444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Kombinin Donmaması İçin Yapılacaklarslogan
down
Paylaş:

Kombinin Donmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Özellikle de açık balkonda monteli durumda olan kombinin soğuktan etkilenerek arızalanması ve çalışmaması durumu kombinin donması durumudur.

Kombinin Donduğu Nasıl Anlaşılır?

► Kombi balkonda ise, dolap içinde olsun ya da olmasın balkon açık durumda ise, hava sıcaklığı – yi gösteriyor ise, cihaz birden durdu çalışmıyor ise bu durumda donduğu anlaşılabilir.

Kombi Donduğunda Kimden Yardım Alınmalı?

Kullanılır durumda olan kombi tesisatında sadece kombide donma meydana gelmez. Kombi açık balkonda ve dolap içinde değilse kombinin donma riski daha yüksektir. Fakat kombi açık balkonda dolap içinde ise altında bulunan tesisat borularının donma olasılığı yüksek olmaktadır.

 • Kombi kullanımı sırasında musluklardan hiç su akmıyorsa (soğuk ya da sıcak)

Bu durumda ya dairede sular kesiktir, ya genel su saati donmuştur ya da su borularında donma meydana gelmiştir. Bu durumda tesisatçıdan yardım almalısınız.

 • Kombi kullanımı sırasında soğuk su musluğu açıldığında su akıyor sıcak su musluğu açıldığında su hiç akmıyorsa 

Soğuk su giriş borusu donmuş olabilir. Tesisatçıdan yardım almanız gerekmektedir.

 • Kombi kullanımı sırasında musluklardan su geliyor fakat sıcak su gelmiyor ya da cihaz petek sisteminde de çalışmıyor ise

Kombi bir de açık balkonda dolap içinde değilse; kombi donmuş olabilir. Bu durumda Kombi Servisi nden yardım almanız gerekmektedir.

Kombi Donduğunda Hangi Parçalarda Sorun Olabilir?

Kombinin altındaki tesisat borularında eğer donma meydana geldi ise; tesisatçıdan yardım alırsanız gereken müdahaleyi yapacaktır. Yalnız bu durumda pek bir şey de yapılamayacağını ve donmanın çözülmesini beklemeniz gerektiğini belirtebiliriz. Yani havalar düzelene kadar beklemekten başka çare yoktur. Tesisat borularının hangi kısmında donma meydana geldiği bilinemediğinden müdahale de yapılamaz. Bu sorunu bir kez yaşadıysanız bir daha yaşamamak adına gereken önlemleri alabilirsiniz.

Kombi dondu ise; bu durumda Kombi Servisi ekibinden yardımları almalısınız.

 • Kombide bulunan plastik malzemelerde çatlaklık, devir daim pompasında arıza, ana eşanjörde sorun, plaka eşanjörde problem, bloklarda çatlama durumu söz konusu olabilir

Uzman servis ekibi yerinde tespit ederek sizleri konu hakkında bilgilendirir.

Kombi donduğunda cihaz garantili olsa dahi yapılacak uygulamalar veya işlemler garantiye girmez. Bu durumda aslına bakılırsa çıkacak masraf maliyeti de yüksek olur. Yani neredeyse bir kombi fiyatı kadar yüksektir.

Kombinin Donmaması İçin Yapılacaklar Nelerdir?

Proje gereği balkona monte edildi ise ekipler zaten sizleri donmaya karşı uyarır. Bu uyarılara uymadığınız ya da uyarıları dikkate almadığınız durumda kombi veya tesisat donabilir. Oluşabilecek masraf yükselebilir ve soğuk kış döneminde kombisiz kalabilirsiniz.

 • Kombiyi dolap içinde kullanmak (plastik malzeme ile yapılan dolaplar önerilmektedir)
 • Açık balkonda kombi kullanmamak (balkon açık ise mutlaka kapatılmalıdır)
 • Kombi altında bulunan borulara izolasyon yaptırmak (borulara izolasyon yapılır ise soğuktan donma riski azalır ve sorun yaratmaz)
 • Kombi bakım ve kontrollerini kış öncesinde uzmanına yaptırmak

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (2 Yorum)

  1. İki Katlı mustakil evimi bütün kış boyu kullamayacağım.Kombinin ve tesisatın donmaması için nasıl bir tedbir almalıyım.selamlar

   1. Merhaba Ramazan Bey… Kombiniz açık balkonda monteli durumdaysa eğer kombiyi ve altındaki tesisat borularını uygun bi dolap içine almanız gerekir. Kışın donmasını ancak böyle engelleyebilirsiniz. Tabi açık balkonda yine de kombinin bu şekildeyken bile donma ihtimali olabileceğinden balkonu kapatmanız doğru seçenek olacaktır. Kombi kapalı balkonda veya mutfakta monteli ise zaten donma ihtimali düşüktür. Ancak kombi uzun süre kapalı kaldığında parçalar çalışmayacağı için arızalanma ihtimali de vardır. Bu ihtimalin önüne maalesef ki geçilemez.