Alarko Trendy Arıza Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Alarko Trendy TY 20 HE/ TY 20 AE model kombiler için geçerlidir.

Alarko Trendy model kombilerde ekran bulunmaz. Ledler yer alır ve arıza durumları ledlerin yanma durumlarına göre değişir. Ledler arasında alev simgesi olan (en üstteki led) cihaz açık durumda olduğu sürece sabit yanar. Diğer ledler sadece yanıyor ise bu cihazın içindeki su sıcaklık derecesi demektir, yani arıza değildir.  Arıza ledleri 1 saniye ara ile yanıp söner ise bu bir arıza durumudur.

 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Alev yok.
 • Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman dairenizde gaz olduğundan emin olmak adına gaz vanalarına bakmalısınız. Dairenizde gaz var ise Trendy model kombi yanındaki gaz vanasını kontrol edebilir, kapalı ise açabilirsiniz. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer “R” butonuna bir kez basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumu devam ettiği sürece resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç alınamıyorsa eğer; anakartta, gaz armatöründe veya elektrotlarda (iyonizasyon-ateşleme) sorun olabilir. Tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına Alarko Servisi’ni aramalısınız.

Alarko Trendy Arıza Kodları

 1. 70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı sıcaklık.
 • Çözüm Böyle bir arıza durumu ile karşılaştığınız an öncelikle kombinin altındaki tesisat vanalarının açık durumda olup olmadığını kontrol edin, kapalı ise açın. Daha sonrasında kalorifer vanalarına bakın, kapalı ise açın. Vanalar açık şekilde ise “R” konumlu reset düğmesine basarak sorun düzelmediği sürece birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme ardından arıza durumu devam etmekte ise mutlaka Alarko Servisi’ni arayın. Aşırı ısınma sorunlarında; kalorifer tesisatında, kalorifer filtresinde veya ana eşanjörde tıkanma olabilir. Ana eşanjör kireçlenmiş olabilir. Üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada bir yerde kalıyor olabilir. Devir daim pompasında sıkışıklık olabilir. Net tespit ve müdahale yerinde yapılmalıdır.
 1. 60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Atık gaz sistem kilitlenmesi.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihaz kilitlenmiş demektir. Trendy model kombilerin hermetik ve bacalı çeşidi olduğu için bu arıza durumunda arızalı parçalar da değişiklik gösterir. Hermetik kombiler ve bacalı kombilerde atık gaz sistemi değişmektedir. Bu iki kombi çeşidini birbirinden ayıran en önemli özellik de atık gaz sistemi olmaktadır. Hermetik kombilerde fan ile sağlanan hava akışı bacalı kombilerde baca ile sağlanır. Bu yüzden hermetik kombilerde böyle bir arıza durumu ile karşılaşıldığı zaman; fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir, hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Bacalı kombilerde ise; baca tıkanmış, baca çekmiyor olabilir ya da baca sensörü arızalanmış olabilir. Tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.
 1. 60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Atık gaz sistemi sorunudur.
 • Çözüm Bu arıza durumu atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten bir uyarıdır. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız. Atık gaz sistemi Trendy model kombilerin çeşidine göre değişir ve arızalı parçalar da ona göre değişmektedir. Net tespit ve çözüm için servisi arayınız.
 1. 60 ve 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisatta su yok veya su dolaşımı yok.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce panelin sağında yer alan bar göstergesine bakmalısınız. 1 barın altını gösteriyor ise tesisatta su yok demektir. Yani cihazın suya ihtiyacı vardır ve kombiye su basmanız gerekir. Trendy model kombinin sağ altındaki siyah doldurma musluğunu sola çevirerek su basma işlemi uygulamalı ve bar değeri 1,5 e gelene kadar su basmalısınız Su basma işleminden sonra doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatın. Arıza durumu düzelecektir. Basınç normal değerde ise bu durumda su dolaşımı olmuyordur. Yani kombi devir daim yapamıyordur. Bu durumda kalorifer filtresi tıkanmış olabilir, ana eşanjörde sorun olabilir, kalorifer vanaları kapalı olabilir veya pompada sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka servisi arayın.
 1. 50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu ntc sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnız bu arıza durumunda direk sensör arızalı diyemeyiz. Sensörün bağlı olduğu borularda nem, bağlantılarda kopma-kısa devre durumu olabilir. Sorunun tespit edilmesi ve çözüme ulaşması adına Alarko Servisi’ni aramalısınız.
 1. 40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kalorifer ntc sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnız yine de bu sorunda direk kalorifer sensöründe sorun var diyemeyiz. Sensörün bağlı olduğu boruların nemlenmesi, kablolarında kopma veya kısa devre durumlarında da bu sorun yaşanabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Yorumlar (2 Yorum)

 • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

  Son ayar 7.düğmesine alıyorum 80 derece ama 63.dereceyi geçmiyor sorun nedir

  • Kombi Tamircisi Kombi Tamircisi

   Merhaba Nedim Bey… Kullandığınız Trendy model kombilerde en yüksek sıcaklık derecesi 85°C dir. Ayar düğmesi de en son 7 ye kadardır. Ekran olmadığı için sıcaklık derecesini görüntüleyemezsiniz. Ancak düğmelerin yanında bulunan 80 LED ine kadar yandığında sıcaklık derecesini tahmin edebilirsiniz. Ayarladığınız derecenin üzerine çıkmıyorsa düğmede sorun olabilir veya cihaz ile alakalı bir problem olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

   Kombi Tamircisi

Uzmanına Sor / Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Faydalı Olabilir

Arızanı Çöz Pratik Bilgiler

Anketimize Katılın

Hangi Marka Kombi Kullanıyorsunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Görüşleriniz

Sitemiz Hakkında Görüşleriniz

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Ödeme Kolaylığı

Kredi Kartı ile Ödme

Benzer Yazılar