Klima Soğutmuyor

Klima Soğuk Üflemiyor

Klima soğuk hava üflemiyorsa eksik yapılan bir işlem olabilir ya da cihaz arızalı olabilir. Bu durumu anlamak için öncelikle servis çağırmadan yapılması gereken işlemleri bilmek ve uygulamak gerekir.

Servis Öncesi Yapılması Gereken İşlemler

 • Klima filtresini temizleyin Filtrenin zamanla kir ile dolması ya da tıkanması alınan randımanı birebir etkileyebilmektedir. Klimanın soğutma yapmaması halinde kullanıcı olarak filtresini çıkararak temizlemelisiniz. Klima filtre temizliği videosu linkini tıklayarak işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.
 • Oda içinde kapı veya pencere açıksa kapatın Klimanın soğutmayı tam anlamı ile yapamamasının en temel sebeplerinden biri de oda içinde hava akışının olmasıdır. Pencere ya da kapı açık olduğundan sıcak hava ile soğuk hava birbirine karışır. Bu durumda odanız klima ile yeterli şekilde soğutulamaz ya da soğutma işlevini hiç yapamaz. Bu durumda klimayı kullandığınız oda içerisinde kapı ya da pencere açık ise mutlaka kapatın.
 • Doğru konumu seçtiğinizden emin olun Klimalarda hem ısıtma hem de soğutma modu bulunmaktadır. Soğutma modunu seçtiğinizden emin olun. Soğutma modunda kar tanesi işareti olması gerekir. Kumanda üzerinden MODE tuşuna basarak kar tanesi simgesini görene kadar ayarlama yapın. Bu simgeyi gördüğünüz zaman soğutma moduna almış olursunuz. Güneş simgesi ise ısıtma modudur. Bu modun açık olmadığından emin olun.
 • Klima ayarını doğru yaptığınızdan emin olun Klima ayarı soğutmada düşük, ısıtmada yüksek olmalıdır. Tam tersi bir ayar seçerseniz eğer odanız soğumaz ve sorun yaşarsınız. Soğutma çevriminde ayarın her zaman daha düşük olması gerekir.
 • Fan devrini iyi ayarladığınızdan emin olun Kumanda üzerinde FAN tuşu bulunmaktadır. Bu tuş ile klimanızın fan yani üfleme ayarını ayarlayabilirsiniz. Devri artırırsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Devir düşük olduğu için de klimanız soğutma yapmıyor olabilir.
 • Klimanın hava girişlerinin açık olduğundan emin olun Klimalar çalışır durumda iken hava girişlerinin açık olması şarttır. Aksi durumda ısıtmada da soğutmada da beklenilen performansı gösteremez. Önünde eşyalar var ise mutlaka eşyalarınızı kaldırın ve cihazın önünün açık olmasına özen gösterin. Bu sayede hava akışı engellenmemiş olur ve soğutma görevini daha iyi yerine getirir.
 • Oda içinde ısıtma cihazı bulundurmayın Klimayı kullandığınız odanızın içerisinde ısıtma sağlayan cihaz ya da cihazlar var ise bu durumda soğutma tam anlamı ile yapılamaz. Klima ortamı soğutmaya çalıştıkça ısıtıcı cihaz ısıtmaya devam edecektir. Bu durum hem beklediğiniz sonucu alamamanıza hem de fazladan yakıt tüketerek sarfiyatı yaşamanıza neden olur.

Kullanıcı olarak klimanızın soğutmadığını fark ettiğinizde sizlere sunduğumuz bilgileri sırası ile uygulayın. Uygulamalar neticesinde aklınıza takılan sorular olur ise bizleri aramaktan çekinmeyin. Tüm bu uygulamaları yapmanız sonrasında yine de sonuç alamadıysanız, ne yaparsanız yapın klimanız hala soğutmuyor ise bu durumda daha fazla müdahalede bulunmadan işi uzmanına bırakma vakti gelmiş demektir.

Muhtemel Sebepler Nelerdir?

 • Klimanın gazı eksilmiş ya da olması gerekenden fazla olabilir. Fazla ise uzman ekipler tarafından alınmalı, eksik ise uzman ekipler tarafından gaz ilavesi yapılmalıdır.
 • Kompresör arızalı olabilir. Genel anlamda klimaların soğutmadığı arıza durumlarında karşımıza arızalı olarak çıkabilen bir parçadır. Arıza yapma durumunda parça değişimi ile sorun çözümlenecektir. Uzman yardımı almalısınız.
 • Boru hattında kaçak ya da ezilme olabilir. Boru hattı uzman ekipler tarafından kontrol edilir. Herhangi bir kaçak ya da ezilme durumu söz konusu ise müdahale ona göre yapılıp sorun çözümlenebilir.
 • İç ve dış ünite fanı arızalı olabilir. Uzman ekipler tarafından hem iç hem de dış ünite fanı görülür. Bir aksaklık söz konusu ise müdahale ona göre yapılarak sorun giderilir.
 • Kart, kumanda, fan kondanseri ya da sinyal kablosu arızalı olabilir. Bahsettiğimiz bu parçaların birinde ya da birkaçında da sorun olabilmektedir. Gereken kontroller uzman servis ekibi tarafından yapılır ise net bir tespit yapılır ve konu hakkında kullanıcıya bilgiler sunularak müdahale gerçekleştirilir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (66 Yorum)

 1. NURAY BUTEKİN dedi ki:

  KEŞİF YAPILDI KILİMA TAKILDI ERTESİ GÜN GAZIYOK DENİLDİ GAZ BASILDI NE ISITDI NE SOGUTUYO MANİSADAN SERVİS GELDİ 500 TL GAZ BASDI ALDI ŞİMDİ MAHKEMEYE VERDİM ALDIMIZ YER 7500 TL AMIŞDIM ADAM BANA 7500 TL DAHA İSTİYO DEYİŞDİRCEKMİŞ BEN ÇARE ARIYORUM NAPABİLİRİM

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nuray Hanım… O kadar yüksek maliyetli olduğuna göre sıfır bir ürün aldınız. Sıfır üründe gaz eksikliği gibi bir durum söz konusu olamaz. Zaten klimalarda soğutucu akışkan kapalı sistemdir. Kapalı sistemde gaz kaçağı oluyorsa bu aşamada bakır borularda sorun var demektir. Bakır borulardaki sorun giderilir, cihaza gaz basılır ve bu şekilde arıza giderilmiş olur. Bu işlem montaj hatasından veya ürün hatasından kaynaklı olabileceği için genellikle ücretsiz bir şekilde yapılmalıdır. Ancak firma olarak satış ve satış sonrası hizmeti sunmadığımız için de tam detayı bilemeyiz. Ürün markasına göre genel müdürlüğe ulaşarak şikayetinizi belirtebilirsiniz. Ürün değişikliği veya kesin-kalıcı çözüm yoluna gidilebilir.

 2. Diyap calar dedi ki:

  Klima sovuk uflemiyor ici kirli olmasindan mi kaynaklaniyor gaz borusu duzlanma yapti suan calisir durum ama gaz borusu ilik oldu gazida gecen sene doldurdum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Klimanın soğutmaması ile alakalı yapılması gereken işlemleri, mevcut arıza durumlarını makalemizde paylaştık. Bu gibi teknik durumlarda makalemizi inceleyerek size belirtilen işlemleri uygulamalı, düzelme olmadığı taktirde uzman yardımı almalısınız.

 3. bekir demirel dedi ki:

  klima da herşey çalışmasına rağmen soğutmuyorsa ne yapmalı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bekir Bey… Makalemizde klimaların soğutmama sebepleri ve servis öncesi yapılması gereken tüm bilgiler yazmaktadır. Yapılması gereken işlemleri uygulamalı, sonuç alınamıyorsa servis yardımı alınmalıdır.

 4. Ercan GÜVENÇ dedi ki:

  İyi çalışmalar
  Blyss marka mobil klimam var. 9000 BTU. Isıtma özelliği olmayan model.
  Soğutma moduna aldığımda bazen kompresör devreye girmiyor. Bazen de Birkaç denemeden sonra soğutma kompresörü devreye giriyor
  Ama bi süre sonra devredışı kalıyor ve klimam vantilatör olarak çalışıyor. Yani soğutma yapmıyor.
  Sorun ne olabilir acaba yardımcı olabilir misiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Firma olarak mobil klimalara bakmıyoruz maalesef. Bu yüzden size bu konuda yardımcı olamıyoruz. Ancak araştırma yaparak veya bu konuda bi uzman yardımı alarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 5. Nida ceyhanida Ceyhan dedi ki:

  Klimam bazen çalışıp soğutuyor. Bazen çalışıyor ama soğutmuyor.akasja marka

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nida Hanım… Klimada bir aksaklık olabilir ancak makalemizde de belirttiğimiz gibi klimalarda soğutmama durumu birçok sebebe bağlı olduğu için bu konuda sorunu yerinde görmeden net bir teşhis yapılamaz. Yani bi servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirmelisiniz.

 6. ömer tuncay özbay dedi ki:

  SIEMENS marka 24000 btu klimam var. İki gün önce klima soğuk ayarında iken sıcak üflemeye başladı. Servis kondansatör arızalı diyerek değiştirdi. Fakat yine açılışta normal soğuk 5 dakika sonra sıcak üflemeye başlıyor. Neden olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Klimanın soğutmaması makalemizde de bahsettiğimiz gibi tek bir sebebe bağlı olmadığı için sorunu yerinde incelemeden net bilgi aktarmak çok zor. Gelen servisi yeniden arayarak yardım alabilir veya memnun kalmadıysanız 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 7. Hüseyin dedi ki:

  Klimam devreye girip çıkıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Klimalar birçok sebeple devre dışı kalabilir. Ancak sorunu yerinde incelemeden bu konuda bilgi aktarmak zordur. Servis yardımı almalısınız.

 8. ibrahim mert dedi ki:

  MERHABALAR BENİM KILİMA GÜNDÜZ SOĞUK HAVA VERMİYOR GECE VERİYOR DIŞ MOTOR YANNIZCA FANI ÇALIŞIYOR BU SEBEBİ NERDİR ACABA TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Dış ünite güneş alan bir yerde monteli ise ya da klima iç ünitesi çok güneş alan bir odada ise bu sebeple gündüzleri soğutmada yetersiz kalıyor olabilir. Tabi bu muhtemel bir sebeptir. Yine de cihazı yerinde incelemek gerekir.

 9. Ayse kapan dedi ki:

  İyigünler yaklaşık 10 yıllık arcelik klimam en soguk ayarda olmasina ragmen odayi sogutmuyor soğuk hava uflemiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… Makalemizde bu sorunun tüm detayları yazmaktadır. Servis öncesi uygulanması gereken işlemleri uygulamalı, sorun hala düzelmiyorsa servis yardımı almalısınız. Servis talep etmek için bize; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 10. Gülşen kocatepe dedi ki:

  Klimamızın ayarı 18 bile soğuk hava üflemiyor tamirci çağırdın ama klimamız balkonda takılı 2 ci kat evimiz uzun merdiveni olmadığı için açamiyacagini söyledi biz klimamızı nasıl tamir edile bilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülşen Hanım… Çoğu klima servisleri yüksek katları düşünerek tedarikli olmalıdır. Klimanın soğutmaması ile alakalı bilgileri makalemizde paylaşmıştık. Gaz eksikliğinden kaynaklı da olabilir, parça arızası da olabilir. Bu konuda yardım almak isterseniz eğer; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 11. Osman kaçmaz dedi ki:

  Merhaba! 22 m2 yatak odası İçin servise danışarak 12000 btu mitsubishi heavy klima aldım geçen sene klimayı 18 derecede çalıştırmama rağmen oda yeteri kadar soğumuyor 28,5 dereceden 2-3 saatte 25.3 dereceye düşürüyor en yüksek fan hızında arkadaşlar 26- 27 derecede çalıştırıp rahatlıkla uyuyabildiklerini söylüyorlar biz o derecede çalıştırsak terliyoruz 18 de bile ancak bu bence normal değil servis çağırdık 2 defa gazına baktılar hatta birinde normal ama yinede birazcık basalım dediler ama çözülmedi sorun onlara göre normal bir durum muş ama bence sıkıntı var 18 derecede çalışıpta oda sıcaklığının 25 derecelerde kalması bu konuda ne tavsiye edersiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Binanızda ısı yalıtımı var ve daireniz güneş almıyorsa 22 m2 lik bir alan için 9.000 btu bile kullanım açısından idealdir. Ancak binanızda ısı yalıtımı yok veya kaliteli değilse, pencereleriniz büyükse ve odanız güneş alıyorsa 12-18.000 btu arasında bir tercih yapılması gerekir. Bu özelliklere bakılarak tercih yapıldıysa eğer klimanın 18°C de odayı ciddi şekilde soğutması gerekirdi. Ancak soğutma olmuyorsa montaj hatası da olabilir, klima da bozuk olabilir. Cihazı yerinde incelemeden bu konuda net bilgi aktarmak maalesef ki çok zor.

 12. AHSEN GÜVEN dedi ki:

  Klima gazin suresi ne kadar zaman da tukenir ne kadar zaman icersinde gaz basilmali

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahsen Hanım… Klima soğutucu akışkanı kapalı bir devredir. Aslında klimalarda gaz eksiltme diye bir şey olmaz. Yani klima gazı eksik ise bakır borularda bir çatlama durumu veya bir hasar söz konusudur. Önce bu hasarın tespit edilerek giderilmesi gerekir. Eksik gaz basıldıktan sonra da bu sorun çözümlenmiş olur. Kısacası bakır boruda sorun olmadığı sürece klima gaz eksiltmez ve gaz basımı da gerekmez.

 13. Tuğba Keskin dedi ki:

  klima 2-3 gün önce sıcak üflüyordu bi parçanın yanmış olduğunu söyleyip o parçayı değiştirdiler. sonrasında hah düzeldi şimdi oldu dedik 3. gün yine sıcak üflemeye başladı işin garip kısmı gündüz sıcak olduğu zaman çalışmıyor klima gece açabiliyoruz ve soğutuyor anlamadık biz sorun nedir acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tuğba Hanım… Gaz kaçağı durumu da olabilir, sensör gibi parçalarda da sorun olabilir. Sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi sunma zordur.

 14. Ercihan ÖZGÜL dedi ki:

  Merhabalar Mitsubishi Electiric 24.000 BTU klima kullanıyorum. Detaylı Bakımını 1 hafta önce yaptırdım. Gün içinde soğukta çalıştırdım soğuk üflüyordu, Bir süre sonra odaya girdiğimde ateş gibi olmuş ortam. Klima kumandasına baktım sogutmadaydı, mod değişikliği yaptım tekrar soğuk moduna almaya çalıştım bir türlü geçmedi. Sebebi ne olabilir ? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercihan Bey… Klima çalışma konum değişikliği yapmış. Bu durum birçok sebebe bağlıdır. Cihaza yeni bakım yapılmış. Bakım yaptırdığınız firmayı arayıp bu konuda yardım alırsanız daha sağlıklı olur. Belki basit bir işlem gerekebilir.

 15. Elif demir dedi ki:

  Merhabalar benim 4 yıllık arçelik inverter klimam var .klima 1 saat çalıştıktan sonra kendi ch36 yaziyo duruyo gelinip bakıldı temizlendi gaz dolduruldu 1 gün sonra yine aynı durum sizce ne olabilir klimamda şimdiden tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Öncelikle klimanızı birkaç kez kapatıp yeniden açmayı deneyin. Düzelme olmazsa bakır borularda veya tesisatta sorun olabilir. Böyle bir durum söz konusu ise klima gazı çok sık biter. Gazı olmayan klima soğutmaz. Gaz eksik gördülerse o yüzden gaz basmış olabilirler. Bu konuda uzman yardımı almalısınız.

 16. İdris gümüş dedi ki:

  Klimam uzman ekip tarafından iki hafta önce temizlendi sorunsuz olan cihaz ilk çalıştırdığımda soğutma işlemi yapmadı havalarda serin geçince önemsemedim aynı ekip tarafından cihazım yeni taşındığım eve monte edildi saatlerce çalışmasına rağmen soğutma işlemi yapmıyor fan çalışıyor.kontrole geldiklerinde gaz kaçırmış denildi ama daha önce sökülmeden temizlenme yapıldığındada aynı poreblemin olduğunu söylememe rağmen gaz problemi olduğunu söylüyorlar ne yapmam gerekir..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İdris Bey… Klima söküldüğü zaman içinde bulunan mevcut soğutucu akışkan yani klima gazı toplanır. Monte edilirken de yeniden alınır. Öncesinde gazı eksikse monte edilirken bu durum tespit edilir ve kullanıcı bilgilendirilir. Onay verilirse montaj işlemine ek olarak gaz basımı da ücrete tabii tutularak uygulanır. Yani bu durumun montaj sırasında size belirtilmesi gerekiyordu. Klimanın soğutmaması makalemizde de belirttiğimiz gibi sadece klima gazı eksikliğine bağlı değildir. Ancak soğutmama durumlarının en temel sebebi klima gazının eksik olmasıdır. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir işlem zaten yok. Klima gazı eksikse gaz dolumu yapılmalıdır.

 17. Yaşar Yüksel dedi ki:

  Merhaba, 18 binlik demirdöküm&york klima kullanıyoruz.bir gün capasitör arızalanı özel servis çağırdım, değiştirdi ama o günden sonra hep capasitör arızalanıyor, şimdide sadece üflüyor soğuk gaz borularına bakıyorum ilk önce soğuk gaz sonra sıcak oluyor bu cihazın gaz mı eksilmiş yoksa capasitör mü patlamış? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Klima sadece üflüyor, soğutmuyorsa evet gaz eksikliğinden yapabilir. Ancak kapasitörü de bu aşamada kontrol etmek gerekiyor. Uzaktan, sorunu yerinde görmeden özellikle de bu sorunda net bilgi aktarmak çok zor maalesef.

 18. Barış sami dedi ki:

  Merhaba ustam benim demirdöküm 12 lik klimam var sogutuyor gibi oluyor ama odayı ılık tutuyor ve 3 saat açık kalsa klima 10 dk kapatsam içerdeki soğukluk hemen gidiyor bu normal bişey mi sizce

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Barış Bey… Klimaların soğutma verimi hem kapasitesine hem de ortamın güneş alma durumlarına göre değişmektedir. Ortama kapasite açısından uygun olmayan, düşük olan bir klima seçildiyse eğer bu yüzde yeterli soğutma olmuyor olabilir. Tabi oda bir de güneş alıyorsa bu durum da verimi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durumlar söz konusu değilse yani öncesinde bir sorun olmuyordu, sonrasında olduysa klimaya bakım gerekebilir, filtre tıkalı olabilir, gaz eksik olabilir veya parça sorunu da olabilir. Klimayı yerinde incelememiz gerekiyor.

 19. Zeynel bilici dedi ki:

  Selamun aleyküm ustam benim klimam vestel inverter ++ve her zamanki gibi soğutmuyor fazla makaleleri okudumda bi tanesinde filtresini temizleyin diyo ben petekleri ni çıkarıp temizlettim filtresi neresinde nasıl çıkarıp temizlicem

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zeynel Bey… https://kombitamircisi.com.tr/klima/filtresi-temizleme/ linkini tıklayarak burada belirtilen bilgileri okuyarak veya videoyu izleyerek işlemi uygulayabilirsiniz.

 20. ibrahim şentürk dedi ki:

  Klima çalıştığı halde soğutmuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Makalemizde belirttiğimiz işlemleri uygulamanıza rağmen yine de klima soğutmuyorsa belirttiğimiz parçalarda sorun olabilir, gaz eksik olabilir. Klimayı yerinde incelememiz gerekiyor.

 21. adil ciftci dedi ki:

  Merhaba ustam, Dailux marka 9 luk klimadan 3 adet alandım ve eve Daikin servisince bağlandı. bu klimalardan bir tanesi aldıktan kısa bir süre sonra ısıtma ve soğutma yapamamaya başladı bazen düzgün çalışmakta, bazen boş üfürüyor yani fan konumundaymış gibi çalışmakta. 2 kere servis geldi normal dediler. gayet güzel çalıştırdılar. turboya aldılar. kompresörü test ettiler. birşey bulamayınca elektriksel kaynaklı deyip gittiler. diğer ikisi niye çalışıyor dedim cevap yok. bir iki sefer şifahi konuştum. gene sorun yok dediler. garantisi bitti. şimdi 1 gün çalışssa 2 gün takılıyor. sigortayı kapat aç yapıyoruz vs.
  Bir yakınım, elektrikle alakası yok havşa ve borularda sorun var. takamamışlardır dedi. bükmüşlerdir, bulamazsın yerini dedi. bakır boru sorunu bu, bir çalışır bir çalışmaz dedi. boru takımını değiştircem size danışmak istedim. sonuçta aynı modelden 2 tane var ve hiç sorun yok.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Adil Bey… En başından beri sorun yaşıyorsanız eğer montaj hatası olabilme ihtimali yüksek. Bağlantılar gevşek olabilir, boru bağlantısında sorun olabilir yani katlanma, ezilme, kırılma gibi… Bu sebeple cihaz gaz kaçırmış olabilir. İçerisindeki soğutucu akışkanı eksilmiş olabilir. Yani bu şekilde birçok sebep sıralanabilir. Düşündüğünüz gibi eğer elektriksel sorun olsa diğer klimaları da etkiler. Ancak tabi sıraladıklarımız muhtemel sebeplerdir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemeden bilgi vermek çok zor.

   1. Kemal atug dedi ki:

    Klimam isitma modunda dış unite calişiyir ve ısıtıyot sogutma modunda ise ďış unite calismiyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Kemal Bey… Klimanın çalışması için önce dış ünitenin devreye girmesi gerekir. Dış ünite devreye girmiyorsa cihaz zaten çalışmaz. Ancak ısıtmada sorun yok bu durum sadece soğutma modunda oluyorsa harici bir sorundur. Yani sebebini uzaktan bilemeyiz. Cihazı yerinde incelememiz gerekiyor.

 22. Filiz TÜRKAY dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle sorulara buradan teker teker yanıt verme zahmetinde olduğunuz için kendi adıma teşekkür ederim.
  Klimamız BAYMAK AUX 24.000 BTU luk yaklaşık 18 senelik.
  Geçen kış arıza vermişti. Isıtma yapmıyordu. Servis çağırdık.GAZ dolumu ve sensör değişimi gerçekleşti.Sorun çözülmüştü.
  Bu yaz (şu anda) arıza vermedi ancak Soğutma yapmıyor.
  Kuşlar arkasına yuva yapmıştı…Temizledik..
  Yukarıda saymış olduğunuz tüm işlemleri gerçekleştirdik.
  Ancak hiçbir değişiklik olmadı.
  Motor çalışıyor
  Filitreler temiz.
  Kondensatör arızalı olsa motor çalışmaz.
  E petekleri de temiz gözüküyor.
  Sorun ne olabilir acaba ???

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım… Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz size. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz ki bunu başarabiliyorsak eğer ne mutlu bize… Sorununuza gelecek olursak eğer; öncelikle klimanız baya eski. Yani kullanım ömrünü tamamlamış da diyebiliriz. Ancak çalışıyorsa sorun yoksa daha uzun yıllar da kullanılabilir. Soğutmamasına gelecek olursak da; belirttiğimiz kontrol ve işlemleri yapmanıza rağmen bir değişiklik olmadıysa eğer kuşların yuva yaptığı hattı kontrol etme gerekir. Boru hattıysa eğer ezilmeler ya da kaçak meydana gelmiş olabilir. Bir kart veya kompresör arızası olabilir. Boru hattındaki problem sebebiyle klimanın gazı eksilmiş ya da bitmiş olabilir. Yani bu saydıklarımız muhtemel sebeplerdir. Sorunu yerinde görüp tespit etmek ve onarmak gerekir.

 23. Hasan yildiz dedi ki:

  Samsung 180000 lik klima aldik 1 ay oldu ama sogutmuyor fan modundan azsoguk oluyor servis cagirsam sorun yok derlermi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Klimanız henüz çok yeni. Montaj eksik ya da yanlış yapılmadıysa klimanın soğutması gerekir. Tabi klimayı hangi derecede kullandığınıza da bağlıdır. Klimayı dış ortamın ve iç ortamın sıcaklığına göre ayarlamalısınız. Eğer 23-25°C üstü kullanırsanız beklediğiniz şekilde soğutma olmaz. Ancak bu değeri 20°C altına düşürmenize rağmen yine de tam olarak soğutmuyorsa servis çağırmalısınız. Klimada sorun olmasa bile kullanım izahı yapılır en azından cihazı yanlış kullanmamış olursunuz.

 24. baise sahin dedi ki:

  kılimam soğutma moduna aldım odayı serinletmiyor az üflüyor oda bana yetmiyor kapıları kapattım faydası olmadi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Baise Hanım… Klimayı düşük bir ayara getirerek deneme yapın. Mesela 23°C civarı değil de 19°C civarına getirin. Soğutmayı yine de yeterli şekilde yapmıyorsa gazı eksik olabilir veya farklı arıza durumları söz konusu olabilir. Servis yardımı almalısınız.

   1. Büşra payman dedi ki:

    Samsung inverter 12lik klimam yeterli uflemiyor aksam sogutuyor ama gündüz sogutmuyor zamanlayici açık değil ama dış üniteye güneş vuruyor biraz çok değil sizce ondanmidir yardimci olursanız çok sevinirim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Büşra Hanım… Klimanız eskiyse zamanla kompresör de eskir ve ilk çalışma performansında olmaz. Performansı da yavaş yavaş düşer. Ayrıca dış ünite direk güneşe maruz kalan bir yerdeyse dış hava sıcaklığının yüksek olması sebebiyle gündüz saatlerinde yeterli soğutmuyor olabilir. Akşam saatlerinde dış ortam sıcaklığı da düştüğü için akşam yeterli şekilde ısıtıyordur. Klimanızda teknik açıdan bir sorun yok. Ancak dış üniteye ve klimanın eski olmasına bağlı performans düşüklüğü olabilir. Tabi yine de klimayı yerinde görüp bi inceleme yapmak gerekir. Belki bir gaz basımı gerekebilir.

  2. İmran dedi ki:

   Merhaba samsung invertır klima otomatik modunda çalışıyor ama soğutmaya alınca çalışmıyor dış ünite çalışmıyor sebebi ne olabilir

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba İmran Hanım… İç ünite sensörü gibi parçalarda sorun olabilir. Otomatik modda cihaz genel olarak dış ortam ve iç ortam sıcaklığına bağlı çalışır. Bu yüzden çalışıyor olabilir. Ancak direk iç ünite sensörü diyemeyiz. Cihazın gazı eksik olabilir, bir kompresör arızası olabilir. Dış ünite devreye girmediği için motor veya kart arızası da olabilir. Servis yardımı almanız gerekiyor.

 25. Mehmet babut dedi ki:

  Kılimam vestel nature+ klimayı açtıktan sonra odayı cok geç soğutuyor nedeni ney acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Oda çok güneş alıyorsa eğer ortam sıcaklığına göre geç soğutması normaldir. Dış ortam sıcaklığı da aynı şekilde yüksek olduğu zaman klimalar olması gerekenden daha geç soğutma yapar. Klimada sorun olsa hiç soğutmaz. Tabi bir de gaz kontrolü, cihaz kontrolü yapmak gerekir. Bir sorun da olabilir. Yerinde incelemek lazım.

 26. Ismail dedi ki:

  Gree klima iyi soğutmuyor azmaz soğutuyor gazi var kacak yok normal şekilde borularida soğutuyor ama klima yeterli derecede soğuk uflemiyor yardimci olabilirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Klimayı kullandığınız sıcaklık derecesi de bu durumda önemlidir. Örneğin Bu havalarda klimayı 25-26°C lerde kullanırsanız ortamı yeterli şekilde soğutmadığını görebilirsiniz. Fan hızını yükseltin, dereceyi de 19°C lere kadar düşürün. Yine de soğutma yeterli değilse eğer cihaz eskiyse eğer eskidiğinden kompresör çalışma gücünü yitiriyor olabilir. Yani kompresör arızası olabilir, farklı arıza durumları söz konusu olabilir. Sorunu yerinde görmeden arızanın sebebini bilemeyiz. Servis ihtiyacınız için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 27. seda özkan dedi ki:

  merhabalar kolay gelsin benim north aire 9luk klimam var evde yeni taşındım ve zaten evdeydi klima. sıcak olarak güzel çalışıyordu ancak soğuk moda aldığım zaten başta biraz soğutuyor sonra birden ısıtmaya başlıyor tekrar kapatıp açınca yine soğutuyor ama tekrar ısınmaya başlıyor yani sadece ilk 2 dakika falan soğuk olarak çalışıyor sonra sıcak üflemeya başlıyor ama soğuk modundayken oluyor bu hep. neden olabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım… Klima gazı eksik olsa ısıtmayı da tam olarak yapmazdı yani sorun yaşanabilirdi. Ancak cihaz soğutmada birkaç dakika çalışıp ısıtmaya geçiyorsa sensör, kart gibi parçaların kontrol edilmesi gerekir. Yani kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 28. Mustafa erten dedi ki:

  Klimam gece çalışıyor fakat gündüz çalışmıyor gündüz sıcağına maruz oluyor ama gecesorunsuz çalışıyor soğutuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Zamanlayıcı ayarı açık olabilir. Zaman ayarı yapıldıysa eğer bu yüzden gündüz çalışmıyor olabilir. Zamanlayıcı aktif değilse eğer sıcaklık sensörü, anakart gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yani yerinde bir tespit gerekir. Servis talebiniz için 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 29. Saniye Göğer dedi ki:

  Merhaba. Vestel markali 12000BTU’luk klimam var. Fakat yeterli sogutma yapmiyor. Ne yapmam lazim bulgilendirir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Saniye Hanım… Klimayı öncelikle doğru ayarda kullandığınızdan emin olun. Klima sıcaklık derecesini genelde 20-23°C civarında ayarlayın. Bu değere rağmen yine de soğutma yeterli değil diyorsanız en düşük 18°C ye ayarlayarak deneme yapın. Yine de sonuç aynıysa makalemizde belirtilen servis öncesi yapılması gereken tüm işlemleri uygulayın. Fakat yine de sonuç aynıysa eğer servis yardımı almanız gerekir. Klima parçalarında sorun olabilir, klima gazı eksik olabilir. Uzman yardımı almalısınız. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilir bu konuda yardım alabilirsiniz.

  2. Gülşah ekti dedi ki:

   profilo klima kullanıyorum yaklaşık iki haftadır soğutmuyor,17 derece ye verdim,ama p0 yazilıyor yardımcı olurmusunuz?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Gülşah Hanım… Klimanızda kompresör basma hattı aşırı sıcaklık uyarısı var. Bu bir kompresör arızası olabilir, kart arızası olabilir, gaz eksikliğinden veya yüksek akıma bağlı bir sorun olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız. Servis için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

Petek Yıkama