444 1 837
infokombitamircisi.com.tr

Demirdöküm Nitron Arıza Kodlarıslogan
down
Paylaş:

Demirdöküm Nitron Hata Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Demirdöküm Nitron HK F 224/ HK F 230 model hermetik kombiler için geçerlidir.

 1. F1 Arıza Kodu Limit termostat sorunu.
 • Çözüm Kombi sıcaklığının yükselmesi sebebi ile limit termostatın devreye girdiğini cihazı emniyete aldığını belirtir. Bu arıza durumunda cihaz kalorifer sisteminde çalışmakta ise önce kalorifer vanalarını kontrol edin. Vanalar kapalı ise mutlaka açın. Vanalar açık durumda ise kombiyi resetleyin. Resetleme sonrasında da arıza durumu devam etmekte ise bu durumda servisi arayın. Ana eşanjörde kireçlenme, tıkanma durumlarında, üç yollu vananın ortada kalması ya da konum değiştirmesi durumlarında, pompanın sıkıştığı, kalorifer tesisatının tıkandığı veya kalorifer filtresinin tıkalı olduğu durumlarda bu sorun yaşanabilir. Net teşhis ve çözüm için işi uzmanına bırakmalısınız.
 1. F2 Arıza Kodu Kullanım suyu ntc sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sensörü arızasında, sensör bağlantılarında kopukluk veya kısa devre olduğunda ya da sensör borularında nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında net teşhis ve müdahale için servis aranmalı yardım talep edilmelidir.
 1. F3 Arıza Kodu Tesisat suyu ntc sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensörü arızalandığında, sensörün bağlantılarında veya borularında sorun olduğunda bu problem ile karşılaşılabilir. Bu durumda net teşhis ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.

 1. F4 Arıza Kodu Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Karşımıza sıkça çıkan bu arıza durumunda ekranda “RESET” ve anahtar sembolü de belirir. Cihazın ateşleme yapmadığını belirten bir arıza kodudur. Bu durumda önce konutta gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olunmalıdır. Gaz girişlerinde sorun yoksa kombi resetlenmelidir. Maksimum 3 reset uygulamasından sonra da sorun devam etmekte ise mutlaka servis yardımı alınmalıdır. Ateşleme sorununun yaşanmasındaki muhtemel sebepler; elektronik kart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodu arızasıdır. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğunu ancak uzman servis ekibi yerinde görerek size bildirebilir ve onayınız ile gerekli müdahale sağlanabilir. Mutlaka uzman yardımı alınız.
 1. F5 Arıza Kodu Atık gaz sistem sorunu.
 • Çözüm Hava akışı sorunu olduğunu belirten hata kodudur. Nitron model kombiler hermetik olduğu için atık gaz ve temiz hava alışverişini fan ve dışarı uzanan hava akım borusu ile sağlar. Fan, prosestat ve elektronik kart arızalı olduğunda bu sorun yaşanır. Bu parçaların hangisinde sorun olduğunu bulmak için uzman servis ekiplerinin arızayı yerinde görmesi gerekir. Müdahale de arızalı parçanın arıza durumuna bağlı değişmektedir.
 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensör sorunu.
 • Çözüm Nitron kombilerin her birinde dış hava sensörü bulunmamaktadır. Dış hava sensörü dışarı monte edilen ve dış ortamın ısısına göre kombiyi çalıştırmakta olan bir sensördür. Nitron model kombinizde var ise arızalı olduğunu belirtir, yoksa da elektrik aksağında sorun olabilmektedir. Net tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın.
 1. F7 Arıza Kodu Hava akış sensörü bağlantı sorunu.
 • Çözüm Nitron kombilerde hava akış sensörü prosestattır. Prosestat bağlantılarında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Parçada sorun da olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Demirdöküm Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. F8 Arıza Kodu Fan hareketi yok.
 • Çözüm Nitron kombilerde hava akışı fan ile sağlanmaktadır. Fanın hareketsiz kaldığı durumlarda ekranda bu sorun yaşanır. Bu durum fan ile veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. F9 Arıza Kodu Kablolama sorunu.
 • Çözüm Prosetat kablosu köprülenmemiş ise ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda çözüm odaklı yardımları almak üzere servisi aramalısınız.
 1. F10 Arıza Kodu Kalorifer tesisatı su basınç sorunu.
 • Çözüm Nitron kombi su basıncının düşük veya yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü belirir ise bu basıncın düşük olduğunu, ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü yanıp söndüğünde basıncın yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. Basınç düşük ise Nitron kombinin sol alt tarafında bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek su basmalısınız Ekrandaki değer 1,5 olana kadar su basın, sonrasında doldurma musluğunu sağa çevirerek kapatmayı unutmayın. Basınç yüksek ise en yakın kalorifer havasını alın ve yüksek basıncı düşürmelisiniz Sorun işlemler sonrasında düzelmez ise resetleme işlemi yapın. İşlemleri yapamadığınız durumda veya sorunun düzelmediği durumda servis yardımı almalısınız.
 1. F11 Arıza Kodu Sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Nitron model kombide devir daim yani sirkülasyon sağlama görevinde olan pompada arıza olduğunu belirtir. Su dolaşımı olmadığı için bu arıza durumu yaşanır. Cihaz petek konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı ise mutlaka açın. Petek vanaları açık veya kombi yaz konumunda iken bu sorun yaşandı ise pompa arızalı olabilir. Mutlaka servis yardımı alınız. Pompa tamiri ya da değişimi gerekebilir.
 1. F12 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi
 • Çözüm Şebeke geriliminin 165 V altında olduğu durumlarda kombi ekranında bu hata kodu belirir. Bu durumda bir süre kadar bekleyin. Kombi kendi kendini resetler. Uzun süre bekleme sonucunda sorun devam ediyorsa eğer elektronik kart yanmış veya arızalı olabilir. Müdahale için servis yardımı alın. Yalnız sorunun tekrar etmemesi amacı ile de mutlaka kombi regülatörü kullanın.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (36 Yorum)

  1. Merhaba,

   Üç hafta kadar önce Demirdöküm Nitron kombime İntherm marka oda termostatı aldım ve kullanmaya başladım. Oda istenen sıcaklığa geldiğinde kombi motoru kapandığından petekler soğuyor ve kombi basıncı 0.9 bar’a kadar düşüyor ve kombi F10 arıza kodunu veriyor. Oda sıcaklığı istenen seviyeden düştüğünde kombi tekrar çalışarak petekleri ısıtıyor ve basınç seviyesi 1.8 bar seviyelerine geilyor. Bu döngü devam ettiğinde uzun vadede kombiye bir zarar verir mi?

   Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

   Burçin AK

   1. Merhaba Burçin Ak… Kombide ısınan su genleştiği için özellikle kalorifer sistemi devreye girdiğinde basınçta yükselme olması normaldir. Ancak basıncın düşmesi normal bir durum değildir. Muhtemel sebep genleşme tankı ile alakalı gibi görünüyor. Yani tankın havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Net tespit için sorunu yerinde görmek gerekir. Basınç 2,5-3 barı geçmediği için bu konuda sorun yok. Yalnız basınç 0.8 bara kadar düşüyorsa bu bir sorundur. Bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

  2. demirdöküm nitron condense markalı kombi F14 ARIZASI GÖSTERDİ.yukarıdaki listede açıklaması yok.reset tuşuna bastım normal ısıtmaya devam etti.ne yapmalıyım.kalorifer suyu kapalı. sadece metfak ve banyo suyu ısınıyor

   1. Merhaba Veysel Bey… Makalemizde yer alan bilgiler sadece Demirdöküm Nitron model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve açıklamalarıdır. Kullandığınız kombi modeli Nitron Condense. Fakat Bu model kombilerin kullanım kılavuzunda F14 arıza kodu belirtilmemiştir. Harici bir sorun olabilir. Sensör arızası veya kart arızası olabilir. Sorunu yine de yerinde görmek gerekir. Resetleme yaptığınızda düzelme olduysa kullanmaya devam edebilirsiniz. Maksimum 3 resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

   1. Merhaba Özmen Eranıl… Nitron kombide zamanlayıcı bölümde yer alan küçük “r” düğmesine basın. Düzelme olmazsa eğer zamanlayıcı programında sorun olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

  3. Sayın yetkili ,
   Demirdöküm Nitron Plus F14 hatası veriyor. Bunun sebebi yada çözümü nedir ?
   Iyi çalışmalar

   1. Merhaba Şenol Bey… Aşırı sıcaklık uyarısı olabilir. Kombinizin basınç değerini kontrol edin. 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basınç düşükse kombiye su basın. Basınç değeri ideal seviyedeyse eğer kombiyi birkaç kez resetleyin. Kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Bu uygulama ve kontrollerden sonra arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir. Birçok arıza durumu söz konusu olabileceğinden sorunu yerinde görmek gerekir diyebiliriz.

  4. Mrb demirdöküm nitril kombimde ısıyı 50 ye getiriyorum fakat 5 dk sonra 34 e düşüyor petekler çok ılık ısınamıyoruz ne yapmam gerek şimdiden tskler

   1. Merhaba Aleyna Hanım… Demirdöküm Nitron model kombilerde kalorifer ayarı 30-80°C arasıdır. 50°C kullanım açısından ideal bir sıcaklık ayarıdır. Yani kombinin bu derecede petekleri iyi bir şekilde ısıtması gerekir. Ancak bu ısıtma durumu 5 dk. sürmez. Daha uzun sürmesi gerekir. Anladığım kadarıyla petekler daha ısınmadan direk devre dışı kalıyor ve bu sebeple ekranda 34°C yi görüntülüyorsunuz. Yani kombiniz petekleri ısıtmıyor. Bu durum birçok sebebe bağlıdır. Yani parçalarla alakalı sorunlar olduğu için servis yardımı almanız gerekir. Kullanıcı olarak sizin bu arıza durumunda yapabileceğiniz bir işlem ya da uygulama bulunmuyor.

  5. Merhaba kombim Demirdöküm nitron sık aralıklarla kısın sadece ^F^ arızası veriyor hiç sayı yazmıyor yanında yardımcı olurmusunuz

   1. Merhaba Semih Bey… Nitron model kombilerde F harfi dışında yanında bir rakam daha belirmesi gerekir. Rakam belirmiyor ve sadece F harfi görünüyorsa harici bir sorun olabilir. Arızayı yerinde görüp bi tespit yapmak gerekir. Bu durumda önce cihazı resetleyin. Sorun 3 resetleme işlemi sonrası düzelmiyorsa servis çağırmanız gerekir.

     1. Merhaba Yılmaz Bey… F harfinden sonra bir de ekranda rakam belirmesi gerekir. Örneğin; F_10 gibi. Bu rakamı da bize bildirirseniz yapabileceğiniz işlem olup olmadığı hakkında veya arıza durumu hakkında bilgi aktarabiliriz.

  6. Merhaba.Demirdöküm nitron kombide kullanma suyu ısıtma problemi var.Kombinin suyu biraz sıcak akıyor.Sonra tekrar soğuk akmaya başlıyor.Bu sorunun çözümü için nasıl bir yol izleyebilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba Erkan Bey… Anladığım kadarıyla kombi suyu soğuttuğunda bir hata kodu da vermiyor. Hata kodu veriyor olsa açıklamasına göre tahmini bilgi sunulabilir ancak suyun soğuması birçok sebebe bağlıdır ve cihaz bir hata kodu vermediği için de sorunun gelip yerinde incelenmesi gerekir. Servis çağırırsanız arıza net olarak tespit edilir ve müdahale yerinde gerçekleştirilir. Bu durumda sizin kullanıcı olarak da yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

  7. Merhaba, Demirdöküm Nitron Condense kombide termostat ve kombide ateşleme oluyor burda bi sıkıntı yok fakat oda istenen ısıya geldiği zaman termostattaki ve kombideki ateş işareti kaybolduğu halde kombi çalışmaya devam ediyor ve petekler soğumuyor. Resetledim vs hiçbir işe yaramadı. Ne yapmalıyım?

   1. Merhaba Hatice Hanım… Alev sembolü sönse bile devir daim pompası su sirkülasyonu yapmaya devam eder. Bu yüzden petekleriniz sıcak kalıyordur. Bu normal bir durum. Cihazınızda bir sorun yok.

  8. İyi günler.
   Kombiyi 38 derecede çalıştırıyoruz. Ateşleme oluyor ancak 20-25 dk sonra petekler soğuyor ve ekranda sıcaklık 27 derece yazıyor. ateşleme yapmıyor. ancak sıcak suyu açtığımda yada kombinin ayarını yükselttiğimde ateşleme yapıyor.26-27 dereceler yazması biraz garip geldi. bu bir sorun mudur?

   1. Merhaba Osman Bey… Demirdöküm Nitron model kombilerde kalorifer sıcaklığı 30°C den başlar. 38°C biraz düşük olduğu için cihaz sıcaklığı aldığında brülörde yanma durur, pompa devir daim yapmaya devam eder. Düşük bir sıcaklıkta kullandığınız için kombi içerisindeki suyun sıcaklığı 27°C ye düşüyor olabilir. Ancak cihazın yeniden devreye girmesi geç oluyorsa veya devreye girmesi için işlem yapmanız gerekiyorsa, cihazda sorun olabilme ihtimali var. Bu yüzden her ihtimale karşı cihazın yerinde kontrol edilmesi gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz.

   1. Merhaba Muhammed Bey… Sıcak su sorunu yaşıyorsunuz ve kombi bir arıza kodu da vermiyor. Bu durumda sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Bu yüzden sorunu yerinde görüp bir tespit yapmak gerekir. Önerimiz ise bu konuda servis yardımı almanız yönündedir.

  9. Merhaba

   Kombim enerji kesildiginde yaptiğim zamanlama ayari sifirlaniyor sorun nedir bilgi verirmisiniz simdiden teşekkür ederim

   1. Merhaba Ercan Bey… Zamanlayıcı ayarı elektrik gidip geldiğinde veya kombi kapatıldığında sıfırlanır zaten. Yeniden açıldığında yeniden bir ayarlama yapmak gerekir.

  10. Merhaba; Demirdöküm nitron kombimizi kış konumuna geçiremiyoruz.Kış konumuna bastığımızda su sıcaklığı artışı görülüyor,kış konumuna geçmiyor.Yaz konumuna geçtiğimiz de sıcak su geliyor.Resetledik ama sonuç değişmedi.Herhangi bir arıza işareti de çıkmıyor.
   Bilgi verirseniz çok sevinirim.

   1. Merhaba Hayriye Hanım… Demirdöküm Nitron model kombilerde bulunan “mode” tuşuna kombi ekranında kalorifer sembolünü görene kadar basın. Kalorifer sembolü belirdiğinde yani yanıp söndüğünde kombi kış konumuna alınmış olur. Orta kısımda yer alan “+,-” tuşlarını kullanarak da kaloriferler için bir sıcaklık derecesi belirleyebilirsiniz. İşlemi yapamadığınız durumlarda yardım veya destek için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

  11. Merhabai
   Demirdöküm Nitron kombiden sıcak alamıyoruz. Ekranda çok kısa bir süre “d6” alarmı oluştu.
   Kullanım kitabında bu kodla başlayan arıza yok.
   Ne yapabilirim.
   Kolay gelsin.

   1. Merhaba Bülent Bey… Nitron model kombilerde d6 kodu kullanım kılavuzunda yer almaz. Bu bir arıza kodu değildir. Kombi kapatılıp açıldığında, resetlendiğinde genelde ekranda belirir. Arıza kodu değil, çalışabilirlik kontrol kodudur. Kombiyi kapatıp açtıysanız ekranda kısa süreliğine belirir ve kendi kendine kaybolur. Kombide sıcak su arızası varsa bu bir harici sorundur. Yani ekranda “F” harfi ile başlayan bir hata kodu veriyor olsaydı arıza hakkında tahmini de olsa bilgi verilebilirdi. Ancak böyle bir durum olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

   1. Merhaba Enes Bey… Nitron model kombilerde F_ dışında ekranda bir sayı daha belirmesi gerekir. Mesela F_01 gibi. Bu sayısı da bize belirtirseniz arıza durumu hakkında yapabileceğiniz bir işlem var mı ya da yapılması gerekenler nelerdir, bilgi aktarabiliriz.

  12. demirdöküm nitron kombi sahibyiz. kombide son zamanlarda ekrandaki tüm simgeler yanıyor simgeler söndükten sonra dn 06 diye yazı yanıp sönüyor sonra kombi tekrardan başlıyor. bunun sebebi nedir yada hata olarak nedir?

   1. Merhaba Alper Bey… Demirdöküm Nitron model kombilerde dn 06 diye bir arıza kodu kullanım kılavuzunda yer almamaktadır. Harici bir problem olabilir. Eğer ekranda yer alan tüm simgeler aynı anda yanıyorsa cihazın kartını kontrol etmek gerekir. Muhtemel arızası kart gibi görünüyor. Ancak sorunu yerinde görmeden biz de net bilgi sunamayız. Yardım almak isterseniz de 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

   1. Merhaba Salih Bey… Nitron kombilerde F14 arızası harici sorunlardan biridir. Kalorifer tesisatı su sıcaklığı 90°C nin üstüne çıktığında bu sorun yaşanır. Kaloriferleri kullanmıyor olsanız bile çift eşanjörlü cihazlarda bu sorun karşımıza çıkabilir. Cihazın su basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Kombi üzerinden petek konumu kapalı olsa bile petek vanaları açık olmalıdır. Petek vanalarına bakın kapalıysa açın. Kombi altındaki tesisat boruları üstündeki vanalar kapalıysa açın. Yine de sorunda düzelme olmazsa cihazı birkaç kez arka arkaya resetleyin. Sorun hala devam etmekteyse başka bir işlem ya da uygulama yapmadan servis yardımı almanız gerekir.

  13. sıcsk su açınca su bazn cok geç ısınıyor kışın bu sorun daha fazla oluyor bazen hiç ısınmıyor suyu kapatıp açınca ısınmaya başlıyor

   1. Merhaba Mehmet Bey… Bu sorun birçok sebebe bağlıdır. Yani sıcaklık sensöründen de yapabilir, karttan da yapabilir. Kombi bir uyarı vermiyorsa, sorunu yerinde inceleyerek bir teşhis yapmamız gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.