Baymak Falke HT-BT Arıza Kodları

Baymak Falke HT-BT Hata Kodları

Falke HT model kombiler hermetik olup, Falke BT model kombiler bacalı kombilerdir. Falke HT-BT model kombilerde arızalar kod ile gösterilmez. Arıza ledleri yanıp söner ve oluşan problemler bu şekilde anlaşılır.

 1. 30 Ledi Yanıp Sönmekte ise Gaz blokaj sorunu demektir.
 • Çözüm Yani cihazın ateşleme yapmadığını doğal olarak da çalışmadığını ifade eder. Falke 30 led arızası çözümü için  linki tıklayabilirsiniz.
 1. 40 Ledi Yanıp Sönmekte ise Emniyet termostatı devrede demektir.
 • Çözüm Bu durumda aşırı ısı emniyet termostatı devreye girer. Yani cihazı maksimum sıcaklığa karşı koruma altına alır. Maksimum sıcaklık sorunlarında cihaz uzun süre susuz çalışmış ve bu sebeple kuru yanma meydana gelmiş olabilir. Bu yüzden öncelikle su basıncı kontrol edilmeli, basınç düşük ise cihaza mutlaka su basılmalıdır. Arıza durumu düzelmez ise reset atılmalıdır. Kalorifer vanalarının açık olduğundan emin olunmalıdır. En azından 3 kalorifer vanası mutlaka kullanılmalıdır. Tüm bu kontroller sonrasında sonuç değişmiyorsa; sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme olabilir, pislik tutucu kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, tesisatta tıkanıklık olabilir, kart, sensör gibi parçalarda sorun olabilir ya da üç yollu vana arızalı olup konum değiştiriyor olabilir. Net teşhis ve çözüm için bu konuda mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. 50 Ledi Yanıp Sönmekte ise Atık gaz sisteminde problem var demektir.
 • Çözüm Bu sorunun sebepleri kullandığınız Falke kombi çeşidine bağlı değişmektedir. Falke BT model kombiler bacalı, Falke HT model kombiler hermetiktir. Falke 50 led arızası çözümü için linki tıklayabilirsiniz.

 1. 60 Ledi Yanıp Sönmekte ise Tesisat su basıncı yetersiz demektir.
 • Çözüm Yani bu demektir ki Falke BT ya da Falke HT model kombide su az. Su az olduğu için cihaz susuz çalışmamak adına uyarı veriyor. Falke HT/BT model kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirip bar 1,5 olana kadar su basmalısınız. Su basma işlemi sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. İşlem sonrasında sorun mutlaka çözümlenecektir. Sonuç değişmezse resetleme işlemi yapabilirsiniz. Resetleme sonrasında da baktınız ki sorun çözümlenmiyor ya da işlemi yapamadınız bu durumda Baymak Servisi’nden yardım ve destekler alabilirsiniz.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönmekte ise Sıcak su sensöründe arıza var demektir.
 • Çözüm Bu led yanıp söndüğünde sıcak su sorunu yaşarsınız. Kullanım suyu ntc si olarak da adlandırılan parçada sorun olabilir. Ya da sensör kabloları kopmuş, kısa devre yapmış olabilir. Sorunu yerinde görmek ve müdahale etmek gerekir. Bu nedenle de tavsiyemiz mutlaka uzman yardımı almanızdır.
 1. 80 Ledi Yanıp Sönmekte ise Kalorifer sensöründe arıza var demektir.
 • Çözüm Kalorifer sıcaklığını ölçmekte olan kalorifer ntc sinde sorun olduğunda bu hata kodu ekranda belirmektedir. Bu gibi durumlarda sorunun tek sebebi sensör de değildir aslında. Sensör kablolarında oluşan problemler nedeni ile de sorun yaşanabilir. Bu durumda uzman yardımı almak şarttır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmamaktadır.

DİP NOTLAR

 • Ledler sadece yanıyor ise Bu sorun olduğu anlamına gelmez. Hangi lede kadar yanıyor ise cihazdaki suyun sıcaklık derecesini belirtir. Mesela 30,40 ve 50 ledi yanıyor ise cihazdaki suyu sıcaklığı 50° civarıdır. Bu durumda servis desteği almanıza gerek yoktur.
 • 70 ve 80 ledi aynı anda yanıp sönüyor ise  Cihazda kireçlenme baş gösteriyordur. Bu durumda cihazın bakım zamanı gelmiş demektir. Cihazınıza bakım yaptırmak üzere uzman desteği almalısınız. Falke HT-BT model kombiniz devreye alındı ve kısa bir süre sonra bu sorun yaşanıyor ise bu durumda; tesisat hava yapmış olabilir, tesisattaki pislikten dolayı sistemde tıkanma olabilir ya da kesit daralması olabilir. Bu durumda uzman bir tesisatçıdan ya da tesisatı döşemiş olan ekiplerden yardım alınmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Mert koca dedi ki:

  Falke Ht tipi kombim musluklara sıcak su veriyor ancak kaloriferleri devreye soktuğumda alarm vermediği halde çalışmıyor. Su basıncı normal resetlemeyi de denedim. Nedeni ne olabilir. Teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Peteklerin ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Kombi bir hata kodu vermediği sürece uzaktan tahmini de olsa bilgi sunmak zordur. Petek ve tesisat vanaları açıksa yapabileceğiniz bir işlem de olmadığı için servis yardımı almalısınız.

 2. Musatafa yilaz dedi ki:

  Oyu çalışmalar benim sorunum peteklerin çalışıyor ama sıcak suyum tam gelmiyor gelsede anında soguyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Sıcak su arızaları genel arızalardır. Kombi bir hata kodu vermiyorsa, bir led uyarısı vermiyorsa kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Ayrıca bizim de buradan size aktarabileceğimiz net bir bilgi yoktur. Yani sorunu yerinde görüp incelememiz, bir tespit yapmamız gerekiyor.

 3. ALi ERBAŞ dedi ki:

  Evde gaz kokusu var çözemedim kombiden arıza uyarısı vermiyor nereden olabilir uyarı alarım yok evde ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Gaz kokusu alıyorsanız eğer kombi bunun için bir uyarı vermez. Gaz kokusu aldığınızda tüm gaz vanalarını kapatın, önce doğalgaz firmasını arayın. Doğalgaz firması gelip bi inceleme yapsın. Sorun kombide derse kombi servisi çağırarak bu konuda yardım almalısınız. Cihaza bu aşamada bi müdahalede bulunmayın.

 4. Sezai Coşkun dedi ki:

  Sayın Yetkili, Baymak-Wolf doğal gazlı şofben kullanmaktayım. Musluk kapatıldığına pilot alev dışında brülörde kısık alev meydana gelmekte idi. Membran değiştirmeme rağmen kısık yanmayı gideremedim. Bu seferde sıcak su anıden azalarak kesilmeye başladı fakat brulör sürekli yanmaya devam etti. Gazı keserek tehlikeyi önledim. Bağlantıları tekrar,tekrar kontrol ettim, Suyu kısıp sıcaklığıarttıran vanayı açtım,kontrol ettim,birşey bulamadım. Bilgi verirseniz memnun olurum. Teşekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sezai Bey… Yaşadığınız sorunun net teşhis edilmesi için yerinde görülmesi gerekir. Arıza durumunu yerinde görmeden net bilgi vermek doğru olmaz. Bizim buradan size tarif edebileceğimiz bir işlem de olmadığı için bu konuda uzman yardımı alın önerisinde bulunabiliriz.

 5. Zafer Balkan dedi ki:

  Falke HT kombi su boşaltma vanası su kaçırıyor, bu da su basıncını düşürüyor. Yaylı bir mekanizma olduğu için aslında bıraktığımız zaman kapanması lazım. Ancak müdahale edemiyorum. Sıkışık bir yerde olduğu için pek bir şey yapamadım. Su damlamasını önlemek için ne yapabilirim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer Bey… Kombi emniyet ventilinden su kaçırıyor ve dolayısıyla kombinizin basıncı düşüyor. Bu durumda genel sorun emniyet ventili ile alakalıdır. Normalde emniyet ventili kombi basıncı 3 barı geçtikten devreye girerek kombideki fazla suyu tahliye eder. Ancak kendi kendine açılıyorsa emniyet ventilinde sorun vardır. Yani parçanın değişimi gerekir. Parça değişimi olmadan su kaçağını önleyemezsiniz. Bunun için de servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama