Ariston Genus 103 Arızası

Ariston Genus 103 Arıza Kodu Nedir?

Genus model kombilerde 103-104-105-106 ve 107 arıza kodları hemen hemen aynı anlama gelmektedir. Yetersiz dolaşım veya düşük tesisat su basıncı olarak adlandırabiliriz.

Kombi Su Basıncı Düşükse

Ekranda 103-104-105-106 veya 107 arıza kodu yer alıyorsa ekranın hemen soluna bakın. Sol tarafta 3 su damlası şeklinde bir simge var ise yanında da bar değeri 1 in altını gösteriyor ise su basma işlemi yapmanız gerekmektedir.

Genus ve Genus Premium model kombilerde su basıncı düşük olarak tespit edildiyse eğer; su basma fonksiyonu otomatiktir. Bar 1 in altını (0.5 bar gibi) gösteriyor ise ekranın üst kısmında “reset” düğmesinin hemen altında 3 su damlasına benzeyen şekilde düğme olduğunu göreceksiniz. Bu düğmeye bir kez basmanız gerekir.

Su dolum işlemi otomatik başlatıldığında ekranın sol altında yer alan simge yanıp sönmeye başlar. İdeal su basıncı ayarlanır ise simge durur ve yanında bar değeri belirir. (1.5 bar gibi). Yaklaşık 10 saniye kadar ekran bu şekilde kalır ve sonrasında derece belirerek cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam eder.

İşlem sonrası düzelme olmaz ise “reset” düğmesine basabilirsiniz. Su basıncı ideal seviyede olmasına karşın ekranda belirttiğimiz gibi 103-104-105-106 veya 107 arıza kodu yer alır ise bu durumda kombi suyu dolaştıramıyordur, yeterli dolaşım olmadığı için arızaya geçiyordur. Bu durumda Ariston Servisi yardımı almak gerekir.

Kombi Su Basıncı Düşük Değilse

  • Kalorifer filtresi tıkalı olduğu için yeterli dolaşım yapılamıyor olabilir. Filtre temizlenirse sorun çözümlenecektir. Kalorifer filtresi temizleme işlemi detayları için linki tıklayabilirsiniz.
  • Kalorifer tesisatı tıkalı olduğu için yeterli dolaşım yapılamıyor olabilir. Bu durumda uzman bir tesisatçıdan yardım alarak kalorifer tesisatınızı kontrol ettirebilir tıkanıklık var ise giderebilirsiniz.
  • Ana eşanjörde kireçlenme veya tıkanma olduğu için yeterli dolaşım sağlanamıyor olabilir. Bu durumda ana eşanjör değişimi gibi müdahale gerekir. Servis yardımı almalısınız.
  • Pompa devir düşürüyor veya çalışmıyorsa bu sebeple de yeterli dolaşım sağlanamıyordur. Bu durumda önce pompa tamiri ya da değişimi yapılarak sorun çözümlenir.

Yine de net arıza teşhisi yapılarak sorunun çözümlenmesi adına servis yardımı almanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama