Sargon Condense Arıza Kodları

Demirdöküm Sargon Condense Arıza Kodları nı sizler için araştırarak sayfamızda sunmaktayız. Ekranda beliren tüm hata kodları konusundaki açıklamalar sayfamızda ayrıntılı bir şekilde yer almaktadır. Sargon Condense Arıza Kodları hakkında bilgi almak için yazımızı incelemeniz yeterlidir. Sargon Condense model kombi kullanan tüketicilerimize yardımcı olmak amacı ile oluşturduğumuz bu makalemizde sorunların hangi sebeple yaşanıldığını, nasıl çözümleneceğini ve yapılması gerekenlerin neler olduğunu öğrenebileceksiniz.

Sargon Condense Arıza Kodları

Sargon Condense Arıza Kodları

Önemli Bilgi: Oluşturduğumuz bu makalemizde yazılan bilgiler Sargon Condense B224C- Sargon Condense B230C model kombilerde geçerlidir.

F0 Arızası: Yetersiz tesisat su basınç sorunu:

Çözüm: Bu durumda Sargon Condense kombinin su basıncının düşük olduğunu belirtebiliriz. Yapılması gereken uygulama da oldukça basittir. Kombiye su basmanız ve tesisat suyunu normal seviyeye getirmeniz gerekir. Bu seviye 1 ile 2 bar arasıdır. Su basma işlemini kombinin sol alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Bar değer gereken seviyeye ulaştığında işlemi sonlandırın. Cihazda düzelme olacaktır. Düzelme olmazsa da cihazı resetleyin. Reset işlemini düzelme olmadığı durumda 3 kez daha tekrarlayabilirsiniz. Yine de düzelme olmaz ve sorun devam ederse yardım için servisi aramalısınız.

F1 Arızası: Limit termostat sorunu:

Çözüm: Sargon Condense kombide aşırı ısınma sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Limit termostat kombideki su sıcaklığı yüksek olduğunda, yüksek sıcaklık sebebi ile cihazı korumaya alır. Bu durumda cihaz arızaya geçer ve bloke durumda kalır. Bu sorunda birkaç resetleme işlemi ve cihaz petek konumunda ise petek vanalarını kontrol edebilirsiniz. En azından 3 peteği mutlaka kullanmanızı öneririz. Petek vanaları kapalı ise açın, açıkken de sorun yaşanıyor ise veya kombi sıcak su konumunda bu sorunu yaşattırdı ise; ana eşanjör kireçlenmiş veya tıkanmış, üç yollu vana konum değiştiriyor veya arada kalıyor, kalorifer filtresi tıkanmış, tesisat tıkanmış veya devir daim pompası sıkışmış olabilir. Net tespit ve çözüm için mutlaka servis yardımı alın.

F2 Arızası: Kullanım suyu ntc sorunu:

Çözüm: Sargon Condense kombide sıcak su sensöründe yani ntc sinde sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu sorun yaşanıldığında sıcak su alamazsınız. Sorunun en önemli sebebi sıcak su sensörünün arızalı olmasıdır. Buna istinaden; sensör kablolarında kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olduğunda da sorun yaşanacaktır. Bu durum için de mutlaka servis yardımı almanız gerekmektedir.

F3 Arızası: Tesisat suyu ntc sorunu:

Çözüm: Cihazda bulunan kalorifer sensöründe yani ntc sinde problem olduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda da peteklerinizde ısıtma durumu olmaz. Kalorifer sensörü arızasının yanı sıra, kablolarda kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olması gibi durumlarda da yaşanabilmektedir. Bu durumda net tespit için uzman Demirdöküm Servisi yardımı almalısınız.

F4 Arızası: Ateşleme-iyonizasyon sorunu:

Çözüm: Ekranda F4 arıza kodu ile birlikte “reset” yazısı belirir. Bu durumda cihaza gaz gelmiyor veya cihaz gazı algılamıyor diyebiliriz. Öncelikle gaz vanalarının açık olduğundan ve konutunuza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz geldiğinden eminseniz eğer kombinize reset atmalısınız. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise bu durumda servis yardımı almalısınız. Gaz yokluğu sorunlarında; anakart, gaz grubu, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.

F5 Arızası: Hava akış anahtarı sorunu:

Çözüm: Sargon Premix model kombiler yoğuşmalı tiptir. Bu arıza durumunda hava akışı tam anlamı ile sağlanmıyor yani cihaz atık gazı dışarı gönderemiyor demektir. Böyle bir arıza durumunda; fan, anakart veya prosestat gibi parçalarda sorun olabilmektedir. Tespit ve müdahale için mutlaka uzman yardımı alın.

F6 Arızası: Dış hava sensör arızası:

Çözüm: Dış hava sensörü çoğu kombide yer almaz. Dışarıya takılır ve dış hava sıcaklığına göre cihazı çalıştırır. Arızalandığı zaman genelde ekranda bu hata kodu yer alır. Fakat dış hava sensörü olmayan kombiler de vardır. Olmayan kombilerde karşılaşılan bu sorunda elektrik aksağında bir sorun vardır denilebilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almanız gerekmektedir.

OC Arızası: Dış hava sensörü devreye girdiği zaman ekranda belirmektedir. Arıza değildir. Bilgi amacı ile ekranda belirmektedir.

CC Arızası: Dış hava sensörünün devreye giremediğini belirtmektedir. Arıza değildir. Kombi şalterinden kapatılıp yeniden açıldığında ekranda belirir. Bir süre sonra ekrandan gider.

Sargon Condense Arıza Kodları konusunda sunduğumuz bilgilere rağmen sorularınız olur ise bizleri aramaktan çekinmeyin. Uzman olan teknisyenlerimiz Sargon Condense Arıza Kodları konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.