Demirdöküm Sargon Condense Arıza Kodları

Demirdöküm Sargon Condense Hata Kodları

Oluşturduğumuz bu makalemizde yazılan bilgiler Sargon Condense HK B224C- Sargon Condense HK B230C model kombilerde geçerlidir.

 1. F0 Arızası Tesisat su basınç sorunu
 • Çözüm Bu durumda Sargon Condense kombinin su basıncını kontrol etmelisiniz. Basıncın 1 ile 2 bar arası olması gerekir. Basınç 1 bardan az ise; su basma işlemini kombinin sol alt kısmında yer alan siyah doldurma musluğu ile yapabilirsiniz. Bar değer gereken seviyeye ulaştığında işlemi sonlandırın. Cihazda düzelme olacaktır. Basınç 2,5 bar üstündeyse en yakın petekten su alarak basıncı düşürmelisiniz. İşlem sonrası düzelme olmazsa da cihazı resetleyin. Reset işlemini düzelme olmadığı durumda 3 kez daha tekrarlayabilirsiniz. Yine de düzelme olmaz ve sorun devam ederse yardım için servisi aramalısınız.
 1. F1 Arızası Limit termostat sorunu
 • Çözüm Sargon Condense kombide aşırı ısınma sorunu olarak da adlandırabileceğimiz arıza kodudur. Limit termostat kombideki su sıcaklığı yüksek olduğunda, yüksek sıcaklık sebebi ile cihazı korumaya alır. Bu durumda cihaz arızaya geçer ve bloke durumda kalır. Sargon Condense F1 hatası çözümü için linki tıklayabilirsiniz.
 1. F2 Arızası Kullanım suyu ntc sorunu
 • Çözüm Sargon Condense kombide sıcak su sensöründe yani ntc sinde sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu sorun yaşanıldığında sıcak su alamazsınız. Sorunun en önemli sebebi sıcak su sensörünün arızalı olmasıdır. Buna istinaden; sensör kablolarında kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olduğunda da sorun yaşanacaktır. Bu durum için de mutlaka servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F3 Arızası Tesisat suyu ntc sorunu
 • Çözüm Cihazda bulunan kalorifer sensöründe yani ntc sinde problem olduğunu anlayabileceğimiz arıza kodudur. Bu durumda da peteklerinizde ısıtma durumu olmaz. Kalorifer sensörü arızasının yanı sıra, kablolarda kopma veya kısa devre, borularda nemlenme olması gibi durumlarda da yaşanabilmektedir. Bu durumda net tespit için uzman Demirdöküm Servisi yardımı almalısınız.

 1. F4 Arızası Ateşleme-iyonizasyon sorunu
 • Çözüm Ekranda F4 arıza kodu ile birlikte “reset” yazısı belirir. Bu durumda cihaza gaz gelmiyor veya cihaz gazı algılamıyor diyebiliriz. Öncelikle gaz vanalarının açık olduğundan ve konutunuza gaz geldiğinden emin olmalısınız. Gaz geldiğinden eminseniz eğer kombinize reset atmalısınız. Resetleme sonrasında da sorunda düzelme olmaz ise bu durumda servis yardımı almalısınız. Gaz yokluğu sorunlarında; anakart, gaz grubu, iyonizasyon ateşleme elektrodunda sorun olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servis yardımı almalısınız.
 1. F5 Arızası Hava akış anahtarı sorunu
 • Çözüm Sargon Condense model kombilerde hem bacalı hem de hermetik çeşit bulunur. Bu arıza durumunda cihazın çeşidine göre hava akışı ve bu işlevi sağlayan parçalar değişir. Sargon Condense model hermetik kombilerde; fan, anakart ya da prosestat arızası söz konusu olabilir. Sargon Condense model bacalı kombilerde; bacanın çekmemesi, bacanın tıkalı olması veya baca sensöründe sorun olması durumunda problem yaşanır. Bu gibi durumlarda tespit ve çözüm işin uzmanına bırakılmalıdır. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmamalısınız.
 1. F6 Arızası Dış hava sensör arızası
 • Çözüm Dış hava sensörü çoğu kombide yer almaz. Dışarıya takılır ve dış hava sıcaklığına göre cihazı çalıştırır. Arızalandığı zaman genelde ekranda bu hata kodu yer alır. Fakat dış hava sensörü olmayan kombiler de vardır. Olmayan kombilerde karşılaşılan bu sorunda elektrik aksağında bir sorun vardır denilebilir. Tespit ve müdahale için servis yardımı almanız gerekmektedir.
 • OC Arızası Dış hava sensörü devreye girdiği zaman ekranda belirmektedir. Arıza değildir. Bilgi amacı ile ekranda belirmektedir.
 • CC Arızası Dış hava sensörünün devreye giremediğini belirtmektedir. Arıza değildir. Kombi şalterinden kapatılıp yeniden açıldığında ekranda belirir. Bir süre sonra ekrandan gider.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (20 Yorum)

 1. Elif kılıç dedi ki:

  Merhaba kombi F3 arza veriyor kalorifer ayarina getirdiğimiz de bir süre çalışıyor sonrasinda arzaya geçiyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım… Makalemizi incelediyseniz eğer F3 arızası tesisat suyu sensörü sorunudur. Sensör haricinde kablo bağlantılarında veya kombi kartında da problem olabilir. Bu aşamada size yaptırabileceğimiz işlem olmadığı için teknik servis yardımı almanız gerekiyor.

 2. Fatih uça dedi ki:

  Demirdöküm sargon kombine sıcak su açılınca kombi yanıyor ve sıcak su geliyor.ancak evi ısıtmada petek ısınmıyor kombi yanmıyor.ve ekranda ariza hata uyarısı vermiyor.nedeni ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Kombi bir hata kodu veriyor olsaydı eğer size uzaktan yardımcı olmaya çalışabilirdik veya yönlendirebilirdik. Ancak bir uyarı olmadığı için https://kombitamircisi.com.tr/bilgi-servisi/radyatorler-calismiyor/ bu linki tıklamanızı öneririz. Peteklerin ısınmamasının muhtemel sebepleri ve servis öncesi yapılabilecek işlem bilgileri bu sayfamızda yazmaktadır.

 3. Abdullah dedi ki:

  Merhaba Demirdöküm sargon marka kombi petekleri ısıtmıyor sürekli ılık pompa dediler değiştik yine aynı ama arıza lambası felan yanmıyor ne yapmalıyız

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey… Petekler yeterince ısınmıyorsa; petek temizliği gerekebilir, filtre veya tesisatta tıkanıklık olabilir, eşanjör kireçlenmesi, sensör, kart, üç yollu vana, pompa gibi birçok parçanın kontrol edilmesi gerekir. Tabi bu durumda cihazı kullandığınız derece de önemlidir. Yüksek sıcaklıkta kullanmanıza rağmen verim düşük ise bu durumda belirttiğimiz durumlar söz konusu olabilir.

 4. Hakanbey dedi ki:

  Demir döküm Sargon kombide f6 hatasını nasıl yapabilirim eğer tamir etmesem herhangi bir sorun teşkil edermi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Makalemizi incelediyseniz arıza durumu hakkındaki bilgileri paylaştık. Kullanıcının yapabileceği bir işlem olsaydı eğer emin olabilirsiniz ki onu da yazardık. Ancak bu arıza durumunda cihaza müdahale etmeden servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama