444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Ariston Egis Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Ariston Egis Hata Kodları

Yazımızda sunacağımız bilgiler Ariston Egis 24 FF ve 24 CF model ledli kombiler için geçerlidir. Ariston Egis model kombiler ledlidir. Ekranı yoktur ve arıza durumları da ledler ile belirtilmektedir. Panele bakacak olursanız 40 dan başlayarak 90 a kadar devam eden ledler bulunur. Bu ledlerin sadece yanıyor olması cihazın içindeki su sıcaklığının derecesini ifade eder. (Örneğin 50 ledine kadar yanıyor ise cihazın su sıcaklığının 50° civarında olduğunu belirtir) Ledler yanıp sönüyor ise bu bir arıza durumudur.

On/off ve reset düğmesinin altına bakarsanız eğer 3 led daha olduğunu göreceksiniz.

 • ► 1.led açma-kapama ledi (yeşil ışık sabit yanar)
 • ► 2.led duman sensörü ledi (sarı led yanar veya yanıp söner)
 • ► 3.led ateşleme arızası (kilitlenme) ledi (kırmızı led yanar veya yanıp söner)

Aşağıdaki yazımızda bu ledleri renklerine göre adlandıracağız. Ona göre arızanın sebebi veya sebepleri hakkında sizi bilinçlendirmiş olacağız.

 1. 90 ledi + kırmızı led yanıyor ise Aşırı ısınma problemidir.
 • Çözüm Genelde sık karşılaşılan arıza durumlarından biridir. Bu arıza durumunda kombi altındaki vanaların ve petek vanalarının kapalı olmadığından emin olun. Vanalar kapalı şekilde ise mutlaka açın. Daha sonrasında panelde yer alan “reset” düğmesine basmalısınız. Resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise bu durumda başka bir müdahalede bulunmadan direk servisi arayın. Üç yollu vananın konum değiştirmesi-ortada kalması, ana eşanjörde tıkanma olması veya kireçlenmesi, devir daim pompasında sıkışma olması, kalorifer filtresinin tıkanması veya kalorifer tesisatında tıkanma olması gibi durumlar sebebi ile bu sorun yaşanabilir. Önemli olan sorunu yerinde görmek, tespit sonrası müdahale etmektir. Bunun için de mutlaka Ariston Servisi’ni arayın.
 1. 50 ve 60 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Yetersiz su basıncı.
 • Çözüm Ekranın solunda yer alan bar göstergesine bakarsanız eğer 1 barın altında olduğunu göreceksiniz. Kombi basıncı düşük yani kombinin suya ihtiyacı var demektir. Bu yüzden yapmanız gereken işlem kombiye su basmaktır. Ariston Egis kombinin sağ altındaki mavi doldurma musluğunu önce aşağıya doğru çekin sonra sola çevirin, su sesi gelir panelin solundaki bar göstergesinde yükselme olur, bar değeri 1,5 olana kadar su basın. İşlem sonrası doldurma musluğunu sağa çevirip kapatın ve yeniden yukarı doğru yuvasına itin. Su basma uygulamasından sonra sorun düzelecektir. Düzelme olmaz ise “reset” düğmesine bir kez basmanız yeterlidir.
 1. 60  ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Kalorifer sensörü arızası.
 • Çözüm Merkezi ısıtma sensörü veya ntc si olarak adlandırabileceğimiz bu parçada sorun olduğunda karşımıza çıkan arıza durumudur. Bu sorunda kalorifer sensörü arızasının yanı sıra sensör kablolarında ya da borularında da problem olabilmektedir. Arızanın kesin tespiti ve çözümü için de mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 50 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Sıcak su sensörü arızası.
 • Çözüm Kulanım suyu sensörü ya da ntc si olarak adlandırabileceğimiz parçada problem olabileceğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda sıcak su alamazsınız. Sıcak su sensörünün yanı sıra sensör kablolarında veya borularında sorun olabilir. Tespitin yapılması ve arızanın çözümlenmesi için mutlaka uzman yardımı alın.
 1. 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Eeprom sorunu.
 • Çözüm Elektronik kartın üzerinde bulunan entegrede sorun olduğunu belirten arıza durumudur. Bu durumda cihaza müdahale etmeyin. Servisi arayarak mutlaka uzman yardımı alın.
 1. 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Anakart-kumanda panosu arasında irtibat yok.
 • Çözüm Pano elektronik karta bilgi yollayamıyor veya bilgi yollasa da kart bunu algılayamıyor. Hangisinde sorun meydana geldiğini anlayabilmek için Ariston Servisi tarafından teşhis gerekir. Cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı alın.
 1. 40, 50, 60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Maksimum reset sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumu reset düğmesine 15 dakika içerisinde birçok kez basıldığında yani kombi 15 dakika içerisinde olması gerekenden fazla resetlendiği zaman oluşur. Bir süre kadar bekleyin. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatıp açın. Düzelme olacaktır.
 1. 70 ledi yanıp sönüyor + kırmızı led yanıyor ise Dahili elektronik kart sorunu.
 • Çözüm Elektronik kartta bir sorun olduğunu ve bu sebeple cihazın bloke durumda olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda cihaz çalışmayacaktır. Sorunun tespit edilmesi ve çözümlenmesi adına mutlaka uzman yardımı alın.
 1. Sadece kırmızı led yanıyor ise Alev algılanmıyor.
 • Çözüm Ateşleme sorunu olarak bilinir. Bu arıza durumunda önce konutunuzdaki gazı kontrol edin. Gaz vanaları kapalı şekilde ise mutlaka açın. Gaz vanaları açık durumda ise yani dairenize gaz gelmekte ise kombiye de gaz geldiğinden emin olun. Egis kombi yanındaki gaz vanası kapalı ise mutlaka açın. Vanalar açık durumda ve buna rağmen sorun yaşanıyor ise “reset” düğmesine basarak kombiye reset atın. Resetleme sonucunda da arıza durumu devam etmekte ise bu durumda Ariston Servisi’ni arayın. Egis model kombinizin; ateşleme iyonizasyon elektrodunda, anakartıda veya gaz valfinde sorun olabilir. Tespit ve çözüm için işi uzmanına bırakın.
 1. 50, 60 ve 70 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Gaz valfi kapalı ancak alev algılanıyor.
 • Çözüm Gaz valfinin kapalı olmasına rağmen alevin algılanmaya devam ettiğini belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda gaz valfinde, anakartta ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Net tespit ve arızanın çözümlenmesi amacı ile Ariston Servisi’ni aramalısınız.
 1. 60, 70 ve 80 ledi + sarı led yanıp sönüyor ise Cihaz çalışırken alev sönüyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce “reset” düğmesine bir kez basarak resetleme işlemi uygulayın. Resetleme işlemini arıza devam ederse 3 kez tekrar edebilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç alamıyorsanız eğer mutlaka uzman yardımı alın. Elektrotlarda, elektronik karta, gaz armatöründe problem olabilir.
 1. Sadece sarı led yanıyor ise Atık gazı tahliye sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaz hava tahliyesi yapamıyor demektir. Yani atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda teknik açıdan yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Bacalı Egis model kombilerde; baca sensöründe sorun olması, bacanın tıkalı olması, bacanın çekmiyor olması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Hermetik Egis model kombilerde ise; hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir, fan arızalı olabilir, prosestatta sorun olabilir ya da anakart arızalı olabilir. Tespit ve müdahale için Ariston Servisi’ni aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (51 Yorum)

   1. Merhaba Cemal Bey… Baca ışığı yanıyorsa eğer atık gaz sisteminde sorun vardır. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Kombiniz bacalıysa; baca tıkalı olabilir, çekmiyor olabilir ya da baca sensöründe sorun olabilir. Öncelikle bacayı kontrol ettirin baca çekişinde sorun yoksa servis müdahalesi gerekir. Kombiniz hermetikse; fan, prosestat ya da anakart arızası olabilir. Yine servis yardımı almalısınız.

  1. Kombi yaklaşık 10 dakika kadar çalışıyor sonra baca ledi yanıyor ve ısı kesiliyor. İşlem her kombiyi kapatıp açtığımızda böyle gerçekleşiyor 10 dakika kadar sonra yineliyor

   1. Merhaba Eray Bey… Kombinizin atık gaz devresinde sorun var. Bu gibi durumlarda cihazın çeşidi önemlidir. Hermetik ve bacalı çeşit kombilerde atık gaz sistemi aynı olmaz. Kullandığınız kombi bacalı yani bina bacasına bağlıysa; baca tıkalı, baca çekmiyor, baca sensörü veya elektronik kart arızası olabilir. Kullandığınız kombi hermetik yani bacası dışarı çıkıyorsa prosestat, fan veya elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Net arıza tespiti için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

   1. Merhaba Cennet Hanım… Mavi doldurma musluğu yıkarıdaysa aşağıya çekerek sola çevirin. Su sesi gelmesi lazım ve basınçta yükselme olması lazım. Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi gelmiyorsa parçada sorun vardır. Bunun için de servis yardımı almanız gerekir.

  2. Mrb ariston Egis model kombi bar su seviyesi kendi kendine yükseliyor doldurma vanası işlem yapıyor ama vızıl vızıl su alıyor ve arada tak tak ses yapıyor sebebi nedir ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

   1. Merhaba Şahin Bey… Kombi basıncının yükselmesi birçok arıza durumuna bağlıdır. Genleşme tankının havası bitmiş olabilir, genleşme tankı delik olabilir, eşanjör veya doldurma musluğu arızalı olabilir. Bu gibi durumlar basıncın yükselmesine neden olur. Ses yapma durumu ise ayrı bir arıza durumudur. Bu arızaların net teşhis edilmesi için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

     1. Merhaba Boray Bey… Ariston Egis model kombilerde sıcaklık dereceleri 40°C den başlar 90°C ye kadar çıkar. Tek başına bir led yanıp sönüyorsa bu bir arıza değildir. Sadece 40°C ledi yanıp sönüyorsa ve özellikle de musluk açık olduğunda yanıp sönüyorsa ölçülen sıcaklığın yaklaşık 40°C kadar olduğunu belirtir. Ancak 40°C ledi ile birlikte alt tarafta yer alan ledlerden biri de yanıp sönüyorsa bu bir arızadır. Arızanın net teşhisi için tabi sorunu yerinde görmek gerekir. Kombinizden sıcak su alabiliyorsanız sorun yok, ancak sıcak su alamıyorsanız bu bir sorundur ve işin uzmanından yardım almak gerekir.

  3. Sıcak suyu açtığımda 40C ışığı yanıp sönüyor. Su bir ısınıp bir soğuyor. Bilgilendirme için şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba Engin Bey… Yaşadığınız sorun sıcak su ntc sensörü ile alakalı olabilir. Ancak farklı arıza durumları da olabilir. Net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

  4. Merhaba benim kombim egis 24 ff 40 derecenin ışığı yanıp sönüyor peteklerim kullanmıyorum peteklerimi sadece sıcaksu ama sürekli 5 saniyede bir ateşleme yapıyor sıcak su geliyor kesme yok normal durummu ateşleme yapması

   1. Merhaba Muhammet Bey… Kombiyi düşük sıcaklıkta kullanıyorsanız eğer çok sık devreye girmesi normaldir. Dereceyi yükselterek cihazı denemeye alın, yine de çok sık devreye girerse sorun var demektir. Sadece 40 LED inin yanıp sönüyor olması bir arıza durumu değildir. Musluk sıcak su ihtiyacı için açıksa eğer cihazın içerisinde bulunan suyun sıcaklığının 40°C civarında olduğunu belirtir. Bu yüzden yanıp söner.

  5. ariston kombim egis marka sıcak su bir geliyor bir gidiyor (banyoda) derece lambaları 40 den başlayıp 80 e kadar çıkyor tekrar geri geliyor.baca lambası yanıp sönüyor reset atınca tekrar düzeliyor.çeşmeden sıcak suyu gelince takır tukur ses geliyor.sıcak su ve ısınma olmadığı zamanda kendiliğinden ateşleme yapıyor.sönüyor.on/off düğmesi devamlı yanıp sönüyor. yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

   1. Merhaba Murat Bey… Kombinizde aşırı ısınma sebebiyle bloke durumu olabilir. Bu yüzden kilitlenme yaşanıyor anladığım kadarıyla. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Kombi tesisat basıncına bakın. Basınç değeri 1 bar altındaysa cihaza su basın, basıncı 1 ile 2 bar arasına getirin. Yine de sorun düzelmiyorsa servis müdahalesi gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

  6. kombi 5 dakikka falan yandığında kırmızı ışık yanıyor rest yapıyrum biraz yandıktan sonra yine kırmızı yanıyor ve kombi sönüyor yardımlarınız için şimdiden tşkrler

   1. Merhaba Sadettin Bey… Kırmızı ışıkla birlikte yukarıda yer alan ledlerde de yanma durumu olması gerekir. 40-80 arası ledler vardır. Bu ledlerden hangisi veya hangileri yanıp sönüyor bunu da belirtirseniz arıza durumu hakkında size bilgi aktarabiliriz.

   1. Merhaba Tolunay Bey… Ariston Egis model kombilerde 40-50°C ve kırmızı ışık led uyarısının bir açıklaması bulunmuyor. Yani kullanım kılavuzunda belirtilen bir arıza durumu değil. Kombi basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Kombide “reset” yazan düğmeye birkaç saniye basılı tutarak cihazı resetleyin. Tüm petek ve tesisat vanalarının açık olduğundan ve dairenizde gaz olduğundan emin olun. Yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

  7. Merhabalar

   Kombiyi ilk açınca,baca işareti olan değil,öteki yani en sağdaki 3.bölüm kırmızı olarak yanıyor..Reset atınca 1 dakika felan süre çalışıp,tekrar aynı bölgedeki kırmızı yanarak kombi çalışmıyor..Sadece ocağı yakabiliyoruz,ocağa gaz geliyor,onun haricinde ne petek nede çeşmede kombi devreye girmiyor.40 dan 90 a kadar olan bölümdede hiçbir şey yanmıyor ?

   1. Merhaba Hakan Bey… Kombiniz gaz yokluğu hatası veriyor. Ocak yanıyorsa dairenizde gaz vardır, yani gaz kesintisi yoktur. Kombiyi arka arkaya sorun düzelmediği sürece 3 kez resetleyin. Ancak 3 resetleme sonrası düzelme olmuyorsa yine kırmızı ışık uyarısı veriyorsa servis yardımı almanız gerekir. Kombide alev oluşmadığı için ateşleme yapmıyor. Yani içindeki suyu ısıtamıyor. Cihaz buna bağlı olarak da çalışmıyor. İçindeki bulunan suyun sıcaklığı 40°C nin altında olduğu için de hiçbir led (40 dan 90°C ledine kadar) yanmıyor. Cihaz neden ateşleme yapmaz; anakart, gaz valfi, iyon elektrodu, ateşleme elektrodu gibi parçalarda sorun varsa ateşleme yapmaz. Ancak yine de sorunu net teşhis etmek için yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

  8. Kombiyi calıştırdığımda alev alıyor ayarladığım dereceye gelmeden kombi sönüyor ledlerde sönüyor ve petekler ısınmıyor resetliyorum ve derceyi birazdaha yükseltiyorum ama yine aynı sorunu yapıyor yaklaşık 1dakika yanıyor ve tekrar derece ledleri sönüyor herhangi bir arıza vermiyo yani ledler yanıp.sönmüyor sadece derece ledleri sönüyor nasıl bi yol izlemem gerekiyor

   1. Merhaba Hüseyin Bey… Kombi devreye tam olarak girmeden yani ısıtmayı yapamadan devreden çıkıyor. Bu birçok sebebe bağlıdır ve cihaz bir uyarı ledi vermediği için tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Yani bu durum devir daim pompası, anakart, sensör, üç yollu vana gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Net teşhis için tabi sorunu yerinde görmek daha iyi olur. Bu yüzden servis çağırmanızı tavsiye ederiz.

  9. Reset düğmesi sabit kırmızı yanıyor ekranda Err 501 yazıyor. Belirtilen ariza hakkında bilgi alabilir miyim

   1. Merhaba Veysel Bey… Ariston kombilerde 501 gaz yokluğu yani ateşleme sorunudur. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Gaz vanalarına bakın, vanaların açık durumda olduğundan emin olun. Yine de sorun devam ederse kombiyi arka arkaya sorun düzelmediği sürece birkaç kez resetleyin. Sorun hala düzelmiyorsa servis çağırmanız gerekir. Cihazın anakartı, gaz valfi ya da elektrotlarında problem olabilir. Yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir.

  10. Kombim ariston egıs24ff sıcak suyu açtığımda kombi hiç çalışmıyor ama petekleri açtığımda devreye giriyor

   1. Merhaba Hamza Bey… Kombiniz kaloriferleri ısıtıyor ancak sıcak su vermiyor. Bir hata kodu da vermiyor anladığım kadarıyla. Hata kodu vermediği için tahmini de olsa bilgi aktarmak çok zor. Çünkü kombide neredeyse hemen her parça sıcak su devresinde çalışır. Bu yüzden sorunu yerinde görüp incelemekte fayda var. Servis yardımı almanızı öneririz.

  11. Merhabalar mutfak ve banyoya sıcak suyum geliyor ancak peteklere sıcak su gelmiyor kombine de herhangi bi arızada vermiyor sebebi nedir acaba teşekkürler

   1. Merhaba Okan Bey… Peteklerin ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Devir daim pompası, kalorifer sensörü, anakart, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilir. Kalorifer filtresinde ya da tesisatında tıkanma olabilir. Sorunun yerinde görülmesi daha iyi olur. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  12. Ariston kombi (Türünü bilmiyorum) termostan 23 dereceye ayarlı ancak iki gündür 18 dereceyi geçmiyor. Zira kombi yanıyor 60-70 dereceleri görüyor ve derece hemen tekrar düşüyor, sürekli böyle, dolayısıyla da ev ısınmıyor. bir kaç kez resetledim durum değişmiyor. sağdaki düğmeye basarak komfort yada otomatik ayarladadığımda da aynı durum devam ediyor. Servis çağırmadan benim yapabileceğim bir şey var mıdır. Teşekkür ederim.

   1. Merhaba Ali Hikmet Bey… Oda termostatı kullanıyorsanız eğer kombi kalorifer ayarı en yüksekte olmalıdır. Yani kaloriferin sıcaklığı en yüksekte maksimum değerde olması gerekir. Aksi halde kombi oda termostatına göre çalışmaz, düzensiz bir çalışma sergiler. Kombi kalorifer ayarını en yükseğe getirerek bi deneme yapın, durum aynı ise termostatta, bağlantılarda ya da anakartta bir sorun olabilir.

  13. Sayın yetkili benim.kombim f24 clas ateşleme yaptığında sadece 15 veya 20 saniye sürüyor. Daha sonra beklemeye geçiyor. Bunun süreside takriben 100-130 saniye arası. Bir türlü çaresini bulamadık. Dolayısı ile kombiden verim alamıyoruz. Ne yapmamız gerekir.

   1. Merhaba Arif Bey… Kombi anladığım kadarıyla 15-20 saniye kadar çalışıyor. Sonrasında ortalama 2 dk. sonra yeniden devreye giriyor. Bu durum ntc sensöre veya anakarta bağlı olabilir. Ancak cihazı yerinde görüp incelemekte fayda var. Bi servis çağırarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

  14. Daha önce farklı firmalarda servislik yaptım.taşındığım ecde ariston var.sıcak suda poroblem yok.kaloriferde açınca alev minimum yanıyor fakat maxsimuma geçmiyor haliyle petekler ısınmıyor her şeyi yaptım gaz valf hortuma üfleyince maksimuma geçiyor

   1. Merhaba Murat Bey… Gaz valfinde sorun olsa kombi sıcak su da vermemesi gerekir. Gaz valfi sonuçta gazı şebekeden alır, bir kısmını brülöre gönderir ve orada yanma oluşmasını sağlar. Sorun olsa brülörde yanma olmaz ve kombi sıcak su da vermeyip gaz yokluğu hatasına geçer. Peteklerin ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Kalorifer filtresinin tıkalı olması, kombi tesisatında tıkanıklık durumlarının olması da yine peteklerin ısınmamasına sebeptir. Kombide; kalorifer sensörü, pompa, anakart, üç yollu vana ya da eşanjör gibi parçalarda da sorun olabilme ihtimali var. Sorunu net teşhis edebilmek için yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

    1. Telefonla teknik destek alabilirmiyim.yardımcı olurmusunuz.bütün olasılıkları yaptım.petekleri dahil yıkadım.tek kafama takılamgaz valf inden yanma odasına çıkan hortum.bu konuda yardım istiyorum

  15. Merhabalar benim sorunum kombimde sıcak su veya petek ısıtmadında zaman zaman 60-70-80 ve baca ışıkları yanıp sönüyor sonra kombi devre dışı kalıyor

   1. Merhaba Mesut Bey… Makalemizde de belirtmiş olduğumuz gibi 60-70-80 ledleri ile birlikte baca ışığı olan sarı led de yanıp sönüyorsa bu cihazda alevin kesildiğini belirtir. Yani bir sebeple brülörde yanma kesilir ve cihaz alev kesildiğine dair yanmanın gerçekleştirilemediğine dair bu uyarıyı verir. Arıza durumunda cihazı resetlediğinizde düzeliyorsa bu şekilde kullanmaya devam etmelisiniz. Ancak arka arkaya cihazı 3 kez resetlemenize karşın yine de sorunda düzelme olmuyor, devam ediyorsa; iyon elektrodu, gaz valfi ya da anakart gibi parçalarda sorun olabilir, hava akışı sağlanamıyor olabilir. Sorunu net teşhis etmek adına yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

  16. Merhabalar ariston egis kombi kullanmaktayım petekler 50 dereceye ayarlı 40 derece sabit yeşil yanıyor bu ne demektir

   1. Merhaba Hasan Bey… Kombinizde ekran olmadığı için ledlerin yanma durumlarına göre ayarladığınız dereceyi veya kombi içinde bulunan suyun sıcaklık derecesini anlayabilirsiniz. Kombiyi 50°C ye aldığınızda panele bakın 40 ve 50°C ledi bazen de 60°C ledi sabit yanar. Brülörde yanma kesildiğinde pompa devir daim işlemine devam eder ve yavaş yavaş tesisat suyunu soğutmaya başlar. Yani cihaz bir nevi dinlenmeye geçer diyebiliriz. Bu dinlenme aşamasında sıcaklık düştüğü için ledlerden sadece 40°C ledi sabit yanar. Bu da ortalama sıcaklığın 40°C civarında olduğunu belirtir.

  17. Merhaba. Egis kombinin devirdaim pompası değiştrildikten sonra sıcak su çok ısınmamaya başladı. Önceden kombi sanki turboya geçiyordu. Sıcaksuyu çok açınca birden kombi yüksek yanıyordu sonra düşük yanıyordu. Aynı durumu peteklerde de yapardı. Şimdi o yüksek yanma konumuna geçmiyor. Hep normal yanıyor. Sıcak su derecesini yükseltsem bile aynı yanıyor yetiştiremiyor. Yardımcı olabilirmisiniz

   1. Merhaba Cem Bey… Pompalar genelde devirli olur. Kombinizde devri düşük bir pompa takıldı ise bu yüzden önceki verimde olmayabilir. Muhtemel sebep bu gibi görünüyor. İşlemi yaptırdığınız firmayla görüşerek durumu izah edin, gelip cihazı kontrol etsinler.

  18. Ariston egis kombim var çok düşük seviyede (2.kademe)
   yakmama rağmen aşırı gaz yakıyor sizce nedendir.
   Teşşekürler , iyi çalışmalar.

   1. Merhaba Kemal Bey… Kombi düşük derecelerde yakıt tüketimini her zaman daha çok yapar. Çünkü daha sık devreye girip çıkar. Kombi her devreye girdiğinde de yakıt tüketimi yapar. Düşük derecelerde yakıt tüketimi az olur gibi düşünülse de, kombiler yüksek derecelerde daha geç aralıklarla devreye gireceği için yakıt tüketimi de daha az olur. Tabi bu her zaman için kombide bir sorun olmadığı anlamına gelmez. Kombi ve petek bakımı gerekebilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, eşanjör kireçlenmesi, pompa sıkışması, kart veya sensör arızası olabilir. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Bu konuda firma olarak biz de size yardımcı olmak isteriz. Servis talebi için çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

  19. Kolay gelsin benim ariston agis kombim var. dönem dönem şu aralar çok sık arıza yapıyor. Kombiyi çalıştırmak istediğimde çalışıyor ateşleme 5/6 saniye sürüyor sonrasında sönüyor 40.60.80 ve sarı ışık yanıyor. Bu olay 3 defa tekrar edip sonunda çalışmadığı için kırmızı ışık yanıp arıza veriyor. Bu durumda ne yapabilirim. İyi çalışmalar dilerim.

   1. Merhaba Özcan Bey… Kullanım kılavuzunda 40-60-80 ledi ile birlikte sarı ışık led uyarısına dair herhangi bir bilgi yer almıyor. Yani harici bir sorun olabilir. Çünkü cihaz sonrasında kırmızı ışığa geçiyor. Sensör, kart gibi birçok parçada sorun olabilir. Tabi net arıza teşhisi için sorunu yerinde görmemiz gerekiyor. Bu yüzden çağrı merkezimize ulaşarak arıza hakkında bilgi ve yardımlar alabilirsiniz.

   1. Merhaba Uğur Bey… Öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Daha sonrasına kombiyi birkaç kez “Reset” tuşuna basarak resetleyin. Sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Anakart, gaz valfi, elektrotlarda sorun olabilir. Yardım için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  20. Merhaba, Egis plus kombimiz sp3 arızası veriyor ve bu kodu verdiginde sıcak su gelmiyor, ocakta ise bir problem yok. Bu sorunun nedeni nedir ve çözümü nasıl olabilir acaba?

   1. Merhaba Işıl Hanım… Ariston Egis Plus ekranlı kombilerde sp3 arıza kodu cihazın 3 alev denemesi yapmasına karşın brülörde alevin oluşmadığını belirtir. Cihazı resetlerseniz ya düzelir ya da 501 yani gaz yokluğu arızasına geçer. Dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olmanız gerekir. Gaz kesintisi yoksa yani gaz vanaları açık ve ocağınız yanıyorsa kombide sorun var demektir. Anakart, elektrotlar, gaz valfi gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yani servis çağırmanız gerekiyor. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak servis talep edebilirsiniz.