Viessmann Vitopend 100 Arıza Kodları

Viessmann Vitopend 100 Hata Kodları

 1. A0 Arıza Kodu Brülörün blokajında gaz bağlantısının basınç sistemi düşmüş.
 • Çözüm Şebekeden gelen gaz basıncının düşük olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda bölgenizdeki doğalgaz dağıtım şirketini arayarak yardım almalısınız.
 1. E0/F6 Arıza Kodu Baca gazı sensörü kapalı.
 • Çözüm Brülör blokajında baca sistemi ile alakalı baca gazı sensörünün kapalı konuma geçtiğini belirleyen hata kodudur. Teknik Servis ile irtibata geçmelisiniz.
 1. F2 Arıza Kodu Brülör hatası, buna bağlı olarak limit termostat atmış olabilir.
 • Çözüm Limit termostat aşırı ısınma sebebi ile atar. Cihazdaki sıcaklık olması gerekenin üstüne çıktı ise bu sorun yaşanmış demektir. Bu durumda cihaz eğer petek konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olmalı, kapalı ise açmalısınız. Cihazı birkaç kez resetlemeli sorun düzelmiyorsa servisi aramalısınız. Ana eşanjörde kireçlenme ve tıkanma, üç yollu vana arızası, pompanın sıkışması, sensör arızası, kart arızası, kalorifer tesisatında tıkanma olması, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlarda bu sorun yaşanabilir. Tespit için sorunu yerinde görmek gerekir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F3 Arıza Kodu Brülör çalışır durumdayken cihaz alev almış durumda.
 • Çözüm Brülörün çalışır durumda olmasına rağmen cihazın alev aldığını belirtir. Bu durumda elektronik kartta, gaz armatöründe veya iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Servisi arayarak yardım almalısınız.

 1. F4 Arıza Kodu Ateşleme denemesi sonrasında alevin sönmesi.
 • Çözüm Yani cihaz ateşleme yapamıyor diyebiliriz. Servis öncesi yapılması gereken işlemleri öğrenmek isterseniz ya da Vitopend 100 kombide F4 hata kodu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz linki  tıklayabilirsiniz.
 1. F30 Arıza Kodu Kalorifer sensörü arızası.
 1. F38 Arıza Kodu Kalorifer sensöründe temassızlık.
 • Çözüm Kalorifer sensörü kablolarındaki temassızlık durumunu anlatan arıza kodudur. Bu durumda kablo grubuna müdahale edilir veya sorun kalorifer sensöründe ise sensör değişimi ile sorun çözümlenir.
 1. F51 Arıza Kodu Çıkış sıcaklık sensörü sorunu.
 • Çözüm Çıkış sıcaklık sensöründe sorun olduğunu ve sıcak su problemi yaşandığını belirten arıza kodudur. Bu konuda detaylı bilgi almak için Vitopend 100 kombi F51 arıza kodu çözümü linkini tıklayabilirsiniz.
 1. B0/B8 Arıza Kodu Baca gazı sensörü sorunu.
 • Çözüm Baca gazı sensöründe arıza, kablolarda kopma ve kısa devre veya borularında nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Çözüm odaklı yardımları almak üzere mutlaka servisi aramalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (34 Yorum)

 1. Sevinc kesikbas dedi ki:

  Merhabalar kombim viesmann vitopend 100 serisi.kombiden FS uyari kodu geliyor bu ne anlama geliyor yardimci olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevinç Hanım… Kombi hava akış hatası veriyor. Yani atık gaz sisteminde bir sorun var. Kombiyi birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor. Fan, kart, prosestat gibi parçaları ayrıca baca sistemini kontrol etmek gerekir.

 2. Ahmet Polat dedi ki:

  Merhaba viessmann kombi kullanıyorum.ana kart arızasında kombinin hata kodu vermesi gerekli midir.hata vermeyip kart arızalı olabilir mi.(problem sıcak su bazen çalışıp çalışmaması 2-3 dk çalışıp durması ve su sıcaklığının 40 ayarladığı halde 60 70 dereceye çıkması)teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Kombi her arıza durumunda hata kodu vermez. Kart arızasında da aynı şekilde illa bir hata kodu verecek diye bir kaide olmaz. Yaşadığınız bu durum tek bir muslukta oluyorsa (örneğin; mutfakta olmuyor sadece banyoda oluyorsa) bu durum kombiyle alakalı değildir. Musluk-batarya bozuk olabilir, filtre tıkalı olabilir ya da tesisatınızda tıkanıklık olabilir. Ancak tüm musluklarda aynı durum oluyorsa; kart, sensör, üç yollu vana, eşanjör, pompa gibi parçalara ayrıca tesisata bakmak gerekir.

 3. Şevval şen dedi ki:

  Kombim sıcak suyu açıkken ses yapıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şevval Hanım… Cihaz bir beklentiye yanıt verirken, brülörde alev oluşur ve bu duruma bağlı ateşleme sesi çıkarabilir. Ancak ateşleme sesi dışında rahatsız edici bir ses çıkarıyorsa bu bir sorundur. Ancak ses nereden, hangi parçadan geliyor bunu yerinde kontrol etmeden uzaktan bilgi sunmak çok zor. Bu yüzden bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 4. Gökhan erşahin dedi ki:

  Viessmam marka kombi kullanıyorum aynı anda hem sıcak su hemde kalörifer suyu çalıştığında arza veriyor kombi sorun nedir aynı anda ısıtıcı sıcak su çalışmıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Kombiler zaten aynı anda hem sıcak su verip hem de petekleri ısıtmaz. Kış konumunda sıcak su musluğu açık olmadığı sürece kombi petekleri ısıtır. Sıcak su musluğu açıldığında sıcak su talebinize yanıt verirken, petek konumunu kapatır. Sıcak su talebiniz sona erdiğinde petek konumunu otomatik yeniden açar. Yani bu her kombinin çalışma sistemidir. Sanırım kombiniz kış konumunda çalışırken musluğu açtığınızda arızaya geçiyor. Hangi arızayı veriyor bize buradan bildirirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 5. Talat dedi ki:

  Hayırlı akşamlar kombi Viessmann vitopend 100 kombi çalışır durumdayken kendiliğinden su basıyor.Kapalıyken sorun yok.Günde üç veya dört defa su boşaltmak zorunda kalıyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Talat Bey… Kombi basıncının kendi kendine yükselmesi genel olarak 3 nedene bağlıdır. 1 genleşme tankı, 2 eşanjör, 3 doldurma musluğu. Bu parçaların gelip yerinde kontrol edilmesi gerekir. Bu konuda yardım almak isterseniz bize 444 1 837 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

 6. Ahmet ŞEN dedi ki:

  İyi günler. Viessman vitopend 100 kullanıyorum. Kombiden daha önceden plakalı eşanjörden su kaçırmıştı. Vidası gevşemiş, komple söküp temizledim yerine taktım. Kış gelmeden petek ve kombi temizliği yapıyordum. Murfaktan sıcak su akıyor ama petekleri açınca peteklere sıcak su gelmiyor. Acaba plaka eşanjörü ters mi taktım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Plaka eşanjörü ters takılmaz ancak ters takmış olsanız bile kombi sıcak su vermezdi. Çünkü plaka eşanjör çift eşanjörlü kombilerde; kombi içindeki su ile şebekeden gelen suyu birbirinden ayırır. Yani bu suları karıştırmaz. Kısacası kalorifer devresinde değil sıcak su devresinde çalışır. Kaloriferler ısınmıyorsa plaka eşanjörden bağımız bir sorundur. Tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

 7. ümit yaşar dedi ki:

  sıcak su akmasında sorun yok peteklerin ısınmasında sorun var ayar düğmesini yükseltir yükseltmez ısınma ışığı yanıyor ama 2 yada 3 saniye sonra sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Petek vanalarının ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Kombi su basıncı 1 barın altındaysa sisteme 1,5 bara kadar su basın. Arıza durumunda cihazı resetleyin. Ancak yine de peteklerde ısı olmazsa servis yardımı almanız gerekiyor.

 8. Mehmet Kurt dedi ki:

  Merhaba,
  Kombim Viessman Vitopent 100 eski bir cihaz..Kombimde F06 hatası veriyor..Bazen de FE hatası veriyor..Kombinin içerisinde yer alan ana eşanjöründe üzerindeki sensörün kablosunu çıkartıp taktığımda hiçbir sorun yomuş gibi gayet düzgün çalışıyor…Bir müddet sonra yeniden F06 arıza koduyla kırmızı ışık yanıyor…resetleyip kapatıp açtığımda yeniden çalışıyor..Sizce arızanın kaynağı nedir..Sensörün mü değişmesi lazım…yoksa başka birşey mi.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Cihazınızda baca gazı sensörü hatası var. Bu durum ciahazın yeterli hava akışı sağlayamamasından kaynaklı olabilir. Yani bir fan-kart arızası olabilir, sensör arızası olabilir. Sorunu yerinde görmeden uzaktan arıza durumu hakkında bilgi sunmak çok zor. Bi servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 9. beysim mutlu dedi ki:

  petek temizliğinden sonra oluşan basınç yukselmesi ,yani su artması ve arizaya geçmesi sıcak su kullanımında,su ilave vanası normal çalışmakta ve kapalı ,birde ilave bilgi ,şalterden sistem tamamen kapalı olduğunda bile su yukseliyor nedeni ne olabilir bilgilerinize ve yardımıza sunulur ,peşin olarak teşekkür ederim

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Beysim Bey… Kombi şalteri kapalı olmasına rağmen basıncı yükseltiyorsa bu eşanjör ve doldurma musluğu arızasıdır. Yine de sorunu yerinde incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 10. Ferdi tezcan dedi ki:

  Sıcak suda çalışıyor ama peteklerde ateşleme yapıp duruyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferdi Bey… Kombiniz petek konumunda devreden çıkıyorsa önce petek ve kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Tüm vanalar açık durumdaysa yine de peteklerinizde ısınma durumu olmuyorsa tesisat su basıncına bakın. 1 bar altını gösteriyorsa kombi tesisatına su basın. Sorun yine de düzelmiyorsa servis yardımı almanızı öneririz. Bu durum birçok parçaya bağlı olabilir. Ekiplerin yerinde gelip sorunu görmesi ve tespit yapması gerekiyor.

 11. Zaim uçar dedi ki:

  Vismann 100 kobi suda bir ısınıyor bir soyor kalüferde 1de ısı 80 ne çıkıyor 1de 40da durmuyor

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zaim Bey… Yaşadığınız sorun muhtemelen kart veya üç yollu vana arızası gibi duruyor ancak yine de sorunu yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

 12. ayhan tuna dedi ki:

  Viessmann Vitopend 100-W 24 Kw (20.000 Kcal) Bacalı Kombi de su ısıtma çalışıyor ama evi ısıtmıyor.tşk.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayhan Bey… Kombinizde ısıtma sorunu var yani petekleriniz ısınmıyor anladığım kadarıyla cihaz bir uyarı hata kodu da vermiyor. Bu durum birçok sebeple yaşanabilir. Yani sorunu yerinde görüp incelemek, bir arıza tespiti yapmak gerekir. Bu yüzden servis çağırmalısınız.

 13. Recep Satı dedi ki:

  Merhaba
  Vitopend 100 kombide basınç 1 in altında. Kombiyi ateşlediğimde peteklerin tamamı ısınıyor ama basınç artmıyor. Ben de su bastım ama cihazdan su akmasına rağmen basınç 1 in üstüne çıkmıyor. Sebebi ne olabilir ve tamirat gerekiyorsa ortalama maliyet nedir?
  Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Bar göstergesi yani manometrede sorun olabilir. Bu yüzden basıncı gösteremediği için fazla su basıyor, buna bağlı olarak kombi su akıtıyor olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Yerinde görülürse ancak net bir teşhis yapılabilir ve ücret bilgisi aktarılabilir.

 14. ibrahim sağır dedi ki:

  viensmann vıtopend 100 kombi ‘nin su arızası var.şöyle ki: sıcak suyu açıyoruz ateşleme yapmıyor. Saç kısmına elimizle hafifçe bir kez vurduğumuzda şof ben yanıyor. bazen sorun çıkartmıyor bazen çıkartıyor. sorun çıkınca elimizle şofbene hafifçe dokunuyoruz . Türk işi çalışıyor yani. yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Muhtemel sorun anakart ile alakalı gibi görünüyor ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Kombide birçok parça sıcak su devresinde çalıştığı için ve cihaz bir arıza kodu vermediği için net teşhis için soruna yerinde bakmak gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 15. ali koçak dedi ki:

  viesman vipoint 100 kırmızı ışık yanıyor resetleyince calışıyo fakat 3saat sonra yine kırmızı yanıyo neden dir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Vitopend 100 model kombilerde kırmızı ışık uyarısı arıza uyarısıdır. Cihazda genel anlamda ateşleme sorunu olarak tabir edilebilir. Kısa süreli gaz kesintisi olduğunda veya cihaz gazı algılamadığında bu sorun yaşanır. Dairenizde gaz kesintisi yoksa cihazın alev algılama veya alev oluşmama sorunu var demektir. Bu durumda; anakart, gaz valfi, iyon ya da ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Yine de tespit için sorunu yerinde görmek gerekir.

 16. enes dedi ki:

  Cihazımda herhangi bir arıza kodu yok fakat 20 derecenin üzerine çıkmıyor. Su basıncı da 1.5 seviyede yani oldukça dengeli. Buna rağmen derece artmıyor. Geçtiğimiz günlerde bakım da yaptırmıştık.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enes Bey… Kombinizde sıcaklık derecesi 20°C nin üstüne çıkmıyorsa eğer düğme, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Net arıza teşhisi için servis çağırmanız gerekir.

 17. ilhan özbekler dedi ki:

  merhaba

  kombi herhangi bir arıza vermiyor,arıza lambası yanmıyor boş da bekliyor ateşleme yapmıyor…
  sol kenara hafif elle vurduğumuz zaman normal çalışmaya başlıyor..
  sıcak suda da aynı durum var…
  servis çağırdık arızayı bulamadı daha doğrusu servis geldiğinde kombi çalışıyordu…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlhan Bey… Muhtemel sebep elektronik kart arızası gibi görünüyor. Yine de cihaz çalışmadığı zaman servis yardımı alırsanız net teşhis yerinde yapılarak sorun bulunabilir.

Petek Yıkama