Vaillant Kum Saati Arızası

Vaillant Kombide Kum Saati Yanıp Sönüyor

Kum saati sembolünün yanındaki led yanıyor ise cihazda sorun yok demektir. Eğer yanıp sönüyorsa kombide kuru yanma problemi var demektir.

Arızanın Sebepleri

 • Vaillant kombi basıncı düşük olabilir Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman öncelikle Vaillant kombinizin bar seviyesini kontrol etmelisiniz. Bar seviyesi eğer 1 bardan az görünüyorsa kombiye su basmanız gerekir. Vaillant markalı VCK ve VUW PRO model kombilerde ekran olmadığı için kum saati ledi yanıp sönüyor sorunu ile karşılaşılabilir. Bu modeller dışında bazı yeni ekranlı modellerde de ekranda yine basınç düşük olduğu zaman kum saati uyarısı olabilmektedir.

VUW PRO Kombiye su basmak için linki tıklayabilirsiniz.

VCK Kombiye su basmak için linki tıklayabilirsiniz.

Vaillant Kum Saati Arızası

 • Pompa arızalı ya da devir düşürüyor olabilir Vaillant kombide bu arıza durumunda genel anlamda karşılaştığımız bir sorundur. Pompanın devir düşürmesi ya da arızalı olması gibi durumlarda Vaillant kombi içindeki suyu rahat dolaştıramayacağı için kuru yanma sorununu meydana getirebilmektedir. Bu gibi durumlarda önerilen ise pompa tamiri ya da değişimidir.
 • Fark basınç şalterinde problem olabilir Fark basınç şalterinin arızalı olması sebebi ile de Vaillant kombide kuru yanma sorunu oluşabilmektedir. Bu arıza durumunda parça tamiri olmaz, parça değişimi ile ancak sorun giderilebilir.
 • Kılcal boruda tıkanma olabilir Kılcal borunun tıkanması sebebi ile de Vaillant kombide bu soruna rast gelebiliriz. Genelde çok sık karşılaştığımız bir durum değildir. Tıkanma varsa da tıkanıklık giderilerek arıza durumu çözümlenebilir.

Çözüm

Arızanın tespiti ve çözümü için kullanıcı olarak cihaza herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız. Tek yapmanız gereken Vaillant kombinizin basıncını kontrol etmeniz, basınç düşük ise Vaillant kombinize su basarak basıncı yükseltmenizdir. Bu uygulama sonrasında bir netice alamadıysanız cihaza kesinlikle müdahale etmeden işi uzmanına bırakmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (26 Yorum)

 1. Ahmet Kütük dedi ki:

  Ben vaillant VCKTR240/1XE kombi kullanıyorum. Kombim kuşluk konumda normal çalışıyor. Basınçta her hangi bir sıkıntı yok. Ancak kombiyi yazlık konuma getirip 5 dakika beklediğimde kum saati işareti çıkıyor ve açtığımda sıcak su vermiyor. Kombiyi açıp kapatırsam yazlık konumda sıcak su veriyor. Ancak musluğu kapatıp 5 dakika bekleyince yeniden kum saati yanıp sönüyor ve musluğu açınca sıcak su vermiyor. Kombinin çalışması normal. Arızası Ne olabilir.Gidermek için ne yapmalıyım? Hangi paça değişecek. Anlatırsanız sevinirim. Saygılarımla.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey… Makalemizi incelediyseniz eğer arıza durumunun muhtemel 3 sebebi vardır ve bu parçalar da yine makalemizde açıklanmıştır. Net olarak sorunu yerinde görmeden direk şu parçada sorun var diyemeyiz. Bu yüzden de uzaktan tahmini de olsa fiyat bilgisi aktaramayız. Bilinçlenmeniz amacı ile arızalar hakkındaki tüm bilgileri makalelerimizde paylaşıyoruz ancak parça değişimi gibi teknik konularda can ve mal güvenliğiniz açısından bilgi veremiyoruz. Ayrıca kombiniz eski olduğu için bu aşamada direk servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz.

 2. ZAFER DEMİRCİ dedi ki:

  bende VAİLLANT vuw TR 242/2-3 R2 15KW KOMBİ VAR KUM SAATİ ALARMI VERİYORDU GENLEŞME TK SINI DEĞİŞTİM 1 BAR HAVASI VAR ANCAK ŞİMDİDE KIRMIZI RESET ALARMI VERİYOR SICAK SUYU KULLANIRKEN SICAK SU KESİLİYOR KIRMIZI RESET ALARMI VERİYOR SİLKÜLASYON MOTORUN ÇALIŞTIĞINI GÖRÜYORUM AMA SESLİ ÇALIŞIYOR ANCAK RESETLEYİNCE DÜZELİYOR BU GÜNDE 1 VEYA 2 DEFA TEKRAR EDİYORMOTORUN OTO PURJÖRÜNDEN HAVASINIDA ALDIM SU 1.5 BAR SU BASINCI

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer Bey… Kombinizin ekranı varsa eğer ekranda kum saatinin yanıp sönmesi normaldir. Bu bir arıza değildir. Arıza olsa bile bu durumun genleşme tankı ile alakası yoktur. Kırmızı ışık uyarısı birçok sebeple yaşanabilir. Ekranlı kombilerde ekranda bir hata kodu vermediği sürece uzaktan sorun hakkında bilgi aktarmak çok zordur. Sorunu yerinde görmemiz gerekir. Kombinizin ekranı yoksa ledli ise kum saati uyarısı genellikle devir daim pompasına bağlıdır. Ancak dediğimiz gibi sorunu yerinde incelememiz gerekiyor.

 3. Onur akkaya dedi ki:

  Merhabalar vaillant wuv 202 2-3 kombim var sıcak suyu ısınıyor kesiyor kombiyi ac kapat yapınca veriyor sıcak suyu gine kesiyor petekler ılık kombi sonda yanıyor petekler 60 dereceye geldimi duruyo
  şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Sadece sıcak suda bir dalgalanma durumu sorundur diyebiliriz. Peteklerde ayarladığınız sıcaklığı bilemeyiz ancak ayarlanan sıcaklığın üstüne geldiğinde cihaz zaten dinlenmeye geçer ve sıcaklık yavaş yavaş düşer. Tesisatta düşük sıcaklık algılandığında kombi yeniden devreye girer ve ısıtmaya devam eder. Çalışma sistemi bu şekilde devam eder. Sıcak suda yaşadığınız soruna gelecek olursak; bu durum tek bir muslukta oluyorsa (mesela mutfakta olmuyor, banyoda oluyorsa) musluk bozuk, tesisat veya filtre tıkalı olabilir. Tüm musluklarda suda ısınma-soğuma durumu oluyorsa kombide bulunan birçok parçayı kontrol etmek, parçaları yerinde incelemek gerekir.

 4. recep caglı dedi ki:

  kombimde sıcak suyu 40 dereceye ayarladığımda suyu kullandıgımızda su seviye ayarı 40 da durmuyor 60 55 dereceye kadar çıkıyor neden sabit olmuyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Kombi en yakındaki muslukla en uzaktaki musluğa eşit sıcaklıkta su göndermeye çalışır. Ancak su tesisatta dolaşırken ısı kaybı olacağından kombi bu ısı kaybının önüne geçmek için sıcaklığı biraz daha yüksekte tutar. Bu sıcaklık ntc sensör tarafından ölçülen sıcaklıktır. Yani siz ayar yaptıktan birkaç saniye sonra (bir ayarlama yapmadığınız sürece) ekranda beliren sıcaklık derecesi kombi tesisatında ntc sensör tarafından ölçülen sıcaklıktır. Bu sıcaklık hiçbir zaman sabit kalmaz. Kombi devreye girdiğinde yani bir talep olduğunda yükselir, talep sona erdiğinde düşer. Kombilerin çalışma sistemi bu şekildedir.

 5. yunus sarımen dedi ki:

  vaillant 236/5_3 model combide 40 derecenin altında çalıştığında bazan kum saati simgesi çıkıyor ve yanıp sönüyor, sonra alev simgesi gelince(ısı yükselmeye başlayınca) kum saati simgesi gidiyor.Ayrıca petek işaretinin ve sıcak suda musluk işaretinin sabit olarak kalmasımı gerekiyor. cevaplarsanız teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Bahsettiğiniz kombi ecoTEC pro serili yoğuşmalı kombidir. Bu model kombilerde ekranda kum saati uyarısının olması normaldir. Kombide gaz valfi devreye girdiğinde veya cihaz dinlenmeye geçtiğinde pompa devir daime devam ederken ekranda bu sembol belirebilir, bir arıza değildir. Bizim belirttiğimiz kum saati arızası ekranı olmayan eski ledli kombiler için geçerlidir. Diğer bir sorunuza gelecek olursak eğer; ekranda kombi hangi talebe yanıt veriyorsa o talebe ait sembol belirir. Mesela kombi kış konumundaysa sıcak su musluğunu açarsanız ekranda musluk sembolü belirir, sıcak su musluğunu kapatırsanız kalorifer sembolü belirir.

 6. Gul tek dedi ki:

  Mrb benim kombimde vaillant sıcak suda sıkıntı yok petekleri actigim zaman ısıtıyor ekranda kum saati çıkıyor ve acayip vuuu dıe ses çıkarıyor çok korkuyorum bi sıkıntı olurmu petekleri kapatınca ses gidio sadece petek actigim zaman oluyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gül Hanım… Kum saati ekranda yanıp sönüyorsa eğer gaz valfi devreye giriyor demektir. Yani kombide alev oluştuğu zaman bu uyarı olabilir. Bu bir arıza durumu değildir. Ancak kombi sadece petekler açıldığında bu sesi yapıyorsa; pompa, üç yollu vana, fan, gaz valfi gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Korkmanıza gerek yok ancak biran önce bi servis yardımı alarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

 7. m.selim kaplan dedi ki:

  kombi vaillant turboTECpro
  kombiyi calıştırdığımda petek ısısını 50 dereceye getiriyorum kombi 50 dereceye kadar geliyor ısıtıyor ondan sonra kum saaiti cıkıyor ısı düşmeye başlıyor
  kum saatin yanında led yanmıyor basınc 1.7 resetlediğimde tekrardan calışıyor aynı dereceye geliyor tekrardan kum saati cıkıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba M.Selim Bey… Ekranda beliren kum saati sembolü gaz valfinin devreye girdiğini belirtir. Cihaz genelde dinlenmeye geçtiğinde değil alev oluştuğunda bu sembol ekrana yansır. Ancak şunu belirtmek isteriz ki ekranlı cihazlarda ekranda beliren kum saati sembolü bir arıza veya sorun değildir. Normal bir durumdur. Kombiler sürekli ısıtma yapmaz, dinlenmeye geçer. Brülör bekleme süresi vardır ve ntc sensör devreye girme durumu vardır. Kombiler de bu durumlara göre ve tabi ayarlanan sıcaklık derecelerine göre çalışır. Kombi kum saati sembolü belirmesine rağmen sıcak su vermiyor veya petekleri ısıtmıyorsa o zaman sorun var diyebiliriz.

 8. semih baysefer dedi ki:

  merhabalar yetkili arkadasim benim kombim vailant ecotechpro 286/5-3 bu modeli kullaniyorum. bi sorum olacak bu cihazda ben 50 derecede yaiiyorum kum saati cikmiyor ama ben cihazi 50nin altina dusuruyorum mesela 45derece yapiyorum bi bakiyorum kum saatim yanip sonmete basliyor. tekrar off a aliyorum resetliyorum sonra cihazi 45derecede calistiriyorum. aradan biraz zaman geciyo bakiyorum tekrar yanip sonuyom kum saati. tekrar oo yapiyorum resetliyorum 50 dereceye aliyorum oyle birakiyorum bu sefer kum saati cikmiyor. neden olur? su basincimda 1 ile 2 arasi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semih Bey… Kombide gaz valfi devreye girdiği zaman kum saati belirir, gaz valfi durduğu zaman kum saati söner. Bu ayarlanan dereceye bağlı değildir. Gaz valfinin çalışmasına yani cihazın devreye girmesine bağlıdır. Ayrıca bu bir sorun da değildir.

   1. semih dedi ki:

    vermis oldugunuz yanit icin tesekkur ederim. yalniz Benim kum saatim yanip sonuyor sabit olarak ekranda kumsaati belirmiyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Semih Bey… Ancak yaşadığınız sorun her konumda kum saatinin yanıp sönmesi değil. Ayarladığınız dereceye bağlı olarak kum saati yanıp sönüyor veya kayboluyor Bu yüzden gaz valfinin devreye girmesi ile kum saati sembolü ekranda yanıp sönebilir, gaz valfi devre dışı kaldığında kum saati sembolü kaybolur bilgisi verdik. Kısacası anlatmak istediğimiz şu: kombiniz modeline göre ekranlı. Kombi düşük derecede devreye girdiği için düşük dereceye ayarladığınızda gaz valfi çalıştığı için ekranda kum saati yanıp sönebilir, biraz yüksek sıcaklıkta gaz valfinin devreye girmemesiyle kum saati sembolü ekrandan kaybolabilir. Kullandığınız Vaillant ecoTEC Pro model kombiler ekranlıdır. Ledli kombilerde yani ekran olmayan kombilerde kum saati sembolünün yanıp sönmesi sorundur. Makalemizde de açıkladığımız gibi ledli kombilerde kum saati olan sembolün yanındaki led yanıp sönüyorsa kuru yanma sorunu var demektir. Sizin kombinizdeki kum saatinin ekranda belirmesinin amacı gaz valfinin çalışması, yani cihazda alev oluşmasıdır. Tekrardan belirtelim: durum anlattığınız gibiyse kombinizde bir sorun yok.

     1. semih dedi ki:

      admin bey sizi de yorduk cok tesekkur ederim hayirli gunler

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Rica Ederiz Semih Bey… İşimiz bu, hiç problem değil. Hayırlı günler dileriz.

 9. ilker erdem dedi ki:

  vaillant ecotec pro kombim var… bize gore sag arka kosede tahliye borusu gibi bir sey var oradan kombi yandiginda surekli su damliyor ve 18 lt relik boya bidonunu ” veya ‘ gunde dolduruyor..
  ayrica kum saati SIKLIKLA cikmaya basladi…
  sorun ne olabilir ne yapmaliyim bilgi verirseniz sevinirim….

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlker Bey… Kombi su akıtıp basıncı düşürüyor olsaydı eğer kombiye sürekli su basıyorum şikayetiniz olurdu. Demek ki kombinizdeki basınç yükseliyor ki basınç düşmüyor. Su akıtmasının sebebi de yüksek basınca bağlı. Yani basınç 3 barı geçtiği için kombi fazla suyu emniyet ventili ile dışarı atıyor. Bu durum sadece kalorifer yandığında oluyorsa genleşme tankı arızasıdır. Yani tankın havası eksik olabilir ya da tank delik olabilir. Su damlayan yerin altına bidon koymak çözüm değildir. Ayrıca yüksek basınç arızası varsa eğer bu durum farklı parçaların da arızalanmasına neden olabilir. Kombide kum saati belirtisi genel olarak aşırı sıcaklığa bağlıdır. Bir pompa arızası olabilir veya yükselen basınç sebebiyle de bu sorun yaşanıyor olabilir. Kullanıcı olarak maalesef ki arıza durumlarında yapabileceğiniz bir işlem görünmüyor. Kombi basıncının neden yükseldiği, cihazın neden su akıttığı ve kum saati uyarısını neden verdiği servis ekiplerince tespit edilebilir. Bu konuda yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 10. Hakkı karakulak dedi ki:

  Ekranda kum saati yanip sonuyor.sonra20 dakika kadar calisiyor tekrar yanip sönüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakkı Bey… Kum saati yanıp sönüyorsa eğer önce kombi su basıncına bakın, 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. 1 barın altını gösteriyorsa doldurma musluğu ile kombiye su basmanız gerekir. Basınç değeri normalse cihazı resetleyin. Resetlendiğinde düzeliyorsa veya sorun kendi kendine düzeliyorsa cihazı bu şekilde kullanmaya devam etmeniz gerekir. Ancak arıza durumu düzelmiyor, resetleme işlemi yapmanıza karşın herhangi bir değişiklik olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 11. KENAN ÖZTÜRK dedi ki:

  valiant kombi yanma sırasında kum saati işareti oluşuyor arıza mıdır. kombi de ayrıca comff off uyarısı da gösteriyor.
  konu ile ilgilibilgi istiyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kenan Bey… Kum saati sembolü sadece yanıyorsa cihazda sorun yok, ancak yanıp sönüyorsa makalemizde belirttiğimiz arıza durumları söz konusu olabilir. Cihaz bir uyarı kodu veriyor ve çalışmıyorsa da sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama