Klima Çalışmıyor

Klima Neden Çalışmaz?

Klima Çalışmıyor ise bu durum birçok sebebe bağlıdır. Fakat öncesinde bilinçli olmak ve bilinçli hareket etmek gerekir. Eksik veya yanlış işlem uyguluyor olabilirsiniz. Tabi klimanız bozuk da olabilir.

Servis Çağırmadan Önce Yapılması Gerekenler

 • Dairesinde elektrik olduğundan emin olmalıdır. Bu nedenle de elektrikle çalışan bir cihazını çalıştırıp kontrol etmeli ya da lambayı yakarak dairesinde elektrik olduğundan emin olmalıdır. Elektrik yok ise elektrikler gelene kadar beklemekten başka çare yoktur. Elektrik varsa da farklı durumlar söz konusu olabilir.
 • Doğru konum seçtiğinden emin olmalıdır Yaz döneminde ısıtma ayarı, kış döneminde soğutma ayarı seçiliyor ise bu sebeple de cihaz çalışmıyor olabilir. Bu durumda doğru konumu seçtiğinizden mutlaka emin olmalıdır. Yaz döneminde soğutma modu için kar simgesi belirmelidir. Kış döneminde ısıtma için ise güneş simgesi belirmelidir. Tam tersi oluyor ise cihaz yaz döneminde ısıtır, kış döneminde soğutur. Bu sebeple de çalışma yapmaz.
 • Fan hızının iyi ayarlandığından emin olmalıdır Fan hızı genelde otomatik olarak ayarlanır. Fakat kullanıcı ani ısıtma ya da soğutma için fan hızını kendi değiştirebilir. Bu ayarın doğru şekilde yapıldığından emin olun. Aksi durumda doğru hızı seçerek yeniden deneme sağlayın.

Klimanın çalışmadığı durumlarda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemleri bu şekilde sıralayabiliriz. Bu kontrolleri yapmanız neticesinde eğer sonuç değişmiyor ise kullanıcı olarak cihaza daha fazla müdahale etmeye çalışmayın ve teknik açıdan çözüm bulmak adına mutlaka işi uzmanına bırakın. Bu sorunda yapmak istediğiniz her müdahale sonucunda sonuç alamayacağınız gibi büyük sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Klimalar bazen çalışmasına rağmen ısıtma veya soğutma yapmayabilir. Bu durumda klima ısıtmıyor ise veya klima soğutmuyor ise linkleri tıklayarak bu sorunlar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Arızanın Muhtemel Sebepleri Nelerdir?

 • Cihazın bağlı olduğu elektrik kablosunda kopukluk vardır,
 • Elektrik kablosunun takılı durumda olduğu priz ve sigortaya elektrik gelmiyordur,
 • Klimanın ana kartında sorun vardır,
 • Klimanın kumandası arızalıdır,
 • Kumanda pili bitmiş olabilir,
 • On-off anahtarı, sigortası arızalıdır,
 • Sensör, display kartı sorunludur,
 • Ya da klimanın gazı bitmiştir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (106 Yorum)

 1. Adem naz dedi ki:

  2 gün dür Klima açılmıyor,
  En son klimamı kapandıktan 3 4 saat so ra açmaya çalıştım fakat hiç bir şekilde kumandayı algılamadı yani klimanın açık olduğunu belirten yeşil ışık yanmadı ne yapabilirim lütfen en kısa sürede dönüş yaparmosınız

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey… İlgili makalede servis öncesi yapmanız gerek her şey yer almaktadır. Klimanızın çalışmamasının birçok sebebi olabilir. Cihazın bağlı olduğu elektrik kablosunda kopukluk olabilir. Elektrik kablosunun takılı durumda olduğu priz ve sigortaya elektrik gelmiyor olabilir. On-off anahtarı, sigortası arızalıdır. Sensör, display kartı sorunludur. Kumanda pili veya klimanın gazı bitmiştir. Klimanın ana kartında sorun vardır veya klimanın kumandası bitmiş olabilir. Net teşhis için cihazı yerinde incelemek gerekir.

 2. Ege su arslan dedi ki:

  Klimam bazen fıs sesi çıkarıp on dakikalığına falan susup tekrar çalışıyor fakat bu sefer yarım saati geçmesine rağmen hala kendine gelmedi sebebi ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ege Bey… Eğer klimanın çalışmama durumu devam ederse makalemizde belirtilen teknik destek öncesi adımları izleyin. Düzelmezse uzaktan yardımcı olmak imkansız. Cihazın yerinde incelenmesi gerekli.

 3. Leyla Asanoğlu dedi ki:

  Yeni taşındığımız evdeki klimanın gem kumandası çalışmıyor hem de klimada çalıştığına dair herhangi bir belirti yok.Sorun ne olabilir?Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Leyla Hanım… Öncelikle kumandayı değiştirmek gerekir. Kumanda çalıştıktan sonra klima üzerinde deneme yapılır. Kumanda çalışmadığı için klima zaten çalışmaz. Ancak klimada harici sorun olup olmadığını kumandayı çalıştırdıktan sonra yerinde kontrol etmek gerekir. Her iki durum için de servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama