Baymak Lambert LPY Arıza Kodları

Baymak Lambert LPY Hata Kodları

Baymak Lambert LPY 24/28/33/42/45 Fi model tam yoğuşmalı kombilerde yaşanılan arıza kodları ve çözümler aynıdır. Makalemizde bu konudaki bilgileri bulabilirsiniz.

 1. E01 Arızası Nedir? Cihazda ateşleme sorunu olduğunu belirtir.
 1. E02 Arızası Nedir? Cihazda hatalı alev oluşumu olduğunu belirtir.
 • Çözüm İyonizasyon sorunu olarak da adlandırılabilir. Cihazın alev algılamadığını belirtir. Bu durumda Lambert LPY serili kombinizi birkaç kez resetleyin. Resetleme işlemi işe yaramaz ise mutlaka servis yardımı alın. Bu durumda; anakart, iyonizasyon elektrodunda ya da gaz valfinde sorun olabilmektedir.
 1. E03 Arızası Nedir? Sensör aşırı ısınma sorunudur.
 • Çözüm Limit termostat devreye girmiş. Lambert LPY E03 hatası hakkında bilgi almak veya servis öncesi işlemler uygulamak isterseniz linki tıklayabilirsiniz.

 1. E05 Arızası Nedir? Hava akış problemidir.
 1. E08 Arızası Nedir? Ateşleme devresinde sorun var.
 • Çözüm Ateşleme devresinde birçok parça görev almaktadır. Bu gibi durumlarda önce cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Resetleme işleminden sonra da sonuç alamadıysanız mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. E09 Arızası Nedir? Gaz valfi geri besleme problemidir.
 • Çözüm Gaz valfinde sorun olabilir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınızda cihazınızı resetleyin. Resetleme uygulaması işe yaramıyor ise mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. E12 Arızası Nedir? EEPROM (yazılım) problemidir.
 • Çözüm Genelde çok nadir karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Teknik olarak cihaza müdahaleniz söz konusu olamaz. Sorunun çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E15 Arızası Nedir? Sensör sıcaklık değişim sorunudur.
 • Çözüm Sensörde sıcaklık değişikliği olduğunu belirtir. Bu arıza durumunda önce cihazı resetlemeniz gerekmektedir. Resetleme ardından sorununuz hala devam etmekte ise servisi aramalısınız.
 1. E16 Arızası Nedir? Dönüş sıcaklık sensöründe kilitlenme olduğunu belirtir.
 • Çözüm Teknik açıdan uzman yardımı almalı, cihaza müdahalede bulunmamalısınız.
 1. E17 Arızası Nedir? Çıkış sıcaklık sensöründe kilitlenme olduğunu belirtir.
 • Çözüm Cihaza müdahale etmeden Baymak Servisi ile görüşerek işi uzmanına bırakmalısınız.
 1. E18 Arızası Nedir? Sensör çatlak test problemidir.
 • Çözüm Genel anlamda nadir karşılaşılan arızalardan biridir. Bu gibi arıza durumlarında her zaman işi uzmanına bırakmak gerekir.
 1. E21 Arıza Nedir? Elektronik kart problemidir.
 • Çözüm Lambert LPY model kombide anakart sorunu olduğunda bu arıza kodu karşımıza çıkar. Arıza durumda cihaz çalışmayacaktır. Bu nedenle de uzman yardımı almanızı öneririz. Teknik açıdan anakart tamir edilirse ya da değişimi yapılırsa sorun çözümlenecektir. Bu işlemi Baymak Servisi’ne yaptırmalısınız.
 1. E33 Arızası Nedir? Dönüş sıcaklık sensöründe sorun var.
 • Çözüm Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan servisi aramalısınız. Uzman yardımı alırsanız eğer sorununuz çözümlenecektir.
 1. E35 Arızası Nedir? Çıkış sıcaklık sensöründe sorun var.
 • Çözüm Karşınıza çıkan bu arıza durumunu önemseyin. Cihazınıza müdahale etmeyin ve işi uzmanına bırakın. Aksi halde daha farklı sorunlar da yaşayabilirsiniz.
 1. F13 Arızası Nedir? Reset kilitlemesi olarak bilinen arıza kodudur.
 • Çözüm Reset düğmesine olması gerekenden daha uzun süre bastığınızda ya da basılı tuttuğunuzda bu sorun yaşanır. Yeniden reset düğmesine bassanız da sorun çözümlenmeyecektir. Çözüm için Lambert LPY model kombinizi şalterinden kapatın ve birkaç saniye bekledikten sonra yeniden açın. Sorun çözümlenmiş olacaktır.
 1. F34 Arızası Nedir? Düşük voltaj sorunudur.
 • Çözüm Lambert LPY model kombilerde genelde kış döneminde karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu gibi durumlarda dairenize gelen voltajı ölçtürebilirsiniz. Cihaz kendini otomatik olarak resetleyecektir. Resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Yalnız sorun düzelmez ise mutlaka Baymak Servisi ile görüşün. Çünkü cihazın elektronik kartı düşük voltaj sebebi ile yanmış ya da hasar görmüş olabilir. Elektronik kart tamiri ile ya da değişimi ile sorun çözümlenmiş olur. Yalnız bilmenizi isteriz ki bu sorun bir kez yaşandı ise birkaç kez daha yaşanabilir. Bu nedenle de mutlaka kombi regülatörü kullanmalısınız.
 1. F37 Arızası Nedir? Tesisat su basıncının düşük olduğunu anlatır.
 • Çözüm Lambert LPY model kombilerde otomatik su doldurma fonksiyonu olduğu için bir süre beklemelisiniz. Bekleme sonrasında su dolumu otomatik gerçekleşmez ise kombi altında bulunan doldurma musluğu ile su basma işlemi deneyin. 1,5 kadar su basın. düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız.
 1. F39 Arızası Nedir? Dış hava sensör problemidir.
 • Çözüm Aslında her kombide dış hava sensörü bulunmaz. Dışardaki havanın sıcaklığına göre kombiyi çalıştırmakta olan bir sensördür. Dış hava sensörü var ise uzman ekip tarafından kontrol edilerek değişimi yapılabilir. Bazen dış hava sensörü olmasa bile bu arıza yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise elektrik aksağında sorun olabileceği için uzman ekip tarafından gereken müdahale ve işlem yapılır. Sorun çözümlenir.
 1. F40 Arızası Nedir? Tesisat su basıncının yüksek olduğunu belirtir.
 • Çözüm Basınç yüksek durumda ise kombi yüksek basınçtan zarar görebilir. Bu nedenle de yüksek olan basıncı düşürerek soruna çare bulabilirsiniz. Yüksek basıncı düşürmek adına tahliye vanasını açabilir ya da kombinize en yakın kalorifer havasını alabilirsiniz. Bu durumda sorun çözümlenecektir. Düzelme olmaz ise cihazı mutlaka resetleyin.
 1. F41 Arızası Nedir? Su doldurma fonksiyonun otomatik devrede olduğunu belirtir.
 • Çözüm Bu arıza kodunda bir süre beklemelisiniz. Cihazınızın özelliğinde otomatik su doldurma fonksiyonu var ise bu durumda beklemelisiniz. Bekleme sonrasında işlem kendiliğinden yapılacak ve sorun çözümlenecektir.
 1. F42 Arızası Nedir? Otomatik doldurma fonksiyonu devrede ancak su dolumu olmuyor.
 • Çözüm Otomatik su doldurma fonksiyonu devreye girmiş fakat su doldurma işlemini yapamamış. Bir arıza durumu söz konusu olabilir. Cihaza kendiniz müdahale ederek su doldurmaya çalışın. Sonuç alamadıysanız mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F43 Arızası Nedir? Otomatik doldurma sonrası düşük su basınç problemi.
 • Çözüm Otomatik su doldurma fonksiyonu devreye girdiğinde, işlem tamamlanamadığında cihazın suya gereksinimi olduğunu belirtir. Bu durumda fonksiyonda bir aksaklık olabileceğinden servis yardımı almalısınız. Cihazınıza yine de su basmayı deneyebilirsiniz.
 1. F47 Arızası Nedir? Su basınç anahtarının bağlı olmadığını belirtir.
 • Çözüm Lambert LPY model kombilerde su basıncı düşük ya da yüksek olduğunda su basınç anahtarı algılayarak manometrede göstermektedir. Bu arıza durumunda su basın anahtarının bağlı olmadığını belirtir. Yani kombideki su basıncı normal değildir. Düşük su basınç sorunlarında ya da yüksek su basınç sorunlarında olması gereken değeri göstermez. Parçanın değişimi gerekir. Bu yüzden uzman yardımı almalısınız.
 1. F50 Arızası Nedir? Sıcak su boyler sensörünün arızalandığını belirtir.
 • Çözüm Bu gibi arıza durumlarında kullanıcı olarak yapabileceğiniz herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Teknik açıdan Baymak Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. F51 Arızası Nedir? PT1000 sensöründe sorun olduğunu belirtir.
 • Çözüm Harici bir sensör sorunudur ve cihazı resetlemeniz de işe yaramayacaktır. Çok nadir karşılaşılan bu sorunda servis yardımı almanızı öneririz.
 1. F52 Arızası Nedir? Sıcak su sensöründe problem var.
 • Çözüm Sıcak su ntc si olarak da bilinen bir parçadır. Teknik olarak cihazı resetlemeniz sorunu çözümlemez. Bu gibi durumlarda sensörde ya da kablolarda sorun olabilmektedir. Tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.
 1. F53 Arızası Nedir? Termal sigorta sorunudur.
 • Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaştığınızda mutlaka uzman yardımı alın. Teknik bir sorundur ve her zaman için servis müdahalesi gerekir.
 1. F81 Arızası Nedir? Sensör drift tes sorunudur.
 • Çözüm Genelde çok nadir karşılaştığımız bir arıza durumudur. Bu sorunda cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Mehmet kap dedi ki:

  F81 kodu verdi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiniz drift sensör hatası veriyor. Ancak bu arıza durumu karta da bağlı olabiliyor. Arıza durumunda cihazı birkaç kez resetlemeli, sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız.

 2. gozde kararan dedi ki:

  lambert marka kombim a9 arizasi veriyor neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gözde Hanım… Belirttiğiniz arıza kodu kullanım kılavuzunda yer almıyor. Harici bir sorun olabilir. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımız gerekir.

Petek Yıkama