444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Ariston Genus 103 Arızasıslogan
down
Paylaş:

Ariston Genus 103 Arıza Kodu Nedir?

Genus model kombilerde 103-104-105-106 ve 107 arıza kodları hemen hemen aynı anlama gelmektedir.

Ariston Genus 103 Arızası Nedir?

Genus, Genus Premium ve Genus Premium Evo model kombilerde yetersiz dolaşım veya düşük tesisat su basıncı olarak adlandırabileceğimiz arıza kodudur.

Ariston Genus 103 Arızası nda Kullanıcı Ne Yapmalı?

Genus ve Genus Premium model kombilerde bu sorunla karşılaşıldığında su basma işlemi ile sorunu çözümleyebilirsiniz. Sizlere uygulamayı nasıl yapacağınız konusundaki bilgileri de hemen sunalım.

  • Ekranda 103-104-105-106 veya 107 arıza kodu yer alıyorsa ekranın hemen soluna bakın. Sol tarafta 3 su damlası şeklinde bir simge var ise yanında da bar değeri 1 in altını gösteriyor ise su basma işlemi yapmanız gerekmektedir. Genus ve Genus Premium model kombilerde su basma fonksiyonu otomatiktir. Bar 1 in altını (0.5 bar gibi) gösteriyor ise ekranın üst kısmında “reset” düğmesinin hemen altında 3 su damlasına benzeyen şekilde düğme olduğunu göreceksiniz. Bu düğmeye bir kez basmanız gerekir. Su dolum işlemi otomatik başlatıldığında ekranın sol altında yer alan simge yanıp sönmeye başlar. İdeal su basıncı ayarlanır ise simge durur ve yanında bar değeri belirir. (1.5 bar gibi). Yaklaşık 10 saniye kadar ekran bu şekilde kalır ve sonrasında derece belirerek cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder.

İşlem sonrası düzelme olmaz ise “reset” düğmesine basabilirsiniz. Su basıncı ideal seviyede olmasına karşın ekranda belirttiğimiz gibi 103-104-105-106 veya 107 arıza kodu yer alır ise bu durumda kombi suyu dolaştıramıyordur, yeterli dolaşım olmadığı için arızaya geçiyordur. Bu durumda Ariston Servisi yardımı almak gerekir.

Çözüm

  • Kalorifer filtresi tıkalı olduğu için yeterli dolaşım yapılamıyor olabilir. Filtre temizlenirse sorun çözümlenecektir.
  • Kalorifer tesisatı tıkalı olduğu için yeterli dolaşım yapılamıyor olabilir. Bu durumda uzman bir tesisatçıdan yardım alarak kalorifer tesisatınızı kontrol ettirebilir tıkanıklık var ise giderebilirsiniz.
  • Ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olduğu için yeterli dolaşım sağlanamıyor olabilir. Bu durumda ana eşanjöre müdahale gerekir. Servis yardımı almalısınız.
  • Pompa devir düşürüyor veya çalışmıyorsa bu sebeple de yeterli dolaşım sağlanamıyordur. Bu durumda önce pompa tamir edilir ya da değiştirilerek sorun çözümlenir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.