Vaillant Vck Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Vaillant Vck Hata Kodları

Vaillant markasına ait eski modellerden olan Vck serili kombilerde ekran olmadığı için arıza durumları ledlerin yanmasına veya yanıp sönmesine bağlı değişmektedir. Aşağıda sunulan bilgilerde ledler 1.ışıktan başlayarak 7.ışığa kadar devam etmektedir. Işıklar ise açma/kapama düğmesi olan “0/1” konumlu düğmenin üst kısmında yer alan ledlerin en altından yani 0/1 konumlu ledden başlar en üste yer alan alev üzerine / işareti olan lede kadar devam eder.

 1. Ana şalter açık konumda iken yeşil ışık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise Arıza durumunda petek vanalarını ve tesisat vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanalar açık ise kombi su basıncına bakmalı, basınç düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. İşlem sonrası arıza devam ederse kombiyi resetlemelisiniz. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Pompa, eşanjör, üç yollu vana, sensör, kart gibi parçaları ayrıca filtre ve tesisatı kontrol etmek gerekir.
 • Yanmıyor ise Öncelikle dairede elektrik kesintisi olmadığından, kombi şalterinin açık durumda olduğundan ve kombinin 0/1 konumlu düğmesinin 1 konumunda olduğundan emin olmalısınız. Bu kontrol ve işlemlere rağmen led hala yanmıyor ise; elektriğe giriş bağlantılarında, binaya ait ana giriş sigortasında, kablo bağlantılarında, ana kartta yahut trafoda sorun meydana gelmiş olabilir. Net teşhis için servisi aramalısınız.

 1. 2.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanmıyor ise  Kombi sıcak su konumunda devreye girmiyor demektir. Bu durumda üç yollu vana, kart gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.
 • Yanıyor ise  Sıcak su isteği mevcut demektir. Kombide bir sorun yoktur.
 1. 3.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanmıyor ise Öncelikle cihazın kış modunda olup olmadığına bakın. Kombi kış moduna alındı ise petek vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açık konuma getirmelisiniz. Dairede en az 3 petek vanası mutlaka açık olmalıdır. Bu kontrolden sonra oda termostatı kullanıyorsanız termostat üzerinde talep var mı kontrol etmelisiniz. Tüm işlemler doğru ise; ana kartta, sensörde, pompada, üç yollu vanada sorunlu olabilir. Servis ile görüşerek yardım almalısınız.
 1. 4.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise;

Bacalı tip kombilerde Baca çekimini yerine getiremiyorsa kombi deneme aşamasına geçiş yapar. Sonrasında işe ışık yanar. Vaillant Servisi’nden yardım isteyiniz.

Hermetik kombilerde Prosestat açık konumdan kapalı konuma geçemiyor demektir. Servisten yardım istemeniz gerekir.

 • Yanmıyor ise;

Bacalı tip kombilerde  Baca çekimini yerine getiremiyor ve bu sebeple de kombi bloke olmuş. Baca tıkalı ya da çekiş gücü kuvvetli olmayabilir, baca sensöründe arıza olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

Hermetik tip kombilerde Hava prosestatının kontak kısımları yapışık kalmış durumda yahut kısa devrede. Aynı şekilde fanda veya kartta da sorun oluşmuş olabilir. Servis tarafından müdahale gerekir.

 1. 5.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise  Bu led kum saati ledi olarak da açıklanabilir. Bu led yanıp sönüyorsa eğer Vck kombide kum saati uyarısı linkini tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 1. 6.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanmıyor ise Bu durumda önce dairenize gaz geldiğinden, kesinti olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bu kontrollerden sonra kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset uygulamasına karşın sorunda düzelme olmazsa; Elektrot kablosunda sorun oluşmuş olabilir, ateşleme kabloları kopuk, ana kart arızalı, gaz valfi ya da iyonizasyon-ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. 7.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise Mikro işlemci arızası var. Kombiye bir kez reset atınız. Düzelmez ise iki defa daha üst üste reset atınız. Hala düzelmiyor ise servis elektronik kart yanmış veya röleleri arızalanmış olabilir. Servis talebinde bulununuz.
 • Yanıyor ise Arıza durumunda önce dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakmalısınız. Dairenizde gaz kesintisi yok, kombiye gaz geldiğinden eminseniz, gaz vanaları açık durumda ise kombiyi resetlemelisiniz. Birkaç reset denemesi sonrası sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız. Kombi ateşleme yapmaya çalışıyor fakat cihaz alev almadığı için çalışmıyor ve arızaya geçiyor. Bu durumda; gaz valfinde, anakartta, iyonizasyon-ateşleme elekrotlarında sorun olabilir.
 • Yanmıyor ise Kombinin herhangi bir sorunu yoktur. Bir süre bekleyiniz. Cihazı kapatıp açınız. Düzelmez ise servisi arayarak bilgi almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (16 Yorum)

 1. Halil taş dedi ki:

  Merhaba benim ecoTecpro tam yoğuşmalı bu sabah kombiden turuncu sıvı aktı sorun nedir acaba şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil Bey… Pas olabilme ihtimali var ancak yine de cihazı yerinde incelemeden net bilgi aktarmak çok zor.

 2. Utku asar dedi ki:

  Merhabalar vailant vck bacalı tip kombi var.4.ışık yanıp sönüyor.fan kartında hata var diyorlar.baca çekimi yapamıyor gibi.sorun tam olarak nedir ve tamir ücreti tahmini ne kadardır?şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Utku Bey… Kombiniz bina bacasına bağlıysa bu tür kombilerde fan bulunmaz. Hava akışı fan ile değil baca sistemiyle sağlanır. Yani cihaz yanmak için gereken havayı ortamdan alır, atık gazı baca sistemiyle dışarı gönderir. Cihazda 4.ışık yanıp sönüyorsa eğer; evet baca sistemi hatasıdır. Bize kalırsa öncelikle itfaiye veya baca temizliği yapan firmalardan yardım alarak bacayı kontrol ettirin. Baca tıkalıysa temizliği gerekebilir. Bacada sorun yoksa eğer kombideki baca sensöründe sorun olabilir. Sorunu yerinde görmeden fiyat bilgisi veremeyiz maalesef.

 3. Hüsamettin SARUHAN dedi ki:

  Merhabalar;
  Bende Vaillant VCK 240 serisi bacalı sistem kombi var. Ateşleme sorunu yaşıyorum diye anakartı değiştirdim. DEğiştirmeden önce bazen ateşleme yapmıyordu hatta patlamalaı ateşleme yapıyordu ancak bu sıra içerisnde de baca ışığı yanıp sönüyordu. Şİmdi kartı değiştirdim. Ama yine ara ara ateşleme sorunu alıyor ve baca ışığı hala yanıp sönüyor. Bu konuda ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim. Baca için çatıdan mı temizleme yapılması gerekiyor yoksa komiye bağlı olan baca kısmının mı temizlenmesi gerekiyor?
  İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüsamettin Bey… Kombi yeterli hava akışı sağlayamadığı zaman da ateşleme yapmaz ki baca led uyarısı veriyorsa baca sisteminde sorun olma ihtimali yüksek. Kombiniz bacalı olduğu için yani bina bacasına bağlı olduğu için bacanın çekmeme ya da tıkalı olma gibi ihtimalleri olabilir. Bu işlemi bazı bayilikler ya da itfaiye yapıyor. Kullanıcı olarak can ve mal güvenliğiniz açısından herhangi bir müdahalede bulunmayın. Dediğimiz gibi baca kontrolü için uzman yardımı alın. Baca çekiş kuvveti iyiyse baca tıkalı değilse kombide baca sensörü arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemek lazım.

 4. alikıran dedi ki:

  1999 model vaillant vck 182 manuel gösterge kombim var..petek yok..yerden ısıtmalı sistem var..kombi çalışıyor..ama pek ısınmıyor ev..acaba neden..kombi devreye giriyor…bakır boruların bitimi yani seramiklerin altına giriş bölgesine sıcaklık 30 saniye sonra geliyor..devirdaim sirkülasyon pompası arızalı olabilir mi..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Yerden ısıtma tesisatını önce kontrol ettirmenizi öneririz. Tesisat tıkalı olabilir ya da zamanla ısınıp soğuyan su çamurlaştığı için kirlenmiş olabilir. Gerekli ise kontrol sağlanarak temizliği yapılır, sorun giderilebilir. Tesisatta herhangi bir tıkanma durumu yoksa ve temizse; filtrede tıkanıklık olabilir, pompa devir düşürüyor yani arızalı olabilir, ntc sensör, eşanjör ya da anakarta bağlı bir arıza durumu olabilir. Kombi eski olduğu için parçalar görevini yitirdiği için de tam randımanlı çalışmıyor olabilir. Yani yeni bir cihaz gerekebilir. Sorunu yerinde görüp incelemek lazım. Bi servis çağırarak tüm kontrolleri yaptırmanızı öneririz.

 5. mehmet dedi ki:

  Merhaba. VAİLLANT VCK 242 kombimizde sıcak su veriyor, belli bir ısıya ulaştıktan sonra kendi kendine sönüyor, soğuk su vermeye başlıyor tekrar ısıtma moduna geçmiyor. ancak suyu kapatıp bi kaç dakika beklediketen sonra tekrar sıcak suyu açınca ısıtma işlemi devreye giriyor, aynı şekilde bi iki dakika sonra ısıtma kapanıyor ve su soğuk akmaya başlıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Yaşadığınız sorun üç yollu vana veya elektronik kart arızası gibi görünüyor ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

 6. Gürcan KAARAOGLU dedi ki:

  İyi günler,

  Vaillant VCK-260 XE kombim var. Son birkaç seferdir sıcak su yada sıcak su+ısıtma modlarının her ikisinde de çalışırken kısa bir süre sonra arıza lambası yanıp sönmeye başlıyor.
  1-yani sıcak su modunda ya devreye giriyor yada girmiyor. Eger devreye girerse sıcak suyu kapatıp açtığınızda ya ilk seferde yada ikincisinde arızaya moduna geciyor.
  2-sıcak su ve ıstma modunda çalısırken de birkaç kez sıcak su açıp kapatınca yada sadece ısıtma yaparkende birkac kez otomatik yaptıktan sonra yine arıza moduna geçiyor.

  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Saygılarımla,
  Gürcan KARAOGLU
  5322770822

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürcan Bey… Cihaz her iki konumda da bir süre çalışırken ya da hiç çalışmadan arızaya geçiyor. Bu tribün arızası, elektronik kart arızası, pompa arızası veya sensör arızası olabilir. Tabi arızayı net teşhis etmek adına sorunu yerinde görmek gerekir. Görmeden tahmini de olsa bilgi aktarmak güçtür. Bu yüzden önerimiz servis yardımı almanız yönündedir.

   1. Gürcan Karaoğlu dedi ki:

    İyi günler,
    Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
    Belirttiğiniz muhtemel arızalı parçalardan “sensör” derken hsngisi yada hangileri olabileceğini belirtebilirseniz çok memnun olurum.

    Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Gürcan Bey… Sıcak su ve kalorifer sensörü yani her ikisinde de sorun olabilir.

    2. Osman yavuz dedi ki:

     Merhaba vaillant ecoteck kombim var yesil isik yanip sonuyor sari.isik sabit yaniyor sicak su kombiyi actigimda geliyor ve tekrar.birdaha geomiyor sorunu birturlu anlayamadim

     1. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Merhaba Osman Bey… Cihaz arızaya geçiyor olsaydı eğer kırmızı ışık yanardı. Sarı ve yeşil ışığın yanması veya yanıp sönmesi cihazda bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ekranda F ile başlayan bir hata kodu olursa veya kırmızı ışık sabit yanar-yanıp sönerse bu bir arızadır. Kombiniz ilk musluk açıldığında sıcak su veriyor ancak kapatıp yeniden açıldığında vermiyor. Bu bir sensör, kart arızası olabilir, tribün arızası olabilir. Yani parçaları yerinde görüp bi tespit yapmamız gerekiyor. Kullanıcı olarak maalesef ki yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama