Kombinin Fazla Yakması

Konu Başlıkları

Kombi Neden Fazla Yakar?

 • İzolasyonun Olmaması Binada izolasyonun olmaması kombideki verimliliği her zaman düşürmektedir. Yani kombi sıfır bir kombi bile olsa binada eğer izolasyon yoksa ısı her zaman için dışarıdan içeriye içeriden de dışarıya geçer. Bu durum sebebi ile de kullanıcılar her zaman için kombisinin fazla yaktığını düşünür. İlk başta düşünmeleri gerekir ki kombi bu durumda fazla yakıt tüketmez aksine siz sonuç alamadığınız için kombi ayarını sürekli yüksek tutarsınız. Bu durumda elbette ki faturalarınızın yüksek gelmesine neden olur. Duvarlardan ve camdan gelen soğuk hava tasarrufu engeller aksine fazla yakıtın tüketilmesine nedendir. Kombinin Fazla Yakması konusunda etkisi büyük olan etmenler arasında gelir. İzolasyonla tasarruf etme videosunu izleyerek daha net bilgiler alabilirsiniz.

 • Duvarın Isı Geçirecek Kabiliyette Düşük Malzemelerden Oluşması Duvarların ısı geçirme kabiliyeti oldukça düşük olan malzemelerden oluşması ısıyı az geçirmesine neden olur. Bu durum ise az ısı demektir. Az ısı sağlanan bir dairede kombinin beklenilen verim elde edilmesi de imkansız hale gelmektedir. Yani duvarların iyi malzemeden örülmesi kombiden beklediğiniz verimi almanızı sağlar. Bu durumda duvarlarınıza yalıtımı iyi malzemeler döşeyebilir ya da döşetebilirsiniz.
 • Kombinin Sürekli Yüksek Derecede Çalıştırılması  Kombinin dairede biri olsa da olmasa da yüksek derecede çalışması demek yine tasarrufu engellemek demektir. Kombi yüksek derecede çalıştırılmaz. Bu daire soğuk dahi olsa geçerli bir durumdur. Yani sonbahar kış dönemine yeni geçişlerde kombinin yeni çalıştırıldığı durumlarda bile kombi yüksek dereceye alınmamalı ve çalıştırılmamalıdır. Bu gibi durumlarda kombi direk olarak yüksek enerjide çalışacağından kombi fazla yakıt tüketiyor şikayetinde bulunursunuz. Kombi her zaman için kısık bir derecede kullanılmalıdır. Ve hiçbir zaman da kombi ayarı ile oynanmamalı sabit bir ayarda çalıştırılmalıdır.
 • Oda Termostatı veya Termostatik Vana Kullanılmaması Kombi kullanılan dairelerde ya oda termostatı ya da termostatik vana kullanımını önermekteyiz. Özellikle de oda termostatı bu anlamda sizlere yardımcı olacaktır. Yani bu her iki cihazdan birini kullanmıyorsanız kombi çok yakıyor şikayetinde bulunabilirsiniz. Oda termostatı oda sıcaklığını sabit tutarak kombiyi sürekli çalıştırmaz. Oda sıcaklığına göre kombiyi kapatır. Kombi de bu durumda fazla yakıt tüketmez. Termostatik vana ise dairenizde bulunan kaloriferlere takılır. (Termostatik vana nasıl kullanılır merak ediyorsanız linki tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.) Bu anlamda daire içinde sık kullandığınız ya da hiç kullanmadığınız odalardaki kaloriferlere taktırarak oda ısısını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu anlamda da kombi tasarruf sağlar yani kombi yakıt tüketimini çok yapmaz. Yalnız bu cihazlardan birini tercih ederek kullanabilirsiniz.
 • Isıtma Tesisatındaki Boruların ve Isıtma Yüzeylerinin Yanlış Seçilmesi Bu anlamda tercihi uzman ekiple birlikte yapmalısınız. Doğru seçim yaparsanız kombi her zaman daha tasarruflu hale gelir ve fazla yakıt tüketimin önüne geçilmiş olur.
 • Kombinin Kullanıldıkça Açılması Kombi yaz kış kapatılmaması gereken bir cihazdır. Yani evde olmadığınız dönemlerde ya da gece yatarken kombiyi kapatmamalısınız. (Kombi neden kapatılmamalı veya neden sürekli açık bırakılmalı? Merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz) Kombiyi kapatmak dairenin kış aylarında soğumasını sağlar. Bu anlamda yeniden çalıştırılan kombi ayarlanan sıcaklığın iki katı kadar yakıt tüketimi yapar. Bu durum ise direk olarak tasarruf sağlamak yerine kombinin daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Kombiyi özellikle de kış dönemlerinde evde bulunsanız da bulunmasanız da açık bırakın ve bu şekilde kullanım sağlayın. Açık bırakılan kombinin ayarı bir de kısık olursa yani yüksek olmazsa daha iyi tasarruf elde edebileceğinizi belirtebiliriz.
 • Kombiye Bakım Yapılmaması Kombi kullanıcılarının yaptığı hatalardan biridir bu… Kombi yeni de olsa eski de olsa her zaman için kombi arıza yapmadan Kombi Servisi çağırmamaktadır. Kombi aslına bakılırsa her yıl düzenli şekilde bakım ve kontrolden geçmelidir. Kombinin bakımsız kalması da yakıt tüketimini artırır. Bunun en temel sebebi kalorifer tesisatındaki filtrenin pislikte tıkanması, parçaların temizliğinin yapılmayarak randımanı düşürmesi, kombi içinin tozlanmasıdır. Tüm bu durumlar kombinin normalde yakması gereken yakıtı iki katına çıkarmasına neden olur. Yani sizler bu şekilde bakımsız kombi kullanarak iyi verim alamadığınızı dile getirir kombi ayarını yüksek tutarsınız. Yüksek kademede ve iyi bir randımanla çalışmayan bir kombi yakıt tüketiminin yüksek olmasına nedendir. Önerilen ise her yıl kombiye işin uzmanı tarafından düzenli şekilde bakımın yapılmasıdır. Kombinin Fazla Yakması na neden olan en önemli etmen bakımsızlık olmaktadır. Kombi bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz.
 • Daire Seçimi Daire seçiminin kombi yakıt tüketimi ile ne alakası var diye düşünmeyin. Daire eğer en üst katta ya da zemin katta ise kombinin fazla yakıt tüketmesi sorun teşkil etmez. Çünkü siz kombiyi yüksek derecede çalıştırsanız dahi iyi bir sonuç alamazsınız. Bir taraftan gelen o da çok iyi olmayan bir sıcaklıkla dairenizi iyi ısıtmanız imkansızdır. Yani en üst katta iseniz alt kattan gelen sıcaklık sizler için yeterli olmaz en alt kattaysanız da üst kattan gelen sıcaklıkla iyi randıman alamazsınız. Bu durum ise direk olarak kombi yakıtını etkiler. Bu anlamda önerimiz ise dairenizi dükkan üstü, en alt ya da en üst kat olarak seçmemenizdir. Daire ara katta olursa üst ve alt kattan da sıcaklık gelir. Bu sıcaklık ise direk olarak kombinin beklenilenden daha az yakıt tüketmesine neden olur. Yani ara kat bir daire seçerseniz eğer kombinin fazla yakıt tüketmeyeceğini göreceksiniz.
 • Kombi ve Tesisattaki Sorunlar Bu anlamda hem kombide hem de tesisatta sorun olabilme olasılığı vardır. Kombide olabilecek sorunlar; gaz ayarının zamanla bozulması yani modülasyon yapması, sensörlerin omaj okumaması, fan kanatlarının tozlanmasıdır. Bu gibi durumlara servis müdahale etmelidir. Tesisatta olabilecek sorunlar ise; petek kurulumunda hataların yapılması, tesisatta zamanla oluşan tortulardır. Bir de düşünecek olursak yanlış kullanım da kombinin fazla yakıt yakmasına neden olur. Mesela kaloriferlerin önüne eşyalarınızı koymayın, üstünü kıyafetlerinizi kurutmak için kullanmayın. Bu şekilde kullanım sebebi ile faturalarınız yüksek gelir yani yine direk kombim fazla yakıt tüketiyor çok yakıyor diyebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (56 Yorum)

 1. merhaba gecen yıl tesist temizliği yaptırdım kombici kombiden bir kelepce değiştirdi ondan sonra aynı derece yanmasina rağmen hem az isitıyor hemde yakıt tüketimi yüde altmış civarında arttı sebep ne olabilir. teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Bey… Tesisat yıkama işlemi yakıt tüketimini düşürür, yükseltmez. Ancak yakıt tüketimini %60 oranında yükseltecek ne yapmış olabilirler veya hangi parçayı değiştirmiş olabilirler bilemeyiz. Kelepçe dediğiniz hangi parçadır bilmiyoruz maalesef. Yani kombide öyle bir parça yok. İşlemi yaptırdığınız kombiyi veya firma ile görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.

 2. Merhabalar. Bizim oturduğumuz bina da kimse yaşamamakta ve 3 katlı 3 daireli biz 3.katındayız alttaki iki daire depo olarak kullanılıyor ama ısıtma vs. yok. Sıcak havalarda kalorifer acayip sıcak oluyor soğuk havalarda ise kalorifer ılıklaşıyor ısıtmıyor ve 50 derecede yakıyoruz maalesef faturada 600 TL gelmekte. Şöyle bir şey de var 3 hafta boyunca 35-40 derecede yaktığım halde bile 550 TL Sürekli 50 dereceye aldığım halde bile net 600 TL Gelmekte bu fiyatlar hep sabit hiç değişmemekte. Kombi yoğuşmasız. Benim tanıdığım herkes 20-30 derece yakıyoruz diyor ben hiç 50 altına inemedim çünkü ısıtmıyor evde ısı yalıtım vs. var. bu ısıtmamasının sebebi ne olabilir ?

  1. Merhaba Fırat Bey… Kombiyi en düşük derecede ya da derecelerde kullanmak tasarruf etmek değildir. Aksine yakıt sarfiyatı yapmaktır. Çünkü kombi ayarlanan düşük sıcaklığa çok kısa sürede ulaşır ve ortam ısısı da çok kolay düşebileceği için cihaz çok sık devreye girip çıkmak durumunda kalır. Bu durum yakıt tüketimini artırır. Özellikle de bir bina içinde tek daire var ve alt katlar boşsa, daireniz de en üst katta ise izolasyon olsun olmasın fark etmez, ısı kaybı olur. Bu ısı kaybı da cihazı sürekli çalıştırır. Bu yüzden en düşük derece yerine biraz daha yüksek sıcaklıkta kullanarak en azından beklentinize az da olsa yanıt alabilirsiniz. Kombi sıcak havalarda kaloriferleri aşırı ısıtıyor, soğuk havalarda sıcaklık düşüyorsa bu binanızda ısı yalıtımının olmadığını ya da iyi derecede olmadığını belirtir. Bu durum da maalesef ki yakıt tüketimini artırmaktadır. Kombilerde marka modellere göre sıcaklık dereceleri değişir. Ancak 20-30°C lerde iyi verim almak imkansız gibi bir şeydir. Yani daire ara katta olsa, binada izolasyon olsa bile 20-30°C bir sıcaklık ayarı çok düşük. Isı alınması da çok güç. Fakat bazı kombilerde modülasyon ayarı yüksektir, düşük derecelerde bile iyi verim sunabilir. Bu aslında bir nevi daire ve binanın özelliği kadar kombinin özelliğine ve kapasitesine de bağlı bir durumdur. Dairenizi ısıtmak için ve tasarruflu kullanım için oda termostatı gibi cihazları da kullansanız yine ısı kaybınız olacaktır. Ancak cihazın ve peteklerin bakımını düzenli şekilde yaptırırsanız düşük oranda da olsa tasarruf elde edebilirsiniz.

   1. Merhabalar verdiğiniz cevap için teşekkürlerimi sunuyorum. Peki şu durumu hiç anlamıyorum evin için dışarıdan daha soğuk oluyor. Buna anlam veremiyorum yani yanımda sürekli sıcak içecekler bulunduruyorum ki vücut ısımı yükseltsin diye yoksa montsuz oturamayacağım evimde bunu da anlamış değilim gerçekten evin dışarıdan daha soğuk olmasını sebebi ne olabilir?

    1. Merhaba Fırat Bey… İçeri dışarıdan daha soğuk olur. Çünkü bina 3 katlı. 3.kattasınız binada kimse oturmuyor ve binada iyi bir ısı yalıtımı yok. Isı yalıtımı olsa bile hem üst katta olmanız hem de alt katta kimsenin olmaması sürekli ısı kaybına neden olur. Kombi sanki 3 daireyi ısıtıyormuş gibi çalışmak zorunda kalır. Yakıt tüketimi de bu yüzden fazla zaten. Tasarruf için termostatik vana veya oda termostatı gibi cihazlar bile kullansanız yine beklediğiniz sonucu elde edemez ve yine yüksek faturalar ödemek durumunda kalırsınız. Yalıtımsız ya da yalıtımı iyi olmayan binalarda özellikle de daireler ara katta değilse yazın sıcaktan bunalır, kışın ısınamazsınız. Bu durumun tek çaresi ise maalesef ki alt katların dolması yani birinin oturarak kombi kullanmasıdır. Ancak bu şekilde bir nebze de olsa ısı kaybı önlenebilir.

 3. vaillant kombi kullanıyorum petekleri 35 dereceye ayarladım çalıştığı zaman araba motoru gibi ses çıkarıyor ve 35 derecede olduğu halde çok yüksek fatura geldi.

  1. Merhaba Uğur Bey… Kombi çalıştığı zaman zorlanıyor büyük ihtimalle o yüzden ses yapıyor. Yani parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Bu parçalar; fan, pompa, üç yollu vana ya da gaz valfi gibi parçalar olabilir. Bu durumu yerinde incelemek lazım Kombiyi en düşük derecede kullandığınız için cihaz sürekli devreye girer. Devreye her girdiğinde ise yakıt tüketimi olur. Bu yüzden aslında kombileri en düşük derecelerde kullanmayın önerisinde bulunuyoruz.

 4. Evim giriş katta 37 derecede yanıyor bir aylık fatura 394 tl geldi peteklerin havası alındı ev işi yalıtımlı bir odamız kapalı

  1. Merhaba Hikmet Bey… Kombinizin marka ve modelini bilmiyoruz ancak 37°C çok düşük bir ısıtma derecesidir. Kombi bu derecede çok sık devreye girip çıkar. Bu yüzden de faturanız olması gerekenden fazla gelir. Kombilerin genel olarak 40°C civarında çalıştırılmasını önermekteyiz. Tabi bu durum her kombi için geçerli değildir. Kombinizin en düşük sıcaklık derecesi 35°C ise ayarladığınız 37°C lik sıcaklığı yakalaması çok basittir ve ortamda ısı kaybı olması da çok kolaydır. Her ısı kaybında ya da kalorifer sensörünün düşük ısı algıladığı durumlarda cihaz devreye girer. Bu durum da özellikle düşük derecelerde çok sık yaşanır. Kombiyi biraz daha yüksek derecede kullanarak çok sık devreye girmesini engelleyebilir, bu şekilde faturanızı düşürebilirsiniz. Kombi yüksek derecelerde de çok sık devreye girip çıkar ya da kendi kendine çalışırsa kombide sorun olabilir, yerinde incelemek lazım.

 5. merhaba,
  kombiyi sabit 40 derecede çalıştırıyorum, kullanmadığım 2 odanın petekleri kapalı.
  dairem izolasyonlu faturam ortalama 280 tl civarında. diğer 2 odamın peteklerini açarsam sarfiyatım artar mı? yani kullanmadığım peteklerin bana maddi faydası var mı?
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Selçuk Bey… Dairenizde en az 3 peteği mutlaka kullanın. Bu kombinin ve özellikle parçaların zarar görmemesi için şarttır. 3 petek dışında ne kadar çok petek kullanırsanız elbette ki yakıt tüketimi de buna bağlı olarak artar. Maddi açıdan daha çok petek daha yüksek fatura demektir.

 6. İyi günler ilk kez kaloriferli evde kullanıyorum kombi tesisat yeni. Sorum şuki Baymak Éco 24 fi yoğuşmasız (ev 85 m. Kare) kombi aldık. Evimizde ısı yalıtım fakat yok cam lar kapılar Pimapen. Fakat kombim de aldığımdan beri bir sorun var servis garantili de olsa 50 liralık servis ücretini kabul ederseniz servis gelsin arıza çıkmazsa alırız ücreti şartından dolayı çağırtmadık maddi imkansıLıkdan. Neyse kombim ilk önce çalışırken mutfaktan salona sanki yağı bitmiş çark gibi aşırı bir gürültü yapıyordu 1 hafta öle oldu servisi çağırdım servis gelmeden bi kontrol edem gürültü olmazsa ücret vermeyelim diye baktım ses kesilmiş dişi ağrıyan hastanın doktora giderken ağrısının geçtiği gibi , sonra bir haftadır da kombinin derecesin sıcak su ve petekler artırınca kombiden sanki kazan yada güğümde su ısıtırsınız ya ısınınca dınılama sesi olur aynı öle bir ses başladı. DİĞER SEBEP GÜNDÜZ 35 de gece 45 derecede evde battaniyeyseler oturuyoruz valla çocuklarla faturam 900 lira geldi aklımdaki herkes yalıtım olmazsa fazla gelirlerdi bende ondan fazla geldi düşüncesinde idim kimseyede faturam sorsalar söylemezdim arkadaşa durumu anlatınca hayret ettiler dedilerki benim gibi evinde yalıtımı olmayan evinin alt katı boş arkadaşım bana 450 geldi diyor ve 50 derecede gece gündüz yakıyorum diyor sebep nedir aldığım maaşı doğalgaza yatırdım çocuklar üşümesinemi yanayım çaresi sorunu nedir ustam

  1. Merhaba Ertekin Bey… Yalıtımısız bir dairenin ısınması gerçekten güçtür. Kombiyi yüksek dereceye de alsanız hem zor ısınırsınız hem de yakıt tüketimi her zaman fazla olur. Ancak 35-45°C lik bir ayarda kombi 900 tl kadar bir faturaya sebep olmaz. Faturanız kullandığınız ısı derecesine göre çok çok yüksek gelmiş. Evet cihazda sorun görülmezse yok yere servis çağrıldığı için cihaz garantili dahi olsa yetkili servisler servis ücreti talep ediyorlar. Ancak anlattığınız kadarıyla cihazınız normal değil, bir sorun var. Kombi çalışmaya zorlanıyor ve zorlandığı için muhtemelen değişik sesler çıkarıyor. Yalıtımsız bir evde kombi çalışırken zorlanmaz, sadece ortamı yeterli şekilde ısıtamadığı için uzun süre devrede kalır, uzun süre devrede kalmasına bağlı yakıt tüketimini artırır. Yaşanacak en büyük sorun bu olur yani. Cihaza bi gaz ayarı gerekebilir, baca sisteminde sorun olabilir. Bu durumu servise bildirin, faturanızı da belirtin. Kombi ve tesisat yeni de olsa bu sorun olmayacağı anlamına gelmez. Servis bi gelip incelesin. Servis ücretini sorun etmeyin, aksi halde bu durum bu şekilde devam eder ve siz ısınamadığınız halde yüksek faturalar ödemeye devam edersiniz.

 7. 1 yıllık bina ve ilk defa kombi bu yıl çalıştırıldı. 35 derecede ortalama 10 m3 gaz tüketiliyor .
  fakat daha önceki evimde 40 derecede 6 m3 gaz kullanmaktaydım. ev yeni olduğu için çok yakıyor olabilirmi?

  1. Merhaba Tayfur Bey… Kombilerin marka model ve çeşitlerine bağlı olarak sıcak su ve kalorifer ısı dereceleri değişir. Ev yeniyse eğer en düşük derecelerde bile en iyi sonucu almanız gerekir. Önceki kullandığınız kombi ile şuan ki kullandığınız kombi aynı marka model değilse karşılaştırma yapmanız yanlış. Yine de kombinin çok fazla yakıt tüketimi yaptığını düşünüyorsanız cihazınız daha yeni yani garanti kapsamında, bi servis çağırarak kontrol ettirin, gerekiyorsa gaz ayarı yaparlar, bir sorun varda gereken müdahale de yapılmış olur. Bize kalırsa kombiniz normal çalışıyor.

 8. 11.ayda 94 kw harcamam vardı ve 133 tl ödemem geldi.o ay hep 40 derecede yaktım.12 . ayda yine hep 40 derecede yaktım e 208 kw kullanım ve 306 tl ödeme geldi.bunu akedaş a orduğumda havalar soğudukça gaz yakıcı cihaz daha fazla sarfiyat yapar dendi bunun çözümü varmı

  1. Merhaba Bayram Bey… Doğru bir bilgi aktarılmış. Ortam sıcaklığı ne kadar düşerse cihaz o kadar sık devreye girer ve yakıt tüketimini de ona göre fazla yapar. Bu durumun çözümü yok maalesef. Havalar soğudukça yakıt tüketimi de bu şekilde artar. Her ay için faturanız aynı oranda gelmez. Kombi aynı derecede bile olsa ortam ısısı önemlidir.

 9. doğalgaz kullanıcısıyım söylentilere göre soruyorum sıcak su banyo kullanımı daha cok fatura gelmesine sebebmidir

  1. Merhaba Ganime Hanım… Sıcak su kullanımı kalorifer kullanımı kadar faturayı etkilemez. Yani bu durumu yaz aylarında da görürsünüz. Duş ve mutfak için daha doğrusu sıcak su için kombi kullanılır. Fatura 100 tl yi aşmaz hatta çok çok altı olur. Kaloriferler ne zaman açılırsa yakıt tüketimi kat be kat artar. Yani sıcak su kullanımı doğalgaz faturasını çok etkilemez. Ancak şöyle de bir gerçek vardır. Her kombi mutfakta sıcak su kullanımı daha az olduğu için yakıt tüketimini daha az yapar. Banyoda kullanılan sıcak su daha fazla olduğu için yakıt tüketimi daha fazla olur. Bu her kombi için geçerlidir. Yani sıcak su ne kadar uzun süre kullanılırsa yakıt tüketimi o kadar artar. Bunun mutfak ya da banyoda kullanım ile bir alakası yoktur.

 10. 3+1 evde kalıyorum sadece odaların petekleri açık kombi derecesi 36 gelen fatura 340 TL günlük tüketim çok fazla değil mi?

  1. Merhaba Yahya Bey… 3+1 bir daire için 36°C çok düşük bir ısıtma derecesi. Tüm petekler açık bile olsa ortamı ısıtmak çok zor. Bu yüzden kombi bu düşük derecede çok sık devreye girer ve bu durum da yakıt tüketimini artırır. Kombinizde minimum sıcaklık değeri kaçsa (örneğin 30°C ise) en az 10-15°C üstünü kullanmanız gerekir ki cihaz sürekli devreye girip yakıt tüketimini artırmasın. Ayrıca daire içinde kullanmadığınız odalarınız varsa eğer petek vanalarını kapatabilirsiniz. Daire içinde en az 3 petek vanası açık ve kullanılır durumda olsun, geri kalan petek vanalarını kapatın, odaların kapısını da kapatın ki soğuk hava akışı olmasın. Tasarrufu ancak bu şekilde kullanım ile sağlayabilirsiniz.

 11. Hocam petek bakimi yapildi tesisat bakimi yapildi kombi yeni ev isi yalitimli ic dis ama yinede yuksek geliyor 2 petek 350 tek petek 165 tl getiriyor 40c sicaklikda yakiyorum en dusuk bu gecen senw butun petekler yanar 160 da kalirdi 45 ile yaktigim halde ama bi sene bambaska

  1. Merhaba Atakan Bey… Öncelikle dairede en az 3 peteği kullanmanız şart. Aksi halde cihaz sürekli 1-2 petek üzerinden devir daim yapacağı için yakıt tüketimini artırır. Kombiyi ayrıca en düşük derecede kullanırsanız sürekli devreye girer, sürekli devreye girmesi durumu da yakıt tüketimini artırır. Bu yüzden faturanız yüksek gelebilir. Dairede en az 3 petek vanasını açın ve petekler kullanılır durumda olsun. Kullanmadığınız odalar varsa petek vanaları ile birlikte odaların kapısını da kapalı tutun ki soğuk hava akışı olmasın. Kombide en düşük derece 40°C den başlıyorsa en az 50-55°C de kullanın ki cihaz sürekli devreye girip yakı tüketimini artırmasın. Ekstra tasarruf etmek isterseniz de oda termostatı kullanabilirsiniz.

 12. Evde olmadigim halde dogalgaz parasi hayli yuksek geldi. komsum kombide ki su bari 1 in altina dustugunde de yakiti etkiler dedi. ilk defa kombili evde oturuyorum ariston class evo modeli var. su basinc bari yakiti etkilermi aksam eve gectigimde 1.5 bar arasi yapicam bakalim.

  1. Merhaba Kubilay Bey… Kombi basıncı yakıt tüketimini etkilemez. Kombi basıncı dediğimiz tesisat içerisindeki sudur. Su yetersiz olursa cihaz zaten çalışmaz ve düşük basınç arızasına geçer. Düşük basınçla kullanılmaya zorlanırsa kuru yanma sebebi ile parçalar zarar görebilir. Ancak faturanın yüksek gelmesiyle bir alakası olmaz. Dairenizde en az 3 petek açık olmalıdır. Geri kalan petekleri kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz, ancak vanasını kapattığınız peteklerin bulunduğu odaların kapılarını da kapatın ki soğuk hava akışı olmasın. Kombiyi en düşük derecede kullanırsanız cihaz çok sık devreye girer bu da yakıt tüketimini etkiler. En düşük derece örneğin; 35°C ise kombiyi en az 45°C de sabit şekilde kullanın. İmkanınız varsa oda termostatı taktırın. Oda termostatı yakıt tüketimini düşük oranda da olsa düşürebilmektedir. Bu gibi çözümlerle yakıt tüketimini düşürebilirsiniz.

 13. Merhaba 09.12.2018 pazar günü doğal gazı açıp oda termostatını 22 dereceye ayarlamama rağmen 48 saat içinde ev 22 dereceye gelmedi ve kombi üzerindeki su göstergesi 1.5 tan bir gecede 2 ye çıktı 24 saat içinde 21 kvh yaktı ve hesaplarıma göre 780 lira gibi büyük bir fatura gelecek tahmini buda beni çok tedirgin ediyor bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim Not:kombi buderus 2400 tam yoğuşmalı ve daireye doğal gaz sistemi yeni döşendi.

  1. Merhaba Mesut Bey… Oda termostatı üzerinden sıcaklığı 22°C ye getirmişsiniz ancak kombi üzerinden yaptığınız dereceye ayarını belirtmemişsiniz. Oda termostatı kumandadır. Yani uzaktan kumanda gibi düşünün. Kombi ayarını (kalorifer ayarını) en yüksek dereceye getireceksiniz ve oda termostatı sizin kumandanız olacak. Yani ortam sıcaklığını direk oda termostatından ayarlayacaksınız. Kombi ayarını eğer en yüksek dereceye getirmezseniz kombi oda termostatı entegreli çalışmaz. Ayarladığınız sıcaklığa göre çalışır. Kombide ısınan su genleştiği için basınçta ufak tefek artışlar olabilir. Yani 1 gecede 1,5 bardan 2 bara kadar çıkması normal gibidir. Önemli olan çok sık 2,5-3 bar üzerine çıkmaması veya 1 bar altına düşmemesidir. Kombi üzerinden yaptığınız ayar en yüksek değerde olmasına rağmen oda ısısı 22°C yi bulmuyorsa oda termostatında, termostat bağlantılarında ya da kombi anakartında sorun olabilir. Bu durumda sorunu yerinde incelemek gerekir.

 14. Merhaba biz eca kombi kullanıcısıyız. Kombiyi ay boyunca 40 dereceden fazla yakmadığımız halde fatura normalin 2.5 3 katı geldi. 40 dereceden daha düşük bi derece Yok ve oturduğumuz ev 1 yıllık bile olmayan daire biz bu sorunun nereden kaynaklandığını bulamıyoruz ve müşteri hizmetlerini aradığımızda o kombi öyle yoğuşmalı olduğu için yapacak bir şey Yok diyor ama biz kış boyu bu kadar fatura ödemek istemiyoruz yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba Mehmet Bey… Daireniz 1 yıllık bile değilse muhtemelen kombiniz de aynı şekildedir. Yani yenidir. Faturanın yüksek gelmesinden şu sıralar birçok tüketici şikayetçi. Ancak genel olarak sorun kombilerden kaynaklı değil maalesef. Doğalgaza gelen zamlar da faturayı yüksek oranda etkiliyor. Kombiniz yeni, daireniz yeni, tesisatınız da muhtemelen yeni. Kombiyi en düşük derecede kullanıyorsunuz ki 40°C den başlıyorsa ısısı bunu düşürmek de mümkün değil. Biraz daha tasarruf etmek için dairede en az 3 petek kullanın. Kullanmadığınız odalarınız olursa petek vanalarını ve bu odaların kapılarını kapatın. Tasarruf için oda termostatı kullanmayı deneyin. Kombiyi sürekli aç-kapa şeklinde kullanmayın. İçeriye soğuk hava girişlerini engelleyin. Yani servis olarak yapılabilecek bir işlem olmadığı için tasarruf amaçlı sizlerin birkaç uygulama yapması gerekir. Bu uygulamalarla faturanızın az da olsa düşürebilirsiniz.

 15. Günde en fazla 4 veya 5 saat yanıyor kombi. yaktıgımız derece en fazla 50. 285 tl fatura geldi. kombiden mi kaynaklı acaba bu durum ? ev güzel ısınıyor ısınma problemi yok ama fatura fazla.

  1. Merhaba Cansu Hanım… Kombiyi kış aylarında kullanıma göre açıp kullanıma göre kapatırsanız yakıt tüketimi fazla olur. Çünkü kombiyi kapattığınızda yani kapalı kaldığında sadece eviniz değil duvar, tavan, taban ve eşyalarınız da soğur. Kombiyi yeniden çalıştırdığınızda kombi evi ısıtmak için olması gerekenden daha fazla enerji harcar. Bu da yakıt tüketimini artırır. Bu yüzden kombiyi kısık bir ayarda kapatmadan çalıştırın. Hem evinizin ısısı sabit kalır hem de kombi daha az yakıt tüketimi yapar.

 16. geçen yıl 4 petek ve 40 derece de kombi kullanıyordum. 24 saatteki tüketim max 8-9 metreküp dü. max 300 tl fatura ödedim. bu yıl ilk fatura tuzlu gelince 3 petek yakıyorum ve 24 saatteki tüketim 38-40 derece aralığında kullanımda 18-19 metreküp ü buluyor.
  petek temizliği yaptırdım. kombinin içinden bir mil grubu diyorlar (musluk ve petek sıcak suyu için ayırma yapıyormuş) 180 tl vererek değiştirdim ve bakımını yaptırdım. bunlara rağmen geçen yıla göre günlük çok yüksek tüketim oluyor. sizce sorun nedir? marka baymak fi 240

  1. Merhaba Fatih Bey… Kombi ayarları değişmiyor ancak doğalgaz fiyat açısından sabit kalmıyor maalesef. Daire içinde en az 3 petek kullanmanız gerekir ve kombide kullandığınız derece normal yani ideal bir sıcaklık derecesi. Siz aslında yapabileceğiniz her şeyi yapmış ve yaptırmışsınız. Yani petek temizliği daha iyi verim için yapılmış, kombiye müdahale edilmiş. Yapılabilecek bir işlem kalmamış. Doğalgaza gelen zamlar sebebiyle hemen her müşteri gelen yüksek faturadan şikayetçi. Ancak bu duruma yapılabilecek bir şey de yok. Kombiyi düşük bir sıcaklıkta sabit çalıştırın, kapalı peteklerin bulunduğu odaların kapısı kapalı kalsın. Binanızda izolasyon yoksa yaptırın, hatta dairenize bile izolasyon yaptırabilirsiniz. Bunun dışında camlardan soğuk hava geliyorsa iyileştirme yapabilirsiniz. Yani kombi üzerinden yapılabilecek bir işlem olmadığı için biz yardımcı olamıyoruz size maalesef.

 17. Slm dairemde toplam 6 petek bulunmaktadır.Aldığım kombinin markası LOGİC 31/35 26Kw evim net 135 metrekare ortalama 35-40 derecede kombiyi yakmaktayım. 06.11.2018 tarihinde kombiyi çalıştırmaya başladım.03.12.2018 tarihi itibariyle 267 metreküp yakmışım.Tüketilen metreküp fazla değil mi ?
  İyi günler.

  1. Merhaba Alpaslan Bey… Kombiyi ideal bir sıcaklıkta çalıştırıyorsunuz yani ne çok düşük ne de çok yüksek. Faturanın tutarı normal gibi görünüyor ancak yine de daireniz standart dairelere göre biraz büyük. Muhtemelen daire içinde en az 8-9 petek vardır. Yani kullanmadığınız petekler vardır. Kullanılmayan peteklerin oda kapıları her zaman için kapalı olsun, yani herhangi bir soğuk hava akışı olmasın. Binanın izolasyonu, dairenin bulunduğu kat gibi birçok özellik yakıt tüketimini ve verimi etkiler. Eviniz yeterli şekilde ısınıyorsa bir sorun olduğunu düşünmüyoruz ancak fatura tutarına göre ısınamama sorunu yaşıyorsanız servis yardımı almanızı öneririz. Petek veya kombi temizliği gerekebilir.

 18. bende airfel ombı var sadece sıcak su ve tüpe kullanıyorum ortalama 80 tl geliyor napmam lazım yogusmalı degil

  1. Merhaba İbrahim Bey… Kombinizin sıcak su derecesini kısabilirsiniz. Derece yüksekse o yüzden yakıt tüketimi fazla olabilir. Musluğu açtığınızda su aşırı sıcak geliyorsa ısı ayarlamasını musluktan değil kombi üzerinden yapmayı deneyin. Yine de yakıt tüketiminde bir değişiklik yoksa kombinize bakım yaptırın. Gaz ayarı yüksek olabilir. Ya da kombinizde arıza durumu olabilir. Bunun için servisin yerinde görmesi gerekiyor.

 19. 3+1 evde aşıyoruz. sadece odaların petekleri açık banyo mutfak ve salonun petekleri kapalı.kombimizide en az derecede yakıyoruz. boyle oldugu halde bazen acık peteklerin sıcaklıkları cok fazla oluyor ve 180tl doğalgaz faturası geliyor. bu normalmi? kombi temizliğiide yeni yapıldı

  1. Merhaba Gökhan Bey… Kombi kullanımda yakıt sarfiyatını kullanılan ısı derecesi, kullanılan petek sayısı etkileyebilir ancak bu durumlar dışında dairenin ve binanın özellikleri de önemlidir. Binanızda izolasyon yoksa daireniz ara katta değilse veya üst ya da alt kat boşsa beklediğiniz sonucu alamaz ve yakıtta sarfiyat yaşarsınız. En düşük derecede açık petekler aşırı ısınıyorsa yakıt tüketimi bu yüzden fazla olabilir. Cihazla alakalı bir sorun olabilir. Yani parçalarda sorun olabilir. Bunun için cihazın yerinde görülmesi lazım. Servis çağırmalısınız.

 20. Kombim ferroli ayarını 40 dereceye indirdiginde vaya 40 45 Dr yukseltince neden istop ediyor

  1. Merhaba Cemal Bey… Cihaz anladığım kadarı ile devreden çıkıyor. Bu birçok sebebe bağlı olabilir. Anakart gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksektir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden uzman desteği almalısınız.

 21. Merhaba bosc kombi kullaniyorum 36 da calismasina ragmen aylik faturam 340 tl gunluk 12 m kup tuketimim var ama bu tuketimle bu ay 430 tl odeme gorunuyor ne yapmamiz lazim

  1. Merhaba Ayşe Hanım… Kombi düşük derecedeyken yakıt tüketimi fazla olmuş. Gaz ayarı gerekebilir veya cihaza bakım gerekebilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok efendim. Kullandığınız derece zaten yüksek bir derece değil. Servis yardımı almalısınız.

 22. Şöyle bir sorum olacaktı:Ben Viessmann kombi kullanıyorum.kış ayında olmamız sebebiyle şu anki duruma göre yaklaşık 4 aydır ortalama 37 derecede yakıyorum ve evimi ısıtıyor.Bize göre ısınma;üşümüyor ve terlemiyorsak tamamdır.Ara hol,mutfak ve banyo hariç diğer odalarda termostatik vana kullanıyorum.Sadece salonu en alt duruma getirdim.Diğer odalarda 4(24 derece) te sabitledim.Isındığında kombi istop ediyor.Isı düşünce de yanıyor.Ben şu anki durumdan memnunum.Benim kullanınım öncelikle doğru mu? İkinci olarak da çoğu kombi kullananlar da 45-50 hatta 60 derecede yaktığını söylüyor.Acaba ben 50 veya 60 a alsam termostatik vanalarımı da belirttiğim gibi veya 3 e alsam şu an kullandığımdan daha mı fazla yakıt yakarım veya daha mı iyi olur.Yani yüksek kombi ısı ayarı durumu nasıl etkiler.İyi mi Kötü mü.Teşekkürler.E mail adresime cevabı gönderirseniz sevinirim.İyi Akşamlar.

  1. Merhaba Cengiz Bey… Cihazı doğru şekilde kullanıyorsunuz. Isınmada sorun yaşamıyorsanız kullanım derecesinde bir sorun yok. Kombilerin marka model ve çeşitlerine göre ısı dereceleri değişir. Sizin için en iyi ortam koşulu hangi derece ile sağlanıyorsa o derecede kullanmaya devam etmelisiniz. Başkalarının kombisi ile sizin kombiniz veya başkalarının dairesi ile sizin daireniz aynı özellikte olamaz. O yüzden üşümüyor veya terlemiyorsanız kullandığınız ayarda bir sorun yok, hatta olması gereken derecede kullanıyorsunuz diyebiliriz. Kombi ayarı oda termostatı veya termostatik vana kullanımında yüksek olmalıdır. Oda termostatı veya termostatik vana üzerinden yapılan ayar da kısık olmalıdır. Bu şekilde yakıt tüketimi daha az olur.

 23. Merhaba benimde bir sorum olacak geçen yıl aynı derecede yapmama rağmen en fazla 200 geliyordu bu yıl havalarda okadar soğuk olmamasına rağmen 280 lira fatura geldi sebep ne olabilir kombeyle mi alakalı yoksa saatlemi

  1. Merhaba Hüseyin Bey… Kombinin fazla yakması birçok sebebe bağlıdır. Kombiye kalorifer kullanımı öncesi bakım yaptırmadıysanız bakım gerekebilir, petekler zamanla ısınıp soğuyan suyun çamurlaşması ile tıkanabilmektedir. Petek temizliği gerekebilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Gaz ayarı gerekebilir. Parçalarda sorun olabilir. Net teşhis için yerinde görmek gerekir.

 24. Cebim yanıyor ben üşüyorum!!!!!!!! Baymak Star brötje ekstra 24 fi -31fi kullanıyorum. 20-21 sıcaklık var evde çoğu zaman çocuklar yataktan üşüyerek kalkıyor. 1 aylık faturam 470 lira geltiev 120 M2 benimle aynı yerde ve aynı şartlarda oturanlara soruyorum 250 yi geçmiyor diyorlar fakat başka bir kombi ismi vererek.
  Biliyorum cevap kombide yıllık bakım yapıldımı peteklerde tıkanıklık olabilir,peteklerde hava vardır ooooo bir sürü boş bahane kARDEŞİM EVİNE BAYMAK KOMBİ KOYMA GERİSİNİ KARIŞMA DERİM…..

  1. Merhaba Bekir Bey… Yüksek fatura gelmesinin birçok sebebi olabilir. Bu konuda servis yardımı aldınız mı? Cihaza gaz ayarı gerekebilir. Cevap olarak kombi bakımı, peteklerde tıkanma, peteklerde hava oluşumu gibi boş bahaneler demişsiniz ancak bunlar genelde faturanın fazla gelmesine neden olan etmenlerdir. Her evin izolasyon durumu, tesisat durumu, güneş alan cepheleri, bulunduğu kat gibi durumları farklıdır. Aynı marka model dahi olsa kimi müşteri bu koşullara bağlı memnun da kalabilir, sorun da yaşayabilir. Faturanız ısınamamanıza rağmen yüksek geliyorsa öncelikle bi servis çağırın, tesisatçı çağırın tüm genel kontroller yapılsın derim.

  2. Tesisat temizliği yapıldımı. Veya petekleriniz hangi marka petek kalitesi bile etkiler o yüzden sanıyorum sorun kombiden değil

   1. Evet Ahmet bey tesisatın tıkalı olması da verimi etkiler ve fatura bu sebeple yüksek gelebilir. Ancak öncelikli olarak tesisatta bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Faturanın yüksek gelmesi sadece tesisattaki tıkanmaya bağlı değildir.

 25. Kombi yeni baglandi fakat 40 45 derecede petekler bile ilinmiyor tesisatci veya kombi hatasi diye dusunuyorum termostat otomatik devreye girmiyor gibi

  1. Merhaba Meltap Karataş… Kombilerde modellere bağlı değişmekte olan minimum maximum ayarlar vardır. Kombinizin minimum ayarı 40-45°C civarı ise bu yüzden petekleriniz az ısınıyor olabilir. Dereceyi biraz yükselterek yeniden deneme yapın. Yine aynı sorun yaşanıyorsa eğer tesisatta tıkanıklık olabilir. Kombi yeni olduğu için kombi ile alakalı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yüksek derecede de yine petekler az ısınıyorsa uzman bir tesisatçıdan yardım alıp tesisatınızı kontrol ettirin.

   1. Merhaba Ahmet bey… Petekler hava yaptığında üst kısımlarında ısınma olmaz. Petekler az ısınıyorsa tesisatta tıkanıklık olabilir. Ortamda ısı kaybı olabilir. Net teşhis için sorunun yerinde görülmesi gerekir.

Petek Yıkama