncını kontrol etmeli, basınç düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Kombi su basıncı ideal değerdeyse veya su basma işlemi uygulamanıza rağmen ekrandan E9 arıza kodu silinmiyorsa cihazı bu aşamada birkaç defa resetlemeniz gerekir. Birkaç reset işlemine rağmen yine de sonuç değişmiyorsa servis yardımı almanız gerekir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz başka bir işlem bulunmuyor maalesef.

 5. İbrahim tüten dedi ki:

  Bar değeri 1,5 ile 2 arasına getirmeme rağmen birkaç gün içeristekrar şu çekip resetleyince duzeliyor.bu döngü devam ediyorinde tekrar 1 altına düşüyor.iyi calismalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Kombide basınç düşme durumları birçok sebebe bağlıdır. Genel olarak kombinin bakımsız kalması, tankın havasının eksilmesi, tankın delik olması, eşanjörün kireçlenmesi gibi durumlara bağlıdır. Ancak sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak zordur. Bazen tesisat kaçakları da söz konusu olabilmektedir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama