İmmergas Victrix Tera/Tera Plus Arıza Kodları

İmmergas Victrix Tera/Tera Plus Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler İmmergas Victrix Tera 24 1E /  Victrix Tera 28 1 -32 1 ayrıca İmmergas Victrix Tera Plus model kombiler için geçerlidir.

 1. 01 Arızası Ateşleme yok.
 1. 02 Arızası Aşırı sıcaklık termostatı sorunu.
 • Çözüm Cihaz normal çalışma sırasındayken aşırı sıcaklık termostatı bir sebeple yüksek sıcaklık algıladığı için cihaz bloke olmuş. Öncelikle kombi tesisat basıncını kontrol edin ve basıncın ideal seviyede olduğundan emin olun. Tesisat basıncı 1 barın altını gösteriyorsa su basın ve basıncı 1,5 bara çıkarın. Petek ve tesisat vanalarına bakarak, vanalar kapalıysa açın. Son işlem olarak cihazı birkaç kez resetleyin. Yine de sorunda düzelme olmazsa servis çağırmanız gerekir. Eşanjör, pompa, sensör, kart, üç yollu vana gibi parçaların ayrıca tesisat ve filtrenin kontrol edilmesi gerekir. Sorunun yerinde görülüp incelenmesi gerekiyor.
 1. 03 Arızası Baca güvenlik termostat sorunu.
 • Çözüm Kombi normal çalışması sırasında baca gazının aşırı ısınması durumu sebebiyle bu sorun yaşanır. Bu gibi durumlarda cihazı birkaç kez resetlemeniz önerilir. Birkaç resetleme sonucunda yine de sorunda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Fan, elektronik kart veya baca sisteminde sorun olabilir.
 1. 04 Arızası Kontak direnci bloğu sorunu.
 • Çözüm P.C.B. gaz besleme valfinde bir sorun tespit ettiği zaman ekrana bu hata kodu yansır. Kullanıcı olarak cihazı birkaç kez resetleyin. Birkaç resetleme sonrası cihazda düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir. Gaz valfi veya elektronik kart arızası olabilir.
 1. 05 Arızası Akış sensörü sorunu.
 • Çözüm Akış ntc probunda bir sorun tespit edildiği için ekranda bu hata kodu belirir ve cihaz bu arızaya geçtiğinde çalışmaz. Arızanın net teşhis edilerek çözümlenmesi adına servis yardımı almalısınız.
 1. 06 Arızası Sıcak su sensör arızası.
 • Çözüm Sıcak su ntc probunda arıza tespit edildiği zaman ekrana bu hata kodu yansır. Bu hata kodunda hata durumuna bağlı bazen sıcak su alınmaya devam eder ancak performans düşüklüğü olur bazen de su hiç ısınmaz. Bu gibi durumlarda sıcak su sensörü, sensör kablo bağlantıları veya kart arızası olabilir. Teşhis ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. 08 Arızası Maksimum reset durumu.
 • Çözüm Kombinin arka arkaya en fazla 5 kez resetlenmesi gerekir. Ancak 5 kereden fazla resetlenirse cihaz bu uyarıyı verir. Kombide yaşadığınız sorun 5 reset sonrası düzelmezse servis yardımı almanız gerekir. Cihazı daha fazla resetlemek sorunu düzeltmez aksine bu gibi problemlerin yaşanmasına neden olur. Kombiyi bu uyarıyı aldığınızda şalterinden kapatın, birkaç saniye bekleyin yeniden açın. Yaşadığınız sorun devam ediyorsa mutlaka servis yardımı alın.
 1. 10 Arızası Yetersiz sistem basıncı.
 • Çözüm Tesisat basıncı cihazın doğru ve sorunsuz çalışması adına yeterli değerde olmadığını belirtir. Yani basıncı kontrol ettiğinizde 1 bardan az olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda basıncı yükseltmek yani kombiye su basmak gerekir. İşlem için kombinin sağ altında yer alan doldurma musluğunu sola çevirmeniz gerekir. Çevirmeniz sonrasında su sesi duyacaksınız. Aynı anca basıncı da kontrol edin, yükselme olacak. Basınç 1,5 bara geldiğinde doldurma musluğunu kapatın, sorun düzelir. İşlemi yapamazsanız, işlemi çok sık yapmak zorunda kalıyorsanız mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 15 Arızası Konfigürasyon sorunu.
 • Çözüm Kombi elektronik kart kablolarında sorun olabilir ya da bir uyuşmazlık varsa bu yüzden bu sorun yaşanıyor olabilir. Kart teste alınarak kontrol edilmelidir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.
 1. 16 Arızası Fan sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda önce cihazı birkaç kez resetlemeyi deneyin. Yaşanan sorun resetleme işlemiyle çözümlenmiyorsa eğer fanda mekanik ya da elektriksek arıza olabilir, elektronik kart arızası olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. 20 Arızası Parazit alev sorunu.
 1. 23 Arızası Dönüş sensörü arızası.
 • Çözüm Kalorifer dönüş sensöründe, sensör bağlantı kablolarında veya elektronik kartta problem olabilir. Arıza teşhis ve onarımı için servis çağırmalısınız.
 1. 24 Arızası Kontrol paneli butonu sorunu.
 • Çözüm Panel, tuşlu panel üzerinde bir sorun belirlediğinde bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan direkt servis yardımı almalısınız.
 1. 27 Arızası Yetersiz devir daim sorunu.
 • Çözüm Cihaz genelde uzun süre kapalı kaldığı zaman, 1-2 petek kullanıldığı zaman, tesisat tıkalı olduğu zaman ya da teknik bir sorun olduğu zaman bu sorun yaşanır. Bir sebeple suyun tesisatta dolaşmadığını ya da tam olarak dolaşamadığını belirtir. Öncelikle kombi su basıncı düşükse su basın, petek ve tesisat vanaları kapalıysa hepsini açın, kombiyi resetleyin. İşlemlerden sonra düzelme olmazsa servis çağırmanız gerekir. Eşanjör, üç yollu vana, sensör, pompa, kart arızası olabilir, tesisat ya da kalorifer filtresi tıkalı olabilir.
 1. 29 Arızası Baca sensörü arızası.
 • Çözüm Cihaz bacalı olmadığı için baca sensörü yoktur ancak arıza durumu bu şekilde açıklanır. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yoktur. Cihaz arızaya geçecek ve çalışmayacaktır. Arıza baca sistemiyle alakalıdır. Servis çağırarak bu konuda yardım almanız gerekir.
 1. 31 Arızası Uzaktan kontrol iletişim sorunu.
 • Çözüm Kombi modeline uygun olmaya bir uzaktan kumanda, oda termostatı takıldıysa veya bağlantılarında bir sorun varsa bu problem yaşanır. Takılan oda termostatı uygun değilse uygun bir termostat takılmalıdır. Termostat uygunsa bağlantılar kontrol ve elektronik kart kontrol edilmelidir.
 1. 37 Arızası Düşük güç kaynağı sorunu.
 • Çözüm Güç kaynağı gerilimi, kombi işletimi için izin verilen limitten düşük olursa bu sorun yaşanır. Bir süre kadar voltajların dengelenmesini bekleyin. Sorunda düzelme olmazsa bir kart arızası olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız. Bu gibi sorunları yaşamamak için de mutlaka “kombi regülatörü” kullanmalısınız.
 1. 38 Arızası Alev sinyali kaybı.
 • Çözüm Brülör alevinin beklenmeyen şekilde kapanması durumunda ekrana bu hata kodu yansır. Brülör alevi birçok sebeple kapanabilir. Arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin. Resetleme sonrası da düzelme olmaz, sorun devam ederse; kart, gaz valfi, iyon elektrodu sorunu olabilir. Cihaz içerisinde kaçak varsa eğer alevi kesiyor olabilir. Arıza tespit ve onarımı için servis yardımı almalısınız.
 1. 43 Arızası Alev sinyali kaybından dolayı tıkanıklık.
 • Çözüm Ön ayarlı süre içinde birkaç kez arka arkaya alev sinyali kaybı yaşanırsa bu hata kodu ekranda belirir. Cihazı resetlemeyi deneyin. Birkaç resetleme sonrası da düzelme durumu olmazsa mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. 45 Arızası Yüksek ▼T sorunu.
 • Çözüm Akış sensörü ve sistem dönüş sensörü arasında ▼T de beklenmeyen bir artış olduğu zaman bu sorun yaşanır. Arıza durumunda kombiyi resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa eğer servis çağırmanız gerekir.
 1. 47 Arızası Brülör gücü kısıtlanıyor.
 • Çözüm Kombi yüksek sıcaklık olduğunu belirlerse eğer parçaların zarar görmemesi için temin edilen gücü azaltırsa bu sorun yaşanır. Arıza durumunda cihazı resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa mutlaka servis çağırın.
 1. 51 Arızası CAR kablosuz iletişim sorunu.
 • Çözüm Kombiyle kablosuz CAR versiyonu arasında iletişim yoksa cihaz bu hatayı verir. Bu durumda önce kablosuz CAR kontrol edilmelidir. Bataryası ve şarjına bakmak gerekir. Bir sorun görülmezse, bağlantılar incelenmeli yine bir sorun görülmezse kablosuz CAR ve kombi elektronik kartı teste alınmalıdır.
 1. 60 Arızası Pompa tıkanıklığı.
 • Çözüm Pompa pervanesi bloke olduğunda veya elektriksel bir sorun olduğunda bu hata kodu ekranda belirir. Bu gibi durumlarda cihazı önce birkaç kez resetlemek gerekir. Düzelme olmazsa eğer pompa ve elektronik kart teste alınmalıdır.
 1. 61 Arızası Devir daim pompasında hava oluşumu.
 • Çözüm Bu durumda pompa çalışmaz. Pompa içinde hava oluştuğu için cihaz da çalışmaz. Arızanın onarılması için servis yardımı almalısınız.
 1. 70 Arızası Dönüş/akış sensörü değişimi.
 • Çözüm Kombi kablo bağlantısı yanlış yapılmış olabilir. Kombi bu arızayı verdiğinde çalışmayacaktır. Bloke konuma geçecektir. Cihazı resetlemeden direkt servis çağırmanız gerekir.
 1. 75 Arızası Dönüş ve/veya akış sensörü arızası.
 • Çözüm Sistem dönüş ve akış sensöründen biri ya da ikisi de arızalı olduğunda ekranda bu hata kodu yansır. Arıza durumunda cihaz çalışmayacak ve bloke konuma geçecektir. Arızanın teşhis edilerek onarılması için servis yardımı almanız gerekir.
 1. 76 Arızası Dönüş ve/veya akış sensöründe sıcaklık kayması.
 • Çözüm Sistem dönüş ve akış sensörlerinden birinde veya ikisinde birden sorun olabilir. Kombi bu arızayı verdiğinde bloke olur ve çalışmaz. Arızanın teşhisi ve çözümü için servis çağırmalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Petek Yıkama