Su Kesintisinde Kombi Çalışır Mı?

Kombiler günümüzün en iyi teknolojik cihazları arasında gelmektedir. Kombi kullanılmayan konutlar neredeyse yok denilecek kadar azdır. Hal böyle olunca da kombi konusunda her bir soru akılları karıştırır ve genelde kullanıcıların her biri de cihazlarına hakim olmak ister. Bu gibi durumların düşünüldüğünü var sayarak siz değerli kombi kullanıcılarına bir konuda yardımcı olabilecek bilgileri aktarmak istedik. Su Kesintisinde Kombi Çalışır mı? Bu sorunuza yanıt bulmak istiyorsanız eğer makalemizi inceleyebilir ve sorunuzun detaylı olarak yanıtını alabilirsiniz.

Su Kesintisinde Kombi Çalışır Mı?

Kombi Nasıl Çalışır?

Şebekeden aldığı gaz, elektrik ve su ile çalışma yapar. İçinde yer alan bakır borulardan suyu eşanjör ile ısıtır ve tesisata aktarır. Konuma göre tesisata sıcak su gönderimi yapar.

Su Kesintisinde Kombi Çalışır mı?

Bu sorunun yanıtı hemen her bir kombi kullanıcısı tarafından merak edilir. Bu nedenle konuya açıklık getirmek amacı ile bu metni sunmaya karar verdiğimizi belirtmek isteriz.

Kombiler konut içinde elektrik olmadığında hiçbir şekilde çalışmaz. Ekrana elektrik gelmez ve aktif olmaz. Aynı şekilde doğalgaz olmadığı zaman da çalışma yapmaz. Ekrana elektrik gelir fakat kombi genelde ateşleme arızası yaşattırır. Doğalgaz olmadığı için brülörde yanma olmaz ve ateşleme arızasına geçer. Kombilerin marka model ve çeşidine bağlı olarak da ekranda ya ateşleme arıza kodu belirir ya da alev yokluğu arıza ledi yanıp söner. Fakat su kesintisinde durum bu şekilde olmaz.

  • Kombi kullanılan konut içinde su kesintisi olduğunda kombi tesisat içindeki su kadar çalışmaya devam eder. Kombi tesisatındaki mevcut su bar göstergesi ile görüntülenebilir. Bar göstergesi 1 barın altına düştüğünde ve 0 konumuna yaklaştığında tesisat suyu azalmış veya bitmiş demektir. Kombi de su kesintisinde tesisat suyu sıfırlanana kadar yalnızca petek konumunda çalıştırılabilir, kullanılabilir. Zaten su kesik olduğu için musluktan sıcak su alımı imkansızdır. Kısacası su kesintisinde kombi petek konumunda tesisat içindeki su sıfırlanana kadar kullanılabilir. Su basıncı sıfırlandığı zaman arızaya geçer, düşük su basınç hatası verir. Bu durumda kullanılmamalı sular gelene kadar kapatılmalıdır. Aksi halde kuru yanma yapar ve parçalar susuz çalışmaya zorlandığı için zarar görür.

Su Kesintisinde Kombi Çalışır mı? Sorusunun yanıtını bu şekilde sunabiliriz. Bu hususta dikkat etmeniz gereken şey sular gelene kadar kombi basınç değerini takip etmektir. Basınç 0 değerine yaklaşınca kombiyi kapatın ve sular gelene kadar kesinlikle kullanmayın. Sular geldikten sonra da kombiye doldurma musluğu ile su basın ve kullanmaya devam edin.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?