Viessmann Vitopend 100 Kombi Kullanımı

Viessmann Vitopend 100 Kombi Nasıl Kullanılır?

Piyasada Viessmann Vitopend 100 modeline ait 2 çeşit kombi bulunmaktadır. Aşağıdaki metinde her iki çeşidin de kullanım talimat bilgisi sunulmuştur. Resimlerden yola çıkarak kombinizin kullanım talimatı konusundaki bilgileri inceleyebilirsiniz.

Viessmann Vitopend 100 Kombi Kullanımı

 1. A harfli gösterim
 2. Basınç göstergesi
 3. B harfli gösterim
 4. Ekran
 5. C harfli düğme
 6. Kullanım suyu sıcaklık ayar düğmesi
 7. D harfli düğme
 8. Kalorifer sıcaklık ayar düğmesi/Reset düğmesi
 9. E harfli düğme
 10. Açma / Kapama düğmesi

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Kombinizi sadece yaz konumunda yani sıcak su konumunda çalıştırmak istiyorsanız D harfi ile adlandırdığımız düğmeyi “0” konumuna getirmeniz, C harfi ile adlandırdığımız düğmeyi sağa doğru çevirmeniz gerekir. Sıcak su ayar düğmesi olan C harfindeki düğmeyi sağa doğru çevirdikçe ısı ayarını yükseltmiş olursunuz. 1, 2, 3, 4, 5, 6 ya kadar sıralanan değerler ısı ayar değerleridir. Sola çevirdiğinizde sıcak su ayarını düşürmüş olursunuz. Ekranda ayarladığınız sıcak su derecesini görebilirsiniz. Ayar sonrasında musluğu açtığınızda sıcak su temin edebilirsiniz.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Kombi kış konumunda hem ısıtma hem de sıcak su sağlar. Bu yüzden C ve D ile isimlendirdiğimiz düğmeleri sağa doğru çevirmeniz gerekir. Kombi zaten sıcak su konumunda çalıştığına göre yalnızca D harfinde olan kalorifer simgeli düğmeyi sağa çevirmeniz yeterlidir. Ekranda kalorifer sıcaklık ayarı görüntülenir. Siz düğmeyi sağa çevirdikçe ısı ayarı yükselir, sola çevirdikçe ısı ayarı düşer. Bu şekilde ideal konfor ısıtma ayarını seçebilirsiniz.

Kombiyi Sadece Kaloriferde Çalıştırma

Sıcak su konumu kapansın sadece kalorifer konumu açık kalsın istiyorsanız eğer C harfi ile isimlendirdiğimiz musluk simgeli düğmeyi “0” konumuna getirin. Petek simgeli D harfindeki düğmeyi sağa çevirerek ısıtma ayarı seçin. Bu şekilde sıcak su kullanımını kapatmış sadece kalorifer kullanımını açmış olursunuz.

Kombiyi Resetleme

Kombi arızaya geçtiği zaman ekranda hata kodu belirir. Hata kodu belirirse ve bu sorunun neyden kaynaklı olduğunu merak ediyorsanız Viesssmann Vitopend 100 arıza kodları linkini tıklayarak yaşadığınız sorunu bulabilir ve çözüm için önerilen uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz.

D harfi ile gösterdiğimiz petek simgeli düğmeyi en sağda yer alan “RESET” yazılı konuma getirdiğinizde kombiyi resetlemiş olursunuz. Resetleme işlemini ekranda sadece arıza kodu belirdiği zaman yapmalısınız. Ayrıca E harfi ile gösterdiğimiz Açma/Kapama düğmesine basarak da kombiyi resetleyebilirsiniz.

 1. A harfli gösterim
 2. Ekran
 3. B harfli düğme
 4. MODE düğmesi. Menü seçme düğmesi
 5. C harfli düğme
 6. Yön tuşları. Menüde sayfa açma / Isı ayarını düşürüp, yükseltme düğmesi
 7. D harfli düğme
 8. OK tuşu. Seçilen ayarı ya da yapılan ayarı kaydetme düğmesi
 9. E harfli düğme
 10. Açma / Kapama düğmesi

Sıcak Su Konumunda Çalıştırma

Viessmann Vitopend 100 Kombi Kullanımı sırasında MODE (B) düğmesine ekranda musluk ve petek simgesi görünene ve musluk simgesi yanıp sönene kadar basılı tutun. Daha sonrasında ▲ ve ▼ (C) düğmeleri ile sıcaklık ayarı belirleyin. ▲ düğmesine basarak sıcak su ayarını yükseltebilir ▼ düğmesine basarak sıcak su ayarını düşürebilirsiniz. Düğmeleri kullandığınızda ekranda ayarladığınız sıcaklık derecesi zaten görüntülenecektir. Bu sayede konforunuza göre sıcak su ayarını belirlemiş olursunuz. Ayar yaptıktan sonra “OK” (D) düğmesine basarak ayarı kaydetmeyi unutmayın.

 1. ► Sıcak su ayarı; 30°C – 57°C arasıdır.

Kış Konumunda Çalıştırma

MODE (B) düğmesine ekranda petek ve musluk simgesi görünene ve petek simgesi yanıp sönene kadar basılı tutun. Sonrasında ▲ ve ▼ (C) düğmeleri ile kalorifer ısı ayarı belirleyin. Kalorifer ısı ayarını düşürmek için ▼, artırmak için ▲ düğmesine basabilirsiniz. Düğmelere bastıkça ekranda kalorifer ısı derecesinde artış ya da düşüş olacaktır. İdeal konfor sıcaklık ayarını beklentinize göre belirleyin ve ardından “OK” (D) düğmesine basarak yaptığınız ayarı kaydedin. Kaloriferleriniz kısa sürede ısıtmaya geçecektir.

 1. ► Kalorifer ayarı; 40°C – 76°C arasıdır.

Resetleme İşlemi

Viessmann Vitopend 100 Kombi Kullanımı sırasında ekranda arıza kodu belirirse eğer Açma / Kapama (E) düğmesine basabilirsiniz. Düğmeye bastığınızda kombi kapanacaktır, yeniden bastığınızda açılacaktır.  Arıza halinde bu işlemi birkaç defa tekrar edebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (80 Yorum)

 1. Melek Kalıntaş dedi ki:

  Merhaba viessman vitopend 100 dijital gösterge paneli yok, kalorifer ayarı en düşükte yakıyorum ama son derece sıcak oluyor derecesi yüksek muhtemelen. Merak ettiğim kalorifer panelinde ki nokta. Nokta işaretinde yakarsak ne olur o nokta ne işe yarıyor ortalama kaç derece ye tekabül eder cevabını hiç bir yerde bulamadım şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melek Hanım… Eski modellerde noktaların maalesef ki tekabül ettiği bir derece bulunmuyor. Ortalama sayılıyor. Ancak kullanım kılavuzları olmadığı için biz de bilemiyoruz maalesef. Cihazı düşük derecede çalıştırdığınız halde sıcaklık yüksek oluyorsa kart potans veya düğme sorunu da olabilir. Cihazı yerinde incelememiz gerekiyor.

 2. emrah güler dedi ki:

  viessman vitopend 100 kombim var. kış konumunda 1 e getirince 40 dereceden başlıyor. normal havalarda ev çok sıcak oluyor. bunu 1 konumunda 30 dereceye ayarlama imkanı var mı acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey… Kombilerin minimum maksimum sıcaklıkları marka modellere göre değişir ve fabrika çıkış ayarlıdır. Yani bir düzeltme-değişiklik yapılamıyor maalesef.

 3. mehmet arslan yücel dedi ki:

  ben viessman vitopend 100 petek 1 den başlıyor 6 ile bitiyor 1 de yaksam 15 mi oluyr yoksa 40 mi 40 ta yaktıgımız 1 in üzerinemi vereceğizmi yoksa 2 in üstundemi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombilerde kalorifer sıcaklığı 15°C den başlamaz. Düğmeyi 1.kademeye getirdiğinizde ekranı kontrol edin. Ekranda hangi sıcaklık derecesi beliriyor ise 1.kademe o sıcaklığa denk geliyor demektir. Aynı şekilde 2, 3, 4, 5 ve 6.kademelere düğmeyi getirerek hangi kademenin hangi sıcaklığa eş değer olduğunu bulabilirsiniz.

 4. Murat Gümüş dedi ki:

  İyi akşamlar.benim kombin viessman vitopent 100.kombi çalışmazken bar göstergesi 0 oluyor.petekler çalıştığı zaman 2.5 veya 2.7 ye kadar çıkıyo.kapatıldığıda yine sıfırlıyo.çalışmasında bi sıkıntı yok.ama bar göstergesinin o kadar yükselmesi anormal.yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Kombinize muhtemelen uzun zamandır bakım yapılmıyor. Bu gibi durumlar genellikle bakımsızlığa bağlıdır. Yani genleşme tankının havası eksik ise, genleşme tankının havası tamamen bittiyse, tank patlak veya delikse, eşanjör kireçlenmesi gibi durumlar söz konusu ise belirttiğiniz durum yaşanabilir. Yine de tabi cihazı gelip yerinde incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama