Bosch C6 Arızası

Bosch C6 Arıza Kodu Nedir?

Atık gaz sorunudur. Cihaz bir sebeple yeterli hava akışı sağlayamazsa bu hatayı verebilir.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

Bosch hermetik ve yoğuşmalı kombiler bina bacasına bağlı çalışmamaktadır. Hava akışı da genelde fan yardımı ile sağlanmaktadır. C6 arıza kodunun yaşanmasındaki sebep ise hava akışına yardımcı olan parçaların birinde ya da birkaçında sorun olmasıdır. Nedir bu parçalar? Kısaca özetleyelim…
Bosch C6 Arızası

 • Fan arızası,
 • Soketli fan kablosunda sorun olması,
 • Prosestatın arızalı olması,
 • Elektronik kartta sorun olması,
 • Hava akım borusunun yerinden çıkması,
 • Hava akım borusunun standart ölçülerde olmaması durumlarıdır.

Bu parçalardan hangisinde ya da hangilerinde sorun olup olmadığını ancak uzman Bosch Servisi ekibi tespit edebilir ve müdahaleyi gerçekleştirebilir. Kullanıcı olarak cihazınıza bu arıza durumunda kesinlikle hiçbir müdahaleyi gerçekleştirmemelisiniz.

►►► Bosch yoğuşmalı kombilerde prosestat olmadığı için C6 arızası durumunda fan ya da elektronik kartta sorun olduğu gözlenmektedir. Bosch hermetik kombilerde yukarıda bahsettiğimiz parçalarda sorun olabilmektedir.

►►► Bosch kombiniz bacalı ise; baca tıkanıklığı, bacanın çekmemesi veya baca sensöründe arıza olması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

 • Fan Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava akışını sağlayan yani dışarıdan temiz havayı alıp, yanma sonrası meydana gelen atık gazı dışarı gönderen parçadır.
 • Prosestat Sadece hermetik kombilerde bulunan fandan aldığı + basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını anakarta aktaran yardımcı parçadır.
 • Anakart Kombinin beyni olup cihazda bulunan parçalara çalışması adına komut veren en önemli parçadır.

Bosch hermetik ve yoğuşmalı kombilerde dışarı uzanan hava akım borusu bulunmaktadır. Hava akım borusu içine bakacak olursak çift boru yerleştirilmiştir. Dışarıdaki boru dışarıdan temiz havayı içeri alırken, içerideki boru içerideki atık gazı dışarı göndermektedir.

► Hava akım borusunun yerinden çıkması da bu işlevin sağlanamamasına ve hava akış sorununun yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda hava akım borusu yerine oturtulur ve arıza çözümlenir. Hava akım borusu kombide yapılan yer değişikliği sebebi ile uzatıldı ise sağlıklı bir şekilde hava akışı sağlanamaz ve yine bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda ise hava akım borusunu standart ölçülere getirecek montaj uygulaması yapılmalıdır. Sorun bu şekilde çözümlenebilmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (38 Yorum)

 1. Şeref ZARİF dedi ki:

  C 6 veriyo maliyeti düşük nasıl hallederiz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şeref Bey… Yaşadığınız sorunun muhtemel sebepleri makalemizde yazmaktadır. Ancak bu arıza durumunda evde kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirseniz teknik ekibimizle size yardımcı olmaya çalışırız.

 2. Petra Adler dedi ki:

  su kesintisinden sonra su artık ısınmayacaktır. Isıtma işleri. muhtemelen sistemde hava vardır. Cihazı nasıl havalandırabilirim? Çok teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Petra Adler… Su kesintisinden sonra bazı kombilere su basma işlemi gerekebiliyor. Su kesintisinden sonra kombi basıncı düşmemişse direk kullanabilirsiniz. Su basıncı düşükse kombi altındaki mavi doldurma musluğu ise basıncı yükseltebilirsiniz. Kombi sisteminde hava oluştuğu zaman hava atma prujörü sistemdeki havayı atar. Bu sebeple ekstra bir işlem uygulamanıza gerek yoktur.

 3. kenan arabacı dedi ki:

  benim kombi bosch condens2500 yoğuşmalı sürekli C6 arızası veriyor.resetliyorum geçiyor sonra tekrar aynı arıza:C6 çözüm öneriniz nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kenan Bey… Arızanın muhtemel sebepleri ve detayları makalemizde yazmaktadır. Çözüm konusunda teknik yardım almak isterseniz bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 4. Umut yilmaz dedi ki:

  Merhabalar benim kombim bosch açtığımda 20 derece sicaklik çıkıyor 10 saniye geçtiğinde c6 arızası veriyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Umut Bey… Her ihtimale karşı cihazı arızadan çıkarmak için birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa teknik servis yardımı almanız gerekir. Makalemizde arızanın muhtemel sebepleri yazmaktadır.

Petek Yıkama