444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Viessmann Vitopend 100 Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Viessmann Vitopend 100 Hata Kodları

 1. A0 Arıza Kodu Brülörün blokajında gaz bağlantısının basınç sistemi düşmüş.
 • Çözüm Şebekeden gelen gaz basıncının düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini arayarak yardım almalısınız.
 1. E0/F6 Arıza Kodu Baca gazı sensörü kapalı.
 • Çözüm Brülör blokajında baca sistemi ile alakalı baca gazı sensörünün kapalı konuma geçtiğini belirleyen hata kodudur. Teknik Servis ile irtibata geçiniz.
 1. F2 Arıza Kodu Brülör hatası, buna bağlı olarak limit termostat atmış olabilir.
 • Çözüm Limit termostat aşırı ısınma sebebi ile atar. Cihazdaki sıcaklık olması gerekenin üstüne çıktı ise bu sorun yaşanmış demektir. Bu durumda cihaz eğer petek konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olmalı, kapalı ise açmalısınız. Cihazı birkaç kez resetlemeli sorun düzelmiyorsa servisi aramalısınız. Ana eşanjörde kireçlenme ve tıkanma, üç yollu vana arızası, pompanın sıkışması, kalorifer tesisatında tıkanma olması, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Tespit için sorunu yerinde görmek gerekir. Mutlaka uzman yardımı alın.
 1. F3 Arıza Kodu Brülör çalışır durumdayken cihaz alev almış durumda.
 • Çözüm Brülörün çalışır durumda olmasına rağmen cihazın alev aldığını belirtir. Bu durumda elektronik kartta, gaz armatöründe veya iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Servisi arayarak yardım almalısınız.

 1. F4 Arıza Kodu Ateşleme denemesi sonrasında alevin sönmesi.
 • Çözüm Yani cihaz ateşleme yapamıyor diyebiliriz. Bu durumda önce gaz girişlerini kontrol edin. Gaz vanaları kapalı durumda ise açın. Kombiye gaz geldiğinden emin olun. Gaz geldiğinden eminseniz resetleme işlemi uygulayın. Maksimum 3 resetleme sonrasında sorun devam etmekte ise servis yardımı alın. Anakartta, gaz valfinde veya elektrotlarda sorun olabilir.
 1. F30 Arıza Kodu Kalorifer sensörü arızası.
 • Çözüm Bu sorunda kaloriferlerden sıcaklık alınamayabilir. Kalorifer sensöründe veya kablolarında sorun olabilir. Tespit ve müdahale için servisi arayınız.
 1. F38 Arıza Kodu Kalorifer sensöründe temassızlık.
 • Çözüm Kalorifer sensörü kablolarındaki temassızlık durumunu anlatan arıza kodudur. Bu durumda kablo grubuna müdahale edilir veya sorun kalorifer sensöründe ise sensör değişimi ile sorun çözümlenir.
 1. F51 Arıza Kodu Sıcak su sensör sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sensöründe sorun olduğunu ve sıcak su problemi yaşandığını belirten arıza kodudur. Bu durumda sensör değişimi gerekebilir ya da sorun sensör kablolarında olabilir. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. B0/B8 Arıza Kodu Baca gazı sensörü sorunu.
 • Çözüm Baca gazı sensöründe arıza, kablolarda kopma ve kısa devre veya borularında nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Çözüm odaklı yardımları almak üzere mutlaka servisi arayınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

  1. merhaba

   kombi herhangi bir arıza vermiyor,arıza lambası yanmıyor boş da bekliyor ateşleme yapmıyor…
   sol kenara hafif elle vurduğumuz zaman normal çalışmaya başlıyor..
   sıcak suda da aynı durum var…
   servis çağırdık arızayı bulamadı daha doğrusu servis geldiğinde kombi çalışıyordu…

   1. Merhaba İlhan Bey… Muhtemel sebep elektronik kart arızası gibi görünüyor. Yine de cihaz çalışmadığı zaman servis yardımı alırsanız net teşhis yerinde yapılarak sorun bulunabilir.

  2. Cihazımda herhangi bir arıza kodu yok fakat 20 derecenin üzerine çıkmıyor. Su basıncı da 1.5 seviyede yani oldukça dengeli. Buna rağmen derece artmıyor. Geçtiğimiz günlerde bakım da yaptırmıştık.

   1. Merhaba Enes Bey… Kombinizde sıcaklık derecesi 20°C nin üstüne çıkmıyorsa eğer düğme, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Net arıza teşhisi için servis çağırmanız gerekir.

  3. viesman vipoint 100 kırmızı ışık yanıyor resetleyince calışıyo fakat 3saat sonra yine kırmızı yanıyo neden dir

   1. Merhaba Ali Bey… Vitopend 100 model kombilerde kırmızı ışık uyarısı arıza uyarısıdır. Cihazda genel anlamda ateşleme sorunu olarak tabir edilebilir. Kısa süreli gaz kesintisi olduğunda veya cihaz gazı algılamadığında bu sorun yaşanır. Dairenizde gaz kesintisi yoksa cihazın alev algılama veya alev oluşmama sorunu var demektir. Bu durumda; anakart, gaz valfi, iyon ya da ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Yine de tespit için sorunu yerinde görmek gerekir.

  4. viensmann vıtopend 100 kombi ‘nin su arızası var.şöyle ki: sıcak suyu açıyoruz ateşleme yapmıyor. Saç kısmına elimizle hafifçe bir kez vurduğumuzda şof ben yanıyor. bazen sorun çıkartmıyor bazen çıkartıyor. sorun çıkınca elimizle şofbene hafifçe dokunuyoruz . Türk işi çalışıyor yani. yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

   1. Merhaba İbrahim Bey… Muhtemel sorun anakart ile alakalı gibi görünüyor ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Kombide birçok parça sıcak su devresinde çalıştığı için ve cihaz bir arıza kodu vermediği için net teşhis için soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  5. Merhaba
   Vitopend 100 kombide basınç 1 in altında. Kombiyi ateşlediğimde peteklerin tamamı ısınıyor ama basınç artmıyor. Ben de su bastım ama cihazdan su akmasına rağmen basınç 1 in üstüne çıkmıyor. Sebebi ne olabilir ve tamirat gerekiyorsa ortalama maliyet nedir?
   Teşekkürler.

   1. Merhaba Recep Bey… Bar göstergesi yani manometrede sorun olabilir. Bu yüzden basıncı gösteremediği için fazla su basıyor, buna bağlı olarak kombi su akıtıyor olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Yerinde görülürse ancak net bir teşhis yapılabilir ve ücret bilgisi aktarılabilir.

  6. Viessmann Vitopend 100-W 24 Kw (20.000 Kcal) Bacalı Kombi de su ısıtma çalışıyor ama evi ısıtmıyor.tşk.

   1. Merhaba Ayhan Bey… Kombinizde ısıtma sorunu var yani petekleriniz ısınmıyor anladığım kadarıyla cihaz bir uyarı hata kodu da vermiyor. Bu durum birçok sebeple yaşanabilir. Yani sorunu yerinde görüp incelemek, bir arıza tespiti yapmak gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

  7. Vismann 100 kobi suda bir ısınıyor bir soyor kalüferde 1de ısı 80 ne çıkıyor 1de 40da durmuyor

   1. Merhaba Zaim Bey… Yaşadığınız sorun muhtemelen kart veya üç yollu vana arızası gibi duruyor ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

   1. Merhaba Ferdi Bey… Kombiniz petek konumunda devreden çıkıyorsa önce petek ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Tüm vanalar açık durumdaysa yine de peteklerinizde ısınma durumu olmuyorsa tesisat su basıncına bakın. 1 bar altını gösteriyorsa kombi tesisatına su basın. Sorun yine de düzelmiyorsa servis yardımı almanızı öneririz. Bu durum birçok parçaya bağlı olabilir. Ekiplerin yerinde gelip sorunu görmesi ve tespit yapması gerekiyor.

  8. petek temizliğinden sonra oluşan basınç yukselmesi ,yani su artması ve arizaya geçmesi sıcak su kullanımında,su ilave vanası normal çalışmakta ve kapalı ,birde ilave bilgi ,şalterden sistem tamamen kapalı olduğunda bile su yukseliyor nedeni ne olabilir bilgilerinize ve yardımıza sunulur ,peşin olarak teşekkür ederim

   1. Merhaba Beysim Bey… Kombi şalteri kapalı olmasına rağmen basıncı yükseltiyorsa bu eşanjör ve doldurma musluğu arızasıdır. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.