Klima Soğutmuyor

Klima Soğuk Üflemiyor

Klima soğuk hava üflemiyorsa eksik yapılan bir işlem olabilir ya da cihaz arızalı olabilir. Bu durumu anlamak için öncelikle servis çağırmadan yapılması gereken işlemleri bilmek ve uygulamak gerekir.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 • Klima filtresini temizleyin Filtrenin zamanla kir ile dolması ya da tıkanması alınan randımanı birebir etkileyebilmektedir. Klimanın soğutma yapmaması halinde kullanıcı olarak filtresini çıkararak temizlemelisiniz. Klima filtre temizliği videosu linkini tıklayarak işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.
 • Oda içinde kapı veya pencere açıksa kapatın Klimanın soğutmayı tam anlamı ile yapamamasının en temel sebeplerinden biri de oda içinde hava akışının olmasıdır. Pencere ya da kapı açık olduğundan sıcak hava ile soğuk hava birbirine karışır. Bu durumda odanız klima ile yeterli şekilde soğutulamaz ya da soğutma işlevini hiç yapamaz. Bu durumda klimayı kullandığınız oda içerisinde kapı ya da pencere açık ise mutlaka kapatın.
 • Doğru konumu seçtiğinizden emin olun Klimalarda hem ısıtma hem de soğutma modu bulunmaktadır. Soğutma modunu seçtiğinizden emin olun. Soğutma modunda kar tanesi işareti olması gerekir. Kumanda üzerinden MODE tuşuna basarak kar tanesi simgesini görene kadar ayarlama yapın. Bu simgeyi gördüğünüz zaman soğutma moduna almış olursunuz. Güneş simgesi ise ısıtma modudur. Bu modun açık olmadığından emin olun.
 • Klima ayarını doğru yaptığınızdan emin olun Klima ayarı soğutmada düşük, ısıtmada yüksek olmalıdır. Tam tersi bir ayar seçerseniz eğer odanız soğumaz ve sorun yaşarsınız. Soğutma çevriminde ayarın her zaman daha düşük olması gerekir.
 • Fan devrini iyi ayarladığınızdan emin olun Kumanda üzerinde FAN tuşu bulunmaktadır. Bu tuş ile klimanızın fan yani üfleme ayarını ayarlayabilirsiniz. Devri artırırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Devir düşük olduğu için de klimanız soğutma yapmıyor olabilir.
 • Klimanın hava girişlerinin açık olduğundan emin olun Klimalar çalışır durumda iken hava girişlerinin açık olması şarttır. Aksi durumda ısıtmada da soğutmada da beklenilen performansı gösteremez. Önünde eşyalar var ise mutlaka eşyalarınızı kaldırın ve cihazın önünün açık olmasına özen gösterin. Bu sayede hava akışı engellenmemiş olur ve soğutma görevini daha iyi yerine getirir.
 • Oda içinde ısıtma cihazı bulundurmayın Klimayı kullandığınız odanızın içerisinde ısıtma sağlayan cihaz ya da cihazlar var ise bu durumda soğutma tam anlamı ile yapılamaz. Klima ortamı soğutmaya çalıştıkça ısıtıcı cihaz ısıtmaya devam edecektir. Bu durum hem beklediğiniz sonucu alamamanıza hem de fazladan yakıt tüketerek sarfiyatı yaşamanıza neden olur.

Kullanıcı olarak klimanızın soğutmadığını fark ettiğinizde sizlere sunduğumuz bilgileri sırası ile uygulayın. Uygulamalar neticesinde aklınıza takılan sorular olur ise bizleri aramaktan çekinmeyin. Tüm bu uygulamaları yapmanız sonrasında yine de sonuç alamadıysanız, ne yaparsanız yapın klimanız hala soğutmuyor ise bu durumda daha fazla müdahalede bulunmadan işi uzmanına bırakma vakti gelmiş demektir.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

 • Klimanın gazı eksilmiş ya da olması gerekenden fazla olabilir. Fazla ise uzman ekipler tarafından alınmalı, eksik ise uzman ekipler tarafından gaz ilavesi yapılmalıdır.
 • Kompresör arızalı olabilir. Genel anlamda klimaların soğutmadığı arıza durumlarında karşımıza arızalı olarak çıkabilen bir parçadır. Arıza yapma durumunda parça değişimi ile sorun çözümlenecektir. Uzman yardımı almalısınız.
 • Boru hattında kaçak ya da ezilme olabilir. Boru hattı uzman ekipler tarafından kontrol edilir. Herhangi bir kaçak ya da ezilme durumu söz konusu ise müdahale ona göre yapılıp sorun çözümlenebilir.
 • İç ve dış ünite fanı arızalı olabilir. Uzman ekipler tarafından hem iç hem de dış ünite fanı görülür. Bir aksaklık söz konusu ise müdahale ona göre yapılarak sorun giderilir.
 • Kart, kumanda, fan kondanseri ya da sinyal kablosu arızalı olabilir. Bahsettiğimiz bu parçaların birinde ya da birkaçında da sorun olabilmektedir. Gereken kontroller uzman servis ekibi tarafından yapılır ise net bir tespit yapılır ve konu hakkında kullanıcıya bilgiler sunularak müdahale gerçekleştirilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

 1. Merhaba ustam, Dailux marka 9 luk klimadan 3 adet alandım ve eve Daikin servisince bağlandı. bu klimalardan bir tanesi aldıktan kısa bir süre sonra ısıtma ve soğutma yapamamaya başladı bazen düzgün çalışmakta, bazen boş üfürüyor yani fan konumundaymış gibi çalışmakta. 2 kere servis geldi normal dediler. gayet güzel çalıştırdılar. turboya aldılar. kompresörü test ettiler. birşey bulamayınca elektriksel kaynaklı deyip gittiler. diğer ikisi niye çalışıyor dedim cevap yok. bir iki sefer şifahi konuştum. gene sorun yok dediler. garantisi bitti. şimdi 1 gün çalışssa 2 gün takılıyor. sigortayı kapat aç yapıyoruz vs.
  Bir yakınım, elektrikle alakası yok havşa ve borularda sorun var. takamamışlardır dedi. bükmüşlerdir, bulamazsın yerini dedi. bakır boru sorunu bu, bir çalışır bir çalışmaz dedi. boru takımını değiştircem size danışmak istedim. sonuçta aynı modelden 2 tane var ve hiç sorun yok.

  1. Merhaba Adil Bey… En başından beri sorun yaşıyorsanız eğer montaj hatası olabilme ihtimali yüksek. Bağlantılar gevşek olabilir, boru bağlantısında sorun olabilir yani katlanma, ezilme, kırılma gibi… Bu sebeple cihaz gaz kaçırmış olabilir. İçerisindeki soğutucu akışkanı eksilmiş olabilir. Yani bu şekilde birçok sebep sıralanabilir. Düşündüğünüz gibi eğer elektriksel sorun olsa diğer klimaları da etkiler. Ancak tabi sıraladıklarımız muhtemel sebeplerdir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemeden bilgi vermek çok zor.

   1. Klimam isitma modunda dış unite calişiyir ve ısıtıyot sogutma modunda ise ďış unite calismiyor

    1. Merhaba Kemal Bey… Klimanın çalışması için önce dış ünitenin devreye girmesi gerekir. Dış ünite devreye girmiyorsa cihaz zaten çalışmaz. Ancak ısıtmada sorun yok bu durum sadece soğutma modunda oluyorsa harici bir sorundur. Yani sebebini uzaktan bilemeyiz. Cihazı yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. Merhaba,
  Öncelikle sorulara buradan teker teker yanıt verme zahmetinde olduğunuz için kendi adıma teşekkür ederim.
  Klimamız BAYMAK AUX 24.000 BTU luk yaklaşık 18 senelik.
  Geçen kış arıza vermişti. Isıtma yapmıyordu. Servis çağırdık.GAZ dolumu ve sensör değişimi gerçekleşti.Sorun çözülmüştü.
  Bu yaz (şu anda) arıza vermedi ancak Soğutma yapmıyor.
  Kuşlar arkasına yuva yapmıştı…Temizledik..
  Yukarıda saymış olduğunuz tüm işlemleri gerçekleştirdik.
  Ancak hiçbir değişiklik olmadı.
  Motor çalışıyor
  Filitreler temiz.
  Kondensatör arızalı olsa motor çalışmaz.
  E petekleri de temiz gözüküyor.
  Sorun ne olabilir acaba ???

  1. Merhaba Filiz Hanım… Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz size. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz ki bunu başarabiliyorsak eğer ne mutlu bize… Sorununuza gelecek olursak eğer; öncelikle klimanız baya eski. Yani kullanım ömrünü tamamlamış da diyebiliriz. Ancak çalışıyorsa sorun yoksa daha uzun yıllar da kullanılabilir. Soğutmamasına gelecek olursak da; belirttiğimiz kontrol ve işlemleri yapmanıza rağmen bir değişiklik olmadıysa eğer kuşların yuva yaptığı hattı kontrol etme gerekir. Boru hattıysa eğer ezilmeler ya da kaçak meydana gelmiş olabilir. Bir kart veya kompresör arızası olabilir. Boru hattındaki problem sebebiyle klimanın gazı eksilmiş ya da bitmiş olabilir. Yani bu saydıklarımız muhtemel sebeplerdir. Sorunu yerinde görüp tespit etmek ve onarmak gerekir.

 3. Samsung 180000 lik klima aldik 1 ay oldu ama sogutmuyor fan modundan azsoguk oluyor servis cagirsam sorun yok derlermi

  1. Merhaba Hasan Bey… Klimanız henüz çok yeni. Montaj eksik ya da yanlış yapılmadıysa klimanın soğutması gerekir. Tabi klimayı hangi derecede kullandığınıza da bağlıdır. Klimayı dış ortamın ve iç ortamın sıcaklığına göre ayarlamalısınız. Eğer 23-25°C üstü kullanırsanız beklediğiniz şekilde soğutma olmaz. Ancak bu değeri 20°C altına düşürmenize rağmen yine de tam olarak soğutmuyorsa servis çağırmalısınız. Klimada sorun olmasa bile kullanım izahı yapılır en azından cihazı yanlış kullanmamış olursunuz.

 4. kılimam soğutma moduna aldım odayı serinletmiyor az üflüyor oda bana yetmiyor kapıları kapattım faydası olmadi

  1. Merhaba Baise Hanım… Klimayı düşük bir ayara getirerek deneme yapın. Mesela 23°C civarı değil de 19°C civarına getirin. Soğutmayı yine de yeterli şekilde yapmıyorsa gazı eksik olabilir veya farklı arıza durumları söz konusu olabilir. Servis yardımı almalısınız.

   1. Samsung inverter 12lik klimam yeterli uflemiyor aksam sogutuyor ama gündüz sogutmuyor zamanlayici açık değil ama dış üniteye güneş vuruyor biraz çok değil sizce ondanmidir yardimci olursanız çok sevinirim

    1. Merhaba Büşra Hanım… Klimanız eskiyse zamanla kompresör de eskir ve ilk çalışma performansında olmaz. Performansı da yavaş yavaş düşer. Ayrıca dış ünite direk güneşe maruz kalan bir yerdeyse dış hava sıcaklığının yüksek olması sebebiyle gündüz saatlerinde yeterli soğutmuyor olabilir. Akşam saatlerinde dış ortam sıcaklığı da düştüğü için akşam yeterli şekilde ısıtıyordur. Klimanızda teknik açıdan bir sorun yok. Ancak dış üniteye ve klimanın eski olmasına bağlı performans düşüklüğü olabilir. Tabi yine de klimayı yerinde görüp bi inceleme yapmak gerekir. Belki bir gaz basımı gerekebilir.

  2. Merhaba samsung invertır klima otomatik modunda çalışıyor ama soğutmaya alınca çalışmıyor dış ünite çalışmıyor sebebi ne olabilir

   1. Merhaba İmran Hanım… İç ünite sensörü gibi parçalarda sorun olabilir. Otomatik modda cihaz genel olarak dış ortam ve iç ortam sıcaklığına bağlı çalışır. Bu yüzden çalışıyor olabilir. Ancak direk iç ünite sensörü diyemeyiz. Cihazın gazı eksik olabilir, bir kompresör arızası olabilir. Dış ünite devreye girmediği için motor veya kart arızası da olabilir. Servis yardımı almanız gerekiyor.

  1. Merhaba Mehmet Bey… Oda çok güneş alıyorsa eğer ortam sıcaklığına göre geç soğutması normaldir. Dış ortam sıcaklığı da aynı şekilde yüksek olduğu zaman klimalar olması gerekenden daha geç soğutma yapar. Klimada sorun olsa hiç soğutmaz. Tabi bir de gaz kontrolü, cihaz kontrolü yapmak gerekir. Bir sorun da olabilir. Yerinde incelemek lazım.

 5. Gree klima iyi soğutmuyor azmaz soğutuyor gazi var kacak yok normal şekilde borularida soğutuyor ama klima yeterli derecede soğuk uflemiyor yardimci olabilirmisiniz

  1. Merhaba İsmail Bey… Klimayı kullandığınız sıcaklık derecesi de bu durumda önemlidir. Örneğin Bu havalarda klimayı 25-26°C lerde kullanırsanız ortamı yeterli şekilde soğutmadığını görebilirsiniz. Fan hızını yükseltin, dereceyi de 19°C lere kadar düşürün. Yine de soğutma yeterli değilse eğer cihaz eskiyse eğer eskidiğinden kompresör çalışma gücünü yitiriyor olabilir. Yani kompresör arızası olabilir, farklı arıza durumları söz konusu olabilir. Sorunu yerinde görmeden arızanın sebebini bilemeyiz. Servis ihtiyacınız için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 6. merhabalar kolay gelsin benim north aire 9luk klimam var evde yeni taşındım ve zaten evdeydi klima. sıcak olarak güzel çalışıyordu ancak soğuk moda aldığım zaten başta biraz soğutuyor sonra birden ısıtmaya başlıyor tekrar kapatıp açınca yine soğutuyor ama tekrar ısınmaya başlıyor yani sadece ilk 2 dakika falan soğuk olarak çalışıyor sonra sıcak üflemeya başlıyor ama soğuk modundayken oluyor bu hep. neden olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba Seda Hanım… Klima gazı eksik olsa ısıtmayı da tam olarak yapmazdı yani sorun yaşanabilirdi. Ancak cihaz soğutmada birkaç dakika çalışıp ısıtmaya geçiyorsa sensör, kart gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Yani kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 7. Klimam gece çalışıyor fakat gündüz çalışmıyor gündüz sıcağına maruz oluyor ama gecesorunsuz çalışıyor soğutuyor

  1. Merhaba Mustafa Bey… Zamanlayıcı ayarı açık olabilir. Zaman ayarı yapıldıysa eğer bu yüzden gündüz çalışmıyor olabilir. Zamanlayıcı aktif değilse eğer sıcaklık sensörü, anakart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yani yerinde bir tespit gerekir. Servis talebiniz için 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 8. Merhaba. Vestel markali 12000BTU’luk klimam var. Fakat yeterli sogutma yapmiyor. Ne yapmam lazim bulgilendirir misiniz?

  1. Merhaba Saniye Hanım… Klimayı öncelikle doğru ayarda kullandığınızdan emin olun. Klima sıcaklık derecesini genelde 20-23°C civarında ayarlayın. Bu değere rağmen yine de soğutma yeterli değil diyorsanız en düşük 18°C ye ayarlayarak deneme yapın. Yine de sonuç aynıysa makalemizde belirtilen servis öncesi yapılması gereken tüm işlemleri uygulayın. Fakat yine de sonuç aynıysa eğer servis yardımı almanız gerekir. Klima parçalarında sorun olabilir, klima gazı eksik olabilir. Uzman yardımı almalısınız. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilir bu konuda yardım alabilirsiniz.

  2. profilo klima kullanıyorum yaklaşık iki haftadır soğutmuyor,17 derece ye verdim,ama p0 yazilıyor yardımcı olurmusunuz?

   1. Merhaba Gülşah Hanım… Klimanızda kompresör basma hattı aşırı sıcaklık uyarısı var. Bu bir kompresör arızası olabilir, kart arızası olabilir, gaz eksikliğinden veya yüksek akıma bağlı bir sorun olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Servis için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Petek Yıkama