Klima Çalışmıyor

Klima Neden Çalışmaz?

Klima Çalışmıyor ise bu durum birçok sebebe bağlıdır. Fakat öncesinde bilinçli olmak ve bilinçli hareket etmek gerekir. Eksik veya yanlış işlem uyguluyor olabilirsiniz. Tabi klimanız bozuk da olabilir.

Servis Çağırmadan Önce Yapılması Gerekenler

 • Dairesinde elektrik olduğundan emin olmalıdır. Bu nedenle de elektrikle çalışan bir cihazını çalıştırıp kontrol etmeli ya da lambayı yakarak dairesinde elektrik olduğundan emin olmalıdır. Elektrik yok ise elektrikler gelene kadar beklemekten başka çare yoktur. Elektrik varsa da farklı durumlar söz konusu olabilir.
 • Doğru konum seçtiğinden emin olmalıdır Yaz döneminde ısıtma ayarı, kış döneminde soğutma ayarı seçiliyor ise bu sebeple de cihaz çalışmıyor olabilir. Bu durumda doğru konumu seçtiğinizden mutlaka emin olmalıdır. Yaz döneminde soğutma modu için kar simgesi belirmelidir. Kış döneminde ısıtma için ise güneş simgesi belirmelidir. Tam tersi oluyor ise cihaz yaz döneminde ısıtır, kış döneminde soğutur. Bu sebeple de çalışma yapmaz.
 • Fan hızının iyi ayarlandığından emin olmalıdır Fan hızı genelde otomatik olarak ayarlanır. Fakat kullanıcı ani ısıtma ya da soğutma için fan hızını kendi değiştirebilir. Bu ayarın doğru şekilde yapıldığından emin olun. Aksi durumda doğru hızı seçerek yeniden deneme sağlayın.

Klimanın çalışmadığı durumlarda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlemleri bu şekilde sıralayabiliriz. Bu kontrolleri yapmanız neticesinde eğer sonuç değişmiyor ise kullanıcı olarak cihaza daha fazla müdahale etmeye çalışmayın ve teknik açıdan çözüm bulmak adına mutlaka işi uzmanına bırakın. Bu sorunda yapmak istediğiniz her müdahale sonucunda sonuç alamayacağınız gibi büyük sorunlar da yaşayabilirsiniz.

Klimalar bazen çalışmasına rağmen ısıtma veya soğutma yapmayabilir. Bu durumda klima ısıtmıyor ise veya klima soğutmuyor ise linkleri tıklayarak bu sorunlar hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Arızanın Muhtemel Sebepleri Nelerdir?

 • Cihazın bağlı olduğu elektrik kablosunda kopukluk vardır,
 • Elektrik kablosunun takılı durumda olduğu priz ve sigortaya elektrik gelmiyordur,
 • Klimanın ana kartında sorun vardır,
 • Klimanın kumandası arızalıdır,
 • Kumanda pili bitmiş olabilir,
 • On-off anahtarı, sigortası arızalıdır,
 • Sensör, display kartı sorunludur,
 • Ya da klimanın gazı bitmiştir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (24 Yorum)

 1. MERHABALAR ,ARÇELİK KLİMADA SA GÖSTERGESİ YANIYOR VE KLİMA PERVANESİ DÖNMÜYOR ILGİLENEBİLİRMİSİNİZ

  1. Merhaba Ramazan Bey… Kullanım kılavuzunda sa arızası belirtilmediği için ve daha öncesinde karşılaştığımız bir uyarı da olmadığı için sorunu yerinde görmeden bilgi veremiyoruz maalesef. Cihazı kapatıp açmayı deneyin. Bu işlemi birkaç kez tekrar edin. Düzelmezse servis yardımı almanız gerekiyor. Yani sorunu yerinde görmemiz gerekiyor.

  1. Merhaba Tahir Bey… Kumanda üzerinden başka bir işlem yapabiliyorsanız klimanın hava kanatları takılı kalmış veya bozulmuş olabilir. Kumanda üzerinden hiçbir işlem yapamıyorsanız kumanda bozuk veya pili bitmiş olabilir.

 2. Benim 18 lik 410 gaz Samsung marka klimam hiç çalışmıyor,ne kumandadan nede üzerindeki açma düğmesinden bu klimaların içerisinde harici sigortası falan varmı

  1. Merhaba Murat Bey… Klima hiçbir şekilde çalışmıyorsa muhtemelen bir elektriksel arıza vardır. Yani iç ünite-dış ünite kartını kontrol etmek gerekir. Voltaj dalgalanmalarına bağlı bir sorun da olabilir. Sorunu yerinde incelemek gerekir. Klimaların içinde harici bir sigorta olmaz.

 3. Olefini marka klimam var klimam açılıyor led ışıkları yanıyor flaplar devreye giriyor dış ünite çalışmaya başlıyor ancak hava üflemesi sıcak veya soğuk hiçbir şekilde olmuyor

  1. Merhaba Mario Kostantin… Klimanızın gazı eksik olabilir, gazı bitmiş olabilir, kompresör arızası olabilir… Bu şekilde birçok sorun olabilir. Sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bi servis yardımı almanızı öneririz. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilir, yardım alabilirsiniz.

 4. İndesit inverter klima Soğuk(Cool) konumdayken açılmıyor ve çalışmıyor ama kapanıyor. Sıcak konumdayken açılıyor, çalışıyor ve kapanıyor.

  1. Merhaba İlhan Bey… Büyük bir sorun olsa aynı durum ısınma modunda da olur. Yani sıcak modda da olur. Klimanın açılmaması ve çalışmaması eğer sadece soğutma modunda oluyorsa soğutmada aktif olan parçaları kontrol etmek gerekir. Birçok parçada sorun olabileceği için yerinde görüp sorunu tespit etmemiz gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 5. merhaba

  beko klimanın kumandasıne yeni pil takmama rağmen 3-4 saat içinde pil bitiyor neden olabilir teşekkürler.

  1. Merhaba Şevki Bey… Klima kumandalarında pillerin bu kadar sık bitiyor olması normal değildir elbette ki. Kumandanız için iyi bir markada pil alarak deneme yapın. Yine aynı durumla karşılaşırsanız kumanda bozuk olabilir, değişimi gerekebilir. Bi inceleme yapmak gerekir.

 6. bnm denirdöküm 48 lik salon tipi klimam var sigortanın yeri degiştirdikten sonra klimayı actık çalıştı sonra bir daha elektirk gelmedi.elektirkçiyi çagırdım elektrik ile ilgili her hangi bir skıntı yok dedi.bir dafe çaşıltı bir daha elektrik gelmedi.acaba neden gheç eleltirk gelmez klimaya ?

  1. Merhaba Metin Bey… Klima anakartında sorun olabilir. Anakartın kontrol edilmesi gerekiyor. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı öneririz.

 7. Klimamız açılmıyor Elektrik kablosunun takılı durumda olduğu priz ve sigortaya elektrik gidiyor ancak açılmıyor cihazın bağlı olduğu elektrik kablusunda
  da kopukluk yok ne olmuş bize yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba Mazlum Bey… Sigorta açık olmasına rağmen, dairede elektrik gelmesine rağmen yine de cihaz açılmıyorsa anakartı yanmış ya da arızalı olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu gibi durumlarda yine de arıza tespiti ve çözümü için servis yardımı almalısınız.

 8. merhaba.eve geldiğimde ışığı açmak için düğmeye bastım klimadan bib sesi geldi daha öncede başıma gelmişti kaqrtı yanmış diyip tamir edip takmışlar sorun çözülmüştü.3 ay geçti aynı şey oldu klima açılıyor hiçbir şey olmadan tekrar kapanıyor.ne yapmalıyım.teşekkürler

  1. Merhaba Sevim Hanım… Cihaz anladığım kadarıyla kendi kendine devreye girip açılıyor ve kapanıyor. Yine kart sorunu olabilir ancak net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Daha yeni işlem yapılmış, işlem yaptırdığınız firmayla yeniden görüşün, kartta sorun görülürse garantiden işlem yaparlar. Farklı bir sorun varsa da en azından tespiti yapılmış olur.

 9. Klimamızın açma tuşuna basıyoruz fakat ses çıkarıyor ve açılmıyor birçok kez tekrarladık hepsinde uyarı sesi gibi ses çıkarıyor ve hiç çalışmıyor

  1. Merhaba Kübra Hanım… Klimanızın kumandasında sorun yok. Sorun olsaydı tuşlara basarken sinyal sesi çıkarmazdı. Klimanız kumanda sinyalini algılamıyor. Bu yüzden de çalışmıyor. Bu durum için servis yardımı almalısınız.

  1. Merhaba Nadir Bey… Klimada yaz modu yani soğutma modu “COOL” konumudur. Klimanızın kumandasında mutlaka “MODE” düğmesi vardır. Bu düğmeye kumanda ekranında “COOL” yazana kadar veya “KAR SEMBOLÜ” belirene kadar basın. Sonra soğutma ayarı yani derecesini ayarlayın. Ardından fan hızı belirlerseniz klima birkaç dakika sonra soğutmaya başlayacaktır.

Petek Yıkama