Vaillant Kum Saati Arızası

Vaillant Kombide Kum Saati Yanıp Sönüyor

Kum saati sembolünün yanındaki led yanıyor ise cihazda sorun yok demektir. Eğer yanıp sönüyorsa kombide kuru yanma problemi var demektir.

Arızanın Sebepleri

 • Vaillant kombi basıncı düşük olabilir Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman öncelikle Vaillant kombinizin bar seviyesini kontrol etmelisiniz. Bar seviyesi eğer 1 bardan az görünüyorsa kombiye su basmanız gerekir. Vaillant markalı VCK ve VUW PRO model kombilerde ekran olmadığı için kum saati ledi yanıp sönüyor sorunu ile karşılaşılabilir. Bu modeller dışında bazı yeni ekranlı modellerde de ekranda yine basınç düşük olduğu zaman kum saati uyarısı olabilmektedir.

VUW PRO Kombiye su basmak için linki tıklayabilirsiniz.

VCK Kombiye su basmak için linki tıklayabilirsiniz.

Vaillant Kum Saati Arızası

 • Pompa arızalı ya da devir düşürüyor olabilir Vaillant kombide bu arıza durumunda genel anlamda karşılaştığımız bir sorundur. Pompanın devir düşürmesi ya da arızalı olması gibi durumlarda Vaillant kombi içindeki suyu rahat dolaştıramayacağı için kuru yanma sorununu meydana getirebilmektedir. Bu gibi durumlarda önerilen ise pompa tamiri ya da değişimidir.
 • Fark basınç şalterinde problem olabilir Fark basınç şalterinin arızalı olması sebebi ile de Vaillant kombide kuru yanma sorunu oluşabilmektedir. Bu arıza durumunda parça tamiri olmaz, parça değişimi ile ancak sorun giderilebilir.
 • Kılcal boruda tıkanma olabilir Kılcal borunun tıkanması sebebi ile de Vaillant kombide bu soruna rast gelebiliriz. Genelde çok sık karşılaştığımız bir durum değildir. Tıkanma varsa da tıkanıklık giderilerek arıza durumu çözümlenebilir.

Çözüm

Arızanın tespiti ve çözümü için kullanıcı olarak cihaza herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız. Tek yapmanız gereken Vaillant kombinizin basıncını kontrol etmeniz, basınç düşük ise Vaillant kombinize su basarak basıncı yükseltmenizdir. Bu uygulama sonrasında bir netice alamadıysanız cihaza kesinlikle müdahale etmeden işi uzmanına bırakmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (36 Yorum)

 1. Abdullah Baytar dedi ki:

  Vaillant vck kombide kum saati sorunu ile karşılaştım. Kum saati yanıp sönmektedir. Kombiye su takviyesi yapmama rağmen arıza durumu devam etmektedir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Basınç normal değerde olduğu halde kum saati ledi yanıp sönüyorsa cihazda teknik bir sorun var demektir. Cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa teknik yardım için; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 2. cengiz kılıç dedi ki:

  merhaba vaillant ecotec pro vuw 236/5-3 kombimiz (dijital ekranlı)
  5 yıldır sorunsuz kullanıyoruz bu yıl kış moduna geçtiğimizden beri ısı kaybı oluyor 40a ayarlıyoruz 15 dk sonra petek soğuk ekran 35e düşmüş kum saati var ve ortalama 30 dk sıcaklık yükselmiyor fark edersem gidip resetliyorum yükseliyor böyle olunca ev ısınmıyor geçen sene hava 1 derece iken ev 23 derece idi bu yıl hava ortalama 8 derece bizim ev 20
  ekranlı kombiler için kum saati arıza demek değildir demişsiniz ama başka hata kodu falan yok

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cengiz Bey… Evet ekranı olan kombilerde kum saati sembolü bir hata durumu değildir. Kombi ısıtmayı gerçekleştirdikten sonra dinlenmeye geçer. Bu dinlenme aşamasında ısının birden düşmemesi için pompa devir düşürerek ısıtmayı bir süre kadar daha devam ettirir. İşte bu aşamada ekrana kum saati sembolü yansır. Yani pompanın düşük devirde devir daim işlemine devam ettiğini belirtir. Kombi ısıtmaya geçince de ekrandan kum saati sembolü kaybolur alev sembolü belirir. Kombi eğer olması gerekenden daha uzun süre dinlenme aşamasında kalıyorsa veya sizin müdahaleniz ile devreye giriyorsa tesisatı ve filtreyi kontrol etmek gerekir. Bir tıkanıklık durumu söz konusu olabilir. Ayrıca kombide; sensör, pompa gibi birkaç parçayı da kontrol etmek gerekir. Kısacası anlatmak istediğimiz kombinizde veya tesisatınızda bir sorun var ancak bu sorun kum saati uyarısına bağlı değil.

   1. cengiz kılıç dedi ki:

    teşekkür ederim galiba servise müracat etmeliyim

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Aynen Cengiz Bey… Servis kontrolü gerekir. Biz de servisiz. Bu sorunda size yardımcı olmaya çalışırız. 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 3. Emine Yıldırım dedi ki:

  Kombi de kum saati şekli yanıp sönüyor su basıncını da baktım 2 de petekler kendiliğinden soğuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Emine Hanım… Kum saatinin yanıp sönmesi Vaillant markalı ekransız kombilerde arıza demektir. Ekranı olan kombilerde pompanın devir düşürerek devir daime devam ettiğini belirtir yani bir arıza durumu değildir. Yani kombinizin ekranı var ve ekranda kum saati sembolü yanıp sönüyorsa bu bir arıza değildir, kombinizin ekranı yok ledli ise ve kum saatinin yanındaki led yanıp sönüyorsa muhtemel pompa arızası olabilir.

 4. Furkan Kalkan dedi ki:

  Kombi ekranında kum saati amblemi yanıp sönüyor bir kaç kere komiyi resetledim ama tekrar bir süre geçtikten sonra aynı yanmaya başladı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Furkan Bey… Kombi ekranında yanıp sönen kum saati sembolü bir arıza değildir, cihazın devir daim yaptığını belirtir. Kum saati sembolü sadece ekranı olmayan ledli kombilerde arıza demektir.

 5. Ahmet Kütük dedi ki:

  Ben vaillant VCKTR240/1XE kombi kullanıyorum. Kombim kuşluk konumda normal çalışıyor. Basınçta her hangi bir sıkıntı yok. Ancak kombiyi yazlık konuma getirip 5 dakika beklediğimde kum saati işareti çıkıyor ve açtığımda sıcak su vermiyor. Kombiyi açıp kapatırsam yazlık konumda sıcak su veriyor. Ancak musluğu kapatıp 5 dakika bekleyince yeniden kum saati yanıp sönüyor ve musluğu açınca sıcak su vermiyor. Kombinin çalışması normal. Arızası Ne olabilir.Gidermek için ne yapmalıyım? Hangi paça değişecek. Anlatırsanız sevinirim. Saygılarımla.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer arıza durumunun muhtemel 3 sebebi vardır ve bu parçalar da yine makalemizde açıklanmıştır. Net olarak sorunu yerinde görmeden direk şu parçada sorun var diyemeyiz. Bu yüzden de uzaktan tahmini de olsa fiyat bilgisi aktaramayız. Bilinçlenmeniz amacı ile arızalar hakkındaki tüm bilgileri makalelerimizde paylaşıyoruz ancak parça değişimi gibi teknik konularda can ve mal güvenliğiniz açısından bilgi veremiyoruz. Ayrıca kombiniz eski olduğu için bu aşamada direk servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

Petek Yıkama