Ariston Matis Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ariston Matis Hata Kodları

Makalemizde yer vereceğimiz bilgiler Ariston Matis 24 FF ve Ariston Matis 24 CF model kombiler için geçerlidir.

 1. 90 Ledi Yanıyor Aşırı ısınma arızası.
 • Çözüm Aynı zamanda alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. Önce kombinin susuz kalmadığından emin olmalısınız. Basınç düşük ise yükseltmeniz gerekir. Cihaz eğer kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olması gerekir. Özellikle de 3 kalorifer vanası mutlaka açık durumda olmalıdır. Sonrasında kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu uygulamalar sizi bir sonuca ulaştırmadı ise; sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, tesisat tıkalı olabilir, ana eşanjörde tıkanma-kireçlenme durumları olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyor olabilir. Sensör veya kart arızası olabilir. Sorunun yaşanılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu gibi durumlar sebebi ile mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 1. 40-50 Yanıp Sönüyor Düşük basınç arızası (uyarı).
 • Çözüm Aynı anda baca ışığı da yanıp söner. Bu bir uyarı sinyalidir. Tesisat su basıncının azaldığını yani tesisatın suya gereksinimi olduğunu ve cihaza su basılması gerektiğini belirtir. Matis kombiye su basma işlemini uygulamak ve sorunu servis çağırmadan çözümlemek için linki tıklayabilirsiniz.
 1. 60-70 Yanıyor Düşük basıncı arızası (bloke).
 • Çözüm Aynı zamanda alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. Bu bir bloke durumudur. Cihaz düşük su basınç uyarısı vermesine rağmen su basılmadığı durumda ve bu şekilde kullanılmaya devam edildiği durumda bloke olur. Yukarıdaki linkte verdiğimiz bilgileri inceleyerek işlemi uygulayın. Sorunda düzelme olmazsa “reset” düğmesine basın. Yine sonuç alamazsanız eğer mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 60-70 Yanıp Sönüyor Isıtma sistemi çıkış ntc arızası.
 • Çözüm Aynı zamanda baca ışığı da yanıp söner. Isıtma sisteminde çıkış sıcaklık sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. 70-80 Yanıp Sönüyor Isıtma sistemi dönüş ntc arızası.
 • Çözüm Aynı zamanda baca ışığı da yanıp söner. Isıtma sistemindeki dönüş sıcaklık sensöründe problem olabilir. Sorun sadece sensör ile alakalı da olmaz. Sensör kablolarında kısa devre, kopma durumlarında veya sensör borularında nemlenme meydana geldiğinde de bu sorun yaşanabilir. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun ancak yerinde görülür ise net tespit ve müdahale yapılabilir.
 1. 70 ve baca ışığı yanıp sönüyor Anakart-Ekran kartı arası iletişim yok.
 • Çözüm Cihazın beyni olan elektronik kart ile kontrol panel kartı arasında haberleşme olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kart ya da kontrol panel kartından biri arızalı diyebiliriz. Eğer bunlardan birine daha öncesinden müdahale edildi ise bağlantıları yanlış yapılmış olabilir. Fakat hiçbir müdahale söz konusu olmadı ise elektronik kartın arızalı olabilme olasılığı yüksek diyebiliriz. Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.
 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor Eeprom arızası.
 • Çözüm Bu problemle karşılaşıldığında çatıya benzer simgeli ışık (baca ışığı) da yanıp söner. Bu hatanın anlamı elektronik kart işlemcisinde sorun olmasıdır. İşlemci hatası sebebi ile cihaz hem sıcak su hem de kalorifer konumunda çalışmaz. Sorunun giderilmesi kart müdahalesine bağlıdır. Bu sebeple servis yardımı almanızı öneririz.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönüyor Elektronik kart arızası.
 • Çözüm Aynı zamanda alev üzerine x işareti olan ışık da yanar. Matis kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer anakart arızası var demektir. Bu durumda cihaz kesinlikle çalışma yapmaz, bloke durumdadır. Elektronik kartın arızalı olduğunu belirten bu arıza durumunda müdahale karta yapılır. Tamir veya değişim işlemi ile ancak sorun çözümlenebilir. Bu konudaki yardımları da uzman Ariston Servisi ekibinden almalısınız.
 1. 40-60-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor  İlk ateşleme sonrası alev yetersiz.
 • Çözüm Matis model kombinin ilk ateşleme sonrasında alevi algılamadığını ve alev yetersizliği olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda iyon yetersizliği olabilir. Yani iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Önce cihazı birkaç kez resetleyin, sonuç alamıyorsanız mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 50-60-80 ledi ve baca ışığı yanıp sönüyor  2.ateşleme sonrası alev yetersiz.
 • Çözüm Bu durumda Matis kombi ikinci kez ateşleme yapmasına rağmen yine de alevin yeterli şekilde gelmediğini gösterir. 3.alev denemesi sonrası da eğer başarılı olunmazsa cihaz ateşleme başarısızlığı sebebiyle kilitlenir. Bu durumda servis müdahalesi gerekmektedir.
 1. Alev üzerine x işareti olan ışık yanıyor Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Cihazın birkaç kez ateşleme denemesi yapmasının ardından alevin kesinlikle algılanmadığını ve bu sebeple de cihazın ateşlemeyi başarılı şekilde yapamadığını belirtir. Bu durumda gaz giriş vanalarına bakılmalıdır. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açılmalıdır. Daireye ve kombiye gaz girişleri açık olmalıdır. Sonrasında resetleme işlemi yapılmalıdır. 3 resetleme uygulamasından sonra sonuç alınamıyor ise bu durumda; ateşleme-iyonizasyon elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda mutlaka uzman Ariston Servisi ekibinden yardım almalısınız.
 1. 50-60-70 ve baca ışığı yanıp sönüyor  Gaz vanası kapalı fakat alev var.
 • Çözüm Bu hata durumunda cihazın kendi kendine alev algıladığını söyleyebiliriz. Gaz vanası kapalı olmasına rağmen alev algılanıyor ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu durumda önce resetleme işlemi yapılmalı sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. 60-70-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor  Alevin kesilme arızası.
 • Çözüm Bu ledlerin yandığı durumda cihazın alevi kestiğini söyleyebiliriz. Bu cihazda oluşan teknik açıdan bir arızadır. Bu durumda kullanıcı önce birkaç resetleme işlemi uygulamalıdır. Resetleme işlemi sonuç vermiyorsa eğer servis yardımı almalıdır. Sorun ancak yerinde görülür, tespit yapılır ise müdahale ederek sorun çözümlenir.
 1. Baca ledi yanıyor Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaz eğer bacalı ise baca çekişinde sorun olduğunu ve atık gazın dışarı gönderilemediğini belirtir. Baca sensöründe de sorun olabilmektedir. Bu durumda cihazı kesinlikle kullanmadan kullanıma kapatarak baca çekiş kontrolü yaptırarak bacayı temizletmelisiniz. Baca sensöründe sorun görülür ise zaten ekiplerce değişimi yapılır, sorun çözümlenir. Eğer cihaz hermetik ise atık gaz sisteminde fan, elektronik kart ya da gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda yerinde tespit gerekir. Ariston Servisi ile görüşerek yardımları almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (24 Yorum)

 1. Arda dedi ki:

  Hocam merhaba bizim kombi de sıcak suya alınca 40-60-80 ve sarı led yanıyor. Aynı zamanda bar 1.5 dan 2 ye yükseliyor. Bir fikriniz var mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Arda Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer 40-60-80 ve baca ledi uyarısı; İlk ateşleme sonrası alev yetersizliği sorunu olarak yazmaktadır. Cihaz birkaç kez alev denemesi yapar ve alev oluşmazsa alev üzerine x işareti olan led yanar ve cihaz kendini kilitler. Bu aşamada önce dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakın. Dairede gaz kesintisi yoksa, gaz vanaları açıksa ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz reset düğmesine birkaç saniye basılı tutarak cihazı resetleyin. Arıza tekrarında resetleme işlemini arka arkaya maksimum 3 kez uygulayabilirsiniz. Ancak 3 reset denemesi sonrası da sorunda düzelme olmaz veya tekrar ederse kombi ateşleme sorunu var demektir. Bu aşamada servis yardımı almalısınız.

 2. Mustafa Altın dedi ki:

  Ariston kombi kullanıyorum sıcak suyu açıyoruz geliyor sonra sıcak su kesiliyor kombinin yanına gittiğimizde reset istiyor sürekli böyle oluyor yardımcı olursanız sevinirim iyi gunler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi sürekli resete ihtiyaç duyuyorsa bir hata-uyarı vermesi gerekir. Bu hatayı veya uyarıyı bize belirtebilirseniz uzaktan yapılması gereken bir işlem varsa bilgi aktarabiliriz.

 3. Halil ibrahim aşcı dedi ki:

  Arıston marka kombi ev işaeri olan simge de ışık yanıp sönüyor arza sebebi nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil İbrahim Bey… Kombinizde baca ledi (sarı led) yanıyor muhtemelen. Kombi baca yoluyla yeterli hava akışı sağlayamadığı için bu arızaya geçer. Bu durumda çoğu zaman işe yaramada sa kombiyi birkaç kez resetlemeniz gerekir. Ancak reset işlemine karşın düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Fan, kart, prosestat gibi parçalarda sorun olabilir.

 4. Recep memiş dedi ki:

  Sıcak suyu açtığımda ilk önce ateşliyor ve sıcak su geliyor fakat sonra alev sönüyor ve sıcak su gelmiyor. Kartuşta kaçak vardı, değiştirdim. Üç kollu vanada sorun yok denedim çalışıyor. Okuyucusu mu arızalıdır acaba? Sorun neresindedir sizce? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. Kolay gelsin.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Kombide sıcak su sorunu varsa ve cihaz bir uyarı vermiyorsa sorunu yerinde görmeden bilgi aktaramıyoruz maalesef. Daha doğrusu sizi yanlış yönlendirmek istemiyoruz. Bu yüzden sadece servis yardımı almanızı öneririz.

 5. Okan ARGUN dedi ki:

  Kolay gelsin . Ariston Matis kombimi gecen ay 3-4 gün kadar kış modunda 6-7inci tırmakta yani çizgide açtım evimin sıcaklığı 30 dereceyi gösterdi. Bende fazla gelmesin doğalgaz diye kış modunda 2. çizgide veya tırnakta çalıştırdım fakat doğalgaz faturam 780tl geldi ben mi bilmiyorum nasıl kullanacağımı kombide mi sıkıntı var anlamadım. kış modunun kaçıncı tırnağında çalıştırmam gerek veya bir bakıma mı ihtiyaca var yardımcı olabilir misiniz? Bu arada kombim sürekli çalışıyor kendisini hiç kapatmıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Okan Bey… Matis model kombiler biraz eskidir ve ekran olmadığı için ayarlanan sıcaklık net olarak bilinemez. Ancak kombiniz durmadan çalışıyor kapanmıyorsa bu bir sorundur. Kombi kapanmadığı için veya tabiri caizse dinlenmeye geçmediği için tüketim devam eder. Doğal olarak da bu durum faturanıza yansır. Bize kalırsa kombinizde bir sorun var. Bir sensör veya kart arızası olabilir (cihaz kapanmadan çalıştığı için). Bu yüzden bi servis yardımı alarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz. Kullandığınız sıcaklık ayarına göre faturanız baya yüksek gelmiş.

 6. Recep dedi ki:

  Merhabalar kombim 40 50 ışıkları yanıyor ve sıcak suyu açtıgım anda ibre sona dayanıyor ve su akıtıyor nedendir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… 40-50°C lerinin yanması sadece arızayı değil cihaz içerisindeki suyun sıcaklığını da göstermektedir. Aynı anda baca ledi de yanıyor olsaydı basınç düşük diyebilirdik. Ancak kombinizde su açıldığında basınç yükseliyor ve sanırım 3 barı geçiyor ki kombi su akıtmaya başlıyor. Bu durum; genleşme tankı, eşanjör ve doldurma musluğu gibi parçalara bağlıdır. Ancak sorunu yerinde görmeden yine de net bilgi veremiyoruz maalesef. Bu yüzden tespit ve müdahale için servis yardımı almanız gerekiyor.

 7. Aziz Sultan Bekar dedi ki:

  40-50 ve en sağdaki ışık yanıyor şu anda ne petekler ısınıyor ne su, sorun nedir ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Arıza durumunda öncelikle dairemizde gaz olduğundan ve kombiye de gaz geldiğinden emin olmalısınız. Daireye ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak cihazı resetleyin. Resetleme işlemini arıza düzelmezse eğer birkaç kez daha uygulayın. Yine de sorunda düzelme durumu olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Kombide birçok parçada sorun olabilir.

   1. Soner armagan dedi ki:

    Meraba ariston kombim ortalama 45 derecelerde 8 saniye yanıp sönüyor petekler ısınmıyor bazen normale dönüyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Soner Bey… Kombide ayarlanan derece ne çok düşük ne çok yüksek. 45°C ideal bir sıcaklık derecesidir. Cihaz devreye girmeden kalorifer sisteminde devre dışı kalıyor. Bu durum birçok parçaya bağlı olabilir. Yani kalorifer sensörü, anakart, pompa gibi birçok parçada sorun olabilir, tesisatta kireçlenme durumları olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemek lazım. Yardım almak isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 8. İsa aydın dedi ki:

  Ariston matis kombimizi uzun süre kullanmadık şimdi yer değişikliği yaptık kombiye su bastık petek havaları alındı gaz hortumu falan bağlandı kombiyi çalıştırdıktan ilk seferde çalıştı ama bar göstergesi yukarı aşağı yaptı ve kombi durdu gaz işareti olan ve 40 50 yanıp sönüyor sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsa Bey… Ariston Matis model kombilerde 40-50°C ledinin yanıp sönmesi düşük su basınç uyarısıdır. Tesisatı iyice kontrol edin. Bir yerde su kaçağı olabilir. Damlalar halinde de olsa su akıntısı olabilir. Su akıntısı durumu varsa eğer giderilmeden kombinizdeki düşük basınç sorunu da giderilemez. Basıncın yükselip düşmesi genleşme tankına da bağlı olabilir. Bi servis çağırarak mutlaka cihazı bi kontrol ettirin.

 9. Emre çelik dedi ki:

  Ariston matis kullanıyorum hangi derecede olursa olsan 3.6 saniyede yeniden çalışıyor 3.6 saniyeyi ne geçiyor nede düşüyor bunun bi ayarımı var acabada böylemi ayarlanmış çünkü hem gaz hemde elektrik fazla yakıyor bilgilendirizseniz sevinirim tşk ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emre Bey… Kombinin bu kadar kısa zamanda devreye girmesi bir arıza durumudur. Dereceyi artırsanız bile hiçbir değişiklik olmuyorsa bu elbette ki doğalgaz tüketimi ile birlikle elektrik tüketimini de etkileyebilmektedir. Bu gibi durumlarda servis yardımı almanız gerekir. Kombinin anakartında sorun olabilme ihtimali var ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneriyoruz.

   1. Kamber özinan dedi ki:

    60 70 80 ışıkları yanım sönüyor ayrıca baca işiğida ilk çalışmada suyu ısıtıyor ama kapat tekrar çalıştır arıza ışığı yakıyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Kamber Bey… Makalemizde de bahsettiğimiz gibi kombinizde alev kesilmesi sorunu var. Yani yanma sırasında bir sebeple alev kesiliyor ve cihaz devre dışı kalıyor. Baca sistemi, ateşleme sistemi kontrol edilmeli ve cihaz içerisinde su kaçağı olup olmadığına bakılmalıdır. Bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 10. Cihan dedi ki:

  Turuncu baca ışığı 15 sn yanıyor sonra sönüyor ve kombi 15sn çalışıyor.sürekli bu şekilde 15sn arıza 15sn çalışma şeklinde devam ediyor. Sorun ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihan Bey… Ariston Matis model kombilerde turuncu ışık (ortadaki led) baca ledidir. Baca ledi yanıyorsa cihaz atık gaz sistemi sorunu veriyor demektir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama