Kombi Dolabının Önemi

Kombi Dolabı Nedir? Kullanılması Zorunlu Mudur?

Kombiye özel tasarlanan özellikle de dış etmenlerden cihazı korumak amacı ile yapılan dolaplardır. Kullanılmasının zorunlu olup olmadığı merak edilir. Bunun için de elbette ki bir şart bulunmaktadır.

Günümüzde kombi montajları proje neyi gerektiriyor ise uzman ekiplerce ona göre müdahale ve işlemler yapılmaktadır. Her kombiye dolap uymayacağı gibi her yerde de dolap içinde kullanılma zorunluluğu bulunmamaktadır. Zorunlu olunan durumlar olduğu gibi zorunlu olunmayan durumlar da söz konusudur.

Kombi Dolabı Neden Önemli

Çoğu kullanıcı balkon için bile konut seçimlerini önemseyebilmektedir. Açık balkon her bir kullanıcının tercihidir. Fakat kombi eğer balkonda ise özellikle de soğuk kış günlerinde (- sıcaklıklarda) kombi donmaya maruz kalabilir ve büyük masraflar çıkarabilir. En başta bu durumu göz önünde bulundurarak kombinize dolap yaptırmanızı veya balkonu mutlaka kapattırmanızı tavsiye ederiz.

Kombi mutfağınızda monteli durumda ve dekor amaçlı dolap yaptırmak istiyorsanız; mdf üzerine kurulan mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bu konuda seçim size aittir. Ancak kombi açık balkonda ise; plastik malzemeden yapılan dolapları tercih etmeniz gerekir. Ayrıca kombi altında bulunan tesisat borularının da donma ihtimalini düşünerek boruları izole ettirmeniz gerekir.

Hazır Kombi Dolapları Tercih Edilebilir mi?

Kombinize dolap yaptırmaya karar verdiğiniz zaman hazır satılan ürünlerle ilgilenmeyin önerisinde bulunmaktayız. Yapı marketlerde satılan dolaplar sıfırdan yaptırmak yerine daha ucuza geldiği için yüzünüzü sevindirebilir. Fakat önemli olan konu hazır kombi dolaplarının kombinize uyum sağlayıp sağlamayacağıdır.

 • Kombiler günümüzde birçok marka model ve çeşitte konutlarımızda kullanılıyor. Her bir çeşitteki boyutlar aynı olmuyor. Her bir kombinin genişliği kadar uzunluğu da aynı marka olsa bile değişebiliyor. Bu sebeple de önerimiz hazır satılan kombi dolabını temin etmek yerine kombinizin boyutlarına göre sıfırdan kombi dolabı yaptırmanızdır. Bu şekilde kombinize uygun bir dolap yaptırarak rahatlığı yaşayabilirsiniz.

Kombi Dolabı Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Kombi mutfakta ise mdf üzerine kurulan mobilyalar tercih edilmelidir.
 • Kombi açık balkonda ise plastik malzemelerden yapılan dolaplar tercih edilmelidir.
 • Kombinin üst, alt ve yan kısımlarında mutlaka mesafe olmalı, sıfır dolap yaptırılmamalıdır. (Bu durum kombi arızasında ya da kombiye yapılacak her tür müdahalede ekiplerin yapacağı müdahaleyi zorlaştırmayacaktır. Kombi arızasında veya bakım gibi ihtiyaçlarda kombi sıfır dolap içinde ise ekipler müdahaleyi yapamaz ve kombi dolabını sırf müdahale için söktürüp müdahale sonrasında yeniden taktırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu da ekstra masraf ve sarfiyat demektir.)

Örneğin; Kombinizin genişliği 60 cm kadarsa kombi dolabının genişliği en fazla 90 cm olmalıdır. Kombi yüksekliği 1,20 cm kadarsa kombi dolabının yüksekliği en fazla 1,80 cm kadar olmalıdır.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (4 Yorum)

 1. ismail yetis dedi ki:

  Selam merhabalar, benim bir sorum var. Kombi dolabına yapıştırmalı duvar kağıdı ile desen ve şekil verebilir miyiz veya desenli ahşap dolap yaptırsam olur mu?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsmail Bey… Kombi dolabının amacı sadece soğuk havalara karşı kombinin ve tesisatın donmasını sağlamaktır. Dolap özelliğini kaybetmediği sürece, koruyuculuğunu kaybetmediği sürece istediğinizi yapabilirsiniz. Ancak kombiye magnet vs. yapıştırmayın.

 2. özcan güren dedi ki:

  Topal kasalı balkona açılan kapının yanındaki pencere kısmını iptal edip. marangoza MDF kasa yaptırıp MDF üzerine kombiyi monte edebilirmiyiz.(en uygun yer orası görünüyor)

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özcan Bey… Kombilerin montaj kuralları vardır. Yeri tam olarak görmeden bu konuda net bilgi vermek çok zor. Ancak montaj yerinin uygun olup olmadığının tespit edilmesi için bi tesisatçıdan ya da kombi servisinden yardım alabilirsiniz. Firma olarak biz kombi montajı yapmadığımız için size bu konuda yardımcı olamıyoruz maalesef.

Petek Yıkama