Alarko Trendy Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Alarko Trendy Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler Alarko Trendy TY 20 HE/ TY 20 AE model kombiler için geçerlidir.

Alarko Trendy model kombilerde ekran bulunmaz. Ledler yer alır ve arıza durumları ledlerin yanma durumlarına göre değişir. Ledler arasında alev simgesi olan (en üstteki led) cihaz açık durumda olduğu sürece sabit yanar. Diğer ledler sadece yanıyor ise bu cihazın içindeki su sıcaklık derecesi demektir, yani arıza değildir.  Arıza ledleri 1 saniye ara ile yanıp söner ise bu bir arıza durumudur.

 1. 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Alev yok.
 • Çözüm Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman dairenizde gaz olduğundan emin olmak adına gaz vanalarına bakmalısınız. Dairenizde gaz var ise Trendy model kombi yanındaki gaz vanasını kontrol edebilir, kapalı ise açabilirsiniz. Kombiye gaz geldiğinden eminseniz eğer “R” butonuna bir kez basarak resetleme işlemi uygulayabilirsiniz. Arıza durumu devam ettiği sürece resetleme işlemini birkaç kez daha uygulayabilirsiniz. Uygulama neticesinde sonuç alınamıyorsa eğer; anakartta, gaz armatöründe veya elektrotlarda (iyonizasyon-ateşleme) sorun olabilir. Tespit yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına Alarko Servisi’ni aramalısınız.
 1. 70 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Aşırı sıcaklık.
 • Çözüm Böyle bir arıza durumu ile karşılaştığınız an öncelikle kombinin altındaki tesisat vanalarının açık durumda olup olmadığını kontrol edin, kapalı ise açın. Daha sonrasında kalorifer vanalarına bakın, kapalı ise açın. Vanalar açık şekilde ise “R” konumlu reset düğmesine basarak sorun düzelmediği sürece birkaç resetleme işlemi uygulayın. Resetleme ardından arıza durumu devam etmekte ise mutlaka Alarko Servisi’ni arayın. Aşırı ısınma sorunlarında; kalorifer tesisatında, kalorifer filtresinde veya ana eşanjörde tıkanma olabilir. Ana eşanjör kireçlenmiş olabilir. Üç yollu vana konum atlıyor ya da ortada bir yerde kalıyor olabilir. Devir daim pompasında sıkışıklık olabilir. Net tespit ve müdahale yerinde yapılmalıdır.
 1. 60 ve 80 Ledi Yanıp Sönüyor ise Atık gaz sistem kilitlenmesi.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihaz kilitlenmiş demektir. Trendy model kombilerin hermetik ve bacalı çeşidi olduğu için bu arıza durumunda arızalı parçalar da değişiklik gösterir. Hermetik kombiler ve bacalı kombilerde atık gaz sistemi değişmektedir. Bu iki kombi çeşidini birbirinden ayıran en önemli özellik de atık gaz sistemi olmaktadır. Hermetik kombilerde fan ile sağlanan hava akışı bacalı kombilerde baca ile sağlanır. Bu yüzden hermetik kombilerde böyle bir arıza durumu ile karşılaşıldığı zaman; fan, anakart ya da prosestat arızalı olabilir, hava akım borusu yerinden çıkmış olabilir. Bacalı kombilerde ise; baca tıkanmış, baca çekmiyor olabilir ya da baca sensörü arızalanmış olabilir. Tespitin yapılması ve sorunun çözümlenmesi için servis yardımı almalısınız.
 1. 60 Ledi Yanıp Sönüyor ise Atık gaz sistemi sorunudur.
 • Çözüm Bu arıza durumu atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten bir uyarıdır. Cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız. Atık gaz sistemi Trendy model kombilerin çeşidine göre değişir ve arızalı parçalar da ona göre değişmektedir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. 60 ve 70 Ledi Yanıp Sönüyor ise Tesisatta su yok veya su dolaşımı yok.
 • Çözüm Bu arıza durumunda tesisatta yeterli değerde su basıncı olmadığı için cihaz bloke konuma geçer ve çalışmaz. Trendy kombiye su basma işlemi için linki tıklayabilirsiniz.
 1. 50 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kullanım suyu ntc sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnız bu arıza durumunda direk sensör arızalı diyemeyiz. Sensörün bağlı olduğu borularda nem, bağlantılarda kopma-kısa devre durumu olabilir. Sorunun tespit edilmesi ve çözüme ulaşması adına Alarko Servisi’ni aramalısınız.
 1. 40 Ledi Yanıp Sönüyor ise Kalorifer ntc sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe arıza olabileceğini belirtir. Yalnız yine de bu sorunda direk kalorifer sensöründe sorun var diyemeyiz. Sensörün bağlı olduğu boruların nemlenmesi, kablolarında kopma veya kısa devre durumlarında da bu sorun yaşanabilir. Tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (90 Yorum)

 1. Feyza Karaoğlu dedi ki:

  Bütün göstergeler yanıyor sönmüyor ve sıcak su gelmiyor neden olabilir acaba bu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Feyza Hanım… Kombiye gaz ve elektrik geldiğinden eminseniz basıncı kontrol etmelisiniz. Kombilerde olması gereken ideal basınç seviyesi 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. Eğer basınç seviyesinde sorun yoksa veya ideal seviyeye getirmenize rağmen hala sorun devam ediyorsa servis desteği almalısınız. Ntc, tribün, akış şalteri, plaka eşanjör, fan, elektronik kart, üç yollu vana, diyafram, pompa gibi birçok parçada sorun olabilir.

Petek Yıkama