Ferroli Econcept 51A Arıza Kodları

Ferroli Econcept 51A Hata Kodları

 1. A01 Arıza Kodu Brülörde ateşleme yok.
 • Çözüm Genelde çok sık karşımıza çıkan arıza kodlarından bir tanesidir.  Econcept 51A kombi A01 arızası çözümü sayfasını inceleyerek arıza durumu hakkında özellikle de çözüm hakkında bilgiler alabilirsiniz.
 1. A02 Arıza Kodu Brülör kapalı olmasına karşın alev var.
 • Çözüm Brülörün kapalı olmasına karşın alevin devam ettiğini belirtir. Bu arıza durumunda cihaza servis öncesi reset düğmesine basarak reset atmalısınız. Resetleme işleminden sonra arıza düzelebilir ancak düzelme olmazsa eğer; anakartta, iyonizasyon elektrodunda veya gaz valfinde sorun olabilmektedir. Net arıza tespiti ve onarımı için mutlaka uzman desteği almalısınız.

Ferroli Econcept 51A Arıza Kodları

 1. A03 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık koruması devrede.
 • Çözüm Sistemdeki su değerinin aşırı sıcak olduğunu belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer önce reset butonuna basarak kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işleminden sonra arızada düzelme olmazsa eğer; kombi altında tesisat boruları vardır. Borular üzerindeki vanalara bakın ve kapalı ise açın. Sonrasında cihaz kış modunda ise en az 3 petek vanasının açık olduğundan emin olun. Arıza durumunda yine bir düzelme durumu olmuyorsa eğer; en başta pompada sorun olabilir. Ana eşanjörde kireç ya da tıkanma durumu, üç yollu vanada konum değiştirme ya da ortada kalma durumu söz konusu olabilir. Ayrıca kalorifer filtresinin pislik ile tıkanması, tesisatın tıkanması ya da tesisatta hava olması halinde de bu sorun yaşanabilir. Arıza durumunda net tespit ve çözüm için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. A04 Arıza Kodu Duman tahliye emniyeti devrede.
 • Çözüm Son 24 saat içerisinde cihazın 3 kez F07 arıza kodu verdiğini belirtir. Bu durumda hava akışında bir sorun olabilir. Arıza durumunda cihaza müdahalede bulunmadan arıza tespiti ve onarımı için uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. A05 Arıza Kodu Fan koruması devrede.
 • Çözüm 1 saat boyunca arka arkaya kombi F15 Arıza kodu verdiğinde ve müdahale geciktiğinde cihaz bu arızaya geçer. Fan koruması devreye geçer. Bu arıza durumunda fan veya elektronik kartta sorun olabilir. Arıza teşhis ve onarımı için uzman yardımı almanızı öneriyoruz.
 1. A06 Arıza Kodu Ateşleme işleminden sonra alev yetersizliği.
 • Çözüm Cihazın ateşleme işlemini yaptıktan sonra 4 dakika içerisinde 6 kez alev yetersizliği algıladığını belirtir. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman öncelikle reset butonuna basmalı ve kombiyi resetlemelisiniz. Resetleme işleminden sonra arıza düzelebilir. Ancak arıza durumunda düzelme olmazsa eğer; anakart, gaz grubu ya da iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Arıza teşhisi yapılması ve sorunun çözümlenmesi adına Ferroli Servisi yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F07 Arıza Kodu Duman sıcaklığı yüksek.
 • Çözüm Bu arıza durumunda dışarı uzanan hava akım borusunda yani kısmi bacada tıkanma olabilir, baca ebatında sorun olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir. Arızanın teşhis edilmesi açısından sorunun yerinde uzmanı tarafından görülmesi gerekir. Bu yüzden önerimiz arıza durumunda çözüm için servisi aramanızdır.
 1. F10 Arıza Kodu Çıkış sensörü 1 hatası.
 • Çözüm Kalorifer çıkış sensöründe sorun olabileceğini belirtir. Arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Arızanın tespit edilerek çözümlenmesi adına servisi aramalısınız.
 1. F11 Arıza Kodu Giriş sensörü arızası.
 • Çözüm Sensörde, sensör bağlantılarında ya da sensör kablolarında sorun olabilir. Arıza tespiti ve onarımı adına servis desteği almalısınız.
 1. F12 Arıza Kodu Sıcak su devresi sensör arızası.
 • Çözüm Sıcak su devresinde yer alan kullanım suyu sensöründeki arızayı belirtir. Sensör cihaza kablo ve borularla bağlı olduğu için borularda nem olduğunda ya da kablolarında kopma-kısa devre olduğunda da bu arıza durumu ile karşılaşabilirsiniz. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F13 Arıza Kodu Duman sensörü sorunu.
 • Çözüm Duman sensör arızası durumunda; sensör borularında sorun olabilir, kablolarda kısa devre veya kopukluk olabilir. Arıza durumunda sensör ve kablo tesisatı kontrol edilmeli sorun ne ise müdahale ona göre uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeksizin arıza tespit ve onarımı için uzman yardımı almalısınız.
 1. F14 Arıza Kodu Çıkış sensörü 2 hatası.
 • Çözüm Çıkış sensörü ile alakalı sorundur. Sensör kablolarında, sensöre bağlı borularda da sorun olabilmektedir. Cihazınıza bu arıza durumunda müdahalede bulunmayın. Arızanın tespit edilerek çözüme ulaşması açısından Ferroli Servisi yardımı almalısınız.
 1. F15 Arıza Kodu Fan sorunu.
 • Çözüm Econcept 51A model yoğuşmalı kombilerde bu sorun yaşanıyor ise cihaz hava akışını sağlıklı bir şekilde yapamaz. Bu arıza durumunda kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden servisi aramalısınız. Fan arızanın yanı sıra elektronik kart ile alakalı bir sorun da olabilir. Arızanın çözümlenmesi açısından mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F34 Arıza Kodu Besleme gerilimi 170 V dan az.
 • Çözüm Yani kombiye gelen voltajın düşük olduğunu anlayabiliriz. Kombinize gelen voltajın olması gereken değerde olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu arıza durumunda bir süre kadar beklemenizi tavsiye ederiz. Arıza durumu voltajlar düzeldiğinde düzelebilir. Ancak uzun süre bekleme sonucunda arıza durumunda düzelme olmuyor ise muhtemelen bu durum sebebi ile anakart yanmıştır ya da zarar görmüştür. Bu arıza durumunda anakarta müdahale etmesi açısından Ferroli Servisi yardımı almalısınız. Müdahale sonrasında arıza durumu düzelir ancak sorunun tekrar etme olasılığı da vardır. Bu yüzden önerimiz Kombi Regülatörü kullanımıdır.
 1. F35 Arıza Kodu Şebeke frekansı anormal.
 • Çözüm Elektrik şebekesi problemi olarak adlandırabiliriz. Bu arıza durumunda elektrik tesisatı kontrol edilmelidir. Soruna uzmanı tarafından müdahale edilmesi gerekeceğinden mutlaka işi uzmanına bırakmalısınız.
 1. F37 Arıza Kodu Sistem basıncı çok düşük.
 • Çözüm Genelde en sık karşılaşılan arıza durumlarından bir tanesidir. Sistemde su olmadığı için cihaz arızaya geçmiştir. Yani sisteme su basmak gerekir. Econcept 51A model kombinin altında bulunan doldurma musluğu ile bar değeri 1,5 e gelene kadar su basmalı işlem sonrası doldurma musluğunu kapatmalısınız. Arıza düzelecektir. Ancak düzelme durumu olmazsa eğer cihaza reset düğmesine basarak reset atabilirsiniz. Arıza durumu düzelmediğinde, işlem yapılamadığında veya sorun sıkça yaşandığında uzman yardımı alabilirsiniz.
 1. F39 Arıza Kodu Harici sensör sorunu.
 • Çözüm Sıcaklık akışı aktivasyonundan sonra sensör bağlantısının kesildiğini belirtir. Sensörde ya da bağlantılarında sorun da olabilir. Bu arıza durumu ile karşılaşırsanız eğer cihaza müdahale etmemeli, arızanın tespit edilerek onarılması adına uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. A41 Arıza Kodu Sensör konumlandırma sorunu.
 • Çözüm Çıkış sensörünün boru ile bağlantısı kesildiğinde bu sorun yaşanır. Isıtma sensörü doğru şekilde konumlandırılmamı olabilir. Ya da sensör arızalı olabilir. Arıza durumunda tespit ve onarım için servisi aramalısınız.
 1. F42 Arıza Kodu Isıtma sensörü sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensörü ile alakalı sorundur. Bu arıza durumunda sensör kablolarında veya borularında da problem olabilmektedir. Arızanın net teşhis edilmesi için yerinde görülmesi gerekir. Tespit ve onarım için servis yardımı almalısınız.
 1. A62 Arıza Kodu Gaz valfi ile merkezi kontrol ünitesi arasında iletişim sorunu.
 • Çözüm Bu arıza durumunda gaz valfinde sorun olabilir. Merkezi kontrol ünitesi bağlantılarında sorun olabilir. Teknik anlamda net arıza tespiti yapılması ve arızanın çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanız gerekmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (10 Yorum)

 1. Kaan aslan dedi ki:

  Ferroli 51A yogusmali kombi var kombi çalışmıyor Fh uyarısı veriyor,sorun neden kaynaklanıyor olabilir.

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kaan Bey… Ferroli yoğuşmalı kombilerde Fh bir arıza kodu değil uyarı kodudur. Yani kombi basıncı düşük olduğu zaman kombiye su basma işlemi uygularsınız. Hava tahliye döngüsü 120 saniye içerisinde aktif olur. Bu sırada ekranda Fh uyarısı belirir. Cihazda kendi kendine düzelecektir. Cihazın su basıncına bakın, basınç 1 bardan azsa su basma işlemi uygulayın. Bir süre kadar bekleyin. Sorun düzelecektir.

 2. Cansu Küçümen dedi ki:

  Tornavida pense cekic kombinin onunde siz nereyi sokecegimi soyleseniz yeterli benim icin ben yaparim kombiyi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Maalesef buradan size yardımcı olamayız. Öyle bir hizmetimiz yok ki öyle bir hizmeti de kimse sunamaz zaten. Sadece işi uzmanına bırakın diyebiliriz.

 3. Teklif Gelsin dedi ki:

  Vermiş olduğunuz bilgiler cok faydalı teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Yorum ve görüşleriniz için teşekkürler…

 4. CANSU KÜÇÜMEN dedi ki:

  Ben kendim yapmak istiyorum parçayı alacağım parça satanlardan siz bana tarif edin nasıl yapıldığını ben sökeceğim sonra takıldığını tarif edin

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Cansu Hanım bizim buradan tarif edebileceğimiz bir işlem değil maalesef… Belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir. Kombiler doğalgaz su ve elektrikle çalışan cihazlardır. Yanlış müdahale can ve mal güvenliği açısından tehlike demektir. Hangi parçada sorun olduğu bile net belli olmadığı için şu parçayı alın montajı için servis çağırın bile diyemiyoruz. Tek önerimiz servis yardımı almanız yönündedir.

 5. Cansu Küçümen dedi ki:

  f14 arızası alıyorum kombide çıkış sensörü nerede ben değiştirebilir miyim?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Cansu Hanım… Kombide çıkış sensörü; kalorifer gidiş sensörü yani kalorifer çıkış ntc si demektir. Arıza durumlarında servis müdahalesi gerekir. Bu gibi durumlarda sorun sadece sensörü ile alakalı olmayabilir. Sensör bağlantılarında, kablolarında, borularında sorun olabilir veya anakart arızası görülebilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef uzman yardımı almalısınız.

Petek Yıkama