Kombinin Fazla Yakması

Konu Başlıkları

Kombi Neden Fazla Yakar?

 • İzolasyonun Olmaması Binada izolasyonun olmaması kombideki verimliliği her zaman düşürmektedir. Yani kombi sıfır bir kombi bile olsa binada eğer izolasyon yoksa ısı her zaman için dışarıdan içeriye içeriden de dışarıya geçer. Bu durum sebebi ile de kullanıcılar her zaman için kombisinin fazla yaktığını düşünür. İlk başta düşünmeleri gerekir ki kombi bu durumda fazla yakıt tüketmez aksine siz sonuç alamadığınız için kombi ayarını sürekli yüksek tutarsınız. Bu durumda elbette ki faturalarınızın yüksek gelmesine neden olur. Duvarlardan ve camdan gelen soğuk hava tasarrufu engeller aksine fazla yakıtın tüketilmesine nedendir. Kombinin Fazla Yakması konusunda etkisi büyük olan etmenler arasında gelir. İzolasyonla tasarruf etme videosunu izleyerek daha net bilgiler alabilirsiniz.

 • Duvarın Isı Geçirecek Kabiliyette Düşük Malzemelerden Oluşması Duvarların ısı geçirme kabiliyeti oldukça düşük olan malzemelerden oluşması ısıyı az geçirmesine neden olur. Bu durum ise az ısı demektir. Az ısı sağlanan bir dairede kombinin beklenilen verim elde edilmesi de imkansız hale gelmektedir. Yani duvarların iyi malzemeden örülmesi kombiden beklediğiniz verimi almanızı sağlar. Bu durumda duvarlarınıza yalıtımı iyi malzemeler döşeyebilir ya da döşetebilirsiniz.
 • Kombinin Sürekli Yüksek Derecede Çalıştırılması  Kombinin dairede biri olsa da olmasa da yüksek derecede çalışması demek yine tasarrufu engellemek demektir. Kombi yüksek derecede çalıştırılmaz. Bu daire soğuk dahi olsa geçerli bir durumdur. Yani sonbahar kış dönemine yeni geçişlerde kombinin yeni çalıştırıldığı durumlarda bile kombi yüksek dereceye alınmamalı ve çalıştırılmamalıdır. Bu gibi durumlarda kombi direk olarak yüksek enerjide çalışacağından kombi fazla yakıt tüketiyor şikayetinde bulunursunuz. Kombi her zaman için kısık bir derecede kullanılmalıdır. Ve hiçbir zaman da kombi ayarı ile oynanmamalı sabit bir ayarda çalıştırılmalıdır.
 • Oda Termostatı veya Termostatik Vana Kullanılmaması Kombi kullanılan dairelerde ya oda termostatı ya da termostatik vana kullanımını önermekteyiz. Özellikle de oda termostatı bu anlamda sizlere yardımcı olacaktır. Yani bu her iki cihazdan birini kullanmıyorsanız kombi çok yakıyor şikayetinde bulunabilirsiniz. Oda termostatı oda sıcaklığını sabit tutarak kombiyi sürekli çalıştırmaz. Oda sıcaklığına göre kombiyi kapatır. Kombi de bu durumda fazla yakıt tüketmez. Termostatik vana ise dairenizde bulunan kaloriferlere takılır. (Termostatik vana nasıl kullanılır merak ediyorsanız linki tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.) Bu anlamda daire içinde sık kullandığınız ya da hiç kullanmadığınız odalardaki kaloriferlere taktırarak oda ısısını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu anlamda da kombi tasarruf sağlar yani kombi yakıt tüketimini çok yapmaz. Yalnız bu cihazlardan birini tercih ederek kullanabilirsiniz.
 • Isıtma Tesisatındaki Boruların ve Isıtma Yüzeylerinin Yanlış Seçilmesi Bu anlamda tercihi uzman ekiple birlikte yapmalısınız. Doğru seçim yaparsanız kombi her zaman daha tasarruflu hale gelir ve fazla yakıt tüketimin önüne geçilmiş olur.
 • Kombinin Kullanıldıkça Açılması Kombi yaz kış kapatılmaması gereken bir cihazdır. Yani evde olmadığınız dönemlerde ya da gece yatarken kombiyi kapatmamalısınız. (Kombi neden kapatılmamalı veya neden sürekli açık bırakılmalı? Merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz) Kombiyi kapatmak dairenin kış aylarında soğumasını sağlar. Bu anlamda yeniden çalıştırılan kombi ayarlanan sıcaklığın iki katı kadar yakıt tüketimi yapar. Bu durum ise direk olarak tasarruf sağlamak yerine kombinin daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Kombiyi özellikle de kış dönemlerinde evde bulunsanız da bulunmasanız da açık bırakın ve bu şekilde kullanım sağlayın. Açık bırakılan kombinin ayarı bir de kısık olursa yani yüksek olmazsa daha iyi tasarruf elde edebileceğinizi belirtebiliriz.
 • Kombiye Bakım Yapılmaması Kombi kullanıcılarının yaptığı hatalardan biridir bu… Kombi yeni de olsa eski de olsa her zaman için kombi arıza yapmadan Kombi Servisi çağırmamaktadır. Kombi aslına bakılırsa her yıl düzenli şekilde bakım ve kontrolden geçmelidir. Kombinin bakımsız kalması da yakıt tüketimini artırır. Bunun en temel sebebi kalorifer tesisatındaki filtrenin pislikte tıkanması, parçaların temizliğinin yapılmayarak randımanı düşürmesi, kombi içinin tozlanmasıdır. Tüm bu durumlar kombinin normalde yakması gereken yakıtı iki katına çıkarmasına neden olur. Yani sizler bu şekilde bakımsız kombi kullanarak iyi verim alamadığınızı dile getirir kombi ayarını yüksek tutarsınız. Yüksek kademede ve iyi bir randımanla çalışmayan bir kombi yakıt tüketiminin yüksek olmasına nedendir. Önerilen ise her yıl kombiye işin uzmanı tarafından düzenli şekilde bakımın yapılmasıdır. Kombinin Fazla Yakması na neden olan en önemli etmen bakımsızlık olmaktadır. Kombi bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz.
 • Daire Seçimi Daire seçiminin kombi yakıt tüketimi ile ne alakası var diye düşünmeyin. Daire eğer en üst katta ya da zemin katta ise kombinin fazla yakıt tüketmesi sorun teşkil etmez. Çünkü siz kombiyi yüksek derecede çalıştırsanız dahi iyi bir sonuç alamazsınız. Bir taraftan gelen o da çok iyi olmayan bir sıcaklıkla dairenizi iyi ısıtmanız imkansızdır. Yani en üst katta iseniz alt kattan gelen sıcaklık sizler için yeterli olmaz en alt kattaysanız da üst kattan gelen sıcaklıkla iyi randıman alamazsınız. Bu durum ise direk olarak kombi yakıtını etkiler. Bu anlamda önerimiz ise dairenizi dükkan üstü, en alt ya da en üst kat olarak seçmemenizdir. Daire ara katta olursa üst ve alt kattan da sıcaklık gelir. Bu sıcaklık ise direk olarak kombinin beklenilenden daha az yakıt tüketmesine neden olur. Yani ara kat bir daire seçerseniz eğer kombinin fazla yakıt tüketmeyeceğini göreceksiniz.
 • Kombi ve Tesisattaki Sorunlar Bu anlamda hem kombide hem de tesisatta sorun olabilme olasılığı vardır. Kombide olabilecek sorunlar; gaz ayarının zamanla bozulması yani modülasyon yapması, sensörlerin omaj okumaması, fan kanatlarının tozlanmasıdır. Bu gibi durumlara servis müdahale etmelidir. Tesisatta olabilecek sorunlar ise; petek kurulumunda hataların yapılması, tesisatta zamanla oluşan tortulardır. Bir de düşünecek olursak yanlış kullanım da kombinin fazla yakıt yakmasına neden olur. Mesela kaloriferlerin önüne eşyalarınızı koymayın, üstünü kıyafetlerinizi kurutmak için kullanmayın. Bu şekilde kullanım sebebi ile faturalarınız yüksek gelir yani yine direk kombim fazla yakıt tüketiyor çok yakıyor diyebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (132 Yorum)

 1. Mehmet Ali Kalbişen dedi ki:

  Merhaba bize 340 TL doğalgaz faturası geldi termostat da var .Üst kattakilere 180 -170 gelmis bütün odalarinida yakıyorlar yeni tasindik bu eve kombi 45 teydi onların 65 te bunun ile ilgili bilgi verir misiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Bulunduğunuz ilçe, binanızdaki ısı yalıtımı, dairenizin bulunduğu kat, kombinizin marka modeli, kombinizin çeşidi, kullanım durumunuz gibi birçok etmen doğalgaz faturasını etkiler. Kombinizi ve tesisatınızı yerinde incelemeden net bilgi aktarmak çok zor. Bu aşamada bi servis yardımı alarak hem kombinizi hem de tesisatınızı kontrol ettirmenizi öneririz.

 2. m. sami ünver dedi ki:

  bosch kombim var kapalı olduğu halde kombinin altından su akıtmış servis geldi su akış vanasımı yoksa tiribünü mü gibi bir şey söyledi 300tl istedi ben yaptırmadım 70 tl eve geldiği için istedi verdim . İnternette baktım 50 ila 90 tl arası bir fiat gördüm ,sizin görüşünüz nedir birde 10 yıllık bir kombi her yıl böyle masraflar çıkarmaya başladı değiştirmeyi düşünüyorum han marka kombiyi tavsiye edersiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sami Bey… Fiyatlar firmalara göre değişmektedir. Ancak servislere yaptıracağınız her işlem garantiye dahildir ve her zaman için emek gerektirdiği için biraz daha maliyet açısından yüksek olur. Biz de servis olduğumuz için ücretlendirme konusunda bir yorum yapamayız. Kombiniz her sene sorun çıkarıyor ve masraf yüksek oluyorsa elbette ki yeni kombi satın almak daha mantıklıdır. Fakat firma olarak kombi satışı yapmadığımız için marka model konusunda bir öneride bulunamıyoruz. Kombi satış bayileri ile görüşürseniz bu konuda daha net bilgiler ve yardım alabilirsiniz.

 3. Rıdvan şahin dedi ki:

  Kombi bacasının uzun olması kombinin fazla yakmasına sebep olur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rıdvan Bey… Baca uzun olursa bu durumda cihaz yeterli hava akışı sağlayamadığı için arızaya geçer ve çalışmaz. Çalışmayan kombi de tabi doğalgaz tüketimi yapmaz. Kısacası bacanın uzun olması sadece kombinin çalışmasını etkiler, tüketime etkisi olmaz.

 4. Merve Gündoğdu dedi ki:

  Merhaba
  Evimiz 3+1 yaklaşık net 110 metrekare site 3 katlı 3. Katta oturuyoruz kuzeydoğu cephesindeyiz, evin ilk kışı ve yerden ısıtmalı. Kombimiz yoğuşmalı Ariston cares premium 24 eu. Kombi henüz 6-7 aylık. Kışa ilk girdiğimiz günden beri ısınamıyoruz. İlkin 50 derecede yaktık ısınmadı. Sonra boruları temizlettik çok fazla inşaat pisliği aktı. Sonra ısınacağız sandık olmadı. salonun vanasını en kısığa aldık arka odalar biraz da olsa ısındı. Ama genel anlamda hala serin. İlk ay 50 derecede yaktık 650tl ödedik 45 te yaktık 650tl ödedik 3 ay üstüste 650 TL ödedik. En son 35 e düşürdük 1 buçuk aydır. Bugün fatura geldi yinede 450 TL geldi. Yaksak ni dert yakmasak bi dert evde hem kombi yanıyor ve hemde elektrikli ısıtıcı kullanıyoruz.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Merve Hanım… En üst katta oturduğunuz için muhtemelen ısı kaybı oluyor ve bu ısı kaybı sebebiyle tam olarak ısınamıyorsunuz. Tabi bir de şöyle bir durum var; yerden ısıtma sistemlerinde genelde maksimum sıcaklık 50-55°C olur. Yani cihazı neredeyse maksimum seviyede kullanmışsınız. Yine de ısınamıyorum ve faturam yüksek geliyor diyorsanız servis yardımı alarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz. Cihaz henüz yeni olduğu için sorun olacağını sanmıyoruz ama yine de bi bakılması gerekir.

 5. Mehmet Özçelik dedi ki:

  Hocam merhaba
  3+1 100m2 1. Kat altı garaj bir evde kiracıyım. Kombim bacalı lamborgini şeklinde eski bir marka. Altımıza garaj olmasına rağmen çok sıkıntı yok mont olama var sanırım. Geçen ay 595 TL ortalama 35 derecede bu ayda 545 TL geldi. Benim yarı fatura değerini ödeyenler don atlet dolaşıyor. Tabiki konum kombi önemli kış öncesi petekler kendi imkanımla temizledim. Kombide kontrol edildi sıkıntı yok dendi. Kombi eski olduğu için i bu sıkıntıyı çekiyoruz. Düşük yakıldığı için mi. Bir kombi ortalama kaç dk bir devreye girer. En son fatura 300 m3 tüketim gösteriyor. Yüksekte yakıp denemek istiyorum aslında ancak rakam gözümü korkutuyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Dairenizin ara katta olmaması, kombinizin eski olması (hiç duymadığımız ve daha önce karşılaşmadığımız bir marka), kombiyi bir de düşük derecede kullanıyor olmanız doğalgaz faturasının kabarık gelmesine neden olan en büyük etmenlerdir. Aylık tüketime bakacak olursak günlük yaklaşık 10 m3 e yakın bir tüketim ortaya çıkıyor. Aslında aşırı yüksek değil. Ancak 35°C de çalışan bir kombiden bir verim de beklenilemez. Tabi bir de ısı kayıplarını düşünecek olursak hem ısınamazsınız hem de sürekli yüksek fatura ödemeye devam edersiniz. Kombilerde dinlenme ve yeniden devreye girme süreleri; tesisatta ölçülen sıcaklığa ve brülör bekleme süresine bağlıdır. Bunun için net bir süre söylemek veya net bir derece söylemek mümkün değildir. Ancak bir ısı kaybı varsa, sıcaklık derecesi düşükse kombi her zaman daha sık devreye girip çıkar ve tüketimi artırır.

 6. mustafa gocmen dedi ki:

  iyi gunler hocam benim kombinin kalorifer suyu sicakligi en düşük 30 dereceden başlıyor ben bir anda 40 dereceye yukseltigim zaman çok yakarmi gaz yada 30 dereceden başlıyorsa en fazla derece yapmalıyım dereceyi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Minimum kalorifer sıcaklığı 30°C ise kombiyi çok sık aç-kapa şeklinde kullanmadığınız sürece tüketim fazla olmaz. Bir kereliğine sıcaklığı direk 40°C yapmış olursunuz. Ancak çok sık aç-kapa şeklinde kullanırsanız hem tüketim fazla olur hem de kombi bu sebeple arızalanabilir. Kombideki sıcaklık derecesini beklentinize göre ayarlamalısınız.

 7. mustafa gocmen dedi ki:

  iyi gunler hocam benim kombim vaillant eco tech yogusmali kombi 24kw 20000k/cal özellikleri var ev 135 metre brüt 120 metre karede neti var sizce uygun bir kombimidir bu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Dairenizin büyüklüğüne bakılırsa kullanım açısından ideal bir kombi Mustafa Bey.

 8. mustafa gocmen dedi ki:

  iyi akşamlar hocam benim yerden isitmali dairemde kombiye uzak olan çocuk odası az ısınıyor acaba nedeni e olabilir bide kombinin evi isitmasi en az 4 saati buluyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Uzakta kalan oda az ısınıyorsa kombi kapasitesi yetersiz kalıyordur veya tesisatınızda sorun vardır. Bu durumu yerinde incelemek gerekir. Kombinin evi 4 saatte ısıtması problemdir. Tüketimi artırır ve sağlıklı verim alamazsınız.

 9. mustafa gocmen dedi ki:

  hocam iyi gunler benim ev 2arti bir ara kat 120 metre kare oturum alanı var guney cepheli güneş alıyor ben kombiyi en düşük derece olan 30 da çalıştıriyorum ama kim baktığımda oda sicakligi 25 derece gösteriyor şimdi bu kombi 30 derecedemi gaz harcar yoksa gösterilen oda sıcaklığındami sarfiyat yapar bide en dusuk te çalıştırmama rağmen bu ay fatura 269 tl geldi sizce bu normal midir yoksa kalorifer sicakligini biraz yukseltmelimim 40 derece sizce ideal bir sicaklikmidir kombi tam yogusmali vaillant

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Kombiler her zaman için ayarlanan sıcaklıkta çalışır ve ona göre tüketim yapar Mustafa Bey… Ancak ayarlanan sıcaklığı ekranda sadece ayar yaptığınız esnada görebilirsiniz. Birkaç saniye ve sonrasında bir ayarlama yapmadığınız sürece kombi içinde bulunan suyun sıcaklığını ekrana yansıtır. Yani ekranda 25°C görünüyorsa cihaz o an için ısıtma yapmış dinlenmeye geçmiş diyebiliriz. Kombi en düşük sıcaklıkta çalışırsa çok sık devreye girip çıkarak tüketimi artırır. Ancak 269 tl emin olabilirsiniz ki özellikle de şu dönemlerde duyduğumuz neredeyse en düşük gelen fatura diyebiliriz. Yani bize kalırsa düşük sıcaklıkta gelen fatura ideal gibi. Yine de önceki faturalara göre çok diyorsanız servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 10. mustafa gocmen dedi ki:

  hocam iyi gunler bir sorum daha olacakti yerden isitmali sistemlerde oda termostati veya termostatik vana kullanmalimiyiz petek olmadığı için termostatik vana nasıl kullanilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Termostatik vana kaloriferlerin sıcak su giriş vanasına takılır. Bu yüzden yerden ısıtmalı sistemde termostatik vana kullanılamaz. Ancak oda termostatı istiyorsanız kombinize uygun bir modelde taktırarak kullanabilirsiniz. Çok yüksek oranda olmasa da tasarruf sağlayabilirsiniz.

 11. mustafa gocmen dedi ki:

  iyi akşamlar hocam benim kombim yerden isitmali yogusmali ben sık kullanmadigim yerleri kapatmak istiyorum banyo mutfak ve çocuk odası bu yerleri çok sık kullanmaliyorum salon yatak odası ve ara koridoru kullanmak istiyorum toplam 6 petek bu üç petegi kapatırsamkapatırsam eğer tasarruf saglarmiyorum yada kombinin yogusma yapıp tasarruf sağlaması için butun petekleri calistirmaliyim hangisi daha avantajli olur sizce hocam

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Yoğuşmalı kombileri diğer kombilerden ayıran özellik yoğuşma yapmasıdır. Ancak yoğuşmalı kombilerin yoğuşma yapması için de alt yapı önemlidir. Yerden ısıtma sistemi olarak 3 odayı kullanırsanız cihaz yeterli yoğuşmayı yapamaz. Bu yüzden yoğuşmalı kombilerde kullanılsın veya kullanılmasın fark etmiyor, tüm odaları ısıtmak gerekir.

 12. mustafa gocmen dedi ki:

  iyi gunler hocam benim yerden isitmali 2 arti bir dairem var kombi vailant eco tech tam yogusmali kombi altında kırmızı ve mavi vanalar var bunların üzerinde hangisinin hangi odaya gittiği yazmıyor bunu nasil anlayabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Normalde odalara göre konumlandırma veya bir sıralama yapılması gerekiyordu. Ancak yapılmamış sanırım. Biraz uzun zaman alacak olacak ama başka türlü çözebilmeniz imkansız. Şimdi öncelikle kombiyi yaz konumuna alarak yerden ısıtma sistemini kapatın. Yani ısınma kapansın kombi sadece sıcak su için ayarlı olsun. Yerler tamamen soğuduktan sonra kollektördeki altlı üstü vanaların hepsini kapatın sadece altlı üstlü olarak 1 kırmızı ve 1 mavi vana açık kalsın. Bir süre kadar bekleyin. Hangi oda ısınıyorsa o vanalar o odaya ait demektir. Bu şekilde teker teker deneyerek, odalara ait kollektör vanalarını bulabilir bir yere not alabilirsiniz.

 13. mustafa dedi ki:

  iyi gunler benim kombim tam yogusmali vailant kombi kombinin içinde comford diye bir yazı var on of işareti var ben onu ofa getirdim acaba bu comford modu ne ise yariyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Comfort genel olarak modülasyonlu çalışma modu olarak bilinir. Yani kombi ayarlanan sıcaklığın üstüne çıktığında alev boyunu alçaltıp yükselterek modülasyon sağlar. Bir nevi konfor ve düşük oranda da olsa tasarruf modu diyebiliriz.

 14. Ramiz öz dedi ki:

  Teşekkür ustam orta derece ideal demissin ama kombi ayarları 40 ile 82 derece ayarlanıyor ideali kaça koyalım peki 3 tane petek açık evde teşekkürler simdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Yeniden Merhaba Ramiz Bey… Orta sıcaklık derken yani en düşük 40°C de kullanmamaya özen gösterin. 47-50°C civarı kullanım açısından ideal bir sıcaklıktır. 3 petek kullanımı idealdir. Geri kalan petekleri kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz. Ancak bu odalara ait kapıları da kapatın ki soğuk hava girişi olmasın.

 15. Tahir Doğandemir dedi ki:

  Geçen ay faturam 935 lira geldi gündüzleri 45 geceleri 47 de yakmistim ara ara 55 60 da da yakmıştım bu ay gündüzleri 39 geceleri 42 de sabit yaktığım halde 935 geldi çok yüksek bi miktar sizce sıkıntı nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tahir Bey… Firmamızı daha öncesinden takip ettiyseniz veya yorumlarımızı incelediyseniz düşük sıcaklıkların faturayı olumsuz yönde etkilediğini belirtmiştik ve sürekli olarak da belirtiyoruz. Çünkü düşük sıcaklık kombinin çok sık devreye girip çıkmasına neden oluyor. Yani iyi bir verim elde edilemediği gibi faturalar da olması gerekenden yüksek geliyor. Bunun en önemli şahitlerinden biri de sizin kombiniz. 45-47 hatta ara sıra 55-60°C lerde kullanım ile 39-42°C lerde kullanım sağlanıyor ve 2 ay için de gelen fatura tutarı aynı. Yani bu durumda yüksek sıcaklıkta kullanmak ile düşük sıcaklıkta kullanmak arasında sadece verim farkı oluyor fatura farkı olmuyor. Yine de tabi bu demek değildir ki kombinizde bir sorun yok, sorun sadece düşük sıcaklık kullanımı. Faturanız her iki duruma (düşük-yüksek sıcaklık) bakıldığında da yüksek gelmiş. Bize kalırsa hem kombinin hem tesisatın hem de doğalgaz saatinin kontrol edilmesi gerekiyor.

 16. Seda dedi ki:

  Benim kombi valillant bu markanın ekonomik düğmesi varmi nasıl ayarliyabilirim ve tüm odayı yakmiyom bir iki oda petekleri kapalı kapatinca tasarruf edermi yim bilgi verin lutven

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım… Vaillant kombilerde eco-comfort gibi tasarruf modları veya farklı fonksiyonlar yoktur. Kombiniz hermetikse dairenizde bulunan en az 3 petek mutlaka açık olsun, geri kalan petek vanalarını ve oda kapılarını kapatabilirsiniz. Kombi yoğuşmalı ise tasarruf için tüm petekleri açık tutmanız gerekir.

 17. Ramiz öz dedi ki:

  Merhaba kombiyi yuksek ısı da çalıştırıp az çalışınca mi az yakar yoksa düşük ısı da çalıştırıp sürekli çalıştığında mi tasarruf sağlar normal kombide teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramiz Bey… Kombi düşük derecede tüketimi az yapar gibi görünse de çok sık devreye girip çıkarak tüketimi öyle sanıldığı kadar düşük yapmaz. Derece yüksek olduğunda da yine tüketim hemen hemen aynı olur. Çoğu müşterimizden kombiyi 40°C de kullansam da fatura aynı geliyor 50°C de kullansam da fatura aynı geliyor cümlesini duyuyoruz. Bize kalırsa ne çok yüksek ne de çok düşük sıcaklıkta kullanım ideal değildir. Orta dereceler hem verim açısından hem de tüketim açısından idealdir. Bir kombide sıcaklık örneğin 30°C den başlıyorsa 45°C civarı en ideal sıcaklıktır. Tabi yine bu durum tüketici beklentisine ve binanın-dairenin konumuna göre değişir. Doğalgaz faturası sadece kalorifer kullanımında değil, sıcak su ve ocak kullanımında da yükselir. Bu yüzden dediğiniz düşük-yüksek sıcaklıkla alakalı gelecek faturalar için net bilgi sunmak çok zor.

 18. Fatih KAHRAMAN dedi ki:

  Bir soru sormuştum size dün. Belki yardımcı olursunuz diye. Acaba soru mu mantıksız idi, yoksa soru size mi ulaşmadı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Bize gelen her soru değerlendirmeye alınır. Mantıklı mantıksız ayırt edilmez. Sorunuz yanıtlanmış ancak tarafınıza mail gelmemiş olabilir. https://kombitamircisi.com.tr/blog/neden-fazla-yakar/ linkini tıklayarak yanıtı inceleyebilirsiniz.

 19. Fatih KAHRAMAN dedi ki:

  Merhaba. Bu yaz ağustos ayında doğalgaz bağlattım. Evim 1. katta, alt kat dükkan ve boş. Evde mantolama yok. Ev 140 metre kare. ECA PROTEUS PREMİX 24 HM DG tam yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Kombiyi genelde 35 derecede, su ise 42 derecede kullandım. Ortalama 180 metreküp aylık kullanım sarf ettik. Ortalama fatura 360 TL geldi ve ısınamadım. Bu derecede ısıya bu faturalar normal mi? Acaba kombi mi çok yakıyor? Daha ekonomik faturalar ve daha iyi ısınabilmek için neler yapılabilir? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Binanızda ısı yalıtımı yok, alt katınız boş dükkan… Bunlar ısınmayı engellemede en etkili durumlardır. Özellikle de ısı yalıtımı yoksa cihaz çok pahalı da olsa veya en iyi özelliğe de sahip olsa tüketim her zaman fazla olur. Doğalgaz sarfiyatı ise yaklaşık %50 oranında olur. Üstüne bir de ara katta olmadığınız için yine bir yerden ısı kaybı yaşanıyor demektir. Yani verim düşük tüketim bu şekilde her zaman daha yüksek olur. Kombiyi bir de 35°C gibi düşük sıcaklıkta kullanıyorsanız zaten verim beklemeyin. Kombide sorun olduğunu düşünmüyoruz. Ancak belirttiğimiz durumlar söz konusu olduğu sürece ekonomik kullanım da zorlaşır. Kombiyi en başta düşük derecede kullanmayın. Zaten ısı kaybı yüksek üstüne bir de düşük sıcaklık ayarlanırsa kombi sürekli devreye girer, çoğu zaman devreden çıkmayabilir. Kombiyi en düşük 45°C lerde kullanın, sürekli açma-kapama işlemi uygulamayın, oda termostatı-termostatik vana gibi cihazlar kullanırsanız tüketim düşük oranda da olsa düşebilir.

   1. Fatih KAHRAMAN dedi ki:

    Teşekkürler…..

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Fatih Bey.

 20. İlker Şahin dedi ki:

  Merhaba Viessmann 50w 33kw kombimbime o da termostat takılı ve kombi Petek suyu sıcaklığı 80 dereceye oda ısısı 23 dereceye ayarlı durumda kullanıyorum fakat oda termostadı kapalı olduğu halde kombinin gece çalıştığını fark ettim bu neden olur ve Petek suyu derecesi Doğru ayarlanmış mı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlker Bey… Kalorifer sıcaklığı biraz yüksek. Yani genelde oda termostatı kullanılırken kalorifer sıcaklığının yüksek olması gerekir. Fakat önerilen 55-60°C civarıdır. Sıcaklığı düşürerek deneme yapın. Kombi yine de çalışırsa; sensör, kart, üç yollu vana arızası olabilir. Yine de tabi kombiyi yerinde incelemek gerekir.

 21. Ayşe çevik dedi ki:

  Baymak ecos kombiye yetkili servis bakım yaptı. Sonrasında çok fazla gaz yakma problemi oluştu. 80 m2 yeni bina izolasyonlu evde hiç kapatmadan 32 derecede yanıyor kombi. Ev 22.5 derece ve 20 m3 günlük gaz tüketiyor. Geçen yıl bakımsız bunun yarısını yakmıyorduk. Bu sorunun neden kaynaklanır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım… Bina yeni diyorsunuz. Kombi de muhtemelen yenidir. Daireniz çok büyük değil. Bina da yeni olduğu için iyi bir izolasyon var düşüncesiyle ısı kaybı yoktur kanaatine varabiliriz. Isı kaybı da yoksa başka bir seçenek kalmıyor geriye. Bakım sırasında gerekli görüldüyse gaz ayarı yapmış olabilirler. Tabi bu durumu bakımı yapan servisle görüşürseniz daha sağlıklı olur. Kombiyi neticesinde yerinde görüntüledikleri için ve bir işlem yaptıkları için size yardımcı olabilirler.

 22. serhat çağan dedi ki:

  kolay gelsin iyi günler bir sorum var benımde herkez gibi 15-20 gün önce kombim çalışmadı ateşleme yapmadı servis geldi içi acıldı kablolar ellendi sorun tamam dendi bir daha aynı arzayı yaparsa kart değişicek dendi bu ay ki fatura 325 metre küp 600 küsür lira geldi bizim sıkıntımız şu oda termostatını 19 derecede tuttuğumuz halde yuksek bir fatura geldi bu kart arızası çok gaz harcarmı dün öğlen 3 de 548 metre küpde olan sayaç sabah 8 bucukda 559 daydı bir sorun var ama ne daha 24 saat olmadan 11 metre küp harcaması normal değil sizin düşüncenız nedir dün öğlen 3 den beri termostat 20 derecede sabit bunuda belir teyim. Son fatura ayın 15 de okundu metre küp 526 bugun ayın 18 şuanda 559 metre kup 3 günde 33 metre küp harcanmış görüşünüzü merak ediyorum teşekkür ediyorum şimdiden

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serhat Bey… Oda termostatı kullandığınız için kombi kalorifer sıcaklığının genel olarak 55°C civarında olmadı gerekir. Yani bu sıcaklıktan aşağı olmaması gerekir. Bu şekilde kullandığınız halde faturanız yüksek geliyorsa cihazı bi kontrol etmek gerekir. Kart arızası oda termostatı kullandığınız için doğalgaz tüketimini şu şekilde etkileyebilir; mesela potans kısmında sorun varsa ayarlanan sıcaklığı algılamaz, oda sıcaklığı 19°C ye geldiğinde kombiyi durdurmayabilir, kombiyi sürekli hiç durmadan çalıştırabilir, kombi çok az dinlenmede kalabilir. Kısacası kombi kafasına göre çalışabilir ve bu duruma bağlı tüketimi etkileyebilir. Ancak tüketimin yüksek olmasının tek sebebi de anakart değildir. Isı kayıpları da genelde doğalgaz tüketimini artırır. Bize kalırsa günlük 11 m3 çok yüksek değil ama ideal de değil.

 23. Mehmet ali aydın dedi ki:

  Merhaba iyi günler ;

  Peteklerin büyük olması fazla yakıt tüketimi yaktırırmı ben termosatat kullanıyorum yatak odasındaki petek 150*40 cm çocuk odası ve oturma odasındaki petekler 200*50 cm birbirine eşitlemem gerekiyormu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Ali Bey… Isı yetersiz geliyor diyorsanız ve kombi kapasite açısından yeterli gelirse petekleri büyütebilirsiniz. Bu seçim size aittir. Kombiniz yoğuşmalı değilse eğer az petek veya küçük petek kullanmak tüketim açısından tasarruf sağlar. Kombiniz yoğuşmalıysa ne kadar çok petek, ne kadar büyük petek o kadar tasarruftur.

 24. ECA kombi dedi ki:

  Merhaba ECA proteus premix kullanıyorum 4 5 ay oldu sıfır taktırdık. Ekim kasım da 90 metre küp Kasım Aralık’ta 240 m küp Ocaktada 370 m küp tüketim oldu. Isı yalıtımı var. Zemin kat ama alttada ısı yalıtım var. Petekler büyük biraz 3 peteği kapattım 4.5 metre gelir petekler. Sıcak suyu 50 den 43’e çektim. Petek te 43 civarı 4 günde 35 metre küp tüketti termostatik vana kullanımı hakkında sorum olacak çok kullanmıyorum 5 derece en fazla gündüz 3 e düşersem gece 5 yapsam nasıl olur. Veya faturayı başka türlü nasıl düşürebilirim öneriniz nedir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Öncelikle peteklerinize bağlı bir termostatik vana varsa 5 en yüksek sıcaklık kademesidir. 4 günde 35 m3 tüketim günlük yaklaşık 8-9 m3 kadardır. Yani bize kalırsa bu tüketim ideal. Gece genelde sıcaklık derecesi düşürülür, gündüz artırılır. Ancak gün içerisinde evde kimse olmuyorsa sıcaklığı termostatik vanadan 2 ye kadar düşürebilir veya 2-3 arasına getirebilirsiniz. Gece de 4 civarı idealdir. Ancak sıcak olsun isterseniz 5 te de kalabilir. Bu şekilde tüketim azalır.

 25. BİLAL TEMİZ dedi ki:

  mehabalar. ben alt katı dükkan olan, izolasyonu olmayan 3+1 140 metrekare bir evde kiracı olarak oturuyorum. aralık ayı başından itibaren ısınma amaçlı kombiyi 40 derede kullandık. 225 metreküp yakmışız. ve 430 tl fatura geldi. üst kattaki komşuda aynı zaman ve ayarda kombiyi kullanmış. ona gelen fatura 160 tl. servis çağırdım. yüksek faturayı izolasyon ve alt katın boş olmasına bağladı. ne yapacağımı bilemiyorum. sayaçtan takip ediyorum. 1 haftada 130 tl olmuş. bir çözüm öneriniz var mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bilal Bey… Siz kombiyi kullandığınız için üst kattaki komşunuz dairesi normalinden daha ılık olur ve bu durum faturayı etkileyebilir. Ancak kombi aynı ayarda kullanılsa bile muhtemelen marka-model-çeşit farkı vardır. Olmasa bile sizin dairenizde sürekli bir ısı kaybı var. Yani alt katınız boş ve binada yalıtım yok. Bize kalırsa da faturanın sebebi bu durumlar ancak yine de cihazı yerinde görmeden bilemeyiz. Kombiyi 40°C de kullanıyorsunuz ancak bu sıcaklık kombi için düşükse kombi sürekli deveye girdiği için de tüketimi artırıyor olabilir.

 26. hüsnü dedi ki:

  Merhaba bende logamax plus gbi 172 (30 kv)kombi var .Ev 3.kat.alt daire boş .4+1 daire 145 m2 vardir .Isı yalıtım yok beton harman.13 buçuk metre petek var.vana larda termostat vana 4 hariç.sıcak suda kullaniyorum.40 derce çalışıyor.409 kw yaktı.727 lira geldi.Çok değilmi? Yoksa kombimi büyük ? Mail ımer yazarsanız sevinirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hüsnü Bey… Muhtemelen binada bir ısı yalıtımı olmadığı için faturanız yüksek gelmiş olabilir. Bir de tabi alt katınız boş. Yani her şekilde ısı kaybı. Tabi direk sorunu ısı kaybına da bağlamamak gerekir. Faturanız kullandığınız sıcaklığa göre yüksek gelmiş. Servis yardımı alarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

 27. Ufuk Korkut dedi ki:

  Merhabalar, Bu sene tasindigim evde ilk kışımı geciriyorum. Peteklerin temizligini yaptim, havasını aldım. Fan motoru tozlanmisti ses yapıyordu temizleyince düzeldi. kombi altındaki filtreyi temizledim. Petekleri yüksek derecede açınca fena ısınmıyor. Sabah 8 de kombiyi kapatiyorum aksam 8 de aciyorum. Arakattayim, alt katta cocuklu aile var yüksek derecede calistiriyorlar kombiyi. Gecen ay kombinin surekli devreye girdigini farkettim gelen kombici icindeki baglanti kablolarindan birini alip baska kademeye takti. Surekli devreye girme biraz azaldi gibi ama bence yine de kombi bu sartlarda fazla devreye giriyor. örnek vermek gerekirse dün saat 8 de kombiyi actim hala açık 21 saatte 40 oC de 14.5 m3 yakit tuketti. yani saatte yaklasik 0.7 m3 yakit tuketti. kombimin en düşük sicakligi 30 derece. gece yatarken 32 33 lere cekiyorum sicakligi. Bina 2 cephe ev eskiyalitim yok. pencere kenarlarına izolasyon bant yapistirdim. Kombi yüksek derecede calisinca ev ısınıyor ancak su anki koşullarda kullanmam durumunda aylik 500 m3 gibi ve yaklasik 950 Tl fatura gelecektir. Bu ise nasil bir cozum bulabilirim sorun nedir acaba, oda termostati yalitimsiz evlerde ise yarar mi? Kombinin dusuk sicaklikta calistirmamla alakali degil cok yakmasi çünkü eski evde de ayni sekilde kullaniyordum ve en fazla 300 tl fatura ödedim geçen sene. Yardimlarinizi rica ediyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ufuk Bey… Kombi düşük derecelerde kullanıldığı sürece evet yakıt tüketimi daha fazla olur. Yıllardır tecrübelerimize bağlı bu bilgiyi veriyoruz. Önceki kombinizde şuanki kombiniz aynı marka model değil, önceki evinizle şuanki eviniz aynı özellikte değil öyle değil mi? O halde öncekiyle şimdikini karşılaştırmak da doğru değildir. Yani bu şekilde sorun olur, olmaz bilgisine ulaşılamaz. Binada ısı yalıtımı olmadığı sürece yakıt tüketimini düşürmenin yolları azalır. Hatta çoğu zaman imkansız hale gelebilir. Çünkü ısı yalıtımı yakıt tüketimini %50 oranında düşürür. Yani tasarruf yaşamada en etkili yöntemdir. Kombiyi yerinde görüp incelemeden bir sorun var mı yok mu ya da bir ayar mı gerekiyor bunları bilemeyiz. Size ekip yönlendirerek yardımcı olabiliriz. Bunun için de 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 28. Filiz güler dedi ki:

  Merhabalar.evimiz 1 yıllık izolasyonlu.100 metre kadar.kombiyi 30 derecede yakmama rağmen 450 tl fatura geliyor.aynı binada oturanlara 45 de yakmalarına ragmen 250 tl geliyor.kombide bir sıkıntı olabilirmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım… Çünkü kombiyi 30°C gibi düşük sıcaklıkta kullanmak kombinin sürekli devreye girmesine sebep olur. Kombi her devreye girdiğinde de yakıt tüketimi olur. Sıcaklığı yükselterek evin iyi şekilde ısınmasını sağlama ve tesisat içerisindeki sıcaklık düşene dek kombinin çalışmamasını sağlamak daha mantıklı ve sağlıklıdır. Bu açıdan fatura daha düşük gelir, beklediğiniz randımanı da almış olursunuz. Tabi yine de sıcaklığı yükselterek bi deneme yapın. Faturanız yine yüksek gelirse kombiyi bi kontrol etmek gerekir.

 29. MUHARREM AZAKLI dedi ki:

  Merhabalar.yeni bir ev aldım. kombim eca marka bina 4 yıllık birinci kat ve garaj üstü. kombi 40 derecede çalışmaya başlıyor. bu ay ortalama 45 ile 48 derece arası yaktım. 1 ay boyuncada hep aynı seviyede yandı. gelen fatura 620 tl. aynı şekilde arkadaşım 4 artı 1 dubleks en üst kat evde 385 tl fatura geldiğini söyledi. kombinin bakımlarının bugüne kadar yapıldığını düşünüyorum. ama bu kadar fark olması da normal mi? kaç derecede kombiyi çalıştırmamızı önerirsiniz? teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muharrem Bey… Kombiyi çok düşük derecelerde kullanmamak gerekir. Yani 40°C den başlıyorsa eğer 50°C civarı idealdir. Fakat sıcaklığı 48°C ye kadar çıkarmışsınız. Bu da çok düşük bir derece olmuyor. Faturanız kullandığınız sıcaklığa göre çok yüksek gelmiş. Bina yeni olduğu için tesisat sorunu olacağını sanmıyoruz. Ancak daire garaj üstü olduğu için sürekli bir ısı kaybı olur ve bu ısı kaybı da kombiyi daha fazla çalıştırarak yakıt tüketimini artırır. Sıcaklık derecesini değiştirmek yerine bize kalırsa bi servis çağırarak kombiyi ve ayarlarını kontrol ettirin. Belki tasarruf için oda termostatı veya termostatik vana gibi cihazlar önerilebilir.

 30. Mert yıldız dedi ki:

  Ustam bütün yazılarınızı iyi okudum hep kombinin yüksek derece tutmaktan bahsetmişsin bize gelen ust aynısını dedi. Gece gündüz 43 çalışırdık.ev yalıtımlı.termo dinamik yoğuşmlı kombi dha 1 yıllık ve bize 750 TL fatura geldi diyorsunuz ki 35 den aşağı çalıştırma benim karşı komşum aynı bina 35 derecede çalıştırıyor 260 ödüyor ve evi ısınıyor kombi de aynı marka aynı yıl katıldı çünkü lojmanda oturuyoruz. Resmi kurum lojmanı kombinin ana kartı değişti gaz ayarı yapıldı ama yinede değişen bişey yok peki sebep nedir sizce

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mert Bey… Düşük derecede kullanılmasında bir sakınca yok ancak kombi ayarlanan sıcaklığa çok çabuk ulaşır ve ısı çok hızlı düşebileceği için cihaz çok sık deveye girer. Cihazın her devreye girmesi yakıt tüketimi demektir. Biz aslında şunu da diyoruz; cihaz düşük derecede evet çok sık devreye girip çıkarak yakıt tüketimini artırır. Ancak derece yükseltildiğinde yine çok sık devreye girip çıkarsa bu durumda bir arıza vardır ve servis gerekir. 1 yıllık yeni bir kombiden bahsediyoruz. Arıza olmasa anakart değiştirilmez ya da bir sorun olmasa gaz ayarı yapma gereği duyulmaz. Demek ki bir sıkıntı var. Bize kalırsa bir de sıcaklık sensörüne bakılması gerekir, tesisat kombi gibi yeni değilse tesisatı da bi kontrol etmek gerekir. Isı kaybı varsa eğer bu yüzden yakıt tüketimi artıyor olabilir.

 31. HASAN ÇAKIN dedi ki:

  iyi günler iyi çalışmalar ev yeni bina en üst katta oturuyorum alt kat boş kombi markam baymak lunavant 24 fi kullanıyorum. evim 3+1 su sıcaklığı 52 de oda sıcaklığı 22 alt kattım dolu olsa yakıt fark edermi ? bu ay 370 tl fatura geldi. normal mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Alt katınız boş ayrıca daireniz en üst katta. Yani sürekli bir ısı kaybı durumu söz konusu. Bu yüzden faturanız çoğu zaman yüksek gelecektir. Ancak tutar hesaplamasını biz değil doğalgaz firması yapıyor. Bize kalırsa faturanız bulunduğunuz dairenin konumuna göre (ısı kaybı olduğundan) ideal gibi… Ancak yine de her ihtimale karşı tam kış gelmeden bi bakım yaptırabilir, cihazınızı kontrol ettirebilirsiniz.

 32. memnune şayli dedi ki:

  ariston marka kombimiz 25 derecede ayarlı.su basınç seviyeside 1.5 da..ancak peteklerdeki sıcaklık çok yüksek..sorun nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Memnune Hanım… Kombi 25°C de hiç ısıtmaması gerekir. Yani peteklerdeki sıcaklığın varla yok arası olması gerekir. Ancak aşırı derecede ısınma durumu oluyorsa; sensör, kart arızası olabilir. Sorunu yerinde görmeden net bilgi sunmak çok zor. Çünkü kombiniz bir hata kodu da vermiyor. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 33. Duygu Kalyon dedi ki:

  Merhaba bnim kombi markam daikin 1 surcte surkli yakmadgm halde genelde 35 de yakiyorum arda bir 40da yakiyorm cok soguk olursa o halde bana 295 tl fatura geliyor ayrica bazi petklerim cok isinmyor havalari alinsa bile bu faturann cok gelmesinin sebebi ne olablr acba yardmci olrsnz sevnrm