Bosch C6 Arızası

Bosch C6 Arıza Kodu Nedir?

Atık gaz sorunudur. Cihaz bir sebeple yeterli hava akışı sağlayamazsa bu hatayı verebilir.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Bosch hermetik ve yoğuşmalı kombiler bina bacasına bağlı çalışmamaktadır. Hava akışı da genelde fan yardımı ile sağlanmaktadır. C6 arıza kodunun yaşanmasındaki sebep ise hava akışına yardımcı olan parçaların birinde ya da birkaçında sorun olmasıdır. Nedir bu parçalar? Kısaca özetleyelim…
Bosch C6 Arızası

 • Fan arızası,
 • Soketli fan kablosunda sorun olması,
 • Prosestatın arızalı olması,
 • Elektronik kartta sorun olması,
 • Hava akım borusunun yerinden çıkması,
 • Hava akım borusunun standart ölçülerde olmaması durumlarıdır.

Bu parçalardan hangisinde ya da hangilerinde sorun olup olmadığını ancak uzman Bosch Servisi ekibi tespit edebilir ve müdahaleyi gerçekleştirebilir. Kullanıcı olarak cihazınıza bu arıza durumunda kesinlikle hiçbir müdahaleyi gerçekleştirmemelisiniz.

►►► Bosch yoğuşmalı kombilerde prosestat olmadığı için C6 arızası durumunda fan ya da elektronik kartta sorun olduğu gözlenmektedir. Bosch hermetik kombilerde yukarıda bahsettiğimiz parçalarda sorun olabilmektedir.

►►► Bosch kombiniz bacalı ise; baca tıkanıklığı, bacanın çekmemesi veya baca sensöründe arıza olması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

 • Fan Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava akışını sağlayan yani dışarıdan temiz havayı alıp, yanma sonrası meydana gelen atık gazı dışarı gönderen parçadır.
 • Prosestat Sadece hermetik kombilerde bulunan fandan aldığı + basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını anakarta aktaran yardımcı parçadır.
 • Anakart Kombinin beyni olup cihazda bulunan parçalara çalışması adına komut veren en önemli parçadır.

Bosch hermetik ve yoğuşmalı kombilerde dışarı uzanan hava akım borusu bulunmaktadır. Hava akım borusu içine bakacak olursak çift boru yerleştirilmiştir. Dışarıdaki boru dışarıdan temiz havayı içeri alırken, içerideki boru içerideki atık gazı dışarı göndermektedir.

► Hava akım borusunun yerinden çıkması da bu işlevin sağlanamamasına ve hava akış sorununun yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda hava akım borusu yerine oturtulur ve arıza çözümlenir. Hava akım borusu kombide yapılan yer değişikliği sebebi ile uzatıldı ise sağlıklı bir şekilde hava akışı sağlanamaz ve yine bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda ise hava akım borusunu standart ölçülere getirecek montaj uygulaması yapılmalıdır. Sorun bu şekilde çözümlenebilmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Mert canbolat dedi ki:

  Bosch marka kombi kullanıyorum son günlerde sıcak suyu açtıktan sonra c6 arızasına geçiyor
  Yardımcı olabilir misiniz ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Bosch kombilerde C6 arızası makalemizde de belirttiğimiz gibi baca sistemine-hava akış sistemine bağlı bir sorundur. Kombiyi resetlemenize rağmen sorun hala devam etmekte ise teknik müdahale yani servis gerektirir. Bu konuda yardım almak isterseniz 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 2. Tayfun çekin dedi ki:

  Kombi c6 aoirızaso vermektedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Arıza durumu hakkındaki tüm detayları makalemizde paylaştık. Hizmet alma konusunda talebiniz olursa bize 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 3. Bosh dedi ki:

  Benim kombim de de c6 arızası var resetliyorum yine oluyor bir zaman sonra bence bu kombinin üretiminde hata var bircok kişi yaşamış bu sorunu…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Bosch kombilerde kronik bir arıza durumu değildir C6 arızası. Baca sistemine bağlı olduğu için birçok sebeple karşımıza çıkabilir.

 4. üstün daülı dedi ki:

  c6 cod cıkıyor resetlediğim zaman calışıyor 2/3 saat sonra tekrar duruyor combi bosch yoğuşmasız klasik tip te

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Üstün Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi cihaz yeterli hava akışı sağlayamazsa bu arızayı verir. Cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Düzelme olmazsa eğer; baca sistemine bakılması gerekiyor, fani prosestat veya kartı kontrol etmek gerekiyor. Yani bu konuda servis yardımı almalısınız.

 5. murat gedik dedi ki:

  C6 arızası var, bizim kombide de … büyük bir ihtimalle yine anakart yandı; değişmesi gerekiyor. Hocam 2 yada 3 senede bir anakart değiştiriyoruz ; bu normal mi acaba ? yani bunu önlemenin bir yolu yok mu..bu birinci sorum… İkinci sorumda; anakart değişim masrafı ne kadar…

  Teşekkürler ….

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Anakart birçok sebeple arızalanabilir. Ancak genel olarak voltaj dalgalanmaları yüzünden arızalanmaktadır. 2-3 yılda bir anakart değişimi yaptırmak durumunda kalıyorsanız bir voltaj regülatörü kullanmanız gerekebilir. Tabi anakart voltaj sebebiyle arızalanıyorsa… Parça fiyat bilgisi için 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 6. Sadi bulut dedi ki:

  Müşteriye maliyeti nekadar olur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sadi Bey… Arızanın muhtemel sebeplerini makalemizde sıraladık. Atık gaz yolunda birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Ancak sorunu yerinde görmeden ve incelemeden tahmini de olsa fiyat bilgisi vermek çok zor. Maliyet bilgisi için gelerek yerinde incelemek bi tespit yapmak gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

Petek Yıkama