Kombinin Fazla Yakması

Konu Başlıkları

Kombi Neden Fazla Yakar?

 • İzolasyonun Olmaması Binada izolasyonun olmaması kombideki verimliliği her zaman düşürmektedir. Yani kombi sıfır bir kombi bile olsa binada eğer izolasyon yoksa ısı her zaman için dışarıdan içeriye içeriden de dışarıya geçer. Bu durum sebebi ile de kullanıcılar her zaman için kombisinin fazla yaktığını düşünür. İlk başta düşünmeleri gerekir ki kombi bu durumda fazla yakıt tüketmez aksine siz sonuç alamadığınız için kombi ayarını sürekli yüksek tutarsınız. Bu durumda elbette ki faturalarınızın yüksek gelmesine neden olur. Duvarlardan ve camdan gelen soğuk hava tasarrufu engeller aksine fazla yakıtın tüketilmesine nedendir. Kombinin Fazla Yakması konusunda etkisi büyük olan etmenler arasında gelir. İzolasyonla tasarruf etme videosunu izleyerek daha net bilgiler alabilirsiniz.

 • Duvarın Isı Geçirecek Kabiliyette Düşük Malzemelerden Oluşması Duvarların ısı geçirme kabiliyeti oldukça düşük olan malzemelerden oluşması ısıyı az geçirmesine neden olur. Bu durum ise az ısı demektir. Az ısı sağlanan bir dairede kombinin beklenilen verim elde edilmesi de imkansız hale gelmektedir. Yani duvarların iyi malzemeden örülmesi kombiden beklediğiniz verimi almanızı sağlar. Bu durumda duvarlarınıza yalıtımı iyi malzemeler döşeyebilir ya da döşetebilirsiniz.
 • Kombinin Sürekli Yüksek Derecede Çalıştırılması  Kombinin dairede biri olsa da olmasa da yüksek derecede çalışması demek yine tasarrufu engellemek demektir. Kombi yüksek derecede çalıştırılmaz. Bu daire soğuk dahi olsa geçerli bir durumdur. Yani sonbahar kış dönemine yeni geçişlerde kombinin yeni çalıştırıldığı durumlarda bile kombi yüksek dereceye alınmamalı ve çalıştırılmamalıdır. Bu gibi durumlarda kombi direk olarak yüksek enerjide çalışacağından kombi fazla yakıt tüketiyor şikayetinde bulunursunuz. Kombi her zaman için kısık bir derecede kullanılmalıdır. Ve hiçbir zaman da kombi ayarı ile oynanmamalı sabit bir ayarda çalıştırılmalıdır.
 • Oda Termostatı veya Termostatik Vana Kullanılmaması Kombi kullanılan dairelerde ya oda termostatı ya da termostatik vana kullanımını önermekteyiz. Özellikle de oda termostatı bu anlamda sizlere yardımcı olacaktır. Yani bu her iki cihazdan birini kullanmıyorsanız kombi çok yakıyor şikayetinde bulunabilirsiniz. Oda termostatı oda sıcaklığını sabit tutarak kombiyi sürekli çalıştırmaz. Oda sıcaklığına göre kombiyi kapatır. Kombi de bu durumda fazla yakıt tüketmez. Termostatik vana ise dairenizde bulunan kaloriferlere takılır. (Termostatik vana nasıl kullanılır merak ediyorsanız linki tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.) Bu anlamda daire içinde sık kullandığınız ya da hiç kullanmadığınız odalardaki kaloriferlere taktırarak oda ısısını dilediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu anlamda da kombi tasarruf sağlar yani kombi yakıt tüketimini çok yapmaz. Yalnız bu cihazlardan birini tercih ederek kullanabilirsiniz.
 • Isıtma Tesisatındaki Boruların ve Isıtma Yüzeylerinin Yanlış Seçilmesi Bu anlamda tercihi uzman ekiple birlikte yapmalısınız. Doğru seçim yaparsanız kombi her zaman daha tasarruflu hale gelir ve fazla yakıt tüketimin önüne geçilmiş olur.
 • Kombinin Kullanıldıkça Açılması Kombi yaz kış kapatılmaması gereken bir cihazdır. Yani evde olmadığınız dönemlerde ya da gece yatarken kombiyi kapatmamalısınız. (Kombi neden kapatılmamalı veya neden sürekli açık bırakılmalı? Merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz) Kombiyi kapatmak dairenin kış aylarında soğumasını sağlar. Bu anlamda yeniden çalıştırılan kombi ayarlanan sıcaklığın iki katı kadar yakıt tüketimi yapar. Bu durum ise direk olarak tasarruf sağlamak yerine kombinin daha fazla yakıt tüketmesine neden olur. Kombiyi özellikle de kış dönemlerinde evde bulunsanız da bulunmasanız da açık bırakın ve bu şekilde kullanım sağlayın. Açık bırakılan kombinin ayarı bir de kısık olursa yani yüksek olmazsa daha iyi tasarruf elde edebileceğinizi belirtebiliriz.
 • Kombiye Bakım Yapılmaması Kombi kullanıcılarının yaptığı hatalardan biridir bu… Kombi yeni de olsa eski de olsa her zaman için kombi arıza yapmadan Kombi Servisi çağırmamaktadır. Kombi aslına bakılırsa her yıl düzenli şekilde bakım ve kontrolden geçmelidir. Kombinin bakımsız kalması da yakıt tüketimini artırır. Bunun en temel sebebi kalorifer tesisatındaki filtrenin pislikte tıkanması, parçaların temizliğinin yapılmayarak randımanı düşürmesi, kombi içinin tozlanmasıdır. Tüm bu durumlar kombinin normalde yakması gereken yakıtı iki katına çıkarmasına neden olur. Yani sizler bu şekilde bakımsız kombi kullanarak iyi verim alamadığınızı dile getirir kombi ayarını yüksek tutarsınız. Yüksek kademede ve iyi bir randımanla çalışmayan bir kombi yakıt tüketiminin yüksek olmasına nedendir. Önerilen ise her yıl kombiye işin uzmanı tarafından düzenli şekilde bakımın yapılmasıdır. Kombinin Fazla Yakması na neden olan en önemli etmen bakımsızlık olmaktadır. Kombi bakımı nasıl yapılır merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz.
 • Daire Seçimi Daire seçiminin kombi yakıt tüketimi ile ne alakası var diye düşünmeyin. Daire eğer en üst katta ya da zemin katta ise kombinin fazla yakıt tüketmesi sorun teşkil etmez. Çünkü siz kombiyi yüksek derecede çalıştırsanız dahi iyi bir sonuç alamazsınız. Bir taraftan gelen o da çok iyi olmayan bir sıcaklıkla dairenizi iyi ısıtmanız imkansızdır. Yani en üst katta iseniz alt kattan gelen sıcaklık sizler için yeterli olmaz en alt kattaysanız da üst kattan gelen sıcaklıkla iyi randıman alamazsınız. Bu durum ise direk olarak kombi yakıtını etkiler. Bu anlamda önerimiz ise dairenizi dükkan üstü, en alt ya da en üst kat olarak seçmemenizdir. Daire ara katta olursa üst ve alt kattan da sıcaklık gelir. Bu sıcaklık ise direk olarak kombinin beklenilenden daha az yakıt tüketmesine neden olur. Yani ara kat bir daire seçerseniz eğer kombinin fazla yakıt tüketmeyeceğini göreceksiniz.
 • Kombi ve Tesisattaki Sorunlar Bu anlamda hem kombide hem de tesisatta sorun olabilme olasılığı vardır. Kombide olabilecek sorunlar; gaz ayarının zamanla bozulması yani modülasyon yapması, sensörlerin omaj okumaması, fan kanatlarının tozlanmasıdır. Bu gibi durumlara servis müdahale etmelidir. Tesisatta olabilecek sorunlar ise; petek kurulumunda hataların yapılması, tesisatta zamanla oluşan tortulardır. Bir de düşünecek olursak yanlış kullanım da kombinin fazla yakıt yakmasına neden olur. Mesela kaloriferlerin önüne eşyalarınızı koymayın, üstünü kıyafetlerinizi kurutmak için kullanmayın. Bu şekilde kullanım sebebi ile faturalarınız yüksek gelir yani yine direk kombim fazla yakıt tüketiyor çok yakıyor diyebilirsiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (124 Yorum)

 1. Hocam merhaba
  3+1 100m2 1. Kat altı garaj bir evde kiracıyım. Kombim bacalı lamborgini şeklinde eski bir marka. Altımıza garaj olmasına rağmen çok sıkıntı yok mont olama var sanırım. Geçen ay 595 TL ortalama 35 derecede bu ayda 545 TL geldi. Benim yarı fatura değerini ödeyenler don atlet dolaşıyor. Tabiki konum kombi önemli kış öncesi petekler kendi imkanımla temizledim. Kombide kontrol edildi sıkıntı yok dendi. Kombi eski olduğu için i bu sıkıntıyı çekiyoruz. Düşük yakıldığı için mi. Bir kombi ortalama kaç dk bir devreye girer. En son fatura 300 m3 tüketim gösteriyor. Yüksekte yakıp denemek istiyorum aslında ancak rakam gözümü korkutuyor.

  1. Merhaba Mehmet Bey… Dairenizin ara katta olmaması, kombinizin eski olması (hiç duymadığımız ve daha önce karşılaşmadığımız bir marka), kombiyi bir de düşük derecede kullanıyor olmanız doğalgaz faturasının kabarık gelmesine neden olan en büyük etmenlerdir. Aylık tüketime bakacak olursak günlük yaklaşık 10 m3 e yakın bir tüketim ortaya çıkıyor. Aslında aşırı yüksek değil. Ancak 35°C de çalışan bir kombiden bir verim de beklenilemez. Tabi bir de ısı kayıplarını düşünecek olursak hem ısınamazsınız hem de sürekli yüksek fatura ödemeye devam edersiniz. Kombilerde dinlenme ve yeniden devreye girme süreleri; tesisatta ölçülen sıcaklığa ve brülör bekleme süresine bağlıdır. Bunun için net bir süre söylemek veya net bir derece söylemek mümkün değildir. Ancak bir ısı kaybı varsa, sıcaklık derecesi düşükse kombi her zaman daha sık devreye girip çıkar ve tüketimi artırır.

 2. iyi gunler hocam benim kombinin kalorifer suyu sicakligi en düşük 30 dereceden başlıyor ben bir anda 40 dereceye yukseltigim zaman çok yakarmi gaz yada 30 dereceden başlıyorsa en fazla derece yapmalıyım dereceyi

  1. Merhaba Mustafa Bey… Minimum kalorifer sıcaklığı 30°C ise kombiyi çok sık aç-kapa şeklinde kullanmadığınız sürece tüketim fazla olmaz. Bir kereliğine sıcaklığı direk 40°C yapmış olursunuz. Ancak çok sık aç-kapa şeklinde kullanırsanız hem tüketim fazla olur hem de kombi bu sebeple arızalanabilir. Kombideki sıcaklık derecesini beklentinize göre ayarlamalısınız.

 3. iyi gunler hocam benim kombim vaillant eco tech yogusmali kombi 24kw 20000k/cal özellikleri var ev 135 metre brüt 120 metre karede neti var sizce uygun bir kombimidir bu

 4. iyi akşamlar hocam benim yerden isitmali dairemde kombiye uzak olan çocuk odası az ısınıyor acaba nedeni e olabilir bide kombinin evi isitmasi en az 4 saati buluyor

  1. Merhaba Mustafa Bey… Uzakta kalan oda az ısınıyorsa kombi kapasitesi yetersiz kalıyordur veya tesisatınızda sorun vardır. Bu durumu yerinde incelemek gerekir. Kombinin evi 4 saatte ısıtması problemdir. Tüketimi artırır ve sağlıklı verim alamazsınız.

 5. hocam iyi gunler benim ev 2arti bir ara kat 120 metre kare oturum alanı var guney cepheli güneş alıyor ben kombiyi en düşük derece olan 30 da çalıştıriyorum ama kim baktığımda oda sicakligi 25 derece gösteriyor şimdi bu kombi 30 derecedemi gaz harcar yoksa gösterilen oda sıcaklığındami sarfiyat yapar bide en dusuk te çalıştırmama rağmen bu ay fatura 269 tl geldi sizce bu normal midir yoksa kalorifer sicakligini biraz yukseltmelimim 40 derece sizce ideal bir sicaklikmidir kombi tam yogusmali vaillant

  1. Kombiler her zaman için ayarlanan sıcaklıkta çalışır ve ona göre tüketim yapar Mustafa Bey… Ancak ayarlanan sıcaklığı ekranda sadece ayar yaptığınız esnada görebilirsiniz. Birkaç saniye ve sonrasında bir ayarlama yapmadığınız sürece kombi içinde bulunan suyun sıcaklığını ekrana yansıtır. Yani ekranda 25°C görünüyorsa cihaz o an için ısıtma yapmış dinlenmeye geçmiş diyebiliriz. Kombi en düşük sıcaklıkta çalışırsa çok sık devreye girip çıkarak tüketimi artırır. Ancak 269 tl emin olabilirsiniz ki özellikle de şu dönemlerde duyduğumuz neredeyse en düşük gelen fatura diyebiliriz. Yani bize kalırsa düşük sıcaklıkta gelen fatura ideal gibi. Yine de önceki faturalara göre çok diyorsanız servis çağırarak cihazı kontrol ettirebilirsiniz.

 6. hocam iyi gunler bir sorum daha olacakti yerden isitmali sistemlerde oda termostati veya termostatik vana kullanmalimiyiz petek olmadığı için termostatik vana nasıl kullanilir

  1. Merhaba Mustafa Bey… Termostatik vana kaloriferlerin sıcak su giriş vanasına takılır. Bu yüzden yerden ısıtmalı sistemde termostatik vana kullanılamaz. Ancak oda termostatı istiyorsanız kombinize uygun bir modelde taktırarak kullanabilirsiniz. Çok yüksek oranda olmasa da tasarruf sağlayabilirsiniz.

 7. iyi akşamlar hocam benim kombim yerden isitmali yogusmali ben sık kullanmadigim yerleri kapatmak istiyorum banyo mutfak ve çocuk odası bu yerleri çok sık kullanmaliyorum salon yatak odası ve ara koridoru kullanmak istiyorum toplam 6 petek bu üç petegi kapatırsamkapatırsam eğer tasarruf saglarmiyorum yada kombinin yogusma yapıp tasarruf sağlaması için butun petekleri calistirmaliyim hangisi daha avantajli olur sizce hocam

  1. Merhaba Mustafa Bey… Yoğuşmalı kombileri diğer kombilerden ayıran özellik yoğuşma yapmasıdır. Ancak yoğuşmalı kombilerin yoğuşma yapması için de alt yapı önemlidir. Yerden ısıtma sistemi olarak 3 odayı kullanırsanız cihaz yeterli yoğuşmayı yapamaz. Bu yüzden yoğuşmalı kombilerde kullanılsın veya kullanılmasın fark etmiyor, tüm odaları ısıtmak gerekir.

 8. iyi gunler hocam benim yerden isitmali 2 arti bir dairem var kombi vailant eco tech tam yogusmali kombi altında kırmızı ve mavi vanalar var bunların üzerinde hangisinin hangi odaya gittiği yazmıyor bunu nasil anlayabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba Mustafa Bey… Normalde odalara göre konumlandırma veya bir sıralama yapılması gerekiyordu. Ancak yapılmamış sanırım. Biraz uzun zaman alacak olacak ama başka türlü çözebilmeniz imkansız. Şimdi öncelikle kombiyi yaz konumuna alarak yerden ısıtma sistemini kapatın. Yani ısınma kapansın kombi sadece sıcak su için ayarlı olsun. Yerler tamamen soğuduktan sonra kollektördeki altlı üstü vanaların hepsini kapatın sadece altlı üstlü olarak 1 kırmızı ve 1 mavi vana açık kalsın. Bir süre kadar bekleyin. Hangi oda ısınıyorsa o vanalar o odaya ait demektir. Bu şekilde teker teker deneyerek, odalara ait kollektör vanalarını bulabilir bir yere not alabilirsiniz.

 9. iyi gunler benim kombim tam yogusmali vailant kombi kombinin içinde comford diye bir yazı var on of işareti var ben onu ofa getirdim acaba bu comford modu ne ise yariyor

  1. Merhaba Mustafa Bey… Comfort genel olarak modülasyonlu çalışma modu olarak bilinir. Yani kombi ayarlanan sıcaklığın üstüne çıktığında alev boyunu alçaltıp yükselterek modülasyon sağlar. Bir nevi konfor ve düşük oranda da olsa tasarruf modu diyebiliriz.

 10. Teşekkür ustam orta derece ideal demissin ama kombi ayarları 40 ile 82 derece ayarlanıyor ideali kaça koyalım peki 3 tane petek açık evde teşekkürler simdiden

  1. Yeniden Merhaba Ramiz Bey… Orta sıcaklık derken yani en düşük 40°C de kullanmamaya özen gösterin. 47-50°C civarı kullanım açısından ideal bir sıcaklıktır. 3 petek kullanımı idealdir. Geri kalan petekleri kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz. Ancak bu odalara ait kapıları da kapatın ki soğuk hava girişi olmasın.

 11. Geçen ay faturam 935 lira geldi gündüzleri 45 geceleri 47 de yakmistim ara ara 55 60 da da yakmıştım bu ay gündüzleri 39 geceleri 42 de sabit yaktığım halde 935 geldi çok yüksek bi miktar sizce sıkıntı nedir

  1. Merhaba Tahir Bey… Firmamızı daha öncesinden takip ettiyseniz veya yorumlarımızı incelediyseniz düşük sıcaklıkların faturayı olumsuz yönde etkilediğini belirtmiştik ve sürekli olarak da belirtiyoruz. Çünkü düşük sıcaklık kombinin çok sık devreye girip çıkmasına neden oluyor. Yani iyi bir verim elde edilemediği gibi faturalar da olması gerekenden yüksek geliyor. Bunun en önemli şahitlerinden biri de sizin kombiniz. 45-47 hatta ara sıra 55-60°C lerde kullanım ile 39-42°C lerde kullanım sağlanıyor ve 2 ay için de gelen fatura tutarı aynı. Yani bu durumda yüksek sıcaklıkta kullanmak ile düşük sıcaklıkta kullanmak arasında sadece verim farkı oluyor fatura farkı olmuyor. Yine de tabi bu demek değildir ki kombinizde bir sorun yok, sorun sadece düşük sıcaklık kullanımı. Faturanız her iki duruma (düşük-yüksek sıcaklık) bakıldığında da yüksek gelmiş. Bize kalırsa hem kombinin hem tesisatın hem de doğalgaz saatinin kontrol edilmesi gerekiyor.

 12. Benim kombi valillant bu markanın ekonomik düğmesi varmi nasıl ayarliyabilirim ve tüm odayı yakmiyom bir iki oda petekleri kapalı kapatinca tasarruf edermi yim bilgi verin lutven

  1. Merhaba Seda Hanım… Vaillant kombilerde eco-comfort gibi tasarruf modları veya farklı fonksiyonlar yoktur. Kombiniz hermetikse dairenizde bulunan en az 3 petek mutlaka açık olsun, geri kalan petek vanalarını ve oda kapılarını kapatabilirsiniz. Kombi yoğuşmalı ise tasarruf için tüm petekleri açık tutmanız gerekir.

 13. Merhaba kombiyi yuksek ısı da çalıştırıp az çalışınca mi az yakar yoksa düşük ısı da çalıştırıp sürekli çalıştığında mi tasarruf sağlar normal kombide teşekkürler

  1. Merhaba Ramiz Bey… Kombi düşük derecede tüketimi az yapar gibi görünse de çok sık devreye girip çıkarak tüketimi öyle sanıldığı kadar düşük yapmaz. Derece yüksek olduğunda da yine tüketim hemen hemen aynı olur. Çoğu müşterimizden kombiyi 40°C de kullansam da fatura aynı geliyor 50°C de kullansam da fatura aynı geliyor cümlesini duyuyoruz. Bize kalırsa ne çok yüksek ne de çok düşük sıcaklıkta kullanım ideal değildir. Orta dereceler hem verim açısından hem de tüketim açısından idealdir. Bir kombide sıcaklık örneğin 30°C den başlıyorsa 45°C civarı en ideal sıcaklıktır. Tabi yine bu durum tüketici beklentisine ve binanın-dairenin konumuna göre değişir. Doğalgaz faturası sadece kalorifer kullanımında değil, sıcak su ve ocak kullanımında da yükselir. Bu yüzden dediğiniz düşük-yüksek sıcaklıkla alakalı gelecek faturalar için net bilgi sunmak çok zor.

 14. Bir soru sormuştum size dün. Belki yardımcı olursunuz diye. Acaba soru mu mantıksız idi, yoksa soru size mi ulaşmadı?

 15. Merhaba. Bu yaz ağustos ayında doğalgaz bağlattım. Evim 1. katta, alt kat dükkan ve boş. Evde mantolama yok. Ev 140 metre kare. ECA PROTEUS PREMİX 24 HM DG tam yoğuşmalı kombi kullanıyorum. Kombiyi genelde 35 derecede, su ise 42 derecede kullandım. Ortalama 180 metreküp aylık kullanım sarf ettik. Ortalama fatura 360 TL geldi ve ısınamadım. Bu derecede ısıya bu faturalar normal mi? Acaba kombi mi çok yakıyor? Daha ekonomik faturalar ve daha iyi ısınabilmek için neler yapılabilir? Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Merhaba Fatih Bey… Binanızda ısı yalıtımı yok, alt katınız boş dükkan… Bunlar ısınmayı engellemede en etkili durumlardır. Özellikle de ısı yalıtımı yoksa cihaz çok pahalı da olsa veya en iyi özelliğe de sahip olsa tüketim her zaman fazla olur. Doğalgaz sarfiyatı ise yaklaşık %50 oranında olur. Üstüne bir de ara katta olmadığınız için yine bir yerden ısı kaybı yaşanıyor demektir. Yani verim düşük tüketim bu şekilde her zaman daha yüksek olur. Kombiyi bir de 35°C gibi düşük sıcaklıkta kullanıyorsanız zaten verim beklemeyin. Kombide sorun olduğunu düşünmüyoruz. Ancak belirttiğimiz durumlar söz konusu olduğu sürece ekonomik kullanım da zorlaşır. Kombiyi en başta düşük derecede kullanmayın. Zaten ısı kaybı yüksek üstüne bir de düşük sıcaklık ayarlanırsa kombi sürekli devreye girer, çoğu zaman devreden çıkmayabilir. Kombiyi en düşük 45°C lerde kullanın, sürekli açma-kapama işlemi uygulamayın, oda termostatı-termostatik vana gibi cihazlar kullanırsanız tüketim düşük oranda da olsa düşebilir.

 16. Merhaba Viessmann 50w 33kw kombimbime o da termostat takılı ve kombi Petek suyu sıcaklığı 80 dereceye oda ısısı 23 dereceye ayarlı durumda kullanıyorum fakat oda termostadı kapalı olduğu halde kombinin gece çalıştığını fark ettim bu neden olur ve Petek suyu derecesi Doğru ayarlanmış mı

  1. Merhaba İlker Bey… Kalorifer sıcaklığı biraz yüksek. Yani genelde oda termostatı kullanılırken kalorifer sıcaklığının yüksek olması gerekir. Fakat önerilen 55-60°C civarıdır. Sıcaklığı düşürerek deneme yapın. Kombi yine de çalışırsa; sensör, kart, üç yollu vana arızası olabilir. Yine de tabi kombiyi yerinde incelemek gerekir.

 17. Baymak ecos kombiye yetkili servis bakım yaptı. Sonrasında çok fazla gaz yakma problemi oluştu. 80 m2 yeni bina izolasyonlu evde hiç kapatmadan 32 derecede yanıyor kombi. Ev 22.5 derece ve 20 m3 günlük gaz tüketiyor. Geçen yıl bakımsız bunun yarısını yakmıyorduk. Bu sorunun neden kaynaklanır?

  1. Merhaba Ayşe Hanım… Bina yeni diyorsunuz. Kombi de muhtemelen yenidir. Daireniz çok büyük değil. Bina da yeni olduğu için iyi bir izolasyon var düşüncesiyle ısı kaybı yoktur kanaatine varabiliriz. Isı kaybı da yoksa başka bir seçenek kalmıyor geriye. Bakım sırasında gerekli görüldüyse gaz ayarı yapmış olabilirler. Tabi bu durumu bakımı yapan servisle görüşürseniz daha sağlıklı olur. Kombiyi neticesinde yerinde görüntüledikleri için ve bir işlem yaptıkları için size yardımcı olabilirler.

 18. kolay gelsin iyi günler bir sorum var benımde herkez gibi 15-20 gün önce kombim çalışmadı ateşleme yapmadı servis geldi içi acıldı kablolar ellendi sorun tamam dendi bir daha aynı arzayı yaparsa kart değişicek dendi bu ay ki fatura 325 metre küp 600 küsür lira geldi bizim sıkıntımız şu oda termostatını 19 derecede tuttuğumuz halde yuksek bir fatura geldi bu kart arızası çok gaz harcarmı dün öğlen 3 de 548 metre küpde olan sayaç sabah 8 bucukda 559 daydı bir sorun var ama ne daha 24 saat olmadan 11 metre küp harcaması normal değil sizin düşüncenız nedir dün öğlen 3 den beri termostat 20 derecede sabit bunuda belir teyim. Son fatura ayın 15 de okundu metre küp 526 bugun ayın 18 şuanda 559 metre kup 3 günde 33 metre küp harcanmış görüşünüzü merak ediyorum teşekkür ediyorum şimdiden

  1. Merhaba Serhat Bey… Oda termostatı kullandığınız için kombi kalorifer sıcaklığının genel olarak 55°C civarında olmadı gerekir. Yani bu sıcaklıktan aşağı olmaması gerekir. Bu şekilde kullandığınız halde faturanız yüksek geliyorsa cihazı bi kontrol etmek gerekir. Kart arızası oda termostatı kullandığınız için doğalgaz tüketimini şu şekilde etkileyebilir; mesela potans kısmında sorun varsa ayarlanan sıcaklığı algılamaz, oda sıcaklığı 19°C ye geldiğinde kombiyi durdurmayabilir, kombiyi sürekli hiç durmadan çalıştırabilir, kombi çok az dinlenmede kalabilir. Kısacası kombi kafasına göre çalışabilir ve bu duruma bağlı tüketimi etkileyebilir. Ancak tüketimin yüksek olmasının tek sebebi de anakart değildir. Isı kayıpları da genelde doğalgaz tüketimini artırır. Bize kalırsa günlük 11 m3 çok yüksek değil ama ideal de değil.

 19. Merhaba iyi günler ;

  Peteklerin büyük olması fazla yakıt tüketimi yaktırırmı ben termosatat kullanıyorum yatak odasındaki petek 150*40 cm çocuk odası ve oturma odasındaki petekler 200*50 cm birbirine eşitlemem gerekiyormu

  1. Merhaba Mehmet Ali Bey… Isı yetersiz geliyor diyorsanız ve kombi kapasite açısından yeterli gelirse petekleri büyütebilirsiniz. Bu seçim size aittir. Kombiniz yoğuşmalı değilse eğer az petek veya küçük petek kullanmak tüketim açısından tasarruf sağlar. Kombiniz yoğuşmalıysa ne kadar çok petek, ne kadar büyük petek o kadar tasarruftur.

 20. Merhaba ECA proteus premix kullanıyorum 4 5 ay oldu sıfır taktırdık. Ekim kasım da 90 metre küp Kasım Aralık’ta 240 m küp Ocaktada 370 m küp tüketim oldu. Isı yalıtımı var. Zemin kat ama alttada ısı yalıtım var. Petekler büyük biraz 3 peteği kapattım 4.5 metre gelir petekler. Sıcak suyu 50 den 43’e çektim. Petek te 43 civarı 4 günde 35 metre küp tüketti termostatik vana kullanımı hakkında sorum olacak çok kullanmıyorum 5 derece en fazla gündüz 3 e düşersem gece 5 yapsam nasıl olur. Veya faturayı başka türlü nasıl düşürebilirim öneriniz nedir.

  1. Merhaba… Öncelikle peteklerinize bağlı bir termostatik vana varsa 5 en yüksek sıcaklık kademesidir. 4 günde 35 m3 tüketim günlük yaklaşık 8-9 m3 kadardır. Yani bize kalırsa bu tüketim ideal. Gece genelde sıcaklık derecesi düşürülür, gündüz artırılır. Ancak gün içerisinde evde kimse olmuyorsa sıcaklığı termostatik vanadan 2 ye kadar düşürebilir veya 2-3 arasına getirebilirsiniz. Gece de 4 civarı idealdir. Ancak sıcak olsun isterseniz 5 te de kalabilir. Bu şekilde tüketim azalır.

 21. mehabalar. ben alt katı dükkan olan, izolasyonu olmayan 3+1 140 metrekare bir evde kiracı olarak oturuyorum. aralık ayı başından itibaren ısınma amaçlı kombiyi 40 derede kullandık. 225 metreküp yakmışız. ve 430 tl fatura geldi. üst kattaki komşuda aynı zaman ve ayarda kombiyi kullanmış. ona gelen fatura 160 tl. servis çağırdım. yüksek faturayı izolasyon ve alt katın boş olmasına bağladı. ne yapacağımı bilemiyorum. sayaçtan takip ediyorum. 1 haftada 130 tl olmuş. bir çözüm öneriniz var mı?

  1. Merhaba Bilal Bey… Siz kombiyi kullandığınız için üst kattaki komşunuz dairesi normalinden daha ılık olur ve bu durum faturayı etkileyebilir. Ancak kombi aynı ayarda kullanılsa bile muhtemelen marka-model-çeşit farkı vardır. Olmasa bile sizin dairenizde sürekli bir ısı kaybı var. Yani alt katınız boş ve binada yalıtım yok. Bize kalırsa da faturanın sebebi bu durumlar ancak yine de cihazı yerinde görmeden bilemeyiz. Kombiyi 40°C de kullanıyorsunuz ancak bu sıcaklık kombi için düşükse kombi sürekli deveye girdiği için de tüketimi artırıyor olabilir.

 22. Merhaba bende logamax plus gbi 172 (30 kv)kombi var .Ev 3.kat.alt daire boş .4+1 daire 145 m2 vardir .Isı yalıtım yok beton harman.13 buçuk metre petek var.vana larda termostat vana 4 hariç.sıcak suda kullaniyorum.40 derce çalışıyor.409 kw yaktı.727 lira geldi.Çok değilmi? Yoksa kombimi büyük ? Mail ımer yazarsanız sevinirim

  1. Merhaba Hüsnü Bey… Muhtemelen binada bir ısı yalıtımı olmadığı için faturanız yüksek gelmiş olabilir. Bir de tabi alt katınız boş. Yani her şekilde ısı kaybı. Tabi direk sorunu ısı kaybına da bağlamamak gerekir. Faturanız kullandığınız sıcaklığa göre yüksek gelmiş. Servis yardımı alarak kombiyi kontrol ettirmenizi öneriyoruz.

 23. Merhabalar, Bu sene tasindigim evde ilk kışımı geciriyorum. Peteklerin temizligini yaptim, havasını aldım. Fan motoru tozlanmisti ses yapıyordu temizleyince düzeldi. kombi altındaki filtreyi temizledim. Petekleri yüksek derecede açınca fena ısınmıyor. Sabah 8 de kombiyi kapatiyorum aksam 8 de aciyorum. Arakattayim, alt katta cocuklu aile var yüksek derecede calistiriyorlar kombiyi. Gecen ay kombinin surekli devreye girdigini farkettim gelen kombici icindeki baglanti kablolarindan birini alip baska kademeye takti. Surekli devreye girme biraz azaldi gibi ama bence yine de kombi bu sartlarda fazla devreye giriyor. örnek vermek gerekirse dün saat 8 de kombiyi actim hala açık 21 saatte 40 oC de 14.5 m3 yakit tuketti. yani saatte yaklasik 0.7 m3 yakit tuketti. kombimin en düşük sicakligi 30 derece. gece yatarken 32 33 lere cekiyorum sicakligi. Bina 2 cephe ev eskiyalitim yok. pencere kenarlarına izolasyon bant yapistirdim. Kombi yüksek derecede calisinca ev ısınıyor ancak su anki koşullarda kullanmam durumunda aylik 500 m3 gibi ve yaklasik 950 Tl fatura gelecektir. Bu ise nasil bir cozum bulabilirim sorun nedir acaba, oda termostati yalitimsiz evlerde ise yarar mi? Kombinin dusuk sicaklikta calistirmamla alakali degil cok yakmasi çünkü eski evde de ayni sekilde kullaniyordum ve en fazla 300 tl fatura ödedim geçen sene. Yardimlarinizi rica ediyorum

  1. Merhaba Ufuk Bey… Kombi düşük derecelerde kullanıldığı sürece evet yakıt tüketimi daha fazla olur. Yıllardır tecrübelerimize bağlı bu bilgiyi veriyoruz. Önceki kombinizde şuanki kombiniz aynı marka model değil, önceki evinizle şuanki eviniz aynı özellikte değil öyle değil mi? O halde öncekiyle şimdikini karşılaştırmak da doğru değildir. Yani bu şekilde sorun olur, olmaz bilgisine ulaşılamaz. Binada ısı yalıtımı olmadığı sürece yakıt tüketimini düşürmenin yolları azalır. Hatta çoğu zaman imkansız hale gelebilir. Çünkü ısı yalıtımı yakıt tüketimini %50 oranında düşürür. Yani tasarruf yaşamada en etkili yöntemdir. Kombiyi yerinde görüp incelemeden bir sorun var mı yok mu ya da bir ayar mı gerekiyor bunları bilemeyiz. Size ekip yönlendirerek yardımcı olabiliriz. Bunun için de 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 24. Merhabalar.evimiz 1 yıllık izolasyonlu.100 metre kadar.kombiyi 30 derecede yakmama rağmen 450 tl fatura geliyor.aynı binada oturanlara 45 de yakmalarına ragmen 250 tl geliyor.kombide bir sıkıntı olabilirmi

  1. Merhaba Filiz Hanım… Çünkü kombiyi 30°C gibi düşük sıcaklıkta kullanmak kombinin sürekli devreye girmesine sebep olur. Kombi her devreye girdiğinde de yakıt tüketimi olur. Sıcaklığı yükselterek evin iyi şekilde ısınmasını sağlama ve tesisat içerisindeki sıcaklık düşene dek kombinin çalışmamasını sağlamak daha mantıklı ve sağlıklıdır. Bu açıdan fatura daha düşük gelir, beklediğiniz randımanı da almış olursunuz. Tabi yine de sıcaklığı yükselterek bi deneme yapın. Faturanız yine yüksek gelirse kombiyi bi kontrol etmek gerekir.

 25. Merhabalar.yeni bir ev aldım. kombim eca marka bina 4 yıllık birinci kat ve garaj üstü. kombi 40 derecede çalışmaya başlıyor. bu ay ortalama 45 ile 48 derece arası yaktım. 1 ay boyuncada hep aynı seviyede yandı. gelen fatura 620 tl. aynı şekilde arkadaşım 4 artı 1 dubleks en üst kat evde 385 tl fatura geldiğini söyledi. kombinin bakımlarının bugüne kadar yapıldığını düşünüyorum. ama bu kadar fark olması da normal mi? kaç derecede kombiyi çalıştırmamızı önerirsiniz? teşekkürler

  1. Merhaba Muharrem Bey… Kombiyi çok düşük derecelerde kullanmamak gerekir. Yani 40°C den başlıyorsa eğer 50°C civarı idealdir. Fakat sıcaklığı 48°C ye kadar çıkarmışsınız. Bu da çok düşük bir derece olmuyor. Faturanız kullandığınız sıcaklığa göre çok yüksek gelmiş. Bina yeni olduğu için tesisat sorunu olacağını sanmıyoruz. Ancak daire garaj üstü olduğu için sürekli bir ısı kaybı olur ve bu ısı kaybı da kombiyi daha fazla çalıştırarak yakıt tüketimini artırır. Sıcaklık derecesini değiştirmek yerine bize kalırsa bi servis çağırarak kombiyi ve ayarlarını kontrol ettirin. Belki tasarruf için oda termostatı veya termostatik vana gibi cihazlar önerilebilir.

 26. Ustam bütün yazılarınızı iyi okudum hep kombinin yüksek derece tutmaktan bahsetmişsin bize gelen ust aynısını dedi. Gece gündüz 43 çalışırdık.ev yalıtımlı.termo dinamik yoğuşmlı kombi dha 1 yıllık ve bize 750 TL fatura geldi diyorsunuz ki 35 den aşağı çalıştırma benim karşı komşum aynı bina 35 derecede çalıştırıyor 260 ödüyor ve evi ısınıyor kombi de aynı marka aynı yıl katıldı çünkü lojmanda oturuyoruz. Resmi kurum lojmanı kombinin ana kartı değişti gaz ayarı yapıldı ama yinede değişen bişey yok peki sebep nedir sizce

  1. Merhaba Mert Bey… Düşük derecede kullanılmasında bir sakınca yok ancak kombi ayarlanan sıcaklığa çok çabuk ulaşır ve ısı çok hızlı düşebileceği için cihaz çok sık deveye girer. Cihazın her devreye girmesi yakıt tüketimi demektir. Biz aslında şunu da diyoruz; cihaz düşük derecede evet çok sık devreye girip çıkarak yakıt tüketimini artırır. Ancak derece yükseltildiğinde yine çok sık devreye girip çıkarsa bu durumda bir arıza vardır ve servis gerekir. 1 yıllık yeni bir kombiden bahsediyoruz. Arıza olmasa anakart değiştirilmez ya da bir sorun olmasa gaz ayarı yapma gereği duyulmaz. Demek ki bir sıkıntı var. Bize kalırsa bir de sıcaklık sensörüne bakılması gerekir, tesisat kombi gibi yeni değilse tesisatı da bi kontrol etmek gerekir. Isı kaybı varsa eğer bu yüzden yakıt tüketimi artıyor olabilir.

 27. iyi günler iyi çalışmalar ev yeni bina en üst katta oturuyorum alt kat boş kombi markam baymak lunavant 24 fi kullanıyorum. evim 3+1 su sıcaklığı 52 de oda sıcaklığı 22 alt kattım dolu olsa yakıt fark edermi ? bu ay 370 tl fatura geldi. normal mi?

  1. Merhaba Hasan Bey… Alt katınız boş ayrıca daireniz en üst katta. Yani sürekli bir ısı kaybı durumu söz konusu. Bu yüzden faturanız çoğu zaman yüksek gelecektir. Ancak tutar hesaplamasını biz değil doğalgaz firması yapıyor. Bize kalırsa faturanız bulunduğunuz dairenin konumuna göre (ısı kaybı olduğundan) ideal gibi… Ancak yine de her ihtimale karşı tam kış gelmeden bi bakım yaptırabilir, cihazınızı kontrol ettirebilirsiniz.

 28. ariston marka kombimiz 25 derecede ayarlı.su basınç seviyeside 1.5 da..ancak peteklerdeki sıcaklık çok yüksek..sorun nedir

  1. Merhaba Memnune Hanım… Kombi 25°C de hiç ısıtmaması gerekir. Yani peteklerdeki sıcaklığın varla yok arası olması gerekir. Ancak aşırı derecede ısınma durumu oluyorsa; sensör, kart arızası olabilir. Sorunu yerinde görmeden net bilgi sunmak çok zor. Çünkü kombiniz bir hata kodu da vermiyor. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

 29. Merhaba bnim kombi markam daikin 1 surcte surkli yakmadgm halde genelde 35 de yakiyorum arda bir 40da yakiyorm cok soguk olursa o halde bana 295 tl fatura geliyor ayrica bazi petklerim cok isinmyor havalari alinsa bile bu faturann cok gelmesinin sebebi ne olablr acba yardmci olrsnz sevnrm

  1. Merhaba Duygu Hanım… Kombiler düşük derecede çok sık devreye girip çıkar. Çünkü ayarlanan sıcaklığa ulaşması kolaydır ve ortam sıcaklığının düşmesi de kolaydır. Bu yüzden çok sık devreye girip çıkar ve her devreye girdiğinde yakıt tüketimi olur. Gelen faturayı sadece petek sistemine bağlamamak gerekir. Yani ocağınız ve sıcak su kullanımı da doğalgaz faturasını etkiler. Dairede kullanmadığınız odalarınız varsa petek vanalarını ve oda kapılarını kapatın. En az 3 petek açık olsun, kullanmadığınız odalardaki petekler kapalı olursa yakıt tüketimi azalır. Kombinizi 40°C altında çalıştırmayın. Petekleriniz ayarlanan sıcaklığa göre az ısınıyorsa (35°C de az ısınması normaldir. Dereceyi yüksek tutmanıza rağmen petekler az ısınıyorsa) petek temizliği ve kombi bakımını havalar daha fazla soğumadan yaptırın. Yani şu anlık bu gibi işlemlerle faturanız düşük gelebilir.

 30. Kullanmadığımız odaların kapısı sürekli kapalı olduğundan peteklerini yakmasak fatura tutarımız düşer mi? Faydasını görür müyüz?

  1. Merhaba Alper Bey… Kullanmadığınız odalar varsa eğer hem odalardaki petekleri hem de oda kapılarını kapalı tutabilirsiniz. Önemli olan en az 3 petek kullanımıdır. 3 petek vanası mutlaka açık olsun geri kalan petek vanalarını ve oda kapılarını kapatabilirsiniz. Bu şekilde kullanımda faturanız düşer tabi ki. Faydasını görürsünüz.

 31. merhaba gecen yıl tesist temizliği yaptırdım kombici kombiden bir kelepce değiştirdi ondan sonra aynı derece yanmasina rağmen hem az isitıyor hemde yakıt tüketimi yüde altmış civarında arttı sebep ne olabilir. teşekkürler

  1. Merhaba Mehmet Bey… Tesisat yıkama işlemi yakıt tüketimini düşürür, yükseltmez. Ancak yakıt tüketimini %60 oranında yükseltecek ne yapmış olabilirler veya hangi parçayı değiştirmiş olabilirler bilemeyiz. Kelepçe dediğiniz hangi parçadır bilmiyoruz maalesef. Yani kombide öyle bir parça yok. İşlemi yaptırdığınız kombiyi veya firma ile görüşerek bu konuda yardım alabilirsiniz.

 32. Merhabalar. Bizim oturduğumuz bina da kimse yaşamamakta ve 3 katlı 3 daireli biz 3.katındayız alttaki iki daire depo olarak kullanılıyor ama ısıtma vs. yok. Sıcak havalarda kalorifer acayip sıcak oluyor soğuk havalarda ise kalorifer ılıklaşıyor ısıtmıyor ve 50 derecede yakıyoruz maalesef faturada 600 TL gelmekte. Şöyle bir şey de var 3 hafta boyunca 35-40 derecede yaktığım halde bile 550 TL Sürekli 50 dereceye aldığım halde bile net 600 TL Gelmekte bu fiyatlar hep sabit hiç değişmemekte. Kombi yoğuşmasız. Benim tanıdığım herkes 20-30 derece yakıyoruz diyor ben hiç 50 altına inemedim çünkü ısıtmıyor evde ısı yalıtım vs. var. bu ısıtmamasının sebebi ne olabilir ?

  1. Merhaba Fırat Bey… Kombiyi en düşük derecede ya da derecelerde kullanmak tasarruf etmek değildir. Aksine yakıt sarfiyatı yapmaktır. Çünkü kombi ayarlanan düşük sıcaklığa çok kısa sürede ulaşır ve ortam ısısı da çok kolay düşebileceği için cihaz çok sık devreye girip çıkmak durumunda kalır. Bu durum yakıt tüketimini artırır. Özellikle de bir bina içinde tek daire var ve alt katlar boşsa, daireniz de en üst katta ise izolasyon olsun olmasın fark etmez, ısı kaybı olur. Bu ısı kaybı da cihazı sürekli çalıştırır. Bu yüzden en düşük derece yerine biraz daha yüksek sıcaklıkta kullanarak en azından beklentinize az da olsa yanıt alabilirsiniz. Kombi sıcak havalarda kaloriferleri aşırı ısıtıyor, soğuk havalarda sıcaklık düşüyorsa bu binanızda ısı yalıtımının olmadığını ya da iyi derecede olmadığını belirtir. Bu durum da maalesef ki yakıt tüketimini artırmaktadır. Kombilerde marka modellere göre sıcaklık dereceleri değişir. Ancak 20-30°C lerde iyi verim almak imkansız gibi bir şeydir. Yani daire ara katta olsa, binada izolasyon olsa bile 20-30°C bir sıcaklık ayarı çok düşük. Isı alınması da çok güç. Fakat bazı kombilerde modülasyon ayarı yüksektir, düşük derecelerde bile iyi verim sunabilir. Bu aslında bir nevi daire ve binanın özelliği kadar kombinin özelliğine ve kapasitesine de bağlı bir durumdur. Dairenizi ısıtmak için ve tasarruflu kullanım için oda termostatı gibi cihazları da kullansanız yine ısı kaybınız olacaktır. Ancak cihazın ve peteklerin bakımını düzenli şekilde yaptırırsanız düşük oranda da olsa tasarruf elde edebilirsiniz.

   1. Merhabalar verdiğiniz cevap için teşekkürlerimi sunuyorum. Peki şu durumu hiç anlamıyorum evin için dışarıdan daha soğuk oluyor. Buna anlam veremiyorum yani yanımda sürekli sıcak içecekler bulunduruyorum ki vücut ısımı yükseltsin diye yoksa montsuz oturamayacağım evimde bunu da anlamış değilim gerçekten evin dışarıdan daha soğuk olmasını sebebi ne olabilir?

    1. Merhaba Fırat Bey… İçeri dışarıdan daha soğuk olur. Çünkü bina 3 katlı. 3.kattasınız binada kimse oturmuyor ve binada iyi bir ısı yalıtımı yok. Isı yalıtımı olsa bile hem üst katta olmanız hem de alt katta kimsenin olmaması sürekli ısı kaybına neden olur. Kombi sanki 3 daireyi ısıtıyormuş gibi çalışmak zorunda kalır. Yakıt tüketimi de bu yüzden fazla zaten. Tasarruf için termostatik vana veya oda termostatı gibi cihazlar bile kullansanız yine beklediğiniz sonucu elde edemez ve yine yüksek faturalar ödemek durumunda kalırsınız. Yalıtımsız ya da yalıtımı iyi olmayan binalarda özellikle de daireler ara katta değilse yazın sıcaktan bunalır, kışın ısınamazsınız. Bu durumun tek çaresi ise maalesef ki alt katların dolması yani birinin oturarak kombi kullanmasıdır. Ancak bu şekilde bir nebze de olsa ısı kaybı önlenebilir.

 33. vaillant kombi kullanıyorum petekleri 35 dereceye ayarladım çalıştığı zaman araba motoru gibi ses çıkarıyor ve 35 derecede olduğu halde çok yüksek fatura geldi.

  1. Merhaba Uğur Bey… Kombi çalıştığı zaman zorlanıyor büyük ihtimalle o yüzden ses yapıyor. Yani parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksek. Bu parçalar; fan, pompa, üç yollu vana ya da gaz valfi gibi parçalar olabilir. Bu durumu yerinde incelemek lazım Kombiyi en düşük derecede kullandığınız için cihaz sürekli devreye girer. Devreye her girdiğinde ise yakıt tüketimi olur. Bu yüzden aslında kombileri en düşük derecelerde kullanmayın önerisinde bulunuyoruz.

   1. Merhaba ben zemin katta oturuyordum ve bina baya eski yığma tuğla ve yalıtımıda var 20 derecede sürekli iki petek yakarak iki oda mutfak ve arada Bi oda büyüklüğünde alanı ısıtıyorum bana daha çok yakar dediler ama ben 35 dereceye aldığım aylarda bile en fazla 190 geldi fatura şimdi ise iki bina arasında kalmış ve diğer tarafları yalıtımlı gayet korumalı ve ara kat olmasına rağmen bir ay içinde iki haftada arada 35 arada 45 derecede iki petek yaktım 150 TL geldi kıyas yapıyorum acaba gelen zam mı etkiledi bu durumu

    1. Merhaba Öznur Hanım… Önceden kullandığınız kombiyle şuanda kullandığınız kombi aynı değil. Sıcaklık dereceleri de aynı değil. Yani kombilerde marka model çeşide bağlı hem dereceler hem kullanım durumu hem tasarruf durumu kısacası her şey değişir. Kombilerin tek ortak noktası sıcak su vermesi, peteklerle evi ısıtması. Bu durum dışında üretici markalar her kombiyi farklı çeşit ve özellikte üreterek piyasaya sunar. Bu yüzden a marka kombi ile b marka kombiyi kıyaslamamak gerekir. Kombi derecesi size göre yüksek, fatura yüksek verim düşükse servis yardımı almanız gerekir. Ancak bize kalırsa sırf fatura düşük gelsin diye kombiyi yanlış kullanmayın. 2 petek kullanımı kombiye zarar verir, sürekli aç-kapa şeklinde kullanmak veya ihtiyaç durumunda aç, ihtiyaç dışında kapat şeklinde kullanmak da kombiye zarar verir. Yine de tabi seçim-karar sizin, bizden sadece uyarması…

 34. Evim giriş katta 37 derecede yanıyor bir aylık fatura 394 tl geldi peteklerin havası alındı ev işi yalıtımlı bir odamız kapalı

  1. Merhaba Hikmet Bey… Kombinizin marka ve modelini bilmiyoruz ancak 37°C çok düşük bir ısıtma derecesidir. Kombi bu derecede çok sık devreye girip çıkar. Bu yüzden de faturanız olması gerekenden fazla gelir. Kombilerin genel olarak 40°C civarında çalıştırılmasını önermekteyiz. Tabi bu durum her kombi için geçerli değildir. Kombinizin en düşük sıcaklık derecesi 35°C ise ayarladığınız 37°C lik sıcaklığı yakalaması çok basittir ve ortamda ısı kaybı olması da çok kolaydır. Her ısı kaybında ya da kalorifer sensörünün düşük ısı algıladığı durumlarda cihaz devreye girer. Bu durum da özellikle düşük derecelerde çok sık yaşanır. Kombiyi biraz daha yüksek derecede kullanarak çok sık devreye girmesini engelleyebilir, bu şekilde faturanızı düşürebilirsiniz. Kombi yüksek derecelerde de çok sık devreye girip çıkar ya da kendi kendine çalışırsa kombide sorun olabilir, yerinde incelemek lazım.

 35. merhaba,
  kombiyi sabit 40 derecede çalıştırıyorum, kullanmadığım 2 odanın petekleri kapalı.
  dairem izolasyonlu faturam ortalama 280 tl civarında. diğer 2 odamın peteklerini açarsam sarfiyatım artar mı? yani kullanmadığım peteklerin bana maddi faydası var mı?
  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Selçuk Bey… Dairenizde en az 3 peteği mutlaka kullanın. Bu kombinin ve özellikle parçaların zarar görmemesi için şarttır. 3 petek dışında ne kadar çok petek kullanırsanız elbette ki yakıt tüketimi de buna bağlı olarak artar. Maddi açıdan daha çok petek daha yüksek fatura demektir.

 36. İyi günler ilk kez kaloriferli evde kullanıyorum kombi tesisat yeni. Sorum şuki Baymak Éco 24 fi yoğuşmasız (ev 85 m. Kare) kombi aldık. Evimizde ısı yalıtım fakat yok cam lar kapılar Pimapen. Fakat kombim de aldığımdan beri bir sorun var servis garantili de olsa 50 liralık servis ücretini kabul ederseniz servis gelsin arıza çıkmazsa alırız ücreti şartından dolayı çağırtmadık maddi imkansıLıkdan. Neyse kombim ilk önce çalışırken mutfaktan salona sanki yağı bitmiş çark gibi aşırı bir gürültü yapıyordu 1 hafta öle oldu servisi çağırdım servis gelmeden bi kontrol edem gürültü olmazsa ücret vermeyelim diye baktım ses kesilmiş dişi ağrıyan hastanın doktora giderken ağrısının geçtiği gibi , sonra bir haftadır da kombinin derecesin sıcak su ve petekler artırınca kombiden sanki kazan yada güğümde su ısıtırsınız ya ısınınca dınılama sesi olur aynı öle bir ses başladı. DİĞER SEBEP GÜNDÜZ 35 de gece 45 derecede evde battaniyeyseler oturuyoruz valla çocuklarla faturam 900 lira geldi aklımdaki herkes yalıtım olmazsa fazla gelirlerdi bende ondan fazla geldi düşüncesinde idim kimseyede faturam sorsalar söylemezdim arkadaşa durumu anlatınca hayret ettiler dedilerki benim gibi evinde yalıtımı olmayan evinin alt katı boş arkadaşım bana 450 geldi diyor ve 50 derecede gece gündüz yakıyorum diyor sebep nedir aldığım maaşı doğalgaza yatırdım çocuklar üşümesinemi yanayım çaresi sorunu nedir ustam

  1. Merhaba Ertekin Bey… Yalıtımısız bir dairenin ısınması gerçekten güçtür. Kombiyi yüksek dereceye de alsanız hem zor ısınırsınız hem de yakıt tüketimi her zaman fazla olur. Ancak 35-45°C lik bir ayarda kombi 900 tl kadar bir faturaya sebep olmaz. Faturanız kullandığınız ısı derecesine göre çok çok yüksek gelmiş. Evet cihazda sorun görülmezse yok yere servis çağrıldığı için cihaz garantili dahi olsa yetkili servisler servis ücreti talep ediyorlar. Ancak anlattığınız kadarıyla cihazınız normal değil, bir sorun var. Kombi çalışmaya zorlanıyor ve zorlandığı için muhtemelen değişik sesler çıkarıyor. Yalıtımsız bir evde kombi çalışırken zorlanmaz, sadece ortamı yeterli şekilde ısıtamadığı için uzun süre devrede kalır, uzun süre devrede kalmasına bağlı yakıt tüketimini artırır. Yaşanacak en büyük sorun bu olur yani. Cihaza bi gaz ayarı gerekebilir, baca sisteminde sorun olabilir. Bu durumu servise bildirin, faturanızı da belirtin. Kombi ve tesisat yeni de olsa bu sorun olmayacağı anlamına gelmez. Servis bi gelip incelesin. Servis ücretini sorun etmeyin, aksi halde bu durum bu şekilde devam eder ve siz ısınamadığınız halde yüksek faturalar ödemeye devam edersiniz.

 37. 1 yıllık bina ve ilk defa kombi bu yıl çalıştırıldı. 35 derecede ortalama 10 m3 gaz tüketiliyor .
  fakat daha önceki evimde 40 derecede 6 m3 gaz kullanmaktaydım. ev yeni olduğu için çok yakıyor olabilirmi?

  1. Merhaba Tayfur Bey… Kombilerin marka model ve çeşitlerine bağlı olarak sıcak su ve kalorifer ısı dereceleri değişir. Ev yeniyse eğer en düşük derecelerde bile en iyi sonucu almanız gerekir. Önceki kullandığınız kombi ile şuan ki kullandığınız kombi aynı marka model değilse karşılaştırma yapmanız yanlış. Yine de kombinin çok fazla yakıt tüketimi yaptığını düşünüyorsanız cihazınız daha yeni yani garanti kapsamında, bi servis çağırarak kontrol ettirin, gerekiyorsa gaz ayarı yaparlar, bir sorun varda gereken müdahale de yapılmış olur. Bize kalırsa kombiniz normal çalışıyor.

 38. 11.ayda 94 kw harcamam vardı ve 133 tl ödemem geldi.o ay hep 40 derecede yaktım.12 . ayda yine hep 40 derecede yaktım e 208 kw kullanım ve 306 tl ödeme geldi.bunu akedaş a orduğumda havalar soğudukça gaz yakıcı cihaz daha fazla sarfiyat yapar dendi bunun çözümü varmı

  1. Merhaba Bayram Bey… Doğru bir bilgi aktarılmış. Ortam sıcaklığı ne kadar düşerse cihaz o kadar sık devreye girer ve yakıt tüketimini de ona göre fazla yapar. Bu durumun çözümü yok maalesef. Havalar soğudukça yakıt tüketimi de bu şekilde artar. Her ay için faturanız aynı oranda gelmez. Kombi aynı derecede bile olsa ortam ısısı önemlidir.

  2. Termoteknik 26/31 kombi 40 da yanıyor geçen kış 3000 m3 yaktı 160 MT kare ev yalıtım yok zemin kat üstte daireler boş şuanda 60 derecede 1.02 m3 harcıyor saate normal mi 60 dada soğuk ev

   1. Merhaba Murat Bey… Öncelikle daire büyük, daire zemin katta ve üst katlar boş. Yani binada çok iyi bir ısı yalıtımı olsa bile ısı kaybınız çok yüksek. Üst katınız dolu olsa bile, zemin katta oturduğunuz için hep bir taraftan ısı kaybınız olacak. Bu şekilde evi ısıtmak zor, yakıt tüketimi de çok olur. Kombi 60°C de ısıtıyorsa iyi ama 60°C de de ev soğuk demişsiniz. Üstelik kombi saatte 1.02 m3 doğalgaz tüketimi yapıyorsa bu 24 saatte 24.48 m3 yapar. Yani faturanın ciddi oranda yüksek geleceği anlamına gelir. Belki bi kombi ayarı, kombi bakımı, petek bakımı gerekebilir. Yani bi servis yardımı alarak hem tesisatınızı hem de kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz. Bir işlem yapılmasa bile en azından ekipler size tavsiyede bulunarak yardımcı olurlar.

 39. doğalgaz kullanıcısıyım söylentilere göre soruyorum sıcak su banyo kullanımı daha cok fatura gelmesine sebebmidir

  1. Merhaba Ganime Hanım… Sıcak su kullanımı kalorifer kullanımı kadar faturayı etkilemez. Yani bu durumu yaz aylarında da görürsünüz. Duş ve mutfak için daha doğrusu sıcak su için kombi kullanılır. Fatura 100 tl yi aşmaz hatta çok çok altı olur. Kaloriferler ne zaman açılırsa yakıt tüketimi kat be kat artar. Yani sıcak su kullanımı doğalgaz faturasını çok etkilemez. Ancak şöyle de bir gerçek vardır. Her kombi mutfakta sıcak su kullanımı daha az olduğu için yakıt tüketimini daha az yapar. Banyoda kullanılan sıcak su daha fazla olduğu için yakıt tüketimi daha fazla olur. Bu her kombi için geçerlidir. Yani sıcak su ne kadar uzun süre kullanılırsa yakıt tüketimi o kadar artar. Bunun mutfak ya da banyoda kullanım ile bir alakası yoktur.

 40. 3+1 evde kalıyorum sadece odaların petekleri açık kombi derecesi 36 gelen fatura 340 TL günlük tüketim çok fazla değil mi?

  1. Merhaba Yahya Bey… 3+1 bir daire için 36°C çok düşük bir ısıtma derecesi. Tüm petekler açık bile olsa ortamı ısıtmak çok zor. Bu yüzden kombi bu düşük derecede çok sık devreye girer ve bu durum da yakıt tüketimini artırır. Kombinizde minimum sıcaklık değeri kaçsa (örneğin 30°C ise) en az 10-15°C üstünü kullanmanız gerekir ki cihaz sürekli devreye girip yakıt tüketimini artırmasın. Ayrıca daire içinde kullanmadığınız odalarınız varsa eğer petek vanalarını kapatabilirsiniz. Daire içinde en az 3 petek vanası açık ve kullanılır durumda olsun, geri kalan petek vanalarını kapatın, odaların kapısını da kapatın ki soğuk hava akışı olmasın. Tasarrufu ancak bu şekilde kullanım ile sağlayabilirsiniz.

 41. Hocam petek bakimi yapildi tesisat bakimi yapildi kombi yeni ev isi yalitimli ic dis ama yinede yuksek geliyor 2 petek 350 tek petek 165 tl getiriyor 40c sicaklikda yakiyorum en dusuk bu gecen senw butun petekler yanar 160 da kalirdi 45 ile yaktigim halde ama bi sene bambaska

  1. Merhaba Atakan Bey… Öncelikle dairede en az 3 peteği kullanmanız şart. Aksi halde cihaz sürekli 1-2 petek üzerinden devir daim yapacağı için yakıt tüketimini artırır. Kombiyi ayrıca en düşük derecede kullanırsanız sürekli devreye girer, sürekli devreye girmesi durumu da yakıt tüketimini artırır. Bu yüzden faturanız yüksek gelebilir. Dairede en az 3 petek vanasını açın ve petekler kullanılır durumda olsun. Kullanmadığınız odalar varsa petek vanaları ile birlikte odaların kapısını da kapalı tutun ki soğuk hava akışı olmasın. Kombide en düşük derece 40°C den başlıyorsa en az 50-55°C de kullanın ki cihaz sürekli devreye girip yakı tüketimini artırmasın. Ekstra tasarruf etmek isterseniz de oda termostatı kullanabilirsiniz.

 42. Evde olmadigim halde dogalgaz parasi hayli yuksek geldi. komsum kombide ki su bari 1 in altina dustugunde de yakiti etkiler dedi. ilk defa kombili evde oturuyorum ariston class evo modeli var. su basinc bari yakiti etkilermi aksam eve gectigimde 1.5 bar arasi yapicam bakalim.

  1. Merhaba Kubilay Bey… Kombi basıncı yakıt tüketimini etkilemez. Kombi basıncı dediğimiz tesisat içerisindeki sudur. Su yetersiz olursa cihaz zaten çalışmaz ve düşük basınç arızasına geçer. Düşük basınçla kullanılmaya zorlanırsa kuru yanma sebebi ile parçalar zarar görebilir. Ancak faturanın yüksek gelmesiyle bir alakası olmaz. Dairenizde en az 3 petek açık olmalıdır. Geri kalan petekleri kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz, ancak vanasını kapattığınız peteklerin bulunduğu odaların kapılarını da kapatın ki soğuk hava akışı olmasın. Kombiyi en düşük derecede kullanırsanız cihaz çok sık devreye girer bu da yakıt tüketimini etkiler. En düşük derece örneğin; 35°C ise kombiyi en az 45°C de sabit şekilde kullanın. İmkanınız varsa oda termostatı taktırın. Oda termostatı yakıt tüketimini düşük oranda da olsa düşürebilmektedir. Bu gibi çözümlerle yakıt tüketimini düşürebilirsiniz.

 43. Merhaba 09.12.2018 pazar günü doğal gazı açıp oda termostatını 22 dereceye ayarlamama rağmen 48 saat içinde ev 22 dereceye gelmedi ve kombi üzerindeki su göstergesi 1.5 tan bir gecede 2 ye çıktı 24 saat içinde 21 kvh yaktı ve hesaplarıma göre 780 lira gibi büyük bir fatura gelecek tahmini buda beni çok tedirgin ediyor bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim Not:kombi buderus 2400 tam yoğuşmalı ve daireye doğal gaz sistemi yeni döşendi.

  1. Merhaba Mesut Bey… Oda termostatı üzerinden sıcaklığı 22°C ye getirmişsiniz ancak kombi üzerinden yaptığınız dereceye ayarını belirtmemişsiniz. Oda termostatı kumandadır. Yani uzaktan kumanda gibi düşünün. Kombi ayarını (kalorifer ayarını) en yüksek dereceye getireceksiniz ve oda termostatı sizin kumandanız olacak. Yani ortam sıcaklığını direk oda termostatından ayarlayacaksınız. Kombi ayarını eğer en yüksek dereceye getirmezseniz kombi oda termostatı entegreli çalışmaz. Ayarladığınız sıcaklığa göre çalışır. Kombide ısınan su genleştiği için basınçta ufak tefek artışlar olabilir. Yani 1 gecede 1,5 bardan 2 bara kadar çıkması normal gibidir. Önemli olan çok sık 2,5-3 bar üzerine çıkmaması veya 1 bar altına düşmemesidir. Kombi üzerinden yaptığınız ayar en yüksek değerde olmasına rağmen oda ısısı 22°C yi bulmuyorsa oda termostatında, termostat bağlantılarında ya da kombi anakartında sorun olabilir. Bu durumda sorunu yerinde incelemek gerekir.

 44. Merhaba biz eca kombi kullanıcısıyız. Kombiyi ay boyunca 40 dereceden fazla yakmadığımız halde fatura normalin 2.5 3 katı geldi. 40 dereceden daha düşük bi derece Yok ve oturduğumuz ev 1 yıllık bile olmayan daire biz bu sorunun nereden kaynaklandığını bulamıyoruz ve müşteri hizmetlerini aradığımızda o kombi öyle yoğuşmalı olduğu için yapacak bir şey Yok diyor ama biz kış boyu bu kadar fatura ödemek istemiyoruz yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba Mehmet Bey… Daireniz 1 yıllık bile değilse muhtemelen kombiniz de aynı şekildedir. Yani yenidir. Faturanın yüksek gelmesinden şu sıralar birçok tüketici şikayetçi. Ancak genel olarak sorun kombilerden kaynaklı değil maalesef. Doğalgaza gelen zamlar da faturayı yüksek oranda etkiliyor. Kombiniz yeni, daireniz yeni, tesisatınız da muhtemelen yeni. Kombiyi en düşük derecede kullanıyorsunuz ki 40°C den başlıyorsa ısısı bunu düşürmek de mümkün değil. Biraz daha tasarruf etmek için dairede en az 3 petek kullanın. Kullanmadığınız odalarınız olursa petek vanalarını ve bu odaların kapılarını kapatın. Tasarruf için oda termostatı kullanmayı deneyin. Kombiyi sürekli aç-kapa şeklinde kullanmayın. İçeriye soğuk hava girişlerini engelleyin. Yani servis olarak yapılabilecek bir işlem olmadığı için tasarruf amaçlı sizlerin birkaç uygulama yapması gerekir. Bu uygulamalarla faturanızın az da olsa düşürebilirsiniz.

 45. Günde en fazla 4 veya 5 saat yanıyor kombi. yaktıgımız derece en fazla 50. 285 tl fatura geldi. kombiden mi kaynaklı acaba bu durum ? ev güzel ısınıyor ısınma problemi yok ama fatura fazla.

  1. Merhaba Cansu Hanım… Kombiyi kış aylarında kullanıma göre açıp kullanıma göre kapatırsanız yakıt tüketimi fazla olur. Çünkü kombiyi kapattığınızda yani kapalı kaldığında sadece eviniz değil duvar, tavan, taban ve eşyalarınız da soğur. Kombiyi yeniden çalıştırdığınızda kombi evi ısıtmak için olması gerekenden daha fazla enerji harcar. Bu da yakıt tüketimini artırır. Bu yüzden kombiyi kısık bir ayarda kapatmadan çalıştırın. Hem evinizin ısısı sabit kalır hem de kombi daha az yakıt tüketimi yapar.

 46. geçen yıl 4 petek ve 40 derece de kombi kullanıyordum. 24 saatteki tüketim max 8-9 metreküp dü. max 300 tl fatura ödedim. bu yıl ilk fatura tuzlu gelince 3 petek yakıyorum ve 24 saatteki tüketim 38-40 derece aralığında kullanımda 18-19 metreküp ü buluyor.
  petek temizliği yaptırdım. kombinin içinden bir mil grubu diyorlar (musluk ve petek sıcak suyu için ayırma yapıyormuş) 180 tl vererek değiştirdim ve bakımını yaptırdım. bunlara rağmen geçen yıla göre günlük çok yüksek tüketim oluyor. sizce sorun nedir? marka baymak fi 240

  1. Merhaba Fatih Bey… Kombi ayarları değişmiyor ancak doğalgaz fiyat açısından sabit kalmıyor maalesef. Daire içinde en az 3 petek kullanmanız gerekir ve kombide kullandığınız derece normal yani ideal bir sıcaklık derecesi. Siz aslında yapabileceğiniz her şeyi yapmış ve yaptırmışsınız. Yani petek temizliği daha iyi verim için yapılmış, kombiye müdahale edilmiş. Yapılabilecek bir işlem kalmamış. Doğalgaza gelen zamlar sebebiyle hemen her müşteri gelen yüksek faturadan şikayetçi. Ancak bu duruma yapılabilecek bir şey de yok. Kombiyi düşük bir sıcaklıkta sabit çalıştırın, kapalı peteklerin bulunduğu odaların kapısı kapalı kalsın. Binanızda izolasyon yoksa yaptırın, hatta dairenize bile izolasyon yaptırabilirsiniz. Bunun dışında camlardan soğuk hava geliyorsa iyileştirme yapabilirsiniz. Yani kombi üzerinden yapılabilecek bir işlem olmadığı için biz yardımcı olamıyoruz size maalesef.

 47. Slm dairemde toplam 6 petek bulunmaktadır.Aldığım kombinin markası LOGİC 31/35 26Kw evim net 135 metrekare ortalama 35-40 derecede kombiyi yakmaktayım. 06.11.2018 tarihinde kombiyi çalıştırmaya başladım.03.12.2018 tarihi itibariyle 267 metreküp yakmışım.Tüketilen metreküp fazla değil mi ?
  İyi günler.

  1. Merhaba Alpaslan Bey… Kombiyi ideal bir sıcaklıkta çalıştırıyorsunuz yani ne çok düşük ne de çok yüksek. Faturanın tutarı normal gibi görünüyor ancak yine de daireniz standart dairelere göre biraz büyük. Muhtemelen daire içinde en az 8-9 petek vardır. Yani kullanmadığınız petekler vardır. Kullanılmayan peteklerin oda kapıları her zaman için kapalı olsun, yani herhangi bir soğuk hava akışı olmasın. Binanın izolasyonu, dairenin bulunduğu kat gibi birçok özellik yakıt tüketimini ve verimi etkiler. Eviniz yeterli şekilde ısınıyorsa bir sorun olduğunu düşünmüyoruz ancak fatura tutarına göre ısınamama sorunu yaşıyorsanız servis yardımı almanızı öneririz. Petek veya kombi temizliği gerekebilir.

 48. bende airfel ombı var sadece sıcak su ve tüpe kullanıyorum ortalama 80 tl geliyor napmam lazım yogusmalı degil

  1. Merhaba İbrahim Bey… Kombinizin sıcak su derecesini kısabilirsiniz. Derece yüksekse o yüzden yakıt tüketimi fazla olabilir. Musluğu açtığınızda su aşırı sıcak geliyorsa ısı ayarlamasını musluktan değil kombi üzerinden yapmayı deneyin. Yine de yakıt tüketiminde bir değişiklik yoksa kombinize bakım yaptırın. Gaz ayarı yüksek olabilir. Ya da kombinizde arıza durumu olabilir. Bunun için servisin yerinde görmesi gerekiyor.

 49. 3+1 evde aşıyoruz. sadece odaların petekleri açık banyo mutfak ve salonun petekleri kapalı.kombimizide en az derecede yakıyoruz. boyle oldugu halde bazen acık peteklerin sıcaklıkları cok fazla oluyor ve 180tl doğalgaz faturası geliyor. bu normalmi? kombi temizliğiide yeni yapıldı

  1. Merhaba Gökhan Bey… Kombi kullanımda yakıt sarfiyatını kullanılan ısı derecesi, kullanılan petek sayısı etkileyebilir ancak bu durumlar dışında dairenin ve binanın özellikleri de önemlidir. Binanızda izolasyon yoksa daireniz ara katta değilse veya üst ya da alt kat boşsa beklediğiniz sonucu alamaz ve yakıtta sarfiyat yaşarsınız. En düşük derecede açık petekler aşırı ısınıyorsa yakıt tüketimi bu yüzden fazla olabilir. Cihazla alakalı bir sorun olabilir. Yani parçalarda sorun olabilir. Bunun için cihazın yerinde görülmesi lazım. Servis çağırmalısınız.

 50. Kombim ferroli ayarını 40 dereceye indirdiginde vaya 40 45 Dr yukseltince neden istop ediyor

  1. Merhaba Cemal Bey… Cihaz anladığım kadarı ile devreden çıkıyor. Bu birçok sebebe bağlı olabilir. Anakart gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali yüksektir. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden uzman desteği almalısınız.

 51. Merhaba bosc kombi kullaniyorum 36 da calismasina ragmen aylik faturam 340 tl gunluk 12 m kup tuketimim var ama bu tuketimle bu ay 430 tl odeme gorunuyor ne yapmamiz lazim

  1. Merhaba Ayşe Hanım… Kombi düşük derecedeyken yakıt tüketimi fazla olmuş. Gaz ayarı gerekebilir veya cihaza bakım gerekebilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok efendim. Kullandığınız derece zaten yüksek bir derece değil. Servis yardımı almalısınız.

 52. Şöyle bir sorum olacaktı:Ben Viessmann kombi kullanıyorum.kış ayında olmamız sebebiyle şu anki duruma göre yaklaşık 4 aydır ortalama 37 derecede yakıyorum ve evimi ısıtıyor.Bize göre ısınma;üşümüyor ve terlemiyorsak tamamdır.Ara hol,mutfak ve banyo hariç diğer odalarda termostatik vana kullanıyorum.Sadece salonu en alt duruma getirdim.Diğer odalarda 4(24 derece) te sabitledim.Isındığında kombi istop ediyor.Isı düşünce de yanıyor.Ben şu anki durumdan memnunum.Benim kullanınım öncelikle doğru mu? İkinci olarak da çoğu kombi kullananlar da 45-50 hatta 60 derecede yaktığını söylüyor.Acaba ben 50 veya 60 a alsam termostatik vanalarımı da belirttiğim gibi veya 3 e alsam şu an kullandığımdan daha mı fazla yakıt yakarım veya daha mı iyi olur.Yani yüksek kombi ısı ayarı durumu nasıl etkiler.İyi mi Kötü mü.Teşekkürler.E mail adresime cevabı gönderirseniz sevinirim.İyi Akşamlar.

  1. Merhaba Cengiz Bey… Cihazı doğru şekilde kullanıyorsunuz. Isınmada sorun yaşamıyorsanız kullanım derecesinde bir sorun yok. Kombilerin marka model ve çeşitlerine göre ısı dereceleri değişir. Sizin için en iyi ortam koşulu hangi derece ile sağlanıyorsa o derecede kullanmaya devam etmelisiniz. Başkalarının kombisi ile sizin kombiniz veya başkalarının dairesi ile sizin daireniz aynı özellikte olamaz. O yüzden üşümüyor veya terlemiyorsanız kullandığınız ayarda bir sorun yok, hatta olması gereken derecede kullanıyorsunuz diyebiliriz. Kombi ayarı oda termostatı veya termostatik vana kullanımında yüksek olmalıdır. Oda termostatı veya termostatik vana üzerinden yapılan ayar da kısık olmalıdır. Bu şekilde yakıt tüketimi daha az olur.

 53. Merhaba benimde bir sorum olacak geçen yıl aynı derecede yapmama rağmen en fazla 200 geliyordu bu yıl havalarda okadar soğuk olmamasına rağmen 280 lira fatura geldi sebep ne olabilir kombeyle mi alakalı yoksa saatlemi

  1. Merhaba Hüseyin Bey… Kombinin fazla yakması birçok sebebe bağlıdır. Kombiye kalorifer kullanımı öncesi bakım yaptırmadıysanız bakım gerekebilir, petekler zamanla ısınıp soğuyan suyun çamurlaşması ile tıkanabilmektedir. Petek temizliği gerekebilir, kalorifer filtresinde tıkanma olabilir. Gaz ayarı gerekebilir. Parçalarda sorun olabilir. Net teşhis için yerinde görmek gerekir.

 54. Cebim yanıyor ben üşüyorum!!!!!!!! Baymak Star brötje ekstra 24 fi -31fi kullanıyorum. 20-21 sıcaklık var evde çoğu zaman çocuklar yataktan üşüyerek kalkıyor. 1 aylık faturam 470 lira geltiev 120 M2 benimle aynı yerde ve aynı şartlarda oturanlara soruyorum 250 yi geçmiyor diyorlar fakat başka bir kombi ismi vererek.
  Biliyorum cevap kombide yıllık bakım yapıldımı peteklerde tıkanıklık olabilir,peteklerde hava vardır ooooo bir sürü boş bahane kARDEŞİM EVİNE BAYMAK KOMBİ KOYMA GERİSİNİ KARIŞMA DERİM…..

  1. Merhaba Bekir Bey… Yüksek fatura gelmesinin birçok sebebi olabilir. Bu konuda servis yardımı aldınız mı? Cihaza gaz ayarı gerekebilir. Cevap olarak kombi bakımı, peteklerde tıkanma, peteklerde hava oluşumu gibi boş bahaneler demişsiniz ancak bunlar genelde faturanın fazla gelmesine neden olan etmenlerdir. Her evin izolasyon durumu, tesisat durumu, güneş alan cepheleri, bulunduğu kat gibi durumları farklıdır. Aynı marka model dahi olsa kimi müşteri bu koşullara bağlı memnun da kalabilir, sorun da yaşayabilir. Faturanız ısınamamanıza rağmen yüksek geliyorsa öncelikle bi servis çağırın, tesisatçı çağırın tüm genel kontroller yapılsın derim.

  2. Tesisat temizliği yapıldımı. Veya petekleriniz hangi marka petek kalitesi bile etkiler o yüzden sanıyorum sorun kombiden değil

   1. Evet Ahmet bey tesisatın tıkalı olması da verimi etkiler ve fatura bu sebeple yüksek gelebilir. Ancak öncelikli olarak tesisatta bir sorun olup olmadığına bakılmalıdır. Faturanın yüksek gelmesi sadece tesisattaki tıkanmaya bağlı değildir.

 55. Kombi yeni baglandi fakat 40 45 derecede petekler bile ilinmiyor tesisatci veya kombi hatasi diye dusunuyorum termostat otomatik devreye girmiyor gibi

  1. Merhaba Meltap Karataş… Kombilerde modellere bağlı değişmekte olan minimum maximum ayarlar vardır. Kombinizin minimum ayarı 40-45°C civarı ise bu yüzden petekleriniz az ısınıyor olabilir. Dereceyi biraz yükselterek yeniden deneme yapın. Yine aynı sorun yaşanıyorsa eğer tesisatta tıkanıklık olabilir. Kombi yeni olduğu için kombi ile alakalı bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yüksek derecede de yine petekler az ısınıyorsa uzman bir tesisatçıdan yardım alıp tesisatınızı kontrol ettirin.

   1. Merhaba Ahmet bey… Petekler hava yaptığında üst kısımlarında ısınma olmaz. Petekler az ısınıyorsa tesisatta tıkanıklık olabilir. Ortamda ısı kaybı olabilir. Net teşhis için sorunun yerinde görülmesi gerekir.

    1. Kombim 35 le 40 derece arasında çalıştı bu ay en çok 35 derecedeiken çok yüksek geldi 493 geldi fatura her bakimida yapıldı sizce neden yüksek gelmiş olabilir kombide 15 20 dkda bir fan sesi geliyor gibi açılıp çalışıyor kullanmadığımız halde su açılmış gibi ses geliyor kombiden

     1. Merhaba Aziz Bey… Kombiyi düşük derecede kullanmak faturanın daha yüksek gelmesine sebep olur. Çünkü kombiler düşük derecelerde daha sık devreye girip çıkar. Her devreye girdiğinde de yakıt tüketimi olur. Ancak kombiniz kullanmadığınız halde su açık gibi ses yapıyorsa hava yapmış olabilir. Yani kombiyi yerinde görüp bi incelemek gerekir.

Petek Yıkama