444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Ariston Egis Arıza Kodlarıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Yazımızda sunacağımız bilgiler Ariston Egis 24 FF ve 24 CF model ledli kombiler için geçerlidir. Ariston Egis model kombiler ledlidir. Ekranı yoktur ve arıza durumları da ledler ile belirtilmektedir. Panele bakacak olursanız 40 dan başlayarak 90 a kadar devam eden ledler bulunur. Bu ledlerin sadece yanıyor olması cihazın içindeki su sıcaklığının derecesini ifade eder. (Örneğin 50 ledine kadar yanıyor ise cihazın su sıcaklığının 50° civarında olduğunu belirtir) Ledler yanıp sönüyor ise bu bir arıza durumudur.

[sc name=”reklam”]
On/off ve reset düğmesinin altına bakarsanız eğer 3 led daha olduğunu göreceksiniz.

 • ► 1.led açma-kapama ledi (yeşil ışık sabit yanar)
 • ► 2.led duman sensörü ledi (sarı led yanar veya yanıp söner)
 • ► 3.led ateşleme arızası (kilitlenme) ledi (kırmızı led yanar veya yanıp söner)

Aşağıdaki yazımızda bu ledleri renklerine göre adlandıracağız. Ona göre arızanın sebebi veya sebepleri hakkında sizi bilinçlendirmiş olacağız.

Ariston Egis Arıza Kodları

 1. 90 ledi + kırmızı led yanıyor ise Aşırı ısınma problemidir.
 • Çözüm Genelde sık karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Bu arıza durumunda kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının kapalı olmadığından emin olun. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Daha sonrasında panelde yer alan “reset” düğmesine basmalısınız. Resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise bu durumda başka bir müdahalede bulunmadan direk servisi arayın. Üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, ana eşanjörde tıkanma olması veya kireçlenmesi, devir daim pompasında sıkışma olması, kalorifer filtresinin tıkanması veya kalorifer tesisatında tıkanma olması gibi durumlar sebebi ile bu sorun yaşanabilir. Önemli olan sorunu yerinde görmek, tespit sonrası müdahale etmektir. Bunun için de mutlaka Ariston Servisi’ni arayın.
 1. 50 ve 60 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Yetersiz su basıncı.
 • Çözüm Ekranın solunda yer alan bar göstergesine bakarsanız eğer 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Kombi basıncı düşük yani kombinin suya ihtiyacı var demektir. Bu yüzden yapmanız gereken işlem kombiye su basmaktır. Ariston Egis kombinin sağ altında mavi, çiçeğe benzer şekilde doldurma musluğunu sola çevirdiğinizde su sesi gelir panelin solundaki bar göstergesinde yükselme olur, bar değeri 1,5 olana kadar su basın. Su basma uygulamasından sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise “reset” düğmesine bir kez basmanız yeterlidir.
 1. 60  ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Kalorifer sensörü arızası.
 • Çözüm Merkezi ısıtma sensörü veya ntc si olarak adlandırabileceğimiz bu parçada sorun olduğunda karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu sorunda kalorifer sensörü arızasının yanı sıra sensör kablolarında ya da borularında da problem olabilmektedir. Arızanın kesin tespiti ve çözümü için de mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 50 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Sıcak su sensörü arızası.
 • Çözüm Kulanım suyu sensörü ya da ntc si olarak adlandırabileceğimiz parçada problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında veya borularında sorun olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı alın.
 1. 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Eeprom sorunu.
 • Çözüm Elektronik kartın üzerinde bulunan entegrede sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeyin. Servisi arayarak mutlaka uzman yardımı alın.
 1. 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Elektronik kartla kumanda panosu arasında irtibat yok.
 • Çözüm Pano elektronik karta bilgi yollayamıyor veya bilgi yollasa da kart bunu algılayamıyor. Hangisinde sorun meydana geldiğini anlayabilmek için Ariston Servisi tarafından teşhis gerekir. Cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı alın.
 1. 40, 50, 60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Üst üste çok sayıda reset atılmış.
 • Çözüm Bu arıza durumu reset düğmesine 15 dakika içerisinde birçok kez basıldığında yani kombi 15 dakika içerisinde olması gerekenden fazla resetlendiği zaman oluşur. Bir süre kadar bekleyin. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp açın. Düzelme olacaktır.
 1. 70 ledi yanıp sönüyor + kırmızı led yanıyor ise Dahili elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Elektronik kartta bir sorun olduğunu ve bu sebeple cihazın bloke durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmayacaktır. Sorunun tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı alın.
 1. Sadece kırmızı led yanıyor ise Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Ateşleme sorunu olarak bilinir. Bu arıza durumunda önce konutunuzdaki gazı kontrol edin. Gaz vanaları kapalı şekilde ise mutlaka açın. Gaz vanaları açık durumda ise yani dairenize gaz gelmekte ise kombiye de gaz geldiğinden emin olun. Egis kombi yanındaki gaz vanası kapalı ise mutlaka açın. Vanalar açık durumda ve buna rağmen sorun yaşanıyor ise “reset” düğmesine basarak kombiye reset atın. Resetleme sonucunda da arıza durumu devam etmekte ise bu durumda Ariston Servisi’ni arayın. Egis model kombinizin; ateşleme iyonizasyon elektrodunda, anakartıda veya gaz valfinde sorun olabilir. Tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakın.
 1. 50, 60 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Gaz valfi kapalı olmasına karşın alev algılanıyor.
 • Çözüm Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen alevin algılanmaya devam ettiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Net tespit ve arızanın çözümlenmesi amacı ile Ariston Servisi’ni aramalısınız.
 1. 60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Cihaz çalışırken alev sönüyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce “reset” düğmesine bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme işlemini arıza devam ederse 3 kez tekrar edebilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka uzman yardımı alın. Elektrotlarda, elektronik karta, gaz armatöründe problem olabilir.
 1. Sadece sarı led yanıyor ise Atık gazı tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaz hava tahliyesi yapamıyor demektir. Yani atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Bacalı Egis model kombilerde; baca sensöründe sorun olması, bacanın tıkalı olması, bacanın çekmiyor olması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Hermetik Egis model kombilerde ise; hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, prosestatta sorun olabilir ya da anakart arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için Ariston Servisi’ni aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (14 Yorum)

 • Baca ışığı yanyor sönmüyor kombi ısı vermiyor

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Cemal Bey… Baca ışığı yanıyorsa eğer atık gaz sisteminde sorun vardır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Kombiniz bacalıysa; baca tıkalı olabilir, çekmiyor olabilir ya da baca sensöründe sorun olabilir. Öncelikle bacayı kontrol ettirin baca çekişinde sorun yoksa servis müdahalesi gerekir. Kombiniz hermetikse; fan, prosestat ya da anakart arızası olabilir. Yine servis yardımı almalısınız.

 • Kombi yaklaşık 10 dakika kadar çalışıyor sonra baca ledi yanıyor ve ısı kesiliyor. İşlem her kombiyi kapatıp açtığımızda böyle gerçekleşiyor 10 dakika kadar sonra yineliyor

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Eray Bey… Kombinizin atık gaz devresinde sorun var. Bu gibi durumlarda cihazın çeşidi önemlidir. Hermetik ve bacalı çeşit kombilerde atık gaz sistemi aynı olmaz. Kullandığınız kombi bacalı yani bina bacasına bağlıysa; baca tıkalı, baca çekmiyor, baca sensörü veya elektronik kart arızası olabilir. Kullandığınız kombi hermetik yani bacası dışarı çıkıyorsa prosestat, fan veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Net arıza tespiti için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 • cennet imalı

  su basıncı düşük ve su almyor 50 60 yanıyor

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Cennet Hanım… Mavi doldurma musluğu yıkarıdaysa aşağıya çekerek sola çevirin. Su sesi gelmesi lazım ve basınçta yükselme olması lazım. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelmiyorsa parçada sorun vardır. Bunun için de servis yardımı almanız gerekir.

 • Şahin Parmaksız

  Mrb ariston Egis model kombi bar su seviyesi kendi kendine yükseliyor doldurma vanası işlem yapıyor ama vızıl vızıl su alıyor ve arada tak tak ses yapıyor sebebi nedir ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Şahin Bey… Kombi basıncının yükselmesi birçok arıza durumuna bağlıdır. Genleşme tankının havası bitmiş olabilir, genleşme tankı delik olabilir, eşanjör veya doldurma musluğu arızalı olabilir. Bu gibi durumlar basıncın yükselmesine neden olur. Ses yapma durumu ise ayrı bir arıza durumudur. Bu arızaların net teşhis edilmesi için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

 • Engin Güven

  Sıcak suyu açtığımda 40C ışığı yanıp sönüyor. Su bir ısınıp bir soğuyor. Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Engin Bey… Yaşadığınız sorun sıcak su ntc sensörü ile alakalı olabilir. Ancak farklı arıza durumları da olabilir. Net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

 • Muhammet Osmanoğlu

  Merhaba benim kombim egis 24 ff 40 derecenin ışığı yanıp sönüyor peteklerim kullanmıyorum peteklerimi sadece sıcaksu ama sürekli 5 saniyede bir ateşleme yapıyor sıcak su geliyor kesme yok normal durummu ateşleme yapması

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Muhammet Bey… Kombiyi düşük sıcaklıkta kullanıyorsanız eğer çok sık devreye girmesi normaldir. Dereceyi yükselterek cihazı denemeye alın, yine de çok sık devreye girerse sorun var demektir. Sadece 40 LED inin yanıp sönüyor olması bir arıza durumu değildir. Musluk sıcak su ihtiyacı için açıksa eğer cihazın içerisinde bulunan suyun sıcaklığının 40°C civarında olduğunu belirtir. Bu yüzden yanıp söner.

 • MURAT GÜNYILDIZ

  ariston kombim egis marka sıcak su bir geliyor bir gidiyor (banyoda) derece lambaları 40 den başlayıp 80 e kadar çıkyor tekrar geri geliyor.baca lambası yanıp sönüyor reset atınca tekrar düzeliyor.çeşmeden sıcak suyu gelince takır tukur ses geliyor.sıcak su ve ısınma olmadığı zamanda kendiliğinden ateşleme yapıyor.sönüyor.on/off düğmesi devamlı yanıp sönüyor. yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

  • Kombi Tamircisi

   Merhaba Murat Bey… Kombinizde aşırı ısınma sebebiyle bloke durumu olabilir. Bu yüzden kilitlenme yaşanıyor anladığım kadarıyla. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Kombi tesisat basıncına bakın. Basınç değeri 1 bar altındaysa cihaza su basın, basıncı 1 ile 2 bar arasına getirin. Yine de sorun düzelmiyorsa servis müdahalesi gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.