Alarko Trendy Kombiye Su Basma

Alarko Trendy Kombiye Su Doldurma

Ariston Trendy model kombilerde düşük basınç arızası “60-70°C ledleri aynı anda yanıp söndüğünde” anlaşılabilir.

Alarko Trendy Kombiye Nasıl Su Basılır?

 • Öncelikle kombinin sağ alt tarafına doğru eğilerek bakın.
 • Görseldeki gibi sağ alt kısımda kombiye monteli durumda “siyah” renkli bir musluk göreceksiniz.
 • Bu parça doldurma musluğudur. Yani kombi tesisat basıncını yükseltmeye, kombiye su basmaya yarayan parçadır.
 • Parçayı yavaşça sola doğru çevirin (kendi solunuza doğru yani saat yönünün tersine)
 • Parçayı sol tarafa çevirdiğiniz an cihazdan su sesi gelmesi gerekir. (su sesi gelmezse parça boşa dönüyordur yani parçada sorun vardır.)
 • Su sesi geliyorsa eğer hemen panelin sağında bulunan bar göstergesini takip edin.
 • Bar göstergesinde yükselme olacak.
 • Bar göstergesi 1 ile 2 arasına gelecek şekilde işlemi devam ettirin. Bu değere geldiğinde çevirdiğiniz siyah doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın.

Trendy model kombiye bu şekilde su basmış yani basıncını yükseltmiş olursunuz. Basınç yükseldiği zaman yaşadığınız sorun çözümlenmiş olur ve cihaz devreye girerek çalışmasına kaldığı yerden devam eder.

Kombi basıncı normal seviyede olmasına karşın yine de en başta belirttiğimiz 60-70°C led uyarısı veriyorsa devir daim sorunu var demektir. Bunun için servis yardımı almanız gerekir. Ayrıca işlemi yapamazsanız yine servis çağırmanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Mustafa Demiray dedi ki:

  Alarko trendy marka kombim en üstteki ateşleme ışığı sürekli yaniyo ve assagiya doğru 60derece olan gösterge lambası yanıp sönüyor petekler ve su isinmiyor ne yapmaliyim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Yaşadığınız problemin makalemizde belirttiğimiz su basıncı ile alakası yoktur. https://kombitamircisi.com.tr/alarko/trendy-ariza-kodlari/ linkini incelerseniz burada 60 led uyarısı hakkındaki detaylar yazmaktadır. Kombiniz atık gaz sistemi hatası veriyor. Muhtemel baca sistemine bağlı bir sorun. Bu durumda her ihtimale karşı cihazı birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset sonrası düzelme olmazsa servis yardımı almalısınız.

 2. Seçkin DANIŞOĞLU dedi ki:

  Alarko trendy kombiniz var 15 gün içerisinde yeşil olan yüksek noktasından en aşağıya inerek tekrardan su basmak zorunda kaldık. Bu kadar kısa zamanda ve kısmen çalışma şartlarında bu kadar su eksiltmesi doğrumudur.
  Birde bu kombi yoğuşmalı mı
  Teşekkür ederim şimdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seçkin Bey… Kombi su basıncının 15 günde bir azalması normaldir. Ancak yine de kombiye bir bakım gerekebilir. Alarko Trendy model kombiler hermetiktir, yoğuşmalı değildir.

 3. Bayram Aydın dedi ki:

  Kombiye su basıldı ve 60 Leti yanmaya devam etti soru.n ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bayram Bey… Kombi su basıncı düşük olduğu zaman 60 ve 70 ledleri aynı anda yanıp söner. Su basma işlemi sonrası sadece 60 ledi yanıp sönmeye devam ediyorsa bu baca sistemine bağlı bir sorundur. Bu durumda kombiyi resetlemeli, sorun düzelmiyorsa servis yardımı alınmalıdır.

 4. Hidayet köroğlu dedi ki:

  Tredy-d serisi kombim mevcut. Bir gün su basıncı yükselip suyu tahliye etmiş, vana değişti basınç kontrolu yapıldı.ancak kombi yine yavaş yavaş su almaya devam ediyor.2-3 günde bir suyu boşaltıyorum.usta basınç sersörü arızalı ondardır dedi. Sensör siparişi vermiş 15 gün oldu gelmedi.bu arıza basınç sensöründen olabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hidayet Bey… Kombinizde yüksek basınç sorunu varsa aslında bu durumun basınç sensörü ile pek bir alakası yoktur. Yani şöyle izah edelim: kombi kullansanız da kullanmasanız da her şekilde basınç yükseliyorsa, eşanjör+doldurma musluğu değişimi gerekir. Kombi kullanıldığı zaman basınç yükseliyor, dinlenmeye geçtiğinde basınç düşüyor veya yükselmiyor-sabit kalıyorsa bu durum genleşme tankına bağlıdır. Tankın havası eksik veya tank delik olabilir. Basınç sensörü kombideki basıncı ölçen bir parçadır. Basıncı yanlış ölçüyorsa cihaz arızaya geçebilir. Yani örnek vermek gerekirse; kombi basıncı normal seviyededir ancak kombi düşük veya yüksek basınç uyarısı veriyordur. Kısacası bar göstergesi ile cihazın verdiği arıza birbirini tutmuyorsa basınç sensöründe sorun olabilir. Ancak kombinizde böyle bir durum yok. Basıncın yükseldiğini görebiliyorsunuz ve basınç yükseldiği için de kombi fazla suyu tahliye ediyor. Yani bize kalırsa sorun en başta belirttiğimiz eşanjör, tank, doldurma musluğu gibi parçalara bağlıdır. Yine de tabi sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz. Sorunu net olarak yerinde görmemiz gerekiyor.

 5. Serkan iş dedi ki:

  Alarko trendy marla kombim basinc dusuyor sicak su vermiyor nedeni ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey… Kombi basıncı düşüp cihaz arızaya geçerse çalışma durumu olmaz. Ancak basıncın düşmesi de birçok sebebe bağlı olabilir. Gözle görülür peteklerde, tesisatta veya kombide su kaçağı varsa bu kaçakların işin uzmanı tarafından giderilmesi gerekir. Ancak gözle görülür bir kaçak durumu yoksa; tankın havası eksik olabilir, tank delik olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir veya sıva altı kaçağı olabilir. Sorunu yerinde görmemiz, müdahale etmemiz gerekiyor.

Petek Yıkama