Eca Proteus Plus Blue Arıza Kodları

Eca Proteus Plus Blue Hata Kodları

 1. F1 Arıza Kodu Aşırı sıcaklık kilitlenme sorunu.
 • Çözüm Ekranda arıza kodu belirirken kırmızı uyarı ledi de yanıp söner. Bu durumda kalorifer devresi su sıcaklığı 105°C üzerinde demektir. Aşırı ısı limit termostatı devreye girerek cihazı bloke eder. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız zaman öncelikle kombi altındaki kalorifer tesisatına bağlı olan kalın borular üzerindeki vanalara bakın. Vanalar kapalı ise açın. Daha sonar kalorifer vanalarına bakın. Kapalı ise açın ve en az 3 tane vana mutlaka açık şekilde olsun. Buna nazaran arıza devam ederse cihazı açma-kapama düğmesinden kapatıp birkaç saniye sonar yeniden açın. Arızada hala bir düzelme olmuyorsa eğer; devir daim pompasında, sensörde, kartta, ana eşanjörde, üç yollu vanada sorun olabilir. Aynı zamanda kalorifer filtresi tıkalı ya da tesisat tıkalı olabilir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F2 Arıza Kodu Sıcak su sensör arızası.
 • Çözüm  Bu arıza durumunda aynı zamanda kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Sıcak su sorunu yaşayabileceğiniz bu arıza durumunda kullanıcı olarak yapabileceğiniz işlem bulunmaz. Sıcak su sensöründe sorun olabilir, sensör bağlantılarında ya da borularında problem olabilir. Arızanın teşhis edilerek çözümlenmesi açısından uzman yardımı almanızı öneririz.

 1. F3 Arıza Kodu Kalorifer sensör arızası.
 • Çözüm Bu arıza durumunda aynı zamanda kırmızı arıza ledi de yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu durumda kullanıcı olarak cihaza bir müdahaleniz söz konusu olamaz. Servisi arayarak yardım almanız gerekir. Kalorifer sensörü arızalı olabilir, sensör borularında nem veya sensör bağlantılarında sorun olabilir. Teşhis ve onarım için uzman desteği almanızı öneririz.
 1. F4 Arıza Kodu Alev sinyali yok.
 • Çözüm Cihazın ateşleme yapamadığını belirtir. Bu arıza durumunda kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Öncelikle gaz giriş vanalarına bakarak açık olup olmadığına bakmalısınız. Vanalar açık olmalı ve kombiye gaz gelmelidir. Kombinize gaz geliyor ise açma-kapama düğmesine basarak cihazı kapatmalı ve birkaç saniye sonra yeniden açmalısınız. Sorunun devam ettiği durumlarda işlemi birkaç kez daha yapabilirsiniz. Arıza durumunda yine bir düzelme olmuyor ise; anakart dahil olmak üzere gaz valfi veya elektrotlarda sorun olabilmektedir. Kesin bir teşhis yapılarak arızanın onarılması adına Eca Servisi yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Hava basınç sensör arızası.
 • Çözüm Kısaca hava akış sorunu denilebilir. Kırmızı arıza ledi de yanıp sönecektir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak bir uygulama yapmamalı direkt uzman yardımı almalısınız. Dışarı uzanan hava akım borusunun uzun olması, yerinden çıkması gibi durumlarda aynı zamanda fan, prosestat ya da anakart arızası gibi durumlarda bu sorun yaşanabilmektedir. Arızanın teşhis edilerek çözüme ulaşması açısından mutlaka Eca servisi yardımı almalısınız.
 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensör arızası.
 • Çözüm Her kombide olmayan bir parçadır. Görevi ise dışarının sıcaklığına bağlı olarak kombiyi çalıştırmaktır. Bu arıza durumu ile karşılaştığınız an cihaza müdahale etmeden Eca Servisi yardımı almalısınız. Dış hava sensörü olan kombilerde; sensör ile birlikte bağlantılarda da sorun olabilmektedir. Dış hava sensörü olmayan kombilerde ise muhtemel sebep elektrik aksağında olabilmektedir. Bu gibi durumlar için mutlaka uzman desteği almalısınız.
 1. F7 Arıza Kodu Düşük su basınç ikazı.
 • Çözüm Arıza kodu ile birlikte kırmızı arıza ledi de yanıp söner. Cihaz geçici süreliğine bloke durumdadır. Bar değerine bakarsanız eğer 1 barın altını gösterdiğini göreceksiniz. Eca Proteus Plus Blue model kombinin sağ altında monteli durumda olan mavi renkteki doldurma musluğunu sola çevirerek basıncı 1,5 değerine getirmelisiniz. İşlemden hemen sonra doldurma musluğunu kapatın. Arıza düzelmezse eğer cihazı açma-kapama düğmesinden kapatıp yeniden açın. Sorun yine düzelmezse, arıza sıkça yaşanırsa ya da işlemi yapamıyorsanız bu durumda uzman yardımı alabilirsiniz.
 • OC Uyarısı Dış hava sensörü devreye girdiği zaman ekranda belirir, arıza kodu değildir.
 • CC Uyarısı Dış hava sensrörü devreye girmediğinde ekranda belirir, arıza kodu değildir. Kombi enerjisi kesilip yeniden verildiğinde kısa süreliğine ekranda görünmektedir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (77 Yorum)

 1. Ahmet çal dedi ki:

  Sıcak su çalışırken f5 arıza kodu ECA plutus Plas marka arıza gosteriyo bı sıcak bı soğuk geliyor sorun nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Ahmet Bey,
   Eca Proteus Plus kombilerde f5 arıza kodu hava akış problemi olarak bilinir. Cihazlarda hava akış sorunu olduğunda fan motorunun yanı sıra prosestat ya da anakartta da sorun olabilmektedir. Tabi cihaz eğer bacalı ise baca sensörü sorunu olabilir, baca tıkalı olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir.Kullanıcı olarak bu sorunda yapabileceğiniz işlem yoktur. İletişim sayfamızdan çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir, uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 2. SONAY ÇAKICI dedi ki:

  Merhaba kombi ve petek bakımı yapıldıktan 3 gün sonra sürekli F5 arıza kodu vermeye başladı ve sürekli devam etti servis geldi kombide hiçbir sıkıntı olmadığını rüzgar ters yönden estiği için olduğunu söyledi ama hâlâ devam ediyor bu durumda korkuyoruz açıkçası böyle bir şey olması mümkün müdür ve bi sorun oluşturur mu sürekli bu şekilde çünkü şimdidem teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Sonay Hanım,
   Genel olarak fan, prosestat ,ana kartta sorun olabilir. Rüzgarın ters yönden esmesi kombiyi etkiler. Sorunu yerinde görüp incelememiz lazım. Çağrı merkezimize ulaşarak kaydınızı bırakabilir uzman teknik servis ekiplerimizden yardım alabilirsiniz.

 3. Hüseyin Ünaldı dedi ki:

  Merhaba iyi günler dilerim; kombi de hiç bir sorun yoktu fakat bugün f5 hata kodu verdi resetledim tekrar aynı kodu verdi ne yapmamı önerirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar hava akış problemi olabilir. Cihazlarda hava akış sorunu olduğundan fan motorunun yanı sıra prosestat ya da anakartta sorun olabilmektedir.Tabi cihaz eğer bacalı ise baca sensörü sorunu olabilir,baca tıkalı olabilir, baca yerinden çıkmış olabilir.Net tespit içinservis çağirmanız daha doğru olur.

  2. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhabalar Hüseyin bey, hava akışında bir problem vardır.Bacadan çektiği tozlardan dolayı fan dönmüyor olabilir.Baca da sorun olabilir ,prosestat bakımsız kalmış olabilir toz ve kir yüzünden tıkanıklığa sebebep olmuş olabilir.Ana kartta sorun olabilir. Bize ulaşarak servis kaydı oluşturabilirsiniz.

 4. Buket fıdan dedi ki:

  Merhaba aksam ko bı suyu. 0.8 oldugundan su basımı yaptım fakat yanlıslıkla fazla su bastıgmdan borudan hep su aktı bu su akması normalmıdır sabah f7 arızası verdi netten baktığımda su basılması gerekli diyor ama aksam zaten 2 barda bırakmıs tim suyun zalmısnolması normalmı ekrandada bar o göremiyorum sımdı su basma ıslemı yapmam dogru olurmu tesekkurler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Buket Hanım… F7 evet düşük basınç sorunudur. Kombiye fazla su bastığınız için kombi fazla suyu emniyet ventili ile tahliye etmiş ve muhtemelen emniyet ventili kapanmadığı için tahliyeyi devam ettirmiş, basıncı düşürmüş. Kombiye yeniden su basmalı ancak su basarken basıncı takip etmelisiniz. Basınç değeri 1 ile 2 bar arasına geldiğinde işlemi sonlandırmalısınız. İşlem sonrası kombiyi kontrol edin. Su akıtma durumu olursa veya bu sorunu (F7 sorununu) çok sık yaşarsanız servis yardımı almanız gerekir.

 5. Burak Perk dedi ki:

  Merhaba peteklerimizin aşağısı soğuk yukarısı ılık sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burak Bey… Bu durum kombiyi kullandığınız sıcaklık derecesine de bağlıdır. Peteklerin her zaman için üst ve alt kısımlarında ortalama 20°C lik bir ısı farkı olur. Kombiyi düşük derecede kullanırsanız aradaki ısı farkı sebebiyle üst kısımlar daha ılık alt kısımlar daha sıcak olur. Arada eğer 20°C den daha yüksek bir ısı farkı varsa ya tesisatınızda ya da kombide problem olabilir. Sorunu gelip yerinde incelememiz gerekiyor.

Petek Yıkama