444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Bosch C6 Arızasıslogan
down
Paylaş:

Bosch C6 Arıza Kodu Çözümü

Hava akış sorunudur. Genellikle hermetik ve yoğuşmalı kombilerde en sık görülen arıza kodlarından biridir. Fan arızası olarak da kabul edilebilir.

Bosch C6 Arızası Neden Yaşanır?

Bosch hermetik ve yoğuşmalı kombiler bina bacasına bağlı çalışmamaktadır. Hava akışı da genelde fan yardımı ile sağlanmaktadır. C6 arıza kodunun yaşanmasındaki sebep ise hava akışına yardımcı olan parçaların birinde ya da birkaçında sorun olmasıdır. Nedir bu parçalar? Kısaca özetleyelim…
Bosch C6 Arızası

 1. Fan arızası,
 2. Soketli fan kablosunda sorun olması,
 3. Prosestatın arızalı olması,
 4. Elektronik kartta sorun olması,
 5. Hava akım borusunun yerinden çıkması,
 6. Hava akım borusunun standart ölçülerde olmaması durumlarıdır.

Bu parçalardan hangisinde ya da hangilerinde sorun olup olmadığını ancak uzman Bosch Servisi ekibi tespit edebilir ve müdahaleyi gerçekleştirebilir. Kullanıcı olarak cihazınıza bu arıza durumunda kesinlikle hiçbir müdahaleyi gerçekleştirmemelisiniz.

►►► Bosch yoğuşmalı kombilerde prosestat olmadığı için C6 arızası durumunda fan ya da elektronik kartta sorun olduğu gözlenmektedir. Bosch hermetik kombilerde yukarıda bahsettiğimiz parçalarda sorun olabilmektedir. Bosch kombiniz bacalı ise; baca tıkanıklığı, bacanın çekmemesi veya baca sensöründe arıza olması gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.

 • Fan Hermetik ve yoğuşmalı kombilerde hava akışını sağlayan yani dışarıdan temiz havayı alıp, yanma sonrası meydana gelen atık gazı dışarı gönderen parçadır.
 • Prosestat Sadece hermetik kombilerde bulunan fandan aldığı + basınç ile atık gaz sisteminde sorun olup olmadığını anakarta aktaran yardımcı parçadır.
 • Anakart Kombinin beyni olup cihazda bulunan parçalara çalışması adına komut veren en önemli parçadır.

Bosch hermetik ve yoğuşmalı kombilerde dışarı uzanan hava akım borusu bulunmaktadır. Hava akım borusu içine bakacak olursak çift boru yerleştirilmiştir. Dışarıdaki boru dışarıdan temiz havayı içeri alırken, içerideki boru içerdeki atık gazı dışarı göndermektedir.

► Hava akım borusunun yerinden çıkması da bu işlevin sağlanamamasına ve hava akış sorununun yaşanmasına neden olabilir. Bu durumda hava akım borusu yerine oturtulur ve arıza çözümlenir. Hava akım borusu kombide yapılan yer değişikliği sebebi ile uzatıldı ise sağlıklı bir şekilde hava akışı sağlanamaz ve yine bu sorun yaşanabilir. Bu gibi durumlarda ise hava akım borusunu standart ölçülere getirecek montaj uygulaması yapılmalıdır. Sorun bu şekilde çözümlenebilmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

   1. Merhaba Sadi Bey… Arızanın muhtemel sebeplerini makalemizde sıraladık. Atık gaz yolunda birçok parçada sorun olabilme ihtimali var. Ancak sorunu yerinde görmeden ve incelemeden tahmini de olsa fiyat bilgisi vermek çok zor. Maliyet bilgisi için gelerek yerinde incelemek bi tespit yapmak gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.