Ariston Egis Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ariston Egis Hata Kodları

Yazımızda sunacağımız bilgiler Ariston Egis 24 FF ve 24 CF model ledli kombiler için geçerlidir. Ariston Egis model kombiler ledlidir. Panele bakacak olursanız 40 dan başlayarak 90 a kadar devam eden ledler bulunur. Bu ledlerin sadece yanıyor olması cihazın içindeki su sıcaklığının derecesini ifade eder. (Örneğin 50 ledine kadar yanıyor ise cihazın su sıcaklığının 50° civarında olduğunu belirtir) Ledler yanıp sönüyor ise bu bir arıza durumudur.

On/off ve reset düğmesinin altına bakarsanız eğer 3 led daha olduğunu göreceksiniz.

 • ► 1.led açma-kapama ledi (yeşil ışık sabit yanar)
 • ► 2.led duman sensörü ledi (sarı led yanar veya yanıp söner)
 • ► 3.led ateşleme arızası (kilitlenme) ledi (kırmızı led yanar veya yanıp söner)

Aşağıdaki yazımızda bu ledleri renklerine göre adlandıracağız. Ona göre arızanın sebebi veya sebepleri hakkında sizi bilinçlendirmiş olacağız.

 1. 90 ledi + kırmızı led yanıyor ise Aşırı ısınma problemidir.
 • Çözüm Genelde sık karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Bu arıza durumunda kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının kapalı olmadığından emin olun. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Daha sonrasında panelde yer alan “reset” düğmesine basmalısınız. Resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise bu durumda başka bir müdahalede bulunmadan direk servisi arayın. Üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, ana eşanjörde tıkanma olması veya kireçlenmesi, devir daim pompasında sıkışma olması, sensör arızası, kart arızası, kalorifer filtresinin tıkanması veya kalorifer tesisatında tıkanma olması gibi durumlar sebebi ile bu sorun yaşanabilir. Önemli olan sorunu yerinde görmek, tespit sonrası müdahale etmektir. Bunun için de mutlaka Ariston Servisi’ni aramalısınız.
 1. 50 ve 60 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Yetersiz su basıncı.
 • Çözüm Kombi tesisatında yeterli basınçta su olmadığı için cihaz bu arızayı veriyor. Egis kombiye su basma linkini tıklayarak sorunu çözümleyebilirsiniz.
 1. 60  ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Kalorifer sensörü arızası.
 • Çözüm Merkezi ısıtma sensörü veya ntc si olarak adlandırabileceğimiz bu parçada sorun olduğunda karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu sorunda kalorifer sensörü arızasının yanı sıra sensör kablolarında ya da borularında da problem olabilmektedir. Arızanın kesin tespiti ve çözümü için de mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 50 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Sıcak su sensörü arızası.
 • Çözüm Kulanım suyu sensörü ya da ntc si olarak adlandırabileceğimiz parçada problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında veya borularında sorun olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Eeprom sorunu.
 • Çözüm Elektronik kartın üzerinde bulunan entegrede sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeyin. Servisi arayarak mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Anakart-kumanda panosu iletişim sorunu.
 • Çözüm Pano elektronik karta bilgi yollayamıyor veya bilgi yollasa da kart bunu algılayamıyor. Hangisinde sorun meydana geldiğini anlayabilmek için Ariston Servisi tarafından teşhis gerekir. Cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 40, 50, 60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor Maksimum reset sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu reset düğmesine 15 dakika içerisinde birçok kez basıldığında yani kombi 15 dakika içerisinde olması gerekenden fazla resetlendiği zaman oluşur. Bir süre kadar bekleyin. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp açın. Düzelme olacaktır.
 1. 70 ledi yanıp sönüyor + kırmızı led yanıyor Dahili elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Elektronik kartta bir sorun olduğunu ve bu sebeple cihazın bloke durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmayacaktır. Sorunun tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. Sadece kırmızı led yanıyor ise Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Ateşleme sorunu olarak bilinir. Bu arıza durumunda önce konutunuzdaki gazı kontrol edin. Gaz vanaları kapalı şekilde ise mutlaka açın. Gaz vanaları açık durumda ise yani dairenize gaz gelmekte ise kombiye de gaz geldiğinden emin olun. Egis kombi yanındaki gaz vanası kapalı ise mutlaka açın. Vanalar açık durumda ve buna rağmen sorun yaşanıyor ise kombiye reset atın. Egis kombiyi resetleme işlemi için link tıklayabilirsiniz. Sorun yine de düzelmiyorsa Egis model kombinizin; ateşleme iyonizasyon elektrodunda, anakartıda veya gaz valfinde sorun olabilir. Tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakmalısınız.
 1. 50, 60 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor Gaz valfi kapalı ama alev var.
 • Çözüm Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen alevin algılanmaya devam ettiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Net tespit ve arızanın çözümlenmesi amacı ile Ariston Servisi’ni aramalısınız.
 1. 60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Cihaz çalışırken alev sönüyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce “reset” düğmesine bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme işlemini arıza devam ederse 3 kez tekrar edebilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka uzman yardımı alın. Elektrotlarda, elektronik karta, gaz armatöründe problem olabilir.
 1. Sadece sarı led yanıyor ise Atık gazı tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaz hava tahliyesi yapamıyor demektir. Yani atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Bacalı Egis model kombilerde; baca sensöründe sorun olması, bacanın tıkalı olması, bacanın çekmiyor olması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Hermetik Egis model kombilerde ise; hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, prosestatta sorun olabilir ya da anakart arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için Ariston Servisi’ni aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (121 Yorum)

 1. Emir Kirez dedi ki:

  Merhaba Bizim kombiniz 1-2 gündür petekleri ısıtmıyor ve sadece sarı baca ışığı yanıyor çözüm ne olabilir acaba? Model:Ariston Egis

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emir Bey… Makalemizde belirttiğimiz üzere, sadece sarı led yanıyor ise atık gazı tahliye sorunu var demektir. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Bacalı Egis model kombilerde; baca sensöründe sorun olması, bacanın tıkalı olması, bacanın çekmiyor olması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Hermetik Egis model kombilerde ise; hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, prosestatta sorun olabilir ya da anakart arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için teknik destek almalısınız.

Petek Yıkama