Demirdöküm Nitron Arıza Kodları

Demirdöküm Nitron Hata Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Demirdöküm Nitron HK F 224/ HK F 230 model hermetik kombiler için geçerlidir.

 1. F1 Arıza Kodu Limit termostat sorunu.
 • Çözüm Kombi sıcaklığının yükselmesi sebebi ile limit termostatın devreye girdiğini cihazı emniyete aldığını belirtir. Arıza durumunda servis öncesi yapılması gereken işlemleri öğrenmek ve uygulamak isterseniz Demirdöküm F1 arızası çözümü linkini tıklayabilirsiniz.
 1. F2 Arıza Kodu Kullanım suyu ntc sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sensörü arızasında, sensör bağlantılarında kopukluk veya kısa devre olduğunda ya da sensör borularında nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında net teşhis ve müdahale için servis aranmalı yardım talep edilmelidir.
 1. F3 Arıza Kodu Tesisat suyu ntc sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensörü arızalandığında, sensörün bağlantılarında veya borularında sorun olduğunda bu problem ile karşılaşılabilir. Bu durumda net teşhis ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.

 1. F4 Arıza Kodu Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Karşımıza sıkça çıkan bu arıza durumunda ekranda “RESET” ve anahtar sembolü de belirir. Cihazın ateşleme yapmadığını belirten bir arıza kodudur. Bu durumda önce konutta gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olunmalıdır. Gaz girişlerinde sorun yoksa kombi resetlenmelidir. Maksimum 3 reset uygulamasından sonra da sorun devam etmekte ise mutlaka servis yardımı alınmalıdır. Ateşleme sorununun yaşanmasındaki muhtemel sebepler; elektronik kart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodu arızasıdır. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğunu ancak uzman servis ekibi yerinde görerek size bildirebilir ve onayınız ile gerekli müdahale sağlanabilir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Atık gaz sistem sorunu.
 • Çözüm Hava akışı sorunu olduğunu belirten hata kodudur. Nitron model kombiler hermetik olduğu için atık gaz ve temiz hava alışverişini fan ve dışarı uzanan hava akım borusu ile sağlar. Fan, prosestat ve elektronik kart arızalı olduğunda bu sorun yaşanır. Bu parçaların hangisinde sorun olduğunu bulmak için uzman servis ekiplerinin arızayı yerinde görmesi gerekir. Müdahale de arızalı parçanın arıza durumuna bağlı değişmektedir.
 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensör sorunu.
 • Çözüm Nitron kombilerin her birinde dış hava sensörü bulunmamaktadır. Dış hava sensörü dışarı monte edilen ve dış ortamın ısısına göre kombiyi çalıştırmakta olan bir sensördür. Nitron model kombinizde var ise arızalı olduğunu belirtir, yoksa da elektrik aksağında sorun olabilmektedir. Net tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F7 Arıza Kodu Hava akış sensörü bağlantı sorunu.
 • Çözüm Nitron kombilerde hava akış sensörü prosestattır. Prosestat bağlantılarında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Parçada sorun da olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Demirdöküm Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. F8 Arıza Kodu Fan hareketi yok.
 • Çözüm Nitron kombilerde hava akışı fan ile sağlanmaktadır. Fanın hareketsiz kaldığı durumlarda ekranda bu sorun yaşanır. Bu durum fan ile veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. F9 Arıza Kodu Kablolama sorunu.
 • Çözüm Prosetat kablosu köprülenmemiş ise ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda çözüm odaklı yardımları almak üzere servisi aramalısınız.
 1. F10 Arıza Kodu Kalorifer tesisatı su basınç sorunu.
 • Çözüm Nitron kombi su basıncının düşük veya yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü belirir ise bu basıncın düşük olduğunu, ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü yanıp söndüğünde basıncın yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. Basınç düşük ise Demirdöküm Nitron kombiye su basma videosu linkini tıklayarak işlemi uygulayabilir, sorunu çözümleyebilirsiniz. Basınç yüksek ise en yakın kalorifer havasını alın ve yüksek basıncı düşürmelisiniz Sorun işlemler sonrasında düzelmez ise resetleme işlemi yapın. İşlemleri yapamadığınız durumda veya sorunun düzelmediği durumda servis yardımı almalısınız.
 1. F11 Arıza Kodu Sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Nitron model kombide devir daim yani sirkülasyon sağlama görevinde olan pompada arıza olduğunu belirtir. Su dolaşımı olmadığı için bu arıza durumu yaşanır. Cihaz petek konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı ise mutlaka açın. Petek vanaları açık veya kombi yaz konumunda iken bu sorun yaşandı ise pompa arızalı olabilir. Mutlaka servis yardımı alınız. Pompa tamiri ya da değişimi gerekebilir.
 1. F12 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi
 • Çözüm Şebeke geriliminin 165 V altında olduğu durumlarda kombi ekranında bu hata kodu belirir. Bu durumda bir süre kadar bekleyin. Kombi kendi kendini resetler. Uzun süre bekleme sonucunda sorun devam ediyorsa eğer elektronik kart yanmış veya arızalı olabilir. Müdahale için servis yardımı almalısınız. Yalnız sorunun tekrar etmemesi amacı ile de mutlaka kombi regülatörü kullanmanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (104 Yorum)

 1. UĞUR ÇAKMAKSIZ dedi ki:

  Demirdöküm nitron kombi petekleri ısıtıyor ama kullanım suyunu ısıtmıyor ekranda musluğu açtığımızda musluk resmi çıkması gerekirken oda çıkmıyor 3 yollu vana ve motoru ,türbin değiştirildi sorun devam ediyor acaba türbin akış şalvarını degistirsem sorun düzelir mi? Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey… Kombinizde sıcak su problemi var. Kombi kaloriferden sıcak suya geçiş yapmıyor. Bu durum tribün, tribün okuyucu, üç yollu vana gibi parçalara bağlıdır. Yine de cihazı yerinde incelemek lazım.

 2. Fatih bal dedi ki:

  Merhaba sayın yetkili.demirdöküm nitron kimimiz var.kış konumunda sorun yok.fakat musluktan sıcak su alımında yada.banyoda f11 sirkülasyon hatası.veriyor.su.bir ısınıp birden soğuyor sonra tekrar ısınıyor problem ne olabilir

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Kombi basıncı düşük değilse cihazınız makalemizde de açıkladığımız gibi devir daim hatası veriyor. Bu durum; pompa, üç yollu vana, sensör, kart gibi birçok parçaya ayrıca tesisata bağlı olabilir. Cihazı bu aşamada yerinde incelememiz gerekiyor.

 3. Mustafa oruç dedi ki:

  Selamun aleyküm Demirdöküm nitron kombi sıcak suya çalışıyorum kalarifere çalışmıyor kalorifer de ne baca fanı nede sikilasyon pompası çalışmıyor kalorifer de ekranda hata kodu yazmıyor
  Sıcak su da bir problem yok pompa sağlam yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombiniz sıcak su konumunda çalışıyor, kalorifer konumunda çalışmıyor. Ancak bir uyarı da vermiyor. Tesisat ve petek vanaları açıksa, kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef. Kombide; pompa, sensör, kart, eşanjör, üç yollu vana gibi birçok parçada sorun olabilir. Ayrıca tesisatı da bi kontrol etmek gerekir.

 4. Hakan çifci dedi ki:

  Kış moduna geç giriyor ve ateşleme sırasında ayarlanan ısıya gelene kadar ateşleme sesi yani ateşleme vizirtisi hiç kesilmiyor taki ayarlanan ısıya gaz kesilene kadar bu bir sorunmu teşkil ediyor bilemedim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey… Kombide bir talep olduğunda (petekler devreye girdiğinde veya sıcak su musluğu açıldığında) ateşleme gerçekleşir. Brülörde alev oluşur ve cihaz talebe yanıt verir. Bu yanıt devam ettiği sürece brülördeki alev sönmez ve haliyle ateşleme sesi de talep olduğu sürece devam eder. Nitron model kombiler modülasyon özelliklidir. Yani ayarlanan sıcaklığın biraz üstüne çıktığında brülördeki alev söner cihaz modülasyon sağlayarak sıcaklığı yavaş yavaş düşürür. Cihaz düşük sıcaklık algıladığında veya brülör bekleme süresi sona erdiğinde yeniden alev oluşur ve yeniden çalışma olur. Bu durum petek konumu için geçerlidir. Yaz konumunda sıcak su musluğu açılırsa ateşleme yapar, sıcak su musluğu kapatılırsa brülördeki alev kesilir. Kombinin geç devreye girmesi bir sorun olabilir. Ancak ayarlanan sıcaklığa gelince durmaması gerekir. Bu şekilde ayarlanmış da olabilir tabi. Bize kalırsa kontrol amaçlı bi servis yardımı almalısınız.

Petek Yıkama