Kombinin Fazla Yakması

Konu Başlıkları

Kombi Neden Fazla Yakar?

 • İzolasyonun Olmaması Binada izolasyonun olmaması kombideki verimliliği her zaman düşürmektedir. Yani kombi sıfır bir kombi bile olsa binada eğer izolasyon yoksa ısı her zaman için dışarıdan içeriye içeriden de dışarıya geçer. Bu durum sebebi ile de kullanıcılar her zaman için kombisinin fazla yaktığını düşünür. İlk başta düşünmeleri gerekir ki kombi bu durumda fazla yakıt tüketmez aksine siz sonuç alamadığınız için kombi ayarını sürekli yüksek tutarsınız. Bu durumda elbette ki faturalarınızın yüksek gelmesine neden olur. Duvarlardan ve camdan gelen soğuk hava tasarrufu engeller aksine fazla yakıtın tüketilmesine nedendir. Kombinin Fazla Yakması konusunda etkisi büyük olan etmenler arasında gelir. İzolasyonla tasarruf etme videosunu izleyerek daha net bilgiler alabilirsiniz.

 • Duvarın Isı Geçirecek Kabiliyette Düşük Malzemelerden Oluşması Duvarların ısı geçirme kabiliyeti oldukça düşük olan malzemelerden oluşması ısıyı az geçirmesine neden olur. Bu durum ise az ısı demektir. Az ısı sağlanan bir dairede kombinin beklenilen verim elde edilmesi de imkansız hale gelmektedir. Yani duvarların iyi malzemeden örülmesi kombiden beklediğiniz verimi almanızı sağlar. Bu durumda duvarlarınıza yalıtımı iyi malzemeler döşeyebilir ya da döşetebilirsiniz.
 • Kombinin Sürekli Yüksek Derecede Çalıştırılması  Kombinin dairede biri olsa da olmasa da yüksek derecede çalışması demek yine tasarrufu engellemek demektir. Kombi yüksek derecede çalıştırılmaz. Bu daire soğuk dahi olsa geçerli bir durumdur. Yani sonbahar kış dönemine yeni geçişlerde kombinin yeni çalıştırıldığı durumlarda bile kombi yüksek dereceye alınmamalı ve çalıştırılmamalıdır. Bu gibi durumlarda kombi direk olarak yüksek enerjide çalışacağından kombi fazla yakıt tüketiyor şikayetinde bulunursunuz. Kombi her zaman için kısık bir derecede kullanılmalıdır. Ve hiçbir zaman da kombi ayarı ile oynanmamalı sabit bir ayarda çalıştırılmalıdır.
 • Oda Termostatı veya Termostatik Vana Kullanılmaması Kombi kullanılan dairelerde ya oda termostatı ya da termostatik vana kullanımını önermekteyiz. Özellikle de oda termostatı bu anlamda sizlere yardımcı olacaktır. Yani bu her iki cihazdan birini kullanmıyorsanız kombi çok yakıyor şikayetinde bulunabilirsiniz. Oda termostatı oda sıcaklığını sabit tutarak kombiyi sürekli çalıştırmaz. Oda sıcaklığına göre kombiyi kapatır. Kombi de bu durumda fazla yakıt tüketmez. Termostatik vana ise dairenizde bulunan kaloriferlere takılır. (Termostatik vana nasıl kullanılır merak ediyorsanız linki tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.) Bu anlamda daire içinde sık kullandığınız ya da hiç kullanmadığınız odalardaki kaloriferlere taktırarak oda ısısını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu anlamda da kombi tasarruf sağlar yani kombi yakıt tüketimini çok yapmaz. Yalnız bu cihazlardan birini tercih ederek kullanabilirsiniz.
 • Isıtma Tesisatındaki Boruların ve Isıtma Yüzeylerinin Yanlış Seçilmesi Bu anlamda tercihi uzman ekiple birlikte yapmalısınız. Doğru seçim yaparsanız kombi her zaman daha tasarruflu hale gelir ve fazla yakıt tüketimin önüne geçilmiş olur.
 • Kombinin Kullanıldıkça Açılması Kombi yaz kış kapatılmaması gereken bir cihazdır. Yani evde olmadığınız dönemlerde ya da gece yatarken kombiyi kapatmamalısınız. (Kombi neden kapatılmamalı veya neden sürekli açık bırakılmalı? Merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz) Kombiyi kapatmak dairenin kış aylarında soğumasını sağlar. Bu anlamda yeniden çalıştırılan kombi ayarlanan sıcaklığın iki katı kadar yakıt tüketimi yapar. Bu durum ise direk olarak tasarruf sağlamak yerine kombinin daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Kombiyi özellikle de kış dönemlerinde evde bulunsanız da bulunmasanız da açık bırakın ve bu şekilde kullanım sağlayın. Açık bırakılan kombinin ayarı bir de kısık olursa yani yüksek olmazsa daha iyi tasarruf elde edebileceğinizi belirtebiliriz.
 • Kombiye Bakım Yapılmaması Kombi kullanıcılarının yaptığı hatalardan biridir bu… Kombi yeni de olsa eski de olsa her zaman için kombi arıza yapmadan Kombi Servisi çağırmamaktadır. Kombi aslına bakılırsa her yıl düzenli şekilde bakım ve kontrolden geçmelidir. Kombinin bakımsız kalması da yakıt tüketimini artırır. Bunun en temel sebebi kalorifer tesisatındaki filtrenin pislikte tıkanması, parçaların temizliğinin yapılmayarak randımanı düşürmesi, kombi içinin tozlanmasıdır. Tüm bu durumlar kombinin normalde yakması gereken yakıtı iki katına çıkarmasına neden olur. Yani sizler bu şekilde bakımsız kombi kullanarak iyi verim alamadığınızı dile getirir kombi ayarını yüksek tutarsınız. Yüksek kademede ve iyi bir randımanla çalışmayan bir kombi yakıt tüketiminin yüksek olmasına nedendir. Önerilen ise her yıl kombiye işin uzmanı tarafından düzenli şekilde bakımın yapılmasıdır. Kombinin Fazla Yakması na neden olan en önemli etmen bakımsızlık olmaktadır. Kombi bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz.
 • Daire Seçimi Daire seçiminin kombi yakıt tüketimi ile ne alakası var diye düşünmeyin. Daire eğer en üst katta ya da zemin katta ise kombinin fazla yakıt tüketmesi sorun teşkil etmez. Çünkü siz kombiyi yüksek derecede çalıştırsanız dahi iyi bir sonuç alamazsınız. Bir taraftan gelen o da çok iyi olmayan bir sıcaklıkla dairenizi iyi ısıtmanız imkansızdır. Yani en üst katta iseniz alt kattan gelen sıcaklık sizler için yeterli olmaz en alt kattaysanız da üst kattan gelen sıcaklıkla iyi randıman alamazsınız. Bu durum ise direk olarak kombi yakıtını etkiler. Bu anlamda önerimiz ise dairenizi dükkan üstü, en alt ya da en üst kat olarak seçmemenizdir. Daire ara katta olursa üst ve alt kattan da sıcaklık gelir. Bu sıcaklık ise direk olarak kombinin beklenilenden daha az yakıt tüketmesine neden olur. Yani ara kat bir daire seçerseniz eğer kombinin fazla yakıt tüketmeyeceğini göreceksiniz.
 • Kombi ve Tesisattaki Sorunlar Bu anlamda hem kombide hem de tesisatta sorun olabilme olasılığı vardır. Kombide olabilecek sorunlar; gaz ayarının zamanla bozulması yani modülasyon yapması, sensörlerin omaj okumaması, fan kanatlarının tozlanmasıdır. Bu gibi durumlara servis müdahale etmelidir. Tesisatta olabilecek sorunlar ise; petek kurulumunda hataların yapılması, tesisatta zamanla oluşan tortulardır. Bir de düşünecek olursak yanlış kullanım da kombinin fazla yakıt yakmasına neden olur. Mesela kaloriferlerin önüne eşyalarınızı koymayın, üstünü kıyafetlerinizi kurutmak için kullanmayın. Bu şekilde kullanım sebebi ile faturalarınız yüksek gelir yani yine direk kombim fazla yakıt tüketiyor çok yakıyor diyebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (223 Yorum)

 1. Ömer yaman dedi ki:

  Bizim evde sadece bir tane Petek çalışıyor o da sürekli değil başka hiçbirşey çalışmıyor Ocak falanda yok çok fazla yaktığını düşünüyorum bu durumun kombiyle alakalı olabileceğini söylediler kombi bazen f1 hatası ve fe hatası da veriyor kombinin altında bulunan aparattan havasını alıp eski haline getiriyoruz bu durumu nasıl çözeriz max yaktığım doğalgaz 100₺ gelmesi gerekirken 1000₺ geldi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Cihazı yerinde incelemeden, uzaktan net bir şey söylemek çok zor. Makalemizde belirttiğimiz üzere, sorun kombi, izolasyon veya tesisat kaynaklı olabilir. Sorunun net tespiti için uzman servis yardımı almalısınız.

 2. Necdet Kerimoğlu dedi ki:

  Demirdöküm Adem serisi kombim var,çok fazla yakiyor.35-40 derecede çalıştırıyorum,24 saate 15-16 mt küp gaz yakıyor.Bunun sebebi nedir ?Cevaplarsanız memnun olurum.Saygılarla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Necdet Bey… İlgili makalemizde tüm olası sebepler yazmaktadır. Sorunun kaynağının net tespiti için cihazın yerinde incelenmesi gerekiyor.

 3. Sabiha kurt dedi ki:

  Benim faturam çok yüksek geliyor bu ay 975tl geldi kambim bozukmu markası ferroli ne yababilirim .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sabiha Hanım… Yeni zamlar dolayısıyla herkesin faturası eskiye göre daha fazla geldi. Ancak kombinizde başka herhangi bir sorunun olup olmadığını anlamak için cihazı yerinde incelemek gerekiyor.

 4. Nurdoğan kaygısız dedi ki:

  Merhaba benim evimin altı dukkan orada her hangi bir ısıtıcı yok kombim günde 13 metreküp yakiyor duvarlarda yalıtım var kombinin en yüksek derecesi 60 Ferroli markası gündüz evde kalan yok oda termostati alsam faydali olurmu birde termostat taktirdigim zaman o odanın kapisinin kapalimi olmasi lazim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurdoğan Bey… Oda termostatı ortam ısısı ayarlanan ısıya geldiğinde kombinin çalışmasını durdurur ve kombi çalışmadığı süre içerisinde yakıt tüketimi yapmaz. Yani hem konfor hem de tasarruf sağlar. Kapıyı kapatmanız gerekmez.

Petek Yıkama