Eca Proteus Plus Blue Kombi Kullanımı

Eca Proteus Plus Blue Kombi Nasıl Kullanılır?

Eca Proteus Plus Blue Kombi Kullanımı

 1. 1 numaralı gösterim
 2. LCD Ekran
 3. 2 numaralı LED
 4. Arıza ikaz LED i
 5. 3 numaralı düğme
 6. Kullanım suyu sıcaklık ayar düğmesi
 7. 4 numaralı düğme
 8. Kalorifer sıcaklık ayar düğmesi
 9. 5 numaralı düğme
 10. Açma-kapama/konum seçme düğmesi

Proteus Plus Blue Kombiyi Yaz Konumunda Çalıştırma

Sağ tarafta bulunan konum değiştirme düğmesini sağa çevirip “güneş” simgesine getirmeniz gerekir. Güneş simgesine getirdiğinizde kombi sadece sıcak su konumunda çalışacaktır. Daha sonrasında solda yer alan musluk sembollü düğmeyi sağa çevirerek sıcak su derecesi belirlemeniz gerekir. Düğmeyi sağa çevirdiğinizde derece artar, sola çevirdiğinizde azalır. Ekranda ayarladığınız sıcak su derecesini görüntüleyebilirsiniz. Aynı zamanda ekranda musluk simgesi de görüntülenecektir.

► Sıcak su derece aralığı 35 ile 64°C arasıdır.

Proteus Plus Blue Kombiyi Kış Konumunda Çalıştırma

Kış konumunda hem peteklerin ısınması sağlanır hem de sıcak su elde edilir. Sağ tarafta bulunan konum seçme düğmesini sol tarafta bulunan “kar” simgesine getirdiğinizde kış konumunu seçmiş olursunuz. Kalorifer ısı derecesini belirlemek için ortada yer alan petek simgeli düğmeyi sağa doğru çevirmelisiniz. Ekranda ısı derecesi görüntülenir. Düğmeyi sağa çevirerek dereceyi artırabilir, sola çevirerek dereceyi isteğinize bağlı düşürebilirsiniz.

► Kalorifer suyu ısı derece aralığı 40 ile 80°C arasıdır.

Kış konumunda ekranda hem petek hem de musluk simgesi belirir. Brülör ateşleme yaptıktan sonra ekranda alev simgesi belirir. Merkezi ısıtma devresinde ısı isteği olursa petek simgesi yanıp söner, musluk simgesi sabit yanıyor durumda kalır. Musluğu sıcak su için açtığınızda ise petek simgesi sabit yanar musluk simgesi yanıp sönmeye başlar.

Proteus Plus Blue Kombiyi Resetleme

Eca Proteus Plus Blue Kombi Kullanımı sırasında kombi arıza yaptığı zaman ikaz ledi (ekranın yanında bulunan küçük led) yanıp sönecektir. Ekranda arıza kodu ile birlikte anahtar ve reset sembolü de görüntülenecektir. Böyle bir durumda cihazı arızadan çıkarmak için sağ tarafta bulunan düğmeyi “OFF-Reset” konumuna getirip yaklaşık 5 sn. kadar beklemeli ve sonrasında cihaz önceden hangi konumda ise (yaz ya da kış) o konuma getirmelisiniz. Arıza devam etmekte ise aynı uygulamayı birkaç defa daha yapabilirsiniz. Yine de sorununuz düzelmiyor devam ediyorsa Eca Proteus Plus Blue Arıza Kodları linkini tıklayarak arıza durumu hakkındaki ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Proteus Plus Blue Kombiye Uygun Oda Termostatları

 • On/Off oda termostatı (T6360-7006901312)
 • Akıllı Kombi Kiti (7006907531)
 • Dijital kablosuz programlanabilir oda termostatı (CM727-7006902046)
 • Dijital oda termostatı (7006902502)
 • On/Off kablosuz (7006907522), Kablolu (7006907519)
 • Programlanabilir kablosuz dijital oda termostatı (7006901501)

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (108 Yorum)

 1. Hasan Yılmaz dedi ki:

  İyi akşamlar. Aynı kombiden bende de var. Her ay 220-250 kWh arası elektrik tüketimim oluyor ve çok fazla. çünkü kullanmıyoruz bu kadar. Sayaçtan takibini yaptım. Kombi günde 1.75kwh tüketim yapmış. Ayda 52.5 kWh yapıyor. Bu rakam normal mi? Bana biraz fazla geldi. Yazın böyle sayaç takibi yapmadım ama yazın da elektrik tüketimim 200kwh nin altın düşmedi hiç. bir misafirimin dikkatini çekmişti bu kombiden ses geliyor sürekli çalışıyor sanki demişti geçen gün. Ben pek anlamam acaba olabilir mi? Yani tükettiği enerji miktari ve ayrıca 7/24 çalışması Normal mi? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hasan Bey… Biz kombi servisi olduğumuz için, elektrik tüketimi hesabı yapamıyoruz. Kombiler öyle sanıldığı kadar yüksek enerji tüketimi yapmaz. Enerji tüketiminiz fazla ise dairenize gelen elektriğin bir elektrikçi tarafından kontrol ettirebilirsiniz. Dairenize gelen elektrikte bir sorun yoksa, kombiyi yerinde incelemeniz gerekir.

 2. Erdem Şahin dedi ki:

  Merhaba Proteus Plus Blue 24 hem dg kombim var. Isınmadan yana bir sıkıntımız yok ancak elektrik faturası çok yüksek geliyor. Mesela normal elektrik faturamiz 160-180 ken kışın 300 geliyor. Bu normalmidir? Elektrik konusunda ne yapmak gerekir? Not: ev 150 m2 ara kata ve yalıtımlı.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erdem Bey… Kombiler öyle sanıldığı kadar yüksek elektrik tüketimi yapmaz. Eğer öyle olsaydı yazın da elektrik faturanız yüksek gelirdi. Elektrik faturanızdaki yükseklik zamlara bağlı olabilir. Daire içinde kullandığınız elektronik cihazlara da bağlı olabilir. Bu durumun kombi ile bir alakası yoktur.

Petek Yıkama