Airfel Ecofel Kombi Kullanımı

Airfel Ecofel Kombi Nasıl Kullanılır?

Airfel Ecofel Kombi Kullanımı

 1. 1 numarası
 2. Program saati (opsiyonel)
 3. 2 numaralı parça
 4. Termomanometre
 5. 3 numaralı düğme
 6. Sıcak su ayarı/iptal/atık gaz emisyon değerlerinin ölçüm fonksiyonu
 7. 4 numaralı LED
 8. Kullanım suyu çalışma LED i (yeşil)
 9. 5 numaralı LED
 10. Arıza LED i (kırmızı)
 11. 6 numaralı LED
 12. Kalorifer sistemi çalışma LED i (yeşil)
 13. 7 numaralı düğme
 14. Kalorifer sıcaklık ayar / yaz konumu / OFF / Reset düğmesi

1 – Günlük veya haftalık kombinin çalışma zamanlarını programlamaya yarar.

2 – Kalorifer suyu sıcaklığını ve kapalı devre su basıncını gösterir.

3 – Birkaç fonksiyon vardır.

 • Musluk simgeli konum: Kullanım suyu sıcaklığının ayarlanmasını sağlar.
 • Musluk üzerine / simgeli konum: Sıcak su talebi olmadığı taktirde düğme bu sembole getirilebilir. Sıcak su musluğu açılsa bile kombi sıcak su vermeyecektir.
 • İnsan ve merdiven simgeli konum: Atık gaz emisyon değerleri ölçümü sırasında servis ekibi tarafından kullanılır. Kullanım suyu sıcaklık ayar düğmesi bu sembole getirildiğinde max. güçte çalışma olur.

4 – Kombi yaz konumunda yani sıcak suda çalıştığında bu LED yanar. Musluğu açtığınız zaman LED yanıp sönmeye başlar. Bu bir arıza durumu değildir. Cihazın sıcak suda çalıştığını gösterir.

5 – Cihazın arızaya geçtiğini belirten kırmızı LED dir. Kombi herhangi bir nedenden dolayı arızaya geçerse bu LED yanar ve kullanıcıya uyarı verir.

6 – Cihazın ısıtma sisteminde çalıştığını belirten yeşil LED dir. Kombi kış konumunda iken bu LED sürekli yanar. Kaloriferler evi ısıtmak için devreye girdiğinde LED yanıp sönmeye başlar. Arıza LED i değildir.

7 – Birkaç fonksiyon vardır.

 • Petek simgeli konum: Kalorifer sıcaklık ayar düğmesidir. Kış konumunda kombi hem sıcak su verecek hem de petekler ile evi ısıtacaktır.
 • Petek üzerine / simgeli konum: Kış konumundan yaz konumuna geçiş demektir. Kombi bu durumda sadece sıcak su konumda çalışma yapar.
 • OFF konumu: Kombi bu durumda kapalı bekleme konumunda demektir. Sadece don koruma ve pompa antiblokaj modu aktiftir. Arıza durumunda resetleme işlemi yapmak için de bu konum seçilebilir.

Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Airfel Ecofel Kombi Kullanımı sırasında 7 numaralı petek simgesi olan düğmeyi “petek üzerine / işareti olan konum” a getirdiğinizde petek konumu kapanır. Kombi direkt yaz konumuna geçer. Yaz konumunda kombi yalnızca sıcak su verir. Sıcak su ayarı yapmak için 3 numaralı musluk simgeli düğmeyi sağa çevirmelisiniz. Bu şekilde sıcak su ayarı yapmış olursunuz. 4 numarası ile gösterdiğimiz kullanım suyu çalışma LED i (yeşil LED) yanacaktır. Kullanım suyu talebi olursa eğer LED yanıp sönecektir.

► Kullanım suyu sıcaklık derecesi 35°C ile 55°C arası olmaktadır.

Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

7 numaralı petek simgeli düğmeyi sağa doğru çevirdiğinizde petek konumuna geçmiş ve petek sıcaklık ayarı yapmış olursunuz. Bu durumda 6 numarası ile gösterdiğimiz petek simgeli LED yanar. Kaloriferler ısınmaya geçtiği zaman da LED yanıp söner.

Kalorifer sıcaklık ayarını termomanometreden görüntüleyebilirsiniz.

► Kalorifer suyu sıcaklık derecesi; 35°C ile 80°C arasında olmaktadır.

Kombide bir arızayla karşılaştığınızda bu arızanın sebepleri ile çözümlerini merak ederseniz Airfel Ecofel Arıza Kodları linkini tıklayarak tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

DİP NOT: Airfel Ecofel Kombi Kullanımı sırasında 2 numarası ile gösterdiğimiz termomanometreyi ara sıra kontrol etmelisiniz. Kalorifer tesisat basıncı 1 ile 2 bar arasında olmalıdır. 1 barın altında olursa basınç düşük demektir. Bu durumda kombiye su basmalısınız. 2,5-3 barın üstü olursa yüksek basınç demektir. Bu durumda kombinize en yakın peteğin havasını alarak basıncı düşürmelisiniz.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (8 Yorum)

 1. Paşa Ahmet dedi ki:

  Kombimiz evin peteklerin iyi isitamiyor. Petekleri, kombiyi temizlettik, peteklerin havasını aldık. Buna rağmen yine de isinamiyoruz. Ayrıca yanlış bağlanan boru yok. Evimiz büyük değil buna rağmen yeterli bir ısınma sağlayamıyoruz.
  İlginize şimdiden teşekkürler…

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Paşa Bey… Petek temizliği kaliteli bir şekilde işin uzmanı tarafından yapıldıysa, filtre tıkalı değilse kombide sorun olabilir. Kombiniz Ecofel ise eski model olmasından dolayı da yine verim düşüklüğü yapabilir. Tabi yine de kombiyi yerinde incelememiz lazım. Hem kombiye hem de tesisata bakmamız gerekiyor.

 2. Özkan AK dedi ki:

  Merhaba. Kombimde 4 numaralı led 5 saniye sönük kalıp yarım saniye yanıyor. Yani 5sn de bir kere yanıp sönüyor. Kombinin hiç bir fonksiyonu çalışmıyor. Sebebi ne olabilir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özkan Bey… 4.led sıcak su ledidir. Bu ledin yanıp sönmesi veya sabit yanması tek başına bir arıza ifadesi değildir. Bu konuda teknik yardım almanız gerekiyor.

 3. Serpil dedi ki:

  Airfel Ecofel kombide suyu ısıtmasında sorun yaşadık.Basınç 1 iken 2 ‘ye çıkarttım.(Doğru mu yaptım acaba?) Su ısınmadı.Yapmamız gereken başka bir şey var mı?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Serpil Hanım… Kombi basıncı düşük olsaydı cihaz zaten bir uyarı verirdi size. 1 bar düşük değildir, 2 bar yüksek değildir. Ancak kombinin sıcak su vermemesi bu aşamada basınca bağlı değildir. Kombi bir arıza kodu-uyarı veriyorsa cihazı resetlemelisiniz. Kombi bir uyarı vermiyor, resetle sorun düzelmiyorsa teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

 4. Elish dedi ki:

  Airfel ecofel kombi nasil reset olunur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba… Airfel Ecofel kombiler eskidir ve bu modellerde reset tuşu yoktur. Kombiyi şalterinden kapatıp yeniden açtığınızda cihazı resetlemiş olursunuz.

Petek Yıkama