ÜCRETSİZ KOMBİ BAKIMI KAZANMAK İSTER MİSİNİZ ? DETAYLAR »
444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Eca Proteus Plus Blue Arıza Kodlarıslogan
down

Canlı Destek
Bağlan

Arızanı Çöz
Çözüme Git

Pratik Bilgiler
Hayatınızı Kolaylaştırın

Paylaş:

Eca Proteus Plus Blue Hata Kodları

 1. F1 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık kilitlenme sorunu.
 • Çözüm Ekranda arıza kodu belirirken kırmızı uyarı ledi de yanıp söner. Bu durumda kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girerek cihazı bloke eder. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman öncelikle kombi altındaki kalorifer tesisatına bağlı olan kalın borular üzerindeki vanalara bakın. Vanalar kapalı ise açın. Daha sonar kalorifer vanalarına bakın. Kapalı ise açın ve en az 3 tane vana mutlaka açık şekilde olsun. Buna nazaran arıza devam ederse cihazı açma-kapama düğmesinden kapatıp birkaç saniye sonar yeniden açın. Arızada hala bir düzelme olmuyorsa eğer; devir daim pompasında, ana eşanjörde, üç yollu vanada sorun olabilir. Aynı zamanda kalorifer filtresi tıkalı ya da tesisat tıkalı olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı alın.
 1. F2 Arıza Kodu Sıcak su sensör arızası.
 • Çözüm  Bu arıza durumunda aynı zamanda kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanızı öneririz.

 1. F3 Arıza Kodu Kalorifer sensör arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda aynı zamanda kırmızı arıza ledi de yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza bir müdahaleniz söz konusu olamaz. Servisi arayarak yardım almanız gerekir. Kalorifer sensörü arızalı olabilir, sensör borularında nem veya sensör bağlantılarında sorun olabilir. Teşhis ve onarım için uzman desteği almanızı öneririz.
 1. F4 Arıza Kodu Alev sinyali yok.
 • Çözüm Cihazın ateşleme yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Öncelikle gaz giriş vanalarına bakarak açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar açık olmalı ve kombiye gaz gelmelidir. Kombinize gaz geliyor ise açma-kapama düğmesine basarak cihazı kapatmalı ve birkaç saniye sonra yeniden açmalısınız. Sorunun devam ettiği durumlarda işlemi birkaç kez daha yapabilirsiniz. Arıza durumunda yine bir düzelme olmuyor ise; anakart dahil olmak üzere gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilmektedir. Kesin bir teşhis yapılarak arızanın onarılması adına Eca Servisi yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Hava basınç sensör arızası.
 • Çözüm Kısaca hava akış sorunu denilebilir. Kırmızı arıza ledi de yanıp sönecektir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak bir uygulama yapmamalı direk uzman yardımı almalısınız. Dışarı uzanan hava akım borusunun uzun olması, yerinden çıkması gibi durumlarda aynı zamanda fan, prosestat ya da anakart arızası gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından mutlaka Eca servisi yardımı almalısınız.
 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.
 • Çözüm Her kombide olmayan bir parçadır. Görevi ise dışarının sıcaklığına bağlı olarak kombiyi çalıştırmaktır. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız an cihaza müdahale etmeden Eca Servisi yardımı almalısınız. Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile birlikte bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise muhtemel sebep elektrik aksağında olabilmektedir. Bu gibi durumlar için mutlaka uzman desteği almalısınız.
 1. F7 Arıza Kodu Düşük su basınç ikazı.
 • Çözüm Arıza kodu ile birlikte kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Cihaz geçici süreliğine bloke durumdadır. Bar değerine bakarsanız eğer 1 barın altını gösterdiğini göreceksiniz. Eca Proteus Plus Blue model kombinin altında monteli durumda olan doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1,5 değerine getirmelisiniz. İşlemden hemen sonra doldurma musluğunu kapatın. Arıza düzelmezse eğer cihazı açma-kapama düğmesinden kapatıp yeniden açın. Sorun yine düzelmezse, arıza sıkça yaşanırsa ya da işlemi yapamıyorsanız bu durumda uzman yardımı alabilirsiniz.
 • OC Uyarısı Dış hava sensörü devreye girdiği zaman ekranda belirir, arıza kodu değildir.
 • CC Uyarısı Dış hava sensrörü devreye girmediğinde ekranda belirir, arıza kodu değildir. Kombi enerjisi kesilip yeniden verildiğinde kısa süreliğine ekranda görünmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

  1. merhaba kombmiz proteus plus ekranda 22 derece yazısı yanıp sönüyo hızlı hızlı kombi devreye girmiyor. yardımcı olursanız sevinirim

   1. Merhaba Ömer Bey… Kombiniz bir hata kodu vermiyor ancak suyu ısıtmadığı için ekranda 22°C görüntüleniyor. Bu sıcak su arızası olduğunu belirtir. Birçok parçada sorun olabileceği için servis yardımı almalısınız.

  2. merhaba ECA kombimizde F7 lanbası devamlı yanımıp sonuyor su basıncını olmadığı yonunde bilgi verildi

   fakat suyu verdim düzelmedi acaba yeterı kadar su vermedimmi teşk

   1. Merhaba Naim Bey… Kombi tesisat basıncının 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Bu iki değer arasında su bastıysanız eğer sorunun düzelmiş olması gerekir. Sorun düzelmezse eğer kombiye birkaç kez reset atın. Resetleme sonrası da düzelmiyorsa eğer kombide basınç swichi arızası olabilir. Tabi yine de sorunu yerinde görmek gerekir. Bu yüzden servis yardımı almalısınız.

  3. Merhaba kombi sicak suda çalişiyor ama peteklerde 20 saniye yaniyo hemen sonuyor petekleri isitmiyor herhangi bir arizada vermiyor ne yapabilirim

   1. Merhaba Özkan Bey… Kombiniz bir hata kodu veriyor olsa tahmini bilgi verilebilir, ancak hata kodu vermediği için net bilgiler sunmak çok zor. Yani kalorifer devresinde çalışan birçok parça vardır. Kombide kalorifer sensörü, devir daim pompası, üç yollu vana, anakart gibi parçalarda sorun olabilir. Yine de sorunu gelip yerinde incelemek gerekir. Sizin kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.