Ariston Matis Arıza Kodları

Paylaş:

Makalemizde yer vereceğimiz bilgiler Ariston Matis 24 FF ve Ariston Matis 24 CF model kombiler için geçerlidir.

 1. 90 Ledi Yanıyor (alev üzerine x işareti olan ışık da yanıyor)  Aşırı ısınma arızası.
 • Çözüm Önce kombinin susuz kalmadığından emin olmalısınız. Basınç düşük ise yükseltmeniz gerekir. Cihaz eğer kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olması gerekir. Özellikle de 3 kalorifer vanası mutlaka açık durumda olmalıdır. Sonrasında kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu uygulamalar sizi bir sonuca ulaştırmadı ise; sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, tesisat tıkalı olabilir, ana eşanjörde tıkanma-kireçlenme durumları olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyor olabilir. Görüldüğü üzere sorunun yaşanılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu gibi durumlar sebebi ile mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Ariston Matis Arıza Kodları

 1. 40 ve 50 Ledi Yanıp Sönüyor (baca simgeli ışık da yanıp sönüyor)  Düşük su basınç arızası (uyarı).
 • Çözüm Tesisat su basıncının azaldığını yani tesisatın suya gereksinimi olduğunu ve cihaza su basılması gerektiğini belirtir. Matis kombinin sağ alt tarafında monteli olan mavi doldurma musluğu ile su basmalı basınç değerini 1 ile 2 bar arasında olacak şekilde ayarlamalısınız. Su basıncı yükseldikten sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise cihazı resetlemeli yine düzelme olmadı ise Ariston Servisi’ne ulaşmalısınız.
 1. 60 ve 70 Ledi Yanıyor (alev üzerine x işareti olan ışık da yanıyor)  Düşük su basıncı arızası (bloke durumu).
 • Çözüm Cihaz düşük su basınç uyarısı vermesine rağmen su basılmadığı durumda ve bu şekilde kullanılmaya devam edildiği durumda bloke olur. Yani çalışmasını durdurur. Bu arıza durumu da susuz çalışmamak adına cihazın bloke durumda olduğunu belirtir. Matis kombi altında yer alan mavi doldurma musluğu ile su basma işlemi uygulamalı, basıncı yükseltmelisiniz. 1,5 bara ulaşan basınç sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise “reset” düğmesine basın. Yine sonuç alamazsanız eğer mutlaka servis yardımı alın.
 1. 60 ve 70 Ledi Yanıp Sönüyor (baca simgeli ışık da yanıp sönüyor)  Isıtma sistemi çıkış sıcaklık sensör arızası.
 • Çözüm Isıtma sisteminde çıkış sıcaklık sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. 70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor (baca simgeli ışık da yanıp sönüyor) Isıtma sistemi dönüş sıcaklık sensör arızası.
 • Çözüm Isıtma sistemindeki dönüş sıcaklık sensöründe problem olabilir. Sorun sadece sensör ile alakalı da olmaz. Sensör kablolarında kısa devre, kopma durumlarında veya sensör borularında nemlenme meydana geldiğinde de bu sorun yaşanabilir. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun ancak yerinde görülür ise net tespit ve müdahale yapılabilir.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönüyor (baca simgeli ışık da yanıp sönüyor)  Anakart- Ekran kartı arasında haberleşme yok.
 • Çözüm Cihazın beyni olan elektronik kart ile kontrol panel kartı arasında haberleşme olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kart ya da kontrol panel kartından biri arızalı diyebiliriz. Eğer bunlardan birine daha öncesinden müdahale edildi ise bağlantıları yanlış yapılmış olabilir. Fakat hiçbir müdahale söz konusu olmadı ise elektronik kartın arızalı olabilme olasılığı yüksek diyebiliriz. Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.
 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor (baca simgeli ışık da yanıp sönüyor)  Eeprom arızası.
 • Çözüm Bu problemle karşılaşıldığında çatıya benzer simgeli ışık da yanıp söner. Bu hatanın anlamı elektronik kart işlemcisinde sorun olmasıdır. İşlemci hatası sebebi ile cihaz hem sıcak su hem de kalorifer konumunda çalışmaz. Sorunun giderilmesi kart müdahalesine bağlıdır. Bu sebeple de önerimiz Ariston Matis Servisi ile görüşmeniz yardım almanızdır.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönüyor (alev üzerine x işareti olan ışık yanıyor)  Elektronik kart arızası.
 • Çözüm Matis kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer anakart arızası var demektir. Bu durumda cihaz kesinlikle çalışma yapmaz, bloke durumdadır. Elektronik kartın arızalı olduğunu belirten bu arıza durumunda müdahale karta yapılır. Tamir veya değişim işlemi ile ancak sorun çözümlenebilir. Bu konudaki yardımları da uzman Ariston Servisi ekibinden almalısınız.
 1. 40, 60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor (baca simgeli ışık da yanıp sönüyor)  İlk ateşlemeden sonra alev yetersizliği.
 • Çözüm Matis model kombinin ilk ateşleme sonrasında alevi algılamadığını ve alev yetersizliği olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda iyon yetersizliği olabilir. Yani iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Önce cihazı birkaç kez resetleyin, sonuç alamıyorsanız mutlaka servisi arayın.
 1. 50,60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor (baca simgeli ışık da yanıp sönüyor)  İkinci ateşlemeden sonra alev yetersizliği.
 • Çözüm Bu durumda Matis kombi ikinci kez ateşleme yapmasına rağmen yine de alevin yeterli şekilde gelmediğini gösterir. Cihaz arızaya geçmiş demektir ve servis müdahalesi gerekmektedir.
 1. Alev üzerine x işareti olan ışık yanıyor Alev gelmiyor arızası.
 • Çözüm Cihazın birkaç kez ateşleme denemesi yapmasının ardından alevin kesinlikle algılanmadığını ve bu sebeple de cihazın ateşlemeyi başarılı şekilde yapamadığını belirtir. Bu durumda gaz giriş vanalarına bakılmalıdır. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açılmalıdır. Daireye ve kombiye gaz girişleri açık olmalıdır. Sonrasında resetleme işlemi yapılmalıdır. 3 resetleme uygulamasından sonra sonuç alınamıyor ise bu durumda; ateşleme-iyonizasyon elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda mutlaka uzman Ariston Servisi ekibinden yardım almalısınız.
 1. 50,60 ve 70 Ledi Yanıp Sönüyor (baca simgeli ışık da yanıp sönüyor)  Gaz vanası kapalı fakat alev algılanıyor.
 • Çözüm Bu hata durumunda cihazın kendi kendine alev algıladığını söyleyebiliriz. Gaz vanası kapalı olmasına rağmen alev algılanıyor ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu durumda önce resetleme işlemi yapılmalı sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. 60,70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor (baca simgeli ışık da yanıp sönüyor)  Alevin kesilme arızası.
 • Çözüm Bu ledlerin yandığı durumda cihazın alevi kestiğini söyleyebiliriz. Bu cihazda oluşan teknik açıdan bir arızadır. Bu durumda kullanıcı önce birkaç resetleme işlemi uygulamalıdır. Resetleme işlemi sonuç vermiyorsa eğer servis yardımı almalıdır. Sorun ancak yerinde görülür, tespit yapılır ise müdahale ederek sorun çözümlenir.
 1. Baca simgeli ışık yanıyor Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaz eğer bacalı ise baca çekişinde sorun olduğunu ve atık gazın dışarı gönderilemediğini belirtir. Baca sensöründe de sorun olabilmektedir. Bu durumda cihazı kesinlikle kullanmadan kullanıma kapatarak baca çekiş kontrolü yaptırarak bacayı temizletmelisiniz. Baca sensöründe sorun görülür ise zaten ekiplerce değişimi yapılır, sorun çözümlenir. Eğer cihaz hermetik ise atık gaz sisteminde fan, elektronik kart ya da gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda yerinde tespit gerekir. Ariston Servisi ile görüşerek yardımları almalısınız.

Yorumlar (2 Yorum)

 • Turuncu baca ışığı 15 sn yanıyor sonra sönüyor ve kombi 15sn çalışıyor.sürekli bu şekilde 15sn arıza 15sn çalışma şeklinde devam ediyor. Sorun ne olabilir

  • Merhaba Cihan Bey… Ariston Matis model kombilerde turuncu ışık (ortadaki led) baca ledidir. Baca ledi yanıyorsa cihaz atık gaz sistemi sorunu veriyor demektir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor servis yardımı almanız gerekir.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.