50 Soruda Kombi

Kombi Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

 1. 1-Kombi Nedir?
 • Kombi sıcak su ve ısınma gereksinimi karşılamakta olan doğalgaz, elektrik ve su ile çalışmakta olan bir cihazdır. Kombinin İngilizce adlandırılması Combined’dir. Yani birleşik demektir.
 1. 2-Kombi Nasıl Bir Cihazdır?
 • Kombi duvara montajı yapılan, fazla yer kaplamayan, sessiz çalışan, kolay taşınabilen, ebat bakımından büyük olmayan, hafif ve hiçbir cihaza bağlı olmadan çalışan kullanıcısına konfor ve rahatlık yaşattıran bir cihazdır.
 1. 3-Kombi Hangi Malzemelerden Yapılmaktadır?
 • Kombi; alüminyum, plastik, bakır, DKP sac, Galvanizli çelikten yapılan bir cihazdır.
 1. 4-Kombi Hangi Ekipmanlara Sahiptir?
 • Kombi öncelikle ısıtma sistemi içinde gerekli olan genleşme tankı, termostat, kontrol panosu, pompa gibi zorunlu sistemlerine aynı zamanda kullanıcı sağlığı açısından emniyet ekipmanlarına sahiptir diyebiliriz.
 1. 5-Kombi Kullanmak Neden Avantajlıdır?
 • Kombi en başta hiçbir cihazın sağlamadığı sıcak su ve ısınma ihtiyacını aynı anda karşılar. Ne kadar yakıt tüketirseniz ödemeniz o kadar olur. Kullanıcılarına yaz ve kış aylarında duş ve mutfakta sıcak su konforu sağlar. Bunun yanı sıra kış aylarında da dairemizde yer alan tüm odalarımızı ısıtmamızda büyük katkısı bulunur. Bu etapta sıcak su için şofben ya da termosifon kullanımına, ısınmak için de farklı ısıtıcılara gereksinim olmaz. Bu nedenle de diğer ısıtma sıcak su cihazlarına nazaran avantajlıdır.
 1. 6-Kombi En Çok Küçük Mekanlar İçin mi Uygundur?
 • Önceleri yani kombilerin ilk üretildiği tarihlerde küçük mekanlar için daha uygundu diyebiliriz. Fakat teknoloji gelişimi ile birlikte kaskat uygulamalar sayesinde daha büyük mekanları daha iyi ısıtabilme özelliğinde diyebiliriz.
 1. 7- Kombinin Çalışma İlkesi Nedir?
 • Kombi genelde şofben gibi sıcak su cihazlarının çalışma sistemi ile hemen hemen aynı çalışma sistemine bağlıdır. Şöyle ki; borulardan gelen suyun eşanjör aracılığı ile ısıtılması ilkesi üzerinde çalışma sergilemektedir.
 1. 8-Kombi Güven Sağlar mı?
 • Özellikle bacalı kombilerde baca çekmemesine ya da atık gazın atılamayarak geri gelmesine, bunun yanı sıra aşırı ısınma durumlarına, alevin sönmesine, donmalara ya da gaz kaçağına karşı gereken önlemler üretim sırasında alınmıştır. Yani TSE standartlarının önerdiği yapılmasını zorunlu tuttuğu her tür önlem alındığı için güvenilirdir diyebiliriz.
 1. 9-Kombi Alırken Dikkat Edilecekler Nelerdir?
 • Öncelikle nasıl bir ürün alacağınızı düşünün ve araştırmalar yapın. Bu anlamda bayileri gezin ve teknik açıdan bilgiler edinin. Yakınlarınızın sizlere sunduğu bilgileri dikkate alın fakat bu dikkat konusu sadece marka model konusunda olsun. Isıtmak için yeterli gelmeyebilir ya da aşırı yüksek kapasitede gelebilir. Bu durum ya randıman alamamanızı ya da fazlasıyla almanızı sağlar. Bu aşamada da tasarruf sağlayamazsınız. Bilinen aynı zamanda servis ağı geniş olan markaları seçmeye çalışın. Maliyetten çok tüketim bedelini ve servis maliyetini düşünerek hareket edin. Daire ve binanızın özelliklerini öğrenin ve ona göre bir tercihte bulunun. En önemlisi de TSE damgalı olmasına özen gösterin ki ileride sağlık açısından problemlerle karşılaşmayın.
 1. 10-Kombi Kaça Ayrılır Çeşitleri Nelerdir?
 • Kombiler öncelikle çalışma prensiplerine göre bacalı, hermetik yarı hermetik ve yoğuşmalı olarak gruba ayrılırlar. Ayrıca ateşleme sistemine göre de pilot alevli aynı zamanda elektronik ateşlemeli olarak 2 gruba ayrılmaktadır.
 1. 11-Kombileri Birbirinden Ayıran Özellikler Nelerdir?
 • Kombiler zaten çeşitleri sebebi ile ve çalışma sistemleri sebebi ile birbirlerinden ayrılmaktadır. Yani bacalı bir kombi bina bacasına bağlanır. Dairede baca çıkışı varsa bağlantısı yapılabilir. Hermetik kombide bu koşul yoktur. Direk olarak borusu dışarı verilir ve fan ile temiz hava atık gaz akışını sağlar. Yoğuşmalı kombiler ise daha çok büyük dairelerde kullanılır. Bu özellikler zaten kombiler birbirinden ayırmaktadır.
 1. 12-Bacalı Kombi İle Hermetik Kombi Arasındaki Fark Nedir?
 • Bacalı kombi atık gazı her zaman bina bacası yardımı ile dışarıya atar. Çalışmak için temiz olan havayı da bulunduğu ortamdan alır. Yani bacalı kombi olan yerde kesinlikle ortam havalandırılmalı ortamın havasız kalmaması sağlanmalıdır. Ortam olur da havasız kalır ise bu durumda bacalı kombi çalışmaz. Ayrıca baca çekişleri sürekli kontrol edilmelidir. Bacanın tıkalı olduğu durumlarda da atık gaz dışarı atılamaz. İçeri sıçan atık gaz da kullanıcı sağlığını etkileyebilir. Hermetik kombilerde ise durum tam tersidir. Ortamın havasını kullanmaz, bina bacasına bağlanmaz atık gazı da bina bacası ile dışarı atmaz. İçinde fan vardır. Fan yardımı ile atık gazı dışarı atar temiz havayı da içeri çeker. Bu şekilde bir çalışma sergiler. Hermetik kombiler bina bacasına bağlı çalışmadığı için de genel anlamda en çok tercih edilen kombiler arasındadır diyebiliriz.
 1. 13-Evimde Hangi Kombiyi Kullanmalıyım?
 • Bu durumda önemli olan bina özellikleridir. Eğer binanızda baca çıkışı var ise bu durumda bacalı kombi çeşidini tercih edebilirsiniz. Eğer binanızda baca çıkışı yoksa bunun için hermetik kombi evinize uygundur diyebiliriz. Evinizin büyüklüğüne göre de kombi kapasitesini ayarlayabilirsiniz.
 1. 14- Yoğuşmalı Kombi Özellikleri Nelerdir?
 • İşletme maliyetini düşürerek az yakıt tüketilmesini sağlamaktadır. Duman gazı içindeki su buharını yoğuşturarak bu çıkan su buharını kendi enerjisine eklemektedir. Bunun yanı sıra baca gazı sıcaklığını da düşürerek ek bir verim artışı ile enerji kazanılmasına yardımcı olur.
 1. 15- Kombinin Maliyeti Diğer Isıtıcılara Göre Yüksek midir?
 • Hermetik ve bacalı kombiler için aynı durum söz konusu olmasa da yoğuşmalı kombilerde maliyet yüksek olabilmektedir. Bunun sebebi ise düşük sıcaklıkta çalışması, dairde daha fazla radyatör bulunmasıdır. Bu anlamda ilk yatırım maliyeti yüksek olabilmektedir. Ancak olması gerekenden daha az enerji tükettikleri için işletme maliyeti düşük olmaktadır. İdeal kullanım ise; düşük sıcaklıkta çalışmasının zorunlu olduğu yerden ısıtma sistemlerinde yoğuşmalı kombinin kullanılmasıdır.
 1. 16- Eve Kombi Taktırmak Fazla Vakit Alır mı?
 • Bu konuda fazla vaktiniz harcanmaz diyebiliriz. Eğer daireye kalorifer tesisatı döşendi ise yani kaloriferler takılıp hazır hale geldi ise kombinin montajı aynı gün içerisinde kısa sürede gerçekleştirilmektedir.
 1. 17- Kombi Sadece Doğalgaz ile mi Çalışır?
 • Kombi doğalgaz ile de çalışır LPG ile de çalışır. Hatta teknolojinin gelişmesi ile birlikte yalnızca elektrikle çalışmakta olan kombiler de çıktı diyebiliriz.
 1. 18- Kombiyi Açık Alanlara mı Monte Etmek Gerekmektedir?
 • Kombi dış ortama montajı yapılamayan cihazlardandır. Yani siz kombiyi dış duvara monte ettiremezsiniz. Ya da açık olan balkona kombi montajı yapılamaz. Ayrıca kombi banyo gibi küçük alanlara da monte edilemez. Gaz firmasının zaten bu anlamda birtakım kuralları vardır. Bu kurallara uyularak kombi montajı yapılır diyebiliriz.
 1. 19- Kombi Balkona Takılırsa Balkonun Camekan Olması Şart mı?
 • Camekanlı olan ya da plastik cam ile kapatılmış olan balkona kombi montajı yapılabilir. Bu anlamda dışarıdaki soğuk havadan etkilenip donma sorununu meydana getirmemektedir. Fakat yine de gaz kuruluşu tarafından havalandırma şartları yeterli midir diye kontrol edilmeli ona göre kullanılmalıdır.
 1. 20- Kombi Kapasiteleri Nedir?
 • Kombiler tamamen dairelerin metrekarelerine göre kapasitelendirilmiştir. Örneğin; 100 ile 120 m2 de olan daireler için 17-20 bin kcal/h kapasite uygundur ve bu şekilde de dairelerin büyüklüğüne göre kapasite değişmektedir.
 1. 21- Kombinin Kullanım Ömrü Kaç Senedir?
 • Kombi kullanım ömrü kombinin kullanımına göre değişmektedir. Yani bu anlamda bakım önemlidir diyebiliriz. Bakımı düzenli yapılan kombi diğer kombilere nazaran daha uzun süre çalışabilir. Fakat Sanayi Bakanlığı tarafından 15 yıl diye belirlenmiş bu şekilde karar alınmıştır.
 1. 22- Kombi Kullanımı Karışık mıdır?
 • Kombi kullanımı oldukça basittir. Zaten üzerinde yaz kış konumları ayrılmaktadır. Bu durumda yazın yaz konumu kışın da kış konumu kolay bir şekilde ayarlanabilir. Kombi kullanımı dairelerimizde kullandığımız çamaşır, bulaşık makinesinden daha kolay bir kullanıma sahiptir diyebiliriz.
 1. 23- Kombi Arızalandığında Neler Yapılmalı?
 • Kombi arızalandığı zaman en başta dairede gaz var mı kombide su var mı, dairede elektrik var mı diye kontrol etmelisiniz. Dairede gazın suyun ya da elektriğin olmaması kombinin çalışmamasını sağlar. Özellikle de gaz yok ise kombi kesinlikle çalışmaz. Sular kesik ise içinde bulunan su kadar çalışır. Elektrik olmadığında da çalışma sergilemez. Dairede gaz var ise kombi su basıncına bakılmalı düşük ise su basılmalıdır. Aksi durumda yani yine de çalışmadığı durumlarda kombi tamircisi sizlere yardımcı olacaktır.
 1. 24- İthal Cihazlarla Alakalı Sorunları Kime Söylemeliyim?
 • İthal cihazlarınızla alakalı sorunları öncelikle almış olduğunuz yere bildirmelisiniz. Sorunun çözümlenemediği durumlarda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olan il-ilçe hakem heyetine durumu bildirmelisiniz. Bakanlık bu aşamada cihazların denetimi ile yükümlüdür.
 1. 25- Kombiden Sıcak Su Almak İsteniyorsa Ne Yapılmalı?
 • Kombi zaten direk olarak sıcak su kullanımı sağlar. Yani sizin herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. Kombinin önceliği her zaman sıcak sudur. Bu nedenle de önerimiz su soğuk ise ya da ılık ise beklentinize göre ısı ayarını yükseltmektir. Sıcak suyu bu şekilde kendi beklentinize göre ayarlamış olursunuz.
 1. 26- Isınmanın En Kolay Yolu Kombi Kullanmak mıdır?
 • Kombideki bağımsız ısıtma konforu merkezi sistemlerde yoktur. Kullanıcı her zaman dilediği ısıda dilediği verimi elde eder. Diğer ısıtıcı cihazlarda bu durum pek mümkün olmaz. Hem kullanım kolaylığı hem sağladığı verim hem de alınan randıman dolayısı ile en kolay ısınma yöntemi kombi kullanmaktır diyebiliriz.
 1. 27- Gece Kombi Hangi Ayarda Kalmalı?
 • Gece yatarken çoğu zaman kullanıcılar kombiyi kapatmaktadır. Kombiyi kapatmak yerine binanın dış hacminin soğumaması amacı ile kombi ısı ayarını gece yatarken düşürmek daha iyi olacaktır. Kombiyi bu anlamda kapatmak yakıt sarfiyatına nedendir. Kısık bir ayarda tutmak ise dairedeki ısının kaybolmamasını sağlar ve bu anlamda tasarrufu elde edersiniz.
 1. 28- Kombiyi 24 Saat Açık Tutmak Zararlı mıdır?
 • Kombinin 24 saat açık tutulmasında herhangi bir sakınca olmamaktadır. Aksine bizler evde bulunulmasa bile kombinin sürekli açık kalmasından yanayız. Bu nedenle de diyebiliriz ki kombi sürekli açık kaldığı sürece bir zarar oluşturmaz aksine daire ısısının kaybolmamasını sağlar.
 1. 29- Kombi Sürekli Açık Ama Yeterli Isı Yoksa Ne Yapılmalı?
 • Kombinin sürekli açık olmasına rağmen ısının yeterli şekilde alınamaması ya kombinin düşük kapasitede olmasına bağlıdır ya da binadaki izolasyon kötüdür. Yapılan sistem ile alakalı bir hata olduğunu da söyleyebiliriz. Mesela dairede bulunan radyatörler eksik ise ya da pompa basınç debisi düşük ise yine aldığınız verim düşük olacaktır. Yani bu durumda kombi sürekli açık diye her zaman en iyi sonucu alırsınız diyemeyiz.
 1. 30- Kombi Kısa Süreliğine Kapatıp Açılırsa Çok Yakıt Harcar mı?
 • Evet kombi kısa süreliğine de olsa kapatılıp yeniden açıldığında yakıt sarfiyatı sağlar. Mesela kombiyi diyelim ki 40 derecede çalıştırdınız ve sonrasında bir yere gideceğim diye kapattınız. Kapattığınız an itibari ile kombi 40 derecenin altına düşmeye başlayacak ve daireniz buz gibi olacaktır. Ve siz kombiyi yeniden çalıştırmak istediğinizde direk olarak kombi ayarladığınız sıcaklığa ulaşabilmek adına çabalayacak ve olması yeniden yakıt tüketimi sağlayacaktır. Bu durumda da kısa süreliğine de olsa yakıt tasarrufu sağladığınızı düşünürken tam tersi yakıt sarfiyatına neden olursunuz.
 1. 31- Kombinin Sıcak Suda Çalışması İçin En Düşük Derece Kaçtır?
 • Bu tabi ki kombilerin marka modeline göre ve kapasitelerine göre de değişiklik göstermektedir. Bu nedenle de net bir bilgi verilemez.
 1. 32- Kombi Sadece Sıcak Suda Kullanılabilir mi?
 • Kombiyi sadece sıcak su konumunda yani sıcak su ihtiyacında kullanabilirsiniz. Şofben gibi kullanılabilir bir cihazdır. Fakat kalorifer kullanmayacaksanız eğer uygun uzunlukta by pass hattı gerekebilir diyebiliriz.
 1. 33- Tasarruf İçin Bazı Petekleri Kapatmak-Kısmak Doğru mu?
 • Kombi devir daim uygulaması ile dairedeki radyatörleri ısıtmaktadır. Dairenizde her zaman tüm odalardaki kaloriferlerin vanaları açık olsun diyemeyiz. Yani kullanmadığınız odalarınız varsa eğer kapatmak yerine kısık tutabilir ya da bunun için termostatik vana kullanabilirsiniz. Bu anlamda önemli olan şey dairede en azından 3 adet kaloriferin açık olmasıdır. Bu şekilde kombi daha iyi devir daim sağlar ve sizlere de sorun yaşattırmaz.
 1. 34- Binada Doğalgaz Yok ise Kombi LPG ile Çalışabilir mi?
 • Kombi bu şekilde çalışabilir. Fakat en azından 2 tüp gerekmektedir. Ayrıca bu durumda iki tüpgaz kullanmanıza yardımcı olacak özel tüp gaz kilidi kullanılmalıdır. Fakat şunu da dile getirmek isteriz ki tüpgaz sistemi doğalgaza nazaran daha pahalıdır ve bu nedenle de bizler genelde kullanılmamasını önermekteyiz.
 1. 35- Merkezi Sistem-Kombi Geçişinde Eski Petekler Kullanılır mı?
 • Merkezi sistemden kombiye dönüşlerde dairede olan kaloriferler kullanılabilir. Fakat öncelikle radyatörün iç temizliğinin yani tesisatın komple temizliğinin yapılması gerekmektedir. Bu şekilde daha iyi bir ısı elde edilir.
 1. 36- Kombilerde Ortalama Garanti Süresi Kaç Yıldır?
 • Bu kombilerin tamamen markasına göre değişmektedir. Bazı kombilerde 2 yıl bazı kombilerde 3 yıldır. Ama minimum 2 yıl olduğunu söyleyebiliriz.
 1. 37- Kombi Bakımı İçin Neler Yapılmalı?
 • Kombi çeşidi bacalı ise baca çekiş kontrolü 6 ayda bir mutlaka yapılmalıdır. Aksi durumda sağlık problemi yaşayabilirsiniz. Onun dışında kombinize her yıl mutlaka bir kez bakım yaptırmalısınız. Bu durumda filtreleri temizlenir arızalar tespit edilip sorun teşkil eden durumlara müdahale edilir.
 1. 38- Kombi Nerede Satılır?
 • Kombiyi kombi satan bayilerden alabilirsiniz. Bayilerin güvenilir olmasına özen gösterin. İleride sorun yaşamamanız adına bu bilgi önemlidir.
 1. 39- Evdeki Radyatör Boruları Tıkanırsa Kombi Bozulur mu?
 • Kombi bu durumda bozulmaz sadece arızaya geçerek çalışmasına ara verir. Yani çalışmasını durdurur. Bu tıkanıklığın giderilmesi yani temizlik gerekir. Tıkanıklık giderildikten sonra da kombi aynı şekilde çalışmasına kaldığı yerden devam eder. Sizlere de herhangi bir sorun yaşattırmaz.
 1. 40- Kombinin Ortalama Isı Ayarı Kaç Derece Olmalıdır?
 • Kombinin ısı ayarı çeşitli özelliklere göre değişmektedir. Bu anlamda hiçbir zaman kimse net bilgi veremez. Isıtma sistemleri zaten kombi üzerindedir. Yani bunu beklentinize, dairenizin ve binanızın özelliklerine, cihazınızın marka modeline göre kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bizler bu özellikleri bilmeden sizlere bu etapta net bilgiler veremeyiz. Kombinizde bulunan ısı ayarlarından kendiniz sıcak su ve kalorifer ayarını belirleyebilirsiniz.
 1. 41- Kombi Basıncı Sıfırlanırsa Kombi Çalışır mı?
 • Kombi içinde su olmadan kesinlikle çalışmaz. Bu durumu ise ya arıza lambası ile ya da ekranda verdiği hata kodu ile tüketicilerine yansıtmaya çalışır. Kombide olması gereken su basınç ayarı ise 1 ile 2 bar olmalıdır. 1 barın altında ise basıncın düşük olduğunu söyleyebiliriz.
 1. 42- Kombinin Su Basıncını Hangi Seviyede Tutmak Gerekir?
 • Kombi su basıncı kullanıma göre düşebilir ya da çıkabilir. Yani sabit tutulamaz. Düşerse yani 1 barın altında olursa su basılır 2,5 barı geçerse de suyu alınır. Bu şekilde kullanılabilir.
 1. 43- Kombide Yaz-Kış Konumu Nedir?
 • Yaz konumu sadece şofben yani sıcak su konumu anlamındadır. Kış konumu ise kalorifer ayarının açıldığı kaloriferlerin çalıştığı ayardır.
 1. 44- Apartman İçinde Tek Kombi ile Birkaç Dairede Isınabilir mi?
 • Eğer daire dubleks ya da tripleks ise tek bir kombi ile ısıtma sağlanabilir. Yalnız bu durumda kombinin kapasitesi önemlidir. Hermetik ya da bacalı kombi ile bu şekilde bir ısıtma sağlanamaz.
 1. 45- Kombi Garanti Süresi Ne Zaman Başlar?
 • Kombi montajından sonra yetkili servis tarafından cihazın devreye alınması ile garanti süresi başlatılır. Eğer açılışı yetkili servis tarafından yapılmaz ise kombiye hiçbir şekilde garanti verilmez yani garanti süresi başlatılamaz.
 1. 46- Ülkemize Kombi İlk Olarak Ne Zaman Geldi?
 • Türkiye’de ilk olarak kombi 1988 tarihinde başkentimiz olan Ankara’da kullanılmaya başlanmıştır. Sonrasında ülkemizin hemen her ili ve ilçesine yayılarak kullanımı sağlanmıştır.
 1. 47- Ülkemizde Kaç Kişi Kombi Kullanmaktadır?
 • Ülkemizin bazı yerlerine henüz kombi kullanımı başlamamıştır. Yeni doğalgaz gelen il ve ilçelerimiz hariç İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve Eskişehir gibi büyük şehirlerde kombi kullanan kişi sayısı 2.600.000 ‘dür.
 1. 48- Kombi ile Birlikte Oda Termostatı da Kullanılmalı mı?
 • Kombi kullanılan her dairede tasarruf amaçlı oda termostatını önermektedir. Hem bu şekilde kombi oda ısısına göre belirli sürelerde çalışmasını durdurmuş ve yakıt tüketmemiş olur. Kombi kullanılan her dairede mutlaka oda termostatı kullanımı da gerekmektedir diyebiliriz.
 1. 49- Çift Eşanjörlü Kombi mi Yoksa Tek Eşanjörlü Kombi mi İyi?
 • Özellikle de tek eşanjörlü olan kombilerde üç yollu vana adı verilen ekipmanlar olmaz. Bu nedenle de kombinin arıza çıkarma olasılığı düşük olmaktadır. Eşanjör direk olarak alevle ısıtıldığından verim yükselmektedir. Bunun yanı sıra tek eşanjörlü cihazlarda pompa sıcak su alınması sırasında durduğu için pompa ömrü de bu şekilde daha uzun hale gelmektedir. Bizler de bu açıdan sizlere genel anlamda tek eşanjörlü cihazları önermekteyiz.
 1. 50- Doğalgaza Geçiş İşlemleri Nasıl Yapılır?
 • Eğer bir apartmanda bulunuyor iseniz öncelikle binanın yönetim kurulunun doğalgaza geçme konusunda karar alması gerekmektedir. Bu karar eğer %51 üzeri ise geçerli olur. Eğer bina merkezi sistemle ısınıyor ise bu durumda doğalgaza geçmek adına merkezimi yoksa bireysel mi olacak diye yine apartman yönetimi karar verir. Bu karar sonrasında yine çoğunluk neyi kabul etmiş ise ona karar verilir. Şehir bazında abonelik işlemleri değişmektedir. Şehrinizin gaz şirketinin yetki verdiği bayilerden birine proje aynı zamanda etüt çalışması için gitmelisiniz. Abonelik işlemleri için herhangi bir katkı payı ya da güvence bedeli olmaz. Proje gaz firması tarafından onaylanırsa bu aşamada gaz açma için randevu alınır ve gaz açma işlemi yapılır. Sonrasında zaten direk olarak kullanmaya başlamış olursunuz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (290 Yorum)

 1. Semra dedi ki:

  Basınç çeşmesi açık unutulursa alınan suyun sıcak suya karışıp tüketilmesi sağlık açısından zararlımıdır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semra Hanım… Doldurma musluğu açık kalırsa kombi basıncı sürekli yükselir. Yüksek basınca bağlı da kombi su akıtır. Bu su kombi içerisinde dolaştığı için tabi ki tüketilmemelidir. Çoğumuz çeşme suyunu bile içmiyoruz öyle değil mi? O halde şebekeden gelen ve kombiye aktarılan, kombiden geçen su da kesinlikle tüketilmemelidir.

 2. Sıdıka dedi ki:

  Yerden ısıtmalı evime eca 30luk kombi taktık. Su sıcaklığı 50 derecede 1 hafta yanmalı dediler. 3gündür çalışıyor. Kapatsam bişey olurmu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sıdıka Hanım… Su sıcaklığı derken ısınma sıcaklığı mı musluk suyu sıcaklığı mı? Isınma sıcaklığı ise ev anca ısınır, tesisat anca ısınır düşüncesiyle 1 hafta açık bırakın demiş olabilirler. Yerden ısıtma sistemleri tesisata bağlı olduğu için bu konuda net bir bilgiye sahip değiliz maalesef. Bu bilgiyi sunan firmayla görüşerek daha net bilgiler alabilirsiniz.

 3. Yasemin Özdemir dedi ki:

  İyi çalışmalar.
  Kombiyi kapatma dan daire girişindeki doğalgaz vanası kapatılırsa herhangi bir sıkıntı yaşanır mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yasemin Hanım… Kapı dışındaki ana gaz vanasını kapatırsanız kombiye gelen gazı kesmiş olursunuz. Kombi açık olduğu sürece gaz yokluğu hatası verir ve gazsız çalışmaya zorlar kendini. Yani yüksek oranla parçalar bu durumdan hasar görebilir.

  2. Zihni topçu dedi ki:

   Gaz daire dışında sayaçtan kapatılır,daire içinde kombi şarteli kapatılmazsa (elektrik açık unutulursa) uzun sürede bir sorun olur mu? (Uzun süre 2 ay kadar)

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba Zihni Bey… Gaz vanasını daire dışındaki doğalgaz saatinden kapatırsanız daireye gelen gazı kesmiş olursunuz. Kombi açık olduğu sürece gaz kesintisi sebebiyle gaz yokluğu arızasına geçer. Gazsız çalışmaya zorlandığı için parçalar hasar görebilir.

 4. Merdum dedi ki:

  İyi günler ben daxom hermetik şofben kullanıyorum ve büyük kombiye geçme niyetim yok evim küçük o yüzden sogbeni yatak odasına almakta bir sakınca olurmu kombi gibi zehirleme tehlikesi varmı dır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Hermetik şofbenler, doğalgazlı cihazlar olduğu için tabi ki her tür alanda tehlikesi olabilir. Ancak önerimiz bu konuda doğalgaz firmasından ve proje ekibinden yardım almanız yönündedir.

 5. Ali Şahin dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin öncelikle. Benim sorum daha önce neredeyse hiç kullanılmamış 13 senelik olan bir kombiyi ilk kez yarın kullanmayı planlıyorum. Suyuna ya da aksamına hiçbir şekilde müdahale (değişim vs) edildiğini de düşünmüyorum. Bu durumda kombi çalıştırılırsa aksamlarına zarar verir mi? Değerli cevap ve görüşlerinizi bekliyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… 13 yıl boyunca kullanılmamış bir kombi tehlike arz edebilir. En başta bir pompa sıkışıklığı durumu kesinlikle söz konusudur. Kullanılmaması sebebiyle parçalar bozulmuş olabilir. Kombilerin zaten kullanım ömrü 15 yıl kadardır. Bize kalırsa çalıştırmadan önce (dairede gaz ve elektrik varsa) bi servis çağırın. Kombiyi servisle birlikte açın. Bir sorun varsa hemen müdahale edilir, cihaza kullanım öncesi bakım yapılır ve yüksek masraf çıkarsa yeni kombi almanız da gerekebilir.

 6. Özgül sahin dedi ki:

  Kombi ayarında ateş simgesi çıkıyor fakat daha sonra gidiyor.Derece olarak ta düşüp yuklesiyor .Bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özgül Şahin… Kombide alev sembolü kombide bir talep olduğu zaman ekrana yansır. Brülörde alev oluştu anlamına gelir. Petekler devreye girip ısıtma sağladığında veya sıcak su musluğu açıldığında ekrana yansır. Petekler ayarlanan ısıya geldiği zaman veya kombi yaz konumunda olup sıcak su talebi sona erdiğinde (sıcak su musluğu kapatıldığında) ekrandan kaybolur. Bu bir arıza değildir. Isı düğmeleriyle bir sıcaklık derecesi belirlemediğiniz veya ayarlama yapmadığınız sürece ekranda kombi tesisatında dolaşan suyun sıcaklığı belirir. Bu sıcaklık sabit kalmaz. Kombi devreye olduğu sürece (brülörde alev oluştuğu sürece) ekrandaki sıcaklık giderek yükselir. Kombide talep sona erdiğinde veya ısıtma gerçekleştiğinde sıcaklık yavaş yavaş düşer. Belirttiğiniz durumlar normal yani.

 7. Cebrail Açık dedi ki:

  Baymak kombi sıcak su kullanımında yeterli ısıtmıyor. Modülasyon (ateşleme seviyesi) çok düşük nasıl ayarlanır?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cebrail Bey… Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servis yardımı almanızı öneririz. Bahsettiğiniz ayarlar yanlış veya eksik girildiğinde can ve mal güvenliğiniz tehlikede demektir. Firma olarak böyle bir riski göze alamayacağımız için size bu konuda yardımcı olamıyoruz. Ayrıca musluklardan su yeterince sıcak gelmiyorsa bu durum genel olarak tesisata da bağlı olabilir, kombideki parçalara da… Mesela bir filtre tıkanıklığı olabilir, sensör-kart arızası olabilir, tesisatınızda tıkanıklık olabilir.

 8. Fikret Yılmaz dedi ki:

  İyi günler,
  1+1 Daire toplam 60 metrekare
  -Mutfakta 80 cm X 60 cm
  -Yatak odasında 75 cm X 60 cm
  -Banyoda 40 ar cm lik 13 borudan oluşan toplam 3 adet petek bulunmakta.
  Baymak Elegant Prime 12 A++ 12000 Btu R32 İnverter Klima , bu daire için uygun mudur?
  İnternette bazı sitelerde 100 metrekare altında yoğuşmalı kombi önerilmiyor. Kafam çok karıştı. Ya da sizin önereceğiniz bir kombi var mıdır?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fikret Bey… Daireniz küçük ancak anlamadığımız bi konu var. Baymak Elegant Prime 12 A++ 12000 Btu R32 İnverter Klima 60 m² lik bir daire için uygun mu demişsiniz. Bir de 100 m² nin altında yoğuşmalı kombi önerilmiyor demişsiniz. Isıtmada klima mı kullanacaksınız kombi mi?

   1. Fikret Yılmaz dedi ki:

    Kusuruma bakmayın yanlışlıkla “klima” yazmışım.
    Doğrusu:
    Baymak Lambert LPY 24 FI Premix Yoğuşmalı Kombi (ErP) , bu daire için uygun mudur?
    Cevaplarsanız çok mutlu olurum. Teşekkürler.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Estağfurrullah Fikret Bey… Şuanda zaten hermetik kombi üretimi durduğu için dairenize hermetik kombi de uyum sağlar yoğuşmalı kombi de. Tek farkı yoğuşmalı kombilerin yoğuşma yaparak tasarruf sağlamasıdır. Daire küçük olduğu için yoğuşmalı kombinin yoğuşma yapma oranı yani tasarruf oranı düşüktür. Bu sebeple seçim size ait diyebiliriz.

 9. zafer günbey dedi ki:

  çift yoğuşmalı kombi aldım ev yaklaşık 180 m2 net 24 kva aldım dereceyi 40 a alıyorum kendi otomatik 45-46-44-43 yapıyor devamlı çalışıyor firmayı aradım petekleriniz tam ısınmıyor yüksek derecede çalışsın iki üç gün kendi düşer dedi hiç bir değişme olmadı apartmanda en çok bana gelmiş doğalgaz ücreti anormallik var 40 derecede durmasını istiyorum ben firma yine aynı şeyleri söylüyor yoğuşmalı kombi bu sabit durdurumazsınız diyorlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Zafer Bey… Öncelikle daireniz büyük. Daireniz ara katta mı? binanızda ısı yalıtımı var mı? binanız hangi cephelerden güneş alıyor? alt-üst katınız boş mu? bu soruların yanıtını almadan net bilgi aktarmamız çok zor. Çünkü 40°C kullanım açısından düşük bir sıcaklık olabilir. Yani kombiyi düşük derecede kullandığınız için sık çalışmaya bağlı faturanız yüksek geliyor olabilir. Kombilerin hepsi (marka model veya çeşit fark etmez) devreye girdiğinde ısıtma yaparken ekranda ayarlanan sıcaklığın üstünü görebilirsiniz. Bu durumun sebebi; kombi ısıtma sırasında tesisatta suyu dolaştırırken ısı kaybı olur. Bu ısı kaybının önüne geçmek için kombi her zaman ayarlanan sıcaklığın üstünü gösterir (bu sıcaklık tesisatta dolaşan suyun sıcaklığıdır). Yani ekranda sürekli değişen sıcaklık dereceleri sizi yanıltmasın. Kombi yine sizin ayarladığınız sıcaklık olan 40°C de çalışır. Fakat ekranda gördüğünüz tesisatta dolaşan suyun sıcaklığıdır. Ayrıca hiçbir kombiyi sabit bir sıcaklıkta tutamazsınız. Yani kombi 40°C ye ayarlı diye ekranda sürekli 40°C yi göstermez. Kombi devreye girip ısıtma yaptığı zaman ekranda ayarladığınız sıcaklığın üstünü, kombi ısıtma sağlayıp dinlenmeye geçtiğinde ekranda ayarladığınız sıcaklığın altını görebilirsiniz. Bu bir arıza değildir ve düzeltilemez.

 10. Resul ozturk dedi ki:

  Slm aleykum benim kombi en dusuk derece ayari 40 tan basliyor havalar isindi gunduz ev gunes aliyor kombiyi kapatmak zararli ben dereceyi 40 tan asagi alsam kapaniyor bu durumda petek vanalarinimi kisayim yoksa be gibi bir yol izleyeyim tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Aleyküm Selam Resul Bey… Sıcaklık 40°C den başlıyorsa daha aşağısı ayarlanamaz. Petek vanasını kısmak çözüm değildir. Evin ısısı düşer ancak tüketimde bir değişiklik olmaz. Bulunduğunuz bölgede havalar nasıl tabi bilemeyiz. Ancak gündüz kalorifer yakılmayacak kadar ısı oluyorsa tasarruf amaçlı kapatmanız daha sağlıklı olur. Aksi halde faturanız yüksek gelir.

 11. Erdi erdinç dedi ki:

  Hocam iyi gunler kombi 5 10 dakikada bir devreye giriyor bu normalmi ortalama 40 45 derece arasinda kullaniyorum kombi demirdokum vinto

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdi Bey… Demirdöküm Vinto model kombilerde en düşük kalorifer ayarı 38°C dir. 40-45°C ise düşük sıcaklıklardır. Bu sıcaklıklarda 5-10 dakikalık çalışma süreleri normaldir.

 12. Erman Yılmaz dedi ki:

  Merhabalar;
  Evim 85 m2 panel radyatörlerin ise 4.20 m + havlupan. Oda termostadi yada termostatik vana yok. Demirdöküm atromix p24 yoğuşmalı kombi var. Servis verimli yoğuşma için 43 derecenin altında çalıştırmayın üst sıcaklık istediğiniz kadar yükseltebilirsiniz dedi. Kombinin çalışma derece aralığı kaç derece olmalıdır? Kaç derecede calistirirsam sıcaklıktan ve yogusmadan verim alabilirim? Şimdiden teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erman Bey… Belirttikleri sıcaklık ideal bir sıcaklıktır. 85 m2 lik bir daire çok büyük olmadığı için ve kullandığınız kombi de yoğuşmalı olduğu için ideal. Kombinin yoğuşma yapması yani verimi artırıp tasarruf sağlaması için 43-55°C aralığında kullanabilirsiniz. Dairenizde bulunan tüm petekleri kullanırsanız yoğuşmalı kombi kullandığınız için tasarruf oranı da artacaktır. Kombiyi çok sık aç-kapa şeklinde kullanmayın. Kış dönemlerinde sürekli açık olması daha sağlıklı ve verimlidir.

 13. Hulusi ince dedi ki:

  Merhaba, kalorifer normal yanıyor ama sıcak su ateşlemesi suyu sonuna kadar açtığımda bile bazen çalışmıyor. Lavabo ve duşun muslugunu ayni anda açinca ateşliyor. Eskiye nazaran su debisinde bir değişiklik olmadığı halde bu su debisi ateşlemeye yetmiyor artık. Bunun nedenleri neler olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hulusi Bey… Normalde 2 musluk aynı anda açılırsa suyun soğuması gerekir. Cihaz bu şekilde devreye giriyorsa suyun debisi yetersiz geliyor olabilir. Ancak yine de sorunu yerinde görmeden net bilgi aktarmak çok zor. Bize kalırsa önce bi tesisatınızı kontrol ettirmeniz gerekiyor. Tesisatta sorun çıkmazsa o zaman kombiyi yerinde incelemek gerekiyor.

 14. Hakan uyaroğlu dedi ki:

  Sıcak su alırken su debisi düşmediği halde gaz kesiyor kombi musluğu kapatıp açınca tekrar ısınıyor baca borusunun ilave yeri oynamış hava almasından kaynaklı olabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombiniz hermetik veya yoğuşmalı ise dışarıdan temiz havayı bir sebeple alamıyorsa alevi kesebilir. Bacada oynama durumu olduysa eğer bu sebeple cihaz suyu soğutuyor olabilir. Tabi sorunun tek sebebi bu değildir. Kombide de sorun olabilme ihtimali var. Bu yüzden sorunu yerinde görmek gerekir.

 15. ercan erol dedi ki:

  sorum çok ilgiç gelebilir kombiye sıcak su vererek nasıl çalıştırabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Kombiye sıcak su verilmez. Kombi şebekeden aldığı suyu ısıtarak musluklara verir.

 16. Özgür şenol dedi ki:

  Iyi gunler .termostati 22 petek 51 yaptm.calisirken 22.5 kombi duruyor.21.5 olduğunda birdaha çalışıyor.bu zaman da uzun süre beklediği için petekler soguyor bir dha calismaya basladiginda fazla yakıt gidiyor.bunu 22.1 kombi durup 21.8 çalışacak ayari nasıl yaparım.sizin öneriniz varmi başka. Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özgür Bey… Kullandığınız oda termostatının kalibrasyon ayarına göre bu ayarlama yapılabilir. 22°C lik bir ayarlamada kalibrasyon 0.5°C olduğu için kombi 22.5°C ye geldiğinde duruyor, 21.5°C olduğunda yeniden devreye giriyor. Yani 0.5°C lik bir kalibrasyon ayarı yapılmış. 22.1°C de dursun isterseniz 0.1°C kalibrasyon ayarı yapmış olursunuz. Yani bu ayar yapılabilirse (genellikle yapılamıyor) cihaz bu sefer de 21.9°C de devreye girecektir. Belirttiğiniz şekilde bir ayarlama yapılamaz maalesef.

 17. Özcan dedi ki:

  Evde kombim yok dogal gaz yeni birakiliyor. Kombi takilmadan ankastreyi bagliyorlar mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özcan Bey… Beyaz eşya servisi olmadığımız için tam detayı bilemeyiz tabi. Ama mantıken bağlantı yapılması gerekir ki doğalgaz firması kaçak tespiti yapıp bir sorun görmezse gazı açabilsin. Yine de bölgenizin doğalgaz firması ile görüşerek daha net bilgiler alabilirsiniz.

 18. Can Koyun dedi ki:

  Bosh marka kombim var su ısısı kaç derece olmalıdır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Can Bey… Kombilerde sıcaklık dereceleri; kombi marka modeline ve çeşidine, dairenizin büyüklüğüne, binanızın ısı yalıtımına, dairenizin bulunduğu kata ve en önemlisi de kullanıcı beklentisine göre değişir. Bu yüzden sıcaklık dereceleri konusunda maalesef ki bilgi aktaramıyoruz. Evinizi ısıttığınız, beklentinize yanıt aldığınız ısı ne ise cihazı o sıcaklıkta kullanmalısınız.

 19. nazif kartal dedi ki:

  Merhaba termostat kullanıyorum kombi derecesini 50 ye ayarladım bazı uzmanlar 60 dereceye ayarlanmasını öneriyor 60 a ayarlayıp taktığımda tüketim daha az oluyor ama emin olamadım kazan sıcaklığı kaç derece olmalıdır

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nazif Bey… Oda termostatı kullanımında kombi-kazan ayarı hem kullanılan termostata hem de cihaza göre değişebilir. Ancak genel olarak 50-55°C den aşağısı önerilmemektedir.

 20. bilal aydin dedi ki:

  Kombi yeni takıldı daireye. Daha önceden petek varmış ama kullanılmıyormuş. Kombiyi çalıştırdığımda derece 11 12 de kalıyor tükselmiyoe basınç 1.7 neden olabilir teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bilal Bey… Kombi yeni takıldıysa eğer açılışını yapan servisin kontrol etmesi bir sorun varsa eğer açılışını yapmaması gerekirdi. Bu süreç nasıl geçti bilemeyiz tabi ama petekler varsa ve kombiyi kış konumuna almanıza rağmen petekler ısınmıyorsa ya vanalar kapalıdır ya da bir sorun vardır. Petek ve tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar açıksa ve buna rağmen ısıtma olmuyorsa servis yardımı almalısınız.

 21. AZİZ KIZIL dedi ki:

  Merhaba. Ben Bosch 2200i kombi kullanmaktayım.1 ay oldu doğalgaz bağlanalı.Evimiz yalıtımsız ve üstü dam altı boş 85 90 m2. Yaklasık 7m petek boyu var.Bu ay401m3 gaz yaktım ve sonra bir yöntem denemye başladım.Oda termostatım bosch cr10. bir ay boyunca hiç ısınmadım ve oda termstatı 20yi geçmedi. oda termostatını söktüm ve kombiyi 50 dereceye ayarladım. salon 22m2 ve bi petek 2m diğeri 1.20. ufak peteği kapattım holü açtım mutfağı açtım. hol ve mutfagım termo vanasını 2 ye getirdim ve sayacın bariz bir şekilde yavaşladığını gördüm. Şu kanıya verdım. acaba oda termostatı mı çok yaktırdı? yalıtımsız bir evde kullanmamak daha faydalı oldu sanırım. Sonuçra kombi 50 derecyi görünce duracak yada ısısını düşürdü diye düşünüyorum. sizin yorumunuz nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aziz Bey… Yalıtımsız ve üstü altı boş olan bir evde sürekli bir ısı kaybı olur. Ortam ayarlanan sıcaklığa zor ulaşır. Haliyle daha uzun süre çalışmaya bağlı tüketim de daha fazla olur. Ekstra bir de termostatik vana kullanıyorsanız kombinin beyni karışır. Çalışmasını oda termostatına göre mi yapacak yoksa oda termostatının bulunduğu odadaki petekte yer alan termostatik vanaya göre mi yapacak? Bu durum da yine cihazın çalışma sistemini değiştirir ve haliyle yine tüketim artabilir. Oda termostatını iptal ettirmekle iyi yapmışsınız. Bu sayede kombi kendine gelmiş. Şimdi termostatik vanadan ayarladığınız sıcaklığa göre çalışır.

 22. Abdullah Çimen dedi ki:

  İyi günler on of kombi de termostatın oda daki aparatının pili bitse kombi normal termostatsız mış gibi çalışır mı? Yoksa kombi durur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Kombi oda termostatı pili bitse de çalışır. Ancak oda termostatından çalış-dur komutu alamayacağı için tabiri caizse kafasına göre çalışır. Tüketim genelde fazla olur.

   1. Abdullah ÇİMEN dedi ki:

    Teşekkür ederim. Kafasına göre derken kombideki su sıcaklığına göre mi çakışır yani termostatsız gibi.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Abdullah Bey… Yani bir komut gelmeyeceği için kafasına göre devreye girer, kafasına göre devreden çıkar. Termostat yokmuş gibi düzgün çalışma yapmaz. Çünkü parametre yani kart üzerinden yapılan ayarlar oda termostatı entegrelidir. Termostattan bir komut gelmezse hiç durmadan çalıştığı da olabilir.

 23. Aykut soydan dedi ki:

  Reglaj ayarinin yakit tasarrufuna bir faydasi var mi yoksa sadece uzaktaki petekleri isitmak amaciyla mi yapilir?yani toplamda yakacagimiz m3 ayni midir?tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey… Reglaj ayarının yapılmasındaki amaç uzakta kalan ve ısınmayan-az ısınan peteklerin daha iyi ısınmasını sağlamaktır. Bu işlem de en yakın petekten vanalar kısılarak yapılır. Kombideki ayarlanan sıcaklık değişmediği için tüketimde tasarruf veya sarfiyat konusunda bir değişiklik olmaz. Yani bu ayarlama tüketimi etkilemez.

 24. Oktay Köse dedi ki:

  Bosch Condes 2300 w kombi termostadsız kullanımda asla dinlenmeye geçmiyor 40 alıyorum 44 de geziyor 50 ye alıyorum 54 geziyor 70 e alıyorum 74 lerde derece geziyor 1 derece daha çıksa kombi dinlenmeye geçecek ama geçmiyor servis baktı bu bir arıza değil dedi fabrikasını aradım aynı şeyi söyledi yani mantık olarak kombi dur kalk yapmıyor sabit bir sıcaklıkta alev kısarak çalışıyormuş iyi de 24 saat hiç susmadan sirkilasyon pompası ve fan motoru nasıl dayanacak ben daha önce böyle birşey duymadım sizin düşüncecniz nedir acaba teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Oktay Bey… Kombide devreye girme ve dinlenme süreleri direk ntc sensörün tesisat içerisinde ölçtüğü sıcaklığa ve brülör bekleme sürelerine bağlıdır. Cihaz dinlenmeden çalışıyorsa eğer tüketim de artar. Kombide; sensör, kart gibi parçalara bakmak gerekir. Aynı zamanda tesisatta tıkanıklık olabilir veya kalorifer filtresi tıkalı olabilir. Detaylı şekilde hem kombiyi hem de tesisatı incelemek lazım. Ancak bu durumun normal olmadığını belirtmek isteriz.

   1. Aykut soydan dedi ki:

    Merhaba ,bugune dek pekcok soru sordum ve ayrintilariyla,nedenleriyle hepsini acikladiniz cok tesekkurler.Simdi sormak istedigim;radyatorlerin arkasina alimunyum folyolu isi yalitim levhalari konuyor bunlarin faydasi varmi ?alimunyum folyo isinacagi icin bunu solumak zararli degil mi?onun yerine isinin duvarin disina cikisini engellemek adina sadece strafor yada karton mukavva tarzi bir madde koysak faydasi olur mu?ne onerirsiniz?Tesekkurler.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Aykut Bey… Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başarabiliyorsak ne mutlu bize. https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/yalitimsiz-evde-dogalgaz-tasarrufu/ makalemizde ısı yalıtım levhalarından bahsetmiştik. Daha doğrusu tasarruf yaşamada etkili olduklarını belirtmiştik. Bu sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ürün hakkındaki detaylı bilgileri mantolama-ısı yalıtımı yapan firmalardan alabilirsiniz. Uygulayarak düşük oranda da olsa tasarruf eden ve hiçbir sorun yaşamayan kullanıcılarımız oldu. Bir zararı olsa emin olabilirsiniz ki tavsiye etmeyiz veya makalelerimizde yer vermeyiz.

 25. NEJAT YILMAZ dedi ki:

  Merhaba,

  Evdeki arka odalardaki petekler ısınmamaya başladı. Hava vardır diyerek havasını aldım ama sistemde hava yok. Devamla su geliyor. Neden olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nejat Bey… Kombiye uzak peteklerdeki verim düştüyse kombi pompası yetersiz diyebiliriz. Genelde bu sebeple yaşanır. Ancak yine de hem tesisatı hem de kombiyi kontrol etmek gerekir. Bir bakım işlemi de gerekebilir.

 26. ömer efe duranoğlu dedi ki:

  merhaba ara katta oturuyorum alt katımdaki kombi mutfakta benimse onun üstünde yatak odam var gece çok ses yapıyor kombi daha yeni 1 senelik waillant ecofit start modeli gündüz çalışırken kombinin yanına gittiğinizde bile öyle çok bir ses yok fakat gece bizi rahatsız ediyor ne gibi bir öneriniz olabilir sesi kesebilmemiz için kombinin dolabını da taktık bazı ustalar duvardan vibrasyon yapabilir diyor.dolabın içini ses yalıtımı yapsak bir fayda olabilir mi yoksa kombiyi taşımak zorunda kalıcam onunda maliyeti çok yüksek çıkıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Kombin ses yapması parça arızaları dışında yanlış montaj sebebiyle de olabilir. Yani duvara çok yakın ise duvara temas ediyor ve bu yüzden ses yapıyor olabilir. Kombi yeni olduğu için bi kontrol etmek gerekir. Ufak bir aksaklık da olabilir. Bu konuda servis yardımı almadan farklı işlemlere yönelmemenizi boşa masraf yapmamanızı öneririz.

 27. Murat Sarı dedi ki:

  Merhaba,Ferroli domiproject F24 kombimiz yaklaşık 2 aydır 30 derecede ayarlı ve çalışıyor.Havalar soğuyunca 40 derece yapalım dedik ama düğmeyi 40 a da getirsem 50 ye de getirsem kombi 30 dereceymiş gibi çalışıyor.Suyu 40 ya da 50 derece ayarına yükseltmiyor..biz de soğuk diye dokunamıyoruz….30 derece ne kadar ısıtırsa okadar ısınıyoruz….sorun ne olabilir..bu arada mutfak ve banyo sıcak su problemi yok…basınç da 1.5-1.6 sürekli….ne yapabiliriz…tşk..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Anlattığınıza göre ya bir kart arızası var ya da bir sensör arızası var. Yani bizim görüşümüz bu şekilde. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Sorunu net olarak yerinde görüp incelemek gerekiyor. Bu yüzden bi servis yardımı almanızı tavsiye ediyoruz.

 28. Diğdem Cabar dedi ki:

  Merhaba konbimin ana kartı yanmıştı degisildi. Peteklerim en düşük derece 45 te her gelen ayarı bozukmu 44den fazla sıcak diyorlar acama kart değişimi ısıyı etkilermi yoksa malzemeleri takarken hatalı takmış olabilirlermi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Diğdem Hanım… Anakart yanlış takılırsa kombi hiç çalışmaz, monte edilir edilmez direk bağlantı veya kart hatası verirdi. Ancak şunu da belirtmek isteriz: kombide 44-45°C ler aşırı sıcaklık değerleri değildir. Kombinizin tam olarak marka modelini bilmiyoruz ama kullanım açısından en ideal sıcaklıklardır. Öncesinde 45°C lerde aldığınız verimle şuanki verim arasında ciddi bir fark varsa yani peteklerde aşırı ısınma durumu varsa evet kartta sorun olabilir. Kart cihazın sıcaklık derecesini doğrudan etkileyebilmektedir. Tabi tek sebep kart da denilemez. İşlemi yaptırdığınız firmayla görüşerek kombiyi kontrol ettirmenizi öneririz.

 29. Yunus Bayindir dedi ki:

  Hayırlı işler 2300 bosch marka kombi 33 de çalışırken 37 ye kadar yükseliyor 40 aldıgım zaman 39 dan yukarı cıkmıyor kombi devamlı 39 da çalışıyor uyku moduna gecmiyor bu durum normal mi tekrar hayırlı işler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yunus Bey… Kombinin 33°C de çalışırken sıcaklığı 37°C ye kadar çıkarması normaldir. Ancak sıcaklık 40°C olduğunda cihaz devreye girdiğinde bu sefer sıcaklığın 45°C lere kadar çıkması gerekir. Ancak ayarlanan sıcaklığa gelmeden sabit bir sıcaklıkta çalışmaya devam ediyorsa bu durum normal değildir. Genelde ntc sensör, kart gibi parçalara bağlıdır. Yine de tabi sorunu yerinde görmek gerekir. Bu konuda uzman servis yardımı almalısınız.

 30. murat sarı dedi ki:

  Merhaba,Ferroli Domiproject F24 kombim yaklaşık 2 aydır 30 derecede sürekli çalışıyordu,havalar soğuyunca 40 derece yapalım dedik kombi tepki vermiyor 50 derece olsun dedik düğmeyi çevirdik yine tepki yok…çalışıyor ama hep 30 derece gibi…basınç 1.5-1.6 sürekli…şu an hala çalışıyor ama sıcaklık ayarını yükseltemiyoruz,dolayısıyla odaların derecesi düşmeye başladı (dün 21 dereceydi oda bugün 20 derece olmuş) dışarısı soğudukça…ne yapabiliriz…teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Öncelikle sorunla alakalı kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Kombi derece yükseldikçe tepki vermiyor sabit bir sıcaklıkta çalışmaya devam ediyor. Bu sorun; ntc sensör, kart gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Yani bu konuda servis yardımı almanızı öneririz.

 31. hakan çukurçam dedi ki:

  Merhaba Baymak eco 4 kombimi kış moduna aldım herhangi bir hata vermediği halde sıcak su gelmiyor.Sıcak su açıldığında petekler daha fazla ısınıyor.Ayrıca brülör 2 dk da bir devreye girip çıkıyor.Yani 45 derece ayarladığımda brülör devreye girip 48-50 oluyor 10 – 15 saniye sonra 28-30 lara düşüyor. Bir iki dakika bu derecede kaldıktan sonra tekrar ateşleme yapıp 48-50 oluyor ve hemen tekrar düşüyor. Bu döngü devam ediyor ama yeterince ısınmıyor.Çoğu zaman sıcaklık düşük kalıyor ve malesef petekler yeterince ısınmıyor.Petek bakımıyla düzelir mi yoksa kombide mi arıza var?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Normalde sıcak su açıldığı zaman peteklerin devre dışı kalması gerekir. Çünkü kombi sıcak su beklentinize yanıt vereceği için kalorifer devresini kapatır. Yani her iki konum aynı anda çalışmaz. Beklenti ne ise diğer devre her zaman kapalıdır. Ancak aksine sıcak su açıldığı zaman petekler daha fazla ısınıyorsa; sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaları kontrol etmek gerekir. Muhtemelen kombi bu arızaya bağlı olarak sık sık devreye girip çıkıyor. Petek bakımı 3 yılda bir kez zaten yapılması gereken bir işlemdir. Fakat yaşadığınız bu sorun petek temizliği dışında kombi parçalarına bağlı olabilir. Bu yüzden öncelikle bi servis yardımı almanızı öneririz.

 32. Aykut soydan dedi ki:

  Merhaba,dogalgaz regraj ayari petege giris vanasindan mi yoksa cikis vanasindan mi yapiliyor bu vana hangisi giris hangisi cikis nasil anlariz?peteklerde altta ve ustte olmak uzere iki vana mevcut.tesisatci vanalari asagi yukari farkli baglamis olabilir standarti yok dediler o yuzden nasil anlariz hanginin giris veya cikis oldugunu birde regraj ayari yaptigimizda en yakin petegi kisinca bu sefer o oda gec isinmaz mi uzaktaki petekleri isitocaz diye yakindaki petegin isisini veya cabuk isinmasini dusurmus olmaz miyiz?saygilar simdiden tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey… Peteklerinizin üstünde ve altında vanalar varsa eğer; üst genelde giriş olur, alt da çıkış olur. Reglaj ayarı yapmak için üst kısımdaki vanaların tamamen açık olması gerekir. Alttaki vanalarla kısma işlemi yapmanız gerekiyor. En yakındaki petekten en uzaktaki peteğe kadar vanaları kısa kısa gidebilirsiniz. Bu şekilde en uzaktaki peteğe (tesisatta bir tıkanıklık yoksa) ısı gitmesi gerekir. Kombiye en yakın petek her zaman için en iyi ısınan petektir. Reglaj ayarının amacı da uzakta kalan peteğe su basarak ısıtma sağlamaktır. En yakındaki petek geç ısıtmaz sadece fazla ısısı azaltılır. Yani yine ısıtır ancak ısı verimi vana kısık olacağı için düşük olur.

   1. Aykut soydan dedi ki:

    Tamamdir ,cok tesekkurler cevaplariniz icin.İyi gunler dilerim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Biz teşekkür ederiz Aykut Bey… İyi günler dileriz.

 33. Mihrişah dedi ki:

  Evet petek sıcaklığını kastettim. Bilgileriniz için teşekkür ederim. 🤗

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Rica ederiz Mihrişah Hanım…

 34. Mihrişah dedi ki:

  Musluklardan akan suyun sıcaklığını yüksek tutarsak, kombinin sıcaklığı da yükselir mi diye sordum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Musluktan alan suyun sıcaklığının yüksek olması sadece yakıt sarfiyatına sebep olur. Onun dışında kombi sıcaklığı dediğiniz kalorifer sıcaklığı mı? Kalorifer sıcaklığından bahsediyorsanız eğer; kombide kalorifer sıcaklığı ayrıdır musluk suyu sıcaklığı ayrıdır. Siz bir ayarlama yapmadığınız sürece birinde yapılan ayar diğerini etkilemez. Farklı bir şeyden bahsediyorsanız da 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 35. Mihrişah dedi ki:

  Kombinin sıcaklığının, suyun sıcaklığıyla herhangi bir bağlantısı varmı?Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mihrişah Hanım… Kombi sıcaklığıyla suyun sıcaklığı derken? Kombi şebekeden gelen suyu kendi içerisinde dolaştırır, ısıtır ve musluklara aktarır. Sorunuzu tam olarak anlayamadık ama detaylı açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

 36. Aykut soydan dedi ki:

  Oncelikle daha onceki cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.eca yogusmali kombi kullaniyorum ve eca oda termostati kullaniyorum.yogusmali kombiler ,50 dereceden sonra yogusma yapmiyormus yada yogusma ozelligi azaliyormus fakat oda termostati kullaninca 60 derecede sabit birakin sicakligi deniyor.bu seferde yogusmadan yararlanamayacagiz.ben kendimce olcum yaptim 50 derecede daha az yakit harcadi.size sormadan 50 derecede yakmayim dedim.illa 60 tami yakayim,50 derecede yakmamin bir mahsuru olur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Rica ederiz Aykut Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize. Oda termostatı montajı yapıldığında size kombi sıcaklığı 60°C de kalsın denildiyse o sıcaklıkta kalması daha sağlıklı olur. Evet yoğuşmalı kombilerde sıcaklık arttıkça yoğuşma oranı da düşer. Yani tasarruf oranı da düşebilir. Ancak oda termostatının çalışma sistemi gereği kombideki kalorifer sıcaklığı da önemlidir. Sıcaklık düşük olursa veya size önerilen sıcaklığın altında kullanırsanız, bu şekilde de oda termostatı görevini yapamaz. Oda termostatı kullanmıyor olsaydınız eğer sıcaklık 50°C civarında olsun diyebilirdik. Ancak oda termostatı kullanıyorsanız sıcaklık 60°C de sabit kalsın. Arada çok bir yakıt tüketimi farkı olmaz.

   1. Aykut soydan dedi ki:

    Cevaplariniz icin cok tesekkurler cok faydali bilgiler aliyoruz gercekten.Tasarruf icin kombi su giris vanasini kismak fayda sagliyormus bu dogru mu?bir de devir pompasinin ayarini 3 ten 1 e dusurmek oldukca tasarruf ettiriyormus bu konu hakkinda sizden yani isin uzmanindan cevap almak istedim,simdiden tesekkurler iyi calismalar.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Aykut Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz. Kombi su giriş vanasını kısmanın neye faydası var onu pek anlayamadım. Yani oradan vanayı kısarsanız şebekeden gelen suyu azaltmış olursunuz. Bir faydası yok aksine zararı olabilir (çünkü su tazyiği düşük olursa kombi çalışmada zorlanabilir, bu sebeple parçalar hasar görebilir). Pompa devrini düşürmek peteklerin daha verimsiz çalışmasını sağlar. Ayrıca kombi daha uzun süre düşük devirde çalışır. Biz önermiyor ve uygulamıyoruz.

     1. Aykut soydan dedi ki:

      Cevaplariniz icin cok tesekkurler.iyi calismalar.

     2. Kombi Tamircisi dedi ki:

      Rica ederiz Aykut Bey… Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize.

 37. Binnur comlekci dedi ki:

  Demirdöküm kombi eski model bakima gelen servis görevlisi bu modelin filtresi yok dedi hiçbir bakim yapmadi petek temizligini yapti ve gitti birde peteklere ilac verdi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Binnur Hanım… Kalorifer dönüş filtresi yoksa kombi bakımı dahil tesisat bakımı da yapılmamalıdır. Çünkü filtre kalorifer dönüşündedir. Yani kalorifer sistemine konulan ilaç filtre de olmadığı için doğrudan kombi içine girerek parçalara zarar verebilir. Kalorifer dönüş filtresi genelde tesisatçılarda bulunmaktadır. Tesisatçıdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

 38. Aykut soydan dedi ki:

  Arastirmalarima gore normal sartlarda uykuda 19 derece diger turlu 21 derece ideal oda sicakliklariymis.oda termostatini yatarken 19 kalkinca 21 derece seklinde ayarlamak (yada derecenin onemi yok mesela yatarken dusurup kalkinca arttirmak olarakta sorabiliriz yani gece gunduz isi farki yaratip sonra bu farki kapatmak) yakit tasarrufu saglar mi yoksa tam aksine isi farklarindan dolayi daha arttirir mi?Tesekkurler. (Bugun 2. Sorum fakat Farkli soru oldugu icin ayri baslikta sordum)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Yeniden Merhaba Aykut Bey… Kombiyi gece kapatanlar veya evden çıkarken kapatanlar olabiliyor. Biz genelde firmalar günü birlik evde olmayacağınız zaman kombiyi kapatmayın, derecesini kısın önerisinde bulunuyoruz. Bu da aynı şey aslında. Evde yokken veya gece yatarken kombiyi kapatmayın, derecesini kısın. Bu şekilde yakıt tüketimi daha az olmaktadır.

 39. Aykut soydan dedi ki:

  Merhaba,bize mutfakta dogalgaz ocagi kullanmadigiz surece vanayi kapayin kapali tutun dediler.ancak diyelim bir saatligine markete gidicez kapicaz mi vanayi?ne kadar sure kullanmassak kapayalim ,gece yatarken mi mesela.cunku surekli ac kapa vanayi kolu bozucaz bu sefer.cevaplarsaniz ona gore hareket edicez,size sormadan kendi fikrimize gore yanlis bir sey yapmak istemedik.Tesekkurler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey… Doğalgaz vanasının sürekli kapatılıp açılması belirttiğiniz gibi vanayı bozar. Sürekli aç-kapa işlemi sebebiyle doğalgaz vanası bozularak tam kapatılamayabilir veya açılamayabilir. Biz sadece evde uzun süre bulunmayacaksanız kapı dışındaki dairenize bağlı doğalgaz saatindeki ana vanayı kapatın önerisinde bulunuyoruz. Bu durum dışında gaz vanası sürekli açık kalsın.

 40. Rabia Öz dedi ki:

  Osmaniye’de yaşıyorum Kombiyi 40 derece termostatı 22derece ayarladık akşam 8de açıp sabah 8de kapatıyorum doğru bir uygulama mıdır?Bilgilendirirseniz memnun olurum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rabia Hanım… Yanlış kullanım. Oda termostatı kullanıyorsanız kombi derecesi en az 60°C civarı olmalıdır. Oda termostatı aksi halde görevini yapmaz. Ayrıca günsüz kombi kapalı, gece açık. Bu şekilde yakıt tüketimi de fazla olur. Kışın kombiyi kapamayın. Evde kimse olmuyor ev de sıcak oluyor diyorsanız ısıyı kombiden değil oda termostatından düşürün. Mesela gündüz derece yani oda termostatındaki derece 17-18°C lerde kalsın, akşam eve geldikten sonra ev soğuk ya da ılık olursa yine oda termostatından dereceyi 22-23°C lere kadar düşürün. Gece yatarken oda termostatından sıcaklığı yine düşürebilir veya 22°C de sabit bırakabilirsiniz. Ancak sürekli aç-kapa şeklinde kullanmak hem yakıt tüketimini artırır hem de kombiye zarar verir.

 41. Vedat bahçeci dedi ki:

  Evim 150 m2 müstakil ama çatı dahil ısı yalıtımı yaptırdım boşh 7000 i kombi taktırdım 24 saatte 31 derecede 7 m3 yakmakta petek sayısı 120×40. 5 tane. Normalmi yalnız aralık ayında yer Elazığ ayrı nasıl bir işlrm yaparsam daha ekonomik olur kullanmadığım 3 peteğide kapatmışım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Vedat Bey… Günlük zaten ortalama 7-8 m3 doğalgaz tüketimi idealdir. Ancak 31°C kullanım açısından çok düşüktür. Bize kalırsa düşük derecede kombinin sürekli devreye girip çıkmasını engellemek yerine biraz daha sıcaklığı yükselterek devreye giriş-çıkış sürelerini uzatabilirsiniz. Tabi o şekilde yakıt tüketiminde çok bir oynama olmaz. Dairenizde en az 3 peteği mutlaka kullanın. Aksi halde kombiye zarar vermiş olursunuz. Yani parçaları arızalanır.

   1. Murat öztürk dedi ki:

    Merhabalar bizde Baymak ide kombi var. Su enerjimizde var kombi kullaniminda Kombinin soguk su girisi ana vanadan mi su enerjisindeki su dan
    mi alir. Birde kombi calisirken banyodaki sicak soguk vanalarin hanhileri acik kapali olmasi lazim tesekkurler…

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Murat Bey… Kombi direk şebekeden suyu alarak eşanjör içerisinden geçirir, ısıtır ve musluğa aktarır veya bu suyu kalorifer tesisatında dolaştırarak ısıtma sağlar. Kombi çalışırken banyodaki sadece sıcak su açık olmalıdır. Kombiyi yüksek dereceye getirip de musluklardan soğuk suyu açarak ılışlama yapmanın bir mantığı yoktur. Aksine yakıt tüketimi artar. Kombiyi musluklardan ılışlama yapacak kadar yüksek dereceye ayarlamaya gerek yoktur.

 42. Halil ibrahim ışık dedi ki:

  Merhaba kombi bacası çıkışında dirsek etrafı ve hemen baca borusu ek yerinden su gelmekte bu su yağmur suyumu yoksa yoğuşma suyumu bunu nasıl önlem alabilirim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halil İbrahim Bey… Baca ucundan su gelmesi yoğuşma durumuna bağlı olabilir. Ancak baca uç kısmı dışında su akıntısı görülürse cihaz bacadan su alıyor olabilir ya da yoğuşma suyu oralardan akıyor olabilir. Sorunu yerinde görüntülemek ve bir tespit yapmak gerekir.

 43. RECEP DOĞAN dedi ki:

  merhabalar biz 3 küçük daire olarak tek kombi kullanıyoruz airtel marka 40binlik benim sorum her dairenin ısınma için kullandığı suyu sayaç bağlayarak çözebilirmiyiz ayrıca sayaç gidişimi yoksa gelişemi baglaniyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… İşlemi tesisatçı yapacağı için bi tesisatçı ile görüşebilirsiniz.

 44. Kemal tetik dedi ki:

  Su basınç ayarı 0.7 olarak çalışması faturanın yükselmesine sebebidir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kemal Bey… Kombideki tesisat basıncı, tesisatta dolaşan suyun basıncıdır. Basınç düşükse kombi uyarı verir zaten çalışmaz. Ancak basıncın düşük olması faturayı etkilemez.

 45. Aykut soydan dedi ki:

  Merhaba,kombiyi kac gun kullanmayacaksak kapamamiz dogru olur?Ayrica kombiyi kullanmayip acik birakirsak pompa calismayacagi icin elektrik sarfiyati nasil olur?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aykut Bey… Gün içerisinde eve tekrardan gelecekseniz kombiyi kapatmayın, açık kalsın. Ancak 2-3 günden fazla evde olmayacaksanız hem gaz vanasından hem de şalterinden kapatmalısınız. Kombi açık olduğunda elektriği fazla yakmaz. Eğer öyle bir durum olsaydı zaten yaz-kış elektrik faturası yüksek gelirdi.

 46. Enes yıldırım dedi ki:

  Bir odamızda petek yanmıyor o oda kapısının açık kalması kombinin fazla yakıt tüketişine sebep olur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enes Bey… Tabi ki yakıt tüketimi artar. Çünkü o oda soğuktur ve sıcak odaya sürekli bir soğuk hava akışı olur. Kombi daha fazla devrede kalır ve daha güçlü çalışacağı için yakıt tüketimi de artar. Odayı kullanmıyorsanız hem oda kapısını hem de odadaki petek vanasını kapatabilirsiniz. Oda kullanıyorsanız petek vanası da kombi vanası da açık olsun.

 47. Cihatbattal dedi ki:

  Merhaba ben oda termostatını konbide degilde katı yakıt kazanda kullanmak istiyorum elimde mevcut olan sıcaksu selonoyıt vana var 24 v kablosuz oda termostatı kullanarak ayarladıgım sıcaklıkta suyu kesip acmak istiyorum ne tür oda termostatı kulanmam gerekli?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cihat Bey… Firma olarak oda termostatı hizmeti sunmadığımız için bu konuda detaylı bilgiye sahip değiliz maalesef. Oda termostatı hizmeti sunan firma veya bayilerden bu konuda bilgi alabilirsiniz.

 48. serdar yavuz dedi ki:

  baymak ocean eco 20 fp pilot alevli kombiye oda termostatı takılırmı takılmaz is termostatik vana mı kullanılmalı cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Kombiniz eski bir model. Oda termostatı hizmeti vermediğimiz için bu konuda detaylı bilgiye sahip değiliz. Ancak bu hizmeti sunan firmalardan daha net bilgiler alabilirsiniz. Bilgi sahibi olmadığımız için sizi yanlış yönlendirmek istemeyiz.

   1. serdar yavuz dedi ki:

    teşekkür ederim
    iyi günler

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Rica ederiz Serdar Bey… Kusura bakmayın yardımcı olamadık. İyi günler dileriz.

 49. Reyyan dedi ki:

  Ustam, Kombim airfel yoğuşmali yeni aldık. Petekleri 45 ayarladik, ancak peteklerin altı ile üstü arasında 12 derece oluyor yani üst kısmı 44 vs olurken altı 32 derece oluyor bu normal mı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Reyyan Hanım… Peteklerin üstü ve altı eşit sıcaklıkta olsaydı eğer petekler ortamı değil sadece kendini ısıtırdı. Bu yüzden peteklerin üstü ve altı arasında 20°C ye yakın bir ısı farkı olabilir. Bu normal bir durumdur.

 50. Halime ezircan dedi ki:

  İyi günler. Ben yeni bir eve taşındım evde
  Vaillant Kombi Ecotec Pro VUW 286/3-3 takılı. Su kısmında problem yok ama ısıtma düğmesi bozulmuş sağ sol dönüyor. Tamirci maliyetli maddiyatta yok o yüzden ilerde yaptırırsın dedi. Kapatırken 30 a gelince bırak kapanır dedi bu herhangi bir sorun teşkil eder mi? Birde 38-39 dere ce yapıyorum ateşleme yapıyor seste geliyor ama sadece tek bir odayı çalıştırmama rağmen ( diğer peteklerin vabasını 0 yaptım) yeterince ısınmıyor bir de ayarladığım derecede sabit kalmıyor bi ateşleme başladada bi bakıyorum 31 bi bakıyorum 40larda.ve ılık oluyor ama sıcacık olmuyor. Yani adanadayım hava serin sadece ve tek bir oda ( kombiye yakın oda) ? Ne yapabilirim? Normali bumudur??

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Halime Hanım… Öncelikle düğme boşa dönüyorsa muhtemelen kart arızası vardır. Kart potansında sorun olduğu için size maliyet yüksek tutar demiş olabilirler. Bu sorun giderilmediği sürece peteklerinizden hem iyi verim beklemeyin hem de çalışma sistemindeki anormal durumları göz ardı edin. Çünkü cihazınızdaki yüksek ihtimalli sorun elektronik karta yani anakarta bağlı. Sizi ayrıca şu konuda uyarmak ya da bilinçlendirmek isteriz; dairenizde kullanın kullanmayın fark etmez en az 3 petek vanası mutlaka açık olmalıdır. Aksi halde kombiye zarar verirsiniz. Daha doğrusu kombi pompası dahil birçok parça bu yüzden bozulabilir. Bu durumun dışında kombi ayarlanan sıcaklığı sadece o anlık ekrana yansıtır. Sonrasında ekranda beliren; kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. O yüzden ekrandaki dereceye aldanmayın.

 51. Ceylin Akol dedi ki:

  Merhaba, kombim sabah sıcak su kapandıktan sonra çalışmaya gaz harcamaya devam etti. Petek tarafıda kapalı olmasına rağmen bu normal midir acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ceylin Hanım… Kombide ancak bir talep olursa (sıcak su musluğu açılırsa veya petekler devreye girerse) brülörde alev oluşur ve cihaz yakıt tüketimi yapar. Bir talep olmadığı halde yakıt tüketimi oluyorsa cihaz kendiliğinden devreye giriyordur. Yani bu bir arızadır.

 52. Rıza Omayer dedi ki:

  Kombi takmak için bir daire sayısı sınırlandırması var mıdır? Teşekkürler..

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rıza Bey… Sorunuzu tam olarak anlayamadım? Kombi monte edilecek ama daire sayısı sınırlandırması ne demek? Bir kombi genelde tek bir dairede kullanılır. Daire büyükse genelde yüksek kapasite tercih edilir. Çok daha büyük dairelerde kazan sistemi kullanım açısından daha uygundur. Büyük dairelerde kaskad sistem de tercih edilebilir. Bu sistem birkaç kombinin yan yana dizildiği sistemdir. Günlük olarak kombi montaj sayısı sınırlandırması var mı diyorsanız öyle bir sınırlama olmaz. İstenen daireye istenen süreye göre kombi monte edilebilir. Mesela 10 ayrı daireye 10 ayrı kombi montajı yapılabilir. Bu durum genel olarak işçilik süresine bağlıdır.

   1. Rıza Omayer dedi ki:

    Merhaba; benim sormak istediğim, daha önce bir yerden duymuştum. Yeni yapılan binalarda, on daireye kadar olanları için kombi takma izni var, on daireden fazlasına, merkezi sistem takılması mecburi diye. Bu duyumum doğru mudur? Selamlar.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Rıza Bey… Dediğiniz doğru ancak şu şekilde; binanın metrekaresine göre bir hesap yapılıyor. Bu hesaba göre ve tabi ki binadaki kat sayısına göre ya kombili sistem oluyor ya da merkezi sistem. Bu duruma direk proje ekipleri karar veriyor.

 53. İlknur Sözer dedi ki:

  Kombinin sıcak suyu ile güneş enerjisinin sıcak suyu karşılaştı ikisi aynı anda açıktı kısa bir süre için kombi hata verdi . Sorun nasıl giderilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İlknur Hanım… Kollektör sistemden kombi vanasını kapatırsanız karışıklık düzelir. Ancak vanaları kapatmanıza karşın düzelme olmazsa bize kombinin ne hatası verdiğini belirtin ona göre yardımcı olmaya çalışalım.

 54. haşmet akçay dedi ki:

  merhaba sıfır kombi alsam ambalajını hiç açmadan saklasam örneğin 1 yıl sonra monte edip servisine kullanım için açtırsam garanti süresinde sıkıntı olurmu şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Haşmet Bey… Sıfır kombilerle alakalı hiçbir işlemi yapmadığımız için tam detayları da bilemiyoruz. Ancak kombi satışı yapan firmalardan bu konuda daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

 55. Habip akgul dedi ki:

  Kombimde düğmeyi acip çevirerek kombiyi ateşliyorum evde olmadığım zamanlarda ityormki 30 derecede veya 40 derecede kombin çalışsın olmuyor çalışmıyor kombi ateş almıyor düğmeyi çevirerek 45 dereceyi gördüğüm zaman işte o zaman kombi ateşleme gör ve çalışmaya başlıyor kombin eski ondan mı acaba değiştireceğim 35 derecede veya 40 derecede çalışan kombilerde varmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Habip Bey… Kombilerin marka model ve çeşitlerine bağlı olarak dereceleri değişmektedir. Sıcaklık ayarı 10-20°C den başlayan kombiler de vardır. Ancak önemli olan en düşük derecesi değil sağladığı verimdir. Bu yüzden en düşük-en yüksek sıcaklığa değil daha çok cihazın kapasitesine ve verimine bakmalısınız. Kombi siz evde olmadığınız zaman çalışmaz. Daha doğrusu kombi bir talep (sıcak su veya petek kullanımı) olmadığı sürece çalışmaz. Petekleri ısıtmaktan bahsediyorsanız eğer; kombiyi en düşük dereceye almayın zaten. En düşük derecenin biraz üstünde olsun. En sağlıklısı bu şekilde kullanımdır. Bahsettiğiniz durum kombinin eski olmasına bağlı değildir, kombinin özelliğidir.

 56. hüseyin bakkal dedi ki:

  yaptıgınız anlatımlar için telefonla verdiğiniz bilgiler için çok tesekkur ederiz..Rabbim YARDIMCINIZ olsun hayırlı bereketli kazançlar inşaallah…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Allah Razı Olsun Hüseyin Bey… Değerli yorumunuz ayrıca görüşünüz için çok teşekkür ederiz. Amacımız her alanda size yardımcı olabilmektir. Başarabiliyorsak ne mutlu bize… Çok teşekkürler.

 57. Tezcan ongun dedi ki:

  2-3 kez elektirik geldi gitti kombi çalışmaz oldu kim niye elektirik geliyor ama kombi çalışmıyor ekran lambaları bile yanmiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tezcan Bey… Bölgede çok sık elektrik kesintisi olduğunda ve regülatör cihazı kullanılmadığında genelde bu gibi durumlar çok sık karşımıza çıkar. Şalter açıktır, dairede elektrik kesintisi yoktur ancak kombi ekranına elektrik gelmez veya kombide ekran yoksa led ışıkların hiçbiri yanmaz. Bu durum voltaj dalgalanması sebebiyle anakartın yanmış veya hasar görmüş olabileceğini belirtir. Bu gibi durumlarda anakarta müdahale gerekebilir. Parçanın tamiri veya değişimi konusunda yardım almak için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 58. RECEP İNAN dedi ki:

  Merhabalar.Kombinin soğuk su giriş ve kullanım suyu çıkış tarafını kör tapa ile kapatıp sadece ısıtma devrelerinin bağlı olduğu bir şekilde kullansam bir sorun olur mu. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey… Kullanabilirsiniz bir sakıncası olmaz. Ancak kombi tesisat basıncı düştüğü zaman tesisata su basma işlemi yapamazsınız. Çünkü soğuk su giriş vanasını kapatmış olacaksınız.

 59. Serdar doyran dedi ki:

  Merhabalar evde eca kombi takılı. Kışın oturmuyorum onun için peteklerin suyunu boşalttım ama yazın geliyorum ve sadece sıcak suyu duş ve mutfak için kullanmak istiyorum bunun için ne gibi bir değişiklik yapmalıyım…önerinizi bekliyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Kombi donmaya maruz kalmasın diye genelde petekten su boşaltma işlemi önerilir. Ancak kombi açık balkonda olursa eğer bu işlemin yapılması gerekir. Kombi kapalı bir yerde ise (mutfak gibi) petekten su boşaltmaya gerek yok. Evde uzun süre kalmıyorsunuz anladığım kadarıyla yani kışın yoksunuz yazın varsınız. Kombiyi hem şalterinden hem de gaz vanasından kapatın. Geldiğinizde yeniden açarak kullanmaya devam edersiniz. Kombiyi açık bırakmak önemlidir aslında. Ancak uzun süre evde olmayacaksanız şalter ve gaz vanası mutlaka kapalı olsun ki tehlikeli bir durum arz etmesin. Bu işlemler dışında herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Kombi açık bir balkonda olmadığı sürece kullanılmadığı için donma yapmaz.

 60. Gökhan kacmaz dedi ki:

  Iyi günler
  Normal kombimiz takili sistem komple açık ama peteklerimiz takili degil isletmemizde petek kullanmak istemiyoruz sadece sicak suyu kullanmak istiyorum bosken kullanmaya calistigimizda su olmadigi icin icinde calismiyor icine 2 barlik su basiyorum calisiyor sicak su acikken ama bunsefer icindeki su yuksek basinc yarattigi icin su akitiyor ve hata veriyor isitma bolumunu iptal ederek sadece sicak su bolumunu nasil kullana biliriz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey… Sistemde petek olmadığı için sıcak su kullanımında basınç artıyor ve yüksek basınç sebebiyle kombi fazla suyu dışarı atıyor. Sıcak suyu kullanmak için dairenizde en az 1 petek mutlaka olması gerekir. Aksi halde sıcak su kullanımına bağlı basınç yükselecek ve cihaz su akıtmaya devam edecektir. Yüksek basınç da sisteme zarar vermektedir. Bu yüzden parçalarda sorun oluşma ihtimali de yükselecektir. Petek kullanmak istemiyorsanız yani sadece sıcak su kullanmak istemiyorsanız kombi yerine şofben tercih etmeniz gerekir.

  2. İsmail Ateş dedi ki:

   Slm, Verdiğiniz bilgiler çok faydalı. Bunun için teşekkür ederim. Bir sorum var. Güneş enerjim var. Kombiyi havalar ısınınca hiç kullanmıyorum. Kombi tamircim kombiyi kullanmasam bile
   açma kapama düğmesini ve şartelinden hiç kapatmamayı söyledi. Kombi kullanılması da devri daim etmesi için kapatmamak gerektiğini söyledi. Bu doğru mu? Neleri önerirsiniz?

   1. Kombi Tamircisi dedi ki:

    Merhaba İsmail Bey… Öncelikle değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz. Elimizden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başarabiliyorsak ne mutlu bize… Sorunuza gelecek olursak eğer güneş enerji sisteminde zaten by pass vanaları açıldığı için kombinin açık kalması bir şey değiştirmez. Çünkü kombi altındaki vanaları kapatıp sadece güneş enerji sistemine ait vanaları açıyorsunuz. Doğal olarak yazın kombiyi hiç kullanmadığınız dönemlerde direk şalterinden kapatabilirsiniz.

 61. Yilmaz tatar dedi ki:

  İyi gnler. Ariston egis plus 24 ff kombim mevcut. Daha öncesinde 43 dereceye ayarliyordum ve evdeki isi yeterli oranda idi. Şu an evin isinmadigini farkettim. Sicaklik ayarini 46 dereceye ayarladim ve kombi, 1 dakika 5 saniye isitiyor 5 dakika devirdaim yapiyor. En yüksek 52 dereceye kadar isitiyor ve isitma sonrasi gösterde 10 15 saniye icerisinde 33 daha sonra 31-30 derecede 5 dakika sabit. Şu an bu sistemde devam ediyor.Bu normal mi?
  Kiş boyunca 43 en yüksek 44 e ciktik. Ama şu 46 ya cikardim petek sicakligi 31.
  Servisten yardim istedim. Ana kartı tamir ettik dediler durum yine ayni. Sorun var midir? Var ise çözüm ne olabilir? Tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yılmaz Bey… Kombi ayarlanan derecede ısıtma yapmadığı gibi sıcaklığı da yükseltemiyor. Bu genel olarak anakarta veya sensöre bağlı bir sorundur. Anakart tamiri yapıldı ve sorun düzelmediyse ya yeniden kartta bir sorun var ya tamiri yapılamadı yeniden yerine takıldı ya da sensöre bağlı bir sorun var. Tabi yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. İncelemeden net bilgi vermek de çok zor. Bizi bu durum için arayabilir, yardım alabilirsiniz.

 62. Hamza Birinci dedi ki:

  Merhaba. Demirdöküm Atron kombi kullanıyorum. Kombiyi 50 dereceye ayarlıyorum ama 33’ün üstüne çıkamıyor. 30’dayken tam ateşlemeye başlıyor, 2 saniye sonra ‘tık’ diye bir ses geliyor kombiden ve 33’den aşağı 29’a düşüyor. Aynı şey sürekli tekrar ediyor. 29-33 arası mekik dokuyor. Haliyle petekler ısınmıyor. Problem nedir acaba yardımcı olabilir misiniz?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hamza Bey… Kombi ayarlanan dereceden ziyade 33°C nin üstüne çıkamıyor yani bu içinde bulunan suyu ısıtamadığını belirtir. Cihaz bu yüzden devreden çıkıyor. Bu durum; kalorifer sensöründen, anakarttan veya pompa gibi parçalardan kaynaklı olabilir. Yine de tabi cihazı yerinde görüp incelemek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz. 444 1 837 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 63. aytül cücen dedi ki:

  güneş enerjim bugünlerde ve özellikle mart ayının tamamında gündüz kaynama noktasına varıyor, kombimde 4 vana var ve banyo duvarımda kırmızı yuvarlak bağlantı vanalarım da var, gündüzleri bu suyu ev içini ısıtmakta nasıl kullanabilirim, öğrenmek isterim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aytül Hanım… Güneş enerji sistemi sadece sıcak su içindir, evin ısısı için ayrıca kombi kullanıyor olmanız gerekir. Ancak güneş enerjisinde ısınan bu suyun tesisata gönderilmesi imkansız. Bahsettiğiniz tesisat vanalarıyla sadece güneş enerjisini iptal ederek kombinin sıcak suyundan yararlanabilirsiniz. Veya kombideki sıcak su kullanımı iptal ederek güneş enerji sisteminden yararlanabilirsiniz.

 64. sevil kırmızı dedi ki:

  iyi günler baymak 24 bin yogusmalı kombi kullanmaktayız kombimizi en düşük hangi seviyede yakabiliriz donmama acısından kapatırsak donar endişesiyle düşük ayarda yakalım diyoruz ama yine cok fazla fatura geliyor en düşük derece ne yakabiliriz tamamen kapatsak erzurum gibi yerde donma tehlikesi olurmu yoksa kombilerde donmaya karşı bi özellik mevcutmu bize bu konuda yardımcı olurmusunuz tşkler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Sevil Hanım… Kombi açık balkonda olmadığı sürece donmaz veya donmaya maruz kalmaz. Kombide donma durumu açık balkonda olursa eğer yaşanabilecek bir durumdur. Erzurum gibi soğuk geçen bir memleketteyseniz ve kombiniz açık balkonda ise donma riskini ne yaparsanız yapın düşüremezsiniz, kesin donar. Kombi açık balkonda değilse kapalı bir balkonda ya da mutfak gibi kapalı alanlarda ise donmaya maruz kalmaz. Korkmayın. Ancak yine bulunduğunuz il gereği havalar soğuk olacağı için kombiyi düşük değil biraz daha yüksek derecelerde kullanmanız gerekir. Çünkü dış ortama bağlı olarak iç ortam sürekli soğuyacaktır, kombi düşük derecede olduğu için ortam ısısını çok kolay yakalayacak ancak ortam ısısı sürekli düşeceği için kombi sürekli devreye girecektir. Kombinin her devreye girmesi yakıt tüketimi yapması demektir. Bu yüzden dereceyi düşük değil de biraz daha yüksek tutarak ortam ısısını iyi şekilde ayarlayabilir ve kombinin çok sık devreye girmesini engelleyebilirsiniz. Kombinizin tam olarak modelini bilemiyoruz ama en düşük kalorifer sıcaklığı örneğin 30°C ise kombiyi en az 40-45°C lerde kullanın. Yakıt tüketimi çok olur diye düşünmeyin. Kombi düşük derecede çok sık devreye girerek yakıt tüketimini daha da artırır, yüksek derecelerde daha az devreye girer ancak hem eviniz sıcak olur hem de yakıt tüketimi biraz daha azalmış olur.

 65. Gülcan aslan dedi ki:

  Merhaba ben eca kombi kullanıyorum. Ilk defa kombi kullanıyorum. Tatil dolayısıyla kombiyi off konumuna getirdim. Yaz konumunda mi bırakmalıydım.donma yada herhangi bir arıza oluşabilir mi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülcan Hanım… Kombi açık balkonda ise donma riski yüksektir. Bu yüzden kombiyi kısık bir ayarda açık bırakmak gerekir. Kombi kapalı bir yerde ise (kapalı balkon veya mutfak gibi) donma riski azalır ancak uzun süre kapalı kaldığında arızalanma olasılığı da vardır. Uzun süre evde olmayacaksanız kombiyi mecburen kapatmanız gerekir. Siz kapatmasanız bile bi elektrik kesintisi olduğunda yine kapanacak. O yüzden kombiyi şalterinden ve gaz vanalarından kapatmanızı öneririz.

 66. Erkan Ekmen dedi ki:

  Merhaba buderus kombi kullanıyorum. 2 gündür evin ısınmadığını fark ettim. Kombinin derecesini 40 ‘tan 48 e çıkardım. Yine ısınmayınca 50 ye çıkardım. Kombiyi takip ettiğimde. Bir-kac daki dakikada 50-55 dereceye çıkıyor. Birkac dakika o seviyelerde kaldıktan sonra hızlıca 30 dereceye kadar düşüyor. Ve tekrar ateşleme yapıp 50-55 dereceye çıkıyor ve bu işlem sürekli tekrarlıyor. Bu normal mi? Ariza var ise neyden kaynaklanıyor olabilir. Teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey… Kombinizin modelini tam olarak bilmiyoruz ancak ısıtma dereceleri Buderus kombilerde 40°C nin üstünde olmalıdır. Kombiyi 48°C ye aldığınızda iyi bir verim elde etmeniz gerekirdi. Ancak yine de ısınamamışsınız. 50°C ye aldığınızda ise cihaz birkaç dakika da bir devreye girip çıkmış. Bu da normal bir durum değildir. Brülör bekleme süreleri aynı zamanda kalorifer sensörünün hissettiği sıcaklığa bağlı kombiler devreye girip çıkar. Peteklerinizde tıkanıklık varsa ya da kirli ise, kalorifer filtresi tıkalı ise, kalorifer sensöründe ya da anakartta sorun varsa cihaz bu yüzden çık sık devreye girmek zorunda kalıyor olabilir. Bu durum faturanıza da yansır. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 67. Yaşar Tetik dedi ki:

  Evde birkaç gün durmayacağız kapatmak yerine çocuk kilidine alsak nasıl olur bosch yoğuşmasız kombi için öneriniz nedir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Çocuk kilidi cihazın ayarlarının değişmemesi veya fonksiyonel yanlış bir işlemin yapılmaması için mevcut olan bir fonksiyondur. Evden 1 günlüğüne ayrılsanız kombiyi açık bırakın sadece ısı ayarlarını kısın diyebiliriz. Ancak birkaç günlüğüne evde olmayacaksanız olası tehlikeli durumlara karşı mecburen kombiyi gaz vanasından ve şalterinden kapatmanızı öneririz.

 68. Yaşar Tetik dedi ki:

  Bosch marka yoğuşmasız kombim var sık sık devreye giriyor 50 derecede yanıyor oda termosdatı yok ama peteklerde termostatik vana var faturalarım da çok geliyor öneriniz nedir faturalarım az gelmesi için

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yaşar Bey… Termostatik vana tıpkı bir oda termostatı gibi tasarruf ve konfor amaçlı kullanılır. Ancak bu iki ürünün de görevini gerçekleştirmesi adına kombi ayarının en yüksek sıcaklıkta olması gerekir. Yani Kalorifer derecesini 50°C ye değil en yüksek dereceye getirmeniz gerekir. Odalarınızdaki peteklerde yer alan termostatik vanaları da talebinize bağlı olarak herhangi bir kademeye getirebilirsiniz. Oda ayarlanan sıcaklığa gelince kombi durur, oda sıcaklığı düşünce kombi yeniden devreye girer. Bu görevini ancak kombi ayarı yüksek ise gerçekleştirebilir. Aksi halde kombi termostatik vanadan bağımsız çalışma yapar, çok sık devreye girer, petekleri ya çok ısıtır ya beklenenden daha az ısıtır. Yani bu şekilde dengesiz bir çalışma olacağından faturanızı da etkiler. Kombiyi en yüksek dereceye alın, termostatik vana üzerinden talep ettiğiniz değeri seçin, yakıt tüketimini bir de bu şekilde inceleyin.

 69. filiz meydan dedi ki:

  Demirdöküm kombim var. Radyatör ayarı 60 derecede çalıştırınca
  uzun süre devrede kalıyor örneğin yarım saat gibi, ev termostat ayarı 22 derece ev içi sıcaklık
  gösterge de 27 dereceyi gösteriyor., kombi bar göstergesi 2.00 ye ulaşıyor. 45 derecede çalıştığında daha az devrede kalıyor 10 dakika gibi, 15 dakika sonra devreye geçiyor, bar 1.7
  gösteriyor.
  Önerinizi bekliyorum.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım… Oda termostatını kullanmamızdaki amaç oda, oda termostatından ayarlanan sıcaklığa ulaşınca kombinin durmasını sağlamak, oda sıcaklığı ayarlanan sıcaklığın altına düştüğünde kombinin yeniden çalışmasını sağlamaktır. Yani tasarruf ve konfor amaçlı kullanılır. Ancak oda termostatının bu işlevi sağlaması için kombi kalorifer ayarının en yüksek derecede olması şarttır. Yani kombiyi en yüksek dereceye alıp bırakırsınız, oda sıcaklığını da oda termostatı üzerinden talep ettiğiniz bir dereceye alırsınız. Kombi ancak bu şekilde oda sıcaklığa bağlı dur-kalk yapabilir. Kombi ayarını en yükseğe ayarlamazsanız kafasına göre çalışır. Kafasına göre ısıtma yapar ve tasarruf sağlayamazsınız. Kombi derecesi yükseldiğinde basınç da yükseliyorsa genleşme tankının havası eksik olabilir. Bu durum için de cihazı yerinde görüp bi inceleme yapmak lazım.

 70. İbrahim insel dedi ki:

  WARMHAUS marka kombi sahibiyim kombinin devir daim ayarını 2 kademede çalışması tasarruf sağlarmı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Pompa devrini düşürmek sadece alacağınız verimi düşürür, tasarruf sağlamaz. Petekleriniz olması gerekenden daha az ısınır, faturanızda değişiklik olmaz. Pompa devri ilk halinde kalmalıdır.

 71. nilgün ceylan dedi ki:

  merhaba kombiyi 40 dereceye alıyorum dün saat 12 de 55 derece yanıyordu bugun saat 12 de baktığımda 50 derecede yanıyor neden tutarsız çalışıyor. önceden bu oynamalar olmuyordu 40 a alıdıgımda sadece 40 yanıyordu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nilgün Hanım… Kombiniz aslında tutarsız yanmıyor. Ekranda gördüğünüz derece kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Bu su sıcaklığı kullanıma bağlı yükselebilir ya da düşebilir. Bu yüzden ekranda değişik dereceler görüyorsunuz. Ama bu dereceler ayarladığınız sıcaklık derecesi olmadığı için sorun yok. Cihazınız normal çalışıyor.

 72. Özgün Emin dedi ki:

  Evden birkaç gün giderken kombiyi kapatsak eksi derecelerde kombi bozulur mu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özgün Bey… Kombi açık balkonda monteli ise donma ihtimali yüksek olur. Ancak kapalı bir yerde ise uzun süre kapalı kalması sebebiyle bazen arızalanabiliyor. Yani gaz, elektrik ve su akışı kesildiği için arızalanabiliyor. Bazen açıldığında resetleme işlemi yapılarak düzelebiliyor bazen de resetleme işlemi ile de düzelme olmuyor. Yani arızalanma ihtimali var diyebiliriz.

 73. erdem baş dedi ki:

  selamın aleykum.ben eca yogusmalı kombi kullanıyorum.eco ve confort modu var.eco modu ne zaman kullanılır.confort ne zmn kullanılır.tskler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdem Bey… Eco modu yalnızca kalorifer konumu için geçerli bir moddur. Bu modda cihaz ayarlanan sıcaklığa geldiğinde durur, sıcaklık düşünce yeniden çalışır. Yani kalorifer kullanımında ekonomik bir kullanım sağlar. Comfort ise yalnızca sıcak su konumu için geçerlidir. Cihaz bu modda son 24 saat içinde ayarlanan sıcaklığı kaydeder. Bu bilgiye göre de kombi diğer 24 saat içindeki sıcak su taleplerini tahmin ederek sıcak suyu hazırda tutar. Yani musluğu açtığınızda beklemeden direk sıcak su almanızı sağlar. Yaz kış kombiyi her comfort modunda kullanabilirsiniz. Yalnızca kış dönemlerinde eco modunu aktif edebilirsiniz. Bu seçim size aittir.

 74. Murat kaya dedi ki:

  Merhaba 230 mt kare duplex daire kaç kw yada 28000 veya 300 00 kcahl mı olmalı 16 mt tül petek var

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey… Dairenize uygun kW da kombiyi hesaplamak için https://kombitamircisi.com.tr/kombi-tercihi-nasil-olmali/ linki tıklayarak sorulan sorulara yanıt vermeniz yeterlidir.

 75. Umut Yılmaz dedi ki:

  İyi günler dilerim.Demirdöküm atron kombimi 52de yakıyorum çalışırken derece ekranda 3saniye sonra filan yükselmiye başlıyor ve 58li derecelerde çalışmayı bırakıyor fakat ekran oan 72lere kadar yukseliyorsonra yavaş yavaş düşüyor birdaha devreye girene kadar.Sizce bukadar yükselmesi normalmi?Bir sıkıntı varmıdır acaba.( not 35derece civarı tekrar çalışmaya başlıyor)

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Umut Bey… Kombi her zaman için ayarlanan derecenin üstünde ısıtma yapar. Bunun sebebi suyu tesisatta dolaştırırken ısı kaybı olmaması içindir. Yani 52°C ye ayarladığınızda cihaz devreye girdiğinde (petekleri ısıttığında veya sıcak su musluğunu kullanım için açtığınızda) ekranda ayarladığınızdan 15-20°C fazlasını görebilirsiniz. Bu aslında kombi içinde ısınan suyun sıcaklığıdır. Sizin ayarladığınız sıcaklık derecesi değildir. Yani kombiyi 52°C ye aldığınızda sadece ayarladığınız dereceyi görebilmeniz için ekranda birkaç saniye kadar belirir, birkaç saniye sonrasında ekranda gördüğünüz kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Yani cihazınızda sorun yok diyebiliriz.

   1. Umut Yılmaz dedi ki:

    Cevabınız için çok teşekkür ederim.Bilgilendirici oldu.Hayırlı çalışmalar dilerim.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yardımcı olabildiysek ne mutlu bize Umut Bey… Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz.

 76. Şencan temel dedi ki:

  Kombi sıcak şu çalışmıyor yardımcı olur musunuz 10 gün önce kombi gosterge tablosu değişmişti bunun bir etkisi olur mu?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şencan Temel… Gösterge tablosu değişti derken? Tuş takımı panelden bahsediyorsunuz sanırım. 10 gün önce değişimi yapılmış, eğer sorun olsaydı değişimi yapıldığı andan itibaren olurdu. O gün olmadı sonradan olduysa farklı durumlar söz konusudur. Kombide hemen her parça sıcak su kısmında çalıştığı için görmeden net bilgi de veremiyoruz maalesef. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 77. Tayfun bozkurt dedi ki:

  Iyi günler benim evde petekten hafif su damlatiyor yani 2 gunde 1 cay bardagi kadar vardır buda su basincini dusuruyor ortalama 0.4-0.5 kadar ve 2 gunde bir basincini yukseltiyorum bunun kombiye bi zarari varmidir acaba

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Öncelikle petekteki su akıntısı durumu için tesisatçıdan yardım almanız gerekir. Evet bu sayede kombi tesisat basıncı sürekli düşer. Bu durumun kombiye bir zararı yok ancak sürekli su basma işlemi yapacağınız için doldurma musluğu sürekli kullanılacağından yalama yapabilir ve arızalanarak işlev sağlamayabilir. Biran önce tesisatçı çağırarak sorunu çözümletmenizi öneririz.

 78. yeliz dedi ki:

  merhaba yaklaşık 1 aydir kombimden arı viziltisi gibi sesler geliyor kış konumundayken ve sicak su açıldığında kesiliyor ses bugun daha cok gurultlu oldu ustteki enerji kutusu her ses ciktgnda tik yapıyor ve her ses kesildiğinde ayni sekilde oluyor sadece 1 saniye duruyor ses ve ben korkup kapattim komple kombiyi patlama herhangi bir sey yaparmi yaptirana kadar kullansak

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yeliz Hanım… Kombinin sesli çalışması patlamasına neden olmaz korkmayın. Elektriksel sorunlarda veya gaz kaçağı gibi durumlarda genelde yanmalar veya patlamalar olabiliyor. Cihaz uzun süre bakımsız kaldıysa eğer parçalarda sorun oluşmuş olabilir. Sesi yerinde duyup cihazı yerinde incelemek gerekir. Cihazı yine de bu şekilde kullanmamanızı öneririz. Servis yardımı almanız gerekir.

 79. Şencan Temel dedi ki:

  Bir kombinin elektrikli gösterge panosu yani beyni yaparsa ne kadar bir ücrete yenilenir?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şencan Temel… Anakart yüksek veya düşük gelen voltaj sebebiyle ya da farklı bir nedenle yanarsa parçanın önce teste alınması gerekir. Hangi aksağında sorun oluştuysa işlem ücretine o şekilde karar verilir. Yani genel olarak anakartın tamir işlemi de yapılabilir. Yine de tahmini fiyat bilgi almak isterseniz 444 1 837 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 80. ümit değenek dedi ki:

  hocam sormak istedigim kombi kac dakika arayla calisir ve durmaya gecer hocam birde sorunum su su ayarini 45 aldim banyoda falan sicak su erken geliyor ama mutfskta baya bii uzun sürüyor sicak su gelmesi neden

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ümit Bey… Kombi ayarladığınız sıcaklığa göre çalışır, petekler ısındığında pompa su dolaştırmaya devam eder, petekler soğuduğunda cihaz yeniden devreye girer yani brülör yanar. Ancak bu durum ayarladığınız sıcaklık derecesine bağlı bir durumdur. Tahmini bir aralık veya dakika bilgisi belirtilemez. Banyo suyunda sorun yok mutfaktaki muslukta sıcak su sorunu varsa sorun kombinizde değildir. Mutfak bataryasını yani musluğunu değiştirin, sorun düzelmezse tesisatınızı bi kontrol ettirin.

 81. Alpaslan ÖZÇOBAN dedi ki:

  kombiyi mutfağa koymak istiyorum, mutfak minimum kaç metrekare olması gerekiyor
  yani kaç metrekarenin altında koyulması yasak

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Alpaslan Bey… Mutfak büyüklüğü veya küçüklüğü kombi montajına engel değildir. Cihaz hermetikse eğer yani bacası dışarı uzanacaksa mutfak camına yakın bir yere monte edilmesi şarttır sadece. Onun dışında mutfak boyutunun bir önemi yoktur.

 82. Eylül gül dedi ki:

  İyi günler benim evim 180 metre kare baymak luna 3 avent kombi kullanıyorum sizce gün boyunca mi calistirayim ve ekonomik olması için kaçta calistirayim ev zor ısınıyor yalıtımı olmasına rağmen nasıl calistirmaliyim?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eylül Hanım… Daireniz biraz büyük olduğu için ısıtmakta güçlük çekmeniz gayet normal. Kombiyi kısık bir derecede veya orta derecelerde sürekli çalıştırmanız gerekir. Kapat-aç şeklinde kullanırsanız ortam ısısı sürekli düşer ve kombi ortamı ısıtmak için daha yüksek performansta çalışır ve yakıt tüketimi de bir o kadar çok olur. Daha iyi sonuç almak için ve yine tasarruf etmek için oda termostatı veya termostatik vana da kullanabilirsiniz.

 83. aslı han dedi ki:

  kombinin suyunu acık unutmusuz ve 3 bara kadar dolmus bu durum kombinin içindeki parcalara zarar vermiş olabilir mi?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aslı Hanım… Kombiye fazla su basılmış. Daha doğrusu doldurma musluğu açık unutulduğu için basınç 3 bara kadar çıkmış. Yüksek basınç çoğu zaman kombi parçalarına zarar verebilmektedir. Basıncı düşürmek için kombinize en yakın petekten su alın. Peteğin üst yan kısmına bakın, düz tornavida ile açılabilecek bir bölüm göreceksiniz. Orayı açın, altına kap ya da kova koyun. Bir miktar su alın. Siz su aldıkça kombi tesisat basıncı düşecektir. Bu şekilde basıncı 1 ile 2 bar arasına getirebilirsiniz.

 84. Özkan DURMAZ dedi ki:

  Merhaba,
  ben de ….marka kombi kullaniyorum.
  peteklerin bir kısmı iyi isinmadigi için vedahi bazi peteklerin üst kısmı sıcak, alt kısmı soğuk olduğu için filtrelerine baktiktan ve peteklerin havasini da aldiktan sonra peteklerin biraz temizlenmesi amaciyla peteklerdeki sularin tamamini bosalttim. simsiyah zift gibi su çıktı. sonra kombiyi actim, 60 derece gibi yüksek sicakliga alinca petekler isiniyor ancak bu da yüksek enerji sarfiyati anlamina gelir mi, ne onerirsiniz?
  Tesekkurler.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özkan bey. Peteklerin çalışma sisteminde üst ve altın arasında 20 derece fark olmalı bu şekilde çalışır ise doğru çalışıyor demektir. Altı ile üsttü aynı derece olursa sorun var demektir. Peteklerin suyu içinde yağ olması nedeni ile siyahlaşır bu su yeni koyacağınız sudan daha iyidir. İçinde olan su kirecini bırakmıştır yeni koyacağınız su tekrar kirecini peteklere bırakır ve tıkanmasına neden olur. Bu neden ile su çamurlaşmadıkça (kahve rengi olur) değişimini tavsiye etmiyoruz daha çok zararı olur. Isı sıcaklığını eviniz nerede ısınıyor ise oraya ayarlamalısınız fazlası enerji sarfiyatına yol açar.

 85. fatma dedi ki:

  Oda termostatım çalışmıyor.Yazdan beri ilk defa kombiyi açtım ama çalışmadı.Bunun oda termostatıyla bir ilgisi var mı?Bu arada sıcak suda bi problem yok.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatma Hanım… Peteklerin çalışmaması oda termostatına da bağlı olabilir, kombiye de bağlı olabilir. Buna ekiplerin gelip yerinde bakması gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 86. Yusuf bumanhan dedi ki:

  Kombi bağlantısını yaptım ama gaz daha verilmedi gaz verildikten sonra mı garanti başlatılır yoksa daha önce başlayan biliyormuyuz

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey… Kombiye gaz verilir, garanti başlangıcı sonradan yapılır. Garanti imzalamak için ekipler gelip cihazı kontrol eder, bir sorun görülmezse eğer garantiyi imzalayarak başlatırlar.

 87. rabiye kara dedi ki:

  Merhaba. bosch condense 7000i kombi kullanıyorum. 100 metrekare yalıtımlı evimi verimli ısıtmak için kombiyi kaç derecede yakmalıyım, oda termostatını kaç derecede tutmalıyım?herkes farklı rakamlar söylüyor.kafam karıştı. teşekkür ederim.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rabiye Hanım… Oda termostatı kullanıyorsanız eğer kombideki kalorifer ayarını en yüksek dereceye getirmeniz gerekir. Oda termostatı üzerinden de 20-22°C civarını ayarlayabilirsiniz. Ortam ısısına göre de oda termostatı üzerinden dereceyi artırabilir veya düşürebilirsiniz.

 88. Süleyman Can Çapar dedi ki:

  Hocam Merhaba
  Demirdöküm Nitron Plus bir kombi taktırdık . 7 petek + 1 havlupan var . Kullanmadıgımız 2 odanın peteğini kapattım .Diğerleri komple yanıyor. Sormak istediğim şudur , Kombiyi 45 dereceye ayarladım . Petekler ısındı . Belli bir süre sonra petekler soguyor kombiye bakıyorum 35 dereceye vs. inmiş . Sonra tekrar yakıyor . Tekrar ısıtıyor . Bu durum normal midir ? Yakıtta yada kombiye etkisi ne olur ?
  Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Süleyman Bey… Demirdöküm Nitron Plus kombide kalorifer ısısı 30-80°C arasıdır. Kombiyi ideal sıcaklıkta kullanıyorsunuz. Kombi ayarlanan ısıya ulaştığında, ortam ısısı düşene kadar durur, ortam ısısı düştüğünde yeniden devreye girer. Bu her kombinin özelliğidir. Yani normal bir durumdur. Yakıta da herhangi bir etkisi olmaz.

 89. Meltem yılmaz dedi ki:

  Kombinin pilotta kalması gaz harcamasına sebep olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Meltem Hanım… Çok eski kombiler pilotta yanar. Pilotta kalması çok az gaz harcamasına neden olur.

 90. Rezzan Gülhan dedi ki:

  İyi günler,
  Mutfakta takılı olan kombimizle banyo arasında 10 metre kadar bir mesafe var. Yazın banyo suyu güzel ısınırken kış aylarında sadece sıcak su tarafını açınca bile ancak ılık oluyor akan suyun sıcaklığı. Daha yüksek sıcaklık için duştan akan su miktarını oldukça azaltmak gerekiyor. Şimdi kombimizi yenilememiz gerekiyor (eskisi 18 yıllık Demirdöküm kombi artık tamir edilemeyecek durumda), aynı problemi yaşamamak için nasıl bir kombi almalıyız acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rezzan Bey… Kombiniz eski olduğu için çalışma performansı da düşmüştür, muhtemelen o yüzden sıcak suyla alakalı bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Kapasite açısından bir büyük kombiyi tercih edebilirsiniz. Tabi banyo tesisatınızı ve bataryayı da kontrol ettirmeniz gerekir.

 91. Tahsin Kaşıkcı dedi ki:

  İyi günler. K8mbi uzun süre çalıştırılmazsa (örneğin 1 yıl) arıza yapar mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tahsin Bey… Birçok kombi uzun süre kapalı kaldığında bütün fonksiyonları durduğu için bozulabilir. Özellikle de pompa sıkışıklığı gibi arıza durumları karşımıza çıkar.

 92. Mehmet Şerif Şimşek dedi ki:

  Merhaba yeni kombi taktik yaz ayindayiz sadece mutfak ve banyo kullaniyoruz.Banyoda kullandiğimiz su çok elktrik harcar mi.40 derecede sabit duruyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Kombiler özellikle de yaz konumunda yani sadece sıcak suda kullanıldığında bir elektrikli su ısıtıcı cihazına göre çok daha az yakıt tüketimi yapar. Kombiyi ideal su sıcaklığında kullanıyorsunuz. Sıcak suyu kullanım sıklığına bağlı yakıt tüketimi değişir ancak faturaya çok yüksek şekilde yansımaz.

 93. volkan aksoy dedi ki:

  Merhabalar, çelik eşanjör kombi ile döküm eşanjörlü kombi arasında bir fark var mıdır acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Volkan Bey… Kombide eşanjörler genelde bakır olur. Yani kombilerdeki hemen her eşanjör bakırdır.

 94. Yılmaz Altan dedi ki:

  Sayın Yetkili
  Evim kombili, Ve kombi henüz bir senelik.Şu anda Kombi ayarlarından Kalorifer kapalı. Ekranda sadece musluk işareti var. Lavoba muslukları sıcak su kısmından Bardağa doldurduğumda, suyun üzerinde
  siyah minik yağ lekecikleri yüzüyor.Bu lekecikler partükül olsa bardağın dibine çöker. yüzeyde olduğu için yağ lekesi gibi.Muslukların soğuk tarafından doldurduğumda su temiz ve her hangi bir siyahlık olmuyor.
  Kalorifer devresinden, sıcak su devresine herhangi bir şekilde kaçak yapıyor olabilirmi?
  Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yılmaz Bey… Kombi bağlantısı sırasında tesisatta veya bağlantılarda sorun oluşmuş olabilir. Genelde eşanjörden kaynaklı durumlardır. Ancak bağlantı sorunu da olabilir. Cihazınız henüz yeni olduğu için servisini çağırın ve kontrol ettirin. Net sorun tespiti ancak bu ekipler sorunu yerinde gördüğünde yapabilir.

 95. erdal çelik dedi ki:

  dublex evin ikinçi katındaki gömme balkona kombi kurulamazmı olmaz diyorlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdal Bey… Kombi montajı için önce keşif yapılması gerekir. Keşif yapan ekipler montaj yerini belirler. Eğer montaja uygun özellikte bir yer değilse montaj işlemi yapılamaz. Kombi çeşitlerine göre de montaj yeri değişmektedir. Ortamı görmeden maalesef net bilgi veremiyoruz.

 96. Özkan ERGEN dedi ki:

  Merhaba benim iki daireli evim var ben bunlara ayri kombi taktirdim ama sicak su cikis borusu iki kombi de n ayniboru ile evlere cikiyo.benim sorum ise evin birinci kattan sicak su acilirsa 1. katin kombisinin sicak suyu istmasi icin ne yapabilirim.saygilar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özkan Bey… Her su açıldığında ikisi de devreye girer bu şekilde diğer kattaki sıcak su devresi cihaz üzerinden iptal edilebilir.

 97. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Şimdi bizim binada doğal gaz hattı yok. Herkesin dairesinde termosifon var. Bizim ilçeye 1veya 2 yıl içinde doğal gaz gelecek. Şu anda daire de sadece banyo için yani sıcak şu için termosifon yerine kimin kullanabilir miyim. Termostad alacağına kimin alayım nasılsa ileride doğal gaz gelecek diye düşündüm. Yani kmobi gaz kullanmadan elektrikle sıcak su verebilir mi. saygılar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey… Kimin kullanabilir miyim derken? Kimin nedir anlayamadım? Piyasada doğalgaz dışında elektrikli kombiler de vardır. Dilerseniz sadece sıcak su için elektrikli kombi de kullanabilirsiniz.

 98. Ertan Çayırlı dedi ki:

  İyi günler ben kombi taktırmak istiyorum evimde al üst olmak üzere 2 ocak var ama kombiyi sadece 1 ocağa bağlayabilirlermiş cezası varmış bu doğrumu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ertan Bey… Kombi ocağa bağlanmaz. Daireye doğalgaz döşenir kombiye ve ocağa gelen doğalgaz ayrı olur. Sanırım 2 ocağa doğalgaz bağlanamıyor 1 ocağa bağlanabiliyor aksi halde cezası varmış demek istediniz. Doğru anladıysam eğer proje çizilirse ikisine de bağlanır. Sorun olmaz.

 99. onur engin dedi ki:

  Değerli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Değerli yorum ve görüşünüz için biz teşekkür ederiz Onur Bey…

 100. onur engin dedi ki:

  merhaba;

  kombim demirdöküm nitromix 24kv tam yoğuşmalı.
  benim sorum ise;
  kombim kapalı iken su basınç ayarını 1,5 yapıyorum, kalorifer tesisatını çalıştırdığım sırada basıncım 1,8 oluyor.
  fakat kombimi kalorifer tesisatından yaz konumuna yani sadece kullanım suyuna aldığımda basıncım 1,3 – 1,2 lere kadar düşüyor.
  sebsbi ne olabilir ?
  teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Onur Bey… Kombide ısınan su genleşir yani çoğalır. Bu genleşmeye bağlı olarak da basınç değeri sabit kalmaz. Kombinizin basıncı kalorifer konumunda zaten yükselir. Çünkü kombide ısınan su genleştiğinde basınçta çoğalma yani artış oluyor. Basınçta ciddi bir artış olsaydı (mesela 1,5 bardan 2,5-3 bar üzerine çıkıyor olsaydı) kombinizde sorun var diyebilirdik. Ancak basınçta ufak tefek düşme ve yükselmeler olabilir. Çok çabuk 2,5-3 bar üstüne çıkmıyor veya çok çabuk 1 bar altına düşmüyorsa bu bir sorun değil. Cihazınızda da sorun yok. Kullanmaya devam edebilirsiniz. Çünkü her kombi bu şekilde çalışır.

 101. Bekir Karacetin dedi ki:

  Bosch cerastar kombi kullanıyorum
  Yaz konumunda petekler ısınıyor neden acaba arızamı var
  Kalorifere giden vanayı kapatsam zararı olurmu

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bekir Bey… Yaz konumunda birkaç petek ısınıyorsa cihazınızda sorun yok demektir. Her kombi bu şekilde çalışır. Yani sıcak su uzun süre kullanıldığında veya yüksek derecede kullanıldığında aşırı ısınan suyu kombi kendine zarar vermemek adına tesisata gönderdiği için kombiye yakın birkaç petekte ısı olabilir. Eğer tüm peteklerde ısı varsa üç yollu vanada sorun olabilir ya da kart arızası olabilir. Vanayı kapatarak peteklerin ısınmasını engelleyebilirsiniz ancak sıcak su kombi içinde kaynama yapar ve bu durumda aşırı sıcaklık sorunu oluşur. Yani aşırı ısınma sebebi ile parçalar zarar görür. Ayrıca petekler kullanılsın veya kullanılmasın fark etmez en az 2 petek vanası mutlaka açık olmalıdır. Arızanın tespit edilerek onarılması açısından mutlaka servis yardımı almanız gerekir.

 102. ömer dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin. Demirdöküm Neva HK24 kullanmaktayım. kombinin sıçaklık değerini 40 dereceye ayarladığım zaman 40 derece ile 30 derece arasında suyun sıcaklığını tutuyor. farklı bir kombi markasında 40 derece ayarlandığı zaman 40 derece ile 50 derece arasında suyun sıcaklığını tutmaktadır. haliyle kendi kombiden istenilen randımanı alamıyorum. 50 dereceye aldığımdada fatura yukseliyor. sizden istediğim kombilerin Taban ve Tavan sıcaklık çalışma değerlerini nasıl öğrenebilirim.
  örneğin:
  neva HK24 40 derece ayarlandığında 40 il 30 derece arasında suyu ısıtıyor
  viessmann 40 derece ayarladığım da 40 ile 50 derece arasında suyu ısıtıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey… Öncelikle piyasada birçok marka ve markaların kendine özel en az 4-5 modeli var. Her modelde sıcaklık derecesi minimum ve maksimum aynı olmaz, değişiklik gösterir. Kombiyi bir ısı derecesine ayarladığınız zaman normalde ayarlanan derecede çalışırken ve suyu tesisatta dolaştırırken ısı kaybı olabileceği için kombilerin (her çeşit kombilerin) ısı kaybı olmaması açısından set edilen (ayarlanan) sıcaklığın üstünde ısıtma yapması gerekir. Bunu da ekranda görüntülemeniz gerekir. Mesela siz 40°C ye ayarladığınız zaman su ısındıkça yani talep oldukça derece 50-60 lara kadar çıkması lazım. 40°C üzerine çıkmıyorsa veya ekranda daha düşük derece beliriyorsa bu cihazın suyu ısıtmadığı anlamına gelir. Ya da yeterli şekilde ısıtamadığı anlamına gelir. Kombilerde ısı tutma gibi bir özellik yoktur. Sadece suyu tesisatta dolaştırırken ısı kaybı olmaması adına ayarlanan sıcaklık değerin üzerinde çalışma yapması gerekir. Cihazınıza gaz ayarı gerekebilir veya farklı sorunlar olabilir. Bunun için bir servis yardımı almanızı öneririz.

 103. Hatice firdes karadağ dedi ki:

  Merkezi sistemli dairede oturuyorum balkonda kombim var. Kombiyi ocaga ve banyoya kullanıyorum balkonum cam balkon petek. Koydurmak istiyorum proje gerekirmi 4 metre kare balkona nekadarlık petek iyi olur. Tek petek baglanirmu balkona tskkur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım… Kombiniz yerden ısıtma sistemine göre ayarlanmıştır. Tek bir petek taktırarak ısıyı kombi üzerinden ayarlayamazsınız. Çünkü kombiler yerden ısıtma sistemine göre farklı, petekli sisteme göre farklı ayarlanır. Yine de bayiliklerden bu konudaki net bilgileri alabilirsiniz.

 104. Hakan dedi ki:

  Kombi yaz konumun da su ısıtmıyor.

  Petek konumu açıkken ısıtıyor.

  Bar 1.5 ile 2 arası. Sıcaklık göstergesi 16…17 falan yukselmiyor. Petekler açıkken ısıtıyor herşey normal

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombi kalorifer konumundayken yani petekler kullanılıyorken içinde ısıttığı suyun bir kısmını kendine zarar vermemek için su tesisatına aktarır. Bu yüzden kış konumunda bir süre kadar sıcak su alınabilir. Ancak bu kalıcı bir durum değildir. Yani uzun süre sıcak su alamazsınız. Kombinizde yaşadığınız sorun sıcak su ile alakalı. Aslında kalorifer yani kış konumunda da sıcak su almıyorsunuz, sadece kombi ısınan suyu tesisata aktardığı için kısa süreliğine musluklardan sıcak su geliyor. Kombinizin basıncı normal değerde. Ekranda gösterilen 16-17°C kombi içindeki suyun sıcaklığı. Su ısınıyor olsa zaten bu derece en düşük 30-35°C lerde olur. Sıcak su arızası yaşadığınız için sorunun yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden net teşhis için servis çağırmalısınız.

 105. Ramazan karataş dedi ki:

  Kombide petek suyu olmazsa sıcak su ayarında çalışsa zararı olurmu.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Kombide petek suyu dediğiniz tesisat suyudur. Tesisat suyu az olduğunda veya olmadığında kombi hiçbir konumda çalışmaz ve arızaya geçer. Ekranda düşük su basınç uyarısı verir. Tesisatta yeterli suyun (1,5 bar kadar) olması gerekir. Cihaz yoksa kuru yanma yapar ve parçalar zarar görür.

 106. Müzeyyen Çelme dedi ki:

  Merhaba benim sorum annem ısıyı ve sıcak suyu kullanmıyor sadece tüp kullanıyor bu durumda kombiye su basmak gereklimidir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Müzeyyen Hanım… Kombi kullanılmıyorsa su basmaya gerek yoktur. Ancak kullanıldığında basınç düşük olursa eğer su basma işlemi yapılabilir.

 107. Yuksel Ayvaci dedi ki:

  Öncelikle kombinin biraz eski model ve Lambert marka olduğunu belirteyim. Öğle vakitlerinde bir sorun yokken 5-6 saat sonra duşa girmek için baktığımda musluklardan gelen suyun ve duştan akan suyun az aktığını farkettim. Sıcağa çevirince daha da azalıyor ama soğuktayken de normalin altında tazyik seviyesinde akıyor. Duş alınamayacak kadar az.
  Sorun hava muhalefetiyle mi ilgilidir yoksa tesisatçı çağırmak mı gereklidir.Kendiliğinden düzelecek bir sorun mudur? iyi akşamlar.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Yüksel Bey… Su tesisatında bir tıkanma durumu olabilir. Şebekeden gelen su tazyiği düşük. Musluk bataryaları çok eskiyse değiştirerek bir deneme yapın. Sorun devam ederse su tesisatçısından yardım alın. Tesisatta tıkanma veya farklı bir durum varsa tespit edilerek sorun çözümlenir. Tesisatta da bir sorun görülmezse eğer kombide problem olabilir. Bu durumda Kombi Servisi yardımı alabilirsiniz.

 108. Mustafa Altın dedi ki:

  Kombimin derecesini 70 dereceye ayarliyorum 70 dereceye geliyor sonra tekrar 30 dereceye düşüyor petekler 70 derece isinmiyor neden olabilr

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombi ısıtmadan devreden çıkıyor olabilir. Bu gibi durumlarda; kalorifer filtresi tıkalı olabilir, kalorifer sensöründe sorun olabilir, devir daim pompasında sorun olabilir, anakart arızası olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

 109. serpil erdoğdu dedi ki:

  Öncelikle merhaba. evime yeni kombi yaptırdım. Duşa girmek için suyu aşağı musluktan ayarlamak istedim su yeteri kadar ısınmış mı diye elimi değdirdim ve biraz kıvılcım çıktı. Bunun ne gibi bir zararı olabilir? yapmam gereken ne? yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serpil Hanım… Musluktan akan su ile kıvılcımın bir alakası olmaz. Elektrik hattında kıvılcım oluşur.

 110. Mehmet Aydın dedi ki:

  Baymak Luna 240fi kombi kullanıyorum,ancak petek sıcaklığını 40 derecede ayarladığımda normal çalışıyor .musluktan sıcak su alındığı zaman bir süre sonra petek sıcaklığı 70-80 çıkmaktadır.kombiyi kapatmak zorunda kalıyorum. Kombiyi tekrar açtığımda ayarladığım sıcaklıkta yine çalışıyor .sıcak su alındığında belli bir zaman sonra yine petek sıcaklığı 70-80 derece oluyor (NTC sıcaklığı algılayan sensörü değiştirdim ) soun aynı,her hangi bir düzelme yok.Sorun neden kaynaklanmaktadır , vereceğiniz bilgi teşekkür ederim .

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Anlattığınız kadarıyla üç yollu vana kaçırıyor. Yani Sıcak su talebinde sıcaklığı kalorifer konumuna kaçırıyor ve sıcak suyu kullandığınız zaman kalorifer sıcaklığı yükseliyor. Yine de net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir.

 111. M. O dedi ki:

  İyi günler, evde Protherm Panther kombi kullanıyoruz. Sürekli olarak petek en düşük 45° su ise 40°. Bar ise 1.1 de. Devamlı çalışması bir sorun yaratır mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba efendim… Protherm Panther model kombilerde en düşük sıcaklık ayarı kalorifer devresi için 45°C sıcak su devresi için 40°C dir. Kombinizi en düşük derecede kullanıyorsanız eğer sürekli çalışması normaldir. Çünkü kombinin minimum derecesi bu. Ayarı biraz yükseltmeyi deneyin. Yakıt tüketimi fazla olur diye düşünmeyin. Çünkü kombinizin modeline göre en düşük ayarlar bunlar. Ayarı biraz yükseltirseniz kombiniz sürekli çalışmayacaktır. Kombi içinde ısınan su genleşir. Kalorifer devresi açıkken basınçta yükselme olabilir. Ancak düşük derecede kullandığınız için basınçta çok bir yükselme de görülmez. Kombi bu şekilde sürekli çalışırsa yakıt tüketimini etkiler. Parçalar zarar görür. Çok çabuk bozulabilir.

 112. SAVAŞ KURT dedi ki:

  Merhabalar bulunduğum caddeye doğalgaz hattı döşeniyor evim son kat yalıtımlı 147 m2 daire sizce kombinin kapasitesi ne kar olmalı ve tesisat ilk kez döşenecek kombiyi ben kendim almak istiyorum illaki yetkili firma mı alacak bilgi verir misiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Savaş Bey… Öncelikle proje çizdirmeniz gerekiyor. Proje gereği ekipler size daire için kullanabileceğiniz kombi kapasitesi hakkında bilgiyi veriyor. Dairenizin büyüklüğüne göre 24 kw lık hermetik kombi kullanım açısından ideal gibi görünüyor. Ancak son kat olduğu için ısınmada zorluk yaşayabilirsiniz. Ayrıca daireye döşenen kalorifer sayısı ve ebatlarına göre de kombi kapasitesi belirlenmektedir. Bu yüzden öncelikle proje çizdirmenizi tavsiye ederiz.

 113. İRFAN YILDIZ dedi ki:

  MERHABA
  DEMİRDÖKÜM YOĞUŞMALI KOMBİ KULLANIYORUM.AYNI CEPHEYE BAKAN ÜST KATTA DA AYNI KOMBİDEN VAR BENİM KULLANDIĞIM KOMBİDEN SOBA BACASI GİBİ DUMAN ÇIKIYOR SİZCE NEDEN OLUR.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… Kombilerin bacasından duman çıkmaz. Doğalgaz yandıktan sonra atık gaz haline gelir. Bu da gözle görülmez. Soğuk havalarda buhar olduğu için gördüğünüz muhtemelen buhardır. Yalnız bu bir arızayı veya sorunu ifade etmemektedir.

 114. Merve dedi ki:

  Kombini derecesini sabah yükseltip aksam düşürüyorum derecesiyle oynamak kombiyi bozarmı

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Merve Hanım… Kombinin derecesi ile oynamak kombiyi bozmaz. Ancak yakıt tüketimini etkiler. Önerimiz sabit bir ayarda kullanılmasıdır. Yine de gece yatarken ayarı kısabilirsiniz. Gündüzleri evdeyseniz ayarı biraz yükseltebilirsiniz. Herhangi bir sorun oluşmaz merak etmeyin.

 115. kadir dedi ki:

  iyi günler hocam size bir sorum olacaktı kombinin yoğuşmalı olmasının ısıtmayla bi alakası var mı?teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kadir Bey… Kombiler dairelere uygun olacak şekilde üretilir. Yani daire büyüklüğüne göre kapasitelendirilir. Her daireye uygun kombi kapasitesi farklıdır. Dairenize uygun bir kombi takıldıysa eğer her şekilde ısıtmayı sağlar. Isıtmanın yoğuşma ile bir alakası yoktur.

 116. Gökçe dedi ki:

  Merhabalar. Banyomda 2yıldır kullandığım termosifonum var. Bu sene yeni doğalgaz döşendi daireme. Ama termosifonu çıkarttırmadım. Sizce kombinin sıcak suyunu kapatıp termosifonu kullanmaya devam edebilirmiyim. Kombiyi sadece ısınmak için kullanmak istiyorum. Acilen bilginize ihtiyacım var.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gökçe Hanım… Tabi ki kombide sıcak su devresini kapatarak ısınma amaçlı kullanabilirsiniz. Termosifonu da sıcak su talebi için kullanabilirsiniz. Ancak kombide sıcak su kullanımında yakıt tüketimi termosifona göre daha az olur. Bu bilgiyi de sunmak isteriz.

 117. Rafet Kavaklı dedi ki:

  Evimde(Banyoda) şu an 40 l tBocch marka elektikli termosifon var. Bunu sadece banyoda kullanıyoruz Ve bundan çok memnunum(Elek. tüketimi çok az). Dairemiz de kömürlü merkezi sistemden Doğal gazlı kombili sisteme gecilecek; kombili sistemde, Elektrikli termosfonu çalıştırabilir miyim?. Eski yerinde yedek gibi yazları kulanabilir(sistemde bağlı kalabilir) mi?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rafet Bey… Kombili sistemde elektrikli termosifonu elbette ki kullanabilirsiniz. Kombiyi sadece kış konumunda yani kaloriferleri ısıtmada çalıştırırsınız. Sıcak su konumunu kapatırsınız. Ancak kombinin sıcak suda yakıt tüketimi elektrikli termosifona göre daha düşüktür. Yine de karar size aittir.

 118. Atıl dedi ki:

  Merhabalar,benim kombim viesman vitodens100 modeli.
  Kombi kapalıyken su basınç göstergesi 1,5 gösteriyor.
  Kombiyi çalıştırıp 3.kademe sıcaklığa getirdiğimde su basınç göstergesi 3-3,5 barlara kadar yükseliyor.
  Bunun nedeni ne olabilir?
  Zararı olurum mu ?
  Teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Atıl Bey… Kombinizde yüksek basınç arızası var. Çalıştığında basınçta yükselme oluyorsa eğer genleşme tankının havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Yine de arızanın net teşhisi için yerinde görülmesi gerekir. Bu durumun kombiye elbette ki zararı vardır. Yüksek basınç durumunda kombi su akıtabilir ve yüksek basınç sebebiyle parçalar zarar görebilir. Servis yardımı almanızı tavsiye ederiz.

 119. serdar dedi ki:

  Merhaba.Ara katta olmama rağmen üst kat boş,alt katta ise oldukça düşük ısıda kombi çalıştırılıyor.Bulunduğum katta artırma olduğu için diğer dairelere göre daha soğuk oluyor.Örneğin diğer daireler 40 derecede gayet iyi ısınmalarına rağmen aynı ısıyı ben 45 derecede sağlayamıyorum.Acaba petek boyunu büyütsem (örneğin 1,5 veya 2 m) yakıt tüketimi artar mı?Artarsa ne kadar artar?.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdar Bey… Kombiler proje gereği daireye uygun olarak belirlenir ve ona uygun petek adedi ve boyutu belirlenir. Petek boyutlarını büyütürseniz bu sefer de kombi yetersiz kalabilir. Yani uzakta kalan petekleri ısıtmamaya başlayabilir. Bu durumda da sağlıklı ve randımanlı bir şekilde ısınabilmek için harici pompa taktırmanız gerekebilir. Petek boyutu büyürse yakıt tüketimi elbette ki artar. Ancak ne kadar artar konusunda net bilgi veremeyiz, bu kullanıma bağlı değişir. İyi sonuç almak istiyorsanız ve tasarruf etmek istiyorsanız oda termostatı veya termostatik vana gibi cihazlar kullanabilirsiniz, üst kat boşsa tavana izolasyon yaptırabilirsiniz. Cam kenarlarına (soğuk hava gelen yerlere) silikon yaptırabilir veya yapabilirsiniz. Bu şekilde bir çözüm yolu denemenizi tavsiye ederiz.

 120. Rasim Tuna dedi ki:

  Merhaba. Benim Ferroli Fluss kombi var. Kombiyi çalıştırdıktan sonra yani pilot ateşi yandıktan sonra kullanım gereği 1 dakika test konumuna alıyorum.Sonra yaz veya kış konumunda çalıştırıyorum. Test konumunda sorunsuz çalışıyor. Son zamanlarda Kış konumuna geçer geçmez 2-3 saniye zaman diliminde gazı kesiyor ısıtmıyor fakat pilot ateşi yanıyor. Yaz konumuna aldığımda ise 1-2 dakika yanıyor suyu ısıtmıyor sonra gazı kesip pilot ateşi ile devam ediyor. Servis çağırdım ama problemi çözemediler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Rasim Bey… İyon elektrodu, gaz valfi veya elektronik kart arızası olabilir. Fakat cihaz çok eski olduğundan parçası bulunmayan bir kombi. Bu nedenle sorunu çözememiş olabilirler.

 121. can acar dedi ki:

  Merhaba , ben sadece sıcak su kullanmak istiyorum bunun için Kombi kullanabilirmiyim ?
  ve önerdiğiniz bir kombi var mı bununla alakalı ?
  petek tesisatı olmayacak

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Can Bey… Sadece sıcak su için de kombi tercih edilebilir. Bunun bir sakıncası yoktur. Ancak kalorifer tesisatı olmayacaksa eğer hermetik şofben (sadece sıcak su cihazı) da tercih edebilirsiniz. Şofbenler kombilere nazaran daha uygundur fiyat açısından. Marka konusunda maalesef bir öneride bulunamıyoruz. Elektronik ve doğalgazlı cihazlar olduğu için ne zaman arızalanacağı belli olmuyor, piyasada oldukça fazla marka modelde kombi ve hermetik şofbenler var… Satış yapan bayilerden bu konudaki bilgileri alabilirsiniz.

   1. nazmi kartal dedi ki:

    Selamlar iki sorum olacak ilki kombimi degistirecegim baska bir marka kombi taktirabilirmiyim baska marka takmaninekstra bir farki varmi,ikincisi su anda bacali kombim var yogusmali kombi icin tesisatda ne gibi degisiklik yapilmali.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Nazmi Bey… ilk sorunuzun yanıtı: Dairenize istediğiniz marka model ve çeşitte kombi taktırabilirsiniz. Zaten hermetik kombi üretimi durduruldu. Piyasada hermetik kombi satışı stoklarda bitene dek devam edecek. Bittikten sonra tek tip kombiye yani yoğuşmalı kombiye geçilecek. Ancak bu durum için yine de bir İGDAŞ veya bölgenizin doğalgaz dağıtım firması ile görüşmenizi öneririz. Prosedür neyse ona göre yardımcı olurlar size. İkinci sorunuzun yanıtı: bacalı kombi bina bacasına bağlıdır, yoğuşmalı kombi bacası dışarı doğru uzanmaktadır. Bu yüzden montaj yerinin değişmesi gerekir. Yani mevcut bacalı kombinin monteli olduğu yerde bacanın dışarı çıkabileceği bir pencere ya da bölüm varsa yeni kombi aynı yere monte edilebilir. Fakat böyle bir yer yoksa önce montaj yerinin değişmesi gerekir. Doğal olarak montaj yeri değişirse tesisat bağlantı yeri de değişir. Proje için bi servis çağırırsanız ücretsiz keşif yapan yerler var. Keşif ekibinden daha net bilgi alabilirsiniz. Biz bu işlemlerin hiçbirini yapmadığımız için tam detayları bilemiyoruz.

 122. serdal zeren dedi ki:

  selamlar evde 4 panel ile 6 panelin açık olması ve 47 de çalışması 24 saat boyunca harcayacağı sarfiyat aynı olurmu * yoksa 6 panel açık oldugunda dahada fazla yakar. konbi 24 kw hermatik sonkat .saygılarımla

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serdal Bey… Kaç petek açıksa kombi ona göre yakıt tüketimini artırır. En az 3-4 petek kullanmak şartı ile dilediğiniz odadaki petekleri kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız odalardaki petek vanalarını ve oda kapılarını kapalı tutarsanız diğer odalara hava akışı sağlanmaz ve beklediğiniz verimi alarak tasarruf edebilirsiniz.

 123. Tolgs dedi ki:

  İyi akşamlar sıcak suyu 35 veriyorum 53 kadar ısıtıyor bunun sorunu ne vaylan

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba efendim. Kombi ekranında sizin ayarladığınız derece ayarladığınız esnada birkaç saniye kadar görüntülenir. Daha sonrasında ekranda görüntülenen sizin ayarladığınız sıcaklık değil, kombi içindeki suyun sıcaklığıdır. Isınan su genleştiği için de ekranda su ısındıkça derece yükselir, musluğu kapattığınızda derece düşer. Bu normal bir durumdur, cihazınızda bir sorun yok.

   1. Mustafa Diker dedi ki:

    Buderus 062 kombi kullaniyorum musluk sicak su derecesini 50 ye ayarliyorum ama derece 72 lere kadar yukseliyor

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Mustafa Bey… Kombiler her zaman için ayarladığınızın derecesinin üstünde ısıtma yapar. Bunun sebebi suyu tesisatta dolaştıtırken ısı kaybı olmaması içindir. O yüzden sadece ayarlama yaptığınız an ekranda ayarladığınız dereceyi görebilirsiniz. Kombi içindeki su ısındıkça ekrandaki derece yükselir, sıcak su talebiniz olmadığı sürece ekrandaki derece düşer. Bu her kombinin çalışma prensibidir. Yani kombinizde bir sorun yok.

 124. Safiye Saygılı dedi ki:

  İyi çalışmalar.Haziran ayında demirdöküm nitromix,kış moduna geçince çok ses çıkarmaya başladı,metal sesi ve çok uğultu şeklinde.Dört adet petek var ve hepsi açık.Servis ,metal sesinin genleşmeden,uğultunun kombinin yüksek devirli(24) olmasından kaynaklı olduğunu söyledi.Macunlama ve devir düşürme işlemi yapacağını söyledi.Bu işlemler sorunu çözer mi.Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Safiye Hanım… Kış konumunda cihaz sıcaklığı yükseldiği için genleşme ses yapabilir. Cihazı incelemediğimiz için ne kadar keser bilemiyoruz ama faydalı olabilir.

 125. Osman Köse dedi ki:

  Merhaba, radyatörlere giden su sıcaklığı ile radyatörlerden dönen su sıcaklığı aynı olursa (başka bir ısı kaynağı ile dönüş suyunun sıcaklığını yükseltirsek) kombi çalışır mı, doğal gideri azalır mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Kombi içindeki sensörler, gidiş ve dönüş suyunu sürekli ölçer. Dönüş suyu kaç derece ise ona göre sıcak su yollar. Dönüş suyu sıcaklığı, gidiş suyu sıcaklığı kadar ya da gidiş suyu sıcaklığına yakın olursa kombi çalışmayı durdurur.

 126. Hakan dedi ki:

  Merhaba iyi çalışmalar baymak star bridge 24 fi kombi kullanıcısıyım 50 derece olan su sıcaklığı evin içerisine kaç derece ısı sağlar.bu ayki faturamız 324 m3 kullanıma 385 lira geldi.evde bebek olduğu için sürekli açık konumda.oda termostatı yok.daha ekonomik kullanım öneriniz varmıdır acaba?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombinizin minimum maksimum sıcaklık değerlerine bağlı ısı ayarı yapmalısınız. Bu her model kombide değişmektedir. Minimum değer mesela 35°C ise 42-43°C civarında kullanabilirsiniz. Tabi bu beklentinize bağlı değişen bir durumdur. Siz kombiyi kaç dereceye alıyorsanız ortam da o derecede ısıtma yapar. Kombi zaten peteklerde suyu dolaştırdığı için ısı kaybı olmasın diye suyu sizin ayarladığınız derecenin üstünde ısıtır. Bu yüzden ekranda ayarladığınız dereceyi değil de kombi içinde bulunan suyun derecesini görüntülersiniz. Ancak bu yakıt tüketimini etkilemez. Siz hangi derecede çalıştırıyorsanız kombi o derecede yakıt tüketimi yapar. Cihazın gaz ayarı da gerekebilir veya cihazın bakıma ihtiyacı olabilir. Kombi ayarını biraz daha kısarak sabit kullanım deneyin. Alternatif olarak oda termostatı veya termostatik vana kullanabilirsiniz. Tasarruf amacı ile tavsiye edebiliriz.

 127. Mahmut Özdemir dedi ki:

  Merhaba, Evimde kullandığım Baymak Luna 3 Avant 35kw kombi var, evim 145m2 ve yerden ısıtma, ayrıca kullandığım odalarda yerden ısıtmaya bağlı 4 petek mevcut ve ben 25m2 salonum ve 10m2 bir odam dışında evin tamamını yakıyorum. Kombi sıklıkla E98 hatası verdiği ve kendi kendini kapatıp açtığı için servis çağırdık kart arızası olduğunu söyledi. Kartı değiştirdik fakat arıza düzelmedi. şimdi aklımdaki soru şu : acaba kombinin kapasitesi yüksek olduğu için odaların tamamını yakmadığımızdan, kombi kapasitesinin altında çalıştığı için mi hata veriyor yoksa elektrik kaynaklı bir arıza mı var yada farklı bir arıza mı var biz çözemedik. Sizin konu ile alakalı bilginiz yada bir çözüm öneriniz varmıdır?
  Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mahmut Bey… Kombi dairenizi ısıtma konusunda yeterlidir. Daire içinde toplamda kaç petek var bilemeyiz ancak en az 3-4 peteği mutlaka kullanmalısınız. Baymak kombilerde E98 arızası anakart arızasıdır. Başka bir sebebi olamaz. Ancak yaşanan sorunun muhtemel sebebi şebeke voltajları ile alakalıdır. Yani şebeke voltajının düşük veya yüksek gelmesi sebebi ile kombinizdeki kart arızalanmış veya yanmış olabilir. Bölgenizde çok sık elektrik kesintisi oluyorsa özellikle bu sorun yaşanır. Elektrik kesintisi olmasa dahi şebeke voltajı sabit kalmaz. Bu yüzden kombilerdeki kart çok çabuk hasar görebilir, arızalanabilir. Karta yeniden müdahale edilmesi gerekir. Bu sorunu yeniden yaşamamak için de önerimiz Kombi Regülatörü kullanmanızdır.

 128. Ruhi aydın dedi ki:

  İyi günler. Ben buderus logamax plus gb172i kullaniyorum.sıcak musluk suyunu 30 saniye-1 dk gibi kisa bir süre kullansam dahi kombinin eski isitma suyu derecesine ulaşması 10 dakijayi buluyor.musluk suyu kullanirken ekrandaki gosterge benim ayarladigim derecelerin uzerine cikip altina iniyor, hızlı degisimler oluyor. Sıcak kullanim suyu bitip kombi tekrar isitma suyuna gectiginde kombideki isitma suyu derecesi düşmüş oluyor.Sık sık sıcak musluk suyu kullanimi nedeniyle kombinin ısıtma suyunu ayarladigim seviyeye getirmekte zorlandigjni düşünüyorum. Kombi de bi problem olabilir mi yoksa bu durum normal mi ? Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ruhi Bey… Kombi sıcak su musluğu açıldığında ekranda derecenin yükselmesi, musluğu kapattığınızda derecenin düşmesi normaldir. Kombi sizin ayarladığınız sıcaklık derecesini ayarladığınız an birkaç saniye kadar ekranda gösterir. Daha sonrasında ekranda görüntülenen sizin ayarladığınız sıcaklık derecesi değil kombi içinde ısınan suyun derecesidir. Yani ekrandaki değer hiçbir zaman sabit kalmaz. Bu her kombinin çalışma prensibidir.
   Kombiyi kış konumunda kullandığınızda talep ne ise kombi o konumda çalışır. Mesela sıcak su musluğunu açtığınızda (sıcak suyu kullandığınızda) kombi kalorifer devresini kapatır. Sıcak su musluğunu kapattığınızda kalorifer devresi açılır ve kaloriferler ısınmaya başlar. Çok sık sıcak su kullanıyorsanız kalorifer konumu daha az devrede olduğu için ısınması ve ortamın ısıtılması güç olabilir. Bu da kombinin normal çalışma prensibidir. Yani cihazınızda anlattığınız kadarıyla bir sorun yok.

 129. suat parlak dedi ki:

  mrb ıyı günler geçen yıl kalörüfer tesisatı kurdurdum müstakil evime e c a kombi taktırdım geçen sene kombi sürekli 40 da çalıştırdım bu yılda aynı fakat bu sene kombi uzun çalışmaya başladı geçen yıllarda 5 6 dakika çalışıp 30 dakika mola veriyordu bu sene 9 10 dakika çalışıp yaklaşık 20 dakika sonra tekrar çalışıyor buda sarfiyatı artırıyor acaba bu neden kaynaklanıyor tşk ederrim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Suat Bey… Kombiniz ve tesisatınız henüz çok yeni. Ortamda ısı kaybı oluyorsa kombi öncekine nazaran daha çabuk devreye giriyor olabilir. Yeni ürünlerde ve yeni tesisatlarda her zaman için alınan sonuç en iyi şekilde olur. Fakat zamanla kullanıma bağlı ısınıp soğuyan su çamurlaşır. Bu da tesisatta daha az verim sağlar. Yani petekleri daha az ısıtabilir. Net teşhis için yine de sorunu yerinde görmek gerekir.

 130. şehriban kılıç dedi ki:

  merhabalar ıyı günler atron demırdokum kombı kullanıyorum camfort ozelliginde çalışıyor kombı faturamız 400 tl geldı acaba eco modunda çalıştırırsam faturam düşer mı yada hangısınde calıstırmam gerekiyor kafam karışık bu konuda yardımcı olur musunuz sımdıden tsk ederım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şehriban Hanım… Demirdöküm Atron model kombide comfort konumu: kombinin modülasyonlu çalışmasını sağlar. Yani kombi otomatik sıcaklık sağlar. Sıcaklık sizin ayarladığınız derecenin üstüne çıktığında alev boyunu yükseltip alçaltır. Eco konumu: ekonomik kullanımı sağlar. Yani sıcaklık sizin ayarladığınız dereceye geldiğinde kombinin çalışmasını durdurur, ortam ısısı sizin ayarladığınız derecenin altına düştüğünde kombiyi yeniden çalıştırır. Bu iki konum da sadece kalorifer sistemi için geçerlidir. Kombiyi eco modunda çalıştırırsanız daha ekonomik kullanım sağlamış olursunuz. Ortam ısısı düşene kadar kombiniz çalışmaz. Kombinin çalışmadığı durumlarda ise yakıt sarfiyatı yerine tasarruf sağlanmış olur.

 131. ismail turan dedi ki:

  kullanmış olduğum kombi vaillant yoğuşmalı kombi diğer marka kombilere göre daha fazla basınçlı buhar çıkmaktadır. acaba kombide arıza mı var yoksa kombinin kendi özelliğimi bilgi verebilirmisiniz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Soğuk hava sebebi ile buhar görüntülenebilir. Bu her kombide olabilecek bir durumdur. Bir arıza durumu söz konusu değildir.

Petek Yıkama