444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Klima Soğutmuyorslogan
down
Paylaş:

Klima Soğuk Üflemiyor

 • Klima filtresini temizleyin Filtrenin zamanla lir ile dolması ya da tıkanması alınan randımanı birebir etkileyebilmektedir. Klimanın soğutma yapmaması halinde kullanıcı olarak filtresini çıkararak su altında temizlemelisiniz. Kuruttuktan sonra yeniden yerine yerleştirerek soğutma çevriminde tekrardan deneme sağlayabilirsiniz.
 • Oda içinde kapı veya pencere açıksa kapatın Klimanın soğutmayı tam anlamı ile yapamamasının en temel sebeplerinden biri de oda içinde hava akışının olmasıdır. Pencere ya da kapı açık olduğundan sıcak hava ile soğuk hava birbirine karışır. Bu durumda odanız klima ile yeterli şekilde soğutulamaz ya da soğutma işlevini hiç yapamaz. Bu durumda klimayı kullandığınız oda içerisinde kapı ya da pencere açık ise mutlaka kapatın.
 • Doğru konumu seçtiğinizden emin olun Klimalarda hem ısıtma hem de soğutma modu bulunmaktadır. Soğutma modunu seçtiğinizden emin olun. Soğutma modunda kar tanesi işareti olması gerekir. Kumanda üzerinden MODE tuşuna basarak kar tanesi simgesini görene kadar ayarlama yapın. Bu simgeyi gördüğünüz zaman soğutma moduna almış olursunuz. Güneş simgesi ise ısıtma modudur. Bu modun açık olmadığından emin olun.
 • Klima ayarını doğru yaptığınızdan emin olun Klima ayarı soğutmada düşük, ısıtmada yüksek olmalıdır. Tam tersi bir ayar seçerseniz eğer odanız soğumaz ve sorun yaşarsınız. Soğutma çevriminde ayarın her zaman daha düşük olması gerekir.
 • Fan devrini iyi ayarladığınızdan emin olun Kumanda üzerinde FAN tuşu bulunmaktadır. Bu tuş ile klimanızın fan yani üfleme ayarını ayarlayabilirsiniz. Devri artırırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Devir düşük olduğu için de klimanız soğutma yapmıyor olabilir.
 • Klimanın hava girişlerinin açık olduğundan emin olun Klimalar çalışır durumda iken hava girişlerinin açık olması şarttır. Aksi durumda ısıtmada da soğutmada da beklenilen performansı gösteremez. Önünde eşyalar var ise mutlaka eşyalarınızı kaldırın ve cihazın önünün açık olmasına özen gösterin. Bu sayede hava akışı engellenmemiş olur ve soğutma görevini daha iyi yerine getirir.
 • Oda içinde ısıtma cihazı bulundurmayın Klimayı kullandığınız odanızın içerisinde ısıtma sağlayan cihaz ya da cihazlar var ise bu durumda soğutma tam anlamı ile yapılamaz. Klima ortamı soğutmaya çalıştıkça ısıtıcı cihaz ısıtmaya devam edecektir. Bu durum hem beklediğiniz sonucu alamamanıza hem de fazladan yakıt tüketerek sarfiyatı yaşamanıza neden olur.

Kullanıcı olarak klimanızın soğutmadığını fark ettiğinizde sizlere sunduğumuz bilgileri sırası ile uygulayın. Uygulamalar neticesinde aklınıza takılan sorular olur ise bizleri aramaktan çekinmeyin. Tüm bu uygulamaları yapmanız sonrasında yine de sonuç alamadıysanız, ne yaparsanız yapın klimanız hala soğutmuyor ise bu durumda daha fazla müdahalede bulunmadan işi uzmanına bırakma vakti gelmiş demektir.

Klima Soğutmuyor ise Sebepleri Neler Olabilir?

 • Klimanın gazı eksilmiş ya da olması gerekenden fazla olabilir. Fazla ise uzman ekipler tarafından alınmalı, eksik ise uzman ekipler tarafından gaz ilavesi yapılmalıdır.
 • Kompresör arızalı olabilir. Genel anlamda klimaların soğutmadığı arıza durumlarında karşımıza arızalı olarak çıkabilen bir parçadır. Arıza yapma durumunda parça değişimi ile sorun çözümlenecektir. Uzman yardımı almalısınız.
 • Boru hattında kaçak ya da ezilme olabilir. Boru hattı uzman ekipler tarafından kontrol edilir. Herhangi bir kaçak ya da ezilme durumu söz konusu ise müdahale ona göre yapılıp sorun çözümlenebilir.
 • İç ve dış ünite fanı arızalı olabilir. Uzman ekipler tarafından hem iç hem de dış ünite fanı görülür. Bir aksaklık söz konusu ise müdahale ona göre yapılarak sorun giderilir.
 • Kart, kumanda, fan kondanseri ya da sinyal kablosu arızalı olabilir. Bahsettiğimiz bu parçaların birinde ya da birkaçında da sorun olabilmektedir. Gereken kontroller uzman servis ekibi tarafından yapılır ise net bir tespit yapılır ve konu hakkında kullanıcıya bilgiler sunularak müdahale gerçekleştirilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

  1. Merhaba. Vestel markali 12000BTU’luk klimam var. Fakat yeterli sogutma yapmiyor. Ne yapmam lazim bulgilendirir misiniz?

   1. Merhaba Saniye Hanım… Klimayı öncelikle doğru ayarda kullandığınızdan emin olun. Klima sıcaklık derecesini genelde 20-23°C civarında ayarlayın. Bu değere rağmen yine de soğutma yeterli değil diyorsanız en düşük 18°C ye ayarlayarak deneme yapın. Yine de sonuç aynıysa makalemizde belirtilen servis öncesi yapılması gereken tüm işlemleri uygulayın. Fakat yine de sonuç aynıysa eğer servis yardımı almanız gerekir. Klima parçalarında sorun olabilir, klima gazı eksik olabilir. Uzman yardımı almalısınız. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilir bu konuda yardım alabilirsiniz.

  2. Klimam gece çalışıyor fakat gündüz çalışmıyor gündüz sıcağına maruz oluyor ama gecesorunsuz çalışıyor soğutuyor

   1. Merhaba Mustafa Bey… Zamanlayıcı ayarı açık olabilir. Zaman ayarı yapıldıysa eğer bu yüzden gündüz çalışmıyor olabilir. Zamanlayıcı aktif değilse eğer sıcaklık sensörü, anakart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yani yerinde bir tespit gerekir. Servis talebiniz için 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

  3. merhabalar kolay gelsin benim north aire 9luk klimam var evde yeni taşındım ve zaten evdeydi klima. sıcak olarak güzel çalışıyordu ancak soğuk moda aldığım zaten başta biraz soğutuyor sonra birden ısıtmaya başlıyor tekrar kapatıp açınca yine soğutuyor ama tekrar ısınmaya başlıyor yani sadece ilk 2 dakika falan soğuk olarak çalışıyor sonra sıcak üflemeya başlıyor ama soğuk modundayken oluyor bu hep. neden olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

   1. Merhaba Seda Hanım… Klima gazı eksik olsa ısıtmayı da tam olarak yapmazdı yani sorun yaşanabilirdi. Ancak cihaz soğutmada birkaç dakika çalışıp ısıtmaya geçiyorsa sensör, kart gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Yani kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

  4. Gree klima iyi soğutmuyor azmaz soğutuyor gazi var kacak yok normal şekilde borularida soğutuyor ama klima yeterli derecede soğuk uflemiyor yardimci olabilirmisiniz

   1. Merhaba İsmail Bey… Klimayı kullandığınız sıcaklık derecesi de bu durumda önemlidir. Örneğin Bu havalarda klimayı 25-26°C lerde kullanırsanız ortamı yeterli şekilde soğutmadığını görebilirsiniz. Fan hızını yükseltin, dereceyi de 19°C lere kadar düşürün. Yine de soğutma yeterli değilse eğer cihaz eskiyse eğer eskidiğinden kompresör çalışma gücünü yitiriyor olabilir. Yani kompresör arızası olabilir, farklı arıza durumları söz konusu olabilir. Sorunu yerinde görmeden arızanın sebebini bilemeyiz. Servis ihtiyacınız için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.