Ariston Matis Kombide 40 ve 50 Ledi Yanıyor

Ariston Matis 40-50 Led Uyarısı Nedir?

Matis kombide önce 40 – 50 ledi ve baca simgesinin bulunduğu ışık yanıp söner. Bu basıncın azaldığını belirtmektedir. Bu durumu fark etmediğinizde ve tesisat su basıncı sıfırlandığında 40 – 50 ledi ve bununla birlikte alev işareti üzerine x işareti olan ışık sadece yanar. Yani tesisat su basıncı düşük olduğu için Matis kombi bloke durumuna geçer, çalışmasını durdurur.

Matis Kombiye Su Basma

Matis model kombinin alt kısmına baktığınızda mavi ve siyah iki renkte musluk göreceksiniz.

Sağ alt kısımda yer alan mavi plastik uçlu parça doldurma musluğudur. Orta kısma ve duvara doğru olan siyah musluk boşaltma vanası yani emniyet ventilidir. Boşaltma vanası ile doldurma musluğunu karıştırmamalısınız.

Mavi doldurma musluğunu sola doğru çevirdiğinizde kombiden su sesi geldiğini duyarsınız. Aynı zamanda panelin sol alt köşesinde yer alan bar göstergesine bakarsanız yükselme olduğunu fark edersiniz. Bu değer 1,5 bara geldiğinde mavi doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Cihazın düzeldiğini göreceksiniz.

İşlemi yapamazsanız, işlem sonrası sorun devam ederse veya işlemi çok sık yapmak durumunda kalırsanız mutlaka servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. MUAMMER dakmaz dedi ki:

  Ariston matis marka kombi sıcak su vermiyor 40ledlamba yanıp sönüyor petek ler ısınıyor Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muammer Bey… https://kombitamircisi.com.tr/ariston/matis-ariza-kodlari/ linkini incelerseniz burada 40 ledinin yanıp sönmesiyle alakalı bir bilgi yer almıyor. Harici bir durum söz konusu olabilir veya 40 ledi ile birlikte başka yanıp sönen ledler varsa linkteki makalemizden inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

 2. Ercan Cavlak dedi ki:

  40-50 ledi yaniyor atesleme ledi yaniyor. Su basincim 2 bar valflerim açık. Resetleme yaptim. Problem devam ediyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Ariston Matis model kombilerde 40-50 LED uyarısı düşük basınç sorunudur. Ancak basınç 2 barı gösteriyorsa ya bar göstergesinde ya da basınç sondasında sorun olabilir. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama