444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Alarko Trendy Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Alarko Trendy Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Alarko Trendy TY 20 HE/ TY 20 AE model kombiler için geçerlidir.

Alarko Trendy model kombilerde ekran bulunmaz. Ledler yer alır ve arıza durumları ledlerin yanma durumlarına göre değişir. Ledler arasında alev simgesi olan (en üstteki led) cihaz açık durumda olduğu sürece sabit yanar. Diğer ledler sadece yanıyor ise bu cihazın içindeki su sıcaklık derecesi demektir, yani arıza değildir.  Arıza ledleri 1 saniye ara ile yanıp söner ise bu bir arıza durumudur.

 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Alev yok.
 • Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman dairenizde gaz olduğundan emin olmak adına gaz vanalarına bakmalısınız. Dairenizde gaz var ise Trendy model kombi yanındaki gaz vanasını kontrol edebilir, kapalı ise açabilirsiniz. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer “R” butonuna bir kez basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumu devam ettiği sürece resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç alınamıyorsa eğer; anakartta, gaz armatöründe veya elektrotlarda (iyonizasyon-ateşleme) sorun olabilir. Tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına Alarko Servisi’ni aramalısınız.
 1. 70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı sıcaklık.
 • Çözüm Böyle bir arıza durumu ile karşılaştığınız an öncelikle kombinin altındaki tesisat vanalarının açık durumda olup olmadığını kontrol edin, kapalı ise açın. Daha sonrasında kalorifer vanalarına bakın, kapalı ise açın. Vanalar açık şekilde ise “R” konumlu reset düğmesine basarak sorun düzelmediği sürece birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme ardından arıza durumu devam etmekte ise mutlaka Alarko Servisi’ni arayın. Aşırı ısınma sorunlarında; kalorifer tesisatında, kalorifer filtresinde veya ana eşanjörde tıkanma olabilir. Ana eşanjör kireçlenmiş olabilir. Üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada bir yerde kalıyor olabilir. Devir daim pompasında sıkışıklık olabilir. Net tespit ve müdahale yerinde yapılmalıdır.
 1. 60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Atık gaz sistem kilitlenmesi.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihaz kilitlenmiş demektir. Trendy model kombilerin hermetik ve bacalı çeşidi olduğu için bu arıza durumunda arızalı parçalar da değişiklik gösterir. Hermetik kombiler ve bacalı kombilerde atık gaz sistemi değişmektedir. Bu iki kombi çeşidini birbirinden ayıran en önemli özellik de atık gaz sistemi olmaktadır. Hermetik kombilerde fan ile sağlanan hava akışı bacalı kombilerde baca ile sağlanır. Bu yüzden hermetik kombilerde böyle bir arıza durumu ile karşılaşıldığı zaman; fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir, hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Bacalı kombilerde ise; baca tıkanmış, baca çekmiyor olabilir ya da baca sensörü arızalanmış olabilir. Tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.
 1. 60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Atık gaz sistemi sorunudur.
 • Çözüm Bu arıza durumu atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten bir uyarıdır. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız. Atık gaz sistemi Trendy model kombilerin çeşidine göre değişir ve arızalı parçalar da ona göre değişmektedir. Net tespit ve çözüm için servisi arayınız.
 1. 60 ve 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisatta su yok veya su dolaşımı yok.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce panelin sağında yer alan bar göstergesine bakmalısınız. 1 barın altını gösteriyor ise tesisatta su yok demektir. Yani cihazın suya ihtiyacı vardır ve kombiye su basmanız gerekir. Trendy model kombinin sağ altındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek su basma işlemi uygulamalı ve bar değeri 1,5 e gelene kadar su basmalısınız Su basma işleminden sonra doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Arıza durumu düzelecektir. Basınç normal değerde ise bu durumda su dolaşımı olmuyordur. Yani kombi devir daim yapamıyordur. Bu durumda kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, kalorifer vanaları kapalı olabilir veya pompada sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.
 1. 50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu ntc sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnız bu arıza durumunda direk sensör arızalı diyemeyiz. Sensörün bağlı olduğu borularda nem, bağlantılarda kopma-kısa devre durumu olabilir. Sorunun tespit edilmesi ve çözüme ulaşması adına Alarko Servisi’ni aramalısınız.
 1. 40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kalorifer ntc sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnız yine de bu sorunda direk kalorifer sensöründe sorun var diyemeyiz. Sensörün bağlı olduğu boruların nemlenmesi, kablolarında kopma veya kısa devre durumlarında da bu sorun yaşanabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (34 Yorum)

   1. Merhaba Nedim Bey… Kullandığınız Trendy model kombilerde en yüksek sıcaklık derecesi 85°C dir. Ayar düğmesi de en son 7 ye kadardır. Ekran olmadığı için sıcaklık derecesini görüntüleyemezsiniz. Ancak düğmelerin yanında bulunan 80 LED ine kadar yandığında sıcaklık derecesini tahmin edebilirsiniz. Ayarladığınız derecenin üzerine çıkmıyorsa düğmede sorun olabilir veya cihaz ile alakalı bir problem olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

  1. Merhaba . kombi sürekli çalışıyor suan 50 de sıcak su acıldıgında kombi devreye girer gibi habire çalışıyor anlamadık yardımcı olursanız seviniriz..

   1. Merhaba Hatice Hanım… Kombinizin kalorifer düğmesinde, elektronik kartında veya devir daim pompasında sorun olabilir. Arızayı yerinde görmeden biz de net bir bilgi veremiyoruz maalesef. Bu konuda mutlaka servis yardımı almalısınız.

  2. alarko trendy kombi sıcak su ısıtmıyor suyu açınca cihaz ısıtmaya gecmiyor. ama kalorifer iyi ısıtıyor.

   1. Merhaba Hakan Bey… Isıtma devresinde yani kalorifer devresinde bir sorun yoksa sıcak su aksağında bir problem var demektir. Yalnız kombide hemen her parça sıcak su için çalışır. Bu yüzden arızanın yerinde görülmesi ve tespit edilmesi gerekir. Bunun için servis yardımı almanızı öneririz.

  3. Kombide sürekli 80 lambası yanıyor sıcak suda sorun yok ama kaloriferi ısıtmıyor sorun nedir

   1. Merhaba Abdülkadir Bey… Kombinizde ateşleme sorunu var. Öncelikle dairenizde gaz olduğundan emin olmanız gerekir. Doğalgaz vanalarını kontrol edin. Ocak doğalgazlı ise ocağın çalıştığından emin olun. Ocak da çalışmıyorsa dairenizde gaz yoktur. Bölgenizin doğalgaz dağıtım şirketini arayarak bu konudaki bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Ocağınız çalışmıyorsa kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Alarko Trendy model kombilerde küçük “r” harfli bir düğme vardır. Birkaç saniye kadar bu düğmeye basılı tutun. Sorun düzelmezse işlemi arka arkaya birkaç kez daha uygulayın. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa servis çağırmanız gerekir.

  4. Mrb ustam benim kombi petekler kapali sicaksu acik konumda peteklere inanilmaz bi sicaklik gidiyor veya ikiside acik petek 40 dereceye ayarliyken kendi kendi ne peteklere yine asiri sicaklik geliyor neden olabilir.

   1. Merhaba Nurullah Bey… Petekler yani petek konumu kapalı olmasına karşın tüm peteklerde aşırı ısınma oluyorsa kombinizde üç yollu vana arızası olabilir. Kombiye yakın birkaç petekte ısı oluyorsa bu bir sorun değildir. Her kombi bu şekilde çalışır. Ancak tüm peteklerde ısı oluyorsa üç yollu vana kaçırıyordur. Bu durumda parçanın tamiri ya da değişimi gerekebilir. Servis yardımı almalısınız.

  5. Merhaba kolay gelsin alarko trendy kombim var sıcak su ayarını kaça getirirsem getireyim 40 derece led ı yanıyor banyo sırasında soğuk su ile ılıklaştırmaya çalışınca kombi 2 dakikada bir su soğuk geliyor sonra tekrardan sıcak su devreye giriyor

   1. Merhaba Timur Bey… 40°C LED i sadece yanıyorsa cihazda sorun yok demektir. Fakat sıcak su ısınmada bir sorun varsa bu harici bir arızadır. Zaten Alarko Trendy model kombilerde LED ler 40°C den başlar. Ancak 40°C LED i yanıp sönüyorsa bu sensör arızasıdır. Kalorifer sensöründe sorun olduğunu belirtir. NTC sensöre bağlı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Net teşhis için tabi sorunu yerinde görmek gerekir. Bunun için de servis yardımı almalısınız.

    1. Merhaba Mustafa Bey… Makalemizde de belirttiğimiz gibi 70-80°C ledlerinin aynı anda yanıp sönmesi aşırı ısınma sorunudur. Kombide sıcak su ayarı yüksek ise ayarı kısın. Yani 35-38°C lere kadar düşürün. Havalar zaten sıcak. Ancak sıcak su ayarı zaten kısıktaysa, kısıkta olmasına rağmen yine de musluğu açınca cihaz bu uyarıyı veriyorsa; limit sensör, anakart, sıcak su sensörü gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Yani bi servis yardımı almanız gerekiyor.

  6. Alarko trendy kombim var.Sıcak su ısıtma gayet güzel çalışıyor.
   Kalorifer ayarını 7 . kademeye kadar çıkarttığım halde kombi çalışmadı.
   Normal beklemede 40 numaralı LED yanıyor.Arıza ne olabilir? Ne yapmam lazım?
   Selamlar,Cevabınız için teşekkürler.

   1. Merhaba Emin Bey… 40 ledi yanıp sönüyorsa eğer kalorifer sensörü arızasıdır. Ancak sabit bir şekilde yanıyorsa kombi içerisindeki suyun sıcaklığını belirtir. En yüksek dereceye ayarlamanıza rağmen kaloriferlerinizde yine de bir ısınma durumu olmuyorsa teknik bir arıza durumu söz konusudur. Yapabileceğiniz herhangi bir işlem olmadığı için servis çağırmalısınız.

  7. Merhaba kolay gelsin alarko trendy marka kombim var petek düğmesi kapalı konumda sıcak su düğmesi bir konumunda sıcak suyu açtığımız da veya kombi kapalı iken tekrar kombi yi açtığımızda birden kendi kendine ateşleniyor yanıyor yanıyor peteklere su veriyor petek düğmesi kapalı olduğu halde sorun ne olabilir. Şimdiden teşekkür ederim

   1. Merhaba Murat Bey… Kombi yaz konumunda yani sıcak suda uzun süre kullanılırsa eğer içinde bulunan suyu parçalar zarar görmesin diye tesisata gönderir. Bu yüzden kombiye yakın birkaç petekte ısı olabilir. Böyle bir durum varsa eğer cihazınızda sorun yok demektir. Ancak tüm peteklerinizde ısı oluyorsa eğer ya anakart ya da üç yollu vanada sorun olabilir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

    1. Evet hocam yaz olduğu için sadece sıcak su konumunda kalıyor petek düğmesi kapalı dediğim gibi kombi kapalı iken açtığımız da veya sıcak suyu kullandığımız da bar bir de iken petek lere veriyormuş gibi bir buçuğa yükseliyor yanıyor ledler den 70 80 isı gösteriyor on onbeş saniye yanma süresi bittiğinde normale dönüyor bar tekrar eski konumu na geliyor açık olan ilk petek e baktığımda biraz sıcaklık oluyor bu durum bizi biraz tedirgin yapıyor umarım sorun yoktur. Yorumlarınızı bekliyorum teşekkür ediyorum

     1. Merhaba Murat Bey… Kombi basıncının yükselmesi farklı bir sorundur. Ancak 70 ve 80 LED i yanıp sönüyorsa eğer bu da aşırı sıcaklık sorunudur. Kombiye yakın bir peteğin ısınması normal bir durumdur. Ancak basınçla alakalı durumu takibe alın. Basınçta yine yükselme durumları olursa eğer veya arıza LED i yanıp sönerse eğer servis yardımı almanız gerekir.

  8. Merhaba mevcut kombimde şuna kombi çalışır halde iken kombi yanıyor 40 derecede ve ateşleme yaparak 50 dereceye çıkıp 3ila6 saniye arasında sönüyor ve bunu 2 dakka ve 3 dakka arasında sürekli yapıyor nedeni nedir.

   1. Merhaba Oğuzhan Bey… Kombiniz çok sık devreye girip çıkıyor. Ayarladığınız 40°C düşük bir derece. Çünkü Alarko Trendy model kombilerde en düşük derece 35°C dir. Cihaz bu yüzden çok sık devreye girip çıkıyor olabilir. Cihaz ayarını biraz daha yükselterek deneme yapın. Yine aynı durum varsa eğer kombide sorun olabileceği için servis yardımı almanız gerekir.

  9. İyi günler Alarko trendy kombim var 60 de su ve petek ısınmıyordu resetledim kombi çalışıyor ancak lambalar yanmıyor. su ve petekler ısınmıyor . ne yapmam gerekir?

   1. Mustafa bey bunun bir çok nedeni olabilir incelemeden maalesef net bir şey demek imkansız. Servis kaydı oluşturarak bir baktırın sizin yapa bileceğiniz bir çözümü yok maalesef.

   1. Merhaba Gülsüm Hanım… Kombiniz gaz yokluğu-ateşleme sorunu veriyor. Öncelikle dairenizde gaz kesintisi olmadığından emin olun. Dairenizde gaz kesintisi yoksa kombi yanındaki gaz vanasının açık olduğundan emin olun. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer iki düğme (sıcak su ve kalorifer ısı ayar düğmesi) arasında “r” düğmesi vardır. Bu düğmeye basarak cihazı resetleyin. Bu işlemi sorun düzelmezse eğer birkaç kez daha tekrar edin. Ancak yine de arıza durumunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

  10. Kombi sıcaklığını 59 dereceye getirdiğimde kombi yanıyor tekrar 30 saniye içerisinde 28dereceye kadar düşüyor sebebi nedir

   1. Merhaba Fatih Bey… Ekranda beliren 28°C kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Kombi bu derecede suyu yeterince ısıtmaz. Daha doğrusu suyu ısıtmadığı için derece düşük olur. Kombi ayarladığınız sıcaklığa gelmeden hemen dereceyi düşürüyor yani suyu ısıtamıyor. Bu bir arıza durumudur. Net teşhis için de sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  11. Kombide 80 ledi yanıp sönüyor.4 defa reset attım ama bi değişiklik olmadı sebebi nedir acaba

   1. Merhaba Uğur Bey… Dairenizde gaz olduğundan ve gaz kesintisi olmadığından emin olun. Dairenizde gaz olduğundan, gaz kesintisi olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer resetleme işlemini denemişsiniz ve çözüm alamamışsınız. Bu durumda servis yardımı almanız gerekir. Makalemizde muhtemel sebepler hakkındaki bilgileri açıkladık. Bu gibi parçalarda sorun olabilir.

  12. Alarko trendi hermatik kombi 60-70 kesik kesik yanıyor reset yapınca 40 devamlı yanıyor ve arıza devam ediyor çalışmıyor sebebi nedir?

   1. Merhaba Remzi Bey… 60-70 ledi yanıp sönüyorsa tesisat basıncı düşük demektir. Panel üzerinde yer alan bar saatine bakarak da basıncın düşük olduğunu anlayabilirsiniz. Bar göstergesi 1 barın altında kombiye su basmanız gerekir. Kombinin sağ alt kısmında mavi ya da siyah renkte plastik uçlu musluk olması lazım. Bu musluğu sola çevirin, su sesi duyarsınız. Bar saatine bakın 1,5 olunca bu musluğu kapatın, sorununuz düzelecektir. İşlemi yapamazsanız veya işlem sonrası sorun düzelmezse 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayarak destek ve yardım alabilirsiniz.

  13. selam benim sorunum sıcak su banyoda su bir sıcak bir soguk oluyor bir turlü ayar tutmuyor neden

   1. Merhaba Hakan Bey… Aynı sorun mutfakta da oluyorsa kombide sıcak su sorunu var diyebiliriz ve bu durum birçok parçadan kaynaklı olabileceği için arıza teşhisi ve çözümü için servis yardımı almalısınız. Ancak bu durum sadece banyoda oluyorsa banyo batarya-musluğunda ya da banyo tesisatında sorun olabilir. İmkanınız varsa banyo batarya-musluğunu değiştirin. Sorun hala devam ederse bi tesisatçı çağırarak tesisatınızı kontrol ettirin.