Ferroli DİVAtop Arıza Kodları

Konu Başlıkları

Ferroli DİVAtop Hata Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler DİVAtop ST F model kombiler için geçerlidir.

 1. A01 Arızası Ateşleme sorunudur.
 • Çözüm Kombide alevin algılanmadığını belirten arıza kodudur. Öncelikle dilerseniz DİVAtop A01 hata kodu çözümü linkini tıklayarak servis öncesi gerekli olan işlemleri yapabilirsiniz.
 1. A02 Arızası Brülör kapalı olmasına rağmen alev devam ediyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda cihaz kendi kendine ateşlemeye devam ediyor da diyebiliriz. Brülörün kapanmasına rağmen alevin devam ettiğini belirten bir arıza kodudur. İyonizasyon elektrodu kabloları kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra gaz valfinin kapanmaması veya anakartın arızalanması sebebi ile de sorun yaşanıyor olabilir. Teşhis ve müdahale için servisi aramalısınız.

 1. A03 Arızası Aşırı ısı limit termostatın devreye girdiğini belirtir.
 • Çözüm Kombiniz kış konumunda ise öncelikle en az 3 petek vanasının açık olmasına özen gösterin. Daha sonrasında kombi altında bulunan kalorifer tesisatı vanalara bakın, özellikle de kalorifer tesisatı vanaları kapalı ise mutlaka açın. Sonrasında kombinizi resetlemeyi deneyin. Yine de sonuç aynı ise bu durumda servis yardımı alın. Tesisat su sıcaklığının 90° üzerine çıktığını ve aşırı ısınmadan dolayı cihazın zarar görmemesi amacı ile limit termostatın devreye girdiğini anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumun kısaca sebepleri: Ana eşanjörde kireçlenmeye veya tıkanma, üç yollu vananın konum değiştirmesi veya arada kalması, sensör arızası, kart sorunu, pompanın sıkışması, tesisatın hava yapması, kalorifer filtresinin tıkanması gibi durumlardır. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F05 Arızası Hava basınç düşürücü 25 sn içinde yeterli düşük değeri almıyor.
 • Çözüm Bu durumda basınç düşürücü kablo tesisatında sorun olabilir, baca tıkalı olabilir veya baca ebatları yanlış olabilir. Baca tıkalı ise temizlenmeli ebat olarak uzun ise tesisat ve kombiye uygun olarak kısaltılmalıdır. Kablo tesisatında sorun varsa eğer uzmanı tarafından gereken müdahale sağlanacaktır.
 1. A06 Arızası 4 dakika içerisinde 5 kez alev yokluğu yaşanıyor.
 • Çözüm Bu durumda öncelikle kombinizi birkaç kez resetlemenizi tavsiye ederiz. Resetleme sonrasında düzelme olmaz ise yapabileceğiniz başka bir işlem yoktur. Bu sorunun yaşanılmasında birçok etmen sıralanabilir. Gaz sistem basıncı düşük olabilir, gaz valfi, anakart veya iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir. Tespit ve çözüm için mutlaka Ferroli Servisi yardımı almalısınız.
 1. F07 Arızası Kablo tesisat bağlantılarında sorun var.
 • Çözüm Bu durumda kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmamaktadır. Kablo tesisatı uzman ekiplerce kontrol edilmelidir. x5 konnektörün üzerindeki köprünün bağlı olmadığını belirtir. Uzman yardımı alırsanız sorun kısa sürede çözümlenecektir.
 1. F10 Arızası Çıkış sensörü 1 arızasıdır.
 • Çözüm Çıkış sensöründe sorun olabilir, kablolarda kopma ya da kısa devre olabilir. Ayrıca sensör borularında düşük ihtimalle de olsa nemlenme söz konusu olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. F11 Arızası Sıcak su sensöründe sorunu.
 • Çözüm Kombide sıcak su sorunu yaşanan bir arıza kodudur. Bu durumda cihazın sıcak su sensörü arızalı diyebiliriz. Veya kablolarda kopma, kısa devre durumu var ise de bu sorun yine yaşanabilmektedir. Düşük ihtimalle de olsa sensör borularında nemlenme de olabilmektedir. Bu sebeple de çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. F12 Arızası Kazan bölmesi sensör arızası.
 • Çözüm Kazan bölmesindeki sensörde sorun olabileceğini, kablolarda kopma-kısa devre durumu olabileceğini, sensör borularında nemlenme olabileceğini anlayabileceğimiz arıza durumudur. Cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.
 1. F14 Arızası Çıkış sensörü 2 arızası.
 • Çözüm Çıkış sensör 2 arızasında; Sensörde, sensör kablolarında, veya sensör borularında sorun olabilir. Net tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. A15 Arızası Hava sinyali koruması devrede.
 • Çözüm Son 15 dakika içinde 5 defa F05 arızasının yaşanmasından sonra ekranda belirir. Hava akış sorununun devam ettiği anlamına gelmektedir. Çözüm için servisi aramalısınız.
 1. F34 Arızası Besleme gerilim sorunu (düşük voltaj).
 • Çözüm Cihazın arızaya geçtiğimi ve besleme geriliminde sorun olduğunu belirten arıza kodudur. Genelde şebeke voltajında meydana gelen dalgalanmalar sonrasında yaşanılır. DİVAtop model kombiye gelen voltajın düşük olduğunu yani 170 V altında olduğunu anlayabiliriz. Cihaz otomatik resetlenecektir. Bu yüzden cihaza müdahale etmeyiniz. Voltaj düzelmesi sonrasında sorun devam ederse anakart hasar görmüş ya da yanmış olabilir. Anakarta yapılan müdahale sonrasında sorun düzelecektir. Yalnız bu sorunu bir kez daha yaşamamak adına mutlaka KOMBİ REGÜLATÖRÜ kullanmanız gerekir.
 1. F35 Arızası Şebeke frekansı normal değil.
 • Çözüm Elektrik şebeke problemi olarak da adlandırabiliriz. Elektrik sisteminde veya tesisatında sorun olabilir. Uzman yardımı almalısınız.
 1. F37 Arızası Düşük su basınç hatası.
 • Çözüm Kombide bulunan su değerinin 1 bardan daha az olduğunu gösteren hata kodudur. Bu durumda anlayabiliriz ki kombideki su eksik ve kombinin suya gereksinimi var. DİVAtop kombiye su basma işlemi için linki tıklayabilir, sorunu çözümleyebilirsiniz.
 1. F39 Arızası Harici sensör sorunu.
 • Çözüm Kombide bulunan harici sensörün arızalı durumda olduğunu gösteren arıza kodudur. Bu durumda diyebiliriz ki sensör sorunu dışında, kabloların kopuk olması ya da kısa devre durumu da bu sorunun yaşanmasına neden olur. Sizlerin bu durum karşısında servisi arayarak yardım almanız gerekmektedir.
 1. F40 Arızası Tesisat su basıncı yüksek.
 • Çözüm Kombide bulunan su değerinin 2,5 barı geçtiğini belirten hata kodudur. Yüksek basıncı düşürmek için DİVAtop F40 hata kodu çözümü linkini tıklayabilirsiniz.
 1. A41 Arızası Sensörlerin konumlandırılması sorunu.
 • Çözüm Çıkış sensörünün boru ile bağlantısının kesildiğini belirten arıza kodudur. Isıtma sensörünün doğru konumlandırıldığından ve düzgün çalıştığından emin olmak gerekir. Bu müdahaleyi kullanıcı olarak yapamayacağınız için servis yardımı almalısınız.
 1. F42 Arızası Isıtma sensöründe anormal durum.
 • Çözüm Sensörün arızalı olduğunu belirten arıza kodudur. Çözüm için sensör değişimi gerekmektedir. Bu nedenle Ferroli Servisi yardımı almalısınız.
 1. F43 Arızası Eşanjör koruması devrede.
 • Çözüm Sistemde devir daim olmadığında veya hava olduğunda yaşanılabilen arıza durumudur. Sistem hava yapmış ise havası alınmalı, su devir daimi yoksa pompa kontrol edilerek müdahalenin yapılması gerekmektedir. Bu işlemleri kullanıcı olarak yapamazsınız. Uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz.
 1. F47 Arızası Sistem su basınç sensörü sorunu.
 • Çözüm Sistemin su basıncını algılayan sensörde veya kablolarda sorun olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda uzman Ferroli Servisi yardımı almak gerekir.
 1. F50 Arızası Modureg sorunu.
 • Çözüm Genelde kablo tesisatında kopma meydana geldiği zaman ekranda beliren hata kodudur. Ferroli Servisi’nden yardım almanızı öneririz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Mürşit Aykın dedi ki:

  Ferroli divatop kombi
  F 04 diye arıza ile duruyor. Resetliyorum
  Geçmiyor. Elektrik şarteli kapatıp 2 dk sonra çalışıyor.. kitapçıkta F04 arıza kodu yok. Sorun ne olabilir? Teşekkürler iyi Cumalar ustam

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mürşit Bey… Teşekkür ederiz size de hayırlı cumalar. F04 arızası kullanım kılavuzunda yer almadığı için makalemizde yer vermedik. Ancak Ferroli markalı kombilerin genelinde atık gaz devresi-hava akışı sorunudur. Cihaz resetlense de çoğu zaman resetle düzelebilecek bir arıza değildir. Bu aksamda; fan, prosestat, kart gibi parçaları ayrıca baca sistemini kontrol etmemiz gerekiyor.

 2. Kardelen dedi ki:

  Kombinin acamiyorum

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Kardelen Hanım… Hangi konuda yardım almak istiyorsanız; 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 3. erhan karakaş dedi ki:

  ferrroli diva top f24 kombim var sıcak su 40 dereceye ayarlı fakat musluğu açtığımda göstergede derece 75 kadar çıkıyor banyo yaparken bataryayı milimetrik ayar yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
  Not: hariçi sensör yok mode tuşu aktif değil

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erhan Bey… Kombide ısınan su genleşir yani çoğalır. Ekranda sadece ayar yaptığınız an sıcaklık derecesini görüntüleyebilirsiniz. Daha sonrasında ekranda beliren kombi içindeki suyun sıcaklık derecesidir. Su ısındıkça ekrandaki derece de yükselir. Bu her kombinin özelliğidir. Ancak suda ayarlanan dereceye nazaran aşırı bir ısı durumu varsa eğer kombide sorun var demektir. Üç yollu vanada problem olabilir, pompa sıkışmış olabilir, ana eşanjörde kireçlenme olabilir, tesisatla alakalı sorun olabilir. Bunun net teşhisi ve çözümü için sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama