Demirdöküm Sargon Condense Arıza Kodları

Demirdöküm Sargon Condense Hata Kodları

Oluşturduğumuz bu makalemizde yazılan bilgiler Sargon Condense HK B224C- Sargon Condense HK B230C model kombilerde geçerlidir.

 1. F0 Arızası Tesisat su basınç sorunu
 • Çözüm Bu durumda Sargon Condense kombinin su basıncını kontrol etmelisiniz. Basıncın 1 ile 2 bar arası olması gerekir. Basınç 1 bardan az ise; su basma işlemini kombinin sol alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Bar değer gereken seviyeye ulaştığında işlemi sonlandırın. Cihazda düzelme olacaktır. Basınç 2,5 bar üstündeyse en yakın petekten su alarak basıncı düşürmelisiniz. İşlem sonrası düzelme olmazsa da cihazı resetleyin. Reset işlemini düzelme olmadığı durumda 3 kez daha tekrarlayabilirsiniz. Yine de düzelme olmaz ve sorun devam ederse yardım için servisi aramalısınız.
 1. F1 Arızası Limit termostat sorunu
 • Çözüm Sargon Condense kombide aşırı ısınma sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Limit termostat kombideki su sıcaklığı yüksek olduğunda, yüksek sıcaklık sebebi ile cihazı korumaya alır. Bu durumda cihaz arızaya geçer ve bloke durumda kalır. Sargon Condense F1 hatası çözümü için linki tıklayabilirsiniz.
 1. F2 Arızası Kullanım suyu ntc sorunu
 • Çözüm Sargon Condense kombide sıcak su sensöründe yani ntc sinde sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu sorun yaşanıldığında sıcak su alamazsınız. Sorunun en önemli sebebi sıcak su sensörünün arızalı olmasıdır. Buna istinaden; sensör kablolarında kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olduğunda da sorun yaşanacaktır. Bu durum için de mutlaka servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F3 Arızası Tesisat suyu ntc sorunu
 • Çözüm Cihazda bulunan kalorifer sensöründe yani ntc sinde problem olduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda da peteklerinizde ısıtma durumu olmaz. Kalorifer sensörü arızasının yanı sıra, kablolarda kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olması gibi durumlarda da yaşanabilmektedir. Bu durumda net tespit için uzman Demirdöküm Servisi yardımı almalısınız.

 1. F4 Arızası Ateşleme-iyonizasyon sorunu
 • Çözüm Ekranda F4 arıza kodu ile birlikte “reset” yazısı belirir. Bu durumda cihaza gaz gelmiyor veya cihaz gazı algılamıyor diyebiliriz. Öncelikle gaz vanalarının açık olduğundan ve konutunuza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz geldiğinden eminseniz eğer kombinize reset atmalısınız. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise bu durumda servis yardımı almalısınız. Gaz yokluğu sorunlarında; anakart, gaz grubu, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. F5 Arızası Hava akış anahtarı sorunu
 • Çözüm Sargon Condense model kombilerde hem bacalı hem de hermetik çeşit bulunur. Bu arıza durumunda cihazın çeşidine göre hava akışı ve bu işlevi sağlayan parçalar değişir. Sargon Condense model hermetik kombilerde; fan, anakart ya da prosestat arızası söz konusu olabilir. Sargon Condense model bacalı kombilerde; bacanın çekmemesi, bacanın tıkalı olması veya baca sensöründe sorun olması durumunda problem yaşanır. Bu gibi durumlarda tespit ve çözüm işin uzmanına bırakılmalıdır. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalısınız.
 1. F6 Arızası Dış hava sensör arızası
 • Çözüm Dış hava sensörü çoğu kombide yer almaz. Dışarıya takılır ve dış hava sıcaklığına göre cihazı çalıştırır. Arızalandığı zaman genelde ekranda bu hata kodu yer alır. Fakat dış hava sensörü olmayan kombiler de vardır. Olmayan kombilerde karşılaşılan bu sorunda elektrik aksağında bir sorun vardır denilebilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almanız gerekmektedir.
 • OC Arızası Dış hava sensörü devreye girdiği zaman ekranda belirmektedir. Arıza değildir. Bilgi amacı ile ekranda belirmektedir.
 • CC Arızası Dış hava sensörünün devreye giremediğini belirtmektedir. Arıza değildir. Kombi şalterinden kapatılıp yeniden açıldığında ekranda belirir. Bir süre sonra ekrandan gider.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Merhaba:Demirdöküm Sargon kombimde F6 ikazı alıyorum reset yaptığım halde ikaz devam ediyor,Kış konumunda ısıtma mevcut petekler ısınmakta,yaz konumunda sıcak su var,yetkili servisinizle yaptığım görüşmede sorunun elektronik kartta olabileceğini söyledi,kartı tamir etme imkanı var mı,tamir imkanı yok ise yenisi kaç lira veya başka çözüm mevcut mu

  1. Merhaba Sevgi Hanım… Kombiniz dış hava sensörü arızası veriyor. Kombinizde böyle bir sensör varsa arızalı olabilir. Böyle bir sensör yoksa evet muhtemel sorun elektriksel gibi görünüyor. Anakart arıza durumuna göre tamir edilir. Ancak anakartı yerinde görmeden yani oluşan sorununu bilmeden tamir edilir-edilmez bilgi aktarmak çok zordur. Servis çağırarak cihazı kontrol ettirmenizi öneririz. Bu konuda yardım almak isterseniz de 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  1. Merhaba Mustafa Bey… Suyun soğuması birçok etmene bağlıdır. Kombide neredeyse hemen her parça sıcak suda görev alır. Su soğuduğunda cihaz bir arıza kodu veriyor mu diye kontrol edin. Arıza kodu açıklamasına göre sorunun sebepleri az çok bellidir. Ancak bu şekilde de cihaz uyarı kodu vermiyor olsa da her şekilde servis yardımı almalısınız. En ufak contadan tutun da en büyük ana eşanjöre kadar sorun olabilir. Net teşhis ve çözüm için servis çağırmalısınız.

 2. Merhaba İzmir Çamdibi/ Bornova’dan Hasan Zerey ben.
  demirdöküm Sargon Condense kombide yaklaşık 1 aydır su basınç hatası yaşıyorum. F0 hatasını su basarak ayarlıyorum ancak günde 5-6 sefer arıza durumuna geçiyor. 0,6-7 bara düştüğünde yükseltip 1,5 bara getiriyorum, bir zaman sonra bakıyorum 3 bar olmuş. bu sefer de arkadan su tahliyesi yapıyor.
  hata ne olabilir?

  1. Merhaba Hasan Bey… Kombi su basıncında bi düzensizlik var. Kombi günde 5-6 kez basınç hatası veriyorsa eğer tesisatta bi su kaçağı olabilir. Bazen tesisat kaçakları gözle görülebilir ancak bazen sıva altı kaçakları olabilir. Öncelikle tesisatta kaçak olup olmadığını öğrenmek adına uzman bir tesisatçıdan yardım alın. Tesisatta sorun görülmezse eğer kombinizde basınç yükselme sorunu da var anladığım kadarıyla… Bu gibi durumlarda genleşme tankının havası bitmiş olabilir, genleşme tankı delik olabilir, eşanjör ya da doldurma musluğunda sorun olabilir. Net teşhis için sorunu yerinde görmek gerekir. Servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama