Airfel Ecofel Arıza Kodları

Airfel Ecofel Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Airfel Ecofel KB1-24CE model hermetik kombiler içindir.

Airfel Ecofel kombilerin panelinde 2 düğme bulunur. Soldaki düğme sıcak su ayar düğmesidir, sağdaki düğme ise kalorifer ayar düğmesidir. Bu düğmelerin altına bakıldığında 3 led olduğunu görünür. Ledlerden birinde sıcak su musluğu resmi, diğerinde ikaz resmi sonuncusunda ise petek resmi olduğu gözlemlenir. Ortadaki ikaz ledi kırmızı, diğer iki led yeşil renkte yanar veya yanıp söner. Airfel Ecofel model kombilerde ekran bulunmaz. Arıza durumları da ledlerin yanmasına veya yanıp sönmesine bağlı değişir. Buna bağlı oluşan arıza durumları hakkındaki bilgileri aşağıdaki yazımızda sunmuş bulunuyoruz.

 1. 1.yeşil led yanıp sönüyor, 2.kırmızı led yanıyor Düşük su basınç sorunu.
 • Çözüm Basınç değerinin 1 barın altında olduğunu belirten arıza kodudur. Bu durumda sisteme 1,5 bar kadar su basmanız gerekir. Ecofel kombinin sağ altındaki mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek panelin solunda yer alan termomanometre 1,5 e gelene kadar su basmalısınız. Su basma işleminden sonra ledler düzelecek cihaz çalışmaya kaldığı yerden devam edecektir. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmamalısınız.
 1. Sadece 2.kırmızı led yanıyor ise Alev oluşmuyor.
 • Çözüm Bu arıza durumunda öncelikle dairenizdeki gaz girişlerini kontrol edin. Gaz vanaları kapalı ise mutlaka açın. Bazen vanalar açık olmasına karşın doğalgaz çalışması sebebi ile konut içinde gaz kesintisi olabilir. Bu yüzden dairenizde gaz olduğundan ve kombinize de gaz geldiğinden emin olmanız gerekir. Gaz yoksa eğer doğalgaz firması ile görüşün. Gaz varsa da eğer Ecofel kombiyi şalterinden kapatıp açın. Yine düzelme olmuyorsa; anakartın arızalanması, iyonizasyon ateşleme elektrotlarında sorun olması veya gaz valfinin arızalı olması sebebi ile bu durum yaşanabilir. Servis yardımı almanız gerekir.
 1. 1.yeşil led ve 2.kırmızı led yanıyor ise Emniyet termostadı kapaması.
 • Çözüm Kombideki suyun aşırı ısınması sebebi ile emniyet termostatının sistemi kapadığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda önce cihazın ayarı yüksek ise düşürün. Kombi altındaki vanaların açık konumda olup olmadığına bakın. Kapalı ise mutlaka açın. Cihazınız kış modunda ise kalorifer vanalarını kontrol edin, vanalar kapalı ise açın ve en azından 3 kalorifer vanası mutlaka açık olsun. Buna rağmen arıza devam ederse cihazı şalterinden kapatıp yeniden açın. Arıza hala düzelmiyorsa mutlaka Airfel Servisi’ni arayın. Ana eşanjörde, üç yollu vanada veya pompada sorun olabilir. Kalorifer filtresinin tıkanması ya da kalorifer tesisatında tıkanma olması sebebi ile de bu sorun yaşanabilir. Tespit ve müdahale için işi uzmanına bırakın ve cihaza müdahale etmeyin.
 1. 2.kırmızı led ve 3.yeşil led yanıyor ise Atık gaz sorunu.
 • Çözüm Airfel Ecofel model kombiler hermetik olduğu için atık gaz sistemi fan ile sağlanır. Atık gaz sorunu yaşandığında ise; fan, prosestat ya da elektronik kartta sorun olabilir. Net arıza tespiti ve çözümü için servisi aramalısınız.
 1. 2.kırmızı led ve 3.yeşil led hızlı yanıp sönüyor ise Kalorifer sensör arızası.
 • Çözüm Kalorifer sistemi sensör sorunudur. Bu arıza durumunda kalorifer sensöründe arıza, sensör borularında nemlenme, sensör bağlantılarında kısa devre ya da kopma olabilir. Tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. 1.yeşil led ve 2.kırmızı led hızlı yanıp sönüyor ise Sıcak su sensör arızası.
 • Çözüm Sıcak su sensör arızasıdır. Bu arıza durumunda sıcak su sensöründe sorun, sensör borularında nem, sensör kablolarında kısa devre, kopma olabilir. Arızanın tespiti ve onarılması adına mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. 1.yeşil led ve 3.yeşil led hızlı yanıp sönüyor ise Yanlış iyonizasyon sorunu.
 • Çözüm Cihazın alev algılamada sorun yaşandığını belirten arıza kodudur. Bu arıza durumunda iyonizasyon elektrodunda, gaz valfinde ya da elektronik kartta sorun olabilir. Net arıza tespiti için mutlaka uzman yardımı almalısınız.

Arıza Olmayan Durumlar

 1. 3 led de yanıyor ise Pompa blokajı
 • Çözüm  Normal çalışma durumudur. Pompanın devreye girdiğini belirtir. Arıza değildir.
 1. 3.yeşil led hızlı yanıp sönüyor ise Kalorifer sistemi talebi.
 • Çözüm Arıza durumu değildir. Kalorifer sisteminin devrede olduğunu belirtir.
 1. 1.yeşil led hızlı yanıp sönüyor ise Kullanım suyu talebi.
 • Çözüm Arıza durumu değildir. Kombinin yaz konumunda olduğunu belirtir.
 1. 1.yeşil led yanıp sönüyor ise OFF/RESET modu.
 • Çözüm Bu bir arıza durumu değildir. Normal çalışmadır.
 1. 1.yeşil led ve 3.yeşil led yanıyor ise Kış modu + kullanım suyu aktif.
 • Çözüm Arıza durumu değildir. Kombinin kış konumunda olup sıcak su musluğunun açıldığını yani sıcak su kullanımının sağlandığını belirtir.
 1. 3.yeşil led yanıyor ise Kış modu + kullanım suyu inaktif.
 • Çözüm Bu bir arıza durumu değildir. Kombinin kış konumunda olup sıcak su musluğunun kapalı olduğunu yani sıcak suyun kullanılmadığını belirtir.
 1. 1.yeşil led yanıyor ise Yaz kodu + kullanım suyu aktif.
 • Çözüm Bu bir arıza değildir. Kombinin yaz konumunda yani sadece sıcak su konumunda olup musluğun açık vaziyette olduğunu ve sıcak su beklentisine yanıt alındığını belirtir.
 1. 3 led de yanmıyor ise Yaz konumu + kullanım suyu inaktif.
 • Çözüm 3 ledin de yanmıyor olması kombinin yaz konumunda olup sıcak su talebinin olmadığını yani sıcak su musluğunun açık durumda olmadığını belirtir. Bu bir arıza durumu değildir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (18 Yorum)

 1. Selamlar.Kombinin hicbir isigi yanmiyor.daha oncede olmustu 1 2 kere off konumuna getirip acmistim duzelmisti.simdi hic ses seda yok elektrik gidiyor eminim cunku hatti kontrol ettim.reset atmak icin cihazin kalorifer tusunu off konuma getirip 1 dk bekleyip tekara aciyorz degilmi ? Denedm ama ise yaramadi.

  1. Merhaba Mustafa Bey… Kombiye enerji gelmiyorsa resetleme işlemi yapılamaz. Cihaza enerji gelmesi gerekir ki tuşlar aktif olabilsin. Aksi halde yapılan tüm uygulamalar gereksizdir. Kombiye enerji gelmiyorsa bu durumun en temel sebebi elektriksel sorundur. Yani genel olarak karta bağlı bir sorundur. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

 2. kombi çalışıyor fakat 40 derece üzerine gelince kapanıyor düğmyi 80 dereceye getiriyorum ama yine 40 dereceyi geçmiyor. şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Fazlı Bey… Kombiniz sanırım 40°C de takılı kalmış. Bu durum ntc sensör, elektronik kart gibi parçalara bağlı olabilir. Teknik bir sorun olduğu için yine de yerinde görülmesi gerekir. Bu yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 3. Merhaba.
  Yaz ayinda oldugumuz icin kombi kapali. Sadece sicak su calisiyordu. Gecenlerde kombiye gelen mavi boru delinmisti sicak su vermiyordu. Degistik boruyu, 2-3 gun kullandiktan sonra ne sicak su ne de kombiyi kullanamiyorum. 1. Led yanip sonuyor, kombiyi de acmayi denedim bu sefer 3 led’de yanip sonuyor. Kombi ateslenmiyor. Sorun nedir acaba?

  1. Merhaba Ufuk Bey… 1. ve 3. led hızlı yanıp sönüyorsa bu yanlış iyonizasyon demektir. Cihazı kapatıp açmayı yani resetlemeyi deneyin. Düzelme olmazsa sorunu yerinde incelemek gerekir. Gaz sistemi veya baca sisteminde sorun olabilir.

 4. Aifel Ecofer kombim var her şey normalken kombiden fan sesi geliyor kombi çalışıyor ama ateşleme yapmıyor kombiden ses geldiğinde baktığımda 1.ışık yanıp sönüyor düğmeleri sağa sola çeviriyorum düzeliyor 1.ışık durumu sık oluyor. 1.ve 3. ışık birlikte yanıp sönüyor çok az bazende hiç bir ışık yanmıyor ama fan çalışıyor kombi devreye girmiyor hiç 2. kırmızı ışık yanmadı düğmeleri sağa sola çevirince düzeliyor kombi normal a giriyor petekler olsun sıcak su olsun çalışıyor arza ya kombi durup durur kendi liyinden geçiyor kulanır ken sorun yok her şey normal yardımcı olur sanız sevinirim teşekür eder iyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba Vahit Bey… Airfel Ecofel model kombilerde 3 led vardır. Soldan sağa; musluk simgeli led, uyarı ledi ve kalorifer simgeli leddir. 1.led dediğiniz musluk simgeli leddir. Bu led sıcak su talebi olduğunda yani musluk sıcak su tarafında açıldığında yanıp söner. Hiçbir talep yokken de sabit şekilde yanar. Sıcak su musluğu açık olmamasına karşın yanıp sönüyorsa eğer ve fan sesi geliyorsa cihaz kendi kendine devreye giriyordur. Bu bir arıza olabilir. Ancak sizin kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef. Bi sensör arızası olabilir, kart arızası olabilir. Kombiniz eski olduğu için sorunu yerinde görmemiz lazım.

 5. iyi günler yeni ev aldım. aldığım evde airfel ecofel model kombi bulunmaktadır. bu kombiye oda termostadı takılabilir mi?

  1. Merhaba Ömer Bey… Oda termostatı hizmeti vermediğimiz için hangi model kombiye hangi oda termostatı uyum sağlar veya oda termostatı uyum sağlar mı bilemiyoruz maalesef. Airfel Ecofel model kombiler eski kombilerdendir. Oda termostatı kullanımına uygun olmayabilir. Oda termostatı satışı yapan veya hizmeti sunan bayilerden bu konuda net bilgiler alabilirsiniz.

 6. 1.yeşil ışık yanıyo sonra 3.yeşil ışık yanıyo sonra 2.kırmızı ışık yaniyo bunlar sürekli hızlı bir şekilde oluyor. Ayrıca kombi ve sıcak su çalışıyor. Bu sorun petekleri temizlettikten sonra böyle yapmaya başladı kombiyi kapattım açtım düzelmedi. Ve kombinin içinde ateşleme yapmıyo sanırsam dısardan bakinca alevi goremiyorum ama su ve petek isiniyo sorun neyden kaynaklaniyoda bu ışıklar yazdığım sırayla ve hızla yanıp sönüyor. Yanlız petege sıcaklık vermeyi kapatinca 1.yeşil ışık yanıyo sonra 2.kırmızı ışık yaniyo bunlar sürekli boyle oluyor. Sorunun neyden kaynaklandıgını soyler misiniz teşekkür ederim.

  1. Merhabalar… Airfel Ecofel model kombilerde; 1.ışığa bakarsanız musluk sembolü var. 2.ışıkta üçgen içinde ! işaretli sembol var. 3.ışıkta ise kalorifer sembolü var. Cihaz hangi işletmede olursa yani hangi konumda olursa o konuma ait led yanar. Bu normal bir durumdur. Yani kombide 1. ve 3. ledin sabit yanması normaldir. Ancak 2. led kırmızı ışık uyarılı leddir ve genel olarak arıza ledidir. Bu led yanıyorsa cihaz yanmayı bir sebeple keser ve çalışmaz. Kalorifer devresi ısındıktan sonra 1. ve 2. led yanıyorsa eğer bu aşırı ısınma sorunudur. Eğer işlem petek temizliği sonrasında meydana geldi ise ve işlem kimyasal ilaçlarla yapıldıysa sisteme konulan kimyasal ilaç kombiye zarar vermiş olabilir. Kombide pompa, eşanjör, üç yollu vana gibi parçalarda sorun olabilme ihtimali var ama farklı parçalarda da sorun olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahale etmeden petek temizliği işlemini yaptırdığınız firmayla görüşün oradan bi servis ekipleri gelerek sorunu yerinde incelesin. Bu şekilde net bir teşhis yapılarak sorun giderilmiş olur.

   1. Yeni eve taşındım kombiyi açtım musluk açılınca 1.yeşil ışık yanıp sonuyo ve şu bi sıcak bi soğuk akıyo nedeni nedir acaba

    1. Merhaba Dilan Hanım… Airfel Ecofel model kombilerde 1.led musluk simgeli leddir. Bu led tek başına yanıp sönüyorsa eğer cihaz sıcak su talebinde demektir. Yani sıcak su musluğunun açıldığını ve kombinin suyu ısıtmakta olduğunu belirtir. Suda ısınma-soğuma durumu varsa eğer teknik bir sorun vardır. Ancak cihaz bu sorunu ledler ile yanarak veya yanıp sönerek belirtmediği için uzaktan yani sorunu görmeden bilgi verilemez. Bu yüzden arızanın yerinde görülmesi, tespit edilmesi ve onarılması için servis yardımı almanızı öneririz.

 7. çok açıklayıcı olmus hazırlayanların ellerıne saglık butun aklımdakı sorulara cvp buldum cok tesekkur ederım 👍👌

 8. Guzel açıklamışsınız fakat benim isime yaramadı. Benim kombi de 1.yesil led ve 3.yeşil led yaniyor fakat petekler ısınmıyor sicak suyu kullanabiliyorum fakat petekler icin atesleme yapmiyor ve haliyle petekler çalışmıyor bu durum neden kaynaklanıyor ne yapılmalı bunuda açıklarsanız sevinirim.teşekkürler.

  1. Merhaba Mukadder Hanım… Airfel Ecofel kombilerde 1.ve 3.LED in yanması cihazın kış konumunda olduğunu, musluk suyunun açık olup kombinin sıcak suda çalıştığını belirtir. Yani bu bir arıza durumu değildir. Ancak peteklerinizde ısınma durumu olmuyorsa bu bir arıza durumudur. Arıza olmasına karşın cihazınız size bir uyarı vermiyor. Peteklerin ısınmaması birçok sebebe bağlıdır. Kalorifer sensörü, devir daim pompası, elektronik kart gibi parçalarda sorun olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama