444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Demirdöküm Vinto Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Demirdöküm Vinto Hata Kodları

 1. F01 ve F04 Arıza Kodu Gaz yok veya alev oluşmadı.
 • Çözüm Vinto model kombilerde sıkça karşımıza çıkan bu arıza durumunda cihaz ateşlemeyi yapamıyor demektir. Bu durumda önce gaz girişleri kontrol edilmelidir. Yani konut içinde gaz olduğundan ve Vinto kombiye gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz vanaları kapalı ise açmanız gerekir. Vinto kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer Vinto kombiyi resetleyebilirsiniz. Vinto kombilerde reset düğmesi bulunmaz. Açma-kapama düğmesini kullanarak resetleme işlemi uygulamalısınız. Kapama işlemi sonrasında birkaç saniye sonra açın. Sorun düzelmezse işlemi birkaç kez daha tekrar edin. Sorun yine de devam ediyorsa eğer servisi arayın. Gaz armatöründe, elektronik kartta veya iyonizasyon ateşleme çubuklarında sorun olabilir. Net teşhis için mutlaka servisi arayın.
 1. F02 Arıza Kodu Hava akış sorunu.
 • Çözüm Atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Vinto kombilerin çeşidine göre arıza durumu değişmektedir. Bacalı kombilerde atık gaz sistemi baca ile sağlandığından; baca sensörü arızasında, bacanın tıkalı olduğu veya çekmediği durumlarda bu sorun yaşanabilir. Hermetik kombilerde atık gaz sistemi fan ile sağlandığından; fan, anakart ya da prosestat arızalarında bu sorun yaşanabilir. Bu durumda cihaz otomatik resetleneceğinden herhangi bir müdahalede bulunmadan bir süre beklemelisiniz. Sorun düzelmez ise mutlaka Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.
 1. F03 Arıza Kodu Hava akış sorunu 2 saat 40 dakika içinde 3 kez tekrar etmiş.
 • Çözüm Vinto kombide F2 arıza kodunun  saat 40 dakika içerisinde 3 kez tekrar ettiğini ve müdahale edilmediğini belirten arıza kodudur. Hava akış sorununun devamı yani tekrarı olarak adlandırabiliriz. Parçalara müdahale gerekeceğinden mutlaka uzman yardımı alın.
 1. F05 Arıza Kodu Aşırı ısınma emniyeti sorunu.
 • Çözüm Vinto kombi tesisatındaki su sıcaklığının yükseldiğini ve bu sebeple cihazın koruma altına alındığını belirten arıza kodudur. Limit termostat devreye girmiş ve aşırı ısınmaya karşı kombiyi korumaya almış demektir. Bu durumda önce cihazınız kış modunda ise peteklerin açık olduğundan emin olmalısınız. Petek vanaları kapalı ise açmalı ve en azından 3 petek vanasının açık olduğundan emin olmalısınız. Sonrasında Vinto kombiyi kapatıp açarak resetlemelisiniz. Resetleme uygulaması sorun düzelmediği sürece birkaç kez daha tekrarlanabilir. Arıza durumunun devam ettiği durumlarda servisi aramanız gerekir. Aşırı ısınma sorunun yaşanılmasının temel sebepleri; kalorifer tesisatında tıkanma olması, kalorifer filtresinin tıkanması, üç yollu vananın arızalanması, pompanın sıkışması, ana eşanjörde kireç veya tıkanma olmasıdır. Net teşhis uzman servis ekipleri tarafından yerinde yapılacaktır.
 1. F06 Arıza Kodu Kalorifer devresi sensör problemi.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe arıza olduğunu, kablolarda kopma-kısa devre olabileceğini, borularda nemlenme olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu durumda teknik açıdan arızanın yerinde görülmesi gerekir. Teknik açıdan müdahale için Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.
 1. F08 Arıza Kodu Mikrofast sensör sorunu.
 • Çözüm Harici sensörde sorun olduğunu belirtir. Sorun sadece sensörde değil, sensör kablolarında veya sensör borularında olabilir. Tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakmalısınız.
 1. F09 Arıza Kodu Su basınç sensör hatası.
 • Çözüm Vinto kombilerde su basıncını ölçme görevindeki sensörde problem oluştuğunu belirtir. Bu sorunda cihaz tesisatındaki su ölçülmez ve yanlış gösterilir. Parça değişimi adına servisi arayınız.
 1. F11 Arıza Kodu Anakarttan sinyal alınamıyor.
 • Çözüm Kombinin beyni olarak adlandırdığımız anakartta sorun olduğunu belirtir. Bu durumda cihazdan bir performans beklenilemez. Cihaz çalışmayacak ve bloke durumda olacaktır. Anakart tamiri ya da değişimi gerekebilir. Bu konudaki yardımları da uzman servis ekiplerinden almalısınız.
 1. F12 Arıza Kodu Ekran kart veya uzaktan kumanda panelinde sorun.
 • Çözüm Vinto kombilerde ekran kartında veya uzaktan kumanda panelinde sorun olabileceğini belirten hata kodudur. Teşhis ve çözüm için Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.
 1. F13 Arıza Kodu Ana devre sorunu.
 • Çözüm Sorun elektronik kart ile alakalı olabilir. Vinto kombiyi birkaç kez kapatıp yeniden çalıştırmayı deneyin. Arıza durumu düzelmez de devam ederse eğer mutlaka servis yardımı alın.
 1. F14 Arıza Kodu Kalorifer devresine gönderilen suyun sıcaklığı 95°C üstünde.
 • Çözüm Bu sorunu yaşadığınızda önce kalorifer vanalarına bakın. Kapalı kalmışsa bu sebeple sıcaklık yükselmiş olabilir. Vanalar kapalı ise mutlaka açın. Vanaların açık olduğundan eminseniz eğer Vinto kombiyi birkaç kez kapatıp yeniden açın yani resetleme işlemi yapın. Sorun yine de devam etmekte ise mutlaka servis yardımı alın.
 1. F15 Arıza Kodu Steps motor arızası.
 • Çözüm Üç yollu vana steps motorunda sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu sorunda cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F16 Arıza Kodu Gaz valfi selenoid valf arızası.
 • Çözüm Gaz valfi üzerindeki valflerde sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Teknik açıdan tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. F17 Arıza Kodu Voltajın 170 V altında olduğunu belirtir.
 • Çözüm Daireye ve Vinto kombiye gelen voltaj düşük olduğunda bu sorun yaşanmaktadır. Bu durumda bir süre beklemenizi öneriyoruz. Cihaz resetlemeyi otomatik yapacaktır. Bu sebeple resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Uzun süre bekleme sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servisi aramanız gerekir. Genelde düşük voltaj sorunları yaşanıp sorun düzelmediğinde anakart yanmış veya hasar görmüş oluyor. Müdahale de anakarta yapılır. Tamir veya değişim ile problem çözümlenebilir. Yalnız arıza durumunun tekrar etme olasılığı da vardır. Bu gibi durumlarda ise önerimiz kombi regülatörü kullanımıdır.
 1. F18 Arıza Kodu Kullanıcı arayüz sorunu.
 • Çözüm Ekran kartında sorun olabileceğini belirten arıza kodudur. Yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı alın.
 1. F19 Arıza Kodu Sıcak su ntc si talepte ama sensörün boru ile irtibatı yok.
 • Çözüm Sıcak su sensörü kombi içerinde kablolar ve borular ile bağlantılıdır. Boru ile sensör arasında irtibatın olmadığını belirtir. Bu durumda teknik açıdan tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın.
 1. F20 Arıza Kodu Ekran kartı ile kombi uyumlu değil.
 • Çözüm Kullanıcı arayüz olarak da adlandırabileceğimiz ekran kartı ile kombinin uyumlu olmadığını belirten arıza kodudur. Öncesinde kullanıcı arayüze müdahale edildi ise yanlış monte edilmiş olabilir. Yeniden kontrol edilmesi için servisi aramalısınız. Müdahale edilmedi ise bu durumda sorun elektronik kart ile alakalı olabilir. Bu durumda tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.
 1. F21 Arıza Kodu Tesisat su basıncı düşük.
 • Çözüm Tesisat su basıncı düşük olduğunda yani kombinin suya ihtiyacı olduğunda ekranda beliren arıza kodudur. Cihaz bu durumda bloke şekildedir yani çalışma yapmaz. Tesisata su basmanız gerekir. Vinto kombinin sol altındaki mavi doldurma musluğunu sola çevirerek su basma işlemini 1,5 bara kadar devam ettirmelisiniz. Bu değere geldikten sonra mavi doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmalısınız. Sorunun düzeldiğini göreceksiniz. Düzelme olmaz ise açma-kapama işlemi yapın. İşlemi yapamadıysanız veya yapmanıza rağmen sorun düzelmiyorsa eğer mutlaka servis yardımı alın.
 1. F22 Arıza Kodu Kalorifer tesisat basıncı çok yüksek.
 • Çözüm Demirdöküm Vinto kombi ekranında bu uyarı kodu belirdi ise bu kombinin basıncının olması gereken değerden fazla olduğunu belirtir. Yani kombi bar seviyesini kontrol ederseniz 2,7 barın üstünde olduğunu göreceksiniz. Vinto kombinin yüksek basıncını düşürmek için petek havasını almanız gerekir. Petek havasını almak için peteğin yan kısmında bulunan müşür bölümünü açın. Su gelecektir. Bir miktar su alın, basıncın düşmeye başladığını göreceksiniz. Bu şekilde su alarak basıncı ideal konuma yani 1 ile 2 bar arasına getirin sorun düzelecektir. Düzelme olmadığı durumlarsa açma-kapama işlemi uygulayın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

  1. MERHABA KOLAY GELSİN BEN DEMİRDÖKÜM VİNTO KOMBİ KULLANIYORUM. YAKLAŞIK BİR HAFTADAN BU YANA EKRANDAKİ BAR SEVİYESİ SÜREKLİ 2 VE ÜZERİNE ÇIKIYOR. PETEĞİN MÜŞİRİNDEN SU ALMAMA RAĞMEN, GEREKSE KOMBİNİN ALTINDAN SU ALARAK BAR SEVİYESİNİ 1.5 YAPIYORUM ANCAK BİR GÜN SONRA YİNE AYNI SORUN OLUYOR YANİ BAR SEVİYESİ YİNE 2 VE ÜZERİNE ÇIKIYOR. ACABA SORUN KOMBİNİN ALTINDA BAKIR BORULARIN BAZILARINDA SANKİ KİREÇLENME GİBİ BİRŞEYLER OLMUŞ, ARADA BİR SU DAMLIYOR. İŞİN GARİP TARAFI BİR SENE ÖNCEDE BU KİREÇLENME VARDI ANCAK KOMBİDE BİR SIKINTI YOKTU. BAR SEVİYESİNİ İNDİRMEME RAĞMEN SÜREKLİ ÇIKMASININ SEBEBİ NE OLABİLİR LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜREDERİM. KOLAYLIKLAR DİLERİM. İYİ AKŞAMLAR.

   1. Merhaba Murat Bey… Kombi altındaki bakır boruların kireçlenmesi durumu basıncı etkilemez. Ayrıca arada bir su damlıyor demişsiniz. Bu durumda kombi basıncının yükselmesi değil tam tersi düşmesi gerekir. Ancak düşme yerine genelde yükselme durumu var. Kombi basıncının yükselmesi birçok etmene bağlıdır. Bu etmenler; genleşme tankı, doldurma musluğu ve eşanjördür. Bu parçaların birinde veya birkaçında sorun olabilir. Genleşme tankının havası bitmiş olabilir. Yani bir bakım işlemi ile de sorununuz çözümlenebilir. Ancak yine de net teşhis yapılması açısından servis ekiplerinin sorunu yerinde görmesi gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız. Kullanıcı olarak bu durumda sizin yapabileceğiniz bir işlem yoktur.

   2. Murat Bey iyi günler, benim de kombim Demirdöküm vinto. Belirttiğiniz arıza benim kombim de baş gösterdi, aynı anlattığınız şekilde. Acaba sizde ki sorun ne imiş, öğrenebilir miyim mümkünse ve eğer sorunu çözebildiyseniz nasıl çözdünüz, cevap verebilirsiniz çok memnun kalırım. İyi günler.

    1. Merhaba Serdar Bey… Aynı durum varsa eğer kombinizde yani basıncın yükselme durumu, servis yardımı almanız gerekir. Eşanjör, doldurma musluğu ve genleşme tankı. Muhtemel sebepler bunlardır. Servis ekiplerinin yerinde incelemesi gerekir.

  2. Demirdöküm Vinto f2 arızası veriyor suyu ısıtmıyor sıcak su sensöründenmi yapıyor ve bu yaklaşık kaç paradır.servis kaç para ister

   1. Merhaba Rasim Bey… Kombinizde atık gaz sorunu var. Yani hava akış problemi denilebilir. Kombinizde baca sistemiyle alakalı veya fan, prosestat, anakart gibi parçalarla alakalı bir sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  3. Merhabalar benim sorunum Demirdöküm vinto kombim yandıktan sonra kısa sürede hızlı bir şekilde ısı yükseliyor tabi ısı gereken sıcaklığa gelince sönüyor o zaman petekler yeteri kadar ısınıyor peteklerin tamamını sokup hem peteklerin hemde tesisatı temizledim fakat sorun yine aynı bende ısı termostatik altına ince kağıt koyarak sorunu bir ölçüde çözmeye çalıştım ama yinede istediğim randımanı alamıyorum arızanın sebebini öğrenmek istiyorum şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

   1. Merhaba Mustafa Bey… Isı termostatik dediğiniz şeyi anlayamadık. Oda termostatı mı bahsettiğiniz? Oda termostatıysa eğer; termostat kullanımında kombi kalorifer derecesinin en yüksek seviyede olması gerekir. Aksi taktirde cihaz zaten termostattan bağımsız ve düzensiz bir çalışma yapar. Oda termostatı kullanıyorsanız kombi kalorifer sıcaklık ayarını maksimum değere getirerek deneme yapın. Oda termostatı kullanmıyorsanız da bu durumda cihazın anakartı, sensörü, pompası gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görüp incelemek lazım. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

  4. Merhaba Demirdöküm VİNTO marka kombim bu sabah arızalandı.Peteklerde sıcaklık varken musluklardan sıcak su gelmiyor.Peteklere giden borular sıcakken musluklara giden borular soğuk.1-2 kez açıp kapadım.1 kezde fişten çıkarım tekrar taktım sorun çözülmedi.Yardımınızı rica ederim

   1. Merhaba Bora Bey… Kombi ekranda bir arıza kodu da vermiyor anladığım kadarıyla. Petekler ısınıyor ve sadece sıcak su alamıyorsanız sıcak su devresinde çalışan parçalarda sorun var diyebiliriz. Sıcak su giriş ve çıkış boruları sıcak olsa musluk bataryalarında ya da tesisatta sorun var denilebilir. Ancak borular da sıcak olmadığı için kombi sıcak su tesisatına sıcak su göndermiyordur. Bu ntc sensör, tribün, akış şalteri, üç yollu vana, plaka eşanjör, anakart gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem de olmadığı için servis yardımı almalısınız.

  5. Peki hata kodu vermiyor kırmızı ışık yanıp sönüyorsa ne yapmalıyım. bu arada basın 0,4 bar

   1. Merhaba Yasin Bey… Kombi basıncı çok düşük. Muhtemelen cihazın kırmızı ışık uyarısı vermesindeki sebep basıncın düşük olması. Kombi altında monteli olan “mavi ya da siyah” doldurma musluğunu sola çevirin, su sesi duyacaksınız ve basınç yükselmeye başlayacak. 0,4 bar olan değer 1,5 bar olduğunda çevirdiğiniz bu doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın. Sorun düzelecektir. Sorun düzelmez, işlemi yapamazsanız ya da işlem sonrası cihazda yine düzelme olmazsa mutlaka servis çağırmalısınız.