Su Kesintisinde Kombi Çalışır Mı?

Kombi Nasıl Çalışır?

Şebekeden aldığı gaz, elektrik ve su ile çalışma yapar. İçinde yer alan bakır borulardan suyu eşanjör ile ısıtır ve tesisata aktarır. Konuma göre tesisata sıcak su gönderimi yapar.

Su Kesintisinde Kombi Çalışır mı?

Kombiler konut içinde elektrik olmadığında hiçbir şekilde çalışmaz. Ekrana elektrik gelmez ve aktif olmaz. Aynı şekilde doğalgaz olmadığı zaman da çalışma yapmaz. Ekrana elektrik gelir fakat kombi genelde ateşleme arızası yaşattırır. Doğalgaz olmadığı için brülörde yanma olmaz ve ateşleme arızasına geçer. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak da ekranda ya ateşleme arıza kodu belirir ya da alev yokluğu arıza ledi yanıp söner. Fakat su kesintisinde durum bu şekilde olmaz.

Kombi kullanılan konut içinde su kesintisi olduğunda kombi tesisat içindeki su kadar çalışmaya devam eder. Yani önemli olan basınç değerinin 1 bardan az olmamasıdır.

Kombi tesisatındaki mevcut su bar göstergesi ile görüntülenebilir. Bar göstergesi 1 barın altına düştüğünde ve 0 konumuna yaklaştığında tesisat suyu azalmış veya bitmiş demektir. Kombi de su kesintisinde tesisat suyu sıfırlanana kadar yalnızca petek konumunda çalıştırılabilir, kullanılabilir. Zaten su kesik olduğu için musluktan sıcak su alımı imkansızdır. Kısacası su kesintisinde kombi petek konumunda tesisat içindeki su sıfırlanana kadar kullanılabilir. Su basıncı sıfırlandığı zaman arızaya geçer, düşük su basınç hatası verir. Bu durumda kullanılmamalı sular gelene kadar kapatılmalıdır. Aksi halde kuru yanma yapar ve parçalar susuz çalışmaya zorlandığı için zarar görür.

Su Kesintisinde Kombi Çalışır mı? Sorusunun yanıtını bu şekilde sunabiliriz. Bu hususta dikkat etmeniz gereken şey; sular gelene kadar kombi basınç değerini takip etmektir. Basınç 0 değerine yaklaşınca kombiyi kapatın ve sular gelene kadar kesinlikle kullanmayın. Sular geldikten sonra da kombiye doldurma musluğu ile su basın ve kullanmaya devam edin.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 1. arzu kumaş dedi ki:

  Merhabalar Kombiyi yaz moduna aldim ve 3gunluk tatile geldik fakat sulari da vanadan kapattim kombiyi sadece yaz moduna aldigim icin eve de su gelmiycegi icin bir zarari olur mu olursada bu durumu gidermek icin su vanasini actirmamin bir faydasi olur mu🙄

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Arzu Hanım,
   Kombiniz balkonda ise suyunu boşaltmanız gerekir su donmaya sebebiyet verebilir bu da kombinin parçalarına zarar verebilir. Yaz modunda olduğu için su vanasının açık veya kapalı olması herhangi bir soruna neden olmaz.

 2. Fettah DENİZ dedi ki:

  Merhabalar,

  Dün 16 saatlik bir su kesintisi oldu evde değildik. Kombinin içindeki su bitmiş akşam geldiğimiz zamanda kombiyi kapatmayı unuttuk bu sabah su basıncını arttırdım kombi kendini ateşliyor ve çalışıyor gözüküyor ama petekler ısınmıyor ve muslukların sıcak su kısmını açtığımız zaman su gelmiyor bütün vanaları kontrol ettim hepsi açık. evde sabit termostat var derecesini yükselttim ama yine de ısınmıyor kombi çalışıyor gözüküyor ama doğalgaz sayacı da dönmüyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fettah Bey… Kombi donmuş olsa su basma işlemi uygulayamazsınız. Cihaz susuz çalışmaya zorlandığı için arızalanmış olabilir. Yani bu sebeple devreye girmiyor olabilir. Bu arıza durumunda teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

 3. Yasin dedi ki:

  Bulunduğumuz yerde 2 günlük su kesintisi olacak. Kombi suyunu yükseltmek iyi olur mu petekler ısınsa yeterlidir. ?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasin Bey… Kombi basıncını yaklaşık 2 bara kadar getirin bırakın. Kombinizde düşük basınç sorunu yoksa yani basınçta sürekli düşme durumu yoksa cihaz su gelene kadar sizi idare edebilir yani ısıtmaya devam edebilir. Basınç düşme durumu varsa eğer su kesintisi öncesi mutlaka servis yardımı almalısınız.

 4. Meryem kızılcı dedi ki:

  Merhaba 48 saat su kesintisi olucak sizce kombideki su 48 saat yeterli OLUR MU?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Meryem Hanım… Kombi su basıncını yaklaşık 2 bara kadar çıkarın. Eğer kombinizde düşük basınç sorunu yoksa (yani basınç çok sık düşüyorsa) su kesintisi durumunda cihaz kalorifer devresinde çalışmaya devam eder ve sıkıntı çıkarmaz. Ancak basınçta düşme durumu varsa su kesintisi yaşanmadan servis yardımı alarak bu sorunu çözümletmelisiniz. Aksi halde su kesintisinde basınç düşerse, su basma işlemi uygulanamaz ve sular gelene kadar petekleri de kullanamazsınız.

Petek Yıkama