Vaillant Vck Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Vaillant Vck Hata Kodları

Vaillant markasına ait eski modellerden olan Vck serili kombilerde ekran olmadığı için arıza durumları ledlerin yanmasına veya yanıp sönmesine bağlı değişmektedir. Aşağıda sunulan bilgilerde ledler 1.ışıktan başlayarak 7.ışığa kadar devam etmektedir. Işıklar ise açma/kapama düğmesi olan “0/1” konumlu düğmenin üst kısmında yer alan ledlerin en altından yani 0/1 konumlu ledden başlar en üste yer alan alev üzerine / işareti olan lede kadar devam eder.

 1. Ana şalter açık konumda iken 1.yeşil ışık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise Arıza durumunda petek vanalarını ve tesisat vanalarını kontrol etmelisiniz. Vanalar açık ise kombi su basıncına bakmalı, basınç düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. İşlem sonrası arıza devam ederse kombiyi resetlemelisiniz. Yine de sorunda düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir. Pompa, eşanjör, üç yollu vana, sensör, kart gibi parçaları ayrıca filtre ve tesisatı kontrol etmek gerekir.
 • Yanmıyor ise Öncelikle dairede elektrik kesintisi olmadığından, kombi şalterinin açık durumda olduğundan ve kombinin 0/1 konumlu düğmesinin 1 konumunda olduğundan emin olmalısınız. Bu kontrol ve işlemlere rağmen led hala yanmıyor ise; elektriğe giriş bağlantılarında, binaya ait ana giriş sigortasında, kablo bağlantılarında, ana kartta yahut trafoda sorun meydana gelmiş olabilir. Net teşhis için servisi aramalısınız.

 1. 2.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanmıyor ise  Kombi sıcak su konumunda devreye girmiyor demektir. Bu durumda üç yollu vana, kart gibi birçok parçayı kontrol etmek gerekir. Bu konuda servis yardımı almalısınız.
 • Yanıyor ise  Sıcak su isteği mevcut demektir. Kombide bir sorun yoktur.
 1. 3.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanmıyor ise Öncelikle cihazın kış modunda olup olmadığına bakın. Kombi kış moduna alındı ise petek vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise açık konuma getirmelisiniz. Dairede en az 3 petek vanası mutlaka açık olmalıdır. Bu kontrolden sonra oda termostatı kullanıyorsanız termostat üzerinde talep var mı kontrol etmelisiniz. Tüm işlemler doğru ise; ana kartta, sensörde, pompada, üç yollu vanada sorunlu olabilir. Servis ile görüşerek yardım almalısınız.
 1. 4.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise;

Bacalı tip kombilerde Baca çekimini yerine getiremiyorsa kombi deneme aşamasına geçiş yapar. Sonrasında işe ışık yanar. Vaillant Servisi’nden yardım isteyiniz.

Hermetik kombilerde Prosestat açık konumdan kapalı konuma geçemiyor demektir. Servisten yardım istemeniz gerekir.

 • Yanmıyor ise;

Bacalı tip kombilerde  Baca çekimini yerine getiremiyor ve bu sebeple de kombi bloke olmuş. Baca tıkalı ya da çekiş gücü kuvvetli olmayabilir, baca sensöründe arıza olabilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almalısınız.

Hermetik tip kombilerde Hava prosestatının kontak kısımları yapışık kalmış durumda yahut kısa devrede. Aynı şekilde fanda veya kartta da sorun oluşmuş olabilir. Servis tarafından müdahale gerekir.

 1. 5.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise  Bu led kum saati ledi olarak da açıklanabilir. Bu led yanıp sönüyorsa eğer Vck kombide kum saati uyarısı linkini tıklayarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.
 1. 6.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanmıyor ise Bu durumda önce dairenize gaz geldiğinden, kesinti olmadığından ve kombiye gaz geldiğinden emin olmalısınız. Bu kontrollerden sonra kombiyi birkaç kez resetlemelisiniz. Birkaç reset uygulamasına karşın sorunda düzelme olmazsa; Elektrot kablosunda sorun oluşmuş olabilir, ateşleme kabloları kopuk, ana kart arızalı, gaz valfi ya da iyonizasyon-ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. 7.Işık yanmakta mıdır?
 • Yanıp sönüyor ise Mikro işlemci arızası var. Kombiye bir kez reset atınız. Düzelmez ise iki defa daha üst üste reset atınız. Hala düzelmiyor ise servis elektronik kart yanmış veya röleleri arızalanmış olabilir. Servis talebinde bulununuz.
 • Yanıyor ise Arıza durumunda önce dairenizde gaz kesintisi olup olmadığına bakmalısınız. Dairenizde gaz kesintisi yok, kombiye gaz geldiğinden eminseniz, gaz vanaları açık durumda ise kombiyi resetlemelisiniz. Birkaç reset denemesi sonrası sorun düzelmezse servis yardımı almalısınız. Kombi ateşleme yapmaya çalışıyor fakat cihaz alev almadığı için çalışmıyor ve arızaya geçiyor. Bu durumda; gaz valfinde, anakartta, iyonizasyon-ateşleme elekrotlarında sorun olabilir.
 • Yanmıyor ise Kombinin herhangi bir sorunu yoktur. Bir süre bekleyiniz. Cihazı kapatıp açınız. Düzelmez ise servisi arayarak bilgi almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (30 Yorum)

 1. Mevlut seker dedi ki:

  Vailant eski tip bacali kombi de petekler calisiyor fakat sicak su musluklara vermiyor conta degisimi yapilmali denildi sizde bulunmaktamidir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mevlut Bey… Firma olarak parça satışı yapmıyoruz. Conta dediğiniz neyin contasıdır net olarak belirtebilirsiniz, teknik olarak yardımcı olabiliriz.

 2. İRFAN KINCAK dedi ki:

  Vaillant marka kömbim sıcak su problemi vardı 3 yollu vana değişti ancak bu seferde mutfak sıcak su gelitor ama banyoya gelmiyor, ikisiniberabe açınca banyo ya geliyor. mutfak kapatığımda banyo sıcak akmıyor . birde su sıcaklığını en yüksekte olduğu halde ısı fazla değil

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… Kombide sorun olursa eğer, tüm musluklarda sıcak su sorunu yaşarsınız. Ancak sadece banyoya sıcak su gelmiyorsa bu bir tesisat problemidir. Bu konuda uzman bir tesisatçıdan yardım almanızı öneririz.

 3. HÜSEYİN ALTUN dedi ki:

  villant VCK TR 282/1E kombilerde devirdaim motorunun üstünde döner kapaklı , üzerinde sibop gibi bir parça var bazen su damlatıyor ne olabilir..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüseyin Bey… Kombide su akıtan veya damlatan her parça değişime ihtiyaç duyar. Ancak VCK çok eski serilerdir. Yani piyasada birçok parçası maalesef ki bulunamıyor. Parçayı yerinde görüp incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama