444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Ariston Matis Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Ariston Matis Hata Kodları

Makalemizde yer vereceğimiz bilgiler Ariston Matis 24 FF ve Ariston Matis 24 CF model kombiler için geçerlidir.

 1. 90 Ledi Yanıyor (alev üzerine x işareti olan ışık da yanıyor)  Aşırı ısınma arızası.
 • Çözüm Önce kombinin susuz kalmadığından emin olmalısınız. Basınç düşük ise yükseltmeniz gerekir. Cihaz eğer kış modunda ise kalorifer vanalarının açık olması gerekir. Özellikle de 3 kalorifer vanası mutlaka açık durumda olmalıdır. Sonrasında kombiyi resetlemeyi deneyin. Bu uygulamalar sizi bir sonuca ulaştırmadı ise; sirkülasyon pompası sıkışmış olabilir, kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, tesisat tıkalı olabilir, ana eşanjörde tıkanma-kireçlenme durumları olabilir, üç yollu vana konum değiştiriyor ya da ortada kalıyor olabilir. Görüldüğü üzere sorunun yaşanılmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bu gibi durumlar sebebi ile mutlaka uzman yardımı almalısınız.

 1. 40-50 Yanıp Sönüyor (baca ışığı yanıp sönüyor)  Düşük basınç arızası (uyarı).
 • Çözüm Tesisat su basıncının azaldığını yani tesisatın suya gereksinimi olduğunu ve cihaza su basılması gerektiğini belirtir. Matis kombinin sağ alt tarafında monteli olan mavi doldurma musluğu ile su basmalı basınç değerini 1 ile 2 bar arasında olacak şekilde ayarlamalısınız. Su basıncı yükseldikten sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise cihazı resetlemeli yine düzelme olmadı ise Ariston Servisi’ne ulaşmalısınız.
 1. 60-70 Yanıyor (alev üzerine x işaretli ışık yanıyor)  Düşük basıncı arızası (bloke).
 • Çözüm Cihaz düşük su basınç uyarısı vermesine rağmen su basılmadığı durumda ve bu şekilde kullanılmaya devam edildiği durumda bloke olur. Yani çalışmasını durdurur. Bu arıza durumu da susuz çalışmamak adına cihazın bloke durumda olduğunu belirtir. Matis kombi altında yer alan mavi doldurma musluğu ile su basma işlemi uygulamalı, basıncı yükseltmelisiniz. 1,5 bara ulaşan basınç sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın. Sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise “reset” düğmesine basın. Yine sonuç alamazsanız eğer mutlaka servis yardımı alın.
 1. 60-70 Yanıp Sönüyor (baca ışığı da yanıp sönüyor)  Isıtma sistemi çıkış ntc arızası.
 • Çözüm Isıtma sisteminde çıkış sıcaklık sensöründe, sensör kablolarında veya borularında sorun olabileceğini belirten arıza durumudur. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. 70-80 Yanıp Sönüyor (baca ışığı yanıp sönüyor) Isıtma sistemi dönüş ntc arızası.
 • Çözüm Isıtma sistemindeki dönüş sıcaklık sensöründe problem olabilir. Sorun sadece sensör ile alakalı da olmaz. Sensör kablolarında kısa devre, kopma durumlarında veya sensör borularında nemlenme meydana geldiğinde de bu sorun yaşanabilir. Bu durumda mutlaka uzman yardımı almalısınız. Sorun ancak yerinde görülür ise net tespit ve müdahale yapılabilir.
 1. 70 ve baca ışığı yanıp sönüyor Anakart-Ekran kartı arasında iletişim yok.
 • Çözüm Cihazın beyni olan elektronik kart ile kontrol panel kartı arasında haberleşme olmadığını belirten arıza kodudur. Bu durumda elektronik kart ya da kontrol panel kartından biri arızalı diyebiliriz. Eğer bunlardan birine daha öncesinden müdahale edildi ise bağlantıları yanlış yapılmış olabilir. Fakat hiçbir müdahale söz konusu olmadı ise elektronik kartın arızalı olabilme olasılığı yüksek diyebiliriz. Ariston Servisi ile görüşmeli yardım almalısınız.
 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor (baca ışığı da yanıp sönüyor)  Eeprom arızası.
 • Çözüm Bu problemle karşılaşıldığında çatıya benzer simgeli ışık da yanıp söner. Bu hatanın anlamı elektronik kart işlemcisinde sorun olmasıdır. İşlemci hatası sebebi ile cihaz hem sıcak su hem de kalorifer konumunda çalışmaz. Sorunun giderilmesi kart müdahalesine bağlıdır. Bu sebeple de önerimiz Ariston Matis Servisi ile görüşmeniz yardım almanızdır.
 1. 70 Ledi Yanıp Sönüyor (alev üzerine x ışığı da yanıyor)  Elektronik kart arızası.
 • Çözüm Matis kombide bu sorun yaşanıyorsa eğer anakart arızası var demektir. Bu durumda cihaz kesinlikle çalışma yapmaz, bloke durumdadır. Elektronik kartın arızalı olduğunu belirten bu arıza durumunda müdahale karta yapılır. Tamir veya değişim işlemi ile ancak sorun çözümlenebilir. Bu konudaki yardımları da uzman Ariston Servisi ekibinden almalısınız.
 1. 40-60-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor  İlk ateşleme sonrası alev yetersiz.
 • Çözüm Matis model kombinin ilk ateşleme sonrasında alevi algılamadığını ve alev yetersizliği olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda iyon yetersizliği olabilir. Yani iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya anakartta sorun olabilir. Önce cihazı birkaç kez resetleyin, sonuç alamıyorsanız mutlaka servisi arayın.
 1. 50-60-80 ledi ve baca ışığı yanıp sönüyor  İkinci ateşleme sonrası alev yetersiz.
 • Çözüm Bu durumda Matis kombi ikinci kez ateşleme yapmasına rağmen yine de alevin yeterli şekilde gelmediğini gösterir. Cihaz arızaya geçmiş demektir ve servis müdahalesi gerekmektedir.
 1. Alev üzerine x işareti olan ışık yanıyor Alev gelmiyor arızası.
 • Çözüm Cihazın birkaç kez ateşleme denemesi yapmasının ardından alevin kesinlikle algılanmadığını ve bu sebeple de cihazın ateşlemeyi başarılı şekilde yapamadığını belirtir. Bu durumda gaz giriş vanalarına bakılmalıdır. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açılmalıdır. Daireye ve kombiye gaz girişleri açık olmalıdır. Sonrasında resetleme işlemi yapılmalıdır. 3 resetleme uygulamasından sonra sonuç alınamıyor ise bu durumda; ateşleme-iyonizasyon elektrodunda, anakartta veya gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda mutlaka uzman Ariston Servisi ekibinden yardım almalısınız.
 1. 50-60-70 ve baca ışığı yanıp sönüyor  Gaz vanası kapalı fakat alev var.
 • Çözüm Bu hata durumunda cihazın kendi kendine alev algıladığını söyleyebiliriz. Gaz vanası kapalı olmasına rağmen alev algılanıyor ise; iyonizasyon elektrodunda, gaz armatöründe veya elektronik kartta sorun olabilir. Bu durumda önce resetleme işlemi yapılmalı sorunda düzelme olmaz ise mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.
 1. 60-70-80 ve baca ışığı yanıp sönüyor  Alevin kesilme arızası.
 • Çözüm Bu ledlerin yandığı durumda cihazın alevi kestiğini söyleyebiliriz. Bu cihazda oluşan teknik açıdan bir arızadır. Bu durumda kullanıcı önce birkaç resetleme işlemi uygulamalıdır. Resetleme işlemi sonuç vermiyorsa eğer servis yardımı almalıdır. Sorun ancak yerinde görülür, tespit yapılır ise müdahale ederek sorun çözümlenir.
 1. Baca simgeli ışık yanıyor Atık gaz tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaz eğer bacalı ise baca çekişinde sorun olduğunu ve atık gazın dışarı gönderilemediğini belirtir. Baca sensöründe de sorun olabilmektedir. Bu durumda cihazı kesinlikle kullanmadan kullanıma kapatarak baca çekiş kontrolü yaptırarak bacayı temizletmelisiniz. Baca sensöründe sorun görülür ise zaten ekiplerce değişimi yapılır, sorun çözümlenir. Eğer cihaz hermetik ise atık gaz sisteminde fan, elektronik kart ya da gaz valfinde sorun olabilir. Bu durumda yerinde tespit gerekir. Ariston Servisi ile görüşerek yardımları almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

  1. Turuncu baca ışığı 15 sn yanıyor sonra sönüyor ve kombi 15sn çalışıyor.sürekli bu şekilde 15sn arıza 15sn çalışma şeklinde devam ediyor. Sorun ne olabilir

   1. Merhaba Cihan Bey… Ariston Matis model kombilerde turuncu ışık (ortadaki led) baca ledidir. Baca ledi yanıyorsa cihaz atık gaz sistemi sorunu veriyor demektir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor servis yardımı almanız gerekir.

  2. Ariston matis kullanıyorum hangi derecede olursa olsan 3.6 saniyede yeniden çalışıyor 3.6 saniyeyi ne geçiyor nede düşüyor bunun bi ayarımı var acabada böylemi ayarlanmış çünkü hem gaz hemde elektrik fazla yakıyor bilgilendirizseniz sevinirim tşk ederim

   1. Merhaba Emre Bey… Kombinin bu kadar kısa zamanda devreye girmesi bir arıza durumudur. Dereceyi artırsanız bile hiçbir değişiklik olmuyorsa bu elbette ki doğalgaz tüketimi ile birlikle elektrik tüketimini de etkileyebilmektedir. Bu gibi durumlarda servis yardımı almanız gerekir. Kombinin anakartında sorun olabilme ihtimali var ancak yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneriyoruz.

  3. Ariston matis kombimizi uzun süre kullanmadık şimdi yer değişikliği yaptık kombiye su bastık petek havaları alındı gaz hortumu falan bağlandı kombiyi çalıştırdıktan ilk seferde çalıştı ama bar göstergesi yukarı aşağı yaptı ve kombi durdu gaz işareti olan ve 40 50 yanıp sönüyor sorun ne olabilir

   1. Merhaba İsa Bey… Ariston Matis model kombilerde 40-50°C ledinin yanıp sönmesi düşük su basınç uyarısıdır. Tesisatı iyice kontrol edin. Bir yerde su kaçağı olabilir. Damlalar halinde de olsa su akıntısı olabilir. Su akıntısı durumu varsa eğer giderilmeden kombinizdeki düşük basınç sorunu da giderilemez. Basıncın yükselip düşmesi genleşme tankına da bağlı olabilir. Bi servis çağırarak mutlaka cihazı bi kontrol ettirin.

  4. 40-50 ve en sağdaki ışık yanıyor şu anda ne petekler ısınıyor ne su, sorun nedir ?

   1. Merhaba… Arıza durumunda öncelikle dairemizde gaz olduğundan ve kombiye de gaz geldiğinden emin olmalısınız. Daireye ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz “reset” düğmesine birkaç saniye basılı tutarak cihazı resetleyin. Resetleme işlemini arıza düzelmezse eğer birkaç kez daha uygulayın. Yine de sorunda düzelme durumu olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Kombide birçok parçada sorun olabilir.

    1. Meraba ariston kombim ortalama 45 derecelerde 8 saniye yanıp sönüyor petekler ısınmıyor bazen normale dönüyor

     1. Merhaba Soner Bey… Kombide ayarlanan derece ne çok düşük ne çok yüksek. 45°C ideal bir sıcaklık derecesidir. Cihaz devreye girmeden kalorifer sisteminde devre dışı kalıyor. Bu durum birçok parçaya bağlı olabilir. Yani kalorifer sensörü, anakart, pompa gibi birçok parçada sorun olabilir, tesisatta kireçlenme durumları olabilir. Cihazı yerinde görüp incelemek lazım. Yardım almak isterseniz 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.