Bosch Kombide E9 Arızası

Bosch kombilerde sıklıkla karşınıza çıkan fakat ne yapacağınızı bilemediğiniz bir arıza hakkında bilgi vermek adına huzurlarınızdayız. Bosch kombi kullanıcılarının karşısına çıkan E9 hata kodu durumunda kullanıcı neler yapmalıdır? Bosch Kombide E9 Arızası Nedir? Bu sorun nasıl giderilir? Detayları için mutlaka yazımızı inceleyiniz.

Bosch Kombide E9 Arızası

Bosch Kombide E9 Arızası Nedir?

Bosch kombi modellerine göre değişebilen bir arıza kodudur. Genel modellerde düşük su basınç sorunu olarak bilinmektedir.

Bosch Kombide E9 Arızasında Kullanıcı Neler Yapmalıdır?

Bosch kombi kullanıcısı bu arıza durumunda cihazın bar değerini kontrol etmeli. Genel modellerde basınç göstergesi panel üzerinde yer almaktadır. Panele bakacak olursanız eğer yuvarlak bir gösterge göreceksiniz. Gösterge 1 den başlar bar değerine göre sıralanır. Bakacak olursanız eğer sıfıra yakın olduğunu göreceksiniz. Bu arıza durumunda cihazın basıncı düşük demektir ve cihaza su basmanız gerekmektedir.

Bosch Kombiye Su Nasıl Basılır?

Bosch kombilerin modellerine göre doldurma muslukları şekil olarak da renk olarak da farklı olabilmektedir. Bosch kombide doldurma musluğunun yeri: kalorifer tesisat gidiş suyu ile sıcak su çıkış bağlantısı arasındadır. Yani sol alt kısımdadır. Bosch kombiye monteli durumdadır. Cihazın altında yer alan boruların üstündeki tesisat vanaları değildir. Bu vanalar doldurma musluğu ile karıştırılmamalıdır. Çünkü doldurma musluğu tesisat boruları üzerinde değil kombiye direk monteli durumdadır.

Bosch kombide iki boru arasında cihaza monteli olarak yer alan mavi ya da genelde siyah olabilen (çok nadir kırmızı da olabilmektedir) çevirmeli plastik uçlu doldurma musluğunu sola çevirin. Sola çevirmeniz sonrasında cihazdan su sesi geldiğini duyacaksınız. Bar değeri 1 ile 2 bar arasına gelene kadar işlemi yapın. Bahsedilen bar değerine geldiği zaman doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Tam olarak kapattığınızdan emin olun. Yaşanılan E9 hata kodunun ekrandan silindiğini göreceksiniz. Cihaz çalışmaya devam edecektir.

→ Bosch kombiye su bastıktan sonra ekrandaki E9 hata kodu silinmedi ve sorun devam ediyor ise;

Cihaza reset atmanız gerekmektedir. Bosch kombi nasıl resetlenir? Merak ediyorsanız eğer yazımızı okumaya devam ediniz.

Bosch kombilerin bazı modellerinde direk “RESET” yazan düğme ile, Bazı modellerinde “OK” yazan düğme ile, Bazı modellerinde ise “AÇMA-KAPAMA DÜĞMESİ İLE ANAHTAR SİMGESİ OLAN DÜĞMEYE AYNI ANDA BASILARAK resetleme işlemi yapılabilir.

Su basma uygulamasından sonra da eğer sorun düzelmiyor ise cihazı bahsedilen şekilde cihazın modeline göre resetleyin. Reset sonrasında da sonuç alamıyorsanız servis yardımı alın. Sorun düzeldi ise kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir