Vaillant Vck Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Vaillant Vck Hata Kodları

Vaillant markasına ait eski modellerden olan Vck serili kombilerde ekran olmadığı için arıza durumları ledlerin yanmasına veya yanıp sönmesine bağlı değişmektedir. Aşağıda sunulan bilgilerde ledler 1.ışıktan başlayarak 7.ışığa kadar devam etmektedir. Işıklar ise açma/kapama düğmesi olan “0/1” konumlu düğmenin üst kısmında yer alan ledlerin en altından yani 0/1 konumlu ledden başlar en üste yer alan alev üzerine / işareti olan lede kadar devam eder.

 1. Ana şalter açık konumda iken yeşil ışık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise  Cihazda aşırı ısınma sorunu vardır. Bu durumda tesisat vanalarının ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun, kapalı ise mutlaka açın. Kombiyi resetleyin. Düzelme durumu olmaz ise mutlaka servis yardımı almalısınız.
 • Yanmıyor ise  Elektriğe giriş bağlantılarında, binaya ait ana giriş sigortasında, kablo bağlantılarında, ana kartta yahut trafoda sorun meydana gelmiş olabilir. Net teşhis için servisi aramalısınız.

 1. 2.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanmıyor ise  Cihazın kış modunda olup olmadığına bakınız. Oda termostatı üzerinde talep var mı kontrol ediniz. Tümü doğru ise ana kartta sorunlu olabilir. Vaillant Servisi ile görüşerek yardım isteyiniz.
 • Yanıyor ise  Sıcak su isteği mevcut demektir. Kombide bir sorun yoktur.
 1. 4.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise;

Bacalı tip kombilerde Baca çekimini yerine getiremiyorsa kombi deneme aşamasına geçiş yapar. Sonrasında işe ışık yanar. Vaillant Servisi’nden yardım isteyiniz.

Hermetik kombilerde Prosestat açık konumdan kapalı konuma geçemiyor demektir. Servisten yardım istemeniz gerekir.

 • Yanmıyor ise;

Bacalı tip kombilerde  Baca çekimini yerine getiremiyor ve bu sebeple de kombi bloke olmuş. Baca tıkalı ya da çekiş gücü kuvvetli olmayabilir, baca sensöründe arıza olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

Hermetik tip kombilerde Hava prosestatının kontak kısımları yapışık kalmış durumda yahut kısa devrede. Aynı şekilde fanda da sorun oluşmuş olabilir. Servis tarafından müdahale gerekir.

 1. 5.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise  Bu led kum saati ledi olarak da açıklanabilir. Bu led yanıp sönüyorsa eğer Vck kombide kum saati uyarısı linkini tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 • Yanmıyor ise  Elektronik kart ya da gaz valfinde arıza olabilir. Vaillant Servisi tarafından tespit gerekir.
 1. 6.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise  Tesisat gidiş sensörünün kabloları kopmuş yahut kısa devre yapmış olabilir. Servisi aramalı ve yardım almalısınız.
 • Yanmıyor ise
 • Alev oluşuyor fakat iyon alevi hissedemiyor. Elektrot kablosunda sorun oluşmuş olabilir.
 • Kombi ateşleme işlemini gerçekleştiremiyor. Ateşleme kabloları kopuk, ana kart arızalı, gaz valfi ya da iyonizasyon-ateşleme elektrodunda sorun olabilir.
 • Kombi ateşlemesini gerçekleştiriyor fakat cihaz alev almıyor. Gaz valfinde veya gaz ayarların da hata olabilir. İyonizasyon elektrodu ya da anakartta da sorun olabilir.
 1. 7.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise Mikro işlemci arızası var. Kombiye bir kez reset atınız. Düzelmez ise iki defa daha üst üste reset atınız. Hala düzelmiyor ise servis elektronik kart yanmış veya röleleri arızalanmış olabilir. Servis talebinde bulununuz.
 • Yanıyor ise Kombi ateşleme yapmaya çalışıyor fakat cihaz alev almadığı için çalışmıyor. Gaz valfinde, anakartta, iyonizasyon-ateşleme elekrotlarında sorun olabilir.
 • Yanmıyor ise Kombinin herhangi bir sorunu yoktur. Bir süre bekleyiniz. Cihazı kapatıp açınız. Düzelmez ise servisi arayarak bilgi almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (12 Yorum)

 1. Merhabalar;
  Bende Vaillant VCK 240 serisi bacalı sistem kombi var. Ateşleme sorunu yaşıyorum diye anakartı değiştirdim. DEğiştirmeden önce bazen ateşleme yapmıyordu hatta patlamalaı ateşleme yapıyordu ancak bu sıra içerisnde de baca ışığı yanıp sönüyordu. Şİmdi kartı değiştirdim. Ama yine ara ara ateşleme sorunu alıyor ve baca ışığı hala yanıp sönüyor. Bu konuda ne yapmalıyım? Nasıl bir yol izlemeliyim. Baca için çatıdan mı temizleme yapılması gerekiyor yoksa komiye bağlı olan baca kısmının mı temizlenmesi gerekiyor?
  İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hüsamettin Bey… Kombi yeterli hava akışı sağlayamadığı zaman da ateşleme yapmaz ki baca led uyarısı veriyorsa baca sisteminde sorun olma ihtimali yüksek. Kombiniz bacalı olduğu için yani bina bacasına bağlı olduğu için bacanın çekmeme ya da tıkalı olma gibi ihtimalleri olabilir. Bu işlemi bazı bayilikler ya da itfaiye yapıyor. Kullanıcı olarak can ve mal güvenliğiniz açısından herhangi bir müdahalede bulunmayın. Dediğimiz gibi baca kontrolü için uzman yardımı alın. Baca çekiş kuvveti iyiyse baca tıkalı değilse kombide baca sensörü arızası olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde incelemek lazım.

 2. 1999 model vaillant vck 182 manuel gösterge kombim var..petek yok..yerden ısıtmalı sistem var..kombi çalışıyor..ama pek ısınmıyor ev..acaba neden..kombi devreye giriyor…bakır boruların bitimi yani seramiklerin altına giriş bölgesine sıcaklık 30 saniye sonra geliyor..devirdaim sirkülasyon pompası arızalı olabilir mi..

  1. Merhaba Ali Bey… Yerden ısıtma tesisatını önce kontrol ettirmenizi öneririz. Tesisat tıkalı olabilir ya da zamanla ısınıp soğuyan su çamurlaştığı için kirlenmiş olabilir. Gerekli ise kontrol sağlanarak temizliği yapılır, sorun giderilebilir. Tesisatta herhangi bir tıkanma durumu yoksa ve temizse; filtrede tıkanıklık olabilir, pompa devir düşürüyor yani arızalı olabilir, ntc sensör, eşanjör ya da anakarta bağlı bir arıza durumu olabilir. Kombi eski olduğu için parçalar görevini yitirdiği için de tam randımanlı çalışmıyor olabilir. Yani yeni bir cihaz gerekebilir. Sorunu yerinde görüp incelemek lazım. Bi servis çağırarak tüm kontrolleri yaptırmanızı öneririz.

 3. Merhaba. VAİLLANT VCK 242 kombimizde sıcak su veriyor, belli bir ısıya ulaştıktan sonra kendi kendine sönüyor, soğuk su vermeye başlıyor tekrar ısıtma moduna geçmiyor. ancak suyu kapatıp bi kaç dakika beklediketen sonra tekrar sıcak suyu açınca ısıtma işlemi devreye giriyor, aynı şekilde bi iki dakika sonra ısıtma kapanıyor ve su soğuk akmaya başlıyor.

  1. Merhaba Mehmet Bey… Yaşadığınız sorun üç yollu vana veya elektronik kart arızası gibi görünüyor ancak yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis çağırmanızı öneririz.

 4. İyi günler,

  Vaillant VCK-260 XE kombim var. Son birkaç seferdir sıcak su yada sıcak su+ısıtma modlarının her ikisinde de çalışırken kısa bir süre sonra arıza lambası yanıp sönmeye başlıyor.
  1-yani sıcak su modunda ya devreye giriyor yada girmiyor. Eger devreye girerse sıcak suyu kapatıp açtığınızda ya ilk seferde yada ikincisinde arızaya moduna geciyor.
  2-sıcak su ve ıstma modunda çalısırken de birkaç kez sıcak su açıp kapatınca yada sadece ısıtma yaparkende birkac kez otomatik yaptıktan sonra yine arıza moduna geçiyor.

  Şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Saygılarımla,
  Gürcan KARAOGLU
  5322770822

  1. Merhaba Gürcan Bey… Cihaz her iki konumda da bir süre çalışırken ya da hiç çalışmadan arızaya geçiyor. Bu tribün arızası, elektronik kart arızası, pompa arızası veya sensör arızası olabilir. Tabi arızayı net teşhis etmek adına sorunu yerinde görmek gerekir. Görmeden tahmini de olsa bilgi aktarmak güçtür. Bu yüzden önerimiz servis yardımı almanız yönündedir.

   1. İyi günler,
    Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
    Belirttiğiniz muhtemel arızalı parçalardan “sensör” derken hsngisi yada hangileri olabileceğini belirtebilirseniz çok memnun olurum.

    Tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

    1. Yeniden Merhaba Gürcan Bey… Sıcak su ve kalorifer sensörü yani her ikisinde de sorun olabilir.

    2. Merhaba vaillant ecoteck kombim var yesil isik yanip sonuyor sari.isik sabit yaniyor sicak su kombiyi actigimda geliyor ve tekrar.birdaha geomiyor sorunu birturlu anlayamadim

     1. Merhaba Osman Bey… Cihaz arızaya geçiyor olsaydı eğer kırmızı ışık yanardı. Sarı ve yeşil ışığın yanması veya yanıp sönmesi cihazda bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ekranda F ile başlayan bir hata kodu olursa veya kırmızı ışık sabit yanar-yanıp sönerse bu bir arızadır. Kombiniz ilk musluk açıldığında sıcak su veriyor ancak kapatıp yeniden açıldığında vermiyor. Bu bir sensör, kart arızası olabilir, tribün arızası olabilir. Yani parçaları yerinde görüp bi tespit yapmamız gerekiyor. Kullanıcı olarak maalesef ki yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor. Servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama