Demirdöküm Adonis Kombi Arıza Kodları

Demirdöküm Adonis Kombi Hata Kodları

Makalemizde sunacağımız bilgiler Demirdöküm Adonis B 24 Bacalı tip kombide karşılaşılan arıza kodları ve açıklamaları ile alakalıdır.

 1. F01 Arıza Kodu Aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Tesisat suyu sıcaklığının veya eşanjör bölgesindeki sıcaklığın 98°C nin üstüne çıktığını belirten hata kodudur. Arıza durumunda servis öncesi yapılacak işlemleri veya arızalı parçaları merak ediyorsanız Adonis F01 arıza kodu linkini tıklayabilirsiniz.
 1. F02 Arıza Kodu Kullanım suyu sıcaklık sensör sorunu.
 • Çözüm Kullanım suyu sensöründe ya da kablolarda hata olduğunu belirtir. Bu durumda direkt ekranda bu hata kodu belirir. Bu sorun yaşandığında kullanım suyu sıcaklığı direkt olarak tesisat gidiş-dönüş sensörleri tarafından kontrol edilmeye başlar. Cihaza müdahalede bulunmadan Demirdöküm Kombi Servisi’ni aramalısınız.
 1. F03 Arıza Kodu Tesisat devresi gidiş sensör sorunu.
 • Çözüm Tesisat suyu sensöründe ya da kablolarda sorun olduğunda bu hata kodu ekranda belirmektedir. Bu durumda kombi kendini emniyete alır. Sorunun düzelmesi adına Demirdöküm Adonis Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. F04 Arıza Kodu Ateşleme-iyonizasyon problemi.
 • Çözüm Kombiye gelen gazın kesik olduğu durumda kombi kendini emniyete alır. Bu gibi durumlarda önce konut içinde gaz olduğundan ve Adonis kombiye gaz geldiğinden emin olunmalıdır. Gaz var ise kombi birkaç kez resetlenmelidir. Resetleme sonrasında da sorun devam etmekte ise; anakart, iyonizasyon ateşleme elektrodunda ve gaz valfinde sorun olabilmektedir. Net teşhis ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. F05 Arıza Kodu Bacanın geri tepmesine karşı emniyet sorunu.
 • Çözüm Kısmi olarak da olsa bacada oluşan tıkanma ya da geri tepmelerde kombi davlumbazında yer alan baca termostatı direkt devreye girer ve kombiyi emniyete alır. Cihazın bünyesinde olan baca sensörü bu durumda otomatik resetlenir. Baca tıkanık olursa da baca sensörü devreye girerek cihazı durdurur, ekranda bu hata kodu belirir. Otomatik resetleme uygulaması sonrasında kombi bir süre kadar yeniden devreye girmeye çalışacaktır. Devreye girmez de eğer sorun devam ederse Demirdöküm Servisi’ni aramalısınız.
 1. F06 Arıza Kodu Tesisat devresi dönüş sensör sorunu.
 • Çözüm Tesisat devresi dönüş sensöründe ya da kablo bağlantılarında sorun olduğunu belirtir. Bu durumda cihaza müdahale etmeden direkt Adonis Kombi Servisi’ni aramalısınız.
 1. F07 Arıza Kodu Gaz valfi sorunu.
 • Çözüm Adonis kombide gaz valfinde ya da gaz valfi devresinde sorun olduğunda bu hata kodu ile birlikte RESET sembolü de yanmaya başlar. Cihazın yeniden devreye girmesi için resetleme işlemi yapmanız gerekmektedir. Sorun düzelmez ise de Demirdöküm Adonis Kombi Servisi’ni aramanız gerekmektedir.
 1. F08 Arıza Kodu Tesisat devresi gidiş sensöründe aşırı ısınma sorunu.
 • Çözüm Tesisat suyu sıcaklığının 95°C üstüne çıkması durumunda cihaz çalışmasını durdurur ve ekranda F08 hata kodu belirir. Bu durum karşısında cihaz kapatılmalı ve bir süre kadar soğutulmalıdır. Bir süre bekleme sonrasında yeniden açıldığında arıza durumu devam etmekte ise mutlaka servis yardımı almanız gerekir.
 1. F10 Arıza Kodu Tesisat devresi su basınç sorunu.
 • Çözüm Adonis model kombi tesisatındaki su basıncı düşük veya yüksek olduğunda bu sorun yaşanır. Bu durumda ekranda beliren bar değerine bakmalısınız. 1 bardan az ise düşük, 2,5 bardan fazla ise yüksek olduğunu anlamalısınız. Basınç düşük ise Adonis kombinin sağ alt tarafından bulunan siyah doldurma musluğunu sola çevirerek 1,5 bar kadar su basmalısınız. Basınç yüksek ise Adonis kombiye yakın kaloriferin havasını almalı basıncı düşürmelisiniz. Bu uygulamalardan sonra sorun düzelmez ise resetleme işlemi yapmalısınız. Resetleme sonrasında sorun düzelmezse veya işlemi yapamazsanız servis yardımı almanız gerekir.
 1. F11 Arıza Kodu Sirkülasyon sorunu.
 • Çözüm Tesisat gidiş ile tesisat dönüş suyu arasındaki sıcaklık farkının 40°C olduğu durumlarda ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda tesisat vanaları açık mı diye kontrol edilmeli kalorifer vanalarının kapalı olmadığından emin olunmalıdır. Vanalar açık iken kombi yine de bu hata kodunu vermeye devam ediyor ise birkaç resetleme işlemi uygulamalısınız. Arıza durumu yine de devam etmekte ise mutlaka Demirdöküm Kombi Servisi ile görüşülmelidir.
 1. F12 Arıza Kodu Düşük voltaj sorunu.
 • Çözüm Şebeke geriliminin 165 V ın altında düştüğü durumlarda ekranda beliren hata kodudur. Bu durumda cihaz otomatik resetlenecektir. Bu sebeple resetleme işlemi yapmanıza gerek yoktur. Bir süre beklemelisiniz. Sorun düzelmez ise muhtemelen elektronik kart düşük voltaj sebebi ile yanmış veya hasar görmüş olabilir. Elektronik kart tamir edildiğinde veya değişimi yapıldığında sorun çözümlenir. Yalnız arıza durumu tekrarlanmasın veya hiç yaşanmasın diye “KOMBİ REGÜLATÖRÜ” kullanmalısınız.
 1. F13 Arıza Kodu Tesisat devresi sensörlerinde sıcaklık farkı sorunu.
 • Çözüm Tesisat dönüş suyu ısısı, gidiş suyu ısısı arasındaki fark 7°C den fazla olduğunda ekranda bu hata kodu belirir. Bu durumda cihaza kullanıcı olarak müdahale edemezsiniz. Yapmanız gereken ise Demirdöküm Servisi ile görüşmektir.

Uzmanına Sor & Yorum Yap

Hafta içinde sormuş olduğunuz sorular, yapmış olduğunuz yorumlar en geç 6 mesai saat içerisinde cevaplanmaktadır.

Yorumlar (6 Yorum)

 1. Mustafa Burak dedi ki:

  Merhaba. Demirdöküm kombimiz var. Kombimiz yakın zamanda altından su damlatmaya başladı. Servis çağırdık. Motor bloğu ve genleşme tankının değişmesi gerektiğini söyledi. Bu sorunlarının çıkma sebebi kullanıcı hatası mıdır yoksa bakımlarının düzenli yapılmamasından mı olur?
  Bakımların senelik yapılması gerekir miydi. Şimdiden teşekkürler

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey… Kombilere her yıl düzenli bakım şarttır aslında ancak bu isteğimizi yerine getiren kullanıcı sayısı da yok denilecek kadar azdır. Kombide genelde basınç düşmesi-yükselmesi gibi durumlar tek bir sebeple bakımsızlığa bağlı olabiliyor. Harici durumlar mekanik sorunlar olabiliyor. Ancak parçayı kontrol etmeden veya nasıl bir arıza oluşmuş incelemeden, uzaktan bilgi aktarmamız zor maalesef.

 2. Alpay altıntaş dedi ki:

  Pilot ateş yanıyor.Elimizi basılı tutmadığımızda sönüyor.Kombi devreye girmiyor.

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba Alpay Bey… Cihazınız bacalı tip olduğu için ve pilot alevli olduğu için servis yardımı almanızı öneririz. Cihazda alevi kesen bir durum söz konusu. Bu yüzden basılı tuttuğunuzda pilot alevi oluşuyor ve elinizi çektiğinizde alev sönüyor. Bu durum gaz valfi, elektrotlar, kart gibi birçok parçaya bağlı olabilir. Yine de tabi sorunu yerinde görmek gerekir.

 3. İbrahim yavuz dedi ki:

  Değerli yönlendirici, sorun kombi bu mevsimde çalışmaz ken devridaim motoru çalışıyor. Elektiriği kesiyorum bir zama bekliyorum tekrar elektrik veriyorum normale dönüyor belli süre sonra yine aynı motor yine çalışıyor, bu sırada ısı çalışmıyor yani ısıtma. Potansiyometre minum da bunları yapıyor. İlgilerinize şimdiden teşekkür ederim

  1. Kombi Tamircisi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey… Çift eşanjörlü kombilerde pompa yani devir daim motoru sadece kalorifer değil aynı zamanda sıcak su konumunda da çalışmaktadır. Bu yüzden çalışması normaldir. Ancak sıcak su musluğu açılmadığı halde pompa devreye giriyorsa bir sorun olabilir. Anakart veya pompayı incelemek gerekir. Bu yüzden sorunu yerinde incelemeden net bilgi vermek de normal değildir. Bi servis yardımı almanızı öneririz.

Petek Yıkama