Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası Nedir?

Tesisat su basınç sorunudur. Basınç düşük veya yüksek olabilir.

Nitron kombide F10 arıza kodu direkt olarak yanıp sönmez. Öncelikle F- arızası ardından 10 arıza kodu belirir. Ekran bu şekilde yanıp söner. Ekranın sağ üst köşesinde bar seviyesi yazar. Bu şekilde basıncın düşük veya yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. 1 barın altını gösteriyor ise düşük, 2,7 barın üstünü gösteriyor ise yüksek demektir.

Arıza Çözümü

Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası durumundan kurtulmak amacı ile basınç düşük ise cihaza su basmalı, basınç yüksek ise fazla su alınmalıdır. Tesisat su basıncı düşük ise tesisata su doldurulduğunda sorun çözümlenecektir. Tesisat su basıncı yüksek ise fazla su alındığında sorun çözümlenecektir. Yalnız önemli olan işlemin başarılı bir şekilde yapılmasıdır. Uygulamanın nasıl yapıldığı ya da nasıl çözümlenebileceği konusundaki ayrıntıları sizlere sunalım…

►►► Nitron kombi ekranında F- 10 arıza kodu yer aldığında önce basınç değerini kontrol edin.

Nitron Kombiye Su Basma

Basınç Düşükse; Nitron kombide doldurma musluğu cihazın sol alt köşesinde monteli şekilde olan siyah çevirmeli plastik uçlu parçadır. Parçayı sol tarafa çevirmeniz durumunda Nitron kombiden su sesi gelir. Su sesi geldiğinde direk ekrana bakın. Ekranın sağ üst köşesinde basınç değeri görünecektir. Bu değer 1,5 bara gelene kadar işlemi devam ettirin. Bu bar seviyesine yaklaşınca ya da seviyeye ulaşınca siyah doldurma musluğunu sağa doğru çevirerek kapatın. Bar değerine yaklaşınca ekrandan F-10 arıza kodunun da silindiğini göreceksiniz. Yani sorununuz çözümlenecektir.

Nitron Kombide Yüksek Basıncı Düşürme

Basınç Yüksekse; Nitron kombi ekranında F10 Arızası beliriyor ve bar değeri 2,7 üzerini gösteriyor ise bu durumda fazla suyu almanız gerekir. Nitron kombiye en yakın petek havasını alarak basıncı düşürebilirsiniz.Peteğin hava alma müşürünü açın ve bir miktar kadar su alın. Su aldıkça ekrandan bar seviyesini takip edebilir bu şekilde ideal su basıncını ayarlayabilirsiniz. Basıncı ayarlama sonrasında sorun düzelecektir.


Demirdöküm Nitron Kombide F10 Arızası

Su basma işlemi sırasında

 • Doldurma musluğu boşa dönüyor su sesi gelmiyorsa

Bu durumda doldurma musluğu arızalıdır. Arızalı olduğu için su sesi gelmiyordur. Su sesi duymazsanız eğer cihaza su basımı da yapılamaz. Parça arızalı olabileceğinden değişimi için servis yardımı almalısınız.

 • Doldurma musluğu çevirme esnasında kırıldıysa

Bu durumda yapılacak işlem parçanın değişimidir. Su basımı sırasında kırıldı ise basınç yükselmeye devam eder ve bu nedenle yüksek basınçtan dolayı cihazda su akıntısı sorunu olabilir. Parça değişimi adına servis yardımı almalısınız.

 • Doldurma musluğunu çevirdiğinizde su sesi geliyor ama bar aynı kalıyorsa

Bu durumda sorun basınç sondasındadır. Basınç yükseltilir işlem yapılır fakat basınç sensörü algılamadığı için bunu ekrana yansıtmaz. Bu durumda basınç sondası değişimi gerekmektedir. Servis yardımı almalısınız.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (88 Yorum)

 1. Eda er dedi ki:

  Merhaba demirdöküm atron marka kombim var. Bütün peteklerin vanası kapalı sadece yatak odasının peteği açık. Ben kombiden kaloriferi kapattım. Sadece sıcak su açık ama sürekli f 10 arızası yanıyor su basıyorum1. 5_2 bar arası.. 1 2 saate tekrar düşüyor 0 a nedeni ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Eda Hanım… Kombide ya da tesisatta su kaçağı, genleşme tankının havası bitmesi veya delik olması, ana eşanjör kireçlenmesi basıncın sürekli düşmesini sebep olur. Sorunun kaynağını tespit etmek için cihazı yerinde incelemek gerekiyor.

 2. İsa kıvrak dedi ki:

  İyi günler nitron kombinin basınç kombi kapalıyken 1.5 a kadar yükseltiyorum. Kombi özellikle yüksek ayarda çalıştığında su seviyesi 3 e yaklaşıyor petekten 2 ye kadar düşürüyorum kombi su sıcaklığına gelip durunca su tekrar 1 in altına düşüyor ve f 10 hatası veriyor yükseltiyorum tekrar 2.7-3 seviyesine geliyor yani kombi çalışınca çok artıyor çalışmayı durdurunca ise çok düşüyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İsa Bey… Kombi devreye girip ısıtma yaptığında basıncın ufak tefek yükselmesi bir arıza değildir. Ancak basınç değeri 3 bara kadar çıkıyorsa ve sürekli su tahliye etmek zorunda kalıyorsanız bu bir arızadır. Bu durum; kombinin bakımsızlığına, tankın havasının eksikliğine, eşanjör kireçlenmesi gibi birçok duruma bağlı olabilir. Bu aşamada cihazı yerinde görmemiz gerekiyor.

 3. Nilhan yılmaz dedi ki:

  Merhaba demirdöküm nitron kombi 15 gün arayla 2 kez f-10 arıza kodu verdi.Teknik servis geldi su bastı kombiye .Benim merak ettigim su neden bitiyor.Cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nilhan Yılmaz… Bu sorunu çok sık yaşıyorsanız; tankın havası bitmiş olabilir, tank delik-patlak olabilir, eşanjör kireçlenmesi olabilir, gözle görülür bir su akıntısı durumu yoksa sıva altı tesisat kaçağı olabilir. İncelemeyi yerinde yapmamız gerekiyor.

 4. Gülay göçer dedi ki:

  Kimimiz f arızası veriyor n3den acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gülay Hanım… F sonrası ekranda bir sayı daha belirmesi gerekir. Mesela F_10 gibi… Bu şekilde net arıza kodunu belirtebilirseniz size yardımcı olmaya çalışırız.

Petek Yıkama