Demirdöküm Nitron Arıza Kodları

Demirdöküm Nitron Hata Kodları

Makalemizde sunduğumuz bilgiler Demirdöküm Nitron HK F 224/ HK F 230 model hermetik kombiler için geçerlidir.

 1. F1 Arıza Kodu Limit termostat sorunu.
 • Çözüm Kombi sıcaklığının yükselmesi sebebi ile limit termostatın devreye girdiğini cihazı emniyete aldığını belirtir. Arıza durumunda servis öncesi yapılması gereken işlemleri öğrenmek ve uygulamak isterseniz Demirdöküm F1 arızası çözümü linkini tıklayabilirsiniz.
 1. F2 Arıza Kodu Kullanım suyu ntc sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sensörü arızasında, sensör bağlantılarında kopukluk veya kısa devre olduğunda ya da sensör borularında nemlenme olduğunda bu sorun yaşanır. Bu gibi arıza durumlarında net teşhis ve müdahale için servis aranmalı yardım talep edilmelidir.
 1. F3 Arıza Kodu Tesisat suyu ntc sorunu.
 • Çözüm Kalorifer sensörü arızalandığında, sensörün bağlantılarında veya borularında sorun olduğunda bu problem ile karşılaşılabilir. Bu durumda net teşhis ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.

 1. F4 Arıza Kodu Ateşleme sorunu.
 • Çözüm Karşımıza sıkça çıkan bu arıza durumunda ekranda “RESET” ve anahtar sembolü de belirir. Cihazın ateşleme yapmadığını belirten bir arıza kodudur. Bu durumda önce konutta gaz olduğundan ve kombiye gaz geldiğinden emin olunmalıdır. Gaz girişlerinde sorun yoksa kombi resetlenmelidir. Maksimum 3 reset uygulamasından sonra da sorun devam etmekte ise mutlaka servis yardımı alınmalıdır. Ateşleme sorununun yaşanmasındaki muhtemel sebepler; elektronik kart, gaz valfi, iyonizasyon ateşleme elektrodu arızasıdır. Hangi parça ya da parçalarda sorun olduğunu ancak uzman servis ekibi yerinde görerek size bildirebilir ve onayınız ile gerekli müdahale sağlanabilir. Mutlaka uzman yardımı almalısınız.
 1. F5 Arıza Kodu Atık gaz sistem sorunu.
 • Çözüm Hava akışı sorunu olduğunu belirten hata kodudur. Nitron model kombiler hermetik olduğu için atık gaz ve temiz hava alışverişini fan ve dışarı uzanan hava akım borusu ile sağlar. Fan, prosestat ve elektronik kart arızalı olduğunda bu sorun yaşanır. Bu parçaların hangisinde sorun olduğunu bulmak için uzman servis ekiplerinin arızayı yerinde görmesi gerekir. Müdahale de arızalı parçanın arıza durumuna bağlı değişmektedir.
 1. F6 Arıza Kodu Dış hava sensör sorunu.
 • Çözüm Nitron kombilerin her birinde dış hava sensörü bulunmamaktadır. Dış hava sensörü dışarı monte edilen ve dış ortamın ısısına göre kombiyi çalıştırmakta olan bir sensördür. Nitron model kombinizde var ise arızalı olduğunu belirtir, yoksa da elektrik aksağında sorun olabilmektedir. Net tespit ve müdahale için mutlaka servisi aramalısınız.
 1. F7 Arıza Kodu Hava akış sensörü bağlantı sorunu.
 • Çözüm Nitron kombilerde hava akış sensörü prosestattır. Prosestat bağlantılarında sorun olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Parçada sorun da olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için mutlaka Demirdöküm Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. F8 Arıza Kodu Fan hareketi yok.
 • Çözüm Nitron kombilerde hava akışı fan ile sağlanmaktadır. Fanın hareketsiz kaldığı durumlarda ekranda bu sorun yaşanır. Bu durum fan ile veya elektronik kart ile alakalı olabilir. Bu durumda tespit ve müdahale için servisi aramalısınız.
 1. F9 Arıza Kodu Kablolama sorunu.
 • Çözüm Prosetat kablosu köprülenmemiş ise ekranda bu hata kodu yer alır. Bu durumda çözüm odaklı yardımları almak üzere servisi aramalısınız.
 1. F10 Arıza Kodu Kalorifer tesisatı su basınç sorunu.
 • Çözüm Nitron kombi su basıncının düşük veya yüksek olduğunu belirten arıza kodudur. Ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü belirir ise bu basıncın düşük olduğunu, ekranda F10 arıza kodu ile birlikte anahtar sembolü yanıp söndüğünde basıncın yüksek olduğunu anlayabilirsiniz. Basınç düşük ise Demirdöküm Nitron kombiye su basma videosu linkini tıklayarak işlemi uygulayabilir, sorunu çözümleyebilirsiniz. Basınç yüksek ise en yakın kalorifer havasını alın ve yüksek basıncı düşürmelisiniz Sorun işlemler sonrasında düzelmez ise resetleme işlemi yapın. İşlemleri yapamadığınız durumda veya sorunun düzelmediği durumda servis yardımı almalısınız.
 1. F11 Arıza Kodu Sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Nitron model kombide devir daim yani sirkülasyon sağlama görevinde olan pompada arıza olduğunu belirtir. Su dolaşımı olmadığı için bu arıza durumu yaşanır. Cihaz petek konumunda ise petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Kapalı ise mutlaka açın. Petek vanaları açık veya kombi yaz konumunda iken bu sorun yaşandı ise pompa arızalı olabilir. Mutlaka servis yardımı alınız. Pompa tamiri ya da değişimi gerekebilir.
 1. F12 Arıza Kodu Düşük voltaj problemi
 • Çözüm Şebeke geriliminin 165 V altında olduğu durumlarda kombi ekranında bu hata kodu belirir. Bu durumda bir süre kadar bekleyin. Kombi kendi kendini resetler. Uzun süre bekleme sonucunda sorun devam ediyorsa eğer elektronik kart yanmış veya arızalı olabilir. Müdahale için servis yardımı almalısınız. Yalnız sorunun tekrar etmemesi amacı ile de mutlaka kombi regülatörü kullanmanız gerekir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (70 Yorum)

 1. Irfan koçak dedi ki:

  Demirdöküm nitron kullanıyom ekranda 02 kodu ekran ışığı yanıp sönüyor sıcak suda sıkıntı yok 5. 10 dakkika sonra normale dönüyor 02 arızası neden olabilir tesekur

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey… Kombiniz sıcaklık sensörü arızası veriyor. Sıcak su alabiliyorsanız geçici bir sorun olabilir. Ancak bir zaman sonra muhtemelen sıcak su sorunu yaşarsınız. Bu aşamada servis yardımı almanız gerekir.

 2. Bülent Çelik dedi ki:

  Merhabalar Muhammet ysta ,Demirdöküm Nitron hkf 224 kombim var.
  Şalteri indirip sonra tekrar açtığımda kombi tamamen düzgün çalışıyor hiç bir sorun yok ancak 2 veya üç gün sonra tesisat suyu 52 dereceye ayarlı olmasına rağmen 40 dereceyi geçmiyor ve su yeterince ısınmıyor şalteri kapatıp tekrar Kombiyi açınca düzeliyor neden olma ihtimali vardır teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey… Kombinizi ve tesisatınızı incelemek gerekir. Kombide; pompa, üç yollu vana, sensör, kart gibi parçalarda sorun olabilir. Bu durumun yanı sıra tesisatınızda tıkanıklık da olabilir. Bu sorunda net tespit ve çözüm için uzman yardımı almalısınız.

 3. Şah haydar taş dedi ki:

  Oda termostatına benzeyen cihazda bir yeşil ışık birde kırmızı ışık yanıyor normalmi

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şah Haydar Bey… Kullandığınız cihaz oda termostatı mı bilmiyoruz. Ayrıca model bilmeden ışıklar neden yanar onu da tam bilemeyiz. Yanan ışıklar kombinin çalışmasını etkilemiyorsa sorun yoktur muhtemelen. Ancak kombi çalışmıyorsa bir sorun olabilir. Bu sorun kombiye de bağlı olabilir, oda termostatına da. Cihazı yerinde incelemek gerekir.

 4. Muhammed Furkan KARADAĞ dedi ki:

  Merhabalar Demirdöküm nitronplus kombim var ekranda yalnızca F yazıyor ve ekranın üstünde reset yazıyor problem nedir acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Ekranda önce F yanar F söndükten sonra 04 gibi rakamlar belirmesi gerekir. Net arızayı bu şekilde belirtebilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

 5. Akif celebi dedi ki:

  Kombi sıcak su da sıkıntı yok petekleri açtığımızda atesleme yapmiyor ekranda 80 90 derece arası gözüküyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Akif Bey… Petek vanalarının açık olduğundan emin olun. Vanalar kapalıysa eğer açık konuma getirin. Daha sonrasında kombi su basıncı düşükse su basma işlemi uygulayın. Tüm bu işlemlere rağmen düzelme olmuyorsa servis yardımı almanız gerekir.

 6. Fatih keyboard dedi ki:

  Mrb duş başlığı dediğiniz hangisi fiskeyi dün değiştirdim mevcut olan küçüktü daha büyüğünü aldım taktım ama değişen bişey olmadı fiskeyi çıkarttım ucundan fiske hortumuyla normal geliyor su ama fiskeyi takınca aşırı sıcak oluyor vana ortada olmasına ramen nasıl bi sorundur anlam veremedim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Normalde sorunu sadece fiskiye kısmında yaşadığınız için fiskiyede olabilir dedik. Ama fiskiyeden kastımız duş başlığıdır aslında. Değiştirmenize rağmen sorunda düzelme olmadıysa bi tesisatçıdan yardım almanızı öneririz.

 7. Fatih keyboard dedi ki:

  Mrb demirdöküm nitron condense kombi kullanıyorum kombimi yeni aldığım eve taşıdım sıkıntı şu duş alırken aşırı sıcak oluyor vanayı ortaya getryorum ılıştrmak için bu sefer ateşleme kesiyor soğuk oluyor fiske kullanmadan kovadan yıkanıyorum onda sorun yok kombide takip ediyorum sıcak su fazla çıkmıyor 45-50arasıf fiskeye alınca 70 lere geliyor sıcak oluyor yeni fiske aldım değişen bişey olmadı sizce sorun nedir mutfakta diğer yerlerde bu sıkıntı yok banyoda da normal fiskesiz skntı yok fiskeye alınca aşırı sıcak oluyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey… Muhtemelen duş başlığında bir sorun var. Değiştirmenizi öneririz. Sorun kombide olsaydı tüm musluklarda sıcak su sorunu yaşardınız.

 8. ferhat erdoğan dedi ki:

  Demirdöküm nitron kombim var ve bir önceki sorumda yanlış bilgi vermişim kusura bakmayın. Kombi sıcak su konumunda iken ve petekleri ısı vermez iken kendiliğinden yüksek derecede petekleri ısıtıyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey… Kombi sıcak su konumunda petekleri de ısıtıyor anladığım kadarıyla. Kombiye en yakındaki 1-2 petek yaz konumunda ısınabilir. Bu normal sayılır. Ancak tüm peteklerde ısı oluyorsa servis gerekir. Yani bu bir arızadır. Bu sorun genellikle; kart, sensör, üç yollu vana gibi parçalara bağlıdır. Ancak yine de sorunu yerinde görüp incelememiz gerekiyor. Bu konuda yardım almak isterseniz bize 0850 811 88 22 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 9. ALİ Soytürk dedi ki:

  Benim nitron plus hk 224 model kombimi var bu gün şalteri kapattım ve açtım kombiye elektrik gelmiyor açılmıyor neden acaba kartı yanmış olabilirim?? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey… Kombi ekranına enerji gelmiyorsa muhtemelen kart arızasıdır. Yine de tabi sorunu yerinde görmemiz gerekir.

 10. şahin pk dedi ki:

  merhabalar demirdöküm nitron hk f 224 kombim var kömbim yanması söndükten sonra 5 derece düşünce tekrar çalışıyor bunu nasıl yükseltebiliriz yardımcı olurmusunuz

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şahin Bey… Kombide bu tür çalışmayı belirleyen ntc sensör ve brülör bekleme süresidir. Ayarladığınız sıcaklık çok düşük sanırım. Bu yüzden 5°C düşüşte cihaz yeniden devreye giriyor. Bu bir ayarlama vs. ile düzeltilemez. Ancak kombi sıcaklığını yüksek ayarladığınız halde bu sorun oluyorsa yani cihaz 5°C kadar düştüğünde yeniden devreye giriyorsa bu durum elektronik kart, sensör gibi parçalara bağlıdır. Yani bir arızadır ve servis yardımı almanız gerekiyor.

 11. Nurdan sen dedi ki:

  Demirdokum atron kombimde sadece f_ yazisi yanip sonuyor, 1 kere reset tusuna bastim, 1 kere de salterden kapatip actim, ama hala duzelmedi, ne yapabilirim? lutfen yardimci olun!

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Nurdan Hanım… Atron kombilerde F_ sonrası bir rakam daha belirmesi gerekir. Örneğin; F_01 gibi… Bu rakamla birlikte belirtirseniz size arıza durumu hakkında yardımcı olmaya çalışırız.

 12. Seda P dedi ki:

  Acil yardım lütfen..
  Merhaba. Kış geldi ve kombiyi petekler için açtık. Kış konumunda.. Fakat açtığımzdan beri ekran ışığı yanıp yanıp sönüyor. Derecesi 10’a düşüyor ve bar bar basıncı da 1.1 veya 3.2 oluyor. Alltaki vanadan su veriyoruz sonra vanayı kapatıyoruz tekrar. O zaman düzeliyor. Yarım saat sonra tekrar aynı sorun. Gün içinde 3-4defa tekrarlıyor bu sorun. Bi keresinde de kombinin altındaki su vanasını açtık su sesi gelmedi. Sonra tekrar yukarda yazdigim gibi tekrarlandı gidişat. En sonunda da termostatı kapattık ama petekler hala sıcak. Sorun ne olabilir, lütfen ayrinti cevap yazın. Teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Seda Hanım… Kombi basıncı çok sık düşüyor sanırım ve sürekli su basmak zorunda kalıyorsunuz. Doldurma musluğunu sık kullandığınız için de muhtemelen bozulma aşamasında çünkü bir keresinde açtık su sesi gelmedi diyorsunuz. Gözle görülür bir su kaçağı olsaydı sanırım fark edip onu da söylerdiniz. Ancak yine de bu sorunu sık sık yaşıyorsanız kombiye bakım gerekebilir veya sıva altı tesisat kaçağı olabilir. Kullanıcı olarak yapabileceğiniz bir işlem yok maalesef ve kombiye bu kadar sık su basmaya devam ederseniz doldurma musluğu bozulur, ekstra masraf çıkar. O yüzden servis yardımı almanızı öneririz.

 13. Melek yilmaz dedi ki:

  Merhaba demir döküm nitron kombimizde suyu actigimzda F- ve sag alt kosede anahtar sembolu yanip sönüyor aynı zamanda su ısınmıyor ve kombinin barı da dusuyor sebebi nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Melek Hanım… Nitron kombilerde F- sonrası bir rakam daha belirmesi gerekir. Mesela F-10 gibi… Bu rakamı da bize belirtebilirseniz yapabileceğiniz bir işlem var mı veya sorun neyden kaynaklı? ona göre yardımcı olmaya çalışırız.

   1. Ayşe gungir dedi ki:

    Benim kalbim nitron
    Melek hanımında dediği gibi sadece f- yazıyor yanında herhangi bir rakam yok ayrıca anahtar işareti yanıp sönüyor
    Reset armanızda hicbir ise yaramadi

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Ayşe Hanım… Sadece F_ uyarısı varsa cihaz belirsiz bir hata veriyordur. Kombiyi resetlemeniz veya kapatıp açmanız sonucunda sorunda düzelme olmuyorsa eğer servis yardımı almanız gerekiyor. Bu gibi harici durumlarda sorunu yerinde incelememiz gerekir.

 14. gürbüz Battal dedi ki:

  Demirdöküm Nitron kombi kullanıyorum. Ekran ara ara kırmızı oluyor, küçük ” r” harfi yanıp sönüyor. Sebep ne olabilir.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Gürbüz Bey… Demirdöküm Nitron model kombilerde arıza kodları F ile başlar. Örneğin; F4 arızası gibi… Bu hata kodunu da belirtmeniz gerekir. Cihaz ekranında eğer “r” harfi varsa cihaz resetlenebilir bir arıza kodu veriyordur. Kombiyi birkaç kez resetleyin. Yani açma/kapama işlemi uygulayın. Yine de sorunda bir düzelme olmazsa servis yardımı almanız gerekir. Hata kodunu görebilirseniz bize buradan yazabilirsiniz. Yapabileceğiniz başka bir işlem var mı kontrol edip size yardımcı olmaya çalışabiliriz.

   1. Gürbüz Battal dedi ki:

    İlginize teşekkür ediyorum. ” r” yanıp sönmesinden başka bir kod yazmıyor. İyi günler diliyorum.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Yeniden Merhaba Gürbüz Bey… O halde cihaz harici bir uyarı veriyor. Ancak dediğimiz gibi “r” harfi resetlenebilir bir arızası belirtebilir. Nitron kombilerde direk reset tuşu olmadığı için yine dediğimiz gibi cihazı birkaç kez kapatıp açın. Düzelme olmazsa servis çağırarak cihazı kontrol ettirmeniz gerekir.

 15. Dilek Sezgin dedi ki:

  F1 kodunu veriyor servis anakart değişiklik yapma kanısında Teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Dilek Hanım… Demirdöküm Nitron model kombilerde F1 aşırı ısınma sorunudur. Makalemizde de anlattığımız gibi birçok parçada sorun olabilir. Bu parçalardan biri de elektronik karttır. Ancak direk kart demek mümkün değil. Bi servis gelip arıza tespiti yaptıysa bir şey diyemeyiz. Sonuçta kombiyi yerinde gören onlar, biz sadece uzaktan bilgi aktarıyoruz. Yerinde görmeden kesin kart arızası diye sorunu netleştiremeyiz.

 16. mehmet bekmezci dedi ki:

  sıcsk su açınca su bazn cok geç ısınıyor kışın bu sorun daha fazla oluyor bazen hiç ısınmıyor suyu kapatıp açınca ısınmaya başlıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey… Bu sorun birçok sebebe bağlıdır. Yani sıcaklık sensöründen de yapabilir, karttan da yapabilir. Kombi bir uyarı vermiyorsa, sorunu yerinde inceleyerek bir teşhis yapmamız gerekir. 444 1 837 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak bu konuda yardım alabilirsiniz.

 17. Salih SOYLU dedi ki:

  f14 hatası var ekranda ne demek?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Salih Bey… Nitron kombilerde F14 arızası harici sorunlardan biridir. Kalorifer tesisatı su sıcaklığı 90°C nin üstüne çıktığında bu sorun yaşanır. Kaloriferleri kullanmıyor olsanız bile çift eşanjörlü cihazlarda bu sorun karşımıza çıkabilir. Cihazın su basıncının 1 ile 2 bar arasında olduğundan emin olun. Kombi üzerinden petek konumu kapalı olsa bile petek vanaları açık olmalıdır. Petek vanalarına bakın kapalıysa açın. Kombi altındaki tesisat boruları üstündeki vanalar kapalıysa açın. Yine de sorunda düzelme olmazsa cihazı birkaç kez arka arkaya resetleyin. Sorun hala devam etmekteyse başka bir işlem ya da uygulama yapmadan servis yardımı almanız gerekir.

 18. alper tunga dedi ki:

  demirdöküm nitron kombi sahibyiz. kombide son zamanlarda ekrandaki tüm simgeler yanıyor simgeler söndükten sonra dn 06 diye yazı yanıp sönüyor sonra kombi tekrardan başlıyor. bunun sebebi nedir yada hata olarak nedir?

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Alper Bey… Demirdöküm Nitron model kombilerde dn 06 diye bir arıza kodu kullanım kılavuzunda yer almamaktadır. Harici bir problem olabilir. Eğer ekranda yer alan tüm simgeler aynı anda yanıyorsa cihazın kartını kontrol etmek gerekir. Muhtemel arızası kart gibi görünüyor. Ancak sorunu yerinde görmeden biz de net bilgi sunamayız. Yardım almak isterseniz de 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 19. Enes çırak dedi ki:

  Demirdöküm nitron f- hatası veriyor yanıp sönüyor ne yapmalıyım

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Enes Bey… Nitron model kombilerde F_ dışında ekranda bir sayı daha belirmesi gerekir. Mesela F_01 gibi. Bu sayısı da bize belirtirseniz arıza durumu hakkında yapabileceğiniz bir işlem var mı ya da yapılması gerekenler nelerdir, bilgi aktarabiliriz.

 20. Bülent DURAK dedi ki:

  Merhabai
  Demirdöküm Nitron kombiden sıcak alamıyoruz. Ekranda çok kısa bir süre “d6” alarmı oluştu.
  Kullanım kitabında bu kodla başlayan arıza yok.
  Ne yapabilirim.
  Kolay gelsin.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey… Nitron model kombilerde d6 kodu kullanım kılavuzunda yer almaz. Bu bir arıza kodu değildir. Kombi kapatılıp açıldığında, resetlendiğinde genelde ekranda belirir. Arıza kodu değil, çalışabilirlik kontrol kodudur. Kombiyi kapatıp açtıysanız ekranda kısa süreliğine belirir ve kendi kendine kaybolur. Kombide sıcak su arızası varsa bu bir harici sorundur. Yani ekranda “F” harfi ile başlayan bir hata kodu veriyor olsaydı arıza hakkında tahmini de olsa bilgi verilebilirdi. Ancak böyle bir durum olmadığı için servis yardımı almanız gerekir.

 21. Hayriye Üstün dedi ki:

  Merhaba; Demirdöküm nitron kombimizi kış konumuna geçiremiyoruz.Kış konumuna bastığımızda su sıcaklığı artışı görülüyor,kış konumuna geçmiyor.Yaz konumuna geçtiğimiz de sıcak su geliyor.Resetledik ama sonuç değişmedi.Herhangi bir arıza işareti de çıkmıyor.
  Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hayriye Hanım… Demirdöküm Nitron model kombilerde bulunan “mode” tuşuna kombi ekranında kalorifer sembolünü görene kadar basın. Kalorifer sembolü belirdiğinde yani yanıp söndüğünde kombi kış konumuna alınmış olur. Orta kısımda yer alan “+,-” tuşlarını kullanarak da kaloriferler için bir sıcaklık derecesi belirleyebilirsiniz. İşlemi yapamadığınız durumlarda yardım veya destek için 444 1 837 numaralı telefonumuzu arayabilirsiniz.

 22. Ercan koç dedi ki:

  Merhaba

  Kombim enerji kesildiginde yaptiğim zamanlama ayari sifirlaniyor sorun nedir bilgi verirmisiniz simdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Ercan Bey… Zamanlayıcı ayarı elektrik gidip geldiğinde veya kombi kapatıldığında sıfırlanır zaten. Yeniden açıldığında yeniden bir ayarlama yapmak gerekir.

 23. Muhammed çakıcı dedi ki:

  kombim petekler çalışıyor hicbir arıza yok ama çeşmelere sıcak su vermiyor neden acaba

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey… Sıcak su sorunu yaşıyorsunuz ve kombi bir arıza kodu da vermiyor. Bu durumda sorunu yerinde görmeden tahmini de olsa bilgi vermek çok zor. Bu yüzden sorunu yerinde görüp bir tespit yapmak gerekir. Önerimiz ise bu konuda servis yardımı almanız yönündedir.

 24. osman dedi ki:

  İyi günler.
  Kombiyi 38 derecede çalıştırıyoruz. Ateşleme oluyor ancak 20-25 dk sonra petekler soğuyor ve ekranda sıcaklık 27 derece yazıyor. ateşleme yapmıyor. ancak sıcak suyu açtığımda yada kombinin ayarını yükselttiğimde ateşleme yapıyor.26-27 dereceler yazması biraz garip geldi. bu bir sorun mudur?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Osman Bey… Demirdöküm Nitron model kombilerde kalorifer sıcaklığı 30°C den başlar. 38°C biraz düşük olduğu için cihaz sıcaklığı aldığında brülörde yanma durur, pompa devir daim yapmaya devam eder. Düşük bir sıcaklıkta kullandığınız için kombi içerisindeki suyun sıcaklığı 27°C ye düşüyor olabilir. Ancak cihazın yeniden devreye girmesi geç oluyorsa veya devreye girmesi için işlem yapmanız gerekiyorsa, cihazda sorun olabilme ihtimali var. Bu yüzden her ihtimale karşı cihazın yerinde kontrol edilmesi gerekir. Servis yardımı almanızı öneririz.

 25. Hatice Sönmez dedi ki:

  Merhaba, Demirdöküm Nitron Condense kombide termostat ve kombide ateşleme oluyor burda bi sıkıntı yok fakat oda istenen ısıya geldiği zaman termostattaki ve kombideki ateş işareti kaybolduğu halde kombi çalışmaya devam ediyor ve petekler soğumuyor. Resetledim vs hiçbir işe yaramadı. Ne yapmalıyım?

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım… Alev sembolü sönse bile devir daim pompası su sirkülasyonu yapmaya devam eder. Bu yüzden petekleriniz sıcak kalıyordur. Bu normal bir durum. Cihazınızda bir sorun yok.

 26. Erkan Kocatürk dedi ki:

  Merhaba.Demirdöküm nitron kombide kullanma suyu ısıtma problemi var.Kombinin suyu biraz sıcak akıyor.Sonra tekrar soğuk akmaya başlıyor.Bu sorunun çözümü için nasıl bir yol izleyebilirim.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey… Anladığım kadarıyla kombi suyu soğuttuğunda bir hata kodu da vermiyor. Hata kodu veriyor olsa açıklamasına göre tahmini bilgi sunulabilir ancak suyun soğuması birçok sebebe bağlıdır ve cihaz bir hata kodu vermediği için de sorunun gelip yerinde incelenmesi gerekir. Servis çağırırsanız arıza net olarak tespit edilir ve müdahale yerinde gerçekleştirilir. Bu durumda sizin kullanıcı olarak da yapabileceğiniz bir işlem bulunmuyor maalesef.

 27. Semih akar dedi ki:

  Merhaba kombim Demirdöküm nitron sık aralıklarla kısın sadece ^F^ arızası veriyor hiç sayı yazmıyor yanında yardımcı olurmusunuz

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Semih Bey… Nitron model kombilerde F harfi dışında yanında bir rakam daha belirmesi gerekir. Rakam belirmiyor ve sadece F harfi görünüyorsa harici bir sorun olabilir. Arızayı yerinde görüp bi tespit yapmak gerekir. Bu durumda önce cihazı resetleyin. Sorun 3 resetleme işlemi sonrası düzelmiyorsa servis çağırmanız gerekir.

   1. Yılmaz Aydin dedi ki:

    Nötron plus combide arıza kodu F çıkıyor.Ne yapmalı.Tesekkurler.

    1. Kombi Tamircisi dedi ki:

     Merhaba Yılmaz Bey… F harfinden sonra bir de ekranda rakam belirmesi gerekir. Örneğin; F_10 gibi. Bu rakamı da bize bildirirseniz yapabileceğiniz işlem olup olmadığı hakkında veya arıza durumu hakkında bilgi aktarabiliriz.

 28. Aleyna sisman dedi ki:

  Mrb demirdöküm nitril kombimde ısıyı 50 ye getiriyorum fakat 5 dk sonra 34 e düşüyor petekler çok ılık ısınamıyoruz ne yapmam gerek şimdiden tskler

  1. k.tamircisi dedi ki:

   Merhaba Aleyna Hanım… Demirdöküm Nitron model kombilerde kalorifer ayarı 30-80°C arasıdır. 50°C kullanım açısından ideal bir sıcaklık ayarıdır. Yani kombinin bu derecede petekleri iyi bir şekilde ısıtması gerekir. Ancak bu ısıtma durumu 5 dk. sürmez. Daha uzun sürmesi gerekir. Anladığım kadarıyla petekler daha ısınmadan direk devre dışı kalıyor ve bu sebeple ekranda 34°C yi görüntülüyorsunuz. Yani kombiniz petekleri ısıtmıyor. Bu durum birçok sebebe bağlıdır. Yani parçalarla alakalı sorunlar olduğu için servis yardımı almanız gerekir. Kullanıcı olarak sizin bu arıza durumunda yapabileceğiniz bir işlem ya da uygulama bulunmuyor.

 29. Şenol Apak dedi ki:

  Sayın yetkili ,
  Demirdöküm Nitron Plus F14 hatası veriyor. Bunun sebebi yada çözümü nedir ?
  Iyi çalışmalar

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Şenol Bey… Aşırı sıcaklık uyarısı olabilir. Kombinizin basınç değerini kontrol edin. 1 ile 2 bar arasında olması gerekir. Basınç düşükse kombiye su basın. Basınç değeri ideal seviyedeyse eğer kombiyi birkaç kez resetleyin. Kombi altındaki tesisat vanalarının açık olduğundan emin olun. Bu uygulama ve kontrollerden sonra arıza durumunda düzelme olmazsa eğer servis müdahalesi gerekir. Birçok arıza durumu söz konusu olabileceğinden sorunu yerinde görmek gerekir diyebiliriz.

 30. özmen eranıl dedi ki:

  kombimmin zamman ayarnda pp diye işaret çıkıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Özmen Eranıl… Nitron kombide zamanlayıcı bölümde yer alan küçük “r” düğmesine basın. Düzelme olmazsa eğer zamanlayıcı programında sorun olabilir. Bu durumda servis yardımı almalısınız.

 31. veysel dikici dedi ki:

  demirdöküm nitron condense markalı kombi F14 ARIZASI GÖSTERDİ.yukarıdaki listede açıklaması yok.reset tuşuna bastım normal ısıtmaya devam etti.ne yapmalıyım.kalorifer suyu kapalı. sadece metfak ve banyo suyu ısınıyor

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Veysel Bey… Makalemizde yer alan bilgiler sadece Demirdöküm Nitron model kombilerde karşılaşılan arıza kodları ve açıklamalarıdır. Kullandığınız kombi modeli Nitron Condense. Fakat Bu model kombilerin kullanım kılavuzunda F14 arıza kodu belirtilmemiştir. Harici bir sorun olabilir. Sensör arızası veya kart arızası olabilir. Sorunu yine de yerinde görmek gerekir. Resetleme yaptığınızda düzelme olduysa kullanmaya devam edebilirsiniz. Maksimum 3 resetleme sonrası düzelme olmazsa eğer servis yardımı almanız gerekir.

 32. Burçin AK dedi ki:

  Merhaba,

  Üç hafta kadar önce Demirdöküm Nitron kombime İntherm marka oda termostatı aldım ve kullanmaya başladım. Oda istenen sıcaklığa geldiğinde kombi motoru kapandığından petekler soğuyor ve kombi basıncı 0.9 bar’a kadar düşüyor ve kombi F10 arıza kodunu veriyor. Oda sıcaklığı istenen seviyeden düştüğünde kombi tekrar çalışarak petekleri ısıtıyor ve basınç seviyesi 1.8 bar seviyelerine geilyor. Bu döngü devam ettiğinde uzun vadede kombiye bir zarar verir mi?

  Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkür ederim.

  Burçin AK

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Burçin Ak… Kombide ısınan su genleştiği için özellikle kalorifer sistemi devreye girdiğinde basınçta yükselme olması normaldir. Ancak basıncın düşmesi normal bir durum değildir. Muhtemel sebep genleşme tankı ile alakalı gibi görünüyor. Yani tankın havası eksik olabilir veya tank delik olabilir. Net tespit için sorunu yerinde görmek gerekir. Basınç 2,5-3 barı geçmediği için bu konuda sorun yok. Yalnız basınç 0.8 bara kadar düşüyorsa bu bir sorundur. Bu konuda servis yardımı almanız gerekir.

Petek Yıkama