Kombinin Donmaması İçin Yapılacaklar

Hangi Kombiler Donma Riski Taşır?

Özellikle de açık balkonda monteli durumda olan kombiler donmaya maruz kalabilir.

Kombinin Donduğu Nasıl Anlaşılır?

► Kombi balkondaysa, dolap içinde olsun ya da olmasın balkon açık durumdaysa, hava sıcaklığı – yi gösteriyorsa, cihaz birden durdu çalışmıyorsa, ciddi şekilde su akıtıyorsa bu durumda donduğu anlaşılabilir.

Kombi Donduğunda Kimden Yardım Alınmalı?

Kullanılır durumda olan kombi tesisatında sadece kombide donma meydana gelmez. Kombi açık balkonda ve dolap içinde değilse kombinin donma riski daha yüksektir. Fakat kombi açık balkonda dolap içinde ise altında bulunan tesisat borularının donma olasılığı yüksek olmaktadır.

 • Kombi kullanımı sırasında musluklardan hiç su akmıyorsa (soğuk ya da sıcak)

Bu durumda ya dairede sular kesiktir, ya genel su saati donmuştur ya da su borularında donma meydana gelmiştir. Bu durumda tesisatçıdan yardım almalısınız.

 • Kombi kullanımı sırasında soğuk su musluğu açıldığında su akıyor sıcak su musluğu açıldığında su hiç akmıyorsa 

Soğuk su giriş borusu donmuş olabilir. Tesisatçıdan yardım almanız gerekmektedir.

 • Kombi kullanımı sırasında musluklardan su geliyor fakat sıcak su gelmiyor ya da cihaz petek sisteminde de çalışmıyor ise

Kombi bir de açık balkonda dolap içinde değilse; kombi donmuş olabilir. Bu durumda Kombi Servisi nden yardım almanız gerekmektedir.

Kombinin Donmaması İçin Ne Yapmak Gerekir?

Proje gereği balkona monte edildi ise ekipler zaten sizleri donmaya karşı uyarır. Bu uyarılara uymadığınız ya da uyarıları dikkate almadığınız durumda kombi veya tesisat donabilir. Oluşabilecek masraf yükselebilir ve soğuk kış döneminde kombisiz kalabilirsiniz. Kombinin donmaması için yapılması gereken işlemler detayı linkte yer almaktadır. İster aşağıdaki bilgileri okuyarak uygulayabilir, ister belirtilen linki tıklayarak yine size belirtilen uygulamaları yapabilirsiniz.

 • Kombiyi dolap içinde kullanmak (kombi dolabı hakkında detaylar için linki tıklayabilirsiniz.)
 • Açık balkonda kombi kullanmamak (balkon açık ise mutlaka kapatılmalıdır)
 • Kombi altında bulunan borulara izolasyon yaptırmak (borulara izolasyon yapılır ise soğuktan donma riski azalır ve sorun yaratmaz)
 • Kombi bakım ve kontrollerini kış öncesinde uzmanına yaptırmak

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. Tayfun bozkurt dedi ki:

  Iyi günler dilerim kapalı balkonda kombi donarmi acaba (kombi accikken ve kapalıyken) iki durumdada kapalı balkonda donma ihtimali nedir avaba6

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Tayfun Bey… Kapalı balkonda donma ihtimali düşüktür. Ancak soğuk bir ilçedeyseniz iç ortam sıcaklığı -°C leri buluyorsa ev içerisinde bile kombi donabilir. Donma durumu direk olarak kombinin bulunduğu ortamın sıcaklığına bağlıdır. Ortam sıcaklığı ciddi oranda düşükse özellikle de kombi kapalıysa çok çabuk donmaya maruz kalabilir. Ortam sıcaklığı ciddi oranda (-°C kadar) düşük değilse kapalı ortamda donma ihtimali çok düşüktür.

 2. Ramazan KELEŞ dedi ki:

  İki Katlı mustakil evimi bütün kış boyu kullamayacağım.Kombinin ve tesisatın donmaması için nasıl bir tedbir almalıyım.selamlar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ramazan Bey… Kombiniz açık balkonda monteli durumdaysa eğer kombiyi ve altındaki tesisat borularını uygun bi dolap içine almanız gerekir. Kışın donmasını ancak böyle engelleyebilirsiniz. Tabi açık balkonda yine de kombinin bu şekildeyken bile donma ihtimali olabileceğinden balkonu kapatmanız doğru seçenek olacaktır. Kombi kapalı balkonda veya mutfakta monteli ise zaten donma ihtimali düşüktür. Ancak kombi uzun süre kapalı kaldığında parçalar çalışmayacağı için arızalanma ihtimali de vardır. Bu ihtimalin önüne maalesef ki geçilemez.

Petek Yıkama